Leiden is (eindelijk) een gymnastiekzaal ,rijker" „Mensen van morgen" VERENDE VLOER Ontstellend groot gebrek aan ruimte VEEL ZORG Verkouden? WILHELMINABRUG MORGEN DICHT Rijnromantiek op de Rival Lied van de arbeid" klinkt in Mytyl-werkplaats AFSCHAFFING RENTEKAARTEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 oktober 1964 Tweede blad no. 31383 Advertentie „Het is eigenlijk meer dan treurig dat we een gat in de lucht •55y moeten springen van blijdschap als er een gymnastieklokaal wordt .g geopend". Deze woorden werden gistermiddag bij de officiële in gebruikneming van het nieuwe gymnastieklokaal aan de Damlaan, achter de Jan Ligthartschool, uitgesproken door een Leidse gym- 5T$ nastiekleraar. De gemeentelijke onderwijsautoriteiten, die deze opening bij woonden, konden het alleen maar beamen. Per slot van rekening zijn ook zij wethouder S. Sannes heeft het nog eens duidelijk onderstreept aan handen en voeten gebonden wanneer het om de bouw van dergelijke projecten gaat. Vandaar ook dat de ruimte in het pas geopende gymnastieklo kaal van rijkswege is beperkt. Niettemin heerste er gisteren bij de •oui ingebruikneming van het goed geoutilleerde gymnastieklokaal rvj vreugde,zowel in sport- als in onderwijskringen. Dat het gebrek aan gymnastieklo kalen in Leiden ontstellend groot is blijkt wel uit de opsomming, die wet houder Sannes tijdens de opening van het lokaal gaf. In Zuid-West bijvoor beeld is op het ogenblik één gymnas tiekzaal, er moeten minstens vyf lo kalen bij komen. Leiden-Noord moet het ook met één lokaal doen, drie bij zou niet teveel zijn. De Roombur gerpolder telt vier lokalen, dat twee te weinig. In het Morskwartier met zijn twee gymnastieklokalen is de situatie nu bevredigend. Op het ogen blik blijven hier zelfs enkele klokuren over, maar daar staat tegenover dat deze wijk zich vrij aanzienlijk uit breidt. I Overigens is er aan de totstandko- jliöming van het nieuwe gymnastieklo- ing kaal heel wat zorg voorafgegaan. In januari 1955 is de urgentieverklaring rdift voor de bouw van dit lokaal uit de Ixi bus gekomen, in 1957 werd de rijks- an goedkeuring aangevraagd en in no- (krrJvember 1963, nadat het schetsplan sen I vele malen was gewijzigd, kwam deze ww goedkeuring af. Wethouder Sannes vei eindigde zijn openingstoespraak met moorden van waardering, in het bij- lijntzonder gericht tot de gemeente-ar- ir. T. K. J. Koch. ,®e rijksinspecteur van het onder- g Jwijs, de heer A. Bogaard, zei op deze vopfj.feesteiyke openingsmiddag, dat de jn4*org van het gemeentebestuur wat jeftj betreft de bouw van gymnastiekzalen jdoor de rijksinspectie wordt gedeeld, j di|fr zijn in zijn inspectie daartoe ,ei<.' behoren behalvt Leiden nog zeven wdere gemeenten niet minder veertig gymnastieklokalen nodig! De opening van een dergelijk lokaal jk daarom zo belangrijk omdat licha melijke opvoeding doorwerkt in de N Westelijke houding van het kind. Gewijzigd AS PRO Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds ASPRO'. 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Ir. Koch, de gemeente-architect, onthulde, dat het oorpsronkelijke plan, waaraan in de tekenkamer elf jaar Is gewerkt, zevenmaal moest worden gewijzigd. Het verheugde hem, dat het de aannemersfirma Van Riet is gelukt om het bouwwerk op tijd af te leveren. Namens de Kon. Ned. Vereniging van Leraren (essen) in de Lichame lijke Opvoeding in Nederland sprak de heer W. P. Leenen. Hjj was on danks de feestvreugde wat droevig gestemd: „ergens in Den Haag schijnt men niet doordrongen te zijn van de waarde van de lichamelijke opvoeding voor de groeiende mens". De heer Leenen vond het droevig, dat men bjj de opening van een gym nastieklokaal een gat In de lucht moet springen. Hierna was er gelegenheid om het nieuwe gymnastieklokaal enkele Voor enkele uren In verband met de montage van de nieuwe klap van de Wilhelmina- brug zal deze brug morgen