Pierrot .THE PRIZE": Sinthoven-voordracht wordt 3eh0uden door prof. burger r Mopper er niet op... ENGELAND IN rotterdam-west ONTKENT SPIONAGE Aanzienlijke schade door rode regen speels en spannend Films van deze week in Leiden Opgericht 1 maart 1860 Avondlezingen in D Museum van Oudheden Het Rijksmuseum van Oudheden Leiden organiseert dit najaar een fintal archeologische avondlezingen, lp 28 oktober zal prof. dr. Jan Filip 5' Jt Praag spreken over de Kelten 1 Tsjecho-Slowakije en Midden- üropa. Dr. H. J. Franken spreekt p 10 november over opgravingen in leir 'Alia. Op 24 november behan- elt dr. W. D. van Wijngaarden Vreemdelingen in Egypte en hun 3er\ergave in de kunst". Dr. H. Bor er uit Bonn spreekt op 8 decern- Ier over „Die Anfange des Chris- (ntums in Rheinland nach den Er- ebnisse der Ausgrabungen". LE1DSE ARJOS In het Gereformeerd Jeugdhuis in a Breestraat houdt Arjos, een or- inisatie van jonge anti-revolutio- 1 airen, de eerste bijeenkomst sedert heroprichting van deze organisa- g'e in Leiden. Op deze avond zal de Otjos haar plannen voor het ko- d seizoen ontvouwen. Verder lt er een quiz gehouden en zal forum bestaande uit gemeen- adsleden vragen beantwoor- Vrijdag 9 oktober 1964 Tweede blad no. 31385 4; Gemeenteconcert in 113Van der Werfpark cK. Het gemeenteconcert, dat „Concor- ichtla" hedenavond geeft, vindt niet aatjiaats in het Kooipark, doch in het irg4^n der Werfpark. JAARLIJKSE BEURS VOOR PARTICULIEREN KINDERCRÈCHE, Ingericht door I Nanna Ditzel, waar uw kinderen I rustig spelen tijdens uw bezoek aan de beurs. GEHEEL INGERICHTE BUNGA-1 LOW, die in de praktijk laat 2 wat de mogelijkheden zijn voor I hetinrichtenvan moderne huizen WONEN 1965 WORDT GEORGANISEERD DOOR H.H.DE KLERK ZN I 4000 M VOLLEDIG INGERICHTE INTERIEURS. EXPOSANTEN O.A. Artifort Zitmeubelen Fristho Meubelen Desso Tapijten/v. d. Bovenkamp Furniture Ster Meubelen/ K.V.T. Tapijten/Luxaflex Heugafelt Bergoss Tapijt Ploegstoffen Bredero B2-blokken Fqtmqje Meubelen Linoleum Krommenie/Indoor Verlichting Heilbron Zitmeubelen Pastoe Meubelen 's Spectrum Meubelen Kompas Stoffen Royal Systeem Plieger Keuken Kers bergen Radio en televisie Mah Jongg Wandmeubelen COLLECTIEVE INZENDINGEN UIT ZWEDEN (BRA BOHAG GROEP) EN DENEMARKEN Ned. Chr. Vrouwenbond Ds. Batelaan over gevangeniswezen De afdeling Leiden Zuid-West van de Nederlandse Christenvrouwen Bond heeft gisteravond in de bo venzaal van de Bevrijdingskerk een ledenvergadering gehouden. De pre sidente van de afdeling, mevrouw G. A. J. van Daatselaar—Somsen leidde de spreker van de avond, ds. J. Batelaan. in. Ds. Batelaan ver bonden aan het Huis van Bewaring 2 in Den Haag, beter bekend als ..Oranje -hotel" sprak over het onderwerp „Het evangelie achter de tralies". In een inleiding vertelde ds. Bate laan iets over de inrichting van het gevangenisstelsel in Nederland en over de bestemmingen van de grote gevangenissen in de verschillende steden in het land. Vooral het aan tal jonge mensen, dat ds. Betelaan .1 Op 29 oktober agd lanig Di Prof. dr. H. C. Burger, sedert vorig jichW september emeritus-hoogleraar Pelei de medische fysica te Utrecht, rrmftl op 29 oktober 1964 te 4 uur in rïïpLeids Academiegebouw de „Eint- 20,0cven-voordracht" houden. Het is de mmirste maal dat een Nederlander voor houden van deze voordracht is e' uitgenodigd. Evl 00 'Prof. Burger is de eerste hoogle- VIA.Aar in de medische fysica in ons w tnd geweest. In 1950 benoemd tot bijzonder hoogleraar te Utrecht, vonderd hij een jaar later gewoon hoog- 6-20jraar in de faculteit der wiskunde natuurwetenschappen en buiten- j]k%dracht. 