Groenten fruit zijn sterk achterop bij industrieprodukten Circa 350 K.L.M.-ers overbodig Rood machtsvertoon in Zuid-Vietnam N.T.S. doet mee aan nieuwe plan-Tokio Geen „ja" of „neen" van Marijnen-Luns Verwarde vergadering nieuwe boerenbond LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 Versnelde afbraak douane-tarieven De „commissie" van de E.E.G. heeft gisteren het „plan-Hallstein" (verdere versnelling van de uitvoe ring van het verdrag van Rome) aan de zes E.E.G.-landen voorgelegd. Zo als reeds eerder gemeld voorziet het plan in versnelde afbraak van de onderlinge douanetarieven in het handelsverkeer tussen de „zes" en een spoediger toepasssing van het ge meenschappelijke buitentarief. De reeds tot 60 procent afgebroken douanerechten in de gemeenschap zouden op 1 januari 1965 verder moeten worden verlaagd met 15 pro cent, op 1 januari 1966 wederom met 15 procent en op 1 januari 1967 drie jaar eerder dan voorzien met de laatste 10 procent. Een jaar eer der op 1 januari 1966, zou dan reeds de laatste aanpassing van de nationale douanetarieven van de „zes" aan het gemeenschappelijke buitentarief van de E.E.G. een feit zijn geworden, zodat alle zes landen dan hetzelfde invoerrechtentarief hebben. Een moeilijkheid bü de versnelde afbraak van de douanetarieven is de achterstand, die de landbouwpro- dukten daarbij hebben op de indu striële produkten. Voor laatstgenoem de zjjn de tarieven al met 60 pro cent afgebroken, maar voor land- bouwprodukten bedraagt dit percen tage 50. Groenten en fruit von hier een speciaal probleem. Agra rische produkten, waarvoor in de E.E.G. een gemeenschappelijk beleid bestaat, zjjn niet meer aan douane- Luchtvaartpionier J. van den Broeke benoemd tot Ridder Veertig jaar nadat hij zich als boordwerktuigkundige op de eerste vlucht van Amsterdam naar Bata via in de burgerluchtvaart een on sterfelijke naam verwierf, is de thans 66-jarige J. van den Broeke, als waardering voor zijn pioniersrol benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behoren de versierselen werden hem gister middag in restaurant „De wijde we reld" op Schiphol uitgereikt door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen. Terstond na deze triomfale tocht werd de bemanning onderscheiden, echter met inachtneming van rang en stand. Van der Hoop werd Officier in de Orde van Oranje Nassau, Van Weerden Poelman Ridder en Van den Broeke ontving de gouden me daille. Gisteren is hij dan gepromo veerd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op de herdenking van deze eerste vlucht ontbrak Van Weerden Poel man, die kort na de tweede wereld oorlog bij een autoongeluk om het leven kwam. De beide andere pio- niers waren echter aanwezig en kon den er de handen schudden van vrijwel alle kopstukken uit die eer ste dagen uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart, die nog in le ven zijn. In zijn dankwoord voor de hem verleende onderscheiding wendde Van den Broeke zich ook tot zijn gezagvoerder op de roemruchte vlucht. „Ik heb met u 127 uur, 16 minuten en 20 seconden in dat vlie gende hondehokje gezetten," zo zei hij, „en af en toe een trap moeten geven tegen het enige navigatie-in- strument aan boord, het vloeistof kompas. In die tijd konden we niet zeggen: jongens zet hem op de auto maat, we gaan het ochtendblad le zen. We vlogen 25 dagen over on herbergzame oerwouden, landden op geïmproviseerde vliegvelden en al die tijd lag mijn lot in uw handen, dr. Van der Hoop. U hebt mij na ruim 15000 km veilig thuis gebracht, waar voor ik u na 40 jaar nog hartelijk dank zeg." Ongeveer 350 K.L.M. den dreigen overbodig te worden doordat de turbinemotorenaf deling op Schiphol in juli zonder werk komt te zitten. De afdeling houdt zich nagenoeg uitsluitend