alles GS) kan met CEtahevir SVB STREEFT NAAR BEREIKEN VAN NIEUWE VERHOUDINGEN 'i Tentoonstelling over het verzet I I lil 112 113 114 1 Leidse politie viste in Haarlemmermeer Resultaat: derde prijs Planten en vissen in het aquarium Leidse Volkshuis bestaat 65 jaar Overheidspersoneel kan met vertrouwen toekomst tegemoetzien HERVORMDE SOCIËTEIT IN „HET BOSHUIS" wKunst na Arbeid" gaf voor 70 jaar eerste concert JUBILEUMCONCERT 27 NOVEMBER Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 oktober 1964 Tweede blad no. 31384 Vele sprekers op voorlichtingsavond De Leidse afdeling van de Neder landse Studentenvakbeweging heeft gisteren in het Huis over 't Hof aan het Gerecht een voorlichtingsavond gegeven, tijdens welke de meeste le den van het hoofdbestuur verschil- jende punten van de doelstellingen I van de SVB belichtten tegen de ach tergrond van de huidige situatie in de studentenwereld en de universi- H|J taire gemeenschappen. Het had in de bedoeling gelegen, geen langere 511 toespraken te houden dan 5 minuten, Jj maar daar kwam niets van terecht, (i mede doordat de sprekers telkenma al le ver buiten het eigenlijke onder- fc* werp traden. Niettemin: er werd veel )r i en duidelijk gezegd over de grieven, J die bij een deel van de studenten leven ten aanzien van de huidige w situaties. Samenvattend kan men consta- teren, dat de SVB streeft naar defi- 7?. nitieve verdwijning van het negen tiende eeuwse individualistische sy steem, waarin geen recht gedaan kan worden aan de maatschappelijke aspecten van de studie en 't student zijn. De gewijzigde maatschappelijke verhoudingen vereisen een geheel ,r i nieuwe opvatting van de studie en het student zijn, naar de verwezen - H lijking waarvan met kracht moet gy(| worden gestreefd tegen behoudende krachten in. De sprekers toonden prai aan, dat dit op verscheidene pun- ten reeds met enig succes is geschied. j De avond in Leiden was de start I van een tournee van het hoofdbe- Po stuur langs de universiteiten en ho- gescholen. ie Prof dr. D. J. Kuenen opent op ssea woensdag 21 oktober om 4 uur in ji het Rijksmuseum voor Volkenkunde éi de tentoonstelling „Homo homini lu- pus? -Onderdrukking en verzet". j Deze tentoonstelling geeft een beeld van de verschillende aspecten van Anj onderdrukking en verzet in de ja- ren van 1940 tot 1945, vooral in Ne- lej derland. Het initiatief tot het sa- tay3 menstellen van deze tentoonstelling [Pft werd enige jaren geleden genomen ie; j door oud-gevangenen van een con- .nui centratiekamp, toen bleek hoe wei- se- nig er bij de jonge generaties be- kend is over de gebeurtenissen die op de geschiedenis van gisteren, maar ook op die van vandaag hun stempel hebben gedrukt. Tijdens de tentoonstelling wordt een filmdocu- mentaire vertoond over het systeem van het Duitse concentratiekamp. JAARBEURSGEBOUW VREDENBURG UTRECHT DAGELIJKS VAN 10-10 UUR: KINDERCRÈCHE, ingericht door Nanna Ditzel, waar uw kinderen rustig spelen tijdens uw bezoek aan de beurs. OKT. OKT. OKT. 9110112 GEHEEL INGERICHTE BUNGA LOW, die in de praktijk laat zien wat de mogelijkheden zijn voor hetinrichtenvanmodernehuizen I1 "1 gTOW WMM gTTST JAARLIJKSE BEURS VOOR PARTICULIEREN! s zondags gesloteni toegang vrij. WONEN 1965 WORDT GEORGANISEERD DOOR H.H.DE KLERK ZN I Artifort Zitmeubelen Fristho Meubelen DessoTapijten/v.d.Bovenkamp Furniture Ster Meubelen/ K.V.T. Tapijten/Luxaflex Heugafelt Bergoss Tapijt Ploegstoffen Bredero B2-blokken Formule Meubelen Linoleum Krommenie/ Indoor Verlichting Heilbron