22.3! Na verscheidene jaren het onder- 964-Jijs in de fysica voor de medische te hebben verzorgd, ging Burger zijn aandacht in het Izonder ook richten op medische iderwerpen, welke arbeid voor de liologie van zeer grote betekenis Hier ligt dan ook de reden, dat •of. Burger, die eertijds een docto- tt honoris causa in de faculteit de lolieke universiteit te Nijmegen heeft ttvangen, als eerste Nederlander is Academische examens Br Aan de Leidse Universiteit zijn ge- terelaagd voor het doctoraal examen h Ted. recht mej. M. E. H. Dobschutz Botterdam) en de heren R. G. ren&omp (Den Haag) en B. J. H. Hol ier >ies (Delfzijl). uitgenodigd voor het houden van een „Einthoven-voordracht". Een en ander was des te meer aangewezen omdat het werk van prof. Burger en zijn medewerkers, in het bijzonder gericht op de grond slagen van verschillende methodie ken die in de cardiologische diag nostiek worden gebruikt, zijn groot ste invloed had op het terrein van de electrocardiografie en de vecor- cardiografie; dat wil zeggen de ge bieden waarop ook het levenswerk van de grote Leidse geleerde betrek king had, ter nagedachtenis van wie de Einthovenvoordrachten zijn inge steld. in zijn werk als geestelijk verzorger gevangenis aantreft, geeft aan leiding tot grote bezorgdheid. Ds. Ba- telaan schetste de procedure, die ge volgd wordt als een gevangene aan- voor het uitzitten van zijn straf. In enkele uren is de burger echte gevangene, zonder persoon lijkheid en totaal vernederd. De om standigheden in de cel zijn niet meer zo onplezierig als vroeger. Er is in de gevangenissen een zekere vorm recreatieve en bij goed gedrag kan de gevangene tewerkgesteld wor- in een van de werkplaatsen en heeft hij contact met medegevan genen. Sommige arme mensen de gevangenis zelfs als een ge riefelijke verblijfplaats om de win ter door te komen. Toch vindt ds. Batelaan niet, dat er in de gevan genissen niet voldoende streng wordt opgetreden. „Een gevangenisstraf is blijft afschuwelijk, met de mu- het rammelen van de sleutels, het aankijken tegen het voorbije en meestal kapotte leven", aldus ds. Ba telaan. Deze inleiding diende om dui delijk te maken welke plaats de gees telijke verzorger in de gevangenis moet innemen. Op boeiende wijze en met tal van treffende praktijkgeval len gaf ds. Batelaan een beeld van Advertentie Jat oude horloge kan het ook •liet helpen, dat het ouder- iomsverschijnselen vertoont. Gun het z'n pensioen en zoek eens een actief vitaal horloge uit onze bekende merken col lectie o.a. CERT1NA - PONTIAG PRISMA - RODANIA TEMPUS, e.a. waarvan U jaren plezier beleeft. U weet het JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 „Scapino" met nieuwe dansen Het Scapino-Ballet geeft zaterdag middag 17 oktober, onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie, een voor stelling in de Stadsgehoorzaal De Amsterdamse balletgroep voor de jeugd, die al vele malen met groot succes in Leiden is opgetreden, komt met een geheel nieuw programma. Het vermeldt de volgende onderde len; „Waar is mijn springtouw", „De Paauwhof", „Caprice", „Strip" en „Dansen met voorwerpen". Leids Kamerkoor zingt voor de NCRV Het Leids Kamerkoor zal woens dag 14 oktober a,s. met medewerking van Leny Bouman en Mette Lise Bouwmeester (piano) onder leiding van Willem Mizée de „Liebeslieder- walzer" op. 52 van Joh. Brahms ten gehore brengen. De uitzending zal plaatsvinden van 18.05 uur tot 18.30 Tevens is een gezamenlijk concert in voorbereiding met het Toonkunst orkest Leiden. Dit zal in de tweede helft van januari 1965 plaatsvinden in de Stadsgehoorzaal. Behalve een optreden van het orkest onder lei ding van de eigen dirigent, zal Wil lem Mizée de kantate „Weinen, Kla gen Sorgen, Zagen", van J. S. Bach en Mozarts „Krönungsmesse" dirige ren. Het bestuur heeft voorts de be sprekingen met orkest en solisten af- zoor de jaarlijkse uitvoerin- Bachs „Johannes Passion" te Leiden en Wassenaar in maart 1965. Oceaanvluclit in recordtijd Een straalvliegtuig van Pan Ame rican Airways is met 55 passagiers en tien bemanningsleden in de re cordtijd van vier uur en 46 minuten van New York naar Shannon in Ierland gevlogen. Het vliegtuig, dat de reis op een hoogte van bijna 10.000 meter maak te, had een wind met snelheden van 245 km/u