BIJ ANDY GRATIS PAKHUIS v. d. KROGT Instituut voor kernenergie in de landbouw in Wageningen geopend JODEN NIET VRIJ PLEITEN Harwich-boot redt 14 schipbreukelingen Hogg kon zich niet beheersen De vonken spatten eraf in de Britse verkiezingsstrijd Uitstekende beelden uit Tokio via Syncom naar VS SCHEMA OVER LEKENAPOSTOLAAT ONTMOET BEZWAREN Dankbaar voor de uitstekende oogst PoeliersbedrijS leerling-verkoopsier hulp-verkoopster GRONHEID LEïDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 OKTOBER 1983 1 Grote internationale betekenis clank zij verdrag met Euratom (Van onze correspondent) Wageningen, centrum op het gebied van landbouwonderzoek, heeft er vandaag officieel weer een instituut bijgekregen, namelijk het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw). Ital, dat overigens al volledig in bedrijf was. Het Ital heeft een associatieverdrag met Euratom, dat de moge lijkheid heeft geopend 12 subcontracten te sluiten voor de uitvoe ring van een aantal specifieke onderzoekingen en regelmatig con tacten te onderhouden tussen de instellingen in de lid-staten, die werkzaamheden op dit gebied verrichten, waardoor op steeds gro tere schaal uitwisseling van wetenschappelijke gegevens plaats vindt. Ook voor Euratom was de officiële ingebruikneming van het Ital dus een belangrijke mijlpaal en het instituut had dan ook ver schillende vertegenwoordigers van Euratom tot gast, o.w. dr. P. Chatenet, president van deze Europese gemeenschap, die de offi ciële ingebruikstelling verrichtte. moet zijn met een geringe straling extra groei te stimuleren met hogere opbrengst als gevolg. Verder bestaat er de mogelijkheid meer variaties in de bloemen teelt. In Amerika en Zweden zijn als gevolg van deze veredeling reeds nieuws gewassen aan de markt. Dat de veiligheid niet uit het oog Bijzondere reactor Het onderzoek in het ITAL heeft in het bijzonder betrekking op de uitwerking van bestraling van plan ten, het conserveren van levens middelen door bestraling en op het bedrag van radio-isotopen in de bodem. De stralingsbronnen, waar van in het instituut gebruik wordt gemaakt, bestaan uit een röntgen - apparaat, een eleotronengenesrator, gammabronnen en een kernreactor voor de neutronenstraling. Deze reactor, de Biologische Agrarische Reactor Nederland (BARN) werd op 9 april 1963 voor de eerste jnaal kritisch. De BARN is een van de zeer weinige reactoren ter wereld, speciaal ontworpen voor het bestra len van grote hoeveelheden biolo gisch materiaal onder volledig ge controleerde condities. Op een interessante expositie in het instituut zijn resultaten van dit onderzoek te zien. Aan een toepas sing in de praktijk is men nog niet toegekomen. Wel heeft het ITAL een proeffabriek ontworpen voor het bestralen van voedingsmiddelen op semi-industriële schaal. In de Ver enigde Staten is voor de commer ciële verhandeling van verschillen de op deze wijze geconserveerde voe dingsmiddelen reeds goedkeuring verleend. SEen ander belangwekkend aspect van het ITAL-onderzoek betreft de plantenveredeling door het beheer sen en versnellen van het natuur lijke proces van genetische veran deringen. De ontwikkeling van het onder- zoek wijst erop dat het mogelijk BEDROGEN Een der raadgevers van senator Barry Goldwater, William Seward, heeft volgens de Washington Post van gisteravond besloten zich als zo- I danig terug te trekken. De krant schrijft dat Seward heeft verklaard zich door bepaalde standpunten, die onlangs door Goldwater werden inge- nomen, „bedrogen en verontrust" te voelen. Seward schrijft de opvattin gen van Goldwater toe aan „een kleine groep nieuwe