Zitmeubelen Pastoe Meubelen 's Spectrum Meubelen Kompas Stoffen Royal Systeem Plieger Keuken Kers bergen Radio en televisie Mah Jongg Wandmeubelen (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft hem. De traditionele viswedstrijd werd gisteren georganiseerd door de ge meentepolitie uit Haarlemmermeer. Collega's uit het gehele land waren bij dit evenement aanwezig. Niet al leen ambtenaren van de gemeentepo litie, maar ook rijkspolitie, mare chaussee en douane probeerden me nig visje te verschalken. Er waren 231 deelnemers. De Leidse politie behaalde de derde prijs. Er werd gevist in de Ringvaart bij Rijsenhout. Ondanks het zeer slech te weer was de stemming uitstekend. De dobbers werden om half tien in het water gegooid, waarna ander half uur zwaar getuurd werd door de deelnemers. Het kopje koffie in „De Uil" was vervolgens welkom. Na de pauze moest er nogmaals anderhalf uur worden gevist. Het re sultaat was niet zo bevredigend. De vissen namen het zekere maar voor het onzekere en lieten de lekkernij rustig aan de haakjes hangen. Slechts een enkele vis, waaronder een grote zeelt, „hapte" er in. De politiemannen zélf deden dit beter, zij het na afloop van het vis- festyn. Toen werd namelijk een erw tensoepmaaltijd aangeboden, even eens in „De Uil", hetgeen men zich uitstekend liet smaken. Uitslag (groepswedstrijden) 1. Ge meentepolitie Utrecht, 2. Gemeen tepolitie, Rotterdam, 3 Gemeentepoli tie Leiden, 4. Gemeentepolitie Slie- Politiemannen hebben gisteren strijd geleverd met de hengel in de Ringvaart bij Rijsenhout. De Leidse politie won de derde prijs. (Foto Leldsch Dagblad) drecht, 5. Rijkspolitie Weesp, 6. Rijkspolitie Amsterdam. Individuele prijzen: 1. Bambach (Utrecht), 2. Lamain (A'dam), 3. Hillebrand (Weesp). In het kader van het voorlichtings programma, dat het actieve bestuur van de vereniging „De Leidse Aqua riumvrienden" de leden in het nieu we seizoen weer biedit, ging de grote belangstelling gisteravond in de re creatiezaal van de HCW en NEM uit naar de lezing van de heer W. A. Tomey, die sprak onder het motto „Van aquariaan tot aquariaan". In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer M. van Dijk, er onder meer zijn voldoening over uit, dat hij naast zovele trouwe bezoe kers van de bijeenkomsten ook nu weer enige nieuwe leden kon be groeten. De heer Tomey vertelde tal van interessante en vooral leerzame bij zonderheden over het vissen- en plantenleven in de aquaria, waarbij hij er onder meer ook de aandacht op vestigde, dat niet alleen het in terieur doch ook het exterieur van het aquarium van groot belang is voor een zowel nuttig als artistiek geheel. Naast vele fraaie kleurendia's over platen projecteerde de heer To mey tal van dia's, die het vissenle- ven tot onderwerp hadden. Hij beantwoordde ook tal van vra gen. AANRIJDING IN DE HAARLEMMERSTRAAT In de Haarlemmerstraat had gis termiddag omstreeks één uur aanrijding plaats tussen een bestel auto en een bromfietser. De brom' fietser, een 51-jarige P.T.T-beamb- te, die kwam te vallen, kreeg een hoofdwond en een gekneusde elle boog. Hij werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. GEZELLIG FEEST OP 22 OKTOBER Het Leidse Volkshuis bestaat 65 jaar. Vandaag over twee weken op donderdag 22 oktober zal prof. dr. L. de Klerk in de grote zaal van het Leidse Volkshuis de opening verrichten van een mani festatie, waarvoor de organisatoren eigenlijk geen goede naam kon den vinden. De zaal is ingericht met verschillende stands op het ge bied van