Strijd op leven en dood tussen autoproducenten Kopersstaking van Franse stedelingen KAMSTEEG'S E.M.S. reorganiseert Koe zette stadswijk Utrechtse op stelten REGISTRATIE VAN BOLLENBEDRIJVEN SCHUDEL CITROEN Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Gevaarlijk oversteken aan de Herenweg LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 Duidelijk zichtbaar op Parijse autoshow (Van een speciale medewerker) De Parijse autotentoonstelling is altijd een aangelegenheid, die ergens tussen het circus en doodernstige commercialiteit inligt. Dat is nooit duidelijker geweest dan op de huidige expositie, die gistermiddag voor het publiek is opengesteld. Aan de ene kant het circus: de in alle standen bewegende automobielen en opgewerkte modellen van motoren. Aan de andere kant een zichtbaar geworden strijd op leven en dood van de grote autoproducenten beide kanten van de Atlantische Oceaan. De Franse auto-industrie bevindt zich in een crisisperiode, die volgens de optimisten van tijdelijke aard is, maar die toch alle Franse auto- fabrieken dwingt zich te bezinnen op hun verkooptactiek en -techniek. Zo ziet men bijvoorbeeld op de stand van Renault speciaal de aandacht gevestigd op de afwerking van deze wagens. Een zaak waarover de Fran se autofabrikant zich nooit bijzonder heeft opgewonden, maar die nu zijn belangstelling krijgt, omdat de Fran se autokoper het nationale produkt steeds gemakkelijker kwalitatief kan vergelijken met de produkten van de buitenlandse concurrentie. Want die buitenlandse concurrentie, gevoegd bij de toenemende verkeersongemak- ken speciaal in Parijs, is schuldig aan de huidige malaise in de Franse auto-industrie. Uit buitenland De buitenlandse concurrentie: 14 procent van de wagens, die in de eerste helft van 1964 in Frankrijk op de weg kwamen, waren van bui tenlands fabrikaat. In het vorig jaar kochten de Fransen 125.000 buiten landse wagens (dat waren er maar 10.000 in 1959). Dat. is natuurlijk een gevolg van de doorwerking van de toenemende verlaging van de doua nerechten in het kader van de Euro- markt. Sinds het verdrag van Rome in 1957 in werking trad zijn die douanetarieven met 60 procent ver laagd en wanneer alles gaat zoals het hoort zullen op 1 januari 196( die douanetarieven tot nul zijn ge reduceerd. Van die verlaging zullen vooral de Duitse en Italiaanse auto fabrikanten profiteren, die respectievelijk 50 en 20 procent de Franse auto-import in handen hebben. Penetratie Daarnaast is de Franse industrie doodsbenauwd voor de penetratie van de Amerikaanse autogrootmach ten: General Motors (die 50 procent van de Amerikaanse automarkt in handen heeft) en Ford (met onge veer 30 procent). Chrysler heeft nog maar 14 procent/ Gezien echter uitlatingen van mr. Minett, een 't helpt en., 't Is lekker RED BAND - ROOSENDAAL Chroesjtsjow en Soekarno waren het vrijwel eens Indonesië zal meer wapens kopen van de Sowjet-Unie, zo staat te lezen in een gezamenlijk communiqué, dat In Moskou is uitgegeven na de be sprekingen tussen Chroesjtsjow en De Sowjet-Unie en Indonesië „heb ben byna dezelfde standpunten ten opzichte van de fundamentele vraagstukken van onze tyd". De twee leiders hebben speciaal aandacht ge wild aan het verslechteren van de toestand in Zuidoost-Aziè tengevolge van de inmenging van imperialis tische mogendheden. „De Sowjet- Unie heeft opnieuw gezegd achter de vrijheidsstrijd te staan van de volkeren van noord-Kalimantan (noord-Borneo). Tezamen met de Indonesische en andere volkeren komt 't Russische volk op tegen neo- kolonialistische plannen voor Ma leisië en tegen andere neo-kolonialis- tisehe plannen op het grondgebied Vkn Azië en Afrika. Overeenkomstig dit standpunt helpt het