LEIDSCH DAGBLAD Misverstand Home-Butler nadelig voor Tory-kansen Wassenaarse werd tot burgemeester benoemd Minister weet niets van verdrag tegen kernwapenspreiding SNELLE GROEI EEG-HANDEL Franse politie slaat goede slag UITSTEL VAN DE openingszitting VN-ASSEMBLEE? Luns naar Zweden Amerikaanse kolonel in Caracas ontvoerd Nog veel taken voor Dierenbescherming Haarlemse gaat naar Betuwe van EGMOND HoogeHuys E.M.S. wil schade van 120.000 vragen TV NOORDZEE Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 No. 31386 Directeur: E. A. E. van DlsDo Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) Volgende week donderdag gaat Engeland naar de stembus en het is dus wel pijnlijk, dat er een misverstand blijkt te zijn gere zen tussen premier Douglas-Home en minister van Buitenlandse Zaken Butler. Home verklaarde in een verkiezingsrede in Man chester, dat er een verdrag van Amerikanen en Britten gereed ligt om spreiding van kernwapens te voorkomen, een verdrag, dat ook door de Russen ondertekend moet worden en bovendien zou voorzien in de deelneming van Peking. Maar Butler heeft daarentegen verklaard niet te weten van een dergelijk verdrag. „Per slot van rekening zou ik dat moeten weten, want ik ben minister van Buitenlandse Zaken", zo zei hij in een vraaggesprek met de „Daily Express". Hij gaf toe, dat er met de Amerikanen en ook met Chroesjtsjow over gepraat is, maar dat waren dan toch alleen maar zeer voorlopige besprekingen. stad Doncaster, welke als een typi sche barometer geldt voor de Tory- posities, waarschijnlijk op beslissen de wijze naar Labour zal omgaan. Sinds de vorige verkiezingen in 1959 die ommezwaai 8.3 procent be dragen. Dit steunt dg opvatting, dat Labour in het industriële noorden 9terk aan de winnende hand is. In dien de ommezwaai van Doncaster zich in andere wankele Tory-zetels herhaalt, zou dit voor Labour grote winst kunnen opleveren. Tenslotte hebben de socialisten nog rwachte steun gekregen van het invloedrijke weekblad de „Econo- „Economist" kiest zijde van Labour Het meningsverschil in de conser vatieve gelederen gaf Harold Wilson, de aanvoerder van de socialisten, reeds gelegenheid onder groot gelach op te merken: „Ik kan tegenspreken, dat de heer Butler zich bij de Labour partjj zal aansluitenHet is be kend, ,,dat Butler, hoewel een be kwaam bewindsman, zich soms dub belzinnige uitlatingen veroorlooft, die hjj dan spoedig weer tegen- De handel tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap (EEG) blijft snel toenemen, bit de jongste „Statistische medede lingen" van de Europese Commissie bljjkt, dat de toeneming in het eerste kwartaal van dit jaar in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar 20% heeft bedragen. In de twee voorafgaande jaren be droeg de toeneming in het eerste kwartaal 16 en 13%. Het opmerkelijke feit in deze ont wikkeling is de duidelijke daling van het groeipercentage van de Italiaanse laankopen in de andere EEG-landen. Deze rem op de invoer uit zowel der de landen als EEG-landen, welke zijn oorzaak vindt in de economische moeilijkheden in Italië, heeft geleid tot een flinke vermindering van het tekort op de Italiaanse handelsbalans. Hier staat echter tegenover dat de I handelsbalansen van Nederland en Frankrijk verslechterd zijn. De Marseillaanse politie heeft een belangrijke schakel in het smokkelen van verdovende middelen van het Midden-Oosten naar het Amerikaan se continent ontdekt. Gisteren trof zü in een laboratorium in een buiten wijk van de stad honderd kilogram heroine en een bijna even grote hoe veelheid morfine aan, alles bijeen voor een waarde van tien miljoen franken (bjjna iy2 miljoen gulden). Het labo ratorium werd gebruikt voor het om zetten van morfine in heroine. De vijf mannen die de politie er aantrof zijn gearresteerd. De politie spreekt van een ware fabriek, uitgerust met de beste apparatuur. spreekt. Zo verklaarde hij dezer da gen, dat Labour kennelijk vooruit ging. Misschien bedoelde hij dat iro nisch, want