12-17 oktober Ensemble Benedetto Marcello: meeslepend en verantwoord SUPRA MIE SPAREN IS GROEIEN JFEE1SEMB&NKEHZ Interessante keuze uit de barokmuziek RAIFFEISEN-SPAARWEEK bij de Stille week" gaat uitverkoop vooraf LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 Jubileumserie Kunstkring Kinderboek 1964: „Niku de koerier" Schrijver W. F. H. Visser uit Wassenaar De Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek heeft ter gelegenheid van de komende kinderboekenweek (31/10 7/11) als kinderboek 1964 gekozen i W. F. H. Vis- Dp het gebied der kamermuziek zijn we in onze stad verwend. Ie buitenlandse ensembles van grote vermaardheid waaronder de iliaanse de voornaamste plaatsen innamen presenteerden zich 1 Maar nu mogen we toch ook terecht trots zijn op het van radio grammofoonplaten sinds jaren bekende ensemble ..Benedetto arcello", genoemd naar de grote Venetiaanse ..dillettante in mu- a" van die naam (1686-1739 en niet 1793 gelijk het programma nneldde) dat de jubileumserie van de .Kunstkring voor Allen" zo Drieus opende voor een welhaast geheel gevulde Stadsgehoorzaal. Vóór alles het bestuur een gelukwens voor deze grote belangstel- g, welke ervan getuigt, dat de Kunstkring een nieuw en naar wij nog langdurig leven is ingeblazen. Jok de keuze van dit Nederlandse emble, dat, naar wij gisteravond stateerden, zich in menig opzicht ust met buitenlanders kan meten, ien bijzonder gelukkige, ir wij menen hoorden wij dit •twaalftal onder primarius Wil- lusch reeds enkele jaren geleden de begintijd in de Zuiderkerk. jdsdien wist het zich, voorname- ;met barokmuziek een interaatio- i reputatie op te bouwen: het m gisteravond heeft door hoge niveau der uitvoeringsprak- alsmede door de interessante en üome, kennismaking o.a. met min bekende werken duidelijk bewe- i, dat deze reputatie alleszins ver- nd is. !en contrastrijk programma, ook t de onderdelen der onderscheide composities betreft, met name Italianen als die van Mar io, Pergolesi, Vivaldi, Martini (Pa- Advertentie geniet dubbel met VAN MMS Iranlvers gemalen vacuum, verpakt dre) en Dall' Abaco, maar ook van twee grote Nederlanders: Pieter Hel- lendaal (met diens door Willem Nos- ke ontdekt indrukwekkend Concerto Grosso op. 3 no 1) en Sweelinck, wiens geniale Chromatische Fantasie voor orgel, ditmaal te beluisteren viel in de bijzonder gewetensvolle instru mentatie van wijlen de vermaarde Sweelinckkenner B. van den Sigten- horst Meyer, waarbij wij toch, on danks de perfecte auditie, de voor keur blijven geven aan de originele visie. In dit alles heeft het ensemble „Benedetto Marcello" na een aan- vangelijke aarzeling overtuigend getoond stuwkrachtig, met meesle pend élan, in prachtige homogeniteit en verzadigd van klankschoon te kunnen musiceren, zy het dat af en toe een neiging naar een te zware en trage aanpak, bijv. in Vivaldi's An dante en Hellendaals Menuet, on miskenbaar was. Ook het laatste Al legro in Vivaldi's Concerto in A gr. t. herinneren wy ons van anderen in een nog luchtiger trant Voor het overige leken de inter pretaties bij voortduring stylistisch volkomen verantwoord. Dat er af en toe technische vlekjes waren aan te wüzen in dit over het algemeen be wonderenswaardige spel, is begrijpe lijk, wanneer men in aanmerking neemt, dat deze instrumentalisten bij voortduring een zware en moeilijke taak te vervullen hebben door hun medewerking aan radio-orkesten. Een ensemble als dit mag er zich op beroemen in de klaveciniste Ma rijke Smit Sibinga, zo juist begiftigd met een Edisonprijs, zulk een voor treffelijke medewerkster te hebben. Zij gaf aan het geheel een betrouw bare, door en door muzikale onder steuning en onderscheidde zich spe ciaal in het Preludio en Allegro van de componist