Sowjetrus- sische volk Indonesië in zijn recht vaardige strijd tegen elk neo-kolo- nialistisch plan", aldus het commu niqué. vice-presidenfen van Chrysler, op 'n Parijse persconferentie, heeft deze maatschappij grootse plannen voor de toekomst. In de komende jaren zal Chrysler een miljard dollar in de produktie en de verkoop investe- Daar blijft het overigens niet bij: Chrysler heeft zich nu ingekocht in de Britse Rootes groep (Hill- man, Sunbeam, Singer, Humber). En wat voor de Fransen nog moeilijker te verteren is het is bekend, dat Chrysler 70 procent van de Simca-aandelen in handen heeft. General Motors opereert met succes op de Franse markt met zijn Opel (de verkoop van Opel is binnen het jaar verdrie dubbeld), en Ford doet. hetzelfde met zijn Duitse en Engelse lijnen, waarbij vooral de Duitse lijn een opmerkelijk succes is. Achtergronden Tenslotte nog een laatste woord over de achtergronden van de Franse autocrisis. Het blijkt, dat de Franse stedeling (en dat is nog altijd een derde van de Franse bevolking) het kopen van auto's heeft gestaakt. Alweer cijfers: in Parijs nam het aantal auto's in 1982 nog met 17 procent toe, maar in 1963 was dat nog maar 3 procent en in 1964 staat de verkoop van nieuwe wagens prak tisch stil. De Parijse automobilist kan zijn wagen niet meer parkeren en daar om wil hij niet meer rijden. Dat is een teken aan de wand en niet alleen voor het Franse stadsverkeer. Dat is misschien ook de achter grond van het enorme aanbod van auto's voor de Salon de l'Occasion, die tegelijk met de „grote" Salon de I'Automobile ook bij de Porte de Versatile wordt gehouden en waar de belangstellende in gebruikte wagens keus kan maken uit duizen den auto's, die allemaal nog zo goed als nieuw zijn. Alpine met de Ford V8 Tiger-motor. Uit Duitsland de nieuwe Ford- Taunus 20 M met een 6-cüinder motor in V-vorm. Bij de Amerikanen presenteert Chrysler zijn Plymouth Barracuda met een 6- of 8-cilinder motor naai' keuze en de functionele jeepachtige Farmobile, die vooral op het platte land nuttige diensten kan bewijzen. Italianen Bij de Italianen zijn alle ogen natuurlijk gericht op de Fiat 850, die het grote publiek hier voor het eerst nauwkeurig kan bekijken en men mag aannemen, dat dit publiek te vreden zal zijn met wat het ziet. Veel ruimte van binnen, een geruisloze motor, een vlotte, geheel gesynchro niseerde versnellingsbak en veel kofferruimte. Of de onderhoudsmon teur even gelukkig is, kan men be twijfelen: de motor lijkt uitzonderlijk moeilijk toegankelijk. Zo ziet de Fransman op zijn jaar lijkse tentoonstelling weer een ein deloos groot aantal onderling even eindeloos verschillende automobielen die hjj dan blijkbaar dit jaar niet zo bijzonder graag wil kopen. Men kan hem dat nauwelijks kwalijk nemen. Aan de vooravond van de tentoon stelling maakte Parijs de grootste verkeersopstopping in zijn toch veel bewogen geschiedenis mee. Van zes tot tien uur stond het verkeer in het 15de en 16de arrondissement (dat is vlak om de hoek van het Pare des Expositions) volkomen stil. Dat was niet eens een demonstratie. originele y onderdelen AUTOMOBIELBEDRIJF N.V, Centraal-Magazijn Geversstraat 21. GEOPEND (ook zaterdags) van 7.30 tot 17.30 uu Nieuwtjes Nu even het nieuws van de ten toonstelling in vogelvlucht. Citiroën presenteert zijn Ami 6 als station- car of break. De ID 19 telt vijf pk meer en bij de DS 19 kan met het model Pallas bewonderen, een luxe uitvoering met een stel extra kop lampen en een vast tapijt op de grond. Renault is In het nieuws door de wagen, die er niet is: de 1500, die naar hardnekkige geruchten willen, pas volgend jaar in Frankfort zal worden gepresenteerd. Er is wel een Gordini-uitvoering te zien