raadgevers" die de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap teveel naar „rechts" i slepen. wordt verloren, spreekt vanzelf. De reactor, van het zogenaamde bas sin-type en opgebouwd uit 90 procent uranium, 235 verrijkte splijtstofele menten is geplaatst in een gesloten betonnen semi-gasdicht gebouw. Het gebouwd wordt geventileerd door een speciaal systeem, uitgerust met zo genaamde „absoluut filters", meters voor het bepalen van de luchtaoti- viteit en automatisch werkende kleppen, die het gebouw in een frac tie van 'een seconde kunnen afslui ten. Voor de zuivering van het afval water is een uitgebreide installatie gebouwd zodat het water, dat vla 'n pijpleiding naar de Rijn stroomt, van alle smetten vrij is. Het radio actieve bezinksel dat overblijft gaat naar Moll in België. Dertien miljoen De kosten van het ITAL-project bedragen in totaal 13 miljoen gul den. Dit uitgaven voor de uitvoering van het contract met Euratom, die maximaal 5,4 miljoen gulden bedra gen, zal voor 2/3 door Euratom en voor 1/3 door het ITAL worden ge dragen. Euratoms bijdrage omvat voorts het detacheren van ongeveer de helft van het wetenschappelijk per soneel, dat met het onderzoek be last zal worden. Het contract is ge sloten voor de duur van 20 Jaar. Aan de kruisiging van Christus Christelijke leden van het Jor daanse parlement hebben b(j de Paus geprotesteerd tegen de pogin- van het concilie om de joden vrij te pleiten van „hun historische en bijbelse misdaad van de kruisi ging van Jezus". In een telegram, waarvan de tekst gepubliceerd werd, zeggen zij: „wij betreuren deze pogingen en zijn er gebelgd over dat zij besproken moe ten worden. Om een breuk tussen de r.katholieken en de kerk te vermij den hopen wij, dat de pogingen achterwege gelaten zullen worden en de kerk zich zal houden aan de leer van het evangelie". Jordanië telt thans 200.000 chris tenen. NED. HERV. KERK CHR. GEREF KERKEN Duitse vrachtvaarder kreeg zware slagzij (Van onze Rotterdamse correspondent) Twee uur nadat zij uit de zeer ruwe zee waren opgepikt, zijn veertien Duitse schipbreukelingen gisteravond om kwart voor ze ven in Hoek van Holland aan land gebracht door de dagboot van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die van Harwich op weg was naar Hoek van Holland. De „Prinses Beatrix" vernam gis termiddag even voor vier uur het noodsein van de kleine Duitse vrachtvaarder „Maria Althoff". Der tien mijl was de mailboot van de kustvaarder, die in de ruwe zee gevaarlijke slagzij had gekregen, verwijderd. Kapitein Klaas Kikkert zette onmiddellijk koers naar de opgegeven plaats, nam uitgebreide maatregelen om de Duitsers te red den, haalde hen, bijgedraaid liggend binnen tien minuten aan boord, zette onmiddellijk koers naar de Nieuwe Waterweg en liep precies op de vast gestelde tijd binnen. Een fraai staal tje van „op tijd varen". De veertien Duitsers van de kleine 1000 ton metende vrachtvaarder „Maria Althoff" hebben niet over geluk te klagen gehad. Ze moesten in een ruwe zee, waarin de golven tot vijf meter hoogte opliepen, hun schip verlaten in kleine sloepen. Het was nog dag, maar het zou zo lang niet meer duren. Achter een drijf anker konden ze de sloepen met de koppen op de aanstormende golven houden en dat is vermoedelijk hun behoud geweest. Zij waren er kundig van, dat hun noodsein was (Van onze Londense correspondent) De verkiezingsstrijd in Engeland AS) ls thans de eindfase genaderd, waar in zoals gebruikelijk de vonken er afspatten. „Enfant terrible" in de Britse politiek, de conservatieve lei der Quintin Hogg, de minister van Onderwijs, die