van ze ven uur voorm. tot twee uur nam. voor alle verkeer zijn afgesloten. Voor voetgangers zal gedurende deze tijd een pendeldienst worden inge steld met autobussen. Deze bussen zullen de verbinding onderhouden via de Kanaalweg en Rijksweg 4a. Het publiek, dat van deze pendel dienst gebruik wil maken, behoeft er niets voor te betalen. De NZH zal lijn 15 (naar Leider dorp) morgen door laten rijden tot de Zoeterwoudse kant van de Wil- helminabrug. Lijn 11 zal bij de Wil- helminabrug (stadszjjde) terugke- De doorvaart door de brug zal vol ledig zijn gestremd morgen van ze- uur voorm. tot acht uur nam. vrijdag van zeven uur voorm. tot BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN i Edel; Jacob Pie- Does en J. M. Tipker; Velden; Erik Pranclscus J. Siebert en M. A. Couzijn; Pie- ter Hendrik Cornells Leonardus. zn van P. Plug en J. Dikshoorn; Theodora Ma- A. de Geus, 44 Jr, j 6 dagen, dochter. Een interieurfoto van het nieuwe gymnastieklokaal aan de Damlaan. (Foto L.D./Holvast) meisjes van de Jan Ligthartschool kregen voor deze gelegenheid gym nastiekles te bezichtigen. De gymnastiekzaal heeft een hou ten, verende vloer, een primeur voor Leiden. Behalve de sportzaal zijn er twee kleedlokalen en een waslo kaal. De wandversiering in de hal is aangebracht door de heer H. Dijkstra uit De opvarenden van de „Rival" hebben zich gisteren in Duitsland uitstekend vermaakt. De drukke scheepvaart werd met aandacht ga degeslagen, de Rijn werd bezongen en men passagierde, voor zover dat mogelijk was, in Königswinter. Om 7 uur 's morgens vertrok het schip uit Düsseldorf. Het werd een prachtige tocht naar Königswinter, waar men omstreeks half vijf arri veerde. 's Morgens scheen een vrolijk zonnetje, 's middags was er wat be wolking. De patiënten van Solglytt hebben echter geen druppel regen gehad. Men heeft een bandopname-appa raat aan boord. Toen de opvarenden behoefte kregen aan muziek, werd het apparaat ingeschakeld en men bracht enkele gezellige uren door met zingen en dansen. De kapitein en zijn bemanning helpen zoveel mogelijk mee de prettige stemming aan boord te handhaven en dat lukt prima. Men is opgewekt en geniet met volle teugen. Vandaag voer riet schip met de Solglytt-patiënten naar Boppart, een tocht van ongeveer zeventig ki lometer. Voor de administratievan de Mytyl-werkplaats, die onder leiding staat van de heer H. Bouthoorn, zorgt een gehandi capte uit Leiderdorp. Niet met de vingers, doch met de mond bedient de jongen het toetsen bord. Rechts op de achtergrond de burgemeester van Leiderdorp, mr. R. M. Gallas. (Foto L.D./Holvast) ZEER OPMERKELIJKE FILM VAN KEES BRUSSE dertien jongeren praten met een verbijsterende openhartigheid .Mensen van morgen" is geen film in de normale zin van het woord. De maker Kees Brusse heeft zich dan ook geen regisseur willen noemen, maar realisator En zelf karakteriseert hij de aan geregen filmische fragmenten uit zijn gesprekken met dertien jon gere mensen als een psycho-mon- tage. Waarbij wij op montage de nadruk zouden willen leggen, want na twaalf opnamedagen had Kees Brusse 50.000 meter filmband, afkomstig van drie ca mera's, die draaiden tijdens zijn soms zeer intieme en doordrin gende gesprekken met de volwas senen van morgen. Het kostte hem en zijn medewerkers vijf maanden intensieve arbeid om daaruit een ronduit verrassende documentaire van een kleine 2700 te vervaardigen. Verrassend niet in de eerste plaats door de flitsende en knappe monta ge, maar vooral door de vaak verbijs terende openhartigheid, waarmede de jongeren uiting hebben gegeven aan hun gevoelens en gedachten. Het laat zich slechts raden, waarom deze jeugd zich zo bloot heeft willen ge ven. Natuurlijk is dat ook de ver dienste van Kees Brusse, die met zijn indringende en soms ongetwij feld verre van bescheiden vragen de- de dertien met zorg door twee jonge psychologen gekozen jonge mensen uit