LEIDSCH DAGBLAD Geen duidelijke plannen voor Europees initiatief VCairo' zou een Chinese kernexplosie betreuren 'jeen snelle verlaging van belasting door de conjunctuur NAVO-admiraal is tevreden over de Nederlandse vloot Gijzelaar Tsjombe amuseert zich wel NEDERLAND TEGEN CONVENTIE? Prijzen voor het geen hasis loongesprek Iteutvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 No. 31384 pirecteur: E. A, E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 minister-president marijnen 1 'EERBERICHT WESTELIJKE WIND 3et KNMI verwacht van heden- morgenavond nu en dan buien af- visseld door opklaringen. Krachti- tot matige westelijke wind. Dezelf- temperaturen als vandaag of iets ïre. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 OKTOBER ton op: 6.54 uur; onder 18.00 uur; Maan op: 10.58 uur; onder: 19.50 u. hoogwater te Katwijk te 5.18 en 17.35 uur; laagwater te 1.16 en 13.21 uur. DU blad bestaat Hit 22 pagina's zich begint te herstellen, een nieuwe impuls te geven aan onze koopkracht. Over de tweede suggestie van drs. Schmelzer, een verlaging van 500 mil joen per 1 juli 1965, toonde mr. Ma rijnen zich wat minder terughou dend. De kans dat het dan wel kan, is wel iets groter, maar dat valt nu nog niet te bezien, aldus mr. Marij- Nauwe grenzen Uit het antwoord van mr. Marijnen op de vraag van de heer Smallen- broek (ARP) inzake de opbouw van de belastingverlaging deelde hij mee, (Van onze parlementaire redactie) Minister-president Marijnen heeft vanochtend jdens de algemene beschouwingen in de Tweede amer meegedeeld, dat er nog nergens vastom- jnde plannen bestaan voor een nieuw Europees ïitiatief. Mr. Marijnen toonde zich terughoudend, let stadium is nog pril, zei hij. Wel bestaat er tus- en Nederland en de ons omringende landen een- jemmigheid over uiteindelijke doelstellingen, -laar over de methode is men het nog niet eens. De premier vroeg zich af, of «jt wel zinvol zou zijn om op dit ..oment een multilateraal ge brek te beginnen. Als het mis let, kan dat als een boemerang erken, zei hij. Er is thans wel jraad tussen de gelijkgezinde igeringen over een soort tussen irm (de minister-president pelde hierbij kennelijk op het pi-Spaak. Ijle minister-president ging in zijn woord aan de Kamer uitvoerig in jde socialistische kritiek, die voor- 'imelijk inhield, dat de regering een prek aan visie heeft. Mr. Marijnen wreed dit met een lange reeks van krbeelden waaruit duidelijk bleek, _Jt hij de nationale planning min- r hoog stelde dan de socialistische j^tieleider dr. Vondeling. Ontwikkelingshulp Mr. Marijnen bestreed dat de rege- Qg te weinig doet aan ontwikke- Hij gaf toe, dat de regering graag een grotere verhoging van t bedrag aan ontwikkelingshulp op begroting gezet zou hebben, maar noemde toch de stijging van 31 joen op de rijksbegroting van 1965 !T niet onbetekenend. Behalve in jaar 1962, toen een groot bedrag hulp aan NieuwGuinea op dg roting voorkwam, is het bedrag nooit zo hoog geweest. Mr. Ma in wees erop, dat men bij het be- iuwen van de Nederlandse ont- kelingshulp ook oog moest hebben de stroom van particulier kapi- die uit Nederland naar de ont- kelingslanden vloeit. Deze stroom iet onaanzienlijk, meende de mi- er-president. Minister Marijnen Ide nog mee dat de regering wil Drderen, dat het Surinaamse tien- inplan zijn vervolg zal vinden in nieuw plan. Onmogelijk 'anmiddag deelde minister Marü- in de Tweede Kamer mee, dat vervroegde belastingverlaging per januari 1965 om conjucturele en tonische redenen onmogelijk is. pr. Marijnen toonde zich bijzonder ijzend tegenover de suggestie, die Schmelzer, de fractievoorzitter |i de KVP gisteren liet horen, om k bedrag van 300 miljoen reeds op lanuari 1965 te besteden aan het ■vroegen van de belastingverlaging, kfgezien nog van de technische pilijkheden, die zouden ontstaan |men de loonbelasting op zo korte niijn wil verlagen, zijn er bijzon- j sterke conjuncturele redenen om 'belastingverlaging op die datum it in te voeren. Het zou conjunc- *el onverantwoord zijn, juist in de tode dat het evenwicht in onze dat de belastingvoorstellen behalve neutralisering van de progressie, ook bedoeld zijn voor een verschuiving van de belastingdruk. De loonstijging dient binnen nauwe grenzen te blij