zich, wanneer hij voor rde klas van het Engelse volk staat, helaas zelden kan beheersen en bij de minste provocatie in woede uit barst, is in Plymouth uit zijn vel gevlogen toen jongelieden hem uit daagden met het woord: „Profumo". Hogg schreeuwde terug: „Als u me kunt vertellen dat er geen bedrijvers van overspel op de frontbank van ii Labour zitten, dan mag u over Pro- fumo praten! Indien niet, blijf dan met je vingers van die vuiligheid af. Dat soort vuiligheid behoort bui ten het openbare leven te blijven! Hoggs gebrul ging bijna verloren in de tumult dat zijn woorden uit lokten. Hogg had natuurlijk groot gelijk, 'fi dat het niet aangaat de conserva- tieven het gedrag van Profumo de hoofdfiguur in de Christine Kee- leraffaire te verwijten, maar dat hij op zijn beurt omgemotiveerd La- bour aanviel is iets dat de conser- vatieve verkiezingscampagne onge- |S twijfeld schade zal doen. iff Intussen heeft de socialistische partijleider Harold Wilson al gerea geerd op de uitlating van Hogg en de eis gesteld dat premier Douglas-Ho me zich over diens „beschuldiging" uitspreekt. In het hoofdkwartier van de con- seivatievc partij hebben journalisten Lord Blakenham, de voorzitter van de party, bestookt met vragen. De- se beperkte zich te zeggen: „persoon lijk houd ik er niet van, dat per- looniykheden in de politiek betrok ken worden. Uit hetgeen ik gehoord heb, ls het natuurlek niet de heer Hogg geweest die deze kwestie aan gesneden heeft. Ik geloof dat hi plagerijen over de zaak-Profumo be antwoordde. Moest van hem aange nomen worden dat hy zich zou neer leggen bu het idee, dat menseiyke gebreken slechts in cén party ge vonden worden? Zy worden van tyd tot tyd In alle partyen gevonden en wij hebben zeker geen beweringen tegen enig lid van de Labour party te maken". Premier Douglas- Home is op het ogenblik op verkiezingstournee in Hertfordshire, niet ver van Londen. In de redevoeringen welke hij in Hitchin en Bedford gehouden heeft, heeft hy echter over de omstreden kwestie gezwegen. Ondanks de inter rupties beperkte hy zich hoofdzake- lyk tot een verdediging van het binnenlandse en militaire beleid van zyn regering. Hy zei o.m., dat nie mand aan de oprechtheid van de socialistische leider twüfelt. De kwes tie is dat socialisme Engeland zou ruineren. Socialisme is geen politiek voor een modern industrieel land. Het land dat hiermee werkelijk heeft geexperimenteerd is Rusland, n de Russen hebben hun les geleerd en galopperen thans terug naar het sy steem van initiatief en beloning. Koninklijk bezoek aan de West Koningin Juliana en Prins Bern' hard zullen in oktober van het vol gend Jaar een bezoek brengen aan Suriname en de Nederlandse Antll- gehoord en dat verscheidene schepen op weg waren naar de plaats, die zy hadden opgegeven. Hulp De veertien mannen zagen binnen een uur hulp opdagen. Een groot schip kwam op hen af, ging direct dwars op de golven liggen om iy hen te maken. Of ze maar langszij wilden komen. Zo roeiden hun sloepen onder de hoge scheeps wand van de „Prinses Beatrix" en helpende handen haalden hen één voor één binnenboord, door een deur in de scheepswand. Toen ging de „Prinses Beatrix" snel op weg naar de Waterweg. Want er moet op tyd worden gevaren. De „Maria Althoff" was dinsdag In de loop van de dag met een lading graan van Fécamp in Noord-Frank rijk vertrokken naar een Poolse haven. Alle veiligheidsmaatregelen waren genomen en gecontroleerd. In de vroege woensdagmorgen werd het scheepje in de zuideiyke Noordzee door een zuidwester 6torm over vallen. Vla de Syncom III communica tiesatelliet zyn gisteren