Martinez Rijperikelen hopen zich op als bladeren vallen [1000. ik kans op idstrijd HERFSTIGE PROBLEMEN 'tïïiirJSi DUBBELE SLIPGEVAAR GLADHEID MIST Aantrekkelijke nieuwe Skoda altijd al de sigaar voor moderne mannen !i Zeer aparte stoelen in de grote Volvo,s Ipgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 oktober 1964 Zesde blad no. 31384 ik De tijd, dat de bladeren gaan vallen, is weer aangebroken. In nz kille herfstperiode zijn de automobilisten extra bevoorrecht, Indat ze, omringd door de staalbescherming van hun voertuig, e miezerigheid van neerslag en nevel buiten kunnen sluiten en et interrieurcomfort kunnen verhogen door de autokachel in te jhakelen. Een reden te meer om extra aandacht te schenken aan uw mede gebruikers, die zich in de nattigheid verplaatsen. Temper uw lart, als u ze passeert en besproei ze niet nog eens extra met op tuttend vocht door hard door plassen te rijden. (Jladeren in hun kleurige herfst- ,i vormen een ogenbekorend décor n het landschap, maar de weelde het herfstloof verpaupert op het in korte tijd tot een onoog- glibberige en gevaarlijke massa. remweg van uw auto wordt zo lang op deze glibberpaden. uw snelheid daaraan moeten ^passen. Vertrek dus zo vroeg, dat piet in tijdnood komt om het ge- jde doel te bereiken. U kunt u jds veel gejakker besparen door f minuten eerder van huis of zaak te gaan. Jw veiligheid is in de herfstperio- sterk afhankelijk van uw rem- °'m en deze moeten dus in de beste 5 iditie zijn, maar meer nog uw hden, want de grip van uw auto- 'i,Jerdanen op de weg bepaalt het Hfjjt, dat u van uw remmen heeft. 1 herfst is daarom bij voorkeur de :nl om nieuwe banden aan te schaf - 181 U kunt dan meteen de winterse Advertentie I Cl 5d I j Bli: 12x IN 0 maak de 8® kleurrijkste e tekening of :jJ't grappigste j'yonderschrift kaal nog deze week uw 5-stuks pakket, wedstrijdvoorwaarden staan er op. Slips pook U kunt daarmee ook het slipspook beter te lijf gaan. die rondwaart over de gladde herfstwegen. Wie voor het eerst met zo'n uit breekpoging van zijn wagen kennis maakt, loopt grote kans niet alleen koers, maar ook de kluts kwijt te raken. De natuurlijke reactie in zo'n si tuatie is namelijk te gaan remmen dit verergert de zaak alleen maar. met het onmogelijke resultaat dat uw wagen achterstevoren komt te staan. Voelt u dat uw wagen van achte ren naar rechts slipt, dan moet u het gas loslaten, het rempedaal on beroerd laten en het ontkoppelings pedaal indrukken. Tegelijkertijd draait u het stuur zo. dat ook de voorwielen naar rechts gaan. Schone theorie, die moeilijk zon der oefening in de praktijk is te brengen. Vooral dat niet-remmen is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Er is geen rijgewoonte zo diep inge worteld als het remmen in moeilijke situaties. Iedere instructeur van een anti-slipschool zal kunnen beamen, dat bijna iedere leerling in de eer ste oefening toch op de rem trapt, hoe krachtig hem ook is voorgehou den zulks niet te doen. Onbestuurbaar Het rempedaal, behoeder van veel onheil, is helaas niet de toverstaf om een slip te bezweren. Slippen ge beurt bij voorkeur op een glad wegdek en er is weinig remkracht nodig om dan de wielen te blokkeren. Met geblokkeerde wielen is de wagen echter onbestuurbaar, want hij glijdt dan door in de richting die hij heeft, hoe men het stuurwiel ook draait. Daarom is remmen taboe in de slip, want met enkele stuurmanipu- laties is een slip vrij eenvoudig te redresseren. Dit moet echter geleerd worden. Men kan hét doen op een terrein zonder verkeer en zonder ob stakels, bijv. op' een ongebruikt par keerterrein, een boerenerf of fa brieksterrein, waar men de ruimte heeft zonder brokken te maken. Het beste is natuurlijk een anti slipcursus te volgen, maar velen zien tegen het cursusgeld van f 100 of meer op. Men krijgt dan weliswaar een zeer gedegen opleiding, maar we