Kabinet in lastig parket: AR steunt K VP-wensen H. J. de Koster: „Tering naar de nering zetten" Niemand kritieke gelooft in situaties ^anglicaanse ap artheid PRINS PETER BETUIGT SPIJT UITGERUST! DRAKACELBÜ Middenstand kwaad op Consumentenbond Incidenten bederven stemming in Berlijn raket voor vervoer van 170 passagiers in 1980 gereed LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 lVENIJNIGE VRAGEN VAN SMALLENBROEK (Van onze parlementaire redactie) De royale steun, die de Anti-Revolutionaire fractie leider Smallenbroek gisteren gaf aan het finan- eieel-sociale verlanglijstje van de KVP heeft de positie van de regering er niet gemakkelijker op temaakt. Tot gistermiddag stond drs. Jchnielzer alleen met zijn vele en iergaande wensen. De CHU was linsdag weliswaar wat minder be- cheiden geweest dan de WD, maar et zag er niet naar uit, dat haar tactieleider mr. Beernink zijn mild 'formuleerde wensen door dik en w zou handhaven. Aan het Bin- ïnhof heerste dan ook vrij alge een de opinie, dat drs. Schmelzer fn wensen wel weer zou inslikken 9 gebrek aan steun. Maar het beeld veranderde, toen leider van de ARP gisteren een eel wat krachtiger geluid liet horen 5 ui zyn collega van de CHU. De eer Smallenbroek deed dat in een -*jde, die meer dan eens uitmondde i een felle aanval op de WD we gens haar houding in het REM-de- Slimme vraag 0 De heer Smallenbroek las een soort bple voor van drs. Schmelzers ver langlijstje en koppelde er de even lirnme als venijnige vraag aan. 8 Welk deel van de belastingverla- bg is nu eigenlijk neutralisering in de progressie en welk deel is tructurele verlaging? In het Ak- »rd van Wassenaar heeft de neu- bijBlisering van de progressie het 3Qinietdoen van de onevenredige be- ftingverzwaring, die bij loonsver- 'jging optreedt een grote priori- it, Hfj moet er in elk geval komen, aar daarnaast wordt er in het Ak- tord nog gesproken van een meer belastingverlaging, die 'jeen doorgevoerd kan worden als de hjunctuur het toelaat. Het is geen heim, dat de belastingverlaging, die a®lnister Witteveen bij het parlement Ingediend voor een groot deel ,1 de neutralisering bestaat en voor ii klein deel uit structurele veria- Voor allen, die de weg kennen ln |it financiële doolhof was daarom gedachtengang van de heer Smal- ibroek wel duidelijk. Het geld, dat lisier Witteveen in petto heeft de structurele belastingveria- kan best gebruikt worden de verlichting van de lasten, die !o zwaar op de maag liggen. Zo de heffing van weggeld voor het ienfonds, de zware premies voor de iale verzekeringen en de verdub- jllng van de collegegelden. Zo kan g'jfl een soort compensatie gevonden zeaOrden voor het uitblijven van loons- ihogingen in 1965. Pb velde .8, rei TO c Stevige trap laar met zijn vraag gaf de heer lallenbroek nog een stevige trap (de richting van de WD, de vier- '68,1 regeringspartner die de zuinigheid "in de regering volledig steunt op de ie allesoverheersende voorwaarde geen cent van de belasting af. Met stemverheffing had It. Geertsema dinsdag gezegd: we 2^Uen nooit genoegen nemen met n8 n afboeken op de komende belas- Jgverlaging. Het waren woorden scji steun voor de liberale minister f ob Financiën, maar zij hielden tege- 3-25kertijd de waarschuwing in om het 3n heel stijf te houden. iallfHoewel het verschil in wensen van vier regeringspartijen eigenlijk map van de opvallende aspecten van debat is, gelooft niemand, dat tot kritieke situaties zal leiden. Berken geen I leiders van de Anglicaanse Kerk vejPretoria hebben besloten alle vor- van apartheid in de kerken, die f zöer hun diocees vallen, op te heffen. ens^e Bantoes mogen met blanke ,gei&licanen ter communie gaan, al- nvaëwel dit in de praktijk slechts door énigen wordt gedaan. glepe diocesane synode heeft in haar erö®ven tegen de apartheid thans be- tot opheffing van rassenschei- in parochies en missieposten en aritj een eind te maken aan het sala- tussen blanke predikanten. tn steden, waar totdusverre aparte ;5 Pen waren voor blanken en niet- iIatlnken, zullen alle anglicanen lid- tteOat worden van een parochie onder Ujn^dlng van een geïntegreerde blanke rij-niet-blanke kerkeraad. Ve anglicaanse bisschop van Pre- 1 4a, mgr. Knapp Fisher, heeft ver- »ard, dat deze veranderingen „het mogeljjk zuilen maken in ons nfflTkelyk leven in dit bisdom by alle o jniaten, zwart en blank, de broeder- gj bap in Christus werkelijker en dul- 'dei voor e,kaar' voor het tend, en J' wereld, te maken", eno: Het debat heeft geen duidelijk alter natief aangetoond voor de huidige regeringscombinatie. Ondanks alle verdeeldheid tussen de regeringsfrac ties heeft geen van de partners naar dc socialistische gekeken, die zelf ook geen enkele wenk heeft gegeven voor een andere regeringscombinatie. Daar komt bij, dat minister Witte veen er volgens zijn miljoenennota heel duidelijk in is geslaagd om alle kabinetsleden op zijn programma van matigheid te verenigen. De mil joenennota is geen incidenteel on derwerp, maar de basis van het ka binetsbeleid. Zou de Kamer het ka binet hierop laten struikelen dan zit ten we middenin een geweldige cri sis, waar niemand nog zin in heeft. Want ondanks alle problemen: de optrekking van de AOW zal er ko men en de verlaging van de be lasting ook. En dat zijn doelen, die men niet zo maar opgeeft Verlanglijstjes De verlanglijstjes die de drie con fessionele regeringsfracties aan het kabinet hebben voorgelegd komen kort samengevat hierop neer: K.V.P. 1. belastingverlaging: op 1 januari a.s. 300 miljoen of op 1 juli a.s. 500 miljoen. 2. kinderbijslag kleine zelfstandi gen: optrekking van de grens met 1000 tot 5000 gulden per jaar. 3. AOW: a. verhoging van de uit keringen met f 100 per jaar. b. verlichting van de premielast voor kleine zelfstandigen. c. aanpassing van de uitkeringen aan de kosten van levensonderhoud van tevoren in plaats van achteraf. d. „aandacht van de regering" voor de premieverzwaring door verhoging van de premiegrens 12.000 gulden per jaar. A.R.P. Steun aan alle wensen van de KVP De belastingverlaging zal voor al gebruikt moeten worden voor ver hoging van de belastingvrije voet en verlichting voor de laagste inkomens. Invoering van de premiegrens van 12.000 gulden voor de AOW op tijd stip van belastingverlaging. C.H.U. 1. belastingverlaging niet later dan 1 juli 1965. 2. tot de invoering van de belas tingverlaging moeten de premies voor de sociale verzekeringen voor 150 procent fiscaal aftrekbaar zijn. Advertentie Geef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogel voeders! Jaarvergadering Werkgeversbond „Hoe wij ons ook wenden of keren, wij zullen de tering weer naar de nering moeten zetten. Een reële welvaartsvergroting lijkt in het komende jaar niet mogelijk". Aldus de heer H. J. de Koster, algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, op de jaarvergadering van het Ver bond, die vandaag en morgen in Vlissingen wordt gehouden. Het hele prijsverloop, duidt er vol- [maal herstel van het evenwicht op genis de heer De Koster op, dat de de betalingsbalans zijn w\j er nog reële loonsverhoging in 1964 aan- niet", aldus de heer De Koster. „Het zienlijk is geweest. De recente stij- valt niet te miskennen, dat het even- ging van de lonen met gemiddeld wichtsherstel voor een belangrijk 1314% is gepaard gegaan met deel zal gaan ten koste van de in- prijsstij gingen van industriële pro- dukten van gemiddeld niet meer dan Hij constateerde, dat de loons verhoging had geleid tot een belang rijke aanslag op de industriële mar en dat de mogelijkheid deze margeverlaging door omzetvergro- ting te compenseren in vele gevallen zeer beperkt is. Belasting De V.N.W. -voorzitter betreurde het, dat de regering niet bereid is gebleken om althans een deel van de belastingverlaging te laten samen vallen met de verhoging van de A.O.W./A.W.W.