12-17 oktober iHHHi TOKVO1864 I Verstopte neus Plaats openingsceremonie op zwarte markt f 3600.- 1/ SPAREN IS GROEIEN Nederlandse atleten onder vreemde vlag 5 IN GOEDE STAAT RAIFFEISEN-SPAARWEEK GROETEN VAN CHROESJTSJOW BETER WEER IN „AFTELLEND" TOKIO ZEVEN MILJARD Gerda Kraan ook in Tokio als politie-agente... Namen-nachtmerrie GEESINK TEGEN KIO KAMINAGE bij de J Geen uitschieters tijdens selecties In Canadees, Engels of Australisch uniform l ogisch dat DWS werd toegejuicht" Noord-Korea en Indonesië trekken zich terug F.C. Basel en Luik naar tweede ronde De „zaak Beltman" LAGARDE MAAKT HET ZEER GOED Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 oktober 1964 Zesde blad no. 313S5 Sowjet-premier Chroesjtsjow heeft jjjn persoonlijke groeten gezonden Lan het 62ste congres van het IOC, waarin hij het werk van het comité vrede en begrip in de wereld 'prijst De boodschap was gebonden in rood leer en werd aan Avery Brun- dage, president van het comité, overhandigd. Een en ander droeg zich als volgt toe: Yoeri Masj in, voorzitter de de conferentiezaal binnengebracht en bood Brundage, met diens toe stemming, een persoonlijke bood schap van Chroesjtsjow aan. Maar toen Masj in de zaal verlaten had protesteerde de vice-president van het comité, Arm and Massard (Frankrijk) hevig. Hij zei, dat als dit de manier is waarop nationale leiders him beste wensen aan het IOC willen aanbieden „hü hier de volgende keer zal komen en een rede van generaal De Gaulle zal voorle zen. Men was het er algemeen over eens, dat boodschappen en groeten van deze soort het IOC via de post |l moeten bereiken. Pahud de Mortanges erelid van IOC Luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortagnes is door het Internationaal Olympisch Comité onderscheiden met een benoeming tot ere-lid van het aavenenue Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neus. Omdat Vlcks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó In zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. .Verlicht verstopte neus snel Het uur „nul" nadert. Het aftellen is begon nen. Nog slechts één etmaal en het grootste sportfeest uit de geschiedenis zal met alle cere- moniele luister worden geopend. De Spelen van de achttiende Olympiade. De organisatoren slaakten vanmorgen een zucht van verlichting. Het weer verbetert en de vooruitzichten voor de grote dag van Japan, zaterdag de 10de oktober 1964, zijn zelfs zeer gunstig. De weersverwach ting: mooi weer en heldere hemel, dus zon! Meer dan 24 uur achtereen heeft het geregend uit een loodgrijze lucht en in de vroege morgenuren be loofde het wederom een sombere, natte dag te worden. Na het ontbijt echter klaarde het op en zienderogen wordt het lichter. Ondanks de grote hoeveelheid water, die Pluvius over Tokio heeft uitgestort zijn het veld en de sintelhaan in het Olympisch Stadion in goede staat. De trainingshaan voor de atleten in het Olympische dorp heeft het water echter minder goed kunnen verwerken en ook vandaag blijft voor de lopers hierop de uiterste voorzichtigheid ge boden. In verhand met de openingsceremonie is voor velen de vrijdag echter een vrije dag en de activiteiten zijn allerwegen zeer beperkt. I geschreven, die alle vorige hoofd stukken zal overtreffen. De Olympische Spelen van Tokio De grootste Olympische Spelen al- z'ln de spelen van de „overtreffende Ier tijden, waarmee voor Japan i bedrag was gemoeid gulden, kunnen beginnen. Wanneer Keizer Hirohito zaterdag van zijn oude. ommuurde paleis in het hart van de stad naar het moderne Olym pische Stadion in het uitgestrekte Meiji-park zal zijn gekomen