vragen ons toch wel af, of een sterk vereenvoudigde cursus, waarop alleen het redresseren van een simpele slip zou worden onderwezen tegen een sterk besnoeid tarief, geen gro ter nut voor de algemene verkeers veiligheid zou afwerpen. Of waarom niet zo'n lesuurtje aan het rij-onderricht toevoegen. Dan komt de nieuwbakken automobilist tenminste iets beslagen ten ijs. Groot licht In de herfst doemt ook weer ster ker het mistgevaar op. Er is bijna geen verkeersregel, waartegen zo sterk gezondigd wordt als tegen de bepaling, dat men bij mist overdag groot licht moet voeren. Hoe vaak is er nu al op gewezen, dat men niet met stadslichten moet rijden als het mistig is. Men heeft 't jarenlang op de voertuigen der wegenwachten kunnen lezen, maar nog altijd zien we ze weer bij tientallen op een mis tige dag, de roekelozen die helemaal geen licht voeren of alleen maar de petieterige stadslichtjes laten bran den. De eerste categorie kan nog tot de gevaarlijke vergeetachtigen beho ren, maar bij de ridders der vurige spijkers is dat geenszins het geval. Ze hebben bewust een handeling ver richt om het licht op te steken. En waarom nu dat kleine en niet het grote licht? We hebben er maar één verklaring voor. Een ongemotiveerde zuinigheidsdrang. Het kostenverschil tussen klein en groot licht is echter zo miniem, dat het kleinste spaar varken er in nog geen halve eeuw vet van wordt en ook de levensduur van de accu verlengt u met deze zuinig heidsmanie geen ademtocht. Voor dit te verwaarlozen bedrag riskeert u echter, dat u de levensadem van u- zelf en van uw medeweggebruikers ontijdig afsnijdt. Het is trouwens verboden met deze nachtpitjes in de mist te rijden. Men loopt, aldus rijdend, derhalve voort durend kans een boete op te lopen, waarvan het bedrag zeker hoger is dan u bijeen kunt sparen door te rij den met klein licht in al de mistige uren tijdens uw gehele automobilis tenloopbaan. Nog meer Over het voeren van klein of groot licht behoeft dus geen enkel misver stand te bestaan, maar wat is groot licht? Gedimd of fel licht. De wet neemt genoegen met gedimd licht, doch de verkeersdeskundigen geven de voorkeur aan ongedimde koplam pen. Overdag verblinden ze niet, al denken vele tegenliggende automo bilisten daar blijkens hun reacties met flikkerende koplampen ten on rechte anders over. Maar er zijn nog andere mistpro- blemen. Schakel af en toe een ruitenwisser in. Door verwijdering van de mist- aanslag op uw voorruit zult u be merken. dat de neveldichtheid vaak minder sterk is dan u achter uw be slagen voorruit waande. Bedwing zoveel mogelijk uw lust om in te halen, want deze vre die bij helder zicht de bron vele ongelukken is, wordt bij mist nog riskanter. Vergroot uw afstand tot uw voor ligger nog meer dan gewoonlijk kettingbotsingen te voorkomen tracht een achterligger, die te dicht op uw hielden zit, kwijt te raken, desnoods door even naar de vlucht heuvel uit te wijken. Beperk uw snelheid zodanig dat u binnen uw gezichtsveld nog tijdig kunt stoppen en laat u niet verlei den tot grotere snelheden. omdat anderen u met een kwiekere vaart voorbij zoeven. Een voorzichtige rij methode tij dens mist werkt een grotere filevor ming in de hand. Rijders, die hier van misbruik maken door sprongsge wijs de file te passeren, bewijzen de verkeersmentaliteit een slechte dienst. Ze nopen als het ware de voorliggers de ruimte te verkleinen. Deze stelling zal wel op tegenspraak van gehaaste automobilisten stuiten. Maar dat is dan ook de reden, dat er nog veel te veel verkeersongeluk ken gebeuren, vooral in de herfst Advertentie lot ziens in Marina Wintertarieven. VAN ACHTER IJZEREN GORDIJN TWEEDE AANVAL OP WESTEUROPESE AUTOMARKT Maanden, nadat reeds de hoofd- lijjien van de nieuwe Skoda 1000 MB waren uitgelekt, heeft de Tsjechische fabriek thans de ge heimen van haar nieuw type prijsgegeven. Het heeft