LEIDSCH DAGBLAD FEL SLOT-OFFENSIEF FAN CONSERVATIEVEN RUSSISCH RUIMTESCHIP MAAKTE „ZACHTE" LANDING Goud voor Nederland Draadomroep blijft nog zeker vijf jaar Yoor Labour is het erop of eronder Arrestaties in zaak-Smolen MOSKOU BINDT IN JEGENS BONN Bouwbedrijf zette 450 man op straat Venezuela krijgt „breder" kabinet Harry Truman bij val gewond STROPER IN DE RUG GESCHOTEN MELKSTAKING IN FRANKRIJK TEN EINDE Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 No. 31389 Urecteur: El. A. E. van Dlshoeck )ofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Aan vooravond Britse verkiezingen Aan de vooravond van de Engelse verkiezingen vechten de To- is als leeuwen om het aanstormende Labour op de rand van de rerwinning terug te dringen naar de afgrond van de vergetelheid, por de socialisten betekent deze stembusstrijd erop of eronder, fet is namelijk de vraag, of Labour een vierde achtereenvolgende jderlaag zou overleven. pet conflict by de Londense metro y i j -i voor de conservatieven een ge- £/WüKlieHI lenk uit de hemel. Het forensen- iliek is namelyk geneigd Labour schuld te geven van de wilde king by de ondergrondse, al heb- i de socialisten zich gehaast de veroordelen. De forensen twintigtal kiesdistric 1 rond Londen, waar een zeer klei- verschuiving al van doorslag- rende betekenis kan zijn. alle kanten wordt het sper- jir op Labour gericht Maudling, 'kanselier van de schatkist, die op gelijkse persconferenties voor zijn ';ij op de bres staat, rekende gis- n de kiezers voor, dat Labours itbare verkiezingsprogramma ho- re belastingen, duurdere benzine, petten en alcohol en vooral een fee verhoging van de omzetbelas- g zal betekenen. Premier Sit Alec Douglas-Home tft gisteravond zyn laatste verkie- fcsrede voor de televisie gehouden. I deed dit rustig, indringend en ardig. Home drukt zich verbluf- d helder en eenvoudig uit. Boven- n bezit hy een prettige manier li optreden, zodat hy moeiteloos itact maakt met de gewone man. mannen i Venezolaanse politie heeft rouw aange- die deel uitmaken van de die de Amerikaanse overste tael Smolen in Caracas heeft 'oerd. Smolen is inmiddels vrij laten. Onder de gearresteerden In de bekende kunstschilder van ■anse afkomst Angel Luque en vrouw, een danseres. In hun cing is Smolen gevangen gehou- Chroesjtsjow wil zijn reis naar Bonn niet in de war laten sturen door de gifgasaanval, die op d*. West- duitse deskundige in luisterappara ten, Schwirkmann, in het klooster van Sagorsk werd verpleegd. Na de uitwisseling van enige onvriendelijke nota's hebben de Russen nu inge bonden, hoewel zij eerst elke verant woordelijkheid voor de aanslag op Schwirkmann (die nog steeds in een ziekenhuis in Bonn wordt verpleegd) hadden afgewezen. Omdat de West- duitse minister van Buitenlandse Za ken Schroder zich met het Russische antwoord niet tevreden had betoond, zond het Kremlin maandag een tweede nota naar Bonn. Nadat deze urenlang was besproken, werd de in houd van het Russische antwoord pas gisteren in algemene bewoordingen bekend gemaakt. „Men kan het zeker betreuren" zegt de Russische nota, wanneer dit soort daden wordt gepleegd, die men moei- luk anders kan beoordelen dan als een poging de betrekkingen tussen onze beide landen te compliceren". Hiermee hebben de Russen de ver- antwoordeiykheid nog steeds niet op zich genomen, maar ze konden dit ook moeilijk doen na de eerste ont kennende nota, meent men in Bonn. Hoewel het ministerie van Buiten landse Zaken dan ook nog steeds niet geheel tevreden is