en theoreticus Giamba- tista Martini (van de orde der Fran- cescanen), eenmaal de geziene kapel meester van S. Francesco-kerk te Bo logna, die in 1770 nog door Mozart bezocht is. Zelfs een Mozart heeft van deze Italianen ongetwijfeld veel opgesto ken! Het is eensdeels jammer geweest, dat wij Marijke Smit Sibinga niet in Sweelincks Fantasie hebben gehoord. Zij is, evenals de andere medewer kende twee dames de violiste Car- la Rosen en de altvioliste Joke Ver meulen met bloemen gehuldigd. Met waardering mogen wij nog her inneren aan de cellistische solo trekjes van Jean Busch in het con cert van Vivaldi. Het auditorium was opgetogen en rustte niet, voordat een toegift gege ven werd, namelijk een Recitativo van Francesco Antonio Bonporti, waarin de eerste violist Willy Busch op zijn sonoor klinkend instrument grote waardering wist af te dwingen. Trouwens: alle leden van dit ensem ble zijn musici van hoge orde, die veelal met typisch zuidelijke gloed het bewijs leverden, dat het zelfs in het kille en hoge noorden warm toe kan gaan. Doch daarnaast heeft ook de diepgaande ernst van dit zangrij ke en expressieve musiceren sterk de aandacht getrokken. Het ensemble Benedetto Marcello" tijdens het concert van gister avond. (Foto L.D./Holvast) Naar wjj vernamen, worden pogin gen in het werk gesteld voor dit en semble een tournée door Amerika te organiseren. Wij zijn er zeker van Busch en de zijnen zich daar Neder landse ambassadeurs van hoge klasse zullen betonen en twijfelen er niet aan, dat hun in de VS een even groot succes zal ten deel vallen, als zulks ditmaal het geval was! H. kunst kaleiöo'scQQp „Anatomische les" veilig in Londen (Van onze correspondent) Rembrandts „Anatomische les van dr. Tulp", welk schilderij door het Haagse Mauritshuis is uitgeleend voor de Nederlands-Engelse tentoon stelling „The Orange and the Rose", welke op 21 oktober in het Victoria and Albert Museum in Londen door Prinses Marina, hertogin van Kent, zal worden geopend, is gistermiddag veilig op zijn Londense bestemming aangekomen, na de overtocht met de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich te hebben gemaakt. Onder politie-escorte werd het kostbare schilderij naar Londen over gebracht. Het doek zal de „blikvan ger" zijn van de tentoonstelling, wel ke gewijd is aan de Brits-Nederlandse cultureel-wetenschappelijke betrek kingen, in het tijdvak van de ontwa king van het exacte denken. Op 19 oktober zal aan boord van H.Ms. torpedoboot jager „Amsterdam" welke in verband met deze Brits-Ne derlandse manifestatie naar Londen komt, Vermeers bekende schilderij „De brief", eveneens afkomstig uit het Mauritshuis, in Londen aanko men. Het doek zal met een sloep naar de Towerpier worden gebracht, om vandaar naar het museum te gaan. Uitwisseling artiesten Nederland - Polen De heer Frans van Klingeren, di recteur van het theaterbureau Anova in Amsterdam, vertrekt morgenmid dag per vliegtuig naar Polen voor on derhandelingen betreffende de uit wisseling van Nederlandse en Poolse artiesten en musici. Hij is daartoe uitgenodigd door het Poolse Theater bureau, waarmee hij tijdens het Songfestival in Sopot, in contact is gekomen. Op dit songfestival heeft de heer Van Klingeren zijn pupil Shirley Z weerus geïntroduceerd. Na haar succes op het Belgische Songfestival behaalde zij daar een vierde prijs. De heer Van Klingeren zal in Polen ge durende enkele dagen grote shows zien waarin de beste Poolse artiesten en musici optreden. Dürertekeningen in Rijksmuseum Amsterdam In het Rijksmuseum te Amster dam zal van 20 december tot eind januairi een collectie tekeningen van Dürer en zijn tijdgenoten Cramach, Altdorfer, Holbein en Grünewald worden tentoongesteld. De verzame ling is