uitstekende „live" televisiebeelden v. Japan naar d3 Verenigde Staten overgebracht. Het was de eerste grote proefuitzen- ding voor de Olympische Spelen. Leo Welch, president-directeur van de Communications Satellite Corporation (Comsat), noemde de beelden fantastisch. De satelliet „hangt" op een hoogte van 35.600 km boven de internatio nale datumiyn op de evenaar. De beelden werden van een zend-station te Tokio naar de Syncom gezonden en van de satelliet weer naar een ontvangstation te Point Mugu in Ca lif ornië. Hoewel de beelden goed waren, bleek het geluid slecht te zyn maar dat was geen fout van de Syn com. Vertegenwoordigers van Com- sac zeiden, dat het geluid per kabel overgebracht was, omdat de Syncom niet uitgerust is voor de transmissie van geluid. Het is een „onrijp en dood stuk Het Vaticaanse concilie heeft gisteren het besluit genomen, dat rooms- katholleken voortaan bepaalde sacramenten mogen ontvangen In eredien sten van de Grieks-Orthodoxe Kerk. Deze historische ommekeer ln de opvattingen van de r.-k. kerk ls echter niet van toepassing op de protestantse en angliaanse kerken. De bisschoppen, die hun stem uit brachten over het schema van de christeiyke eenheid waren het er eens dat ondanks bepaalde ver schillen in opvatting het feit alleen al dat zowel de r. katholieke als de protestantse kerken sacramenten kennen reeds zou helpen by het stre ven naar christelijke eenheid. Het concilie is thans begonnen met de behandeling van het voor laatste schema, over het lekenapos- tolaat. Het ls de bedoeling, dat vol gende week het laatste schema, dat over kerk en wereld, wordt behan deld. Tegen beide schema's bestaat ta- meiyk veel kritiek. Het schema over het lekenapostolaat wordt een „dood stuk" genoemd, dat de contro verse over de „katholieke actie" heeft vermeden. Een der deskundi ge medewerkers," pater Tucci vindt het een „onryp" schema, dat een kastegeest verraadt waarbij de niet- georganiseerde leek als een tweede rangs-gelovige wordt beschouwd. Het schema over kerk en wereld is in hoofdzaak door westelijke theo logen opgesteld en mist de proble matiek van jonge landen zoals in Afrika en Azië. De theologen zyn het er niet over eens, wat onder de ei gen tekenen van onze tyd, waarvan het schema spreekt, moet worden verstaan. Ook op dit schema zal waarschynlyk veel kritiek geoefend worden. Vermoed wordt, dat voor be handeling van dit schema een vier de bijeenkomst van het concilie no dig zal blijken. Schema herschrijven Kardinaal Ritter van Saint Louis in de VS, had bezwaar tegen het clericale karakter van het ontwerp, vooral waar het gaat om de verhou ding tussen leken en bisschoppen. Hy kreeg steun van bisschoppen uit Algiers (mgr. Duval) en uit Canada (mgr. De Roo en mgr. Charbonneau). De Italiaanse aartsbisschop Mac- cari verklaarde, dat dit schema de leken wel byzonder moet teleurstel len, omdat het niet voldoende het eigenlyke karakter van hun aposto laat duldeiyk maakt. Deze sprekers eisten volkomen herschry ving van het schema. By deze eis sloot zich ook de Ierse curie-kardinaal Browne aan, zy het andere redenen. Deze kardinaal, die tot de harde kern van de slin kende conservatieve groep van con cilievaders behoort, was van mening, dat het schema de leken te veel rech ten geeft. Hy eiste met nadruk van de leken uiterste volgzaamheid en gehoorzaamheid ten aanzien van de leiding van bisschoppen en parochie priesters. IN SPANJE NIEUWE PROTESTANTENWET Maar nog geen godsdienstvrijheid Vertegenwoordigers van de Spaan se protestantse kerk hebben gisteren tijdens een persconferentie op het Deense schip „Bornholm", aan