werd besloten een definitieve opheldering van de zaak in rustiger sfeer te doen verlopen. Bondskanselier Erhard hoopt nu op een reactie uit Moskou over zijn voor stel, dat Chroesjtsjow eind januari naar Bonn zal komen. Bonn verwacht niet, dat die reis uitgesteld zal wor den. Ook rekent men in Bonn bin nenkort op een antwoord naar aan leiding van een al in juli gedane uit nodiging tot nieuwe onderhandelin gen op economisch gebied. een avond tevoren. Wilsons zwakheid is ongetwijfeld, dat hij over de gehele linie tegen alles tekeer gaat en zijn tegenstanders en de industriële lei ders altijd in een slecht daglicht stelt. Wilson moge misschien een technocratisch genie zijn, maar hy legde het er in deze verkiezingscam pagne veel te dik op. De uiterlijke hardheid van zijn persoon (hij glim lacht vrijwel nooit) en de felheid van zijn betogen hebben hem bij vele kiezers gehaat gemaakt. Al moet hier meteen aan worden toegevoegd, dat men op de televisie een betere in druk van hem kreeg. Home noemde zijn tegenstander een gevaarlijke leider, „omdat hij iemand is die meent dat hij absoluut gelijk heeft en dat hij absoluut ze ker is van alles". Hij hekelde Wil son, omdat deze een „akelig en som ber" beeld van Engeland had gege ven „dat helemaal niet klopt met de werkelijkheid". Levensbelang Voor Labour zijn deze verkie zingen van levensbelang. Al jaren spreekt men over de mogelijkheid van een samengaan eventueel in een nieuwe party van liberalen, de rechtervleugel van Labour en de linkervleugel van de Tories. Deze kwestie zou o.i. echter alleen actueel worden, indien de socialisten een buitengewoon zware nederlaag zou den lyden. Een beslissende nederlaag voor de conservatieven zou vermoedelyk tot dezelfde situatie leiden als in 1945, toen de party onder leiding van de destijds jonge intellectuelen (o.a. Butler, Maudling, Macleod en Heath) een moderne allure aannam. Labeur heeft zich in zyn thans dertienjarige oppositieperiode door de tegenstand van de vastgeroeste tradi tionalisten (speciaal als gevolg van de weerspannige vakbonden die een federatief onderdeel van de partij vormen) in mindere mate verjongd dan velen in socialistische kring wen selijk achtten. Wylen Hugh Gaitskell heeft destyds een wanhopige poging gedaan om de historische clausule betreffende algehei3 nationalisering van het Britse bedrijfsleven uit de statuten te verwyderen, maar hy moest zich by een compromis neer leggen, waarbij hij door Wilson zelf werd tegengewerkt. Nog steeds speculaties over oorzaak van korte vluchtduur Hoewel de Russen erg spaarzaam zijn met mededelingen omtrent de vlucht van het driemans-ruimteschip, zijn er toch enkele belang wekkende bijzonderheden bekend geworden. De „Woschod" heeft, naar officieel is medegedeeld, een „zachte landing" gemaakt, d.w.z. dat het ruimtevaartuig aan parachutes daalde en landde. De ruimtevaarders bevonden zich tijdens de lan ding nog in het toestel. Tot dusverre hadden de Russische ruimte vaarders per parachute hun capsule verlaten voordat deze een „harde" landing maakte. De Amerikaanse Mercury-capsules zijn alle per parachute gedaald, maar op water terecht gekomen, terwijl de Wnschod on land terecht kwam. (Van onze correspondent) Öe onrust in de Amsterdamse iwwereld neemt toe. Vanmorgen 'ft de bouwmaatschappij Texel NV rigoureuze wyze geantwoord op actie van haar bouwvakkers door haar gehele personeel van 450 te ontslaan. De arbeiders van J zyn verdeeld over een tiental ijecten in de hoofdstad. Gis- beëindigden zy