Lage prijzen voor de gladiolenknollen I 1 EERSTE VEILING INLISSE GEEN SUCCES Export nog niet geïnteresseerd BEDDEN Huishoff EERSTE 0EC. ORGANISATIE VAN KERKEN IN EUROPA Westduitse politie tegen doodstraf Spoorwegstaking in Italië I" MEUBELEN Huishoff i APOSTOLISCHE LEEK te veel onder TOEZICHT GEESTELIJKHEID CHINESE HULP AAN CAMBODJA Meer vis bracht minder op Minder vissersschepen deden IJmuiden aan TAPIJTEN Huishoff Elizabeth naar zwaar bewaakt Quebec Ruil gevangenen voor boter en kunstmest Beveiliging door ahob's wordt beter Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 oktober 1964 Vierde blad no. 31385 (Van onze bijzondere medewerker) De eerste gladiolen van dit sei zoen zijn gistermiddag geveild. Hollands Bloembollenhuis in Lisse is, der traditie getrouw, de eerste en vandaag volgt dan het Hollands Bloembollenkwekers ijl Genootschap, dat aan de andere kant van de Gedempte Gracht ligt. De eerste veilingen zijn meestal niet bepalend voor de jhandel, omdat het altijd scher- zijn. Bovendien ztfn de knollen eigen- I UJk wat aan de vroege kant, want ereral in het land zjjn kwekers druk "b«lg met het rooien en drogen van de knollen. Wel kan men aan deze ttnte prezen ongeveer de graad van bi ter esse afmeten. Als deze uit- 1 ipraak juist is, dan is de export nog niet bijzonder geïntereseerd, want er wordt lauw en tegen lage prijzen J jekocht. Men gelooft, dat er gladiolen ge- jvoeg zijn en dus doet men alles rus tig aan. De wijzer van de veiling - klok draait maar door en de vei- if Bngmeesters hebben het druk met i het ophouden van de partijen. h Vijf gulden ls nu de top, verleden Jaar om dezelfde tijd rekende men voor de grootste gladiolen met prij zen om de negen gulden. Life Flame j bracht f 4.05, we vonden tn noterin- gen aan het begin van het seizoen verleden jaar f 8,25. Pactolus ging voor i 3,70 tegen verleden jaar t 8,45. Laat het kwaliteitsverschil mee- I «preken, dan nog zijn de prijzen laag. lf 3,60 is voor Oscar 14 een slechte prijs. Dit wordt begrijpelijk als men de statistiek van beplante opper vlakten van de Nederlandse Gladio lus Vereniging er op naslaat. Ver gleden jaar stond er 8118 rijnlandse ".roeden mee beplant, dit jaar 51.876. [Het is dus wel de vraag of de ex- 'port deze enorme toeneming zal kunnen wegwerken. Emilia heeft ook zo'n enorme sprong gemaakt. Er is viermaal meer van geteeld. Dergelijke uitbreidingen werken in de prijszetting ook door op de prij len van rassen, wordt geteeld als verleden jaar, zo als bijvoorbeeld Memorial Day, die op ongeveer 14.000 rx. is gebleven. De verschillen in de kleur en de bouw van de bloemen, het bloeiver mogen en het uiterlijk van de knol len zijn dikwijls zo klein, dat de ex porteurs ze gemakkelijk kunnen ver wisselen. De afnemers gaan daar mede gewoonlijk mee akkoord. Te meer, daar veel gladiolen op kleur worden verkocht. STUDENTENLUSTRUM met chocolademelk GEVIERD Nederlands oudste theologische ge zelschap. voluit genaamd het theo logisch litterarisch oratorisch gezel schap „Secor Dabar", vierde gisteren in Utrecht zijn 120-jarig bestaan. Het Honorair lid ds. G. F. Callen- bach uit Oegsgeest heeft in de Pie terskerk in Utrecht de feestrede uit gesproken. Namens „Secor Dabar" werd ook een wapenschild aangebo den aan de Waalse gemeente van Utrecht uit denk voor de gastvrij heid, die deze gemeente het gezel schap al jaren betoont in de Pieters kerk. „Secor Dabar" (gedenk het woord) werd op 8 oktober 1844 opgericht door de student N. H. de Graaf, die zijn juridische studie had opgege ven voor de theoligische en die een aanhanger was van het reveil. In de nogal piëtistische beginperio de van het gezelschap uitten de le den hun bezwaren tegen het ruwe studentenleven van die tijd door op hun vergaderingen uitsluitend cho colademelk te drinken. Deze gewoon te wordt uit piëteit nog steeds in stand gehouden en by het huis op de Neude waar de oprichters van „Secor Dabar" plachten te vergade ren, is gisteren dan ook plechtig cho