exposeert zijn werk in „De Ruif' Nederlandse in „Omzien Comedie in wrok" GOLDEN FICTION kunst kAleiÖOSCQQP Modern opera-gebouw verrijst in Genua Een in elk opzicht te waarderen avond Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 oktober 1964 Derde blad no. 31385 De exposities rijen zich aaneen: wel een teken, dat er in brede kring belangstelling voor bestaat. Dat blijkt ook o.a. in verband met een leerzame en nuttige vrijetijdsbesteding uit het stijgende mu- jeumbezoek. Op allerlei wijze wordt dan ook de interesse voor de beeldende UUlkunst gestimuleerd. Men denke in dit verband aan de televisie-uit zendingen van „Openbaar Kunstbezit" en de voordrachten van Pierre Jansen. Kunst wordt tegenwoordig niet meer als een exclusieve attractie voor een select kennerspubliek beschouwd. Velerlei lagen der be volking, welke er zich vroeger niet voor interesseerden, worden nu gepakt en zij het wellicht nog oppervlakkig in „kunstproble- pen" opgevoed. Het is daarom verheugend, dat (ok een Cor Snelders, die het jeugd- lotel „De Ruif" in de Jan Vossen- iteeg exploiteert, zich blijkbaar ge nepen voelt een duit in dit zakje te Ken. Regelmatig organiseert hij in zijn itablissement, dat hij binnenkort hoopt uit te breiden met een expo sitieruimte op de eerste verdieping kleine exposities en introduceert jiierm.ee kunstenaars van reeds min of meer gevestigde reputatie. Thans is - sinds 3 oktober - de Haagse schilder Jan Willem Maro- hier (35) aan de beurt. Deze stu- jeerde aan de Academie voor Beel- fcnde Kunsten in Den Haag en a jrerkte bovendien langdurig in het luitenland, o.a. in Parijs en Brus- el. I Wat hU met zijn meestal nog figu- latieve tekeningen, etsen en schil drijen te zien geeft, getuigt van Pie Orange and the rose 14 Haarlems bezit - naar Londense 1 expositie Voor de grote tentoonstelling In onden „The Orange and the Rose" het Huis van Oranje en de Roos an Tudor), die de banden tussen et Nederlandse en het Britse vor- lenhuis in de periode 16001750 Is thema heeft, is uit Haarlem niet Heen een tekening van Saenredam it het gemeente-archief afgestaan, laar ook een interessante inzending It de historische bibliotheek van de [aarlemse bloembollenhandel en kwekerij C. G. van Tubergen. H Deze firma heeft twee „Tulpen- ieken" uit de 17de eeuw ingezon- en, en wel een exemplaar op per- flmerot, geschilderd door Judith eyster, en een exemplaar zonder itel, gedeeltelijk naar Hollandse oorbeelden en ook met enkele tul len die niet in Holland bekend zijn, ^frelk exemplaar deswege waarschijn- in Engeland is vervaardigd. [Voorts stuurde men een gekleurd "an de „Hortus Floridus" Crispijn van de Pas, uitgegeven 1614 in Arnhem. Ten slotte een schilderij van Jan iiighel II, getiteld „Persiflage op windhandel in tulpen", waarop ^pen zijn afgebeeld die in tulpen ndelen, en een zo genoemde Tul- ivaas van Delfts aardewerk met 'n eelding van vermoedelijk koning - uder Willem III. Kunstmarkt te Den Haag De zesde Haagse kunstmarkt zal mden worden van 19 tot en met 5 november. De marktplaats is het de Haagse Kunstkring de Denneweg. krachtig neo-real isme, een eigen verbeeldingskracht vakmanschap. Voor alles houdt hij zich bezig met een analyse van de „mens", ook in. zielkundig opzicht. Zijn voorliefde voor sterke, felle kleuren waarin het rood. groen, blauw en wit veelvuldig domineert zijn originaliteit, ook wat de keuze van zijn onderwerpen betreft, uit zich o.a. in schilderijen als „Vier doden met victime", „Rekening - houdster", „Ruimte vanuit mens", „Man ziet ongeluk" „Schuldig gestelde", waaruit bewijzen van een visionaire geest vallen af te leiden. Maronier wekt met zijn kunst wachtingen op, welk hopelijk niet beschaamd zullen worden. De expositie duurt tot 31 oktober. MARONIER Maurice Huismans benoeming bekrachtigd De Belgische minister van Onder wijs en Cultuur Henri Janne, heeft zich akkoord verklaard met de be noeming van Maurice Huisman tot intendant van de Ned. Opera. Mau rice Huisman zal zijn werkzaam heden voor de Ned. Opera beginnen bij de aanvang van het seizoen 1965/ 1966. Hij blijft daarnaast zijn functie van directeur van de Nationale Opera van België uitoefenen. Opera-zangeres Maud Fay Symington - 86 - overleden Maud Fay Symington, de