-premie. Een vervroe ging van de belastingverlaging zou niet alleen voor grote groepen in komenstrekkers een compensatie voor de premieverhoging betekenen, maar bovendien de mogelijkheden voor matiging op het gebied van de lo nen bevorderen. Strafbare handel in bankbiljetten Hoewel op formele gronden ont slag van rechtsvervolging verlenen, sprak de Haagse economische politie rechter, mr. S. Boas, gisteren uit, dat het verhandelen van munten en bankbiljetten, vallend onder het machtigingsbesluit geldzuivering 6 mei 1945, strafbaar is. Terecht stond een Haagse hande laar in curiostiteiten. Deze had be doelde bankbiljetten verkocht. De zaak kwam aan het rollen, toen iemand een uit de circulatie geno men bankbiljet als betaalmiddel ge bruikte. Hierop werd tegen de han delaar in curiositeiten proces-verbaal opgemaakt. Hij beriep zich er bij de rechter evenwel op, dat er een ge regelde handel in bedoelde munten en biljetten bestaat en dat deze ook wel op veilingen worden verkocht. Aanvankelijk deelde de Nederland sche Bank mee, dat de handel vrij De minister van Financien ver klaarde, dat de Nederlandsche Bank zijn inziens in deze zaak onjuiste informaties had verstrekt. De offi cier van Justitie, mr. E. van der Schans, constateerde dat verdach te inderdaad onbekend bleek te zijn met de bepalingen en dat hem dus geen opzet kon worden verweten, zo dat in dit geval ontslag van rechts vervolging moest worden verleend. vesteringen in bedrjjfsoutillage en daarmee ten koste van onze econo mische groei". Hij pleitte voor het instellen van investeringsfaci liteiten. Vermogens aanwas Ook zij, die aanspraak wensen te maken op een rechtstreeks aandeel in de vermogensaanwas, welke een uitvloeisel is van de economische groei, zullen zich dit moeten reali seren, zo zei de heer De Koster. Het uitgangspunt, nL dat een ieder, die dat wenst vermogen kan opbouwen, kon hij volledig onderschrijven. Maar hij betwijfelde of de door de vakcentrales aangewezen weg de juiste is. Hij vreesde, dat het plan van de vakcentrales zou leiden tot een zich jaarlijks herhalende ver watering van het aandelenkapitaal van de bedrijven. „Het idee van de vermogensaan- wasdeling is paradoxaal", aldus de heer De Koster. „Men acht particu lier bezit belangrijk en wil dus ver mogensvorming stimuleren, maar als middel hanteert men de vermogens- verwatering". Hij voegde daaraan toe, watering". Hij voegde daaraan toe, dat men in werkgeverskringen nog bezig is met het onderzoek van het rapport van de vakcentrales en dat men zich daarbij ook zal beraden op andere methodes van bezitsvor ming, die wel voor verwezenlijking vatbaar zijn. Prins Peter van Griekenland heeft gisteren de pers in Athene een verklaring verstrekt waarin hij zijn spijt betuigt over het feit „aanleiding te hebben gegeven tot misverstanden" op zijn pers conferentie van zondag j.l. Op die persconferentie beschuldig de de prins, een neef van wijlen Koning Paul en achterneef van Ko ning Constants n, de Griekse Ko ningin-moeder Frederika ervan, tweespalt in het Koningshuis te heb ben veroorzaakt en betwistte hij de interpretatie van de