colademelk geplengd. In het studenteleven anno 1964 voelen de leden van het gezelschap zich overigens bijzonder goed thuis. Ze zijn allen lid van het Utrechtsch Studentencorps en zowel de schrijver als de hoofdrolspeler van het USC- lustrum stuk „Francois Villon" wa- lid van de „Secor Dabar". „Kerken moeten meehelpen aan de vernieuwing van de wereld Ongeveer 200 afgevaardigden van protestantse, anglicaanse orthodoxe en oud-katholieke kerken uit geheel Europa hebben gisteren de ontwerp-statuten goedgekeurd van de nieuwe Euro pese conferentie van kerken" de eerste officiële oecumenische organisatie van kerken in Europa. Er werden geen tegenstemmen uit- febracht. Wel waren er vyf onthou dingen na een fel debat waarin de afgevaardigden een voorstel verwier pen voor nog nauwere contacten tus- «en de conferentie en niet-kerkelijke oecumenische bewegingen dan al in de ontwerp-statuten is vastgelegd. De conferentie van Europese ker ken aan boord van het Deense schip Bornholm, varend in het Kattegat, eindigt vandaag. In de statuten wordt verklaard, dat de conferentie zich bezig zal houden met alle vraagstukken die van belang eijn voor de Europese kerken en met do taak die onder de huidige omstan digheden op alle kerken rust. De plenaire bijeenkomsten zullen om de twee Jaar worden gehonden. Een be stuur van zeven leden en een raad gevend comité van 21 personen zal aan het hoofd staan van de nieuwe organisatie. (De leden zouden van daag worden gekozen). Tenslotte zal de conferentie contacten kunnen on derhouden met andere oecumenische «n kerkelijke organisaties, waarvan Uitvaartdienst pater J. B. Janssens De uitvaartdienst voor de overle den generaal van de jezuïetenorde, pater J. B. Janssens, is gisteren in de kerk van Jezus in Rome gecele breerd. Veertig kardinalen, honder den bisschoppen, priesters, nonnen en burgerlijke autoriteiten, onder wie de leden van het diplomatieke korps, woonden de dienst bij. De requiemmis werd, volgens de traditie, geleid door het hoofd van de dominicanen, pater Aniceto Fernan dez. De stoffelijke resten van pater Janssens bleven in de kerk opge baard tot vandaag. De begrafenis vond plaats in de jezuietentombe op bet grote Romeinse kerkhof. de leden kunnen worden uitgenodigd voor bijwoning van de besprekingen met raadgevende stem. (Men heeft hierbij met name op het oog jeugd bewegingen en charitatieve instellin gen). De afgevaardigden werden giste ren toegesproken door de Deense mi nister voor Kerkelijke Zaken, me vrouw Bodil Koch, die de conferentie de groeten overbracht van Koning Frederik en minister van Buiten landse Zaken Haekkerup. Een speci aal welkomstwoord richtte zij tot de Oostduitse delegatie, die aan de con ferentie kon deelnemen nadat was besloten, deze in internationale wa teren te houden. De Oostduitsers konden namelijk geen visum krijgen voor Denemarken. NED. HERV. KERK Beroepen te Muiden J. Groeneboom Lopikerkapel 'jkgem. J. Smi1 Giéten A. J. den Hollander te Anloo. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Broepen te Goes T. Dekker, kand. te Hattem. Aangenomen i Kerk inoet bereid zijn te lijden De deelnemers aan de conferentie hebben gisteren van gedachten ge wisseld over diverse onderwerpen die verband hielden met het hoofdthe ma: „Samenwerking tussen genera ties en volken". De Roemeense ortho doxe aartsbisschop Visarion meende, dat de kerken de vernieuwing van de wereld niet mogen tegenwerken, maar er juist aan moeten meehel pen. De Italiaanse doopsgezinde predi kant Ronchi zou 't toejuichen wan neer in plaats van over „kerken" meer zou worden gesproken van „het universele volk van „God". De Lu- Over het geheel genomen ziet het naar uit, dat de kwekers van gla diolen dit jaar geen al te beste prijzen zullen krijgen. Als ze vol doende oogsten en bij het drogen en bewaren van de knollen de ziekten buiten de deur kunnen houden, kan het verlies beperkt blijven. Men heeft het algemeen liever een grote oogst tegen lage prijzen dan een kleine