Automobilist, wat is uw auto waard? Recreatie eist veel meer geld Luchtmacht-schandaal in Zwitserland Rechter in speelzaal Met wat slagroom doet u wonderend UW AUTO GLANSRIJK BESCHERMD IN WEER EN WIND MET HET ABC Gesprek met 13 ftnensen van morgen3 Zwakzinnigheid een zeer kritiek probleem )pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 oktober 1964 Vijfde blad no. 31385 S.E.R.-advies over maximumdagloon verzekeringswetten Thans is het verdeelde advies van Ie Sociaal-Economische Raad voor feblikatie vrijgegeven, over de bin- ling van het maximumdagloon van (nige sociale verzekeringswetten aan |e index van de regelingslonen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid had in zijn advies aanvraag aan de SER, van augustus 963, opgemerkt dat zi. het stelsel fan aanpassing van de (in de maak tónde) arbeidsongeschiktheidsuitke- pngen aan de loonindex onaange roerd moest blijven. Voorts was de Sinister van oordeel dat, ter voorko ming van administratieve bezwaren, bet voor loontrekkenden op eenzelfde bedrag moet worden vastgesteld. Daaruit concludeerde de minister, dat bok voor de overige wetten het maxi- humdagloon aan de ontwikkeling van Ie loonindex moet worden aangepast. De meerderheid van de raad meent, pat bij stijging van de welvaart poor betrokkenen in toenemende bate een zeker eigen risico kan wor pen gedragen en dat het aan hen boet worden overgelaten, of zij dat risico vrijwillig willen dekken. Het huidige systeem van aanpassing van net maximumdagloon kan in over eenstemming met die opvatting wor den geacht. Een grote minderheid van de Raad legt de nadruk op het belang van de welvaartsvastheid van de uitkeringen krachtens de arbeidsongeschiktheids verzekering. Die wordt bereikt door de aanpassing van de uitkeringen aan de loonindex. Grove nalatigheid bij aankoop van Mirages De Zwitserse regering heeft besloten de commandant van de jclitmacht, kolonel Etienne Primault, te ontslaan na door 't parle- |ent beschuldigd te zijn van grove nalatigheid bij de aankoop van (ranse straalvliegtuigen voor Zwitserland. Dit werd bekendge maakt door de Zwitserse president, Ludwig von Moos, in het Ho erhuis. Hij zei, dat de regering mogelijk ook maatregelen zal ne- |en tegen de chef van de Zwitserse generale staf, korpscomman- tnt kolonel Jakob Annasohn, die zijn ontslag ingediend heeft Den parlementaire commissie van Ljerzoek stelt beide mannen recht hoeks verantwoordelijk voor tie ach- |oze behandeling van een order van |7,9 miljoen franken (bijna 700 mil- |en gulden) voor honderd Mirage- jl-straaljagers, die drie jaar geleden Dor het parlement werd goedge- jurd. Het gevolg ervan is dat Zwit serland enkele honderden miljoe nen franken meer zal moeten be steden of slechts 57 in plaats van 100 toestellen zal krijgen. Nog gis teren koos het parlement de laat ste oplossing. Von Moos zei, dat de regering ttf- gijk het ontslag van Annasohn van j hand gewezen heeft, maar zich 5t recht voorbehoudt zijn zaak aan m nieuw onderzoek te onderwerpen i hem naar een andere post over te laatsen. In april van dit jaar vroeg de re- ping, op aanbeveling van de liuoht- (acht en een speciale aankoopcom- jissie, het parlement om nog een fediet van 576 miljoen franken voor e aankoop. In het verzoek, dat on adellijk door het parlement werd feewezen, zei de regering dat dit jeuwe krediet het gevolg was van female prijsstijgingen tot een be- tag van 220 miljoen franken sedert pt oorspronkelijke krediet was goed- tóeurd en van „foutieve berekenin- bï" tot een bedrag van 356 miljoen Het parlement benoemde daarna in commissie van onderzoek, be- taande uit leden van beide Huizen, faarvan de bevindingen, ongeveer fe maand later gepubliceerd, leid en tot zeer bittere kritiek op de re eling. De commissie van onderzoek be- ühuldigde in het bijzonder de lucht- lacht en de aankoopcommissie ervan Jagelaten te hebben een gedetailleer- Ie lijst van technische vereisten, het gekozen toestel moest voldoen, samen te stellen. Zij ver klaarde, tiat een dergelijke lijst later werd opgesteld op basis van een mo del, zonder rekening te houden met de feitelijke behoeften. De commissie beschuldigde de re gering van laksheid en grove nalatig heid in de gehele zaak en eist een volledige reorganisatie van het mi nisterie van Defensie, het instellen van een administratief