weven, spinnen, creatieve handenarbeid en andere club activiteiten. Op het toneel zullen clubleden hun muzikale kunnen tonen. Verder zijn er diverse attracties, zoals een sneltekenaar, een waarzegster en goochel-demonstraties. In verkoopkraampjes kan men sinterklaascadeaus en levensmiddelen kopen. Op de balkons kan men een verfrissing gebruiken en in een .cineac" zullen films vertoond worden. Bondsvoorzitter W. Wieringa De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel opende gisteravond in het gebouw Chr. Soc. Belangen het winter- ien met een zeer goed bezochte bijeenkomst. De grote belangstelling ging ditmaal uit naar een lezing van de bondssecretaris, de heer W. Wie ringa, die een aantal belangrijke li Elke woensdagavond van half Jj1 acfif tot tien uur is er in ..Het Boshuis" sociëteit voor de her- ij vormde wijlcgemeente ,J$oshui~ [J zerwijk". Onder vrij grote belang stel- ling werd gisteren de eerste so~ ciëteitsavond gehouden. Onmid- 1- dellijk al heerste er in de grote zaal een gezellige sfeer. Er zijn aardige zitjes en de leestafel is rijk voorzien. Wil men in plaats van praten of lezen naar de tele visie kijken, dan kan men in de kleine zaal terecht. Aan de openingsavond werk ten o.m. mee het Leidse Kamer orkest en het kinderkoor ..De Zingende Zuidwestertjes". De eerste sociëteitsavond is zo suc cesvol geweest, dat de kerkeraad met vertrouwen het wintersei zoen tegemoet ziet. De foto laat „De Zingende Zuidwestertjes" zien. die met hun liedjes de eer ste sociëteitsavond hebben opge luisterd (Foto L.D./Holvast) actuele punten inzake de toekom stige financiële positie van het overheidspersoneel besprak. Na een korte schriftlezing, wijdde de voorzitter, de heer W. J. Loeve, enkele gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van het afdelingsbe- stuurslid, de heer G. BLansjaar, in wie, de afdlëlimig een grote organisa torische kracht verloren heeft. Zijn heengaan werd In de N.C.B.O.-krin gen diep betreurd. De vergadering nam hierna staande een minuut stilte in acht. Aan het eind van de huishoude lijke agenda, die vlot werd afge werkt, sprak de voorzitter een in leidend woord over de door de heer Wieringa te behandelen onderwer pen. De heer Wieringa behandelde eerst enkele belangrijke facetten uit de toekomstige pensioenwet voor overheidspersoneel. Deze nieuwe pensioenwet is geen eenvoudig lees baar stuk geworden omdat er vele voorzieningen, w.o. de A.O.W., de arbeidsongeschiktheidsvoorzieningde vervroegde pensionering, een over gangsregeling e.d., in moesten wor den verwerkt. Als deze wet tot reali satie komt, zullen de belangrijkste wensen in vervulling gaan en zal er, zo verzekerde de heer Wieringa met nadruk, wat betreft de rechtspositie van het overheidspersoneel een groot I stuk werk tot stand zijn gebracht. Helaas nog niet voor die leden van de N.C.B.O., die in de particuliere gezondheidszorg en op particulier I maatschappelijk terrein werkzaam I zijn en voor wie nog geen bevredi- I gende pensioenregeling werd getrof- I fen. Om dit te bewerkstelligen zal de N.C.B.O., aldus de heer Wieringa, onafgebroken blijven strijden. Hierna ging hij nog wat dieper in op de problematiek van de komende ziektekostenregeling, waarvoor het overheidspersoneel nu al vele jaren strijd voert en waarvan de vele tot dusver bestaande knelpunten groten deels zijn opgelost, zodat er goede hoop is, dat deze regeling op 1 januari 1965 definitief in werking kan treden. Wat de practische uit voering betreft, zei de heer Wieringa