tegen hoge. Geen voorspelling Iets te voorspellen is er nooit. We hebben de export van gladiolen voor 1960 wel eens zien stijgen van zeshonderd naar achthonderd mil joen stuks. Ze waren goedkoop en de exporteurs hebben „weggedrukt" wat ze konden. Die verschillen lijken wat chao tisch en zeer opportunistisch. Men moet echter niet vergeten, dat exporteur met deze handel niet veel meer dan quitte behoeft te spelen, Hij kan daardoor zijn algemene kos ten verlagen. Zijn mensen hebben werk en bovendien daardoor ook in de winter hun geld. Zonder de gla diolen zouden ze alleen maar impro- duktief werk verrichten om de tijd te doden. Aangezien men door een verorde ning van het Produktschap voo! Siergewassen geen gladiolen mag uit voeren beneden de f 7.50 vooi grootste bollen en de prijzen in binnenland laag zyn, kon het wel eens gebeuren, dat de exporteurs een winstgevende winter tegemoet gaan. Heel wat kwekers zullen i ken, dat het telen van bloembollen niet altijd grote winsten oplevert! De Westduitse bond van politie personeel heeft zich gisteren uitge sproken tegen de doodstraf, waarvan het doel zo zegt de bond even goed kan worden bereikt met le venslange opsluiting. Men wijst er op, dat de statistieken uitwijzen dat de misdaad niet is afgenomen in lan den waar de doodstraf wel geldt. Naar bekend zijn de laatste tijd in de Bondsrepubliek stemmen opge gaan voor herinvoering van de dood straf naar aanleiding van de moord op een taxichauffeur. Enkele voor aanstaande personen, onder wie ex- kanselier Adenauer, achten de dood straf in bepaalde gevallen gewenst, maar anderen, onder wie de huidige kanselier, Ludwig Erhard, hebben een tegengestelde mening laten ho- Het algemeen verbond van Itali aanse arbeiders (CGIL) dat onder communistische leiding staat, heeft tegen 20 oktober een landelijke spoorwegstaking van zeven dagen af gekondigd. De beide niet-communistische bonden van spoorwegarbeiders heb ben onmiddellijk bekendgemaakt, dat zij niet aan deze staking zullen deel nemen. maar zelfs als zij dit niet doen. kan het spoorwegverkeer zeer worden belemmerd, als het al niet geheel tot stilstand wordt gebracht. De stakingen bij de Italiaanse spoorwegen in de laatste jaren duur den gewoonlijk slechts enkele uren van een enkele dag. De jongste 3% de 30.000 bestuurders, machinisten, wis selwachter, conducteurs, remmers en stationspersoneel welke dinsdag heeft plaatsgehad. Advertentie (Van onze correspondent) Tijdens de zitting van gisteren van het Vaticaanse concilie wer den de besprekingen voortgezet over het schema betreffende het lekenapostolaat. De concilievaders, die afkomstig zijn uit landen waar de rooms-katholieke godsdienst vrijwel de enig bestaande is, lijken in het algemeen geneigd het schema in zijn huidige vorm goed te keuren. Hun opmerkingen betroffen voornamelijk nuances. De afgevaardigden uit streken Voor de discussie begon werd eerst waar verscheidene godsdiensten naast gestemd over de volledige tekst elkaar bestaan, vinden de tekst veel- hoofdstuk 3 van het schema al te cleriaal. In grote lijnen komen oecumene, die met 1843 tegen 24 hun bezwaren erop neer, dat men de stemmen werd aangenomen, leek, die zich aan apostolisch werk concilievaders stemden voor met wil wijden, te veel onder toezicht van voorbehoud, de geestelijkheid wil houden en niet erkent dat hij in feite een recht uit oefent dat hem toekomt omdat hy een gedoopt christen is. Dit werd zeer duidelijk gezegd door de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, die ook sprak namens de ande re Nederlandse concilievaders. MEER CHRISTELIJK REALISME Mgr. Vet vond dat in het schema veel meer christelijk realisme naar voren moet komen en dat er duidelijk op gewezen moet worden, dat de le ken de eersten zijn om apostolisch te handelen in de wereld waarin zij le ven. De teksten van vele artikelen, zo zei hij, drukken zich uit in een bo vennatuurlijke zin, zonder ook maar in het minst rekening te houden met de verschillende