in een rede in Chelms ford verklaarde hij te rekenen oj conservatieve overwinning ei er geen sprake van is, dat de conservatieven bezig zijn af te glij den. „Integendeel, wc gaan vooruit' Dit is typisch Butler, die zo vaak eer puzzel is. InLonden veronderstelt men, dal Butler, nu zijn kansen op een pre mierschap voorgoed verkeken zijn de keuze van Douglas-Home jds een verrassing, want velen rekenden erop, dat Butler premier worden ernaar streeft in ge- van een Labourzege oppositielei der te worden. Maar door dit onderlinge geharre- ar wordt het een heel zwaar week einde voor de conservatieven, die de verdediging zijn gedrongen. La bours vertrouwen in de overwinning verhoogd doordat een zeer trouwbaar opinie-onderzoek in WEERBERICHT KOUD EN BUIIG Het wordt een guur en nat herfst- Weekeinde. Een zeer omvangrijke depressie beheerst het weer in West- Europa. Een vrij krachtige zuidwes telijke stroming voert koude en ooi ^er onstabiele lucht aan. Morgen zullen buien met hagel of onweer, er fhisschien zelfs natte sneeuw voor komen. Daartussendoor enkele op klaringen. De temperaturen zijn 6 tot 9 graden beneden de normale waarde 'oor de tijd van het jaar. i 10 uur-) 11 OKTOBER Zon op: 6.57 uur; onder: 17.55 uu Maan op: 13.10 uur; onder: 20.53 Hoogwater te Katwijk te 6.25 18.39 uur; laagwater te 2.12 en 1- hur. (12/10 hoogwater te 2.40 en 14.54 uur; laagwater te 2.40 en 14.54 uur). Dit blad i In het hoofdkwartier van de Ver. Naties doen geruchten de ronde, dat de openingszitting van de Algemene Vergadering, welke voor 10 nov. a.s. is vastgesteld, moet worden uitge steld teneinde een krachtmeting tus sen Amerika en Rusland te voorko men over de vraag of de Russen hun stemrecht bij de VN moeten verlie zen omdat zij hebben geweigerd hun aandeel in de kosten voor de vredes operaties van de VN te betalen. De Verenigde Staten hebben de eis gesteld, dat Rusland zijn stemrecht moet verliezen, tenzij het voor de aanvang van de zitting zijn bijdrage voor de vredesoperaties in Kongo en het Midden-Oosten begint te beta len. De Russische afgevaardigde, Fedo- renko, zei gisteren tijdens het debat inzake de aanbeveling om Malawi tot de VN toe te laten, dat de Sowjet- Unie „geen kopeke, geen cent" aar de „illegale" vredesoperaties van d< VN m Kongo en in het Midden-Oos ten zal bijdragen. Hij zei dat er wel licht voor Malawi geen volkerenorga nisatie zal zijn om lid van te worden, indien de VS blijven aandringen op betaling. mist". Dit blad, verre van socialis tisch, adviseert de kiezers na zorg vuldig afwegen van alle argumen ten, dat het ondanks het grotere risico toch beter is donderdag op Labour te stemmen. De Zweedse regering zal maandag een diner geven ter ere van de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die die dag in Stockholm aankomt voor een officieel bezoek van vyf dagen aan Zweden. Minister Luns zal bespre kingen voeren met minister-president Tage Erlander en met zijn ambtge noot van Buitenlandse Zaken, de heer Torsten Nilsson. Prins Bertil, die tij dens het verblijf buitenslands van koning Gustaaf Adolf, waarnemend staatshoofd is, zal vrijdag minister Luns in audiëntie ontvangen. Minister Luns, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, keert in de och tend van volgende week zaterdag naar Nederland terug. Stunt van Castro - gezinden Kolonel Michael Smolen, plaats vervangend hoofd van de Ameri kaanse luchtmacht in de Venezo laanse hoofdstad Caracas, is gisteren bjj zjjn woning ontvoerd, vermoede lijk door de Castro-gezinde „Natio nale Bevrijdingsstrijdkrachten" (FALN), die al verscheidene specta culaire ontvoeringen op hun naam GESCHENK VOOR HONDERDJARIGE De „Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren" heeft in het Kurhaus in Scheveningen giste- RAADSLID EN OUD-WETHOUDER Mevrouw mr. C. M. s'Jacobs- Des Bouvrie in Wassenaar is bij Koninklijk Besluit benoemd tot burgemeester van de Utrechtse gemeente Leersum. Zij is de tweede vrouwelijke burgemees ter van ons