Bibliotheek Reuvens aanzienlijk groter Dinsdag wordt er weer uitgeleend KLACHTEN OVER BEWAKING VAN KONINGIN ELIZABETH Braiidstofliandel wil wat meer zekerheid Ik blij! wie ik ben. Eisen van half jaar in rookbom-proces Jpgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 oktober 1964 Tweede blad no. 31383 In afwachting van de nieuwbouw E? Filialen fc 6 Dat het streven van „Reuvens" Pu' gericht is op een goede, moderne M- bibliotheekvoorziening is nu wel dui- t (lelijk gebleken. De openbare bibliotheek, die door het Rijk, de provincie en de gemeente wordt ge- k* Bubsideerd, heeft trouwens nog meer „blijde gebeurtenissen" in het vopr- -eE uitzicht. Zeer binnenkort wordt m namelijk in het souterrain van de dl Louise de Coligny-h.b^., in samen- Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d.- WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Linden en J. Labordus; Cornells Gerar- dus Adrlanus Maria, zn van A. C. van den Berg en J. F. Keijzer^ Jan, a der Kraan; Dirk Jan, OVERLEDEN de, 62 jr. man; P. de Ro- 1, F. A, Schenk, 72 Jr, i Lit De Openbare Bibliotheek en Leeszaal ..Reuvens" aan de Bree- a^1 straat is verbouwd. De vernieuwde bibliotheek wordt maandag 12 officieel geopend, waarna op dinsdag 13 oktober de uit- lening in deze gemoderniseerde ruimte begint, 1 Herindeling van het boekenbezit V. i De verbouwing, die ongeveer acht maanden heeft geduurd, is mogelijk 0 1 geworden, doordat het bestuur van tab „Reuvens" in 1962 de beschikking kreeg over de naast de oude prji bibliotheek gelegen dokterswoning, tbij Dank zij de samenvoeging van de twee panden is de uitleenruimte in oppervlakte bijna verdubbeld en kon nai naast de studiezaal een aparte kran- tenzaal worden ingericht, izla Deze krantenzaal bevindt zich evenals de bibliotheek, de kamer van de directeur en het magazijn op de begane grond. De nieuwe stu- diezaal is op de eerste verdieping, waar ook de kamer van de adjunct- directrice, de administratievertrek- ken en de overblijf ruim te voor het personeel zijn te vinden. In de uit leenzaal. die een bijzonder royale aanblik biedt, zijn belangrijke ver beteringen totstand gebracht. De jjj stellingen bijvoorbeeld zijn veel lager ot geworden, waardoor de bibliotheek- eei bezoeker gemakkelijker bij de boeken ooi kan komen. Met de bibliotheek is uit ook het uitleensysteem vernieuwd, hetgeen een aanzienlijke verkorting nig van de wachttijd tot gevolg zal heb- ate ben. Plezierig voor het publiek is ook, dat men in de bibliotheek op est het ogenblik druk bezig is met de herindeling van het totale boeken- eel bezit. werking met de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, een filiaal geopend, waarvan de inventaris voor een groot deel is afgestemd op de negen scholen voor voortgezet onder wijs, dde het Houtkwartier straks zal tellen. Bovendien is bij de samenstelling van deze boekeninven taris rekening gehouden met de leesbehoeften onder het personeel zowel van het Diaconessenhuis als van het Academisdh Ziekenhuis. Voorts heeft het bestuur van „Reu vens" verhuisplannen althans voor wat betreft het filiaal in Zuid1-West. Het ligt namelijk in de bedoeling om het kleine filiaal in de Obreohtstraat onder te brengen in een nieuw schoolgebouw, dat binnen afzienbare tijd in de omgeving van het Bevrij dingsplein zal verrijzen. Het bestuur acht de capaciteit van het huidige bibliotheekje, dat eveneens in een school is gehuisvest, lang niet vol doende om het hoofd te kunnen bieden aan de grote toeloop in dit nieuwe stadsgedeelte. Het wil dit filiaal daarom zo spoedig mogelijk omzetten in een groter filiaal, waar behalve de volwassenen ook de jongeren terecht kunnen. Het oog van „Reuvens" reiikt trouwens nog verder in de toekomst. In het ver schiet ligt behalve een filiaal in Leiden-Noord ook de Instelling van een muziekbibliotheek. Nieuwbouw Dan zjjn er tenslotte nog de grote nieuwbouwplannen, die het bestuur van „Reuvens" graag voor 1970 ver wezenlijkt zou willen zien. Deze plan nen omvatten de bouw van een geheel nieuwe, centrale bibliotheek op de hoek van de Lokhorststraat en de Pieterskerkgracht, waar nu nog het oude M.S.G.