Edzo Toxopeus Import drukt de prijzen maakt geen „mannetje", maar is gewoon zichzelf in die walvisvaarder ergens uzelf herkend Wat doet een walvisvaarder bij Hoogovens? v HOOGOVENS IJMUIDEN Hebt u pgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 oktober 1964 Minister van Binnenlandse Zaken Vijfde blad no. 31380 Advertentie grote Thorbecke is de instelling van de kleine groep hoogleraren, die een schets voor de nieuwe grondwet ont werpen. Deze schets mr Toxopeus spreekt van een proeve zal de dis cussie op gang moeten brengen. „Ik zelf heb er wel bepaalde ideeën over, maar die wil ik niet tevoren geven, want dan zou ik een bepaalde ont wikkeling kunnen blokkeren", aldus mr. Toxopeus. Maar hoe Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u Qaar de kans krijgt? Misschien heeft deze .walvisvaarder u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de Voeten komtzoalsudateigenlijkalzolangwilt.Hoogovenshèèftdoorzijnomvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt 1 altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, Van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. Torentje HOOGOVENS IJMUIDEN Minister Toxopeus werkt in het j bekende torentje van binnenland- I se zaken. Door de ramen zie je de golfjes van de Hofvijver. Binnen overheerst het sombere eikehout de stoelen voor de bezoekers zijn i van een rugbrekende postuur. Naast het bureau: een fruin, vraagbaak voor iedere jurist, een telefoom met- ingewikkelde lampjes en een druk knop voor de bel, die de bezoeker in de wachtkamer aan de tandarts doet denken. Een lichtelijk satanische vondst, die de bezoeker verwart. Het torentje is maar een paar stappen van de Tweede Kamer. Maar niet daarom denkt mr. Toxopeus veel I aan het parlement. Hij heeft er zelf drie jaar als kamerlid doorgebracht en beleeft er straks weer zijn span nendste uren. Het past allemaal in het beeld j de sportman Die heeft zijn kleed- mer ook vlakbU het wedstr\jd- 1 veld (E. Koops, pompwachter kaliberwalserijen U had het zelf kunnen bedenken. Na negen jaar Willem Barendsz wilde meneer Koops meer thuis zijn bij zijn gezin. Na een briefje aan Buitenhof (adres van de afd. personeels zaken) kwam hij bij de elektrische centrale van Hoogovens. Na een half jaar gebeurde er toen iets dat alleen maar bij zo'n gevarieerd bedrijf als Hoogovens kan gebeuren. Op eigen verzoek stapte meneer Koops - via de opleiding- over naar het besturen van kranen in de kaliberwalserijen. En toen ook dat nog niet helemaal was wat hij eigenlijk zocht, werd hij pompwachter in dezelfde walserijen. Waaraan u weer eens kunt zien dat iedereen die dat wer kelijk wil, zijn plaats vindt bij Hoogovens. „Het was even doorbijten", zegt meneer Koops er zelf van. „Maar nu heb ik dan ook mijn zin. Fijn werk. Veel vrije tijd met die ploegendiensten. Hele zomer aan het strand. Vissen. Varen. Volkstuinieren..."Meneer Koops voelt zich kennelijk "1 helemaal thuis aan de wal. (Van onze parlementaire redacteur) Minister mr. Edzo H. Toxo- leus van Binnenlandse Zaken is uitdaging voor vele Neder- se politici. Hij is vlot, han- ig en geestig. Er ontgaat hem niets. Hij is een van die iensen, die een situatie snel verzien en zich snel aanpassen, ien gevat debater, die zijn te enstanders prikkelt, maar hun anvallen ontwapent door een overwachte openhartigheid. Hij oudt van een grapje, maar is eel anders dan zijn barokke col- ga van Buitenlandse Zaken, ie In de politiek een mannetje, tn „typetje" heeft gecreëerd, at langzamerhand een eigen iitren is gaan leiden. Minister oxopeus maakt geen mannetje - hij is gewoon zichzelf! Sen handige advocaat" zeiden ze