om de Spelen te openen, zal daarmee een periode van veertien dagen aanbre ken waarin sportgeschiedenis wordt Gerda Kraan was gisteren het middelpunt van de belangstelling. In de middaguren wist een Ne derlandse fotograaf haar te be wegen met een Japanse politiepet op het hoofd het verkeer te gaan regelen. Het kostte de fotograaf heel wat moeite haar die pet op het hoofd te krijgen, want de vrou- welijke ijdelheid kwam in het ge ding. Gerda vond dat het ding haar niet flatteerde. Japanners, amateurs- en echte fotografen, waren er als de kip pen bij om ook een plaatje te ma ken. Immers, waar vindt men een Nederlandse politie-agente, die ook in Japan het verkeer staat te regelen? Gerda Kraan is een beetje in haar wiek geschoten. De geruch ten, die hier de ronde doen dat zij 'n romance zou hébben met de Hongaarse hindernisloper Simon Attila, zijn namelijk uit de lucht gegrepen. „Hoe komen die men sen er bij, hij is alleen maar een goede vriend en ik vind het maar matig, dat men zulke dingen ver zint. Wat zullen mijn vrienden en kennissen thuis wel zeggen De tientallen verslaggevers van radio en televisie, die in Tokio zijn voor de Olympische Spelen, hebben zware weken voor de boeg. Het uitspreken van al die vreem de namen moet voor hun een nachtmerrie lijken. Bij de 8.000 deelnemers zijn er die met namen als Adolfina Tka- cikova, Zofi Szczesniewska en Pa- naghiotis Koulingas door het le ven gaan. En of dat niet genoeg is stre ven ook Bohumïla Rimnacova, Jaroslova Sedlackova en Odissefs Eskitzoglou naar Olympische ti tels. „Ik héb urenlang geoefend op het uitspreken van sommige na men", zei een radioverslaggever. Jk hoop nu maar, dat zij niet al lemaal tegelijk in het nieuws ko men." De verslaggevers, die het hoc- keytoernooi moeten verslaan, krijgen het bijzonder moeilijk als Maleisie in het veld komt met o.a. Kanagalingam Sinnathabmy, Alagarathnam Kunaratnam, Shanmuganathan Minickam en Yogeswarab Rajaratnam. Evenals bij de vroegere spelen vrezen de verslaggevers de namen van de deelnemers uit de Oost- europese landen en Griekenland het meest. Maar ook de deelnemers van andere landen leveren verrukke lijke problemen op. Wat denkt u bijvoorbeeld van Thailand's Cher chai Udompichitkul en Mexico's Iker Belausteguigoitia. trap". Ze worden gehouden in de grootste stad van de wereld, voor de eerste keer op Aziatische bodem, er staat een record-aantal van twintig takken van sport op het programma, tevoren schreven er zoveel Zware regenval in Tokio. Terwijl de een beschutting zoekt onder een parasol, tracht de an der, gehuld in regenkleding, de training op de sintelbaan in het Olympisch dorp voort te zetten. landen (98) in met zoveel deelne mers (8000). En de sportaccommodaties? Laten we het oordeel aan Avery Brundage, de Amerikaanse president van het Internationale Olympische Comité: „Nooit tevoren zijn de spelen onder betere omstandigheden gehouden". Zwart Honderden Tokiose huisvrouwen hebben vandaag de straat voor hun huis schoongeveegd als hun bijdrage tot het maken van een goede indruk op de buitenlandse gasten. De zwar te prijzen voor de toegangsbewijzen voor de openingsplechtigheid in het nationale stadion dat 80.000 zitplaat sen heeft zijn volgens de laatste be richten opgelopen tot 3600 gulden. Maar tegelijkertijd werd bekend dat er meer dan 50.000 onverkochte plaatsen zijn voor de voetbalwedstrij den. Volgens de verkoop vmi de toegangs bewijzen zijn de minst populaire sporten, in deze volgorde, voetballen, boksen, hockey, paardrijden en wiel- Er zijn zelfs nog verkocht voor de judo wedstrijden. Het Japanse comité