er alle schijn van dat met dit produkt een tweede geslaagde aanval op de Westeuropese automarkt van achter het IJzeren Gordijn wordt gedaan, nadat de Trabant zich, dit jaar vooral, als een geduchte concurrent in de kleine klasse heeft doen gelden. De nieuwe Skoda krijgt in de 1000 cc klasse weliswaar wat hardere con- currentie-noten te kraken, maar met een-, redelijke prijs van f 5450, een topsnelheid van 120 km/u, een brandstofverbruik van ca 1 op 14 tot 18 is deze vierdeurs Skoda met ge heel gesynchroniseerde vierversnel- lingsbak volgens het systeem Porsche en met tal van verrassende details, een zeer aantrekkelijke aan bieding, die het resultaat is van de jongste oostblok-economie om weinig typen in grote produktie-aantallen te maken. Zeer modern Nu reeds worden er in de geheel nieuwe fabriek in Mlada Boleslav reeds 500 stuks per dag gemaakt, vol gens een geautomatiseerde methode, die niet onder doet voor de modern ste Westeuropese fabrieken. Dit aan tal kan als de fabriek eenmaal op volle toeren draait, verdubbeld wor- ;n en de reeds vinnige Amerikaan- i-Westeuropese concurrentiestrijd wordt dan nog eens doorkruist door verrassende aanval uit het oos telijk deel van ons continent. 998 cc motor, die scheef ach terin is gebouwd, is een vierpitter, die met de koppeling, vierbak, diffe rentieel, en achteras één geheel vormt. Het maximum vermogen is 45 SAE-pk bij 4650 toêren per mi nuut. De versnellingen worden gecom mandeerd door een handig pookje. Het uiterlijk van de wagen ziet er zeer aantrekkelijk uit met veel glas rondom en een opvallend grote ach terruit. Het koetswerk bestaat uit een skelet, waarop later de panelen wor den bevestigd, zodat herstel bij be schadiging vrij goedkoop kan ge schieden door vervanging der betrok ken onderdelen. Hetzelfde systeem wordt ook toege past bij de Rover 2000. Bij de motor- bouw wordt veel gebruik gemaakt van aluminium-onderdelen, een me thode, die hij gemeen heeft met een andere Engelse wagen, de Hillman Imp. Gemakken In standaarduitvoering is de Sko da o.m. uitgerust met een automati sche choke, een ruitensproeier, een regelbare jaloezie, ventilatieruiten in alle vier deuren, armsteunen in de deuren, twee kleerhaken, een stuur- slot, twee zonneschermen, drie as bakjes, belichting voor de motor, automatische lichtontsteking bij het openen der deuren, verstelbare leu ningen en slaapstoelen. De zitplaatsverdeling is trouwens zeer apart. Daar de achterzetels ook gescheiden zijn, kan men naast de bestuurder een ligplaats maken, ter wijl achter de bestuurder nog plaats is voor een passagier. De achterzetels kunnen ook worden omgeklapt, zodat een combi ontstaat. Dit alles maakt de nieuwe Skoda tot een zeer interessante verschij ning op de automarkt, vooral omdat rijkwaliteiten en wegligging ook goed zijn. De nieuwe Skoda wordt begin vol gend jaar leverbaar, al begint het binnendruppelen van enkele exem plaren al eerder. De vierdeurs-uit- voering zal worden gevolgd door een tweedeurs-uitvoering en een cabrio let. Chevrolet en Convair in nieuwe gedaante De Amerikaanse auto's ondergaan elk jaar een frontverandering om hun van het voorgaande jaarmodel te onderscheiden, maar om de zoveel jaar komt er ook wel eens iets ge heel nieuws uit de bus. Dat is voor 1965 o.a. het geval met de Chevrolet van General Motors, die sinds tien jaar niet zo'n sterke gedaanteverwisseling onderging. Het chassis van de grote Chevro- lets is nu op ver uit elkaar geplaatste sterke langsliggers gemonteerd, die in staat zijn een stevig stootje op te vangen. Het model van de Corvair, de eni ge Amerikaanse wagen met een luchtgekoelde motor achterin, die vier jaar geleden als „een compact car" in de automobielwereld ver scheen, kreeg eveneens (voor het eerst) een geheel nieuw koetswerk. Alle gesloten typen worden nu zonder middenstijlen uitgevoerd. Chevrolet's in sportwagen