bezig met revisie-opdrachten van de N.A.V.O. Het contract tussen de defensie-au toriteiten en de K.L.M. is echter niet verlengd, zo is gebleken uit bespre kingen tussen de luchtvaartmaat schappij en de vakbonden. In drie jaar tij'ds is het K.L.M. personeel met ruim tweeduizend man verminderd. In het komende jaar zal het personeelsbestand nog aanzienlijk moeten inkrimpen. De opheffing van de z.g. „Turma" heeft die ontwikkeling nog versneld. De heer J. De Graaff, secretaris van de bedrijfsgroep burgerlucht vaart van de Ned. Bond van Ver- voerspersoneel verwacht echter niet, dat deze 350 man, meest vakbekwa me KLM-ers, op straat zullen komen te staan. Velen kunnen wellicht in andere afdelingen te werk worden ge steld. Anders heeft de Fokker-fa briek zeker belangstelling voor vak bekwame metaalbewerkers. rechten onderworpen, doch aan een heffingenstelseL Voor fruit en groen ten echter gelden nog wel douane tarieven. Indien het bestaande regle ment ongewyzigd wordt ingevoerd, zou de vrijmaking van de handel daarin eerst op 1 januari 1970 wor den bereikt, drie jaar na de vrij making van de handel in alle in dustriële en andere agrarische pro dukten. Om een dergelijke versto ring van het evenwicht te voorko men, zou de commissie echter voor stellen deze datum te vervroegen tot 1 januari 1968. Voor AVRO-televisie Minister spreekt over wegenfonds De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen, zal van avond om 20.20 uur in de actualitei tenrubriek van de AVRO-televisie in een interview met drs. F. A. Hoog en- dijk spreken over het plan om te ko men tot een nationaal wegenfonds. Onmiddellijk na dit gesprek zullen de heren A. G. M. Boost, directeur van de ANWB. ir. H. D. Prins, voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, en E. van Don kelaar, algemeen voorzitter van de Nationale Organisatie voor het Be roepsgoederen vervoer-W egtr ansport, hun visie, geven op het plan van de minister. Minister Van Aartsen zal daar na nog op de gemaakte opmerkingen ingaan. Communistische Vietcong-rebellen hebben gisteren ongeveer 40 km ten noorden van Saigon op een grote straatweg, met een tussenruimte van verscheidene honderden meters, dwars over de weg twee versperrin gen opgeworpen, waarmede zij het verkeer in beide richtingen ongeveer vijftien uur hebben gestremd. Wanneer er autobussen aanrijden, mochten de uitstappen om naar bussen te lopen die aan de andere kant van de weg tot stilstand waren gebracht en waarmee zij him reis konden voortzetten. Militaire waarnemers in Saigon zijn van mening, dat de Vietcong dit heeft gedaan om haar kracht te bewijzen. De ten noorden en noordwesten van Saigon lopende we gen hebben in de afgelopen maan den onder voortdurende druk der communistische opstandelingen ge staan. Ter weerszijden van de wegen ten noorden van Saigon bevinden zich twee belangrijke bolwerken der communistische guerrilleros, die naar schatting elk door militairen van meer dan een regiment sterkte zijn bezet. Men vreest nu dat de Vietcong erop uit is geleidelijk aan deze twee gebieden met elkaar te verbinden en gezamenlijk onder- haar toezicht te brengen. De regeringstroepen hebben zich speciaal ingespannen om de vanuit Saigon naar het noorden lopende wegen open te houden. Zij hebben Vietcong-versperringen opgeruimd Pasjeskantoren in W.