Griekse grond wet volgens welke Prinses Irene, zus ter van Koning Constantijn, als troonopvolgster wordt beschouwd, De Prins liet uitkomen, dat hij zichzelf als Kroonprins beschouwt In zijn gisteravond uitgegeven ver klaring zegt Prins Peter dat waar schijnlijk zijn verlangen om de nieuwe Koning „te weerhouden van het overnemen van de fouten die ln het verleden zjjn gemaakt" hem tot een onjuist „overijld»', optreden" heeft verleid. De Prins hoopt, dat alle kwesties geregeld zullen worden de Koning de tijd geko- acht voor een gesprek met mij over deze kwesties". Uitgeslapen? neen... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. keerd was uitgelegd door bepaalde kringen die „haar voor politieke doel einden gebruikten". „Het was niet mijn bedoeling, een sfeer van verwarring rond de troon te scheppen of mij op de een of an dere wijze te betrekken in een po litieke twist. Ook was het niet mijn bedoeling, de volgorde voor de troon opvolging in het geding te brengen, daar die in de grondwet is vastge legd". Prins Peter liet zich prijzend uit over Koning Constantijn en Konin gin Anne-Marie. „Ik ben ervan over tuigd, dat beiden, bezield door de ideeën van hun tijd, de monarchie zullen moderniseren en land en volk met vrucht zullen dienen", zo ver klaarde hij. Op de werf Gusto in Schie dam is gisteren het tweede kraaneiland Kraanvogelover gedragen, dat gaat werken aan de verbetering van de haven hoofden te IJmuiden. Ook niet-katholieken in r.-k. vakbonden De Nederlandse rooms - katholieke bisschoppen hebben in een brief aan de katholieke vakbonden de wens ge uit, dat voortaan ook niet-katholie ken met volledige rechten tot het lidmaatschap kunnen worden toege laten. Voorwaarde moet slechts zijn dat zij doel en grondslag van de bond onderschrijven. Het episcopaat heeft zijn stand punt gemotiveerd met de grote open heid van deze tijd en de wenselijk heid om in de statuten van ólle so ciale organisaties op dit punt eens luidende bepalingen te doen opne men. Het bestuur van het NKV heeft wens van het episcopaat in studie genomen en zal zich beraden over de consequentie die een grotere open heid van de aangesloten bonden zal hebben. Gangsterpraktijken (Van onze Haagse correspondent) Een artikel uit het septembernummer van het maandblad van de Nederlandse Consumentenbond heeft de ergernis opgewekt van de middenstand. Het gaat hier om het vaststellen van reparatiekosten van elektrische boormachines, de zogenaamde „doe-het-zelvers". De Consumentengids schrijft er over: „Een veel voorkomende na righeid met dit soort machines is het doorbranden van de motor. Om na te gaan, wat de reparatie daarvan kost en hoe ze wordt uit gevoerd, werden alle machines moedwillig 100 procent overbelast tot ze defect waren. De meeste sneuvelden al binnen twee mi ten. Sommige merken zelfs met uitslaande vlammen". Eén merk hield het zelfs uit tot zes minuten, toen sloeg de stop van het licht door. In alle gevallen werd de répara- Na het goede nieuws van de nieuwe passenregeling is de stemming in Berlijn door enkele incidenten weer aanzienlijk slechter geworden. Het eerste stemmingsbedervende incident was de tunnel die 57 Oost duitsers naar het vrije Westen bracht Daarbij ontstond een vuurgevecht tussen de studenten, die de vlucht organiseerden, en de Oostduitse grenswacht. In een huis bij 't Oost- berlijnse uiteinde van de tunnel sneuvelde daarbij sergeant Egon Schultz. De openbare aanklager te West-Berlyn heeft thans bevel ge kregen een onderzoek in te stellen 1 het doodschieten van Schultz. De openbare aanklager zal moeten vaststellen wie hiervoor verantwoor delijk is en welke klacht tegen de