KLEUTER JASJE KBEYMBOBG KBEYMBOBG AMERIKAANS-WESTDUITS GESPREK OVER DE ,MLF' m ANORAMA 'OSTBUS 1 IA A RL Ei Twee arrestaties in A uschwitz -proces Aardgas grote post op betalingsbalans Missionarissen in Kongo mishandeld Zonneweg Milaan- Napels Johnson van zege op Goldwater overtuigd PAARDENDINER IN HILTON wmm \mÈ 1 maart 1860 Dinsdag 6 oktober 1964 Vijfde blad no. 31382 legering in Washington houdt vast aan het recht van veto Poging tegemoet te komen aan de Russische vrees De laatste fase van de opstelling een verdrag voor de multilaterale irnmacht (MLF) is ingegaan, nu de estduitse NAVO-gedelegeerde Wü- ilm Grewe in Washington met de nerlkanen onderhandelt. Vrijdag rak Grewe anderhalf uur met de A juister van Buitenlandse Zaken, Jton Rusk. Bjj dit onderhoud waren eneens aanwezig de Amerikaanse derminister Ball, de ambassadeur n de VS bjj de NAVO, Finletter, de estduitse ambassadeur Knappstein, u een aantal Duitse MLF-experts. «er dagen confereert Grewe nog lt de Amerikaanse minister van fensie McNamara. De Duitse NAVO - gedelegeerde ledt daarbij op namens de zeven iden, die aan de MLF-beraadsla- jgen deelnemen: Engeland, Italië, B d e r 1 a n d, België, Griekenland, irkije en de Bondsrepubliek, maar fn van deze landen heeft zich vast- ,egd op deelneming aan de MLF, dens de besprekingen tussen Gre en Rusk is gebleken dat de Ame- knen hopen het verdrag voor eind 14 rond te hebben, zodat het in de- nber aan de NAVO-ministerraad li worden voorgelegd. Ongewenst duet itlnister Rusk hoopt, dat een flink atal landen zal deelnemen, aange- n een Amerikaans-Westduitse icleair duet" hoogst ongewenst fdt geacht. Een eventuele Britse Igering deel te nemen lijkt niet in at om het MLF-plan te torpede- L hoewel Londens meedoen zeer Itngrijk wordt gevonden. Het mi- fcerie van Buitenlandsee Zakein liet rigens doorschemeren dat het be- grijkste Amerikaanse motief hele MLF-zaak is de bevrediging i West-Duitslands wensen naar J4,73ezeggen schap op het gebied van atoombewapening. Ds vorm van de beschikkings bevoegdheid over multilaterale kern macht, die, zoals bekend, zal bestaan tpit gemengd-bemande schepen uit gerust met Polaris-raketten, ziedaar het kernpunt van Grewes bespre kingen. Hierover wordt in Washington de uiterste geheimhouding bewaard, die zelfs leidde tot het half wegmoffelen van het bezoek van Grewe. De be richten uit het NAVO-hoofdkwartier in Parijs, die hier zjjn ontvangen, wijzen er evenwel op, dat de controle op de kernmacht uitgeoefend zal worden door de lidstaten, die een verschillend stemgewicht zullen krij gen al naar gelang van hun finan ciële bijdrage of de grootte van het land. Voorbehoud Een dergelijk stem systeem zou kun nen beslissen over het gebruik van de NAVO-kernmacht tijdens een oor log, maar altijd nog onder voorbe houd van instemming der Amerika nen. Aangezien inschakeling van een NAVO-atoommacht uiteraard een totale kernoorlog zou ontketenen, waarbij Amerika's eigen kernpoten- tieel eveneens in het gevecht ge mengd zou moeten worden, acht Washington een Amerikaans veto recht bij de MLF gerechtvaardigd. Bovendien vrezen de Amerikanen dat Moskou zich ernstig bedreigd zou voelen als de MLF-kernmacht zonder Amerikaanse instemming, eventueel zelfs onder druk van de Westduitsers gebruikt zou kunnen worden. :ht wa ar - het sta at in Atvoetballer (schoenmaat 46) ird verkocht voor honderddui- <nd gulden en vertelt aan Pano- ma wat voor gevoel dat is. eneral der Flieger Christian sen, de beul van Putten, verant woordelijk voor de dood van fcizenden onschuldigen werd Jin week of wat geleden in |uitsland gedecoreerd. Ijf toffe Amsterdammers, die /ior de televisiejury „Nieuwe ogst" werden afgekraakt, aakten een gramofoonplaat, I e een internationaal succes is. I rachtige, Tl centimeter bre- b, kleurenfoto van de „Wil* b» eem een abonnement, NU, >or de winter begint, op dit illustreerde weekblad, dat van eerste tot de laatste bladzijde artreffelijke ontspanning !dt voor het hele gezin. Stuur J een briefkaart met naam en Wresaan an krijgt u da eerstvolgende 3 'Ummers gratis