-gebouw staat. De grond, die na de afbraak van dit gebouw er wordt al een nieuwe school in het Houtkwartier gebouwd vrijkomt, is voor een deel gereser- Kwarteeuw bij de Potterij Zaalberg Het is vandaag feest bij Potterij Zaalberg in Leiderdorp. De heer J. Hazenoot uit NoordwUk aan Zee werd gehuldigd voor het feit, dat hij nu 25 jaar heeft meegewerkt in de pottebakkerij. Samen met zijn vrouw werd hij in de potterij toegesproken door de heer G. Zaalberg en door de heer G. Riet veld namens alle medewerkers. Het vakmanschap en de toewijding, waarmede de jubilaris zovele jaren de groej van het bedrijf steunde, stemt tot grote dankbaarheid, aldus de sprekers. De samenwerking met de heer Hazenoot was dagelijks een plezier, omdat hij altijd klaar stond om iemand te helpen, met woord en daad. Vele herinneringen werden opge haald, en menige anecdote verteld. Als herinnering aan dit jubileum werd hem een elektrische straalka- chel en een elektrische koffiemolen aangeboden. Na een hartelijk dankwoord 1 den de heer en mevr. Hazenoot teruggebracht naar Noord wijk, i zij de verdere dag te midden vrienden en kennissen het feest der vierden. Deze foto laat zien hoe royaal de bibliotheekruimte na de ver bouwing is geworden. (Foto L.D./Holvast) veerd voor de Leidse Volksuniver siteit K. en O. en voor een ander deel bestemd voor „Reuvens". Wan neer deze nieuwbouw gereed is, zal „Reuvens" uit het pas gerestaureer- en uitgebreide pand aan de Breestraat trekken. Tot zolang zal het pand zjjn diensten als centrale bibliotheek echter zeker kunnen ver lenen. De verbouwing is daar grondig genoeg voor geweest! Eervol ontslag burgemeester BU K.b. is aan Jhr. mr. F. H. van Kinschot op zjjn verzoek met in gang van 1 november 1964 eervol ontslag verleend als burgemeester, met dank voor de goede en langdu rige diensten door hem als burge meester bewezen. Caltex-avond in Stadsgehoorzaal Service is in onze moderne maat schappij een belangrijke zaak ge worden. Om de exploitanten van haar benzinestations daarvan te doordrin gen organiseert de Caltex in het hele land bijeenkomsten voor dealers en hun familieleden. In de Stads gehoorzaal waren gisteravond ongeveer 200 benzinestationexploi tanten en belangstellenden bjj- een om de tweede avond in een serie veertig bjj te wonen. De eerste avond is in Delft gehouden. De avond beperkte zich niet tot louter vaktechnische voorlichting. Bob Wallagh (ex-quizmaster van de AVRO) hield een causerie over „Het benzinestation gezien door de ogen van de automobilist" en er werden interessante films vertoond. De dis tricts-directeur van de Caltex de heer W. Petrie wees in zijn inlei ding op het enorme aantal automo bilisten dat Nederland op het ogen blik telt (een miljoen) en al deze mensen verlangen service. „Naast benzine wil ik op mijn benzinesta tion ook vriendelijkheid tanken" was een uitspraak van Bob Wallagh, die met statistieken aantoonde, dat juist die service zo'n belangrijke factor in de klantenbinding is. Vervol gens werd de film „Boron" vertoond. Hierin werd een beeld gegeven van de ontwikkeling van de brandstof met deze naam, die Caltex op de markt gebracht heeft. Sportliefheb bers kwamen aan hun trekken in de film „Sportflitsen 1964", waarin be langrijke in hoofdzaak motorische sportevenementen de revue pas seerden. Na de pauze leidde Bob Wal lagh geassisteerd door Mieke („hoe-is-de-stand") Benda een quiz. Een groot aantal vaktechnische vragen werd afgewisseld door op drachten, waarmee de toeschouwers zich nogal geamuseerd hebben. Bob Wallagh oude „hersengymnastiek" kwam ook nog aan haar trekken. Met Bert Haanstra's beroemde film ..Glas" en een kleurenfilm over het Australische reddingswezen werd deze (geslaagde) avond besloten. BIJ KOMST VAN AARDGAS (Van onze Haagse correspondent) De brandstoffenhandel in Neder land heeft genoeg van de onzeker heid over de gevolgen van de in voering van aardgas voor deze bran che. De brandstoffenhandelaren vrezen, dat hun stem in de gasad- viescommissie van te weinig beteke- is en hun organisaties hebben daarom een onderhoud aangevraagd bjj de minister van Economische Za ken. Zij willen meer weten dan de al gemene uitspraak „het aardgas zal, snel mogelijk in de woningver- warming worden ingepast". Naar hun schatting zullen van de ongeveer 4000 brandstoffenhandelaren in het land er na de invoering van het aardgas op de lange duur maar een 2000 kunnen overblijven. Het onge- 15.000 man tellende personeel zal nog sterker worden gereduceerd. De brandstoffenhandel legt er de nadruk op, dat zij niet de bedoe ling heeft met haar bezwaren de invoering van het aardgas in de weg te staan. Ze vindt het echter onaan vaardbaar, dat er alleen maar in algemeenheden en in landelijke per centages over de penetratie van het Min jon houdt talentenjacht Na een periode van betrekkeljjke non-activiteit heeft de afdeling Lei den van AVRO's jeugdomroep „Min- jon", voor de komende weken grootse plannen. Op 29 oktober wordt in de grote zaal van de „Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rjjn een talenten jacht gehouden. Hoofdprjjs Is de Minjon-beker. Na afloop van de „jacht" wordt er gedanst. Minjon heeft gezorgd voor een des kundige jury. Hierin hebben zitting impresario Paul Acket, hoofdredac teur van het teenagermaandblad „Muziek Express", Gé Hofenk, mu- ziekdeskundige uit Leiden, Piet Goo- sen, journalist, Peter Fock, namens platenmaatschappij Bovema en Anne van Egmond namens Minjon afde ling Sleutelstad. Het is de bedoeling van Minjon om met deze talenten jacht niet alleen een overzicht te krijgen van wat er op muzikaal (en ander gebied) in Leiden wordt ge presteerd, maar ook onderwerpen te vinden voor haar radioprogramma's. De presentatie van de avond is in handen van Marga Kosten. Eén van de artiesten die hun me dewerking al hebben toegezegd, is de cabaretier Boudewjjn de Groot. Ver der zullen aan bod komen de be oefenaars van declamatie, populaire muziek en jazz-zangers of -zangeres sen, die niet aan een band verbon den zijn kunnen toch inschrijven. Minjonlid Ben Hurrelbrinck stu dent aan het Haagse conservatorium zal de pianobegeleiding verzorgen. aardgas In de verwarmingssector wordt gepraat. In 1975, zal volgens een becijfering, die voorzichtiger is dan de officiële, 40 60 procent van de dan be staande omzet aan huisbrand door aardgas worden ingenomen. Een geraamde tussentijdse groei van de behoefte met 20 procent kan niet verhinderen, dat de huisbrand leveranciers dan toch al enkele tien tallen procenten van hun omzet zien verdwijnen. Opening nieuw gymnastieklokaal De wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, opent dinsdag 13 ok tober om 4 uur het nieuwe gymnas tieklokaal aan de Damlaan. Deze of ficiële opening vindt plaats in het speellokaal van de openbare kleuter school „De zandtaart" aan de Dam laan ld. Nieuw onderdak trombosedienst De