befaam de operazangeres van weleer, is in haar geboorteplaats San Francisco in haar slaap overleden. Ze wa jaar. Maud Symington maakte haar de buut als Marguerite in „Faust" in de Kon. Opera in München in 1906. Daarna trad ze in heel Europa op in opera's van Wagner en Strauss. neem een glas gekoelde Bols Z.O. Genever. Schenk in het tweede glas een andere gekoelde oude genever. Proef beide aandachtig. Waarom is Bols dan zo opvallend zuiver, zo moutzacht en "rond" op de tong? Het antwoord: edele granen, vier keer ge distilleerd, in houten fusten gerijpt en met vier eeuwen ervaring gekoes terd. De hele wereld weet tenslotte: Alleen BOLS kan BOLS maken. „Arti et Amicitiae" weigert Aat Veldhoen in onze Amsterdamse correspondent) De Aat Amsterdamse graficus Veldhoen is geweigerd als lid van het hoofdstedelijke kunstenaarsgenoot schap „Arti et Amicitiae". De bal lotagecommissie die het werk van de kunstenaar heeft beoordeeld kwam bij stemming niet tot de 2/3 meer derheid die voor toelating als lid noodzakelyk is. Enige tyd geleden ontstond enig rumoer rond sommige prenten van Veldhoen die als „zinneprikkelend' in beslag werden genomen toen zij op een bakfiets te koop werden aan geboden. Het bestuur van „Arti et Amicitiae" ontkent dat dit facet bij de ballotage een rol heeft gespeeld. Van de 19 adspirant-leden die werk ter beoordeling hadden ingezonden werden er slechts 11 geaccepteerd. Opvoering opera „Labyrint" toch mogelijk? De deur voor de opvoering van de experimentele opera „Labyrint", een gezamenlijk werk van vijf jonge Nederlandse kunstenaars, staat nog op een kier. Staatssecretaris drs. Van de Laar (O. K. en W.) heeft namelijk in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Willems (P. v. d. A.) te kennen gegeven, dat hij bereid is, indien een extra-subsidie voor de uitvoering van dit werk zou worden gevraagd, na te gaan of de hem ten dienste staande middelen de beschikbaar stelling van „een verhoudingsgewijs zo groot bedrag" toelaten. Afweging van alle betrok ken factoren, zowel van financiële als artistieke aard, schijnt hem daarbij noodzakelijk toe. Zoals bekend, heeft het bestuur van het Holland Festival, met voor kennis van de minister, geruime tijd onderhandeld over de opvoering van „Labyrint", een werk dat dooi- de bekende dirigent Pierre Boulez „een gebeurtenis in de ontwikkeling van het hedendaagse muziektheater" werd genoemd. De redenen waarom het Holland Festival tot dusver niet tot een uit voering van dit werk heeft kunnen besluiten komen hierop neer. dat het Holland Festival reeds eerder ver plichtingen op zich heeft genomen voor de uitvoering van Nederlandse opera's, die in opdracht van het Holland Festival of van de minister vain O. K. en W. zijn of worden ver vaardigd; terwijl het Holland Festi val voorts gewezen heeft op de naar verhouding zeer hoge kosten, ver bonden aan een opvoering van de Opera „Labyrint", In de vorm zoals componist Peter Schart; zich die voorstelt. Advertentie U kunt 'n Amerikaan roken... U kunt ook 'n Virginia roken Voor rokers met een eigen stijl Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft •deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak» Kosten 30 miljoen gulden In de plaats van Teatro Corlo Felice Het modernste operagebouw van Italië zal in Genua verrijzen op het terrein van het oude Teatro Carlo Felice. Dit project, waarvan de uitvoering 5 miljard lire (30 miljoen gul den) zal kosten, is thans in de gemeenteraad besproken. Het Tea tro Carlo Felice, een van de beroemdste Italiaanse schouwburgen uit de 19de eeuw, is in de tweede wereldoorlog evenals La Scala in Milaan door geallieerde luchtaanvallen verwoest. Voor de abonnementhouders van K. en O. bracht de Neder landse Comedie gisteravond „Omzien in wrok" (Look back in anger) van de in 1929 geboren Engelse toneelschrijver John Os borne. De Toneelgroep Theater, destijds nog onder leiding van Rob de Vries, nam dit stuk dat een jaar te voren voltooid werd, in 1957 met succes op het repertoire. Verder kennen wij Osborne door de opvoering van „De Humorist" (The Entertainer) in het zelfde seizoen door de Haagse Comedie opgevoerd. schouwburgbezoekers in dit land, dart; lijden of een vorm van minderwaar digheid is. Zij