LEXINGTON Feestconcert Ex Animo met rede ds. Yossers Mej. P. v. d. Linde kwarteeuw bij firma B. de Koning, Leiden EXINGTON „Leiden verlost was Holland verlost" SOCIËTEIT HO CATENA UITGEBREID OpgerlcTit 1 maart 1860 Vrijdag 2 oktober 1964 Tweede blad no. 31330 Gezellig feest in Warmond In de gezellig met visnetten ballonnen versierde zaal van restau rant „De Zon" in Warmond hebben gisteravond de directie en de perso neelsleden van het manufacturen- bedrijf, de firma B. de Koning nit Leiden, gestalte gegeven aan het zil veren jubileum van mej. P. v.d. Lin de, cheffin van de afdeling kleuter en kinderconfectie. Het gehele personeel was met echt genoten en verloofden met bussen naar Warmond gekomen om blijk te geven van de waardering vooi jubilaresse, die de groei van het be- drijf in déze kwarteeuw van nabij heeft meegemaakt en gezien heeft, dat er vestigingen kwamen in Kat wijk aan Zee en Rijnsburg. De directeur, de heer A. Sanders, heeft in een van waardering getui gende toespraak de verdienstan mej. Van der Linde belicht. Hm noemde haar een rustigé, altijd door werkende bracht, die al haar talen ten in dienst heeft gesteld van firma. Dat de jubilaresse vijf twintig jaar het bedrijf heeft ge diend achtte hij een voorrecht. Zij is een bescheiden medewerkster ge weest, die altijd hard heeft gewerkt en niet graag op de voorgrond trad, De heer Sanders hoopte, dat mej. Van der Linde, het bedrijf nog vele jaren zou mogen dienen en bood haar enige geschenken aan: een velop met inhoud en een koelkast, die door het jongste personeelslid Emile Sanders (geen familie vat directeur) van achter een gordijn Krefeld door B. en W. op stadhuis ontvangen Een ontvangst op het Stadhuis en een diner in de Burgerzaal hebben gisteravond de vierde uitwisseling tussen Krefeld en Leiden enige luis ter bijgezet. Het Duitse gezelschap en de Leidse gastheren werden in de hal voor de Burgerzaal door burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot wel kom geheten, terwijl ook de wethou ders van hun belangstelling blijk ga- Burgemeester Van Kinschot vertel de het hoe en wat omtrent de voor Leiden feestelijke datum 3 oktober en overhandigde de deelnemers uit Krefeld een fotoboek over Leiden, terwijl de leiders een miniatuur hutspotje kregen aangeboden. Ook overhandigde hij aan Krefeld een historische kaart van Leiden. De heer Th. Fabel antwoordde namens de gasten en bood eveneens enige cadeaus aan, waarna het diner de aandacht opeiste. Vandaag staat de uitwisseling in het teken van de sportontmoeting, terwijl morgen de 3-oktober festivi teiten worden bijgewoond. Zondag vertrekken de Duitse gasten weer naar Krefeld. Jubileum D. Kloos De heer D. Kloos, bedrijfsleider van de NV Boekbinderij J. van den Berg, herdacht niet, zoals wij schre ven, dinsdag het feit, dat hij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. De viering moet nog plaats vin den en wel op as. dinsdag. gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER V. d. WATER Haarlemmerstraat 307, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, „g, de d\iur i asfalteringswerkzaamheden zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, ln beide richtingen. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het verkeer komende van de ro tonde Lammenschansplein en gaande in de richting van het stadscentrum, met Ingang van 5 oktober a.s. voor de duur der werkzaamheden aan het weg dek van de Lammenschansweg nabij de genoemde rotonde, zal worden geleid via de Kanaalweg. De omleiding zal door middel van borden worden aangegeven. ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester Lelden brengen hebbenden, dat met 19 oktober li tarie, afdeling Openbare Werken (ka mer 112), ter inzage zal liggen een ontwerp van een door hun College aan de Gemeenteraad voor te stellen be sluit krachtens artikel 9 der Wegen- wet (met toelichting en situatieteke ning), tot het aan het openbaar ver keer onttrekken van de le Looierstraat met uitzondering van het meest zui delijke gedeelte ter lengte van onge- teraad worden ingediend. F. H. VAN KINSCHOT. naar de tafel van de jubilaresse werd gereden. Na deze woorden van de heer San ders sprak mej. I. Caspers. Zy was de tolk van het gehele personeel van de firma De Koning. „Wy hebben waardeerde cheffin", zei zij. Het ge waardeerd cheffin", zei zij. Het ge schenk was een gouden ring met een granaatsteen en een fraaie handtas. De heer J. v.d. Zeeuw zorgde nog voor een verrassing. Hij vertelde, dat er elke morgen aan het personeel een kopje koffie wordt aangeboden en dat daarbij met verjaardagen een gebakje wordt gepresenteerd. Wanneer dat laatste het geval is kan men mej. Van der Linde geen groter pliezer doen, dan haar een „Br eestraat je" aan te bieden. Omdat zij op deze jubileumdag twee ver jaardagvieringen had gemist van die boekhouder en die assistent van de directeur overhandigde hij haar een extra groot „Breestraatje". Nadat alle aanwezigen mej. Van der Linden hadden gelukgewenst sprak zij een dankwoord, waarin zij gewaagde van haar grote waarde ring voor de haar ten deel gevallen hulde. Zij hoopte nog vele jaren werkzaam te mogen zijn in het be drijf en met de collega's. Het verdere gedeelte de tvond werd in gezellige sfeer doorgebracht. Er werd een dansje gemaakt op de tonen van het Perdido Kwintet uit Leiden, dat onder leiding staat van Theo Wisse, en er was een koud buffet, dat alle eer werd aangedaan. Trouw aan de beste Amerikaan! from America's Best Tobaccos ml T COMPANY V/H A. J. BLOK, SCHEVENJNGEN INLEIDING TOT 3 OKTOBER De rede van een predikant is traditioneel op 1 oktober als in leiding tot de 3 oktober-viering. „Ex Animo" organiseert in de Pieterskerk dit feestconcert en verzorgt voor en na de pastorale toespraak de muzikale om lijsting: ditmaal naast gemengd-, jeugd- en dameskoor (met pianobegeleiding of ondersteuning van Ada v. d. Bent), openend orgelspel van Annie Blankenstein en gemeentezang solozang van de sopraan Heieen Verkley. Spreker was ds. D. J. Vossers. doorslag? God deed dat. Hy schonk ons de vrijheid, zonder welke het le ven geen waarachtig leven is. De vryheid te bezitten verplicht tot nieuwe gehoorzaamheid„God den Heere, der hoogsten „Majesteiyt, te obediëren in der gerechticheyt". Wie gaf doorslag? Ds. Vossers noemde het ontzet een dubbeltje op z'n kant, de vrijheid hing aan een dun draadje. Ware dit draadje gebroken, onze geschiedenis hadde een andere loop gekregen. Toen Haarlem verloren ging, werden tweeduizend mensen over de kling gejaagd. Welke wraak zou dan Lei den te wachten staan en wat haar vrijheid overblijven? En bij de Staten van Holland overheerste deze mening .Leiden verlost betekent Holland verlost". Wat of wie gaf de doorslag? Niet de (waardeloze) Engelse huurtroe pen. De burgers? Men idealisere geen verleden! Twee kleine groepen wis ten slechts wat zy wilden: van ts-katholieken en van reforma torisch gezinden. Tussen beide stond de wankelende burgerij en een der burgemeesters droeg de spotnaam Jan Halfleiden. Midden augustus 1574 was het koren op, aan de beurt kwamen de 700 koéien, midden sep tember de katten en de honden. De bevolking nam met de dag af in ge tal door honger, dood of besmette lijke ziekten. Wie en wat hebben tenslotte de doorslag gegeven? Niet zelfs de dap persten van toen: Wonderen alleen konden het bewerken, wonderen die zich voltrekken op het vlak van het gewone menselijke leven. De Span jaarden hebben niet recht geweten hoe het in en met Leiden stond; de duif met het verzoek van Boisot aan de stad om de Lammenschans ge lijktijdig in de rug aan te vallen (die in feite ongemerkt al door de Spaan- verlaten was) verdwaalde; en dan het feiit dat niets veranderlijker is dan de wind. Wonder en geloof gaan hand in hand. Onze vaderen hebben er geen toeval in gezien. Nadat Boisot 3 ok tober de stad binnenvoer, togen alle burgers naar de Pieterskerk, waarde nog overgebleven predikant ds. Cor nells, voorging. Wat gaf in 1574 de Uw dealer D. LADAN Molensteeg 27 - Telefoon 21375 Heropening Reuvens De Openbare Bibliotheek en Lees zaal „Reuvens" heropent op maandag 12 oktober haar hoofdgebouw in de Breestraat. Het gebouw is geheel ge moderniseerd en verbouwd. Verzorgde muziek De schriftlezing