ven, zo vervolgde mr. Marijnen. De regering vindt het echter niet pas send, om nu al met exacte uitspraken te komen omdat de gesprekken in de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid nog niet zijn voltooid. Verhoging A.O.W. Tegen een verhoging van het sociale minimum van de AOW, zoals voorgesteld door de KVP-fractie- leider, drs. Schmelzer bleek mr. Ma rijnen geen duidelijke bezwaren te hebben. Hij zei, dat een eventuele verhoging nog besproken zou kunnen worden bij de behandeling van het betrokken wetsontwerp. Ook deelde hij mede, dat de regering bereid is te onderzoeken of het mogelük is om de AOW-pensioenen van te voren aan te passen aan de stijging van de kosten voor levensonderhoud, in plaats van achteraf, zoals thans gebeurt. De regering is niet ongenegen om het een en ander te doen aan de zware belasting van de kleine zelf standige, zo bleek uit het vervolg van de rede van de premier. Mr. Marijnen zei dat hij een verhoging van de grens voor de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen met f 1900,- zoals was voorgesteld door drs. Schmelzer wel wat aan de erg hoge kant vond. Hij beloofde echter dat de regering wel bereid is de grens enigszins te verho gen. Binnenkort zal hieromtrent een wetsontwerp worden ingediend. Premier Marijnen zei, dat de rege ring over de woningbouw tevreden is, maar niet voldaan. De produktie is de laatste vier jaren met 34 procent gestegen. Het streven bestaat, door volledige benutting van de bouwcapa citeit, in 1965 meer dan 100.000 wo- ningen te realiseren. Het beleid is zo danig, dat het euvel van de woning nood wellicht in 1970 vei*holpen kan zijn. Vooralsnog kan contingentering van de woningbouw niet worden ge mist, als middel om tot een even wichtige verdeling van de bouwcapa citeit te geraken. De uitbreiding van de wegenbouw zal de woningbouw capaciteit niet in de weg staan. De wijze waarop het Rijkswegenfonds moet worden gevoed (weggeld), wilde de premier liever nog onbesproken laten tot de behandeling van het be treffende wetsontwerp. Vanmiddag om twee uur zette mi nister Witteveen (Financiën) het antwoord van de regering voort. (Men zie ook elders). De regeringsleiders van de niet-gebonden landen hebben giste ren in Cairo uiting gegeven aan hun ontsteltenis over het voor nemen van Rood—China om binnenkort een kernexplosie teweeg te brengen. Zij eisten voorts maatregelen tot liquidatie van de we reldvoorraden kernwapens. De Sowjet-Unie is meer betekenis in de Noordatlantische Oceaan gaan hechten, hetgeen blijkt uit de aanwezigheid van Russische oorlogs schepen in dit gebied, toen NAVO- oorlogsbodems er in september jl. oefeningen hielden, aldus verklaarde admiraal H. P. Smith, Amerikaans opperbevelhebber van de NAVO-ma- rinestrüdkrachten in de Atlantische Oceaan gisteren op een perscon ferentie in Portsmouth. „De Russi sche vloot in Atlantische wateren wordt gestadig uitgebreid", aldus ver volgde de admiraal. „De Sowjet-Unie schjjnt er zich rekenschap van te geven, dat de Noordatlantische Oceaan voor de Westelijke wereld an zeer groot belang is en dat deze ateren voor haar wellicht de be langrijkste ter wereld zijn". Admiraal Smith gaf de verzeke ring, dat de thans onder zijn bevel staande marine-eenheden sterk ge noeg zijn om de bestaande Westelij ke overmacht in dit zeegebied te handhaven, maar hij acht het mogelijk, dat de verliezen, die Rus sische onderzeeboten de Westelijke mogendheden daar zouden kunnen toebrengen, „wel eens groter zouden kunnen zijn dan wij nu denken". Het zou daarom aanbeveling verdie- de NAVO-vloot in het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan uit te breiden. „Wij zouden ons werk dan beter kunnen doen en het zou in oorlogstijd mogelijk zijn de verwach te verliezen sterk te beperken", aldus admiraal Smith. Over de Nederlandse presta ties tijdens genoemde oefening („Teamwork") zei Smith: „They did a fine job" (zij weerden zich uitste kend). Zowel de „Hunter-killer- groep" (met het vliegkampschip „Karei Doorman" als spil" als de mijnenvegers kwamen tot uitsteken de prestaties. Enkele hooggeplaatste Nederlandse marine-officieren zeiden na afloop van de persconferentie, dat nog steeds de opvatting bestaat dat de Nederlandse vloot in de NAVO „een grote partij meeblaast". Verhou dingsgewijs is ons vlootaandeel in de NAVO een van de grootste, zo niet het grootste. Niet alleen over het Nederlandse aandeel maar over het verloop van de oefening in haar geheel zijn de NAVO-rnarinebevelhebbers tevreden. Kritiek van sommige partners zal be studeerd worden. Veel lof had admi raal Smith voor de gezagvoerders van de koopvaardijschepen, welke waren ingeschakeld om het beoefenen van de konvooiverdediging realistisch te kunnen laten verlopen. Deze ernstige besprekingen kwa men na twee dagen van grote op winding als gevolg van pogingen van de Kongolese premier, Tsjombe, om de conferentiezaal binnen te komen. Tsjombe, wie in feite huisarrest is opgelegd, hoopte vandaag nog uit Cairo te vertrekken met een gechar- ,terd Belgisch vliegtuig. Het was van ochtend nog de vraag, of de Egypte- naren, die Tsjombe als een gijzelaar beschouwen, hem daartoe toestem ming zouden geven. Premier Sjastri van India was de eerste gedelegeerde die wees op Chi na's steeds groter wordende nucleaire kennis. Hij verzocht de conferentie een missie te zenden om China het In Amsterdam arriveerden gis- en Hans Jiirgen Baumler en de teren de twee sterren uit de j echtgenoot van Marika, Werner Weense ysrevue Marika Kilius Zahn ontwikkelen van kernwapens uit het hoofd te praten. Kenneth Kaoenda, die later in de maand president van de nieuwe Afrikaanse republiek Zam bia zal worden, zei: „Onze generatie heeft de sleutel tot een nucleaire hel of een geestelijk paradijs". Prins Assabah, Sjeik van Koeweit, de rijkste natie ter wereld, zei in een telegram tot de conferentie, dat de staten geen geld aan kernwapens be hoorden uit te geven terwijl zovele mensen in armoede leven. De lan den moeten de kernmogendheden be wegen hun voorraden kernwapens te vernietigen, zei hij. Koning Hoessein van Jordanië wilde de vernietiging van de voorraden kernwapens, die naar hij zei „de gehele wereld ter roriseren". President Ibrahim Ab- boed van Soedan verklaarde, dat alle zeeén tot kern vrije gebieden ver klaard behoorden te worden. Vrolijk Tsjombe zat vanochtend nog steeds gevangen in het Oeroeba-paleis van president Nasser van Egypte (voorzit ter var de conferentie), maar hij is, aldus een van zijn assistenten, een „vrolijke gijzelaar, die van zijn ver blijf elke minuut geniet", daar hij de conferentie van de niet-gebonden landen met haar 56 deelnemers op de tv kan volgen en inmiddels vol hardt in zijn pogingen toch nog tot die conferentie toegelaten te wor den. Sedert gistermorgen mag hij ook het paleis niet verlaten en werd ook alle Kongolese diplomaten verboden uit Cairo te vertrekken. (Van onze Haagse correspondent) In kringen van de Europese Radio Unie heerst de indruk, dat de Neder landse regering probeert de tot standkoming van een Europese conventie uit te stellen. Krachtens deze conventie zouden de zich aan sluitende landen moeten optreden tegen piratenzenders. Door het Nederlandse uitstel zou bijv. bij „Radio Veronica" een lang (er) leven zijn beschoren. Dit althans moet men concluderen uit een brief, die het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag 3 augustus heeft gezonden aan de Raad van Ministers in Straatsburg. De Nederlandse bewindslieden zou den hierin een aantal bezwaren tegen de ontwerpconventie hebben opge worpen. Als de ministers hierop zou den ingaan, zou het gevolg zijn, dat er binnenskamers talloze juridische wijzigingen in het ontwerpverdrag moeten worden aangebracht en dat zou veel tijd men denkt in jaren In beslag nemen. Kongolese autoriteiten in Leopoldstad een kordon troepen hebben gelegd om de Egyptische en Algerijnse am bassades daar, wat tot gevolg had dat gisteren een kordon Egyptische politie gelegd werd om de Kongolese ambassade in Cairo. Het kordon om de Algerijnse am bassade zal vermoedelijk het gevolg zijn van de verklaring van dinsdag van de Algerijnse premier, Ben Bel la, dat hij (op de conferentie) niet onder één dak wenst te verblijven met premier Tsjombe van Kongo. Officieel conferentie had Tsjombe niet toe te laten, maar uit een latere uiteenzetting bleek, dat vier landen Tunesië, Liberië, Se negal en Nigerië zich tegen de uit spraak hadden verzet, omdat zij de stap een ingreep vonden in