zijn een aanval op de zachtmoedigen en stevig geaarden die geloven, dat protesteren vulgair is en dat zich duidelijk uitspreken gelijk zou zijn aan zelfbeklag, en op hen die zich beklagen een avond te moeten kijken naar een achterbuurt of naar het soort huizen waar miljoenen mensen in moeten wonen en leven". Van de man die zich over het werk van een oudere, gelijkgestemde col lega zó openhartig uitspreekt is te verwachten dat hy' de onvolkomen heden van de samenleving, de on macht, onzekerheden en kwetsbaar heid van de opgroeiende jeugd zonder terughouding zal schilderen precies zoals deze feiten zich op rijn geest projecteren. Geestelijke afzondering „Omzien in wrok" heeft tot hoofd motief de betrekkelijke geestelijke af zondering, het tenslotte eenzaam zich voelen van het individu. Jimmy Por ter .overgevoelig, hypernerveus, een intelligente academicus, is overladen met revolutionaire ideeën. Van de banden die hem aan zijn jonge vrouw binden zfjn de seksuele de sterkste. Op zijn radicale politieke uitbarstin gen weet zij geen antwoord en haar dodelijk stilzwijgen brengt hem tot razernij. In zijn woede geen klank bord voor zfjn denkbeelden te vinden overstelpt hij haar met de grofste be ledigingen, zonder haar geslotenheid te kunnen'doorbreken. Deze onhoud bare toestand voert dan ook naar een onvermijdelijke scheiding. Zij keert echter na enige maanden tot hem terug in de hoop met haar man een nieuwe levensvorm te vinden. Rake uitbeeldingen naar onze smaak niet noodzakelijke vertraging. Het stemmingsvolle décor werd ontworpen door Niels Hamel, de goed lopende vertaling van Anty Wester ling. De schouwburg was bijna uitver kocht, het publiek dat de handeling geboeid volgde uitte rijn dankbaar heid met een applaus dat nog duurde nadat de dames met bloemen waren gehuldigd! B. H. Openhartige uitspraak De Engelse pers deelde hem in bij de groep „angry young men" waar tegen hij meermalen met nadruk pro testeerde, zo ook in een bespreking toneelwerken van de Ameri kaanse acteur Tennessee Williams, o.a. het overbekende, „Tramlijn be geerte", Hij, Osborne, zegt hier o.a. „Deze stukken niet kennen betekent de wereld waarin wij leven niet ken nen. Iedere Britse toneelschrijver is aan hen verplicht. In de eerste plaats zijn zij een klap in het gezicht van geloof onder de La Scala is onmiddellijk na de oor log herbouwd. Het gebouw is van binnen en van buiten gelijk aan het oude behoudens dan de moderne technische verbeteringen aan de to- neelmstallatie en de luchtverversing. Wonder van bouwkunst Ook het Teatro Carlo Felice zal herbouwd worden, maar in dit ge- va! bbjft alleen de neo-klassistische gevel behouden. Binnen wordt het wonder van moderne bouwkunst. De elegante loges en het prachtige stu.c-plafond verdwijnen. Alle stoe len zullen echter even comfortabel zijn en de akoestiek wordt naar het heet fanastisch. Op het toneel komen verschillen de podia, die op en neer, naar voor en echter en op zij bewogen kun nen worden, teneinde een snelle scè ne-wisseling mogelijk te maken. De vloer van de orkestbak zal uit drie afzonderlijke delen bestaan. De dirigent zal deze drie delen op en neer kunnen laten bewegen door een knop in te drukken. Op deze ma nier zal hij het geluid van de ko- perinstumenten kunnen verzwakken of dat van de strijkinstrumenten kunnen verbeteren teneinde speciale effecten te verkrijgen. Twee delen van de vloer zullen zelfs tot het niveau van het to neel kunnen stijgen, waardoor het mogelijk wordt in ie zaal ook con certen te geven. Het derde deel kan verder 18 meter zakken tot het peil van de vloer van een kleine onder grondse schouwburg voor repetities, radio- en T.V. uitzendingen of afzon derlijke voorstellingen. Wij zagen de Ned. Comedie tot een in alle opzichten zeer te waarderen opvoering komen onder de fijnzin nige regie van Hans Boswinkel, die bovendien van Jimmy Porter een tot in alle nuances opmerkelijk rake uit beelding gaf, waardoor hij ondanks zijn heftige, onredelijke uitbarstingen mededogen met deze lijdende en strij dende figuur wist op te wekken. Petra Laseur als Alison, hulpeloos in haar geslotenheid, in lijdzaamheid haar leed dragend, was zijn even waardige partner. Cor Witschge als Hans' vriend door dik en