voor de organisa tie van de Spelen heeft het gevoel dat het nu alles gedaan heeft wat het kon doen en wacht nu maar af wat men zal vinden van zijn werk. Japan heeft Kio Kaminage aange wezen als tegenstander van Anton Geesink in de Olympische judostrijd alle categorieën. Spaar-Leg iets opzij. U wint erbij. De Raiffeisen-Spaar- week is een goede gelegenheid om iets èxtra weg te leggen. Het is in iiw voordeel. Doen. NEDERLANDSE ZWEMPLOEG ZWOM VOOR ESTAFETTES Het was voor enkele leden vai Nederlandse zwemploeg vandaag belangrijke trainingsochtend. De j vullende plaatsen voor de estafette ploegen waren in het geding en daarom liepen behalve Carlile en zijn vrouw Ursulla nu ook de ploeg leider Sieb Bolman en Piet Ver woerd met de chronometers in de hand. De „niet-zekeren" moesten tijd- zwemmen, zoals de vakterm luidt. Chef de mission Simon de Wit, de waberpolospelers en de volleyballers behoorden tot de belangstellenden voor deze test, die overigens niet als beslissend wordt geacht voor de de finitieve samenstelling van de esta fetteploegen. Tot verbazing van de Neder landse kolonie kom je in het Dorp, het restaurant, of de in ternational clubwaar overigens alleen maar limonade of thee wordt geschonken, steeds weer atleten tegen in een Canadees, Amerikaans. Engels of Austra lisch uniform, die proberen een praatje aan te knopen met de Nederlandse sportlieden. Op zichzelf is dat niet zo vreemd, want de geest van verbroedering, waarbij nationaliteit, godsdienst of huidskleur er weinig toe doet, viert in Tokio hoogtij. Maar wanneer je ineens door iemand wordt aangespro ken in al dan niet zuiver Neder lands, dan val je van de ene verba zing in de andere. Dan blijkt, dat er bij de andere ploegen nog zo'n tien vroegere Ne derlanders zitten, die vele jaren ge leden het vaderland verlieten om er gens anders een bestaan op te bou wen. De kinderen van emigranten- ouders zijn nu sportlieden van klas se en nemen deel aan de Olympische Spelen in Tokio. Het is vaak hart- veroverend te zien hoe zijn in Neder landse kring worden opgenomen. V „Rhodesiërs In het Noordrhodesisch team bokst nu Chris van der Walt in het bantamgewicht, straks misschien tegen Jan Huppen en worstelt de 20-jarige Theunis van Wijk in het middengewicht. Onder de Australische kleuren strijden niet minder dan vier voor malige Nederlanders, zeiler De Vis ser, zwemster Margerite Ruygrok, gymnast Bennie de Rooy en wielren ner Henk Vogels. De laatste Is negen jaar geleden met zijn ouders naar Perth geëmi greerd maar heeft het voorne men volgend voorjaar naar Neder land (en Europa) te komen om nog meer wielerervaring op te doen. De Engels accent. Vogels spreekt nog be hoorlijk Nederlands met een licht Engel accent. Vogels maakt deel uit fan de achtervolgingsploeg, een van Nog blond Arend van der Pijl is al lang in Canada en hü was het die direct bü de Nederlanders informeerde of de meisjes in Holland nog zo mooi blond zyn. De oefenwedstrüd tegen het Nederlandse team was voor hem een vreemde gewaarwording: „Net als vroeger met al die Nederlands pratende mensen om je heen". On- middellyk was hü weer in druk ge sprek gewikkeld met de leden van het Nederlandse hockeyteam. Dave van Valkenburgh spreekt onze taal niet meer, maar weet wel dat hü van Nederlandse afkomst is. Het was voor hem een aanknopings punt om met de Nederlandse kanoërs te praten. In het Engelse team springt Fran cis Slaap 1.75 meter hoog en spreekt zeer goed „Hollands", zoals zü het noemt. Hoe kan het anders met een Nederlandse vader? Johanne Sybilla Hall, die toevallig Eef Kamerbeek ontmoette in het