aspecten van het normale leven van normale mensen. Het is noodzakelijk ook maar de minste schijn van cultuurclericalis- me te vermijden. Tijdens deze congregatie is nog een Nederlandse spreker aan het woord geweest, nl. de pauselijke vi caris voor Vaticaanstad mgr. Van Lierde, een der prelaten, die men bij allerlei plechtigheden altijd in de onmiddellijk omgeving van de heilige vader ziet. Hij constateerde, dat het schema aan verscheidene zaken, die in de moderne tijd van universeel belang zijn, in het geheel geen aan dacht wijdt: amusement, sport, toe risme, de vrijetijdsbesteding in het algemeen. Ernstiger nog vond mgr. Van Lierde, dat niets wordt gezegd over de spiritualiteit van de leken die apostolisch werk verrichten. Die spiritualiteit moet tegelijk evange lisch, kerkelijk, theologisch en litur gisch zyn. VEERTIG JAAR KERK EN VREDE Zaterdagmiddag 17 oktober wordt in Krasnapolsky te Amsterdam een ledenvergadering gehouden ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van „Kerk en Vrede". Des avonds zal een openbare bij eenkomst worden gehouden in de NZ Kapel, waar als sprekers zullen optreden: prof. dr. J. de Graaf, dr. J. J. Buskes en ds. W. A. Smit. therse bisschop Frankela uit Oost- Duitsland merkte op, dat men aan de wettige regering moet gehoorza men, maar dat er dingen zyn die niet kunnen worden geaccepteerd en waardoor de kerk bereid moet zijn te lijden. Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft na i bezoek van acht dagen aan Chi- meegedeeld, dat de militaire steun China aan Cambodja onder er zou bestaan uit uitrusting en lichte en zware wapens voor 22.000 De economische steun van Pe king zou Cambodja in staat stellen zijn cementproduktie te verdubbelen en zijn textielindustrie uit te brei den. Zuid-Vietnam is schuldig verklaard in incidenten aan de grens met Cambodja door twee van de drie landen van de internationale con trolecommissie in Cambodja die onderzoek heeft ingesteld. In een meerderheidsrapport van India, als voorzitter, en Polen wordt de- rege ring in Saigon veroordeeld. Doch Ca nada, het derde lid van de commis sie, stelt in een afzonderlijke rap port, dat zijns inziens de commissie niet bevoegd is dergelijke incidenten te onderzoeken. De twee rapporten werden giste- n door de Veiligheidsraad gepubli ceerd. (Van onze visserijredacteur) Blykens het thans verschenen jaar verslag van het Staatsvissershaven- bedryf over 1963 is de scheepvaartbe weging in de havens van het bedrijf in IJmuiden minder geweest dan in het voorgaande jaar. Werden er toen 17.150 vaartuigen geteld met een bruto inhoud van 5.039.978 m3, in het afgelopen jaar kwamen 16.599 vaar tuigen de havens binnen met een bruto inhoud van 5.141.567 m3. Door in- en uitgaande vaartuigen werd in het afgelopen jaar 22 keer schade toegebracht aan de havenwer ken tot een totaalbedrag van f 8.380,-. Evenals de scheepvaartbeweging gaf ook de aanvoer een verschuiving te zien. Deze steeg namelijk van 83.964.856 kg in 1962 tot 91.462.635 kg, maar de opbrengst daalde van f68.080.004.- tot f58.624.727,- in het afgelopen jaar. Verre visserij Onder de cijfers van 1963 is begre pen 1.908.925 kg met een opbrengst van f911.086.- van treilers van verre visserij, tegen 802.863 kg met een opbrengst van f 450.829,- in 1962, Deze vorm van visserij nam dus in omvang toe, maar had een geringe prijsdaling tot gevolg. Van de in totaal aangevoerde vis werd 8.453.769 kg aan vismeelfabrie- ken e.d. toegewezen tegen 2.012.717 kg in 1962. Door de ambtenaren van Staatsvissershavenbedrijf, belast met de keuring van vis vanwege de Keu ringsdienst van Waren voor het ge bied Haarlem, is in 1963 afgekeurd 941.113 kg vis, tegen 695.687 kg 1962. Van 14.612 vaartuigen werd de vangst publiek verkocht. Hieronder is begrepen een aantal vaartuigen, waarvan de vangst niet rechtstreeks uit zee, maar per auto van elders in IJmuiden werd aangevoerd. Dierenhandelaar werd vrijgesproken van zware mishandeling De rechtbank te Haarlem