tribunaal met verstrekkende bevoegdheden en gro ter parlementair toezicht op de de fensieuitgaven. De commissie stelde tenslotte voor het aantal toestellen te verminderen tot 57, die betaald kunnen worden uit het oorspronkelijke krediet van 1961 en de regering een onmiddellijk krediet te verlenen van 200 miljoen franken met de belofte van een tweede krediet van 200 miljoen fran ken waarvoor nog geen datum is Fietsen aan boord van tankschepen De Noorse rederij Fred Olsen Company heeft de "bemanningen van haar tankschepen opdracht gegeven eich op de dekken zoveel mogelijk per fiets voort te bewe gen. Kapitein Trygve Christensen van de 96.000 ton grote tanker Borgsten had er op een goede dag schoon genoeg van tijdens het la den en lossen steeds op het 290 meter lange dek van zijn schip op en neer te moeten draven. Hij kocht een fiets en reed daarmee op het dek heen en weer, zowel in de haven als op zee. Het experiment is zo'n succes geworden, dat de rederij thans opdracht heeft gegeven al haar grote tankschepen fietsen mee te geven. De Haarlemse rechtbank heeft nog geen uitspraak gedaan of het Sa- turnespel, dat sinds 1 augustus in het Badhotel in Zand voort wordt ge speeld een hazard- of een behen digheidsspel is. Zy zal op vrijdag avond 16 oktober om tien uur een bezoek brengen aan het Badhotel om het spel tijdens een normale speel avond bij te wonen. Al de getuigen, die in de zaak behoord zijn, zullen daar aanwezig zijn. Fotografen, ra dio en televisie krijgen geen toegang. Veertien dagen geleden moest de directeur van het hotel zich wegens overtredigng van artikel 254b (het gelegenheid geven tot hazardspel) verantwoorden. De officier van Jus titie eiste toen een boete van f 25. Dit meent de heer H. Molendijk, voorzitter van de Stichting Recreatie, het contactcentrum voor openlucht recreatie, vakantiebesteding en na tuurbehoud. De heer Molendijk is Advertentie Vla-flip, pudding, koffie, cake, vruchtenalle3 wordt nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom.). Vraag morgen zo'n „huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Als de regering ernst wil maken met een grootscheepse aanpak van het recreatieprobleem en in verband met de snelle ontwikkelin gen ook goede oplossingen verwacht, zal veel meer geld ter be schikking moeten worden gesteld dan de negen miljoen gulden, die nu op de begroting is uitgetrokken. reeds blij met de verhoging van het subsidie van zes tot negen mil joen, maar gezien de stormachtige ontwikkeling zal aanzienlijk meer geld nodig zijn. De Stichting Recreatie heeft de elf proviciale besturen onlangs gevraagd een voorlopige raming te maken van de plannen, die in de komende tien jaren in hun provincies moeten wor den gerealiseerd. Uit enkele voor beelden blijkt volgens de heer Molen dijk reeds, dat die negen miljoen overheidssubsidie nauwelijks meer is dan de druppel op de bekende gloei ende plaat. Zo heeft Zuid-Holland al leen voor de komende tien jaren al 90 t 100 miljoen gulden nodig voor verwezenlijking van (vooral door de ontsluiting van het deltagebied) noodzakelijke recreatieplannen. Utrecht wil in zeven jaar 24 mil joen investeren. Den Haag wil graag vijftien miljoen spenderen aan de aanleg van een 95 hectaren groot bos, te vergelijken met het Amster damse Bos. En zulke plannen leven er ook in Groningen, Tilburg en an dere steden. Generaties Het zijn aanzienlijke Investeringen, geeft de heer Molendijk toe, maar hij stelt daar tegenover dat de li chamelijk en geestelijke volksgezond heid er voor een reeks van jaren mee is gediend. „Het zijn investe ringen voor vele generaties, waar voor het geld over vele jaren moet worden afgeschreven", aldus de heer Molendijk. De heer Molendijk is pessimistisch. Dit jaar zal van een drastische ver hoging van het rijkssubsidie wel niets komen, maar voor de vol gende begroting rekent hij op initiatieven van de volksvertegen woordiging. De Stichting Recreatie zal dan zorgen voor een concreet antwoord op de vraag hoeveel geld er in tien jaar nodig is. Advertentie Drieduizend, vierduizend, zesduizend of misschien wel tienduizend gulden? Dit staat in elk geval vast - er staat een kapitaal bij u voor de deur. In weer en wind, over enkele maanden in sneeuw en pekel. Wat kunt u daartegen doen? Is uw auto overgeleverd aan de weergoden? Beslist