nog, dat deze in handen zal worden gelegd van een amlbtelijke dienst, waarin o.m. het vrijkomende perso neel van de raden van arbeid en de Soc. Verzekeringsbank zal worden opgenomen. Wat de toekomstige salarisvoorzie ningen betreft kon de heer Wieringa nog niet veel zeggen, maar hij ver heelde niet, dat ook in dit opzicht het overheidspersoneel de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Na de pauze werd van de gelegen heid tot het stellen van vragen over de besproken onderwerpen een druk gebruik gemaakt. „Het 65-jarig bestaan zal niet zo groots gevierd worden als indertijd het 60-jarig bestaan", vertelt de di rectrice van het Leidse Volkshuis, mej. H. Leemans. „We willen er ge- n een gezellig feest van maken, waarbij we vooral hopen op de komst veel „oud-volkshuizers". Ook ho pen we met de stands en de ver schillende acties wat geld bijeen te brengen voor enkele noodzakelijke voorzieningen in het Leidse Volks huis. Want het Volkshuis is 65 jaar oud en de centrale verwarming ook. Die is nu echt wel aan vernieuwing toe". Op het verlanglijstje van het Volkshuis staat ook een projectie scherm. Studentes den onderhouden met de universiteits wereld. In de jaren na de oorlog waren deze banden iets minder nauw en daarom is het zo verheugend dat nu weer een vorm van samenwerking is gevonden. Leden v. d. VVSL rich ten op de „Bazaar-fancyfair" (of hoe de manifestatie ook genoemd wordt) een stand in. De meisjesstudenten zullen daar zelfgemaakte werkstuk jes verkopen. Deze zijn in hoofdzaak vervaardigd tijdens de ontgroening. Jazz Een andere jubileumactiviteit speciaal voor de jongeren is een talentenjacht die op zaterdag 24 oktober gehouden zal worden. De jongelui kunnen deelnemen in drie afdelingen: populaire muziek, jazz en cabaret. De prestaties zullen beoor deeld worden door een jury, waarin SLECHT GETROFFEN Een 43-jarige machinist uit Leiden had er zich kwaad over gemaakt, dat een bromfietser tegen de zij kant van zijn auto botste, toen hy uit een uitrit kwam. Hij schold de bromfietser uit, doch dat bleek een rykspolitieman in bur ger te zyn, die procesverbaal op maakte wegens belediging. Als gevolg daarvan had de machi nist zich voor de Haagse politierech ter te verantwoorden. De eis luidde f 40 boete, waartoe de rechter ver oordeelde. BRANDJE IN 1 TERWEEPARK In het kantoor van de N.V. Shul» ton in het Terweepark is gistermor gen omstreeks tien uur door een de fect in de oliekaohel, brand ontstaan. De brandweer heeft het vuur ge blust. Er werd schade aangericht aan de kachel, de schoorsteen en de vloerbedekking. onder meer Skip Voogd zitting heeft. In haar 65-jarig bestaan hebben de activiteiten van het Leidse Volks huis zich gestadig uitgebreid. Op het ogenblik worden er ruim 40 verschil lende cursussen of clubjes gehouden. Vooral op het terrein van het con tact tussen stadsmens en natuur (een onderwerp waar het Leidse Volkshuis zich al vanaf de begin jaren mee bezig heeft gehouden) zyn de laatste jaren belangrijke vorde ringen gemaakt. Gezinskampen, wa tersportkampen, zowel voor Jong als oud, het nieuwe huis „De leeuwerik** op het buitencentrum „Langeveld" Noordwij k vakantieweken voor volwassenen: de belangstelling voor ;ze activiteiten is bijzonder groot Advertentie Een der oudste mannenkoren in ons land, het Leidse „Kunst na Arbeid" viert deze maand zijn veertiende lustrum. Opgericht op januari 1894 gaf Kunst na Arbeid in oktber van dat jaar in het toen nog bestaande .Hotel Du Nord' aan de Steenstraat zijn eerste