tjaar geleden, toen deze Bredase óvocaat met zijn grote lachende i zijn mefisto-achtige wenk- zich voor het eerst in Hands vergaderzaal vertoonde. Het djectief „handig" was niet helemaal razend bedoeld. Een politicus die oog heeft voor mogelijkheden an voor vage principes (en zo'n tagmaticus is mr. Toxopeus) kan in ize nogal principieel en dogmatisch akende volksvertegenwoordiging tienen op een soort irrationeel ver- Dat verzet is mr. Toxopeus in Minister Toxopeus met zijn echtgenote, die vice- voorzitster is van het Ned. Pad- vindsters Gilde. zijn vijfjarig ministerschap totnutoe niet bespaard gebleven maar hij heeft er geen moeite mee gehad „Het ministerschap is zwaar" zegt hy zelf. „En de debatten in de Ka mers zün bijzonder zwaar. Voor elk kamerdebat sta je onder een grote nerveuze spanning. Toch zou ik een ministerschap zonder contact met het parlement nooit ambiëren. Je zou je voelen als een sportman, die geen weds try dsport mag doen". Grondwet Vandaag is voor onze minister van BimnenQanidse Zaken de wedstryd- sport weer begonnen nu hy in de openbare commissie-vergadering van de Tweede Kamer zyn begroting in 1965 moet verdedigen. Binnenlandse Zaken is een technisch departement, zoals men dat in Den Haag zegt. Er komen weinig omstreden politieke onderwerpen aan de orde al zyn ze er natuurlijk wel: de ambtenaren salarissen, de opheffing van de kleine gemeenten en vooral door toedoen van mr. Toxopeus zelf de herzie ning van de grondwet. Voor een uitgesproken liberaal en een jurist is vooral dit laatste on derwerp natuurlyk aantrekkeiyk. Thorbecke, als minister van Binnen landse Zaken een verre voorganger van mr. Toxopeus, was een groot grondwetmaker. En dat vergeet men in de liberale kring echt niet. Type rend voor de pragmatische benade ring van de politieke nazaat van de Deze instelling van leven en laten leven beheerst het politieke karakter van de minister van Binnenlandse Zaken, zy komt ook tot uiting in zyn oordeel over de onvrede inzake ons parlement. „Bezwaren tegen ons parlement zyn er altyd geweest" zegt hy. „Verander de Kamer, is "n mooie hervormingsgezinde kreet. Maar hoe doe je dat? Cals heeft eigeniyk niets nieuws gezegd. De Eerste Kamer op heffen of organisch samenstellen? Als ik daar als minister iets over zeg geloof ik niet, dat ik de weg beter begaanbaar maak. Het komt dan meteen zo in de politieke sfeer". Mr. Toxopeus praat graag en veel. Hy maakt het de vragensteller niet moeilyk. Over de politieke belangstelling by de Jeugd: „Die belangstelling kon groter zyn Maar je moet het niet o verdry ven. Ook by de ouderen is de belangstel ling niet groot. Moet je eens zien, wie er in de gemeenteraad wil. Het onderwys zou er iets aan kunnen doen. Jeugdparlementen zullen nooit een grote vlucht nemen, want die hebben geen verantwoordeiykheld. De politieke partyen zouden de jon geren meer kansen moeten geven. Dan willen er een heleboel wel. Je moet er reële verantwoordeiykheden by geven". Salarissen Over de verhoging van de minis terssalarissen: „De salarissen zyn niet exorbitant hoog. Je hebt als minister de gelegenheid eigeniyk niet om het wat zuinig aan te doen. Het zou iets afgryselijks zyn als je in deze baan ook nog geldzorgen had. De ministerssalarissen lopen met die van de hoge ambtenaren mee. Dat moet zo biyven. Als onze salarissen steeds by de wet verhoogd zouden moeten worden zou er mis schien nooit meer iets van komen. Dan zouden de salarissen van de topambtenaren die van de minister kunnen overschryden" Over het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken: „De sfeer is een stuk verbeterd. Men weet, dat het ernst