mee. Het oude record voor het traject New York Shannon stond sinds 9 januari 1962 met 4 uur en 49 mi nuten op naam van een Iers straal vliegtuig. De gemiddelde snelheid van het Panam-vliegtuig was 1.09* km/u. zijn uitgebreide en moeilijke taak. Na de pauze beantwoordde ds. Bate laan vragen. De presidente van de afdeling Lel den Zuid-West had voor de pauze aangekondigd, dat het ledental van de afdeling op drie na 100 bedroeg. In de loop van de avond kwamen nog twee aanmeldingen binnen, zo dat de stand na de pauze 99 was. Een van de aanwezige dames gaf zich echter toen op als lid en de avond eindigde dus op een voor de afdeling Zuid-West bijzonder ple zie- rige wijze. Groot-Brittanië heeft gisteren for meel de Russische beschuldiging ver worpen dat de assistent-marine-at- taché in Moskou, Nigel Laville, bij spionage betrokken was tijdens zijn reis door de Sowjet-Unie. In een nota aan het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt het Britse protest van vorige week herhaald tegen de schending door Russische ambtenaren van La- villes diplomatieke onschendbaar heid. Voorts wordt opnieuw om een volledig onderzoek verzocht van dit incident, dat zich vorige week in de Russische stad Chabarowsk afspeelde. Russische ambtenaren doorzochten toen de hotelkamer waar Laville lo geerde. Zoals gemeld hebben ook de Verenigde staten bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen het doorzoeken van de hotelkamers van drie Ameri kaanse militaire attachés. De Russen hebben gisteravond op de televisie de fototoestellen, notitie boekjes, kaarten en foto's kunnen zien, die de vier Westelijke attachés in hun bezit hadden, toen hun ka mers werden doorzocht. De afdeling hinderwet van de gemeente Rotterdam is er in geslaagd de veroorzaker van een „rode regen", die woensdagavond uit een duistere hemel op een gedeelte van het westelijk stadsdeel neerdaalde, te lokaliseren Deze roodgekleurde regen is ontstaan door vermenging van deeltjes kleurstof in de lucht met overvloedige hoeveelheden regenwater. De kleurstof moet volgens de hin derwet zijn opgewaaid tijdens het storten van afval in een bootje, dat nabij de Koushaven lag. Omdat de stof in zeer sterke verdunning in de lucht is voorgekomen, kan er volgens de hinderwet geen sprake zijn van gevaar voor de gezondheid. Schade Kort nadat bewoners van het westelijk stadsdeel van Rotterdam woensdag hadden geconstateerd, dat er een kleurtje aan „hun" regen zat, bleek dat dit bepaald geen speels grapje van de natuur was. De „rode regen" kon slechts met de allergroot ste moeite worden verwijderd. Er is dan ook vrij grote schade aangericht. Vele huizen moeten op- Eén kilometer De rode regenval heeft zich voor gedaan in een straal van ongeveer één kilometer in Rotterdam west. Het aantal gekleurde druppels in de bui is vrij groot geweest. Dit leidt men af uit het feit, dat men op een auto niet minder dan vijftig kleurstof-spatten op één vierkante meter heeft geteld. Chemici van de keuringsdienst zijn overigens nog steeds bezig te zoe ken naar de herkomst van de kleur stof. Men weet dat de stof wel wordt gebruikt bij de produktie des infecterende middelen en dat zij op losbaar is in alcohol. TRIANON De uitreiking van de Nobelprijzen is een van de weinige momenten, waarop de knapste kop pen uit de wereld van de wetenschap bijeen zijn en met grote plechtig heid worden gehuldigd. Het zijn zel den jonge figuren, die hier uit han den van de Zweedse Koning de bij zondere onderscheiding in ontvangst nemen. Het is ook vaak de prijs een levenswerk. Men zou zo zeggen dat deze per sonen en deze gelegenheid de film maker nauwelijks kunnen inspire ren tot een film met spanning en wilde gebeurtenissen, kortom tot een film, die in vele opzichten doet den ken aan een Hitschcock-triller. Toch is dat het geval in de film „The Prize". Van alle prijswinnaars, die naar Stockholm komen, is de winnaar van de literatuur prijs, de Amerikaan