niet! 3 „aansluitende" Valma pro- dukten geven uw auto de bescherming die hij nodig heeft. Valma maakt uw auto niet alleen mooi schoon, maar be schermt de lak met een sterke, glanzende water- en vuil- afstotende waslaag en beschermt het chroom met een roestwerende glans. VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de waslaag niet aan, roestwerend. Iedere 1 a 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkel nieuw, voorkomt roestaanslag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert showroomgians en duurzame bescherming; voor nieuwe auto's 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 a 3 maanden. Bescherm uw kapitaal dat auto heet. Ga over op het Valma ABC voor volmaakt eenvoudig en eenvoudig volmaakt auto-onderhoud. Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma-Amersfoort, afdeling Voorlichting. Nieuw bestuur KLM-vliegers De ledenraad der Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft woensdag een nieuw bestuur benoemd, waarin ge zagvoerder H. A. Hartog Heys de voormalige president J. G. Renaud opvolgt. De heer Hartogh Heys, lid van verdienste, heeft de vereniging ook vroeger reeds in deze functie gediend. Advertentie in premiere KEES BRUSSE: (Van onze Haagse correspondent) De merkwaardigste film, die de Nederlandse studio's verlaten heeft, staat op het punt zijn première te beleven, volgende week gaat in twintig Neaerlandsc bioscopen waaronder Lido in Leiden „Mensen van morgen" van Kees Brusse lopen. Het heet met een mooi woord een psycho-montage, maar meer huiselijk kan men het een gesprek van de populaire acteur-regisseur met dertien jonge Nederlanders noemen. Het meest vreemde aan „Mensen van morgen" is, dat die naar milieu en instelling zeer uiteenlopende jongeren in feite het scenario hebben geschreven voor de film, die laat zien wat er bij onze jeugd leeft. Vijfenvijftig kilometer film liep door de camera's in Cinetone, terwyl Kees Brusse met elk van hen een gesprek voerde: met Loekie, een Amsterdamse volksjongen, die wel eens met het gezag in botsing komt, met Linda, het prille Hollandse boerinnetje, met Francine, die zich niet zonder problemen voor bereidt op het kloosterleven, met Riekje, een jeug dige tippelaarster en nog negen anderen. Men be grijpt het: dit is niet alleen een kijkfilm, maar misschien nog meer een luisterfilm. Montage Het grote werk bestond bij dit zo bijzondere pro- cede, dat men heeft overgenomen van de jonge Fransman Bertrand Blièr, diie het voor zijn „Hitier? ken ik niet!" introduceerde, niet uit de opnamen, die binnen twee weken voltooid waren: het was de montage, een slopende arbeid, die Brusse en zijn medewerkers wel eens moedeloos gemaakt moet hebben. Uit dertig uur gesprekken moest precies vijf procent gekozen worden om alle „medespelendentoch alle recht te laten weder varen. Als dat al geen geringe opgave geweest is, dan werd de dramatische montage dat wel. In de film hoort men Kees Brusse, die op een gemoede lijke wijze iedereen in het vreemde studioklimaat op zijn gemak wist te stellen, helemaal niet meer. De reac ties van de dertien zijn per onder werp bijeengevoegd, alsof deze jon geren een rondetafelgesprek voeren. Maar dat is tooh niet zo: zij kennen elkaar zelfs helemaal niet en kwa men na elkaar in de studio, met het doel zoveel mogelijk zichzelf te zijn. Als iemand dat in Nederland zou kunnen bereiken is het Kees Brusse. voorbeeld en de verdenking van be- Procudent Rudi Meijer is tevreden over het resultaat. Hij zegt, dat wat hem voor ogen stond, toen hij aan een Nederlandse tegenhanger van Blièrs werk dacht, volledig is be reikt. „De Franse film is wat grijs, overeenkomstig de levensinstelling in dat land. „Mensen van morgen" Is positiever, de keuze is representatiever dan in het film- oordeelt de Emotie De grote verrassing van deze en quêtefilm, want zo mag men hem toch wel noem, is ongetwijfeld de on vermoede emotie geweest, die Neder landers in ruime mate blijken op te brengen als zij eenmaal aan het ver tellen slaan. Dan overtreffen zij nog heel wat temperamentvolle zuider* lingen! Kees Brusse zegt er zelf over: „Wij hebben niets geënscè- neerd, niets verfraaid. De mensen waren stuk voor stuk vrij om zich te uiten, zoals zij het voelden. Ik heb er als acteur en regisseur heel veel van geleerd. De uitdrukkingswijzen, de