Franse sprinters stellen belang in trainingsraces van Luitjes OLYMPISCHE SPELEN 19 64 TE TOKIO Verdedigend Torino wipt Fortuna 54 Sporttoto VVS haalt tweede zege binnen (3-0) Mdaddüt, Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 oktober 1964 Vijfde blad no. 31384 REGEN IN HET OLYMPISCH DORP Het Olympisch Dorp in Tokio ziet er op het ogenblik een beetje triest uit. Het regent, regent zoals in Nederland op een sombere oktoberdagen de atleten verschuilen zich in de huizen, rustend, kaartend en pratend. Ofschoon het voor velen van hen behalve voor wie in de zaal of zwembad kunnen trainen een verloren dag is, blijft de gezelligheid in het Nederlandse kamp aanwezig. wafit zij heeft teveel gesprongen en teveel op de harde sintelbaan ge lopen, waardoor zij weer last kreeg van een onwillige achillespees. Er was vandaag weer een jarige in het Nederlandse kamp: dokter Pannekoek, die 63 jaar werd. Kopje koffie Onder een heerlijk kopje koffie, Ingeschonken door Joke Bijleveld die als een huismoedertje de Nederlandse atleten verzorgt, werden de trai ningsresultaten besproken. Gelachen werd er over het verhaal van Frans Luitjes, die elke ochtend door de Franse sprinters op de sintelbaan wordt nagewezen als de man die in Brussel Bernard Laidebeur els een kwajongen liet staan. Trainer Bobin, de Franse abletiekexpert kon niet nalaten de Jonge Hagenaar op zijn 6ohouder te kloppen na zijn trai ningsraces. Want Frans ging snel. en nu al is hij voor de Franse ploeg lang geen onbekende meer. „Ik geloof dat zU hem een beetje knapen, maar zy doen dat allemaal voor elkaar", zei de 20-jarige stu dent in de economie verbaasd, maar direct daarop kwam hij nuchter: „Ik wou dat de series van de 100 en 200 meter bekend waren, dan wist ik tenminste waar ik aan toe was". Slechte slaper Cees Koch is de slechtste slaper, ülke avond gaat hij om een uur of len naar bed. maar 's nachts om wee uur is hij nog wakker en dan it hij op het stoepje voor de bun- jalow. „Die slaaptabletten van de artsen helpen ook al niet", zegt hij omber. Maar even laiter loopt hij al- veer rond te dollen met Eef Kamer- teel, die zijn blessure al een beetje verf eten is. Ook de dames hebben, ondanks de voortdurend neervallen de regen, getraind. Opvallend snelle tijden boekte Lia Hinten. Coach Jan Blankers was van mening dat het hen niet zou verwonderen wanneer zij het record van zijn vrouw zou verbeteren. Ook Gerda Kraan en Janny van Eyck-Vos komen steeds be',er In vorm nu zij de aanpas- singsperiode hebben overbrugd. Al leen Joke Bijleveld hinkt een beetje, Percy Cerutty Percy Wells Cerutty, coach van de beroemde Herb Elliott, loopt verloren rond in het Olympisch Dorp. In de Jaren dat Elliott, Thomas en de an dere bekende Australiërs het ene wereldrecord na het andere aan flarden liepen, was Cerutty een ge vierd man. Nu kennen nog slechts enkelen hem. Er wordt bijna niet meer gespro ken over de grote rol die hij nog vier jaar geleden speelde. Roem ver gaat snel en het haalt weinig uit hoe enthousiast de Australische coach nu ook praat over nieuwe aan winsten die hun sporen op interna tionaal niveau overigens nog moeten verdienen. Met ongeloof in de ogen heeft hij, evenals de bekende Bel gische 800-meterloper Roger Moens, die thans de Spelen voor de radio en televisie volgt, toegekeken toen Peter Snell in een trainingswed- strydje tot 1 min. 47,1 sec. kwam. De Nieuwzeelander, die zowel aan de 800 en 1500 meter zal deelnemen, Europa Cup bekerwinnaars Fortuna '54 heeft het in Geleen te len Torino niet kunnen redden. De Limburgers moesten met twee doel punten verschil van de Italianen winnen om nog via 'n beslissingsduel de tweede ronde van de Europa Cup ftrljd van bekerwinnaars te bereiken. Voor een uitgekocht huis ruim 22.000 toeschouwers kwam Fortuna echter niet verder dan 2-2. De Italiaanse