restaurant, trouw de vijf jaar geleden met een Engels man. Zü is thans moeder van een zoon en komt uit in de dressuurproef. Van Dorpen De kroon spant eigenlük het twee tal Fred en Anton van Dorp, broers, die uitkomen voor resp. de Neder landse en Amerikaanse waterpolo- ploegen. Beiden hebben duizenden kilometers gereisd om elkaar hier in Tokio te treffen. Elke ochtend ont- bijten zü in het Amerikaanse of het Nederlandse restaurant en zün waar het mogelijk is de gehele dag broe- derlijk verenigd. Dinsdag echter spe len onze landgenoten tegen de Ame rikanen en dan zal Fred van Dorp zich geen moment bedenken op het doel te schieten, dat door zün Ame rikaanse broer verdedigd wordt. Het Amsterdamse DWS dat woensdagavond het Turkse Fener- bahce in Istanboel met 1—0 heeft ver slagen, kreeg in de Turkse pers even veel lof als Fenerbahce kritiek. Het grootste blad in Turküe „Hoerüet", had het volgende to zeg gen: „Fenerbahce werd uitgejouwd. De enige conclusie die kan worden getrokken uit het feit dat Fenerbahce onder gejoel en ge jouw van het veld is gegaan terwül DWS werd toege juicht, is dat wü nog niet hebben geleerd hoe wü modern voetbal moe ten spelen. Maar de Turkse sport liefhebber weet een rechtvaardig re sultaat te waarderen zoals een heer betaamt. Na voor 40.000 toeschouwers niet tot scoren in scaat te zün geweest, kon Fenerbahce verwachten te wor den uitgejouwd. En het was niet meer dan natuurlük dat DWS werd toegejuicht. Fenerbahce gebruikte een tactiek die voor de eerste wereldoorlog nog wel gebruikehjk was en waarbü elke speler van Fenerbahce de bal in de richting van de Nederlandse keeper trachtte te trappen. Fysiek waren de Nederlanders veruit onze meerde- Het op een na grootste Turkse dagblad, „Millijet", schreef: „hoewel de bal meestal op de Nederlandse speelhelft was,verliep de wedstrijd zoals de Nederlanders dat wilden en de tüd werkte ten gunste van hen. „Het grote Fenerbahce begon de wedstrijd in een feestelüke atmos feer die door de 40.000 toeschouwers was teweeggebracht. Maar het kleine Fenerbahce kon geen enkele doel punt maken, kon de bal niet behoor- lük plaatsen. Klein Fenerbahce De officiële Japanse starter met zün merkwaardige commando, dat klinikt als een langerekt „Ngoo", schoot eerst het viertal Adrie Laste rde, Beb Weeteling, Paulien van der Wildt en Ineke Tigelaar voor 100 m vrije slag het water van het prachtige maar toch wel wat on diepe bassin in. Men kan hieruit concluderen dat Erica Terpstra, Win nie van Weerdenburg en Toos Beu- mer voorlopig zeker zijn van een plaats in de 4 x 100 m-ploeg. Paulien van der Wildt was met 63.8 de snelste, Ineke Tigelaar maak te 64.9, Beb Weeteling, die wel het meest tegen dit tüdzwemmen had opgezien, 65.9 en Adrie Lasterde 67.1. Matig Aad Oudt was de snelste van het drietal dat 200 meter vrije slag zwom, waarbü Johan Bontekoe, Ronnie Kroon en Rinus van Baaien aan de kant zaten. Oudt's tijd was 2.07.4, nogal aan de matige kant, maar zün keerpunten en aantikken waren ook erg slecht. Bert Sitters werd tweede in 2.08.0 en Dick Langerhorst derde in 2.08.2. Teleurstellend waren ook de tijden van Henny Vriens en Wieger Men- son ides op de 100 meter schoolslag. Vriens was de snelste met 1.12.8. Mensonides tijd was 1.13.3. Jan Weeteling en Henri van Osch legden eveneens een proef af met het oog op de wisselslag-estafette. De Groningse Henri was met 1.04.2 de Zaanse Jan 0.7 sec te snel af. De anderen kwamen natuurlük ook in het water voor hun dagelükse training. Zelfs de twee „kneusjes" Klenie Bimolt, met haar rechterpols in het verband en Ronnie Kroon, die een enorme