emoties, de manier van Neder lands spreken. En vooral dat mensen niet zo zwart-wit zijn als ik dat in vele bedachte situaties heb moeten uitbeelden", STAATSSECRETARIS BARTELS De zwakzinnigheid is voor Nederland een uiterst kritiek pro bleem. Elk jaar worden er 8.000 kinderen geboren, dié in min of meer ernstige mate zwakzinnig zijn. Zij brengen zorg, teleurstelling en onzekerheid in evenzoveel gezinnen. Van deze kinderen moe ten er 1000 voor hun hele leven in een inrichting worden opge nomen. Nu hun gemiddelde leeftijd sinds de oorlog is gestegen van 14 tot 47 jaar, impliceert dat ook, dat niet volstaan kan worden met de bouw van inrich tingen voor kinderen alleen: voor volwassenen zijn zelfs minstens twee maal zoveel plaatsen nodig. Op het ogenblik vertoeven 20.000 zwakzin nigen in een inrichting (kosten per patient ongeveer 7000 gulden per jaar), maar men komt nu al 4.000 bedden tekort. Oplossing De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft tijdens een persexcursie aan de vooravond van de kinderpost zegelactie 1964, zijn zienswijze -gege ven over de mogelijke oplossing al thans verkleining van het pro bleem. In de eerste plaats zal het, hem, vroegtijdig onderkend Premier Pengel vraagt meer militaire steun (Van onze Haagse correspondent) Premier J. Pengel van Suriname is ongerust over het buurland Brits- Guyana. Hy heeft zich in een memo randum gericht tot de Nederlandse regering, waarin hy voorstelt de taak van de koninkryks-defensie te ver groten tot een intern Surinaams politiek terrein. Zoals hy al eerder deed, heeft premier Pengel zyn ongerustheid uitgesproken over de rassenmoeilykheden in het aangren zende Brits-Guyana. Hy is bevreesd voor „overslaan" daarvan. Met zijn memorandum wil premier Pengel, die dezer dagen in Nederland aankwam, de verantwoordelijkheid voor een eventueel overslaan van de moeilijkheden in handen leggen van de koninkrijksregeringen in Den Haag De minister van Defensie, P. de Jong, heeft zich al eerder over deze kwestie uitgesproken. Hij achtte destijds de dreiging voor Suriname klein. Daarom besloot de minister toen ook de sterkte van de Neder landse troepenmacht in Suriname te verminderen. „Vurig" kinderspel: schade 1/2 miljoen Een pol itie-onderzoek heeft uitge wezen, dat de brand, die op 22 sep tember in Echteld de kapitale boer derij van de gebroeders Rooijen en de schuur en wintervoorraad hooi van de familie Weiman in as legde, werd veroorzaakt door een 7-jarige jongen. Het kind heeft bekend, dat hij met lucifers heeft gespeeld, waardoor het hooi vlam vatte. De totale schade wordt geschat op een half miljoen gulden. en gesignaleerd moeten worden, ook al is de aarzeling om ouders duidelijk met dit vraagstuk te confronteren, begrijpelijk. Dringend noodzakelijk is ook een vroegtijdige observatie van vermoedelijk zwakzinnige kinderen, aangezien een duidelijke diagnostiek de basis vormt voor de gehele verdere behandeling. Voorlichting en begeleiding van de ouders zijn uiteraard onmisbaar. De maatschappij, aldus dr. Bartels, stelt zich nog altijd te angstig op tegen over de zwakzinnigheid en ouders worstelen yaak met schuld- en schaamtegevoelens, die volkomen on gegrond zijn. Aan lokale voorzieningen voor zwakzinnige kinderen bestaat grote behoefte. Om de kinderen zo lang mogelijk in de maatschappij te kun nen handhaven zal er buitengewoon onderwijs voor kleuters moeten ko men en zal gezorgd moeten worden voor dagverblijven en behoorlijke re creatie en begeleiding. Gedegen aanpas De omvang en ernst van het pro bleem dwingen tot een gedegen aan pak, aldus de staatssecretaris, die verklaarde, dat de particuliere in richtingen tot een grote mate van samenwerking zullen moeten komen omdat zij anders de overheid dwin gen, leidinggevend te gaan optreden ten aanzien van de planning. Over de financiering zei dr. Bartels, dat het streven is, deze op te nemen in de volksverzekering tegen lang durige arbeidsongeschiktheid. De Ziekenfondsraad bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid, de obser vatie van (vermoedelijk) zwakzinni gen ln speciale klinieken te laten be talen door de ziekenfondsen. Advertentie spaar plezierigmet RPET NÏLOIVS ^met gratis waardezegels van 15 en 25 eb vraag vooral om do DUET-spaarkaart

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15