het werk een r de vastgestelde tijd, n mening zijn, dat zij de wettelijke toegestane tariefs- ling reeds voldoende prestaties WEERBERICHT ÏOENEMENDE KANS OP REGEN Set KNMI vernacht van heden- morgenavond veranderlyke be- juüng met tij de Lijk toenemende °P regen. In de nacht en och- P® hier en daar mist. Dezelfde of I lagere temperaturen. Zwakke tot awge veranderlyke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 OKTOBER op: 7.04 uur; onder: 17.46 uur °p: 16.07 uur; onder: uur. ater te Katwyk te 10.23 en uur, laagwater te 5.24 en 17.54 t nummer bestaat alt 18 pagina's hadden geleverd. Zij lieten weten in het vervolg slechts 40 uur inplaats van 45 uur te zullen werken en geen overwerk meer te zullen verrichten. Ontslagen De directie van Texel, die wordt gevoerd door de gebroedeis F J. en J. W. van der Meijden had het perso neel reeds eerder laten weten dat een dergeiyke actie een reden voor ont slag zou zijn. Toen de arbeiders van morgen om zeven uur op de werken verschenen, hoorden zy, dat zy waren ontslagen. De moeilykheden hebben zich toe gespitst. nadat de directie va Texel de zogenaamde winstuitkering van f 100,— per maand had stopgezet. Nadat de lonen reeds tot het maxi mum toelaatbare waren opge schroefd, had Texel enige tyd geleden een systeem van extra beloningen in gevoerd, dat neerkwam op circa hon derd gulden per maand. Boete De looncontroledienst maakte ech ter proces-verbaal op en onlangs werd de directie door de economische politierechter tot een hoge boete ver oordeeld. De mogelykheid bestaat, dat by herhaalde overtreding van de loonvoorschriften. sluiting van het bedrijf of onvoorwaardelyke gevange nisstraf voor de directeuren wordt ge- eist. Vanmorgen werd op de bouw projecten van Texel slechts gewerkt door een gering aantal arbeiders, dat gisteren niet aan de actie had deel genomen en voorts door enige onder aannemers. reeid. Dat de bemanningsleden niet' temin, dit wetende, om een langere reis dan een etmaal vroegen, toont aan dat het ruimtevaartuig op een langere vlucht was ingesteld, en dat de terugkeer reeds na 24 uur een verkorting van de voorgenomen duur betekent. De landing vond plaats in de noor delijke hoek van Kazakhstan, onge veer 1600 km ten oost-zuidoosten van Moskou en 576 km ten noorden van de lanceerplaats in Baikonoer. De Woschod heeft in 16 omwentelin gen 700.000 km afgelegd. Drie theorieën Een vooraanstaand Brits ruimte vaar tkundige, sir Harry Massey, hoogleraar in de natuurkunde in Londen, verklaarde dat volgens zyn mening de conditie van een van de leden van de bemanning eerder oor zaak van de vervroegde terugkeer is geweest dan een mechanische of elek tronische storing. Maar deskundigen in het observatiestation te Bochum in West Duitsland, die reeds eerder blyk hebben gegeven van merkwaar dig accurate conclusies naar aan leiding van schaarse Russische mede delingen en eigen waarnemingen, houden het op een storing in de radioapparatuur. De radioseinen van de Woschod waren de laatste ronden beslist anders en minder van kwa liteit dan tydens de eerste ronden, zo hebben zy verklaard. Inmiddels hebben westerse des kundigen in Moskou en de meeste Amerikaanse ruimtevaartspecialisten het op een baanafwyking: het laag ste punt van de baan zou te laag hebben gelegen voor het voortzetten de vlucht, aangezien door deze geringe hoogte de snelheid eenmaal per omwenteling niet onaanzienlyk "ou worden verminderd. Hoe het ook zyRusland zelf heeft zich nog niet expliciet uitgelaten over het al of