de soe vereiniteit van Kongo, terwijl andere landen twijfel koesterden en niet aan het betreffende debat deel- mcegedeeld, dat de Ironie De toestand waarin Tsjombe nu ver keert is niet van ironie ontbloot, want de Egyptenaren, die eerst geprobeerd hebben hem niet in Egypte toe te laten, weigeren hem nu uit him land te laten vertrekken, tenzij de omsin geling van de Egyptische ambassade in Leopoldstad opgeheven wordt. Dit neemt niet weg, dat de hele Kongo lese delegatie gepakt en gezakt ge reed staat om elk ogenblik het land te verlaten, terwijl Tsjombe, in af wachting van de uitwerking van een telegram van Kasavoeboe aan Nasser, te kennen heeft gegeven het land alleen te willen verlaten in een char tervliegtuig van de Sabena, Hij zou een toestel van een andere maat schappij niet accepteren. De Vereniging van KLM-vlie gers heeft de directie van de maatschappij een monument aangeboden ter ere van alle be manningsleden, die hun leven hebben gegeven voor de opbouw van de burgerluchtvaart. Het monument werd gisteren op Schiphol onthuld, waarna dele gaties van bestuur en vliegend personeel kransen legden. VRIJE DAG OP 5 MEI 1965 De Stichting van de Arbeid heeft de regering meegedeeld ermee te kunnen instemmen, dat op 5 mei 1965, de lustrumviering van de nationale bevrijdingsdag, vrijaf wordt gegeven met behoud van loon, voorzover de werkomstandigheden dit niet zullen belemmeren. Evenals in 1960 dient een en ander geregeld te worden in een algemene vergunning van het College van Rijksbemiddelaars. Vakcentrales: Te nauwe grens voor centraal loonbeleid Het overlegorgaan van de drie vak centrales ,het NW, het NKV en het CNV meent, dat in ons land geen centraal loonbeleid te voeren is, bin nen de door de regering voor 1965 in de troonrede en de miljoenennota ge noemde nauwe grenzen. De drie vakcentrales, die zich gis teravond in Amsterdam opnieuw over het te voeren loonbeleid hebben be raden, menen dat de algemene dis cussies over de sociaal-economische ontwikkeling voor 1965 in de S.E.R. moeten worden afgewacht, alvorens de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid kunnen beginnen, al dus een communiqué van de zjjde van het N.V.V. minister andriessen Minister Andriessen hoopt de prijsstijging 1964 beperkt te hou den tot zes procent, waarvan 1.3 pet als gevolg van een hogere in voerprijs, 0.6 pet als gevolg van overheidsmaatregelen van 4.1 procent ten gevolge van binnen landse kosten. „Wanneer men de 15 procent loon stijging hier naast legt dan blijkt, dat deze slechts in geringe mate is door berekend. We moeten dan ook uit drukkelijk stellen, dat in het komen de overleg de prijsontwikkeling in 1964 geen zelfstandige basis kan zijn voor looneisen. Men maakt zich dan schuldig aan dubbel rekenen, omdat bij het begin van de loonoperatie de prijsraming van het centraal plan bureau hoger was. te weten 7 pet". Aldus vanmiddag de bewindsman van Economische Zaken op de jaar vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers in Vlissin- gen. De minister haalde voorts met in stemming de stelling aan van de meerderheid van de SER, dat er geen ruimte is voor inkomensverho gingen en dus ook loonsverhogingen in 1965. Wat betreft het overheidsbeleid in de verdere toekomst noemde de be windsman twee tendenties, die zich aftekenen: a) meer aandacht voor de structu rele ontwikkeling door middel van lange termijnprognoses in overleg tussen overheid en bedrijfsleven, in vesteringen en exportbevordering. b) meer rekening houden met in ternationale verhoudingen door zich niet blind te staren op de EEG, maar als bedrijfsleven ook het oog te rich ten op ontwikkelingslanden, met na me door concrete activiteiten als technische kennis, ervaring etc. Wat speciaal van het bedrijfsleven wordt gevraagd is het durven nemen van risico's, ook in de verre toekomst. Men moet nu initiatieven nemen met zekere risico's en dan straks daarvan de vruchten plukken. De onder nemers moeten risico's blijven ne men, opdat er perspectief bUjft. SW Bij de thans reeds inge vallen nachtvorsten herin nert men, dat het in 1806 zoo vroeg vroor, dat den 22en Oc tober te 's Hage de singel digt lag en een schipper het ijs moest openslaan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1