behelsde Ps 124, de samenzang Ps. 68, Gez. 306, Ps. 9 (dezelfde van de dag van het ontzet) en het Wilhelmus. Traditioneel voor het koor is het lied van Kücken „Lof zij de Helden". Van alle gezongen liederen valt een buitengewone ver zorging mee te delen, verzorging van de klankafwerking, van de in tone- ring, van de stembundeling, van de belijning en van de helderheid. Het dameskoor vertolkte „Die Welt singt Gottes Preis" en „Salvum fac Re- gum". Waarom stonden daar geen componistennamen by? Van wie de jeugd zong bleef ook verborgen, voor zover geen „Valerius". Jeugd en groot Geen subsidie Voor aankoop van twee zij-panelen Zoals bekend besloot de raad in het begin van dit jaar tot aankoop van twee zijpanelen van Cornelis En- gebrechtsz, waarop zijn afgebeeld de dochters en schoonzonen van Willem der Does en Henrica van Poel geest. Deze panelen waren reeds ge durende tientallen jaren in bruik leen in het Stedelijk Museum „de Lakenhal". De prijs bedroeg f200.000 vermeerderd met een bedrag van f 10.000 voor commissieloon. De schilderijen waren bestemd >or de Pieterskerk, waar zij tot de beeldenstorm hebben gehangen. Zy behoren tot de belangrijkste monu menten van de vroegere Leidse schil derkunst Nadat de staatssecretaris van O K W reeds een verzoek tot het toe komen van subsidie had afgewezen, is thans een voorstel van G.S. aan Provinciale Staten om een dergelijk verzoek eveneens af te wijzen. De Vereniging „Rembrandt" stelde in dertijd voor deze aankoop een bedrag f 25.000 ter beschikking. Expositie „Jonge Nederlandse kunst In het museum „De Lakenhal" zal vrijdagavond 9 oktober te acht de tentoonstelling „Jonge Neder landse kunst", samengesteld door een commissie In opdracht van het ministerie van O K en W worden ge opend. De heer Felix Valk zal deze expositie inleiden. Helene Verkley koos de prachtige aria „Liebster Jesu" uit Bach's Kan- tate 32 en de Psalmen 121 (Laetatus sum) en 134 Ecce nunc), zoals be werkt met een frisse, hoge, lichte en aan de huidige tijd aangepaste or gelinstrumentatie van Albert de Klerk. Aan de zang van Heieen Ver kley, die niet van stonde af aan vrij uitstroomde, bleven de vooraan staande stemkwaliteiten van deze veelgeroemde oratoriumzangeres on verminderd herkenbaar. V. Afscheid en installatie De heer S. de Vries zal maandag afscheid nemen als hoofd van de ge reformeerde lagere school aan de Lusthoflaan. In het gymnastieklokaal van die school zal dan zijn opvolger de heer W. Meyer geïnstalleerd wor den. LOPERS Zeldzaam mooie kwaliteit. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Ds. de Wolffschool wordt „Klimroos" De „Ds. de Wolffschool" aan het Plantsoen bestaat niet meer. Met in gang van gisteren is de naam van de school gewijzigd in Christelijke school voor individueel onder wijs „De Klimroos". De achtergrond van deze naams verandering is de overdracht van de school door de Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan de Pro testants Christelijke Vereniging voor bijzonder lager onderwijs. In deze vereniging hebben de besturen van alle christelijke schoolverenigin gen zitting. Aan deze nieuwe vorm van samenwerking werken o.m. mee de hervormde en de gereformeerde schoolverenigingen en enkele school verenigingen uit de omgeving van Leiden. Een ander nieuw facet is het feit, dat ouders van leerlingen van deze school 1/3 van het aantal zetels in het nieuwe bestuur mogen kiezen. _|De sociëteit Horus aan het Rapen burg van de Leidse studentenvere niging Catena is de laatste maanden aanzienlijk uitgebreid terwijl de in richting werd gemoderniseerd. Toen Horus nog geen vijf jaar geleden in gebiuik werd genomen, voldeed het de behoeften van de toen nog vrij jonge en kleine vereniging. De laatste jaren echter is de vereniging sterk gegroeid, dat uitbreiding noodzakelijk werd. De mogelijkheid daartoe werd gevonden in de over- dakking van de binnenplaats achter de oorspronkelijke conversatiezaal, waardoor deze werd omgetoverd tot een zeer royale ruimte, beheerst door de in het midden geplaatste bar. Bo vendien zijn elders in het gebouw diverse ruimten, die eertijds niet of nauwelijks