dun, slaagde er ten volle in de waarachtige vriend schap op nobele wijze vorm te geven. Helena, Alison's vriendin vond in Hetty Verhoogt ?en vertolkster die zich gaande weg goed aanpaste en Lo van Hensbergen zagen wij een perfecte uitbeelding van de Engelse arristocraat in de goede zin. Het tem po, in het eerste bedrijf verrassend snel, onderging langzamerhand een Nieuwe ensceneringen Wagner- en Mozart opera De Metropolitan Opera in New York heeft bekend gemaakt dat tijdens het seizoen 1966'67 Wieland Wagner, de kleinzoon van de com ponist, een nieuwe uitvoering van de opera Lohengrin van Wagner zal leiden. Deze opvoeringen zullen plaats vinden in het nieuwe Lincoln Center waarvan het opera-gebouw dan zal worden geopend. Wieland Wagner zal ook het décor en de aankleding voor de opvoering ontwerpen. Tijdens hetzelfde seizoen zal Mare Chagall het décor en de kostuums ontwerpen van een nieuwe uitvoe ring van „De Toverfluit" van Mozart Van Romeinse tijd tot nu toe „Stedenspiegel" is de naam die gegeven is aan de expositie, die van 29 oktober tot 7 december in het Haags Gemeentemuseum wordt ge houden en een beeld geeft van het stedelijk leven van de Romeinse tijd tot heden. Het initiatief tot deze tentoonstel ling is genomen door de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, die dit jaar 50 jaar bestaat. De expositie wordt in gericht door de Dienst voor Schone Kunsten van de gemeente Den Haag met medewerking van museumdirec teuren en conservatoren uit het hele land. „Stedenspiegel" telt acht onder delen: de stedelijke cultuur in de Romeinse tijd, de handel ln de mid deleeuwen, de bisschopsstad, de grafelijke stad, „Op eigen kracht en macht" (16de en 17de eeuw), de stad in de 17de en 18de eeuw, „Van stad tot gemeente" en „Op zoek naar een Gasvak schijnt weinig in trek (Van Utrechtse correspondent) Door de ontdekking van de rijk dom die aardgas voor ons land be tekent, zijn wij genoodzaakt de noodklok te luiden, zei de raadsad viseur van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dr. A. J. M. Comelissen dezer dagen bij de opening van de mo biele onderwijstentoonstelling „aard is" in Utrecht. Veertig procent van de jongens est na het lager onderwijs een op leiding aan een l.ts. Van de bijna 120.000 jongens, die in 1962 het Its- onderwijs volgden, specialiseerden zich slechts 787 (nog geen 2/3 pro cent) als gasfitter, waterfitter of loodgieter. De hoofddirecteur van de Neder landse Gasunie, ir. J. van Dam van Isselt, zei dat er op het gebied van het lager technische onderwijs een situatie bestaat, die de gasmensen met zorg vervult. Het ls bijzonder verontrustend, dat het gasvak schijn- zo weinig aantrekkingskracht aankomende technici heeft, zo dat de vraag naar goede vaklieden niet door het aantal leerlingen in deze richting wordt gedekt. Ook aan hogere technici met kennis van de gastechniek en aan academici, die zich in dit onderwerp hebben ge specialiseerd, zou een grotere be hoefte ontstaan. kei volgen, van de lage huizen en hoge gebouwen binnen de oude stadswallen en muren, hij kan de sociale zorg in de middeleeuwen vergelijken met die ln onze tijd en hij ziet er de ontwik keling van handel en bedrijf, van de win- Sinkel tot het huidige win kelcentrum. Nauwgezet licht de expositie de bezoekers in over de wijze waarop de Bank van Nederlandsche Ge meenten meewerkt aan de moderne ontwikkeling door de financiering te verzekeren van projecten, die de steden op hun weg hebben gevonden. Borstbeeld voor Peter van Anrooy Er bestaan plannen om de voor malige dirigent van het nu 60-jarige Residentie-Orkest, Peter van Anrooy vele jaren een belangrijke rol Nederlandse muziekleven heeft gespeeld, te eren met 'n borst beeld. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, aldus het „Vat", om dit te plaatsen aan het Belgische plein te Scheveningen, waar Van Anrooy des tijds woonde. Men denkt er nu ech ter aan het monument te vestigen by of in het nieuwe congresgebouw, het Residentie-Orkest na de voltooiing van de bouw (in 1969» do micilie zal krygen. Er is door de OommiBSüe voor kernopdrach ten nog niet beslist, elke ueeldhou- wer verzocht zal worden het beeld te vervaardigen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5