van de R 8 Major, die daardoor aanzienlijk pittiger is geworden. Peugeot verkeert in dezelfde posi tie: nog geen 204, al zal deze wagen nog voor de volgende salon wel in de openbaarheid zijn gekomen. Op merkelijk zijn bij de Peugeots de nieuwe remmen: geen schijfremmen, maar een nieuw soort trommehem- men, die beter zouden zijn dan de veelgeprezen schijfremmen. Bij Simca ook een doorbraak van de station-car. Drie verschillende uit voeringen van de 1500 als break. Panhard heeft de 24 C niet meer in produktie, maar maakt in plaats daarvan nu de 24 B en de 24 BT, die slag groter zijn, topsnelheid rond 140 km). Droevig nieuws tenslotte over het super de luxe merk Facel-Vega -van drie fraaie modellen staan geëtaleerd, maai' die gedoemd is zeer binnenkort te verdwijnen: de geld schieters zien er geen brood meer in. Buitenlanders Tenslotte de buitenlanders op de Parijse salon. Uit Japan vindt men de Contessa van Hinoo-Motors, wagen ontworpen door de Italiaan Michelotti, die daarbij in tensief naar Renault gekeken moet hebben. De motor is een 1251 cc 4 cilinder, die een vermogen geeft van 55 pk. In de Engelse sector die bijzonder aantrekkelijke Hillman-Minx in een Italiaanse versie en een Sunbeam- Opheffing van de reclame-afdeling Ten gevolge van vermindering van werkzaamheden als gevolg van de reorganisatie van de ho- recasector, zal de afdeling reclame van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen met ingang van 15 oktober worden' opgeheven. Voorts heeft de EMS besloten sinds gisteren geen benzinestations meer te ex ploiteren. Het hoofd van de reciame-afdeling, de heer J. G. Gerritsen, heeft per 1 januari zijn ontslag gevraagd. Na de opheffing van de afdeling zal hij worden belast met de afwikkeling van lopende zaken en met inciden tele opdrachten. De overige vier per soneelsleden van de reclame-afdeling is ontslag aangezegd. Het opheffen van de reclame-afde ling betekent, dat de bedrijven in de horecasector van de EMS de reclame zelf gaan verzorgen. Het belang ln de dochteronderne ming, de Oliemaatschappij Scheve ningen (OMS), die zich met de ex ploitatie van benzine-verkooppunten bezig houdt, is overgedaan aan der- Geen exploitatie benzinestations den. Een aantal benzinestations, eigendom van de EMS is aan de OMS verkocht. Over de exploitatie van deze benzinestations is een akkoord bereikt met Gulf-Oil Nederland N.V. Niet-verbonden landen vergaderen in Cairo De ministers van Buitenlandse Za ken van 4 niet-verbonden landen zyn gisteren in Cairo aangekomen ter voorbereiding van de „topconfe rentie" van deze landengroep, die maandag a.s. in de Egyptische hoofd stad zal beginnen. Deze voorbereidende besprekingen, aarover een uitgebreide agenda Is opgesteld, zullen waarschijnlijk tot met zondag in beslag nemen.Tot de agendapunten behoren Imperia lisme, rassendiscriminatie, regeling geschillen zonder gebruikmaking geweld of dreigementen, algehele ontwapening en de internationale si tuatie in het algemeen. Volksstemming in Oostenrijk Tussen 5 en 12 oktober zal de Oostenrijkse bevolking zich door mid- van een referendum uitspreken een ontwerp-voorstel tot poli tieke neutralisatie en reorganisatie de radio-omroepmaatschappfj die op het ogenblik in handen van de staat is. Deze volksstemming wordt georga niseerd door 44 dag- en weekbladen. Minstens 200.000 mensen zullen zich voor het voorstel moeten uitspreken, wil de regering verplicht zijn het aan het parlement voor te leggen. Dit is de eerste volksstemming, die ooit in Oostenrijk werd gehouden. Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen Terroristen gepakt in Mississippi In de Amerikaanse staat Missis sippi zijn drie blanke mannen ge arresteerd in verband met bomaan slagen die onlangs gepleegd zijn op woningen van negers nabij de stad McComb. Bij de aanslagen werd nie mand gedeerd. In de auto en het huis van een der arrestanten werden verscheidene vuurwapens, munitie, acht houten knuppels en een aan tal boksbeugels gevonden. In de afgelopen maanden zijn in Mississippi talrijke bomaanslagen voorgekomen. Niet alleen woningen van negers maar ook kerken moes ten het ontgelden. Chroesjtsjow het volk gaat voortaan voor Premier Chroestjsjow heeft ver klaard dat bij het ontwerpen van de economische plannen voortaan in de eerste plaats rekening moet wor den gehouden met de materiële en niet materiële behoeften van het volk. De periode waarin de ontwikkeling van de zware industrie de basis vormt voor de verbetering van de economische toestand van het gehele land en voor de versterking der de fensie, is voorby. Dc Russen dienen by de ontwik keling van de industrie lering te trekken uit de ervaringen der Wes telijke landen. Geheel onafhankelijk werken is schadelijk op het gebied der economie en in het bijzonder fataal op wetenschappelijk en tech nisch terrein. De premier zei dit volgens het re geringsblad Izwestia op een gemeen- schappeiyke zitting van de minister raad en het presidium van de com munistische partij die de afgelopen dagen is gehouden. Chroesjtsjow drong er ook op aan dat de kwaliteit der Russische pro dukten wordt verbeterd. Volgens waarnemers in Moskou zijn de woorden van Chroesjtsjow het logische gevolg van eerdere uitlatin gen waarin hij aandrong op grotere aandacht voor het belang der consu menten. Maar dit is de eerste maal dat hij zich categorisch uitspreekt. De Chinezen huldigen, zoals bekend, een volkomen tegengesteld stand- standpunt. Zij menen dat nadruk op de produktie van consumptiegoe deren, in plaats van op de zware in dustrie, neerkomt op terugkeer naar een burgerlijke maatschappy. Een dolle koe heeft gisteren een deel van de Utrechtse stadswijk Kanaleneiland op stelten gezet. Het beest nam de benen op het Vee marktterrein en holde via de Graadt van Roggenweg en de Konings bergerstraat naar de tuin van de Rehobothschoolwaar het dolle beest grondige vernielingen aanrichtte. Opgejaagd door voorbij gangers en joelende kinderen, spurtte de koe daarna over de Graadt van Roggenweg en de Weg der Verenigde Naties verder naar de Trumanlaan en de Bernadottelaan. De schrik sloeg heel wat passerende automobilisten om het hart. Van één auto werd een spiegel gebroken. Ook enkele' voorbij gangers kregen kopstoten van het hollende dier. dat zich tenslotte verschanste in het portiek van een woningcomplex aan de Monnet- laan. Daar werd een ruit vernield. Toen drie surveillanceauto's met politieagenten de achtervolging begonnen, rende de dolle koe via de Rooseveltlaan uiteindelijk pardoes het Amsterdam-Rijnkanaal in. De finish van de spurt van ruim vier kilometer, die ruim een uur duurde, was het slachthuis. De koe werd afgemaakt. Gemeenschappelijk beleid in EEG In Brussel hebben dinsdag en woensdag de vertegenwoordigers van de internationale siergewassen orga nisaties de laatste hand gelegd aan hun voorstellen voor een gemeen schappelijk beleid in de EEG. Vol gens ons, perfect georganiseerde Ne- Verjaringstermijn oorlogsmisdadigers De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken, Höcherl, heeft op persconferentie in München ge pleit voor verlenging van de verja ringstermijn voor moord van 20 tot 25 jaar. Hij vond het verschil tus sen de door schuld en moord in dit opzicht het misdrijf dood door schuld verjaart na vyftien jaar te gering. Verlenging van de verjaringster mijn voor moord zou betekenen dat ook na mei 1965 oorlogsmisdaden kunnen worden berecht. Volgens