bekerwinnaars speel den bijzonder verdedigend. Want be- halve de 3-1 voorsprong uit de eerste r wedstrijd hadden zy ook een snelle 0-1 voorsprong te verdedigen, li Torino's Engelse midvoor Gerry BÖ Hitchens passeerde reeds in de vijfde minuut doelman Vogels en in feite heeft deze openingstreffer de wed strijd beslist. Want hoe verrassend goed Fortuna soms ook voor de dag kwam, de ijzersterke Torino-ver- dediging met doelman Vieri aan het hoofd, hield stand. Het werd in de 53ste minuut zelfs 0-2. Brull werkte een voorzet van rechtsbuiten Crippa in eigen doel. I Fortuna's slotoffensief leverde ten- i slotte nog twee doelpunten op. Piet van Rhijn kopte de eerste in, nadat de clowneske Belg Pieters door de Italiaanse verdediging was gewan- i deld. Een kwartier voor het einde leek de gelijkmaker op komst, maar de overigens goed leidende arbiter Daniel zag in de overtredingen tegen Kohn en Carlier geen strafschop. Drie minuten later wees de Zwitser wel naar de witte stip. Van Rhijn liet zich bij een onschuldige charge thea traal vallen. Benen maakte geen fout: 2-2. Verder kwam Fortuna niet, hoewel de Limburgers het laatste ge deelte van de strijd domineerden. Van Rhijn was met zijn schot te gen de lat nog heb dichtst by een (derde) doelpunt. Naar tweede ronde De Engelse Cup-winnaar West i Ham United heeft de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor bekerhouders bereikt. In het door 33.000 toeschouwers gevulde Londen- se Upton Park-stadion speelden West Ham en het Belgische La Gantoise een harde en vaak onsamenhangende I wedstrijd, die in een gelijkspel (1-1) Ij eindigde. West Ham had de eerste Wedstrijd In België met 0-1 gewon- nen. |fl Ook de Turkse voetbalclub Gala- t. tasary is overgegaan naar de tweede i. ronde. De Turken wonnen de loting r. die werd verricht nadat de beslis- sings wed strijd tegen het Oostenrijkse j Aufbau Maagdenburg in een 1-1 ge lijkspel eindigde na tweemaal een kwartier verlenging. Voor de tweede ronde hebben zich gisteravond ook nog de Finse beker houder Vakeakosken en het Bulgaar- 6e Slavia Sofia geplaatst. De Finnen in Helsinki met 2-0 van Skeid Oslo, nadat Valkeakosken de eerste wedstrijd met 1-0 had verloren. Slavia bereikte dankzij een 2-0 zege op Cork Celtic de tweede ronde. De eerste wedstrijd was in een gelijkspel (1-1) geëindigd. had nota bene net zijn (lichte) training afgesloten toen de Japanse coach hem vroeg met de Amerikaan OHara en de Japanner Morimoto een trainingswedstrijd over 800 ter te houden. Verbluffend Snell, Olympisch kampioen-1960 in Rome, stemde onmiddellijk toe, stapte van zyn fiets, trok zijn schoenen aan en liep van start tot finish zo'n verbluffende race, dat iedereen de handen in elkaar sloeg. Hij trok snel weg van zijn tegen standers en liep de laatste 60 meter zo rustig en ontspannen, dat OHara Geen Indonesische zwemmers in Tokio De internationale zwembond heeft vandaag Indonesië formeel van de Olympische zwemwedstrijden ge weerd. Met een overweldigende meerder heid van stemmen handhaafde het congres van de FINA het besluit van het hoofdbestuur der organisatie. Indonesië is voor 12 maanden de toegang tot de zwemwedstrijden ont zegd. Dit is een uitvloeisel van de GANEFO-zaak de spelen van de jonge landen d'ie zonder toestem ming van het internationale Olym pische comité en de internationale sportbonden werden georganiseerd. VRAAG.... Na afloop van de eerste ver gadering van het 62ste IOC- congres, dat zoals altijd achter gesloten deuren werd gehouden, kregen de Japanse journalisten de gelegenheid de herkozen president, de Amerikaan Avery Brundage, een vragenlijst voor te leggen. Een van de vragen luidde: „Vindt u zelf niet, meneer Brundage, dat u eigenlijk te oud bent om nog eens vier jaar lang president van een organi satie als het Internationaal Olympische Comité te zijn?" De 