en daarna (voor JO 'echts 40 ets per week) elke 'eek Nederlands eigen gezlns- ^'eekblad! STAATSBOSBEHEER STRIJDT TEGEN VERSNIPPERING VAN BOSGROND Het Is van belang, dat de particu liere bos- en landgoedeigenaar wordt geholpen zijn bosbecit zodanig dabei te maken, dat de verleiding tot verkoop aan makelaars, die het ver volgens versnipperen en aan particu lieren doorverkopen, vermindert. Dit wordt gezegd ln het jaarverslag 1963 van Staatsbosbeheer. Steeds meer bossen en landgoede ren komen in de handen van mensen die er willen wonen, zodat bungalows komen te staan op kleine omrasterde bosgedeelten. Bovendien komen grote boscomplexen ln handen van instel lingen die er slechts een beperkt ge bruik van maken. Het streven naar een veelzijdig gebruik wordt op die manier tegengewerkt. Voorts leiden verliesgevende exploitatie en de door speculatieve verkoop in het kader van de recreatie sterk gestegen prijzen van bosgronden tot het verkopen door sommige bos bezitters van hun bezit of van een deel daarvan. Versplintering in kleine bosperce len kan hierdoor ontstaan, die dan begerenswaardige handelsobjecten zijn geworden. Om het verschijnsel bungalowbouw e.d. tegen te gaan, voert Staatsbosbeheer een bepaalde aankooppolitiek. Tegen de zgn. wind handel in bosperceeltjes is eohter weinig te doen. Het bosjaar 1962/'63 liet voor staatsbossen, inclusief natuurterrei- mi natuurreservateneen nadelig saldo zien van f 1.783.000, dat is ruim f 23 per hectare. De uitgaven over dit bosjaar werden slechts voor 50,2 pro cent gedekt door de inkomsten. In het bosjaar 1958'59 wat dit dek kingspercentage no 67,9. Het verslag noemt het uit 1960 da treden ANWB-plan .Hollands Groe- Zane" als een eerste schot in de goede richting. Maar wat ontbreekt ti alomvattend landschapsstruc tuurplan voor de Randstad Holland, de grootste concentratie van bevol king in ons land, doch met het min ste openbare groen per hoofd van de bevolking van Europa. Aan de communistische vrees hoopt Washington tegemoet te komen door vast te houden aan het vetorecht voor het gebruik van de MLF, maar desondanks heeft minister Rusk geen aanwijzingen dat de Russen hun op positie tegen de MLF opgeven. Als de NAVO - kernmacht werkelijkheid wordt, hebben de hoge Amerikaanse functionarissen geljjk gekregen, die sinds jaren beweren dat het MLF- plan een belangrijke vondst is. Te genover sceptici stellen zij de mili taire versterking die de MLF zou be tekenen, de nauwere binding tussen Amerika en Europa en vooral de ver steviging van de Atlantische politiek tegenover De Gaulle's aspiraties. Het MLF-plan is een belangrijk onderdeel, aldus Washington, van de succesrijke politiek om de Westduit sers wat te bevrijden uit de Franse omhelzing en hen te binden aan een Atlantische, pro-Amerikaanse koers. VISSERS BEROOFD Maleisische vissers hebben een buitenlands schip, dat hen zater dag van schepen en uitrusting ter waarde van ongeveer 175.000 gulden had geroofd, geïndentificeerd als een de Indonesische ma- De identificatie vond plaats door middel van silhouetten van In donesische schepen, hun getoond door de politie. In Port Swettenham deelden zij meo dat het schip zeer groot was en drie kanonnen had. Volgens hun verklaring waren zij aan 't vissen in de internationale wal teren Straat van Malakka met een vloot van 40 schepen toen het oorlogsschip naderde. Elf boten wisten te ontsnappen. Zij werden beschoten met kleine wa pens. Vijfenvijftig vissers werden aan boord van het oorlogsschip ge nomen, doch 43 van hen werden twaalf uur later in vier van hun schepen weer vrijgelaten. De andere twaalf mannen ztfn nog niet terug- Van de 21 beklaagde voormalige SS-ers in het Auschwitz-proces in Frankfurt zijn er nog zes op vrije voeten. Gisteren werden in de rechts zaal de SS-ers Klaus Dylewski en dr. Willi Frank gevangen genomen. De rechtbank voldeed niet het verzoek van een der openbare aanklagers, ook dr. Ludwig Schatz er Perry Broad in voorarrest te hou- deb. De rechter verklaarde dat tegen Dylewski en dr. Frank de laatste weken nieuwe bewijzen van mede