gebruikt konden worden, beter ingericht voor het verenigings leven. De werkzaamheid van de dis puten en onderafdelingen zal hier door sterk kunnen worden gestimu leerd. Een en ander is ook van groot belang voor het slagen van het expe riment waarmee men na de kennis- makingstyd in september is begon nen: de opneming als gast van een vijfentwintigtal meisjesstudenten als eerste stap tot het gemengd maken van de vereniging, waartoe men be gin komend academisch jaar hoopt te kunnen beginnen. Deze oudere jaars meisjesstudenten zullen gedu rende het thans lopende jaar slechts deelnemen aan het dispuutleven als overgangsfase. In het nog niet uitge breide en verbeterde Horus zou zulk een experiment nimmer ondernomen kunnen worden. Thans heeft men een gerechtvaardigde hoop, dat de proefneming volledig zal slagen. De foto toont de bar in de over dekte voormalige binnenplaats. (Foto LD-Holvast) Liefhebber van glanzende auto's De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank constateerde, dat de 21-jarige glazenwasser uit Leiden, die terecht stond, nu eenmaal beze ten is van glanzende auto's, vooral van een bepaald merk. Dit bracht de jongeman er toe om waar hy de kans zag er met een auto vandoor te gaan. Dat deed hij zowel in Den Haag, Bodegraven, Leiden als andere plaat- In totaal zouden het negen auto's betreffen, maar het konden er ook wel meer zyn. Met sommige auto's reed hy maar enkele kilometers, omdat er dan geen benzine meer was. Nu is er met deze verdachte al heel wat afgetobd, zoals de officier van Justitie constateerde. Het was telkens maar weer mis met de auto's, want daartegen kon verdachte geen tegenstand bieden. Het is bovendien maar de vraag of verdachte niet voornemens was de gestolen auto's te verkopen. De vijf maanden die verdachte nu in voorarrest heeft doorgebracht, doen hem kennelijk niet veel en daarom eiste de officier tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De raadsvrouw was van mening, dat hier niet van diefstal van auto's kan worden gesproken, doch van joy-riding en dat is niet tenlaste ge legd. Om die reden concludeerde zij tot vrijspraak voor verdachte. „Uit niets is gebleken dat hy een auto wilde verkopen". De raadsvrouw meende dat verdachte nog wel een kans kan worden gegeven. „Er is aan hem niet veel meer bij te schaven", constateerde de officier pessimistisch. Uitspraak op 15 oktober. Zilveren jubilaris De heer J. Sieval had gisteren een gezellige dag. Deze Leidenaar her dacht namelijk het feit, dat hij een kwart eeuw werkzaam is bij het kleermakersbedrij f J. Blok aan de Breestraat. Tijdens een gezellige bij eenkomst, die 's morgens ten huize van de heer Blok werd gehouden, werd aan de jubilaris een gouden polshorloge aangeboden. Het was het cadeau van zijn werkgever. Een dochter van de heer Blok overhan digde aan mevrouw Sieval bloemen. De jubilaris mocht ook van zijn vrienden en collega's geschenken in ontvangst nemen. Aan gelukwen sen heeft het hem op deze dag even min ontbroken. Academische examens Aan die Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand. examen Ned, reoht: mej. F. O. van Manen (De Bilt), H. Drewes (Leiden), mej. H. F. G. Lemaire (Leiden), mej. A. Vriesendorp (Heemstede), A. Visser (Den Haag), G. H. van Dyk (Dor drecht), mej. I. van Dobben de Bruyn (Alphen aan den Rijn), mej. K. E. Poot (Den Haag), H. G. de Maar (Den Haag), F. C. J. Ketelaar (Rijssen), A. F. M. Dekkers (Rotter dam). C. P. Briët (Oldenzaal), Th. J. Piël (Den Haag), mej. M. Visser (Amstelveen). Q. J. F. M. v. d. Klugt (Voorhout), G. D. Noordijk (Rotter dam); doctoraal examen Ned. recht: H. J. Mulder (Leiden). Reclassant breekt in Een 31-farige automonteur, zonder vaste woon- of verblijf plaats, blijkt een inbraak in het kantoor van de Dr. Meyersvereni- ging in Utrecht op zijn geweten te hebben. De automonteur, die onder toezicht van de reclasse- ringsvereniging stond, haalde daar ruim 2.000 gulden uit de brandkast, omdat de sleutel ervan voor het grijpen lag. Hij is in Arnhem aangehouden, waar hü ook enkele inbraken pleegde.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3