hun tent lokte. Maar daarnaast moet er bij de jongelui een behoefte hebben bestaan om te praten. Om zich eens hardop te verdiepen in ver leden, heden en toekomst. In hun problemen en idealen, in hun zorgen en vreugden- Schokkend Beslist schokkend zijn de bekente nissen van een Amsterdamse volks jongen, die zowel gerechtelijk als amoureus nogal eens is uitgegleden. In-triest in de gelatenheid van een tippelaarstertje, dat op 16-j. leeftijd „uit sleur" in het nuwelijksbootje gleed, het alras zag stranden en toen via de Leidsestraat op de Walletjes recht kwam. Hoe kwellend is de har- tekreet van een lichamelijk gehan dicapte concertpianist, die ondanks zijn opgeschroefd optimisme moet toegeven, dat zijn leven één voortdu rende strijd is om als normaal te worden aanvaard. Welk een. moeizame berus ting spreekt er uit de woorden van een ongehuwde moeder (19) en een homofiel (26). Waar anderen opstan dig zijn zoals een 19-jarig ouder loos meisje accepteren zij hun buitenissigheden, hopend op een keer ten goede. Maar hoe schril ste ken him gedachten weer af tegen die van een frisse, kinderlijk naïeve boe rendeern of die van een ontwape nend eerlijke tuinarchitecte. Welk een bedachtzaamheid klinkt er uit de argumentatie, waarmee een novice haar keuze rechtvaardigt. Zo zijn er nog anderen; een zeer rechtlijnig denkende student in de economie, een Sinds kort klinkt in één der lokaliteiten van de Koningskerk, in de onmiddellijke omgeving van de Willem de Zwijgerlaan, het „lied van de arbeid" en wel in een Mytyl-afdeling van de Stich ting Leidse Werkplaatsen. Men kan deze afdeling zien als een be schutte werkplaats. Oud-leerlingen van de Mytylschool, wij heb ben ze gistermiddag intensief bezig gezien aan het inpakken van kopjes en schoteltjes, vinden hier vreugde in de arbeid. atletische sportleraar, een wat min der zekere bouwvakarbeider en een nog zoekende zoon uit een mislukt huwelijk. Tegenover elkaar Zjj allen hebben hun eigen opvat tingen. Het is de grote verdienste van Kees Brusse, dat hij al die meningen en visies rechtlijnig tegenover elkaar heeft geplaatst door een haarscherpe montage, waarbij hij tal van komi sche effecten heeft weien te berei ken. Bij het zien van deze film kan men nauwelijks de waarheid gelo ven, dat Brusse al deze gesprekken afzonderlijk heeft opgenomen. Het Kees Brusse als een scherp ondervrager naast de alles regi strerende camera. lijkt vaak of de jongelui met elkaar discussiëren. In hoeverre ze daarbij volkomen oprecht zijn geweest, kun nen wij natuurlijk niet beoordelen. Maar zelfs al zou hier en daar in een opwelling van bravoure de waar heid wat geweld zijn aangedaan, dan nog blijft er van deze documentaire, die morgen ook In het Leidse Lido- theater gaat draaien, eer zee van gedachten en vragen over, welke het overwegen meer dan waard zijn. MET EEN GLIMLACH OP HET GEZICHT Met een glimlach op het ge zicht verrichten zij hun werk, waarvoor ook een financiële (G.S.W.) regeling is getroffen. Langzaamaan wordt hen het besef bijgebracht, dat er ook voor het gehandicapte spastische kind in het arbeidsproces een plaats is. Ze zijn daarover zeer enthousiast en keren 's middags na volbrachte dagtaak, voldaan huiswaarts. Na éen korte experimentele aan loopperiode, welke zeer goed heeft voldaan, Is deze afdeling gistermid dag in aanwezigheid van tal van ge nodigden door wethouder S. Menken officieel geopend. Voor ons land is deze werkplaats een experiment, waarvoor ook het Ministerie van Soc. Zaken grote belangstelling en dat niet alleen aan de dag legt. Na een Inleidend woord van de di recteur van de Leidse Werkplaatsen, de heer W. F. Tierolf, gaf wethouder Menken een overzicht van de tot standkoming van dit „bedrijf", waar in thans acht oud-leerlingen van de school „loon naar werken" vinden. Wethouder Menken drukte er zijn vreugde over uit, dat deze afdeling in zulk een vlot tempo in septem