land. Mevr. s'Jacob is 54 jaar oud In 1958 werd zij in de Wassenaarse gemeenteraad gekozen om de belangen van de V.V.D. te behartigen. Zij werd toen onmiddellijk wethouder van Onderwijs, Sport en Culturele Aangelegenheden. In 1963 raak te zij deze functie weer kwijt, maar bleef lid van de raad. De heer en mevr. s'Jacob hebben twee zoons en een dochter. Het echtpaar s'Jacob heeft een lapje grond in Leersum, en dit was voor mevronw s'Jacob aanleiding om naar de functie van burgemeester te solliciteren. Op deze grond zal nu een huis worden gebouwd. De vaca ture was een half jaar geleden ont staan na het overlijden van bur gemeester W. Martens. Leersum heef» 4300 inwoners. Er zjjn elf raadsleden, van wie er slechts één voor de V.V.D. zitting heeft. Mej Des Bouvrie werd op 10 juli 19j0 in Amsterdam geboren Zij be zocht daar het gymnasium en /er- volg pus de gemeentelijke universi- I t.eit. In 1935 studeerde zij af. Twee jaar later trad zij in het huwelijk met de heer s'Jacob en het echt- I paar ging toen in Wassenaar wonen. haar honderdjarige bestaan her dacht met een vergadering van het hoofdbestuur met afgevaardigden van de afdelingen en andere leden, met officiële bijeenkomst en met een receptie. Koningin Juliana woonde de jubileumbijeenkomst bij. De voorzitter van de vereniging, prof. dr. S. Hofstra, gaf een overzicht wat bereikt werd in de afgelopen honderd jaar. Maar er zijn volgens prof. Hofstra nog veel taken voor de vereniging. Hij noemde er drie: het dagelijkse praktische werk als in spectie en toezicht, propaganda en voorlichting, de strijd tegen de indi recte wreedheid (stierengevechten, produktie van bont en ganzenlever- pastei) en het algemene probleem van de plaats van het dier in natuur en cultuur van heden en toekomst. De honderjarige „Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Die ren" heeft haar jubileumgeschenk. Staatssecretaris drs. L. van de Laar (O., K. en W.) zei dat de Koningin het. honden en katten-besluit" had getekend. De handel in kleine dieren, is daarmee aan banden gelegd. Drs. Van de Laar kon de dierenbe schermers nog meer voldoening ge ven. Hij reikte aan drie leden Ko ninklijke onderscheidingen uit. Voor- Engeland Vlak na de oorlog woonde het paar in Engeland, waar de heer s'Jacob onaer de toenmalige generaal Syd ney v d. Bergh werkzaam was bij heu Regeringsdirectoraat Motorvoer tuigen. Terug in Wassenaar raakte me vrouw s'Jacob bij de politiek betrok ken via de melksanering (Wassenaar was de eerste gemeente in ons land In het Kurhaus in Schevenin gen heeft H.M. Koningin Julia- een bijeenkomst bijgewoond v. het eeuwfeest van de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. zitter prof. dr. S. Hofstra werd offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, hoofdinspecteur K. Visser werd rid- *n de heer G. Minnee, inspecteur de afdeling Utrecht van de ver eniging, ontving de zilveren ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Voorts werden nog negen personen onderscheiden we gens bijzondere verdiensten. hebben. Zo zijn o.a. de beroemde Spaanse voetballer Alfredo di Stefa- no en de Amerikaanse kolonel James Chenalt enige tjjd door de FALN vastgehouden. De autoriteiten in Ca racas hopen dat, als steeds het geval was, de ontvoering is gepleegd voor publiciteitsdoeleinden en dat het le ven van de kolonel niet in gevaar is. Kolonel Henry Choate, Smolens chef, was getuige van de ontvoering. Hij zou Smolen met de auto ophalen om dan met hem naar kantoor te rij den. Toen hij diens villa naderde zag hij, dat enkele met machinepistolen gewapende mannen Smolen in een limousine duwden en onmiddellijk op volle snelheid wegreden. De wagen werd later ruim een kilometer van de villa verwijderd leeg terugevonden. De FALN heeft een aantal radio stations telefonisch meegedeeld, dat kolonel Smolen in het centrum van Caracas gevangen wordt gehouden en goed wordt behandeld. De Amerikaanse ambassadeur in Caracas stelde onmiddellijk na de ontvoering