Sting Ray tenslotte kreeg vier schijfrem men, die van een rembekrachtiging zijn voorzien, zodat het rempedaal zonder inspanning kan worden be diend. Kort autonieuws ■k Citroën heeft zijn All-Inn con tracten voor de 2CV en Ami 6, waarbij op basis van maximaal 3 cent per kilometer (gedurende 100.000 km of 3 jaar) alle onder houd en reparaties worden ver richt, nu ook uitgebreid tot de GD 19 en DS 19 met dit verschil, dat hiervoor een bedrag van maximaal 4 cent per kilometer geldt. De Vauxhall Viva, waarvan er 10 maanden 100.000 stuks werden ge produceerd, blijft voor 1965 uiter lijk gelijk, doch onderging enkele geluidsbeperkendc veranderingen en kreeg een meer rechtstreekse besturing. De nieuwe Taunus 17 m 1.5 liter zal in 2-deurs-uitvoering f 7885 gaan kosten en de 2 deurs 20 M in standaarduitvoering f 8995. Als riohtprijs voor de nieuwe Citroën Ami 6 combinatiewagen geldt een prijs van f 5500 en voor de luxe DS-uitvoering, Pallas, f 14000. De Triumph Herald's, die vijf jaar geleden werden geïntroduceerd, zullen zeker nog eens vijf jaar in produktie blijven, zo deelde de president-directeur van Standard- Triumph mede. Advertentie MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez in een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! PROMINENT De geurigste, mildste en royaalste sigaar in deze prijsklasse BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SlOARENl Met de nieuwe stoelen in de Vol- vo-modellen voor 1965 kun je alle kanton uit, behalve dan op zij. Je kunt ze op drie verschillende hoog ten instellen. Je kunt ze een kwart meter naar voren of achteren schui ven. Je kunt de leuning in diverse standen laten overhellen. Je kunt de hele stoel nog een andere helling- hoek geven en je kimt in de rugleu ning een rubberband een kleine of grote spanning geven voor het geval je meer of minder steun voor je len denen wilt hebben. Het zijn echt stoelen om met U aan te spreken, want zulke eindeloos verstelbare zetels zijn uniek in de auto van vandaag. Niet alleen inge nieurs hebben hun knappe hoofden dan ook over dit stoelenprobleem ge broken, maar tal van medici heb ben er eveneens aan gedokterd. Het resultaat is er dan ook naar. Vóór in deze Volvo's zit je comfor tabel als in de gemakkelijkse huis kamerfauteuil, zelfs als je al dat sleutelwerk en gemanipuleer met schroeven, knoppen en handels nog niet hebt verricht en gewoon maar i plaats neemt, zonder dat extra steuntje onder het bovenbeen, in de schouder, in de rug en in de zijde, FUCHS HOUDT LEVENSLANG Het Westduitse federale hof heeft de levenslange gevangenisstraf be krachtigd die vorig jaar werd uitge sproken over Gestapo-ambtenaar Günther Fuchs wegens moord op tenminste vijftienduizend joden tij dens de tweede wereldoorlog in Po len begaan. Het hof bevestigde te vens de straf van vijftien jaar voor dr. Bradfisch, die schuldig werd be vonden aan medeplichtigheid aan het doden van meer dan twintigdui zend joden toen hij Gestapo-leider in het Poolse Lodz was. Fuchs en Brad fisch speelden een vooraanstaande rol bij de deportatie van joden uit het getto in Lodz naar het uitroei ingskamp Klumhof. want je kunt hem helemaal pasklaar maken voor je eigen lichaamsvorm, zodat de stoel als het ware om je heen sluit als een maatkostuum om je body. Bovendien wordt dit schuimrubber geval over de hele middenstrook nog geventileerd met geperforeerd vinyl. Deze stoelen treft men echter al leen aan in de grote Volvo's die te kortstondig met de naam Amazone aangeduid zijn geweest en die nu al leen nog maar door getallen-gooche laars zijn te herkennen aan de cij fers 121 122S en 221, terwijl het hoge rugmodel zich als 544 laat be cijferen. Deze cijferdoop heeft echter geen af breuk gedaan om de populariteit der solide Volvo-wagens, want in het ge hele Jaar .1953, elf jaar geleden dus, bedroeg Niham's personenwagenom- zet