is met myne goede bedoelingen en de resultaten zyn goed. Zelfs zo goed dat de werkgevers beginnen te gillen: ze zyn te goed". Over een jaar kabinet-Marynen: „Dit gezelschap is een stuk Jonger dan het vorige kabinet. Dat kun je we merken in de beraadslagingen. Men maaakt zich soms heel druk over bepaalde dingen". Ministerschap (E. Koops, pompwachter kaliberwalserijen - zie ook elders op deze pagina) Over het ministerschap: „Het is me opgevallen, dat niet één minis ter zich helemaal kan verplaatsen tn de psychische spanningen van zyn collega. Soms vraag ik me wel eens af: waar maakt hy zich toch zo vreseiyk druk over. Maar je kent de achtergronden onvoldoende. Dan vraag je later: Barend (minister Biesheuvel van Landbouw) hoe zit dat nou met die melk? Er is gelukkig wel een geest van: we moeten met zyn allen en ook ieder voor zich redebjk door het le ven. Het ministerschap zal steeds zwaarder worden, maar je moet niet overdryven. Je moet 's avonds ook wat tyd voor je gezin hebben". Over zyn fiets die hem als fietsen de minister een snelle roem bracht: „Die staat kapot in de garage. Myn zoon heeft er op gereden. Het fiet sen door de benzinewalm was trou wens maar een betrekkeiyk plezier En dan de auto is zo gemakkelyk". Over Den Haag: „In Breda ging ik nog wel eens winkelen. Daar zei den de mensen: gut, dat u daar nog tyd voor hebt. Hier kun je dat niet doen. Dan zeggen de mensen: kyk daar heb je hem. Wel leuk voor Je ydelheid, maar dat gaat ook verve len". Rondom de Veemarkt Cals' redevoering niet veranderd Resultaten nauwelijks lonend De aanhoudende druk, die de prijsontwikkeling op de Nederlandse slacht- veemarkten de laatste tyd ondervindt van de grote invoer van buitenlands (hoofdzakelijk Engels) slachtvee en Iers voorvlees, heeft ertoe geleid dat de pryzen in doorsnee thans een peil zyn genaderd, dat door sommige krin gen (boeren en veehandelaren), wordt becyferd beneden de door minister Biesheuvel vastgestelde oriënteringsprijs van f 1,99 per kg lev. gew. Hierop is in de openbare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees vorige week de aandacht gevestigd en dit heeft geleid tot een breedvoerige discussie, die overigens tot de conclusie leidde, dat men voor 1 nov. a.s. de datum waarop de EEG-verordening voor rundvlees van kracht wordt in feite niets meer kan ondernemen om de invoer in Ne derland af te remmen. het niet anders of ook deze catego rie daalt wat in prys. De Leidse markt bood vrydag jl. hetzelfde beeld wat dit betreft als alle andere mark ten Vette kalveren, hoewel nog duur, waren toch ook wat flauwer in prys en werden hoofdzakelijk tussen f 3,00 tot f 3,75 per kg. lev. gew. verkocht. Met de ruimere aanvoeren op de wolveemarkten stonden ook in deze sector de prijzen onder druk. In Lei den werd vrydag voor de zwaardere soort vette lammeren enkele guldens per stuk minder genoteerd, de lich te konden nog wel op het oude peil gehandhaafd worden. We noteerden voor de lichte lammeren kiloprijzen van f5,30- 5,40 en voor de zware rammen f 5,00 5,15 per kg. gesl. gew. De slachtvarkens waren vast in Intussen heeft de herfst zich thans eindeiyk van haar natte en ook al sr en meer koude zycle laten zien dat betekent, dat ondanks alle verwachtingen voor een late stal- tyd, de koeien toch nog vroeg naar stal worden gejaagd. Het weer biyft in de landbouw en veehouderij te enenmalen een onberekenbare factor in de bedrijfsvoering. i zo zal vermoedeiyk, wanneer weer niet zou verbeteren en het grasland toch nog weer (snel) zou opdrogen, de najaarsuitstoot van vee fde slachtbank in de komende weken een hoogtepunt kunnen be reiken. De vraag