heeft en 55-jarige handelaar in dieren uit Lisse. tegen wie wegens zware handeling een gevangenisstraf i een jaar met aftrek was geeist, vrijgesproken. Veertien dagen geleden verklaar de zijn stiefdochter tijdens de be handeling van de zaak als getuige, dat niet de verdachte, maar zy de 29-jarige boerenknecht met een mes de rug had gestoken. Er was een ruzie ontstaan tussen de vrouw en de knecht op het erf van verdach te. waarbij de knecht twee steken in de rug heeft gekregen. Hij moest enige weken in een ziekenhuis wor den verpleegd. De vrouw is enkele dagen in arrrest geweest, maar daar op vrije voeten gesteld. Vervol gens werd de handelaar ingesloten. De politie van Quebec (Canada) houdt thans op de toegangswegen tot de stad verdachte auto's aan; de inzittenden van deze auto's moeten zich legitimeren. Op de stations en vliegvelden kykt de politie uit naar bekende separatisten en terroristen. Het betreft hier veiligheidsmaat regelen voor het bezoek dat koningin Elizabeth en prins Philip morgen aan de stad zullen brengen. Rondom het gebouw van de Wet gevende Vergadering zullen tijdens de toespraak van de koningin acht honderd politiemannen een ondoor dringbaar kordon trekken. Kikvorsmannen zullen toezicht houden op de romp van het konink lijke jacht „Brittannia", dat tijdens het bezoek van de vorstin aan de stad in de Wolfe's Cove zal liggen. De politie heeft gewaarschuwd, dat demonstraties niet toegelaten zullen worden. De strenge veiligheidsmaatregelen zijn om. een gevolg van een pam flet van „La Front de Liberation de Quebec", waarin uiteengezet wordt hoe relletjes ontketend moeten wor den. „La Rassemblement pour lln- dépendance nationale", een andere belangrijke groep separatisten, wil zaterdag een „passieve" demonstra tie houden. Naar Katwijk Van een aantal vaartuigen werd de vangst geheel of gedeeltelijk niet pu bliek verkocht, tot een hoeveelheid van 17.442.539 kg. Deze niet publiek verkochte vis bestond in hoofdzaak uit pekelharing, afkomstig van in Katwijk thuisbehorende vissersvaar tuigen. Deze haring werd in de ha vens van het Staatsvissersbedryf in binnenvaartuigen of op vrachtauto's overgeladen en naar elders vervoerd. In totaal maakten 522 schepen ge bruik van de scheepshellingen en het dok om drooggezet te worden, nl. 206 treilers en loggers, 274 kotters en 42 andere dan vissersvaartuigen. Deze schepen stonden in totaal 795 et malen droog. Van de elektrische kraan werd 104 keer gebruik gemaakt voor het heffen van 279 lasten. Het hoofd van de medische dienst van het Nederlandsche Roode Kruis, de arts-schout bij nacht W. A. Borgel heeft gister middag bij het Wegenwacht-sta tion Burgerveen een noodpakket bloedplasma overhandigd aan het hoofd van de Wegenwacht van de A.N.W.B.de heer H. Rienstra. Alle Wegenwacht stations hebben nu twee pakket ten bloedplasma in voorraad. Al leen artsen mogen het bloedplas ma aan slachtoffers toedienen. Voor uitbreiding en vernieuwing werd in 't afgelopen jaar f 845.797,55 besteed. De afschrijvingen bedroegen f 881.844,85. De magazynvoorraad ver minderde met f3.209,48, zodat het kapitaal van het bedrijf terugliep met f 39.256,78. Aan de reserve tot onderhoud van de havenkommen werd f30.000,. toe gevoegd; het totaalbedrag van deze reserve bedraagt thans f 310.000,-. Het verlies over het jaar 1963 bedroeg f76909,40, welk bedrag door het rjjk wordt uitgekeerd. Geheim akkoord met Ulbricht (Van onze corresponden in Bonn) 1 Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor Zaken geheel Duitsland betreffende heeft gisteren toegegeven dat, vol gens een geheim akkoord met Ulbricht, in augustus ruim acht honderd Oostduitse politieke gevangenen aan West-Duitsland zijn overgedragen. Hij deelde dit mee naar aanlei ding van een desbetreffend bericht in het Deense dagblad „Politiken". Ook het Westduitse regeringsgezin de blad „General-Anzeiger" maakte van deze transactie melding met de mededeling dat West-Duitsland on- De Nederlandse Spoorwegen