de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken op de hoog te, die zich op zijn beurt in verbin ding stelde met president Leoni, die een bezoek brengt aan de staat Fal- De Venezolaanse regering heeft de mobilisatie gelast van de gehele po litiemacht in een poging Smolen te redden. Gisteren tegen het middag uur plaatselijke tijd waren al meer dan 20 huizen doorzocht en waren honderden auto's gecontroleerd. Advertentie BETER BONT ENORME KEUZE VERANTWOORDE ADVIEZEN 3 punten die een bezoek volkomen rechtvaardigen. BREESTRAAT 173 t f 4200 voor idee Als beloning voor een idee Is een bedrag van f 4200,uitge- keerd aan een radiomonteur in de afdeling elektrische bedrijfs- mechanisatie van Philips in Roermond. Dit is, volgens de „Philips Koerier", tot nu toe het hoogste bedrag, dat in één keer door het centraal bureau indee- ënbus is uitgekeerd, zodat de t daarmee recordhouder de onderneming in Nederland. Het idee had betrekking op een spoedsljjpmachine, een paraat voor de fabricage koolweerstanden. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Nu het Haags Gerechtshof de voorlopige maatregel van de officier van Justitie heeft opgeheven en de toegangsprijs voor de Scheveningse pier gistermiddag nog op één gulden is gebracht, heeft de E.M.S. het voornemen een verzoek tot schadevergoeding in te dienen. De E.M.S. raamt de schade, geleden door de voor lopige maatregel, op meer dan f 120.000. Het gerecht zal over een eventueel verzoek hiertoe moeten beslissen. Mevrouw mr. C. M. s'Jacob-Des Bouvrie in haar werkkamer (Foto L.D./Holvast) die werd gesaneerd.) Het was erg moeilijk, want de huisvrouwen waren er tegen om van het toenmalig Be drijfschap voor de Zuivel maatrege len opgelegd te krijgen. Slot pag. 2 Het verzoek tot schadevergoeding kan de E.M.S. pas indienen, als de kwestie in hoofdzaak (het economisch delict, dat begaan werd door de mi nisteriële prijsbeschikking niet na te komen) eindigt zonder oplegging van straf of maatregel, of met een zo lichte straf of maatregel, dat de voor lopige maatregel van de officier van Justitie als onevenredig hard moet worden beschouwd. In de periode van 14 augustus tot gisteren werden volgens opgave van de EM.S. 268.714 entreekaartjes a 55 cent verkocht. Wanneer het economische delict voor de Haagse rechtbank wordt be handeld, is nog niet vastgesteld. Mr. J. H. Maan, officier van Justitie, heeft de zaak van jhr. mr. Th. W. van den Boscsh overgenomen, die de voorlopige maatregel beval en thans met vakantie is. Mr. Maan kon niet termijn vragen. meedelen of de behandeling van de kwestie in hoofdzaak tegen de ex ploitatie-Maatschappij Wandelhoofd Scheveningen, de heer R. Zwolsman en de heer A. G. B. Onstenk plaats heeft vóór het College van Beroep voor het bedrijfsleven uitspraak heeft gedaan. Bij dit college heeft de E.M.S. op 25 september tegen de individuele prijsmaatregel geprotesteerd. Bij de gronden, die de E.M.S. aanvoert, is ook, dat de beschikking van de mi nister van Economische Zaken niet rechtsgeldig is, omdat ze getroffen had moeten worden door twee mi. nisters. De minister van Economische Za ken is thans in de gelegenheid eei verweerschrift op te stellen. HU heeft hiervoor de tijd tot vrijdag 25 okto ber, maar kan ook verlenging va Weekblad [WjrjflEj Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doenl Neem ook een abonnement.- Schrijf vandaag nog naar: tELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2de programma, v.a. f 728.—. Flim LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. (§üc/ Qlïëll ws Zondag zijn 2 paarden van den Tramway te Scheve ningen op hol geraakt, waar door zij 3 dames hebben om- vergereden. Een der dames bekwam een ernstige verwon- i ding. Te Ulm sprongen, 24 pe- troleumlampen hangende aan een kroon, te midden '.er voorstelling. Een vuur- regen viel op de toeschouwers en in een oogwenk stonden de rokken van een 20 dames in brand. Eén dame bezweek.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1