-Berlijn weer open In West-Berlijn zijn gisterochtend de pasjeskantoren weer geopend. Tot 14 oktober worden op zeventien bu reau's aanvragen voor een pas in behandeling genomen, zowel voor herfst- als voor kerstbezoeken aan Oost-Berlijn. De passen zullen tussen 16 en 29 oktober worden uit gereikt terwijl de eerste bezoekdag 30 oktober zal zijn. Doordat de kantoren langer open zullen zijn dan vorig jaar en door de inschakeling van een groter aan tal Oost- en Westberlijnse PTT-amb- tenaren hoopt men tot een snellere afwikkeling te komen. Bij dringen- familieomstandigheden, zoals ge boorte, overlijden, huwelijk en ern stige ziekte, kan men bij een speci aal hiervoor ingericht kantoor te recht. De pasjes zijn 24 uur geldig. Op de eerste dag hebben rond 32.009 Westberlijners meer dan 63.000 aanvragen voor een vergunning ingediend om een in Oost-Berlijn bezoek aan verwanten te brengen. Drie aanvragen van mensen die om dringende reden gisteren nog naar het Oostelijk stadsdeel wilden, wer den ingewilligd. Verkiezingen voor Finse gemeenteraden Op zondag 4 en maandag 5 okto ber a.s. worden in Finland gemeente raadsverkiezingen gehouden. Dan zal de vraag worden beantwoord of de burgerpartijen in het grootste deel der gemeenteraden de leiding zullen behouden of dat er zich een koers wijziging ten gunste van de socialis tische oppositiepartijen aan het vol trekken is. Men acht dit van belang omdat de socialisten de eis hebben gesteld, dat er vervroegde rijksdag verkiezingen zullen worden gehouden, daar zij van mening zijn dat de hui dige zetelverdeling niet meer in over eenstemming met de wensen van he* kiezerskorps is. De rijksdagverkiezin gen zouden pas in 1966 worden ge houden. Naar de 12.400 zetels in 547 ge meenten dingen mee: vier burger partijen, te weten de conservatieve partij, de Zweedse en d. Finse volks partij en de boerenpartij. Deze groe peringen behaalden in 1960, met 53,2 procent van het aantal uitgebrachte stemmen, ongeveer 2.500 zetels meer dan de socialistische partijde so ciaal-democraten, de sociaal-demo cratische oppositiegroep en de com munistische partij. In enkele gemeen ten gaat de socialistische oppositie groep samen met sociaal-democra ten of met communisten. Er zijn on geveer 2,7 miljoen stemgerechtigden in Finland. en zü hebben loopgraven dicht ge gooid, die de communisten dwars over belangrijke aanvoerwegen had den gegraven. Hinderlaag Een Zuidvietnamese regeringseen heid is woensdagavond, ongeveer 230 'kilometer ten zuidwesten van Saigon, in een communistische hinderlaag ge vallen. Bü het gevecht dait zich toen ontspon, zün 21 regeringsmilitairen gesneuveld. De eenheid was op weg naar een buitenpost, die door de Vietcong was aangevallen. Voorts is, ongeveer 560 kilometer ten noordoosten van Saigon, een Amerikaans hefschroefvliegtuig door communistisch grondvuur omlaag ge schoten. De inzittenden bleven ongedeerd. De helikopter werd door de communisten in brand ge stoken. Herfstexpositie in Boskoop Boskoop krijgt de primeur om als boomkwekerijcentrum een speciale herfsttentoonstelling te houden. De Kon. Ver. voor Boskoopse Culturen nan het initiatief om over te gaan tot een expositie van de z.g. besdra- gende planten en takken, die in de herfstmaanden een bijzondere kleu renpracht hebben. Men denkt hierbij aan de vuur- dorens, sierappels, pernettya's, hjs- terbessen e.d., waarvan het aantal variëteiten de laatste jaren sterk is toegenomen. „Herfstweelde" zal de naam zyn van deze tentoonstelling, die van 8 tot en met 10 oktober zal worden gehouden in de grote hal van het ge bouw Florida in Boskoop. Vakman en leek zullen dan in de gelegenheid zün de inzendingen van ongeveer dertig deelnemers te be wonderen. Deze inzendingen komen, behalve uit Boskoop, van Aalsmeer, Wageningen en Amstelveen. De besdragende planten zullen wel het meest vertegenwoordigd zün maar ook de z.g. vaste planten en de rozen zullen de aandacht heb ben. Door de mooie herfst zal het tentoongestelde bovendien van bij zondere kwaliteit zün. De opening van deze show zal plaats vinden op donderdag 8 oktober om 2 uur. Moordenaars van getuige behouden de doodstraf Drie Bantoes, leden van het in Zuid-Afrika