is nu: hoe zullen de pryzen op de slaohtveemarkt zich houden? Hoe dit ook zy, reeds nu kan wor den vastgesteld, dat het vertrouwen dat in de veehoudery door de er varingen van de laatste paar jaren was zoekgeraakt en dat Minis ter Biesheuvel meende te kunnen herstellen door vooruitlopend op de Europese regeling een oriënta tieprijs voor slachtvee in te stellen, weer een aardige deuk heeft gekre gen. Voortdurend is de veehoudery voor gehouden, dat er in Nederland en in omliggende landen een tekort aan slachtvee bestond, dat niet één, twee, drie zou verdwijnen ook al omdat in de grote rundvlees exportlan den overzee niet voldoende aanbod zou zyn, en dat op grond hiervan te rekenen viel op een lonende prys voor te leveren slachtvee. De resul taten zyn momenteel echter bepaald niet van dien aard. dat men van „lonend" kan spreken. Het is dan ook wel duideiyk, dat de vleespro ducenten in ons land niet zyn aan gemoedigd door deze gang van za ken. Tegenover de ontwikkeling van 1 nov. onder het regime van de EEG rundvleesregeling staat men in dit verband ook al wat argwanend, al thans niet met een groot optimisme. In de afgelopen week zakte het pryspeil voor de slachtkoeien van 2e en 3e soort in tot f 3.20-2,25, het geen dooreengenomen 15 ct. per kg. lager was dan in de voorafgaande week. En hoewel de schaarsers aan geboden le kwaliteit beter weerstand biedt aan de algehele prysdruk ,kan prijs en trokken in de loop van de week als gevolg van een onvoldoende aanbod tegenover de vraag nog een cent of twee per kg. aan. Per kg. gesl. gew. kwamen de pryzen daar door voor lichte vleesvarkens op ge middeld f 2,52, terwyi per kg lev. gew. pryzen werden besteed van f2,- tot f2,05. Met de naderende staltyd voor het rundvee bestaat er voor de biggen by dd mesters boeren minder koop lust, zodat de prijzen wat daalden. We noteerden stuksprijzen van f 55-68 voor Hollandse biggen. Britse vorstin in Londen terug Koningin Elizabeth II is gister avond van haar bezoek aan Canada in Londen teruggekeerd Tydens de acht dagen van haar verbhjf in Ca- nadat zyn uitzonderiyke voorzorgs maatregelen getroffen om haar te beschermen tegen eventuele aansla gen door Frans-talige Canadezen. Het toestel van Air Canada, een DC-8, waarmee de Britse vorstin te rugkeerde, landde om half elf op het vliegveld van Londen. De koningin werd begroet door een kleine maa: zeer enthousiaste groep mensen. D< Canadese hoge commissaris in Lon den, Lionel Chevrier, was een vai de eersten om haar te verwelkomen. Het tweede kamerlid Cals heeft het officiële verslag van zyn redevoe ring tydens het R.E.M.-debat niet wezenlijk veranderd, zo is de con clusie van de kamercommissie voor de stenografie, de commissie is tot deze conclusie gekomen na een onder zoek naar aanleiding van een com mentaar in De Telegraaf, waarin werd gesuggereerd, dat de oud-mi nister wyzigingen in het officiële ver slag had aangebracht waardoor de strekking van zJjn betoog veranderd zou zyn. De kwestie werd actueel, toen onlangs in het televisieprogram - „Zo is hethet officiële ver slag van de rede van mr. Cals werd getoond en werd vergeleken met het verslag in De Telegraaf. Het verschil in beide verslagen was essentieel. De Telegraaf deelde daarop in een com mentaar mee, dat het officiële ver slag van redevoeringen in het par lement door betrokkenen achteraf soms wordt „verfraaid". Met de Oranjestadarriveer- den gisteren in ons land de gou verneur van Suriname, de heer A. Currie en diens echtgenote. Zij werden verwelkomd door mr. S. D. Emanuel, gevolmach tigd minister in ons land

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15