afdeling Leiden en omstreken van het Roode Kruis zal op 16 ok tober een nieuwe ruimte in het Aca demisch Ziekenhuis in gebruik ne men. Daarin zal de trombosedienst van het Roode Kruis gevestigd word Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden en Omstre ken van het Nederlandsche Roode Kruis zal om 4 uur de officiële ope ning verrichten in de grote cursus zaal van het Academisch Ziekenhuis. Tk was er helemaal niet vóórdie om schakeling op aardgas. Per slot van rekening jagen ze je maar op kosten. Dit afgekeurd, dat afgekeurd en de pijp af gekeurd. En in de bus een briefje: zorg er zelf maar voor! Dat kostte me handen vol geld'. Deze verzuchting is van me vrouw D. J. de Jong, Cattenhagestraat 11a in Naarden. Velen voelen het netzo. Waarom blijft zij bij gezellig kolen stoken? T)at zal ik u zeggen. Het bevalt mij al niet met koken, laat staan met stoken En ik wil graag klant blijven. Zoals ik j altijd geweest ben. Klant van een kolen-j handelaar, die wéét wie ik ben als ik op- j bel. Echt klant - en geen verbruiker nummer zoveel. Een naamloze. Met ambtelijk gedoe. Bovendien: in de kamer waarin je leeft kan je niet zonder echte strabngswarmte. Warmte waar wat aan te beleven is f U hoort tiet: leefwarmte. Van kolenly* Zo is het! GEZELLIGE MENSEN STOKEN Bridgeclub VOG De uitslag van de 1ste ronde der parencompetitie luiden: Zwart: 1. TjalkensWakka 57 pun ten; 2. Schalks—Beijer 55 punten; 3. Hr. en mevr. Brakel 51 punten; 4. Roosv. Deelen 47 punten; 5/6. mevr. Kukler—v. d. Berg 45 punten; 5/6. EpskampGans 45 punten. Rood: mevr. SmitOtto 62 punten; 2. hr. en mevr. Caro 58 punten; 3. hr. en mevr. Raar 49 punten; 4. hr. en mevr. Boogaard 47 punten; 5. Planje Planje 43 punten; 6. Den Haas Gramkow 41 punten. Groen: 1. dames BosseHillege- hekken 93 punten2. Kruizinga Lagas 89 punten; 3. dames TukBos scha 85 punten; 4. SmitVogelen zang 80 punten; 4. SchilthuizenBelt 79 punten; 6. v. NoortDofferhof 68 punten; 7. KettenisSwaak 68 pun ten 8. De Tombev. d. Burg 66 pun ten; 9. mevr. HorreeSlort 47 pun ten; 10. hr. en mevr. Galjaard 0 pun ten. Officiële publikatie TIJDELIJKE AFSLUITING GROENOORDSTRAAT. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, ■erband met het li bels, de Groenoordstraat, dat ln verband met het leggen legen tussen de Koningstraat Hansenstraat, met Ingang van 8 ok tober a.s. voor de duur van drie we ken, of zoveel langer of korter als de werkzaamheden zullen duren, zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- door verkeerstekens worden aangegeven. In het rookbom-proces" te gen twee Belgische militairen is gistermiddag tegen ieder een ge vangenisstraf van een half jaar en een boete van 50 Belgische franken (f3.60) geëist. De beklaagden, tegen wie de vori ge week het proces voor de krijgs raad in Luik is begonnen, zijn de 20-jarige sergeant Maigre en de 36- jarige kapitein Bergers. Zy worden verantwoordelijk gesteld voor de dood van drie Belgische dienstplich tigen en het lichamelijk letsel van elf rekruten. De militairen vonden de dood bij een oefening op 26 februari van dit jaar in het opleidingscentrum te Be- verloo. Zij moesten door een riool kruipen en om de oefening een rea listisch karakter te geven werd ge bruik gemaa,kt van een rookgranaat. De giftige rook werd drie dienst plichtigen noodlottig. Elf soldaten liepen ernstig letsel op aan de adem halingsorganen en enige van hem zijn nog steeds niet geheel hersteld. De auditeur-militair achtte kapi tein Bergers schuldig aan een „ern stig verzuim", door by het begin van de oefening niet te herinneren aan de veiligheidsmaatregelen, die by het gebruik van de rookgranaat Engelse vorstin bezoekt Canada De