77-jarige Amerikaan trok tjjn rug recht, toen hij de vraag las en antwoordde met een wat luider stem dan daarvoor: „De helft van de IOC-leden zijn vroegere Olympische deelnemers. We mogen dan gemiddeld wat oud zijn, maar wij weten wat er in de internationale sport te koop is. Ik was overigens van mening, dat men in de Oriënt wat meer eerbied voor de ouderdom had. Ik kan u verze keren dat ik mijn best zal doen gedurende mijn nieuwe ambts periode te blijven leven". De Japanner, die de vraag had ge steld, lachte hartelijk. op het laatste rechte stuk 15 meter cp hem inliep. OHara liep de stand in 1.48.2 en Morimoto in 1 een duidelijke aanwijzing hoe hard het ging. Roger Moens, die in Rome door Peter Snell verslagen werd, dat Snell in een dergelijke vorm bij goede weer- en baanverhoudingen tot tenmindte 1.44.- moet komen. Dat zou dan een nieuw wereldrecord betekenen, want het record staat op 1.44.3. Maar één Duitse Finnjollenzeiler Avery Brundage is teruggekomen op zijn besluit om zowel een Oost- duitse- als een Westduitse Finn jollenzeiler aan de Olympische zeil- regatta te laten meedoen. Hij kon digde aan dat een nieuwe kwalifi catiewedstrijd m deze klasse moet worden gehouden om de enige Duitse deelnemer aan te wijzen. Zowel de Oostberlijner Bernd Deh- mel als zyn Westberlijnse rivaal Willi Kuhweide zouden oorspronke- aan de start verschijnen. Als oorzaak voor zyn hernieuwde beslis sing gaf de IOC-voorzitter de pro testen van de andere deelnemers. Het Internationaal Olympisch Comité heeft voorts besloten de be handeling van het probleem van het Oostduitse lidmaatschap uit te stel len tot het volgend jaar in Madrid te houden congres. Daarmee heeft het IOC een voor al van zijn Russische lid Konstan- tin Andrianow om de .soevereine staat Oost-Duitsland" toe te laten tot het lidmaatschap van het IOC verworpen. Hoe de stemmenverhou ding was, werd niet bekendgemaakt. Als Oost-Duitsland lid is kan het m eigen ploeg afvaardigen naar de Olympische Spelen. De stemming kwam na een verhit, geheim debat anderhalf uur in het Nisseige- bouw in Tokio. Veertien deelnemers aan de sport toto van zondag Jl. maakten geen fout by het invullen van het for mulier en werden daardoor elk f 7791,95 netto ryker. Het aantal deelnemers aan toto zeven bedroeg 613.573. Deze legden ln voor een to taal-bedrag van f 777.168,-. Daardoor voor de eerste prijs beschikbaar f 128.351,30 (verdeeld over veertien winnaars), en voor de tweede en derde prijs resp. f 70.009,80 en f 35.004,90. Voor de tweede prys kwamen in aanmerking 238 inzen ders (elk ontvangt f 293,- netto) en de derde prys 549 (netto ont vangst f 64,-). De inleg voor nummer drie van de goaltips bedroeg f 168.338 Vier deelnemers behaalden zes pun- »n werden daardoor elk f 3771,45 netto ryker, 123 kwamen op vyf punten (hetgeen f 140,- opleverde) 688 scoorden vier punten. Deze laatèten kunnen elk een netto-be dragje van f 6.60 tegemoet zien. VVS heeft in de tweede competitie wedstrijd onderstreept dat het over een formatie beschikt die een ernstige gooi kan doen naar het kampioen schap. In Amsterdam bleven onze stadgenoten wederom met 30 in de meerderheid. Ditmaal ondervonden de U.S.-reserves de kracht van de VVS-aanval. In de eerste set duurde het even voordat Kees Monster, Henk Klein geld, Nico van Biemen raak sloegen. Toen konden de Amsterdammers een 41 voorsprong noteren. Maar nadat het vizier bij WS was bijgesteld, moesten de studenten zich meer en meer beperken tot de defensie. WS won de eerste set met groot machts vertoon, 155! Het was toen al geen vraag meer wie in dit treffen aan het langste eind zou trekken. Slechts of de gastheren in staat zouden zijn er in de volgende sets nog een beetje wedstrijd van te maken. Dat lukte in de derde set, toen WS na de tweede set met 156 op zijn naam te hebben gebracht de teugels