verboden „Afrikaanse nationale congres", die door het hooggerechtshof in Kaapstad ter dood veroordeeld waren wegens moord op een partijgenoot, hoorden gisteren in Bloemfontein hun beroep tegen het vonnis afwyzen. In janu ari 1963 hadden de drie mannen een andere Afrikaan gedood om te ver hinderen, dat deze als getuige-a- charge zou optreden in een sabota- geproces. Het hof van appèl in Bloemfontein oordeelde, dat er geen verzachtende omstandigheden voor deze met voorbedachten rade ge pleegde daad besloten. Kwartiertje via Relay I (Van onze Hilversumse correspondent) De NTS zal definitief deelnemen aan een nieuw plan, dat aan de vooravond van de Olympische Spelen in Tokio ter tafel is ge- kom en dat beoogt de kijkers nog sneller beelden van diverse sportgebeurtenissen te tonen dan aanvankelijk al in de bedoeling lag. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van de satelliet Relay I die in de namiddag of vooravond een samenvatting van een kwar tier van Amerika naar Europa zal relayeren. Dit programma wordt samengesteld uit het beeld, dat van Tokio uit via de satelliet Syncon naar Amerika's westkust wordt gestraald van waar het via het Amerikaan se straalverbindingsnet naar Mon treal in Canada wordt gezonden, waar het opnieuw op beeldband wordt geregistreerd. Zoals reeds eerder werd medegedeeld wordt deze beeldband per charter- straalvliegtuig naar Hamburg ge vlogen, waar het programma bevattende het overzicht van de sportevenementen van dezelfde dag tussen 22.30 uur en 23.30 uur rechtstreeks via het Eurovisienet en aldus ook door de NTS wordt uitgezonden. Het is dit programma nu, waaruit In Montreal een over zicht van een kwartier wordt samengesteld en dat via Relay I naar Europa wordt gestraald. Het Relay-overzicht wordt recht streeks uitgezonden, wanneer het tussen 18.15 uur en 19.30 uur Europa bereikt. Wordt het in ver band met de verschillende omloop tijden van de satelliet eerder ge- relayeerd, dan wordt het in Bus- sum op beeldband vastgelegd. Johnson bepleit betere relaties van Oost en West President Johnson heeft gisteren opnieuw aangedrongen op betere be trekkingen tussen Oost en West door „handelsbruggen, indeeën", bezoekers en menslievende hulp". „Generaal Marshall zag in, en daar zün wü ook vast van overtuigd, dat voor een blüvende vrede vereist is dat de Europese beschaving zich binnen haar historische grenzen kan ontwikkelen". De president waarschuwde, dat de NAVO-landen zich krachtig moeten inspannen ter verdediging van de vrüheid, niet alleen van Europa maar overal waar deze wordt bedreigd. Al hebben wü in Vietnam niet de vol ledige overwinning behaald, wij heb ben loffelüke oogmerken gehad, wij hebben de hoogste drijfveren en wü hebben ons best gedaan. De president sprak voor de John Hopkins universiteit in Baltimore, op uitnodiging van de president van deze universiteit, dr. Milton Eisen hower, broer van oud-president Eisenhower. Tijdens de duur van de spelen zal elke dag, te beginnen 10 oktober (alleen 's avonds) 18.15 uur lot 19.30 uur een overzicht worden uitgezonden van de wedstrijden van de vorige dag, onderbroken door Relay-uitzending. Van 22.30 tot 23.30 uur volgen dan de be langrijkste gedeelten uit evene menten van dezelfde dag (Syn- com-programma) Sowjet-Unie zal Cyprus „bijstaan" In een communiqué dat gisteren door de Sowjet-Unie en Cyprus geza menlijk is uitgegeven, is bekendge maakt dat de Sowjet-Unie Cyprus zal büstaan. Er werd geen gewag ge maakt van militaire hulp en er wer den evenmin byzonderheden gege ven over de vorm waarin de hulp wordt verstrekt. De overeenkomst is woensdag in Moskou ondertekend. Bij de terugkeer van de Cyprische delegatie, udt Moskou waren ver scheidene duizenden belangstellen den op het