boord waarvan de vierde conferentie van Europese kerken wordt gehouden, meegedeeld dat binnenkort een wets voorstel wordt ingediend voor een nieuwe pro testanten wet in Spanje. Het ontwerp beoogt niet zo zeer de godsdienstvrijheid in Spanje in te voeren, dan wel de verzekering te verkrygen, dat Spaanse burgers niet vanwege hun persooniyk geloof wor den vervolgd of op andere wyze uit hun grondwetteiyke rechten worden ontzet. De Spaanse afgevaardigden wezen de journalisten op de huidige toe stand van de Spaanse niet-katho- ieke kerken. Meegedeeld werd dat er ln 1939, na de burgeroorlog, 5.000 pro testanten in Spanje waren, doch dat hun aantal op het ogenblik onge veer 30.000 bedraagt. Bisschop Hans Joachim Fraenkel van Goerlitz, een van de 15-Oost- duitse afgevaardigden naar deze conferentie, heeft verklaard, dat de kerk in communistische landen „de mond van de zwygenden en de verdedigster van de armen" moet zijn. Bisschop Fraenkel zei voorts dat er „zelfs in Oost-Duitsland samen spraak plaatsvindt tussen de kerk en het socialisme". „De kerk moet echter niet spreken vanuit een i Hercules in voorronde van het Nederlands turnkampioenschap De dames keurturnploeg van Her cules uit Bodegraven zal zondag in Haarlem uitkomen in de voorwed- stryd van de verenigingskampioen schappen. Hercules is ingedeeld by Turnlust (Alkmaar), WIK (Den Haag), SSS (Halfweg), Biydorp (Rotterdam) en Mauritius (Volen- dam). Van deze zes verenigingen gaan er twee naar de finale over, die 8 november, eveneens in Haarlem, wordt gehouden. OPVANG van buitenlandse arbeiders De Stichting bystand buitenlandse werknemers (een Utrechtse Stichting, die in het voorjaar werd opgericht) organiseerde gisteren een zeer by- zondere by eenkomst. Geesteiyke ver zorgers van alle kerkgenootschappen die de Domstad kent, hebben gespro ken over initiatieven, die kunnen worden ontwikkeld om het verblijf van de buitenlandse arbeiders in ons land zo prettig mogelyk te maken. De geestelyke verzorgers hebben gesproken over onderwerpen als: hoe kan men 't Nederlandse gezin buiten- lander-minded maken, hoe kan men op meer verantwoorde wyze aan goe de kosthuizen komen en hoe denkt men over gemengde huweiyken. Men verstaat hier niet alleen onder huwe iyken tussen mensen van verschil lende geloofsovertuigingen, maar ook die tussen personen van verschillende nationaliteiten. Suggesties, die uit de vergadering naar voren kwamen hebben betrek king op de totstandkoming van een ontvangstcentrum voor buiten landers. Een tehuis waar zy gedu rende een zekere tyd aan de Neder landse leef wyze kunnen wennen voor zy naar kosthuizen gaan. Men wil voorts een actie ondernemen die ten doel heeft tydens de kerstdagen bui tenlanders in Nederlandse gezinnen onder te brengen. machtspositie, wat betekent dat zy zich niet moest vastklampen aan oude voorrechten, aldus spreker. Eerder op de dag had de uit Mar burg (WJ)ld) afkomstige professor Von Oppen gesproken over 't thema „Samen leven van generaties". Sinds woensdagmiddag bevindt zich aan boord van de „Bornholm" de Deense minister voor godsdienstzaken, me vrouw Bodil Koek, die de conferentie tot het einde zal by wonen. Slagzij „Het was omstreeks 3 uur in de middag", vertelde kapitein Wziontek, „toen achter elkaar drie zeeën van achter inkwamen en over het schip spoelden. Ineens kreeg de „Maria Althoff" zware slagzy over bakboord en het schip herstelde zich er niet van. De slagzy bedroeg tussen de 40 en 50 graden. Wat er gebeurd is weet ik niet, maar vermoedelijk zyn in het ruim sohotten gebroken, waardoor de lading ls gaan schui- Kort na de redding heeft