dader zal worden ingediend. Bij het tweede incident waren twee journalisten van het Westduitse ge- illustreerde weekblad Der Stern be trokken. Zy werden uit Oost-Beriyn gezet, waar zij heengegaan waren >or een reportage over de viering in de 15de verjaardag van de Duit- i Democratische Republiek. Volgens het Oostduitse persbureau ADN heeft dit weekblad de tunnel bouw helpen financieren. Enkele le den van de redactiestaf zouden vol gens ADN samengewerkt hebben met de „moordenaars" en munt ge slagen hebben uit bloed, zy zijn in Oost-Duitsland ongewenste vreemde lingen, aldus ADN. Een woordvoerder Der Stern heeft deze beweringen tegengesproken. In half uur van New York naar Tokio Een Amerikaanse geleerde heeft woensdag onthuld, dat de Douglas- vliegtulgfabrieken de vervaardiging overwegen van een ballistische raket voor het vervoer van passagiers door de ruimte op een maximumhoogte van 200 kilometer met een snelheid van 27.350 kilometer per uur. Het toestel zal 170 passagiers en een vracht van achttien ton kunnen ver- De grote lynen van het project, dat naar men hoopt in 1980 zal kun nen worden verwezenlijkt, werden uiteengezet door Phil Bono, die aan het hoofd staat van de afdeling ra ketten en ruimtevaart van Douglas. Met de nieuwe raket, die „Pega sus' zal heten, zouden de mensen zich achtmaal zo snel van het ene naar het andere punt op aarde kun- verplaatsen als met de snelste straal jager mogelijk zou zyn. Van New York zou men dan in een half uur naar Tokio kunnen vliegen en in minder dan veertig mi nuten naar Bombay. Een volledige reis om de wereld zou in anderhalf uur kunnen worden gemaakt. De stuwkracht van de draagraket van de klokvormige Pegasus" zal ongeveer de helft zijn van die van de Saturnus-V. Tydens het opsty- gen en het dalen zullen de passagiers een druk te verwerken krygen die niet hoger is dan driemaal de zwaar tekracht. Tenslotte zijn gisteren in Oost- Beriyn door de Oostduitse politie twee personenauto's van het Ameri kaanse leger aangehouden. Een woordvoerder heeft dit optreden on wettig genoemd en verklaard dat over dit incident krachtige protesten bij de Russische autoriteiten zyn in gediend. De ene auto werd 's morgens en kele uren vastgehouden, de andere moest *s avonds anderhalf uur blij ven staan. De Amerikaanse militaire politie hield by wyze van vergelding twee Russische personenauto's in West-Berlijn aan. De ene werd een uur vastgehouden, de andere twee uur. Generaal-majoor Helmut Poppe, die in Oost-Berlijn de functie van stadscommandant van de Russen heeft overgenomen, heeft inmiddels bij de Amerikaanse bevelhebber, ge neraal-majoor John H. Franklin, ge klaagd, dat een Amerikaans militair voertuig gistermorgen in zijn stads deel betrokken ls geweest by een verkeersongeval. In Poppe's protest staat, dat de veiligheid van de Ame rikaanse militairen in zyn stadsdeel niet kan worden gewaarborgd, als dezen zich niet aan de verkeersre gels houden. Opnieuw proces tegen Leibbrand De internationaal bekende ver- keersdeskundige prof. dr. Kurt Leib brand zal 28 oktober In Stuttgart opnieuw voor de rechtbank moeten verschijnen. Voor de tweede maal zal worden getracht opheldering te ver- krygen over de terechtstelling van 22 Italianen in de nacht van 21 op 22 augustus 1944 ln zuid-Frankrijk, bevolen door Leibbrand als compag niescommandant van een Duits re giment genietroepen. Er zijn 105 ge tuigen uit Duitsland, Frankrijk en Italië opgeroepen. Twee jaar geleden, op 2 oktober 1962, was de nu 50-jarige Leibbrand door de rechtbank in Stuttgart bij gebrek aan bewijs van moord vrij gesproken. De rechtbank was na der tien zittingsdagen tot de