vliegveld van Nicosia aanwezig. De leider van de afvaar diging, Kyprianoe, minister van Bui tenlandse Zaken, zei tegen verslag gevers geheel voldaan te zün met de overeenkomst. De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Erkin, heeft meege deeld, dat met de bevelhebber der VN-strijdkrachten op Cyprus, gene raal Thimaya, overeenstemming is bereikt over de binnenkort naar Cy prus vertrekkende Turkse aflossings- eenheid en inzake de opening van de weg Nicosia-Kyrenia. In een verklaring in het dagblad „Millijet" zei Erkin, dat het waar- schynlük niet meer nodig zal zijn om het Turkse detachement op Cy prus onder VN-bevel te plaatsen. Volgens Erkin zou het besluit van president Makarios om de kwestie- Cyprus in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties te bren gen nadelige invloed op de Grieks- Turkse betrekkingen hebben. „Een beslissing van de Algemene Verga dering waarin zelfbeschikking voor Cyprus wordt aangeprezen, zou oor log tussen Turküe en Griekenland betekenen", aldus de Turkse minister PLEIDOOI VOOR HERINVOERING DOODSTRAF IN WEST-DUITSLAND Het christen-democratische lid in de Westduitse Bondsdag Kühn wil pogen zün fractiegenoten te win- voor herinvoering van de dood straf in West-Duitsland. Dit in ver band met de jongste moord op een 28-jarige Westduitse taxibestuurder, die door een nog onbekende dader met messteken om het leven is ge bracht. Kühn wil door moord op taxichauffeurs en kinderen de moge lijkheid openen van het uitspreken in de doodstraf. Na de oorlog zün tot nu toe in de Bondsrepubliek 182 taxibestuur ders vermoord. Dit heeft reeds ge leid tot een grootscheepse betoging door Westduitse taxichauffeurs, die aandrongen op herinvoering van de doodstraf voor moord op taxibe stuurders. De politie van Bonn heeft inmid dels een Pool gearresteerd, die er ernstig van wordt verdacht de moord te hebben gepleegd. Ook ex-Bondskanselier dr. Ade nauer, die thans met vakantie in Cadenabbia, in Italië, verblüft, heeft zich in een van daaruit gevoerd te lefoongesprek voor wederinvoering van de doodstraf uitgesproken. „Ik ben ervoor dat bü de berech ting van bepaalde misdrijven de doodstraf kan worden uitgesproken en wel omdat de huidige ontwikkeling dit noodzakelük maakt. Men moet Bonn verklaarde zich nader (Van onze correspondent in Bonn) Minister-president Marynen en mi nister Luns zün vanochtend uit Bonn naar Nederland teruggekeerd. De ge durende hun tweedaags bezoek ge voerde besprekingen concentreerde zich in hoofdzaak op de nieuwe voorstellen, die Erhard heeft gedaan om de discussie over een Europese politieke unie weer op gang te bren gen. Bonn is daarbü verplicht tussen een tweetal uiterste standpunten te manoeuvreren. Tussen het Franse, dat van een politieke unie enkel tus sen Frankrijk en de Bondsrepubliek uitgaat, en het Nederlandse, dat bij een dergebjke unie ook Engeland be trokken wil zien. Aan Nederlandse züde bestond aan- vankehjk de indruk, dat de plannen van Erhard slechts waren ingegeven door de behoefte tegen de druk van Frankrijk een eigen tegendruk te ontwikkelen. Bovendien wisten de Nederlandse bewindsüeden, dat ook de politieke omstandigheden in eigen land een factor voor Erhards plotse linge activiteit waren geweest. Maar naarmate de besprekingen voortgin gen toonden de Nederlanders steeds grotere interesse voor de Duitse plan nen, die zich voorlopig beperken tot realiseerbare kleine terreinwinsten. Dit in afwachting van. nieuwe om standigheden, van waaruit het ge stelde einddoel tenslotte zal kunnen worden bereikt. Zo is het bü voorbeeld de bedoeling van de Duitsers het Europese parlement te belasten met coördinerende bevoegdheden op het terrein van het overleg tussen de kandidaat-partners van de nieuwe politieke unie. Open gesprek De ministers Marünen en Luns werd dus geen compleet plan v gelegd. De besprekingen konden daardoor open blüven. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken zei ons gisteravond„De schets van de nieuwe Duitse gedachten zal zo spoedig als zü verder zal zün ge concretiseerd, met grote ernst en de grootste zorgvuldigheid worden on derzocht. Maar er zün nog geen con crete voorstellen gedaan". Terwül dit „onderzoek" in Neder land plaats heeft maakt men in Den Haag tevens gebruik van de gelegen heid om rustig de Engelse verkiezin gen af te wachten. Van de vraag of de Labourpartü dan wel de Conser vatieven zullen winnen, hangt af wat het Nederlandse standpunt ten aan zien van haar toetreding tot de po litieke unie zal moeten zün. Begrip In het communiqué, dat na afloop van de officiële besprekingen in Bonn werd uitgegeven, wordt onder i verklaard: „Een gedachtenwisseling over de basis-problemen van de litieke samenwerking werd gedragen door wederzüds begrip en de wil tot voortzetting van het werk van Europese eenwording, waar aanbelde regeringen zich ook in de toekomst met al hun kracht zullen wüden". Zü verklaarden opnieuw hun doel stelling dat naast de huidige lidsta ten van de gemeenschappen ook voor andere Europese landen toetreding zal openstaan. In het communiqué wordt verder nog gezegd, dat beide regeringen de versterkingen van Europese parlement als gewenst be schouwen. Chauffeur had geen rijbewijs Omstreeks het middernachtelük- uur reed de bestuurder van een VW- combi op de Oude Zeeweg in Noord- wyk eerst een lantaarnpaal omver en botste vervolgens tegen een langs de weg staande boom. Toen de po litie ter plaatse kwam vond zü wel de brokken, maar geen bestuurder. Bü onderzoek bleek, dat de man, een 26 -jarige poelier uit Leiden, bü de aanrijding letsel aan hoofd en been had opgelopen en door een Juist passerende automobilist naar het Leide Academisch Ziekenhuis gebracht. De bestuurder bleek de wagen te hebben gehuurd en was niet in het bezit van een rijbewüs. niet uit het oog verliezen, dat door een moord een mensenleven wordt vernietigd", aldus dr. Adenauer, die zich voor het initiatief van de af gevaardigde Kühn uitsprak. Erg groot was het succes van de bootdiensten van de buiten stad naar het centrum van Am- sterdam de eerste dag nog niet. Deze diensten zijn bedoeld om de binnenstad van langparkeer- ders te ontlastenmaar gisteren maakte in deze boot slechts één eenzame passagier van de dienst gebruik. Boer Koekoek contra G. W. Voortman De eerste vergadering van de Nationale boerenbond" is glste- ren iri Uithoorn niet geheel vlekkeloos verlopen. Boer Koekoek voerde er een heftige woordentwist met de heer G. W. Voortman uit Eefdeschrijver van de brochure „De rechtstaat in verval". Die discussie liep enigszins uit de handzo zelfs dat de heer Voortman op een gegeven ogenblik de microfoon uit des Koekoeks hand ont rukte en hem aldus het luidruchtige woord ontnam. De heer Koe koek af. Eén van de ruim honderd belangstellenden gaf toen het voorlopig bestuur van de boerenbond de raad ook maar naar huis te gaan: het was toch waardeloos. De „Nationale Boerenbond" is op gericht door een comité onder lei ding van de heer Voortman. Een der comitéleden, de heer J. C. Koot uit Leiderdorp bood de heer Voort- man aan het begin van de verga dering de eerste twintig leden aan, sommigen zün afkomstig uit de C.B.T.B., anderen zün katholiek. De heer Koot zelf, is indertüd uit de LT.B. getreden. Hü vertelde ver der nog dat het bondsbestuur f 7.500 heeft büeengebracht en bovendien van particulieren f 6.500 aan giften heeft ontvangen. Het geld is bestemd om eventuele processen van leden te gen het landbouwschap te bekosti gen, hü. Chaos De heer Voortman trok