plichtigheid aan moord op gevange van Auschwitz zijn binnenge komen, wat voor de andere twee niet >ld. Zowel Openbaar Ministerie als ver dediging heeft bij het Westduitse fe derale gerechtshof beroep aangete kend tegen de gevangenisstraf van vijftien jaar, die vorige week woens dag de vroegere SS-generaal Karl Wolff dooi* een rechtbank in Mtin- chen werd opgelegd wegens zijn hulp bij 300.000 tijdens de oorlog ge pleegde moorden op joden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie is het Open baar Ministerie het niet eens met de uitspraak van de rechtbank, volgens welke Wolff alleen behulpzaam bi) moorden is geweest. Het Openbaar Ministerie had Wolff oorspronkelijk aangeklaagd wegens de veel zwaar der wegens medeplichtigheid aan moord, waaraan automatisch levens lange gevangenisstraf is verbonden, de maximum-straf in West-Dutsland. Johnson reed in Kennedy's auto President Johnson is gisteren met zijn Philippijnse ambtgenoot Maca- pagal in de auto, waarin president Kennedy in Dallas werd vermoord, door de straten van Washington ge reden. Het was de eerste maal da Johnson in deze auto, die sinds 2: november 1963 verscheidene veran deringen heeft ondergaan, reed. De auto heeft thans een perma nent dak van kogelvrij glas. Dit kan worden afgedekt met een zwart talen dak, wanneer de inzittenden minder wensen te worden bekeken. Oorspronkelijk kon de auto met en zonder dak worden gebruikt. Toen president Kennedy er zijn laatste rit in de straten van Dallas mee maakte, was het dak open. Komend voorjaar ionen-raket De Amerikaanse luchtmacht zal het komend voorjaar een raket in een baan om de aarde trachten te brengen, die wordt voortgestuwd door middel van een kleine ionen-kern reactor, „Snap-IOA" geheten, zo is officieel in Washington bekendge maakt. Deze proefneming zal de naam „operatie-Snapshot" krijgen. Zij kan van groot belang zijn voor toekomstige interplanetaire vluchten. Kortgeleden is al een proef met een raket van dit type gehomen en de ionenmotor had toen „perfect" ge functioneerd. te zijn en te b/i. Minister kijkt in toekomst De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft gisteravond in Groningen gezegd, dat de uitvoer van aard gas in 1975 een gunstige invloed van één miljard gulden op de betalingsbalans zal hebben. Hij gaat hierbij uit van een export tn vijftien miljard kubieke meter aardgas per jaar. Zonder het aard gas, aldus minister Andriessen, zou neer invoer van energie nodig zijn bij een stijging van de behoefte. Een verslechtering van de betalings- Met het doorknippen van een lint opende Prinses Irene in Ma drid een schilderijententoonstel ling van de Nederlander Adrian Stahlecker. Links van de Prinses de schilder, rechts haar echtge noot. balans, die dan het geval zou zijn, zal thans door het aardgas worden opgevangen. Minister Andriessen zei dit in een rede voor de Commer ciële Club in Groningen. Waarborg De minister ging ook in op de dis cussie, die in het buitenland ge voerd wordt over de deelneming van de N.A.M. in de buitenlandse distri butie. Hij zei, dat dit de bedoeling heeft te waarborgen, dat het Neder landse aardgas in het buitenland ook op lange termijn op commerciële basis verkocht kan worden. De ruime vraag in Europa laat namelijk ook import van elders, bijvoorbeeld Noord-Afrika, toe. De winbare re serves daar zijn gelijk aan de onze, maar Nederland heeft het voordeel van de gunstige ligging. Beperkt Minister Andriessen zei nog eens dat de aardgasvondsten in Neder land, nationaal van ingrijpend be lang, voor de voorziening van West- Europa een beperkte betekenis heb- Hij gaf enkele cijfers over gasvoorraden elders: Noord - Amerika circa 8000 miljard kubieke meter, Midden-Oosten 5000 miljard m3, Rusland 2500-5000 miljard m3. De Nederlandse voorraden vormen ses procent van de totale wereldvoorraad. Absoluut gezien niet imponerend, naar verhouding ech ter wel, zo meende minister Andries- Nederland heeft per hoofd van de bevolking twee maal zo veel aard gas als Amerika. Garantie - PdlyFIctJ Vraag Uw winkelier Zeventig priesters en