inwoners van de rustige Canadese marktstad Summerside hebben gisteren geklaagd over de drastische veiligheidsmaatrege len, die waren getroffen voor de rit die Koningin Elizabeth maan dagavond door de stad maakte, op weg van het vliegveld naar het koninklijke jacht „Brittannia", De klachten waren, dat de auto van de Koningin met zo'n vaart reed, dat de mensen haar in sommige de len der stad niet eens hebben kun nen zien. In sommige wyken reed de stoet echter heel langzaam. Of ficieel was bekendgemaakt, dat de autostoet langzaam zou rijden, wat normaliter een snelheid van 16 km/u. betekent. de en aan de achterkant van de wo ningen, die uitzien op de werf. Alle gebouwen in de omgeving waren voor de aankomst van de Koningin door zocht. Een pensionhouder heeft ver klaard dat de politie alle kamers van zjjn pension heeft doorzocht en had opgedragen, niemand meer tot het gebouw toe te laten. In Charlottetown werd Koningin Elizabeth gisteren hartelyk toege juicht door een met vlaggetje zwaaiende, enthousiaste menigte van 20.000 personen. Het was het eerste optreden in het openbaar van de Britse vorstin, die een achtdaags be zoek aan Canada brengt. De Koningin verliet het konïnkiy- ke jacht „Brittannia" voor een plech tigheid in de haven alvorens een autorit van 20 minuten naar het cen trum van Charlottetown te maken. Een groot gedeelte van de bevolking was uitgelopen om de Koningin te kunnen zien en te begroeten. De ko- ninkiyke stoet reed langzaam zodat iedereen de gelegenheid had haar goed te zien, hoewel zy in een ko- gelvrye limousine reed. moeten worden genomen. Sergeant Maigre werd schuldig geacht „we gens zyn ondoordachte en onverant woorde daad, die in strijd was met de meest elementaire regelen van voorzichtigheid". Hy had de rook granaat niet in de open lucht gela ten. De krijgsraad zal op 14 oktober uitspraak doen. De verdedigers van beide beklaag den bepleitten vrijspraak, zy voer den aan, dat de militaire voorschirf- ten onnauwkeurig en tegenstrydig De advocaat van sergeant Mai gre noemde de leiders van de schei kundige diensten in België verant- woordeiyk voor het drama. „Een ondergeschikte van 21 jaar mag niet worden veroordeeld om te betalen voor een reeks van tekort komingen en vergissingen op alle trappen van de militaire hiërarchie" zo zei hy. Beide militairen betuigden hun spyt. „Ik zweer dat ik nooit de rook- potten zou hebben gebruikt als ik de giftige eigenschappen ervan ook maar had vermoed", verklaarde ka pitein Bergers. In antwoord op de vraag van de president van de krijgs raad, of hy nog wat wilde zeggen, kon sergeant Maigre alleen maar uitbrengen: „Het spyt me wat er is gebeurd. Het spyt me dubbel voor de jongens die gestorven zyn". LEIDSCHE SPAARBANK In de maand september werd er by de Leidsche Spaarbank ingelegd f 3.410.079,92 en terugbetaald f 2.922.420,01. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 532 en het aantal afbetaalde boek jes 431. Op 6.244 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 214.138,25 bygeschreven. Er werden 1.304 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen- ïyke inhoud van f 60.292,48. Het tegoed der 57.500 inleggers aan het einde der maand bedroeg f 63.788.479,17. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren; Edward R.. z. v. D. Baatlanl en J. Koekendaal. Gerlinde, d. v. M. van den Berg en J. G. BoonzaaUer. Alexandra W. E., d. v. R. van Win en H. A. Weeteling. Yvette G., d. v, H. R. Roman en G. T. Bauer. Ondertrouwd: Jaap J. L. van Waal* wyk van Doorn, 26 J. en Frédérique de Brullne. 22 Jaar. Phillppus B, kvoort, 27 J. en Willy H. VerheyJ

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3