wat l vieren. Onze stadgenoten zorgden echter voor steeds een veilige af stand te bewaren, 1511. Dames KVC De Katwijkse dames (zonder Adri in der Plas) zorgden voor een drie sets zege op Sportief (Zaandam). Nu zegt die zege op zichzelf, niet zoveel als de wijze waarop zij werd behaald. In de eerste set lieten de Katwijkse dames nog geen werk zien dat het predikaat overgangsklasse verdiende. Wel bleek toen al de onderhandse stop van de service een opvallend verzorgd onderdeel van het Katwijkse spel, maar de set-ups lie ten te wensen over en dus kwam de aanval niet aan bod. Sportief won met 1510. Daarna deelde KVC de lakens uit. De aanval deed nu her haaldelijk keurig werk, de set-ups :n er ook naar en Sportief kon eigenlijk alleen nog maar hopen op een inzinking van de Katwijkse ploeg. Die inzinkingen kwamen wel in de tweede set van 95 op 1313, in de derde van 80 op 119, in de vierde set van 71 op 77 maar op het beslissende moment hervond KVC het goede patroon. Met 15—13, 1511 en 158 boekten de Katwijkse dames kostbare winst. Argos Ook Argos kwam met een 30 winst uit de strijd, de cijfers waren 15—8, 15—12 en 17—15! Wat de aan val betreft, had Argos een duidelijk overwicht moeten noteren op de re serves van Die Raeckse. De speelsters die Argos aan doorslaggevende argu menten aan het net moeten helpen, de zusters Selier en Hellen van Steenwijk, kregen echter maar zel den de kans om een werkelijke smash af te vuren. De onderhandse stop van de niet daverend harde maar wel goed geplaatste Haarlemse service bleef de hele wedstrijd bene den de maat en daarmee schakelde Argos de eigen aanval gelijk met die van die Raeckse. In enkele zenuwslo pende acties toonde Argos over een betere mentaliteit te beschikken en dat was beslissend voor setwinst. De Nederlandse ambassadeur in Tokio heeft zijn deelnemende landgenoten aan de Olympische Spelen woensdag een receptie aangeboden. Op deze dag vierde de atlete Joke Bijleveld haar 24ste verjaardag. Dit betekende dus dubbel feest. Op de foto wordt Joke door twee stoere mannen, Tiemen Groen en An~ ton Geesink, omhelsd. Ingrid Kramer zal Duitse vlag dragen De West- en Oostduitsers hebben een akkoord bereikt ten aanzien van het dragen van de gemeenschappe lijke Duitse vlag (zwart-rood-goud met vijf Olympische ringen) bij de openings- en de sluitingsceremonie de Spelen. Na urenlange bespre kingen tussen twee delegaties van West en Oost werd tenslotte bekend gemaakt dat zaterdag de tweevoudige (Oostduitse) schoonspringkamploene Rome, Ingrid Kramer, de vlag het Olympisch stadion zal binnen dragen. Bij de sluiting van tie Spelen nen dan een nog aan te wijzen Westduitser deze eer te beurt vallen. Het wordt dus geen herhaling van de vlaggeceremonie in het Olympische dorp, toen de Duitse afvaardiging zonder vlag verscheen omdat men geen overeenstemming had kunnen vinden. PETROLEUMKACHEL f.108.- Alom bekend om zijn krachtige, reukloze warmte en solide afwerking. Uitstekend te regelen, veilig en betrouwbaar. Ook geschikt om op te koken. Let vooral op het merkt VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAMI Komozowa Volley.bal Hal (4.000 toeschouwers). park): 16.17 en 18 oktober. Schieten Tokorozawa Kleidui. 1 ven schietbaan) 1. Meiji Olympisch Park 2.Komazawa Sportpark 3. Olympisch Dorp 4. Yoyogi Nationale Sporthal 5. Bijgebouw Nationale Sporthal 6.Shibuya Congresgebouw 7. Ruiterpark S.Asaka Schietbaan 9.Toda Roei baan 10. Waseda Memorial Hall 11. Korakuen Usstadion 12. Keizerlijk Paleis 13. Nippon Budokan.ha! 14. Richting Karuizawa Ruiterpark 15. Richting Tokorozawa schietbaan. 16. Richting Oomiya Voetbalveld 17. Hachioji Wie Ierstadion 18. Sagami meer 19. Sagami baai 20. MitsuzawaVoetbalv. 21. Vliegveld Tokio 22. Richting Yokahama Culturele SporttelHvoftyitf)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9