afkomstig uit het prententca- binet van Berlijn. In deze bekroning is ook betrekken het eerder verschenen boek „Niku de zigeunerjongen". De jury bestond uit mevr. H. Laurey, mej. C. J. H. van Reenen en de heren A. Lens, drs. Th. Vesseur en Jacq. van Hat- tum. De prijs (f 1000) zal op zaterdag 31 oktober tijdens de opening van die Kinderboekenweek aan de schrij ver worden uitgereikt door dr. P. J. Koets, wethouder voor onderwijs van Amsterdam. Operetteschool in Utrecht opgericht „De Utrechtse Operette", een van de ongeveer 600 amateur-gezelschap- pen in ons land, begint in november met een operetteschool in de Dom stad. Het is de eerste van ons land. Gedurende een 3-jarige opleiding j wil „De Utrechtse operette" geschikte krachten rijp maken voor het po dium. Ook heeft dit operettegezel schap een „tienerkoor" opgericht. Het zijn jongelui van 12 tot 16 jaar, die men graag voor de operette wil be houden. Eenmaal wat ouder zijn ze daarvoor wel rijp, maar ervaring heeft geleerd dat 18-jarigen geen be langstelling meer hebben als dien niets met de operette te maken hebben gehad. Het tienerkoor maakt zijn debuut tijdens de uitvoeringen van „Die Fledermaus" die „De Utrechtse Operette" op 24 en 31 okto ber in Tivoli zal geven. Vijf jaar geëist tegen Spaans dichter De openbare aanklager in Madrid heeft 5 jaar en een boete van 50.000 peseta's geëist tegen Carlos Alvarez Cruz, een Spaans dichter die een aantal jaren in het buitenland woonde. Hij werd gisteren berecht onder beschuldiging van het maken van illegale propaganda. Alvarez, die zelf zegt „links" te zijn, was de auteur van een gedicht Julian Grima Garcia, een lid van het centrale comité van de on dergrondse Spaanse communistische partij. Deze werd verleden jaar op 20 april geëxecuteerd wegens daden .militaire rebellie" die hij ge pleegd zou hebben tijdens de Spaan- burgeroorlog. Zijn advocaat vroeg vrijspraak. Hij werd berecht met vier andere man- - van wie drie op diezelfde be schuldigingen tegen wie de aan klager straffen eiste varn 18 maan den tot 9 jaar. De uitspraak zal pos tegen het ein- i van de week bekend gemaakt worden. In de loop van de maand zullen processen tegen nog 38 per- onen plaatsvinden. PEN-club houdt conferentie in Boedapest Meer dan 100 schrijvers uit 25 lan den zij naar Boedapest gekomen om deel te nemen aan de conferentie van de PEN-club en een vergadering van het bestuur dat morgen bijeen komt. Na de bestuursvergadering zal een rondetafelconferentie worden gehou den die twee dagen zal duren. Ge sproken zal worden over „traditionele en moderne literatuur" waaronder poëzie, fictie en toneelstukken vallen. Het zal de eerste PEN-conferentie In een communistisch land zijn en het zal de eerste maal zijn dat Rus sische schrijvers er ah aan deel zullen nemen Advertentie Spaar - Leg iets opzij. U wint erbij. De Raiffeisen-Spaar- week is een goede gelegenheid om iets èxtra weg te leggen. Het is in üw voordeel. Doen. De Tweede Kamer heeft gis teren zijn goedkeuring gegeven aan diverse besluiten en wets voorstellen van de regering. Zo werd akkoord gegaan met de schorsing van de investeringsaf trek en vervroegde afschrijving die in de loop van vorig jaar en aan het begin van dit jaar door de minister van Financiën zijn afgekondigd. De Kamer bleek er alleen nogal wat be zwaar tegen te hebben, dat de be sluiten nu pas aan de Kamer ter goedkeuring waren voorgelegd. De minister beloofde de schorsing „zo spoedig mogelijk" ongedaan te ma- Tsjechische musici vragen asiel Twee leden van het 19 man tel lende Tsjechoslowaakse Kamerorkest uit Praag, dat een reis door Duits land maakt, zijn gevlucht en hebben de Duite autoriteiten om politiek asiel verzocht. De twee musici zijn Josef Picha (28), en