Craig, stellig de meest onhandelbare. Hij komt er rond vooruit dat hij de laatste zes jaar niets beters heeft gepubliceerd dan detective-romanne tjes en dat alleen het geld, aan de Notoel-prijs verbonden, hem interes seert. Voorts is hij een berucht drinker en een vooraanstaand rok kenjager, hetgeen het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken met angst vervuilt. De jongste en mooi ste vrouwelijke ambtenaar van het ministerie krijgt opdracht op hem te letten. Op een van de persconferenties be merkt Craig, dat een ander Nobel prijswinnaar van de een op de an dere dag is veranderd van een vrien delijk man tot een norse figuur, die vijandig blijkt te staan tegenover Amerika.Craig vindt het vreemd en trekt onder het nuttigen v drankjes op onderzoek uit. „The Prize" is een verrassende film, die, zoals gezegd' veel doet denken aan een Hitchcock-thriller. De ondertoon is heerlijk badinerend dat is juist wat de film ver boven de middelmaat doet uitkomen. ,De verstotene" Aangrijpend CAMERA Jean Paul Belmondo speelt op overtuigende wijze de hoofdrol in ,De verstotene', een mee slepend drama over het leven van een mislukte onderwereldfiguur. Het is een boeiend verhaal, dat op knappe wijze is verfilmd. In deze film wordt het uitzichtloze leven van gedetineer den duidelijk tot uitdrukking ge bracht. Belmondo is in „De verstotene" een almachtige gangster, die alom wordt gevreesd wegens zijn trefzekere schot. Hij wil een vriend, die onschuldig in de gevangenis zit, bevrijden. Hij heeft zijn revolver echter soms wat al te snel in de hand en dit wordt hem noodlottig. In de gevangenis zoekt hij op slink se wijze en door het onder druk zet ten van een bewaker contact met zijn vriend. Samen besluiten ze deel te nemen aan het mijnvrij maken een terrein: levensgevaarlijk werk, waarvoor de gevangenenen een deel van hun straf wordt kwijtgescholden. De vriend keert, als zij weer vrij zijn, tijdelijk terug tot de onderwe reldmethodes door iemand een fors LUXOR „Zoeloe" heeft geen an dere pretentie dan een enerverend kijkspel te zijn, maar dat is deze film dan ook van begin tot eind. De toeschouwer zit voortdurend in span ning. Het verhaal speelt in 1879 in Natal: een Zoeloe-leger van vierdui zend krijgers valt een missiepost aan, welke slechts door 105 Britse officieren en manschappen wordt verdedigd. In zijn soort thern (om maar een variant op 1 tern en eastern te gebruiken) treffelijk: prachtige staaltjes massa regie, een indringende sfeertekening met vermijding van alle franje en goed spel van o.a. Stanley Baker, Ja mes Booth en de debutant Michael iiiiiiiiiiiiüiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Vier films van Ingmar Bergman STUDIO Dit theater aan de Steenstraat zet de voortreffelijke tra ditie voort om van tijd tot tijd een aantal films van de grote Zweedse cineast Ingmar Bergman te draaien. Deze week zijn het: De glimlach van een zomernacht (ook heden- j burgerlijke stand van leiden j senburg; Hendrlka, dr Fleur jretha Cornelia, dr van P. Middendorp en M. C. Willigers; Catharina Johanna 5 Maria, dr van J. Verhoog en J. M. Vink; Gijsbertha, dr van A. Ouwehand "Jen m. j. Maat. getrouwd j. M. Pie terse en H. Cossee; r. M. an Ettlnger en A. M. de Groot; P. A. teboom; H. Snik en C. Wijling; R. Adèr en E. E. Just. OVERLEDEN C. Duys, 82 Jr. man; C. M. Zwaans, 69 jr, man; H. S. Machlelse, 48 jr, man. Het Duitse vrachtschip Maria I werd verlatenis gisteren met I gens naar de Maashaven ge- I de aan het schip is dan ook neet Althof f, dat woensdag op de zware slagzij de Nieuwe Water- bracht. De Maria Althoff heeft\ groot. Men hoopt spoedig de Noordzee door de bemanning weg binnengesleept en vervol-1 weinig water gemaakt. De scfia- reis te kunnen vervolgen. avond nog), Wüde aardbeien (zater dag en zondag), De maagdenbron (maandag en dinsdag) en Het zeven de zegel (woensdag en donderdag). Terecht is van Bergman geschre ven, dat „alles by hem in