weer ten strijde tegen het Landbouwschap Het is een „staat in een staat" en dat leidt tot chaos, zei hü- Maar de eerste vergadering van de boeren bond leidde ook tot chaos. Want boer Koekoek, leider van de (concurre rende) Boerenpartü nam het woord en beschuldigde: „U werkt hier met Het verschil tussen de „Nationale Boerenbond" en de Vrije Boerenor- ganisatie is, dat de nieuwe bond wel contact met de overheid wil. De boe renbond, die katholieken en de pro testanten onder haar leden telt, wil over de geloofsgrenzen heen, zei lei der Voortman. Weinig animo voor Operatie Watergeus De langparkeerd ers in Amsterdam hebben gisteren nog geen druk ge bruik gemaakt van de mogehjkheid, die hun thans wordt geboden om 's achtends en 's avonds gedurende de spitsuren van vier punten aan de rand van de stad met een rondvaart boot naar het centrum te varen en terug. Het initiatief is uitgegaan van een tiental Amsterdamse textielgros- siers, die onder de leus „Operatie Watergeus" een proef namen met dit personenvervoer te water teneinde een bijdrage te leveren tot de oplos sing van het Amsterdamse verkeers probleem. Een van de initiatiefnemers, de heer B. I. Reyn, zei dat de opkomst van de zijde der langparkeerders zeer miniem was. Hü schatte hun aantal in de vier boten (capaciteit 400 per sonen) tezamen op nog geen veertig. Hü had dit ook wel verwacht. Het moet volgens hem nog allemaal groeien. Er zal in ieder geval nog drie maanden op dezelfde voeh worden doorgegaan. Daarna zal met de ge- meentelüke autoriteiten worden over legd wat er verder moet gebeuren. gang gaan, aan partijpolitiek doen wij niet". De aanvankelük ordebjk verlopen vergadering werd verward toen kamerlid Koekoek herhaalde malen tegen de zin van de heer Voortman het woord nam, totdat hem abrupt de microfoon werd orvt- Van de gelegenheid als lid tot de nieuwe boerenbond toe te treden, werd slechts in zeer beperkte mate gebruik gemaakt. Kinderzegels nu f. 2.50 per zakje (Van onze Utrechtse correspondent* De kinderpostzegels 1964 zullen van 17 november af verkrijgbaar zün. Ze zullen voorstellingen diagen, ontwor pen daar de Haagse kunstenaar R. D. E. Oxenaar, die het kind in rij** creativiteit heeft afgebeeld. Het zakje kinderzegels, zoals dat door de schooljeugd huis aan huis wordt verkocht, gaat dit jaar een rijksdaalder kosten. Het bevat tien zegels van 15 cent. Vorig jaar kostte een zakje kinder zegels 2 gulden, waarvan fl,12 voor de P.T.T. en f0,88 voor het kind. De Nederlandse kinderzegelkas Is vandaag grondig leeggehaald. Van de f3.300.000,- die de kinderzegelac- tie 1963 heeft opgeleverd is aan 122 instellingen in totaal f 1.640.000,- uit gekeerd aan bouwsubsidies voor grote projecten, variërend van f25.000,-tot f 100.000,-. De rest van de opbrengst, f 1.660.000,-, was al eerder toegestuurd aan de honderden in aanmerking komende instellingen, grotendeels in de vorm van dagsubsidies. Het rooms- katholiek instituut voor doven inSt.- Michielsgestel was de plaats, waar deze keer de Stichting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels zün miljoenendans opvoerde. Prof. R. Hornstra, voorzitter van de stich ting, droeg symbolische bouwstenen over stukjes muur waarvan elke steen f5.000,- vertegenwoordigde. KOP KOFFIE IN TREIN DUURDER Sinds gisteren is de prüs van het kopje koffie in de treinen en op da perrons binnen het kader van da door de minister toegestane prijsver hogingen verhoogd van 40 tot 45 cent inclusief. Economische redenen zün hiervan de oorzaak, aldus de Spoorwegen. De prüs exclusief werd, van 34 cent gebracht op 39 cent. Deze had 40 cent mogen worden, maar in verband met het berekenen van de inclusief prijs heeft de N.S. 39 cent aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17