niet volledig voltooien van de voorgenomen vlucht. Naast of achter elkaar De Russen hebben gezegd, dat de ruimtevaarders in de Woschod naast elkaar waren gezeten. Overigens hebben zy tydens net jongste in ternationale ruimtevaartcongres dat in september in Warschau werd ge houden, tekeningen van een drie- mans-capsule laten zien waarin de ruimtevaarders achter elkaar geze ten waren. Waaruit alweer twee din gen kunnen worden afgeleid" de me dedelingen van de Russen zyn niet erg betrouwbaar of er staat nog een driemanscapsule van andere aard op stapel. De Nederlandse wegploeg werd in Tokio zeer verrassend Olym pisch kampioen in de tijdrit. Het erste goud voor Nederland op de Zomerspelen sinds 1948. Men ziet de Leidenaar Kar stens (rechts) met naast zich Zoet en verder Dolman en Pie- terse op de hoogste trede tijdens de ceremonie. Na alle teleurstellingen die de Nederlandse afvaardiging in Tokio reeds heeft moeten slik ken was er vandaag feest in het oranje-kamp. In de ploegachter volging op de weg veroverde de Nederlandse equipe, bestaande uit Gerben Karstens (Leiden), Bart Zoet (Sassenheim), Evert Dolman (Rotterdam) en Jan Pieterse (Oude Tonge), de gou den medaille. Een onverwachte, zeer verrassende prestatie van deze wielerformatie. die bij de wereldkampioenschappen niet verder had kunnen reiken dan de twaalfde plaats Meer over deze Nederlandse Olympische prestatie op de sportpagina's. De regering van Venezuela is gis teren afgetreden. Een woordvoerder van de president verklaarde, dat er geen sprake is van een crisis en dat de president de ontslagaanvrage in overweging heeft genomen. De woordvoerder van president Leoni verklaarde nog, dat uit de ont slagaanvrage het verlangen blijkt om de president; volkomen de vrye hand te geven voor de vorming van een kabinet op brede basis. Dr. Leoni had vorig jaar vóór zyn verkiezing de vorming van een dergelyke regering beloofd. In het nieuwe kabinet zullen enige leiders van de regerende Democrati sche Actieparty worden vervangen door leden van het Nationale De mocratische Front en van de Demo- cratisch-Republikeinse Unie. De draadomroep In ons land is ten dode gedoemd. In principe is besloten het lan delijk net niet meer te vernieu wen, Dat staat in de toelichting op de PTT-begroting voor 1965, Dat betekent, dat er spoedig geen draadomroep meer zal zyn in meest onrendabele gebieden en daar waar de technische outillage is ver ouderd. Wat meestal wel samengaat. Maar dat betekent ook, dat in ver reweg het grootste deel van ons land nog lange tyd naar het eenvoudige kastje met de vier glasheldere pro gramma's zal kunnen worden luisterd. In exacte cijfers ligt het zo: ruim tienduizend draadomroepabonnees krygen nog deze maand bericht, dat him aansluiting per 1 november vai het volgend jaar zal worden verbro ken. Bemanning vroeg O om langere vlucht Voorts is bekend gemaakt, dat de bemanningsleden van de Woschod hadden verzocht, hun reis te mogen voortzetten, maar dat dit geweigerd door de controlestations op aar de Het ïykt onwaarschynlyk, dat de bemanningsleden voortzetting van eis zouden hebben gevraagd wan- dit niet in het voornemen had gelegen. Er zyn zeer vele kleinighe- De Russische ruimtevaarders v.l.n.r.) Komarow, Feoktistow en Jegorow na het verlaten van de ruimtecabine, die gisteren na een vlucht van 24 uur is geland. den. die op voorgenomen duur van een ruimtevlucht moeten zyn af ge- gesteld, en een overschryding van die voorgenomen duur zou alleen door zeer byzondere omstandigheden