de sleep boot „Humber" van L. Smit en Co"s Internationale Sleepdienst een tro6- verbindlng op de .Maria Althoff" kunnen aanbrengen. De sleepboot is naar de Waterweg gekoerst. Voorzitter Landbouwschap: De voorzitter van het Landbouw schap, de heer A. W. Biewenga, heeft in de gisteren gehouden be stuursvergadering met dankbaarheid gewag gemaakt van de uitzondcriyk gunstige groei- en oogstperiode, die de Nederlandse landbouw dit jaar vrUwel overal in het land heeft meegemaakt. Wel merkte hy op, dat in de land- en tuinbouw de verheugenis over een goede oogst nog altyd slechts door een dunne waiid wordt gescheiden van de bezorgdheid over de vraag hoe, by deze weldaad, de pry zen zich zullen houden. By de hoofdprodukten van veehoudery en akkerbouw, waarvoor markt- en prysregelingen gelden, wordt het kwantitatief gunstige oogstresultaat ook merkbaar in een gunstig finan cieel rendement. By de meer vrUe produkten (vankensvleea, eieren, slachtpluimvee, consumptie- en pootaardappelen en tuinbouwproduk- ten), hangt alles weer samen, met de vraag hoe groot de opnemingscapaci teit van de binnenlandse markt ls en tegen welke pry zen men de pro dukten in het binnenland, maar vooral ook ln het buitenland kwyt kan. In de tuinbouw was er een overmaat aan produkten, zodat er tameiyk veel onverkoopbaar bleef en de hoofdprodukten slechts mid delmatige pryzen opleverden. TE HUUR groot centrum stad, 128 m2. en zolder. TELEFOON 23125. GEVRAAGD: WINKELMEISJE MEISJE 2 SCHILDERS vragen SCHILDERWERK voor binnen en buiten. Biliyke prijzen. Br. bur. v. d. blad no. 46648. Openbaar Slachthuis LEIDEN, verkoop van een party voorw. goedgekeurd RUND- EN KALFSVLEES, as. vrijdagmiddag half drie. De verkoper, W. J. SCHOOF. BODEGRAVEN In Zuid naby het station MODERNE woonhuizen met schuur en garage. Royale zit-eetkamer met erkerkozyn, 3 slaapka mers, w.v. 1 met balkon, 2e toilet, douchecel met wastafel, vaste trap naar zolder. Koopsommen v.a. f34.500,— k.k. op afkoopbare erfpacht. Rente le hypotheek 5% per jaar. Topfinanciering mogeiyk tot f30.000. Inl. di„ do. en zat. van 13.3016.30 ln de di rectiekeet op het bouw plan en by N.V. UMACO, Wilhelminapark 58, Utrecht, telefoon 030—11877. 0295(>—45982. TE KOOP GEVRAAGD HUIS ln Lelden of naaste omgeving. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 46641. 2 TIMMERLIEDEN vragen TIMMERWERK. Biliyke pryzen. Br. bur. v. d. blad no. 46649. By vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Graven- hage d.d. 5 oktober 1964 is onder curatele gesteld: GRIETJE ZANDBERGEN, verbiyvende in het Rusthuis „Solglytt" in Leiden. Lelden, 7 oktober 1964. EEN MODERN SUNLIGHT PRODUKT EET NU KIP EN NIET DUUR Malse BRAADSTUKKEN f 2.— per te kg., gesneden van jonge gemeste kippen. Hele SOEPBRAADKIPPEN f 1,25 per kg. een heerlijke, kip i gerechten. Poulardes f 2.— Kippepoelet, (fc—heeriyk f 1.75 V j y Kippelever f2. Kippe- \l maagjes f0.75 Alles p. te kg. Vers geslacht uit eigen slachtery. Wjj zjjn de gehele week geopend. OUDE RIJN II ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD de meest gelezen voor LeldeD en omstreken Leidsche Lascentrale vraagt aankomende verwarmingsmonteurs en hulpmonteurs. GOED LOON. Aanmelden Genestctstr. 110a, of telefonisch 01710-30283, Leiden. Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1.35 130 woorden f2.10 en woord hoogstens 12 letters. Bewysnummers f 0.15 extra. Toezending nummerbrieven f 0.30 meer. „Sleuteltjes" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dageiyks opgenomen. VOOR DIRECT GEVRAAGD Botermarkt 18 Leiden

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13