conclusie gekomen, dat Leibbrand zich er des tijds niet van bewust was geweest, dat het door de regimentscomman dant uitgegeven executiebevel mis dadig was. Bovendien werd aange nomen dat de beklaagde op het be slissende moment „doorgedraaid" Hij was er van uitgegaan, dat het bevel tot doel had, een drei gend gevaar van partizanenacties af te wenden. Het openbaar Ministerie, dat ln het proces levenslang had geëist, ging in beroep tegen de uitspraak van de rechtbank. Het federale gerechts hof in Karlsruhe, de hoogste Duitse rechterlyke instantie, vernietigde daarop in juli van het vorig jaar de uitspraak en wees de zaak naar de rechtbank in Stuttgart terug. tie behoorlijk uitgevoerd, maar de kosten, die daarvoor in rekening werden gebracht, liepen sterk uit een. Enkele machines werden gratis gerepareerd of alleen tegen de vrachtkostenVoor de andere werden prijzen, variërend van f 39,tot f 57J0 in rekening ge bracht. Deze verschillen kunnen verband houden met de tarieven, die de fabrikanten voor de repa ratie berekenden, met de opslag van de detaillisten en met de om vang van de schade. In het uiter ste geval moesten de machines van een nieuwe motor worden voorzien. Volgens de fabrikanten bedroegen de kosten hiervan cir ca f 40,In dit verband bleek de service bij twee merken zeer goed, voor een nieuwe motor werd niets resp. f 3,50 berekend". Commentaar Op deze opzettelijke vernielingen om de prijzen van reparaties met el kaar te kunnen vergelijken heeft de R.-K. Middenstandsbond dezer dagen een commentaar gegeven, dat aan duidelijkheid niets te wensen over laat. „Het is een schandalig staaltje van de manier van werken van de Consumentenbond. Eerst een ma chine moedwillig kapot maken en dan met een onschuldig gezicht naar de leverancier stappen. Blijkbaar vindt de Consumenten bond het nog de gewoonste zaak van de wereld ook. Wij hebben tenminste in het overigens uit voerige verslag de vermelding gemist, dat de detaillisten/fabri kanten, die op deze manier om de tuin waren geleid en die zelfs be reid bleken om de aanzienlijke kosten voor eigen rekening te ne men, achteraf hun schade ver goed hebben gekregen". Ergerlijk Het algemene bondsblad van „De kruidenier" reageert: „Met lieden, die dergelijke gangsterpraktyken toe passen, moeten de organisaties van het bedrijfsleven samenwerking zoe ken, vindt men op economische za ken". Het blad spreekt van „Een by- zonder ergeriyk staaltje van zoge naamde prijzenvergeiyklng, waaraan minister Andriessen zoveel waarde heoht, dat hij mede daarom de sub sidie aan de consumentenorganisa ties maar weer even met een ton heeft verhoogd". Het zegt voorts het niet plezierig te vinden altijd weer de Consumentenbond te moeten aanval len, maar „Dit zyn onduldbare prak tijken". De Kon. Ned. Middenstandsbond ls het volkomen eens met zyn R.-K. oollega's. De KNM legt echter het ac cent op „de financiële afwikkeling". „De consumentenbond had alle kos ten ten minste moeten vergoeden. Men moet de consequenties van zyn daden aanvaarden. Dat machines ge test moeten worden om prijzen te vergelijken ls overigens een normale zaak". VALSE DOLLARS IN HEERLEN (Van onze Roermondse correspondent) In Heerlen zyn valse 20 dollar biljetten in omloop gebracht De po litie die een onderzoek instelt meent, dat de biljetten uit Duitsland komen. Overigens zyn de valse biljetten dui delijk van echte te onderscheiden. Van het opschrift „The withe hou- aan de achterzyde, ontbreekt het lidwoord en ook de bosschage is slordig nagemaakt. Het verval ste bankpapier werd ontdekt by een afstorting aan een bank in Heerlen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11