ber jj. vonden de eerste besprekingen plaats is tot stand gekomen en dat rijk en gemeente financiële medewer king verlenen. Een medewerking het verlenen van opdrachten, welke hij ook van het bedrijfsleven ver wacht. Dokter J. G. Bazuin, voorzitter van de Mytyl-stichting, was eveneens dankbaar voor de van vele zijden ontvangen medewerking bij de in richting van deze afdeling. Daar het hem bekend is, dat muziek een goede invloed heeft op de arbeidsprestaties, bood hij namens de Mytyl-stlchting voor de werkplaats een radio met pick-up en een aantal grammofoon platen aan. Dokter J. F. Caljé, die zorgt voor de sociaal psychiatrische begeleiding van de pupillen, zeide dat het in de Mytyl-school ging om de gehandicapte, thans stelt deze ge handicapte zich in dienst van de an der. Voor hem is het belangrijk, dat er zinvolle arbeid uit zijn handen komt. De heer J. Polman, die deze middag de rijksconsulent voor Soc. Zaken vertegenwoordigde, merkte ojti. op, dat het departement met dit initiatief zeer gelukkig is. Het ele ment arbeid is immers zeer belang rijk in een mensenleven. Ds. P. Kloek voorzitter van de centrale kerkeraad der Leidse hervormde gemeente, waar van kerkvoogden de ruimte in de Ko ningskerk beschikbaar stelden, wens te leiding en jeugd bij het werk ge duld, moed en vreugde toe. Zoekt een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER H&arlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze In alle prijzen. Kapitein J. Delwell, die herinnerde aan het feest van 8 augustus in de Koksschool voor spastische kinderen, kwam deze middag eveneens niet met lege handen. „Er was nog een over schotje (van f 100,-) en hiervoor moesten maar grammofoonplaten worden gekocht". Woorden van gelukwensen en waar dering spraken verder nog de heer A. Hazewinkel van de Dr. Van Voort- huysenstichting en de heer R. Witt- kamp, die namens de ouders een prachtige plantenbak aanbood. In aansluiting op reeds eerder ver schenen berichten deelt de Raad van Arbeid te Leiden het volgende meet indien de wet tot beëindiging van de premiebetaling krachtens de Invall- liditeitswet tot stand komt, behoeven nog slechts rentezegels te worden geplakt tot en met de week waarin 31 december 1964 valt. Direct na 1 januari a.s. dienen dus alle rente- kaarten bij de Raden van Arbeid te worden ingeleverd. Voor de in omloop zijnde rente- kaarten, welke overeenkomstig de daarop aangegeven geldigheidsduur in november of december van dit jaar moeten worden ingeleverd zou den dan voor periode van slechts en kele weken weer nieuwe rentekaar- ten moeten worden uitgereikt. Dit kan vermeden worden door de in no vember en december 1964 vervallen de rentekaarten niet op de vervaldag in te leveren, maar deze kaarten ook te gebruiken voor het plakken van d5 over de maanden november en/of december nog verschuldigde zegels hetgeen voor alle daarbij betrokken partijen een belangrijke werkbespa- ring zal betekenen. Werkgevers en verzekerden, die in het bezit zijn van rentekaarten, wel ke in november en december 1964 vervallen, wordt daarom verzocht deze kaarten in hun bezit te houden en daarop door te plakken tot en met de week waarin 31 december 1964 valt, waarna deze rentekaarten be gin januari 1965 bij de Raad van Arbeid dienen te worden ingeleverd. Voor het bijplakken van deze ze gels, dus ten hoogste 9 stuks, kan de benodigde ruimte gevonden wor den aan de binnenzijde van de ren te ka art, tw. door 8 zegels naast vak je 52 en nog 1 zegel gedeeltelijk over en op een andere zegel te plak ken. Met het oog op de machinale verwerking van de rentekaarten wordt dringend verzocht geen zegels op de achterzijde van de kaart te plekken Indien de in de aanvang bedoelde wet niet tot stand komt zullen van zelfsprekend maatregelen worden ge troffen teneinde voortduring van de premiebetaling te verzekeren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3