en niet zonder gevaar voor de beman ningsleden kunnen worden getole- De Amerikaanse oud-premier Har ry Truman heeft gistermiddag by een val in zyn badkamer twee ribben gebroken en een wond boven het rechteroog opgelopen. De tachtigja rige heeft de nacht in een zieken huis doorgebracht. Zyn toestand werd zeer bevredigend genoemd. Truman was uitgegleden toen hij in het bad wilde stappen, zyn bril brak, waardoor hy aan het rechter ooglid werd gewond. De wond boven het oog moest worden gehecht. W aarschu wingsschot komt te laag terecht Pas nu is bekend geworden, dat 45-jarige jachtopziener uit het Limburgse Echt vorige week een 23-jarige dorpsgenoot, die zich schuldig maakte aan stroperij, heeft neergeschoten. De jongeman heeft toen hy by de ontdekking op de vlucht sloeg, een schot in de rug gekregen. Het schot, dat van korte afstand Is afgevuurd zou bedoeld zyn geweest als waarschuwing. De jongeman wordt verpleegd in het ziekenhuis in Sittard. De justitie heeft de zaak in onderzoek. De jachtopziener (onbezoldigd amb tenaar van de Rykspoldtie) was met twee collega's in de bossen rond Echt op patrouille. Het was slecht weer en voor stropers blijkt dit ideaal te zyn. Om twee uur stootte men op twee mannen, die met een lichtbak bezig waren. De jachtopzieners riepen hen toe te biyven staan. De mannen negeer den de waarschuwing en zetten het op een lopen. By de achtervolging verspreidden de jachtopzieners zich. Een zette de jongeman na. Om hem te dwingen te biyven staan, vuurde hij een waarschuwingsschot af. Dit werd de vluchtende stroper noodlottig. Waarschyniyk heeft de opziener te laag aangelegd. In elk geval raakte hy het slachtoffer in de rug. Het schot werd afgevuurd uit een dienstpistool. De overige 445.000 abonnees zullen wellicht nog vyf jaar kunnen luiste ren. Maar de P.T.T. laat er geen twyfel over bestaan, dat radiodistributie in de huidige vorm naar haar mening geen toekomst meer heeft, reden waarom in principe tot „geleideiyke liquidatie" is besloten. Men moet niet vergeten, dat het P.T.T.-bedryf op de draadomroep negen of tien miljoen gulden verliest op een byna even groot inkomstenbedrag. Het principe besluit van de regering reduceert het verwachte verlies over 1965 reeds to* iets meer dan acht miljoen gulden. De Franse nationale federatie van boerenbonden heeft gisteravond be sloten de drie weken oude staking van de melkleveranties door de boe ren aanstaande maandag op te hef fen. De boeren hebben echter wel op dracht gekregen hun staking ten aanzien van de aankopen van land bouwmachines voort te zetten. De boeren staakten de aflevering van melk om kracht by te zetten aan hun eisen voor een verhoging van de door de regering vastgestelde prijs van 37.2 centimes per liter af boer- dery. Dit is de laagste prijs van alle EEG-landen. De kleinhandelsprijs bedraagt in de steden van Frankrijk 70 centime per liter. De geruchten in Parijs willen, dat de boerenbonden in elk departe ment demonstratieve marsen zullen organiseren en dat zy in de Natio nale Vergadering zullen gaan age ren voor een motie van wantrou wen tegen de regering. (§uc/ teuws Als een voorbeeld van j buitengewone vruchtbaarheid meldt men, dat M. Hoeksema, van Leegkerk bij Groningen van één appelboom 15 mud appelen heeft gekregen. Aan B. en W. van Lelden Is vergunning gevraagd door Stoeke, zwartverwer, om een verw.ketel te mogen doen plaatsen in zijn huis in de Paardensteeg, geteekend wijk III, no. 645 A.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1