zullen geleidelyk ongeveer 40 door ahob's beveiligde overwegen In oude (enkel- baans) rijkswegen beter gaan be veiligen. Dat zijn overwegen die ai geruime tijd tot de zorgenkindjes behoren. Er zullen bij deze overwegen bakens worden geplaatst met aftel lende snelheden tot 70 km, op 300, en 100 meter. Bij het laatste baken komt dan nog een driehoekig verkeersbod met een hek erop. Boven dit bord wordt een geel knipperlicht geplaatst, dat vijf seconden voor de sluiting van de ahob gaat knipperen. De automobilist is dan gewaar schuwd, en zal voldoende tijd heb- om tot stilstand te komen, vóór de rode ahob-lichten. Door deze waarschuwing hoopt men tevens het schrikeffect te voorkomen, waardoor nogal eens ongelukken ontstaan. De N.S. wil voorts de aki's gaan verbeteren. Ze zullen worden voor zien van twee wisselende rode knip perlichten, op de wijze als dat ook bij ahob's geschiedt. Dit plan sluit bij een op Europees niveau vast gestelde aanbeveling. De met ahob's beveiligde overweg in de Rijksweg UtrechtAmsterdam nabij Nieuwersluis, krijgt een bijzon dere beveiliging. Na een recent on geluk in de mist, waarbij drie auto's betrokken waren, is besloten, dat bij mistig weer manschappen van de witte Porsöhes-afdeling van de Rijkspolitie, op verzoek van de Spoorwegen, het verkeer op de naderende trein attent zullen maken. Elke dag passeren slechts twee goederentreinen deze overweg. Het is een overgangsmaatregelIn de loop van volgend jaar komen op die Rijksweg aan weerszijden van elke rijbaan gele knipperlichten op 600, 350. 240 en 120 meter. Onder deze lichten worden hekborden ge plaatst. Spoorwegen en Rijkswaterstaat verwachten van deze maatregel min- ier ongelukken op of bij deze enige ahob in een Nederlandse autosnel weg. geveer 'veertigduizen mark (36.000 gulden) in goederen per vrijgelaten gevangene had moeten betalen. De Bondsrepubliek had de overeenkomst geheim gehouden om de uitvoering van het akkoord niet in gevaar te brengen. De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, dr. Mende, had enkele maanden geleden reeds de Oostduitse procureur-ge neraal Kaul ontmoet. Hierbij had de Oostduitser zeer concrete voorstellen inzake de vrijlating van politieke ge vangenen gedaan „tegen zekere voor waarden op economisch gebied". Tussen een Oostberljjns advocaat en de Westduitse CDU-afgevaardigde Güde blijkt nu overeenstemming te zijn bereikt over de levering van kunstmest en boter in ruil voor po litieke gevangenen. Naast de 800 die in alle stilte met bussen by de grensplaats Wartha arriveerden en daarna over de grens werden gezet, is er sprake van de vrijlating van nog 2700 mensen, onder wie 1500 in- oners van de DDR. De transacties staan overigens ge heel los van de amnestie, die Ulbricht ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de DDR voor rond 10.000 gevangenen heeft afgekondigd. VS-helikopters in Zuid-Vietnam neergeschoten Een helikopter van het Ameri kaanse leger waarin vijf Amerikanen en een Vietnamees zaten, is neergeschoten en terechtgekomen vlakbij een sterke Vietcong-eenheid. Militairen, die zich een weg baanden naar de plaats van het ongeluk op 20 km ten westen van Saigon, von den het totaal uitgebrande wrak en de lijken van twee Amerikanen. De drie ander Amerikanen en de Viet namese waarnemer worden vermist. Ook een tweede helikopter is in de omgeving neergehaald. De beman ning heeft het incident echter over leefd en was bezig de machine te repareren om naar de basis terug te vliegen. De regering in Saigon heeft bekendgemaakt, dat een heel grote aanvals-eenheid van de Viet- cong dinsdag de hoofdstad van een district heeft aangevallen nabij de Cambodjaanse grens, op ongeveer 140 km ten westen van Saigon. Zeventien verdedigers zyn gesneuveld en vier worden vermist. Later heb ben bommenwerpers van de lucht macht sampans, waarin de Vietcong- eenheid zat, gelokaliseerd en be schoten. Alle vaartuigen werden daarbij vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11