nog geen 30 stuks en dit jaar zul len het er naar alle waarschijnlijk heid meer dan 1500 worden. Ontspanning in kvvestie-Cyprus De onderhandelingen over de kwestie van de aflossing van het Turkse contingent op Cyprus ont wikkelen zich in positieve richting en zullen zeer spoedig tot een defi nitief resultaat leiden. Dit heeft de Turkse vice-premier en waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Kemal Satir In Ankara verklaard. Wat het verkeer betreft op de weg tussen Nicosia en Kerenia die in Turkse handen is, zei Satir, dat de door Turkfje gestelde voorwaar de, dat Grieks-Cyprische burgers on gewapend onder toezicht van de VN- vredesmacht tweemaal per dag van de weg gebruik mogen maken, is aanvaard. Intussen heeft een woordvoerder van de VN in Nicosia meegedeeld, dat de aanvoer van levensmiddelen en „niet-strategisch" materiaal naar de Turks-Cyprische gemeenten nu vrijwel op het peil is van voor be ging augustus, toen de Grieks-Cy- i prische autoriteiten beperkende i maatregelen troffen na de gevechten in het noordwestelijke deel van het eiland en de daarmee verband hou dende Turkse luchtaanvallen. Drie j weken geleden had president Maka- rios aangekondigd, dat de beperkin- j gen geheel zouden worden opgehe- j De VN-woordvoerder deelde voorts I mee, dat de VN en de Cyprische re- gering zijn overeengekomen, dat i Turks-Cyprioten in Nicosia benzine i mogen kopen in een garage die juist binnen de Grieks-Cyprische wijk van de stad staat. Er was al ruim 20.000 I liter geleverd, de eerste leveringen aan de Turks-Cyprische wijk sinds leind juli. Politie betrapt goklustigen (Van onze Haagse correspondent) „Gauw, gauw, politie", hoorden twee politiemannen tot hun verbazing achter de gesloten deur van een huis aan de Haagse Merwede- straat, waar ze aanbelden om t« informeren naar aanleiding van een vage klacht, die op het hoofd bureau was aangenomen. Onmiddellijk na de verwarde alarm kreet, hoorde de bemanning van de patrouillewagen geloop, geschui fel, gerinkel van geld en daarna slechts doodse stilte, die tenslotte werd verbroken door het behoed zaam opendraaien van de huls- deur. In de achterkamer van de woning vonden de nieuwsgierig geworden politiemannen de oorzaak van de geheimzinnige situatie: een rou lettetafel, compleet met fiches en het bekende harkje van de crou pier. Een vluchtig onderzoek leverde een verklaring voor de plotselinge rust in het huis: op weinig oorspron kelijke schuilplaatsen als toilet en balkon bevond zich een groepje van in totaal negen goklustigen, met uitzondering van een make laar uit Driebergen en een 66- jarige Duitse dame, allen uit Den Haag. Het gezelschap werd naar het poli tiebureau overgebracht, samen met het belastend materiaal, waaron der een bedrag van twaalfhonderd gulden. Bondsdag-debat over doodstraf De Westduitse Bondsdag zal het voorstel van de christen-democrati sche afgevaardigde Friedrich Kühn om het mogelijk te maken voor be paalde misdrijven, zoals het ver moorden van kinderen en taxi-be stuurders. de doodstraf te eisen, ln behandeling nemen. Dit besluit werd gisteren genomen. Kühn zal in de komende dagen po gen adhesiebetuigingen voor zijn voorstel onder de Bondsdagafgevaar digden te verkrijgen. Hfj rekent erop dat een tachtig tot honderd aanhangers van de rege ringspartijen der christen-democra ten en vrije liberalen hem zullen steunen. Er zijn onder de christen-demo cratische Bondsdagleden zowel voor- als tegenstanders van Kühns initia tief. De christen-democratische fractie leider Rainer Barzel gaf te kennen dat het vraagstuk van een eventuele herinvoering van de doodstraf los van de politieke partijen dient te worden behandeld. Hij achtte een openhartige bespreking in de Bonds dag van dit probleem, waarvoor een grote publieke belangstelling bestaat, noodzakelijk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19