missio narissen zijn gisteren uit Beni, Oost-Kongo in Kampala gearri veerd. Verscheidenen waren door een opstandelingenrecht bank gevangen gezet en ter dood veroordeeld, terwijl velen van hen waren mishandeld. /an onze correspondent in Rome) In Italië is zondag een der groot ste publieke werken ingewijd, die dert de eenheid van Italië tot stand zijn gekomen. Het gaat om de Auto strada del Sole (de Zonneweg). Die geweldige autostrada verbindt Mi laan via Bologna, Florence, Rome met Napels. Het is een weg va kilometer lang en het is nu mogelijk in minder dan vijf uur van Milaan naar Napels te rijden. Een weg van 755 kilometer is op zichzelf nu niet zo'n geweldig won der, maar Italië is een buitengewoon bergachtig land en dus is het groot ste deel van die weg, namelijk het hele gedeelte ten zuiden van Bol na, een opeenvolging van tunnels van bruggen over ravijnen, afgron den en bergstromen. Er zijn honder den bruggen en tunnels. Het werk heeft zeven jaar geduurd en de kosten bedroegen ongeveer 350 miljard lire (2,1 miljard gulden) Daarvan heeft de staat tot nu tcx slechts 30 miljard betaald en verder werd het grootste gedeelte voorge schoten uit leningen, die onder mee] ook in het buitenland geplaatst zijn. De bedoeling is dat op den duur deze weg wordt betaald door de tol len die geheven worden en vrij hoog zijn, maar die men met plezier be taalt, omdat de autostrada de we£ van Milaan tot Napels tot veel min der dan de helft terugbrengt, verge leken met de gewone autowegen, die trouwens vrij smal zijn en tal van spoorwegovergangen en kruisingen hebben, terwijl de autostrada geen deze nadelen heeft. (Van onze A'damse correspondent)Het paardenbanket was een idee de in kringen van de rui- Op het trottoir voor het Hilton- hotel in Amsterdam heeft gis termiddag ter gelegenheid van werelddierendag een paarden banket plaats gehad, dat enor me belangstelling trok. Ruim honderd paarden en pony's o.a. van de bereden politie, rui- terverenigingen en ponyclubs, bierbrouwerijen en stalhouders en zelfs drie ezels die uit de ijs- show waren gewandeld, zetten zich groepsgewijze aan twee dertig meter lange met lakens merk „mors maar" gedekte ta fels waar koks en obers van Hilton het paardendiner ser veerden: haver, roggebrood, wortelen, suikerklontjes en sla. Er stonden zelfs champagnefles sen op tafelmaar de inhoud bleek Amsterdams leidingwater. De kandelaars waarmee de ge dekte tafels waren opgesierd, bevatte wortelen in plaats van kaarsen. Menig paard pikte er èèn uit. tersport bekende Frits Rolff, die niet alleen van het diner, maar ook van de paardenop- tocht door de stad een jaar lijkse traditie wil maken. Van alle kanten had hij spontane medewerking gekregen om het dierendag feest tot een groot evenement te maken. De stoet die bijna een kilometer lang was, zocht zich in de middag uren een weg van het havenge bouw naar Hilton, waardoor het drukke maandag verkeer in de binnenstad op vele punten vol komen vastliep. Tienduizenden kijkers langs de weg zagen een fraai schouw spel: prachtig geborstelde paar den, rijtuigjes in vele modellen en uitvoeringen, een oude Jan Plezier, een echte paardetram, een antieke hooiwagen, een historische kaaswagen, natuur lijk de Amsterdamse bierbrou werskarren, een postkoets, een verrukkelijke Victoria, een open rijtuigje waarin de eregasten van het paardenfeest, Sjoukje Dijkstra samen met organisa tor Frits Rolff mede applaus ontvingen. Bij het Hiltonhotel kreeg het feest zo'n spontaan karakter, dat de organisatie uit de hand dreigde te lopen. Paarden wil len hun meesters n.l. wel eens vergeten, als ze eten en de meeste dieren hadden maar bit ter weinig tafelmanieren. De directie van Hilton verzekerde ons echter, dat zij volgend jaar graag meer viervoeters op het dierendag diner wil ontvangen. En Frits Rolff zal graag weer ko men, want Hilton overhandigde hem een schaal met sand- wiches, die met biljetten van tien gulden waren belegd en die een welkome aanvulling waren van de collecte ten bate van de dierenbescherming verenigin gen die tijdens de optocht was