Jiri Bunata (21). Zü verlieten zondagavond het orkest na een concert in Ludwigs- burg bij Stuttgart. Volgens die politie ontmoetten zij een Tsjechische emigrante toen zij zondagmiddag in Stuttgart in de stad wandelden. De vrouw woont in Schwabisch-Gemiind, ongeveer 40 kilometer van Stuttgart. Picha is altviolist en vioolleraar, Bunata is cellist. Schaftende arbeiders" is een bronzen beeld, dat onlangs geplaatst is in Amstelveen. Het werd in opdracht vervaardigd door de Amsterdamse beeldhou wer en schilder Hans Bayens. Seizoeiiopruiming De halfjaarlijkse seizoenopruimin gen zullen in de toekomst worden voorafgegaan door een „stille week", waarin echter geen bijzondere aan biedingen aan de klanten mogen worden gedaan. Deze stille week wordt ingevoerd met enkele andere wijzigingen van de uitverkoopwet, waarmede de Kamer gisteren ak koord ging. Het zal voortaan verbo den zfjn zes weken voor de uitverko pen aanbiedingen te doen, waaruit het publiek zou kunnen concluderen, dat de uitverkoop al begonnen is. Verenigingsrecht De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdeiyke stemming een wij ziging van de wet op het vereni gingsrecht geaccepteerd, waardoor deze wet wordt aangepast aan het I. A O.-verdrag betreffende vrijheid van vakverenigingen. Belastingregeling De Kamer is ook zonder hoofde lijke stemming akkoord gegaan met een belastingregeling voor Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. De wet bevat een basisregeling, die ten doel heeft discriminatoire belas tingheffing ten opzichte van buiten landers te weren. Hulpverlening Tenslotte heeft de Kamer zijn goedkeuring gehecht aan het vorig jaar gesloten hulpverleningsverdrag tussen Nederland en enkele Zuidoost - aziatische landen. Volgens dit ver drag zal Nederland een bedrag van een half miljoen gulden bijdragen aan het ontwikkelingsproject van de Mekong-rivier. De Nederlandse by- drage zal in hoofdzaak worden be steed aan de aankoop van een bag germolen. Leerstoel musicologie in Jeruzalem Naar „Musica Sacra", een tyd- schrift voor kerkmuziek, meedeelt, is aan de Hebreeuwse Universiteit te 1 Jeruzalem een leerstoel in de musi- j cologie gesticht door het Israel Phil- j harmonic Orchestra. Dit geschiedde uit de honorariagel- i den die de pianist Arthur Rubinstein J in de loop der jaren voor zijn con- j certen met het orkest had verdiend, I doch die hij nimmer wilde toucheren. I De 78-jarige meester-pianist was bij de stichtingsplechtigheid in de aula der universiteit aanwezig. „After the fall" thans in studie Bij „Haagsche Coineflie" (Van I correspondent) l „De Haagsche Comedie" heeft thans Arthur Millers geruchtmaken de stuk „After the fall" in studie ge- nomen. Algemeen wordt dit stuk be schouwd als gebaseerd te zijn op Millers ervaringen in zyn huwelyk met Marilyn Monroe. „De Haagsche Comedie" speelt het stuk In de vertaling Bert Voeten on- der regie van Paul Steenbergen. In de hoofdrollen treden op Paul Steenbergen, Myra Ward, Georgette Hagedoorn, Jan van Ees, Anne-Marie Heyligers, Pim Dikkers, Trins Sny- ders, Eric van Ingen, Camille de Vries, Guido de Moor, Nanni Ver meer, Wiebe Brandsma en Jan Veelo. Het decor is van Hep van Delft. De kostuums zyn ontworpen door Has Noordhoek Hecht. Arthur Miller heeft Inmiddels al weer een nieuw stuk aangekondigd. In november gaat in het Lincoln Center Repertory Theatre „Incident at Vichy". Het speelt in een politie bureau is het niet-bezette Frankryk van 1943. Expositie bij Henff Zaterdagmiddag a.s. om vier uur wordt in kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 in Wassenaar een expositie geopend van schilderijen en tekeningen van Cees IJsseldyk en keramiek van Ra- velli.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11