dienst staat van een hartstochtelijk zoeken naar de zin van het leven". Het lykt soms, dat hij de perken van het mo- reel-aanvaardbare te buiten gaat, maar dat kan nooit meer dan een voorlopige indruk zijn. Bergman zoekt dieper en in zijn beste werk poogt hij een antwoord te vinden op de laatste vragen van het leven. Wat speels schijnt, is slechts de uiterlijke vorm, die hij gebruikt om door te stoten naar de werkelijkheid achter de dingen. Toch is Bergman geen moralist, veeleer een zoeker, die sa men met de hevig geboeide toeschou wer worstelt om een oplossing te vinden van de problemen, die elk ge slacht opnieuw bezighouden. Zijn filmwerk is dikwijls geladen met symboliek, maar en dat is het fascinerende het blijft springle vend en verwatert niet tot lege vor men. Die wonderlijke mengeling van werkelijkheid en zinnebeeld blijft boeien en beweegt tienduizenden zijn films te gaan zien en wéér te zien! Daniela bij nacht Veel spanning LI DO „Daniela bij nacht" is de titel van een film, waarin Duitse sterretjes Elke Sommer de hoofdrol speelt. Hoewel de Neder landse titel anders doet vermoeden is deze Frans-Duitse co-produktie weinig pikant. Zeker, het is een ge vaarlijke, grote stadswereld vol af gunst In intriges, waarin de kleine, pittige Daniela zich als mannequin beweegt. Maar er gebeurt eigenlijk niets wat de zinnen ook maar enigszins kunnen prikkelen. Er worden wel en kele moorden gepleegd, eerst op een jaloerse collega-mannequin van Da niela, die het gevaar steeds maar weer opnieuw lijkt op te zoeken, dan op de Romeinse modekoning zelf. De ze modekoning is bepaald geen hof felijk heer, zo blijkt uit het ver- Hiswa/Goed Kamp gaan scheiden De tentoonstellingen Hiswa/Goed Kamp, die in het RAI-gebouw wer den gehouden, zullen niet worden ge continueerd. De exposanten, zo wordt ïn gezamenlijk communiqué van de ANWB, De Hiswa en de RAI mee gedeeld, wensen zoveel tentoonstel lingsruimte, dat zelfs het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam met zijn 45.000 vierkante meter oppervlakte niet groot genoeg is voor deze gecom bineerde watersport-, kampeer- en caravan-tentoonstellingen. Er komt daarom in 1965 .een afzonderlijke ca ravantentoonstelling en een afzon derlijke watersport- en kampeerten- toonstelling, beide in het nieuwe RAI-gebouw. Hiertoe is besloten na uitvoerige besprekingen tussen ANWB Hiswa en RAI. Onder de huidige omstandigheden, aldus het communiqué, heeft de ANWB zich teruggetrokken als mede organisator. De ANWB is namelijk voorstander van gecombineerde wa tersport-, kampeer- en caravan- tentoonstellingen zoals die onder de naamt Hiswa/Goed Kamp werden gehouden. De Caravan-RAI '65 zal van 29 januari t/m. 7 februari 1965 worden gehouden en de Hiswa van 12 t/m. 21 maart. Officiële puhlikatie a. de De Sitterlaan ten zuidwesten Ti de Lorentzkade; b. de Lorentzkade ten noordwesten i de De Sitterlaan; c. de Lorentzkade westen van de Burggravenlaan; e. de Burggravenlaan ten noordoosten van de Van den Brandelerkade. Afschriften van dit besluit zijn ver zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen, behartiging van verkeers- Advertentie gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service. haal, dat van het begin tot het eind onduidelijk is, maar aan de andere kant toch niet van spanning ir ont bloot. Alle moorden, die in dit duis tere verhaal voorkomen, houden ver band met microfilms, waarnaar het verlangen van vele louche figuren uit de Par ij se en Romeinse modewe reld sterk uitgaat. Waarom, dat blijft tot het einde toe een grote vraag. Gelukkig is er nog een journalist, die, hoewel hij aanvankelijk ook niet erg sympathiek lijkt en even ondui delijke handelingen pleegt als alle anderen in het verhaal, de onvoor zichtige Daniela - zij was verliefd op haar misdadige werkverschaffer! ten lange leste naar een veiliger en wellicht gelukkiger toekomst leidt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3