prop watten in zün oor had. Dokter Mosterd heeft in de pols van de Groningse schoolslag zwemster een peesschede-ontsteking geconstateerd en hoewel zü haar training niet behoefde en ook niet mocht verwaarlozen, moest zij zich toch nog wel in acht nemen. De Indonesische minister van Sport zaken, Maladi. heeft In Tokio mee gedeeld, dat de gehele Olympische ploeg van zijn land 134 perso nen sterk de Spelen zal boycot ten omdat 20 Indonesische sport lieden niet mogen meedoen. De ploeg zal dezer dagen uit To kio vertrekken. Ook de Noordko- reaanse delegatie zal zich terug trekken uit protest tegen sancties genomen ten aanzien van deelne mers aan de GANEFO. Noord-Ko rea zal zo gauw mogelijk naar huis vertrekken. Het bezoek van president Soekarno aan Japan gaat overigens door. Maladi maakte bekend dat Soekar no uitsluitend komt om de good will tussen beide landen te bevor deren. Een van de voornaamste redenen voor het besluit van Noord-Korea en Indonesië was de beslissing in de middaguren bekend gemaakt van de internationale zwem fe deratie (FINA) om de deelnemers aan de GANEFO-1963 niet te la ten starten. Eerder had de atletiek federatie al eenzelfde besluit ge- De GANEFO, die vorig jaar In Dja karta zyn gehouden, worden door de internationale sportorganisaties in strijd met de bestaande regle menten geacht. Europabekervoor Jaarbeurssteden F. C. Basel en Luik hebben gister avond de tweede ronde van de strüd om de Europabeker voor Jaarbeurs- steden bereikt. De Zwitsers verloren Luxemburg weliswaar met 1—0 Spora Luremburg, maar hadden de eerste wedstrüd in Basel reeds met 2-0 gewonnen. De Belgische voetbalclub Luik bereikte de tweede ronde door het Spaanse Valencia in Luik met 31 te verslaan. De eerste wedstrijd was in een gelijkspel 1—1) geëindigd. Vanavond zal in het Utrechtse hotei „Terminus" de opzienbarende „kwestie" over de wüze van coaching, zoals deze door de heer W. Beltman, manager van Go Ahead, werd toegepast, door een KNVB-commissie worden onder zocht, Opgeroepen zün van Go Ahead, het bestuur, de heer Belt man en de spelers J. Butter, Ter Mors en Chris Lefering, van En schede het bestuur en trainer F. Donenfeld. Geen spelers van Enschede dus. Een aantal van hen is intussen wel gehoord door de officier van Justitie in Zutphen, die bepaald niet over üs van een nacht gaat en die een zeer groot aantal ge tuigen tot zyn beschikking uil hebben. Hü heeft onder andere Piet Lagarde gehoord. De Ensehe- dese doelverdedlger maakt het zeer goed. Woensdag reeds acht dagen na de operatie, waarbij hem een nier werd weggenomen kon den de hechtingen worden verwij derd en het ligt in de bedoeling, dat hü maandag het ziekenhuis kan verlaten. Intussen heeft de vereniging van contractspelers, de VVCS, zich verontrust getoond over de moge- lijkheid, dat de spelers van Go Ahead en Sportclub Enschede elkaar in de toekomst vyandelyk tegemoet zouden treden. Onder leiding van het bestuurslid Arend van der Wel zün de spelers Anton Goedhart en Chris Lefering van Go Ahead en Ruud Vondeling en Wim Koers van Enschede in Hol ten om een tafel gaan zitten, ten einde de atmosfeer te klaren. „Het gesprek verliep in een prettige verstandhouding", aldus verklaar de Van der Wel na afloop. „Ik heb alle hoop, dat ons doel de spe lers te beschermen bereikt is". Het Nederlandse militaire elf tal heeft gisteren de traditionele voetbalwedstrijd tegen Alkmaar, tij dens de viering van Alkmaar's ont zet, met 1—0 gewonnen. Het enige doelpunt werd 10 minuten 'oor rust door linksbuiten De Zoete (ADO) gescoord.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17