concert. Het was in een tijd, dat men nog sprak van „Leiden bin nen de singels". Van een parkeerprobleem was toen nog geen spra ke: de sport en jeugdbeweging stonden nog in de kinderschoenen. Ook wist men nog niets af van radio en televisie, twee media, welke het verenigingsleven thans ongunstig beïnvloeden. beid. Het is vooral onder zijn leiding, dat moderne koorliteratuur in stu die is genomen. En met succes! Direct na de oprichting werd de heer M. J. P. Meiners met het voor zitterschap belast. Met voortvaren de hand leidde hy het koor door de moeiiyke beginperiode heen. Het was alles nog zo nieuw rond Kunst na Arbeid en het Leidse concertleven. Men kende toen geen K en O. Twee verdienstelijke voorzitters uit de voor-oorlogse jaren waren ook de heren J. de Groot en J. Ginjaar. Als voorzitter heeft vooral de heer Ginjaar moeiiyke verenigings jaren doorgemaakt. De algemene crisis en de oorlog waren oorzaak dat het ledental sterk terugliep en de inkom sten een dieptepunt bereikten. Aan zün energie is het vooral te danken, dat Kunst na Arbeid deze crisis heeft doorstaan en weer is ge worden wat het is: een koor van gro te homogeniteit en met voortreffeiy- ke pyien op zyn zangersboog. Nu al weer vele jaren is de „zakelyke" lei duig in handen van de heer B. Ba- kels, een voorzitter, die met energie en enthousiasme „zün" koor de weg naar het „crescendo" wyst. Vijf cent per week Geen wonder, dat Kunst na Arbeid in zeer korte tijd bijzon zonder populair was. Bij uitvoe ringen stond het koor steeds met ruim tachtig zangers op het po dium. terwijl het aantal begun- zrs een ongekende hoogte be reikte. Eén van de oprichters van het koor en eerste dirigent was de heer Th. Rank. Van 1894 tot 1919 leidde hij het koor voor een honorarium van één gulden per week!! Dit was ook niet an ders mogelijk indien men be denkt. dat in die tijd de contribu tie vijf cent per week bedroeg. In de loop van deze zeventig jaar hebben zeven dirigenten de leiding het koor in handen gehad, wie de heer Jan v. d. Bos ruim 25 jaar. Thans voert al weer negen jaar de heer Louis van wyngaar- den de directie over Kunst na Ar- Het jubilerende koor. Geheel rechts de dirigent Louis van Wijngaarden. (Foto L.D./Holvast) Het stemt tot hoge voldoening, dat het koor juist in dit lustrum jaar de Koninklyke goedkeuring op zyn statuten verkreeg. Het is de voor zitter van het Jubileumcomité, de heer J. By, die een groot aandeel in de voorbereiding van deze voor dracht heeft gehad. Drie maal feest De komende lustrumviering valt in drie feestelyke herdenkingen uit een A.s. zaterdagmiddag begint men met een receptie in restaurant Van der Heyden. Van 3.30-5.30 urn- is er dan gelegenheid om Kunst na Arbeid met dit jubileum geluk te 16 oktober volgt dan een grote zang- en muziekparade in de Stadsgehoorzaal. Aan dit festyn werken mede het jubilerende koor, het Leidse Accordeonorkest „Neer- landia", de Mannen Gesang Verein „Lorely" uit Rheinhausen, de Herv. Gsm Zangvereniging „Zang zy onze leus", de Harmoniekapel Werkmans Wilskracht en Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Tenslotte is het vrijdag 27 novem ber weer feest in de Stadgehoor- zaal. Die avond is het *t jubilerende mannenkoor, dat een feestconcert verzorgt. Medewerkenden aan deze avond zyn Ank Reinders (Sopraan), Jan Weber (bas-bariton), Jan van der Meer (orgel) en het orkest ..Euterpe" o l v. Bert Esser. Werken van Handel, Verdi en Gounod staan o.a. op het programma.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3