gehouden. President Johnson verwacht dat de voorsprong die hij blijkens diver- opiniepelingen op zijn rivaal Bar ry Goldwater heeft, in de komende maand belangrijk kleiner zal den, maar hij is ervan overtuigd dat hij de verkiezing op 3 november zal winnen. Dit is van de rijde het Witte Huis meegedeeld. Inderdaad hebben de Jongste opi niepeilingen aangetoond, dat Gold water op Johnson inloopt en dat de grote voorsprong van de president kleiner ls geworden. Johnson is mening dat deze ontwikkeling nog even zal aanhouden. De president echter de hoop koesteren dat hij op 3 novemner, over het hele land ge en, toch minstens tien percent stemmen op zich zal verenigen dan Goldwater. Bij het jongste opinie-onderzoek, in de loop van dit weekeinde ge publiceerd, is gebleken, dat John son de leiding heeft met 62 tegen 32 percent. De resterende zes per cent vertegenwoordigt een groep die nog geen keuze heeft gemaakt. Johnson zou verwachten dat de kloof tussen hem en Goldwater tot een verhouding van 55 tegen 45 percent zal versmallen. Volgens deskundigen zou dit bete kenen dat de president zeven miljoen stemmen meer zal krijgen dan zijn rivaal. Eisenhower won in 1956 met een verschil van 9,5 miljoen stemmen en Franklin Roosevelt in 1936 met een verschil van elf miljoen stem men. Kennedy haalde het zoals be kend in 1960 maar net. Hij kreeg toen 113.000 stemmen meer dan zijn tegenstander Nixon. Ondanks deze cijfers staat John son sceptisch tegenover de adviezen van die raadgevers die menen dat de zaak al bekeken is. Hij vreest de zelfvoldaanheid bij de Democraten en isv an plan tus sen nu en het einde van de maand nog een krachtige verkiezingscampa ne te voeren. Hij verwacht niet dat hij dan het traditioneel Democra tisch stemmend ezulden voor zich zal winnen, hoewel er in diverse zuide lijke staten een zekere neiging aan de dag is getreden om hem te steu- Steun De New York Herald Tribune heeft president Johnson zijn steun toegezegd en verklaard te hopen dat de Democratische kandidaat de pre sidentsverkiezing ln november zal winnen. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het 124 Jaar gele den opgerichte grote Newyorkse Dag blad dat het de zijde van de Demo cratische kandidaat kiest. In een zondag gepubliceerd hoofdartikel schrijft het blad dat het zijn geloof in de Republikeinse party bewaart e naltyd Republikeins zal blijven, maar dat het geen enkel vertrouwen in de bekwaamheden en politiek van Goldwater kan hebben. Executies in Perzië In SJiraz, in het zuiden van Per- zijn gisteren zes stamhoofden door een vuurpeloton terecht ge steld wegens opstand tegen de rege ring en het saboteren van het landnei vormingsprogramma. De vluchtelingen vertelden dat het huis van bisschop Pierard door de rebellen was geplunderd nadat de regeringsstrijdkrachten waren ver dreven. Na te zijn mishandeld en met de dood te zijn bedreigd, kregen zij echter toch toestemming om te ver trekken. Een Afrikaanse priester, vader Moe- soeboa, werd ernstig mishandeld toen hij trachtte zijn bisschop te bescher men. Hij is nu herstellende van zware hoofdwonden. De vluchtelingen ko men thans wat op hun verhaal in een missiepost nabij Kampala. Uit Leopoldstad werd gemeld, dat de regeringsstrijdkrachten de be langrijke katholieke missiepost Loe- boenda, gelegen aan de spoorlijn Kongolo-Kibombo, hebben heroverd. ZWO-subsidie De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de commissie voor de concor dantie en indices op de Mohamme daanse traditie-literatuur van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen een subsidie ver leend voor de voortzetting van de uitgave „Concordance et indices de la tradition musulmane". Deze uit gave wordt htans verzorgd door prof. dr. mr. J. Brugman, hoogleraar in het Arabisch aan tie Leidse Univer siteit, die hiervoor een drietal kan- diaten in de Semitische letteren heeft aangetrokken. Warm en sterk. Wollen velours In grijs en beige 2 Jaar nü 1975 kL «t. p. m. Alleen geldig 7 okt. Stille Rijn, t.o. Hartebrugskerk

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15