de huidige termijn zou dit volgend Jaar mei niet meer kunnen, omdat dan 20 jaar is verstreken sinds het eind van de tweede wereldoorlog. Op een conferentie in Praag die zich met het vraagstuk van de oor logsmisdaden bezig houdt, is ver klaard dat het aanhouden van de ter mijn van 20 jaar „neer zou komen op een algemene amnestie voor nazi- oorlogsmisdadigers". In een brief aan de Westduitse minister van Justitie, Ewald Bucher, werd gezegd, dat een dergelijke houding, van de regering in Bonn de betrekkingen tussen West-Duitsland en andere landen „geweldig veel moeiiyker" zou maken. N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Vijftig jaar Fries vee in Engeland In november vieren Britse fok kers van Fries vee een historisch feit: het is dan vijftig jaar geleden dat 60 stuks Fries stamboekvee uit Nederland werd ingevoerd. Het doel dat hiermee werd beoogd, was een ras te versterken dat thans de Britse veehouderij overheerst. Een bijzonderheid is verder, dat het vee een dag voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, op 3 augustus 1914 in Tilbury aankwam. Op 6 no vember van dat jaar werd het in Byfleet, Zuid-Engeland, verkocht. De fokstierententoonstelling van de Britsh Friesian Cattle Society wordt op 4 en 5 november gehouden en valt dus vrywel samen met de vyf- tigste verjaardag van deze histo rische gebeurtenis, die gevierd zal worden met een diner in Henley op 4 november a.s. Aanbod afgewezen LAMMERMARKT 3 Verkoop engros. De minister van Buitenlandse Za- ;n van de verenigde republiek Tan- ganjika/Zanzibar, Oscar Kambona heeft een aanbod voor besprekingen samenwerking met Portugal de hand gewezen, zo meldde het blad van de regeringsparty .„Nationa- gisteren. Het aanbod was dezer en gedaan door Franco Noguei- de Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, die ook Malawi, Noord-Rhodesië en Kongo-Leopold- stad op het oog had. Kambona heeft verklaard, dat Tuiganjika/Zanzibar alleen bereid is tot een gesprek met Portugal, wanneer dit land onafhan kelijkheid verleent aan de inheemse TELEFOON 3390933300 bevolking van Mozambique en An gola. Noordwijkse ouders protesteren In het begin Noordwyk-Binnen door het gereed komen van de Nieuwe Offemweg ont last van het doorgaande verkeer in de richting Haarlem en Den Haag dat zich tot dusver slechts met moeite door de smalle straten van de bebouwde kom kon wringen. De nieuwe brede verkeersbaan buiten de kern om, enige weken geleden voor zien van imposante verlichte weg- wyzers, betekent dan ook een enorme verbetering. Het is de drukst bere den verkeersweg in Noordwyk. Verkeerstechnisch bracht de om- leidingsweg verschillende problemen met zich mee. Er is gestreefd naar een zo goed mogelijke oplossing, maar ook nu is weer duidelijk ge worden dat de praktijk de feilen toont. Zo bbjkt, dat op de Herenweg tussen de Beeklaan en de Voorstraat een opmerkelijk gevaarlyke dubbele oversteek is gevreëerd voor de wielrij ders en bromfietsers, komend uit de richting Den Haag Als deze de Beek laan hebben gekruist, wordt hun het doorrijden naar de bebouwde kom van Noordwijk-Binnen belet door een rond rood bord met witte ilk. Deze weggebruikers worden daar door genoodzaakt af te stappen, uit te kijken of uit beide richtingen van de druk bereden Herenweg geen au to's naderen en dan de acht meter brede verkeersbaan over te steken. In de praktijk betekent het veelal, dat half op de fiets gezeten geke ken wordt en dat men het dan maar waagt. Om over de Voorstraat naar Noord wijk-Binnen te gaan moeten deze wielryders en brommers ongeveer 100 meter verder weer de Herenweg kruisen, waar, ondanks het maxi mum van 50 km, over het algemeen snel wordt gereden. Zy, die dagelyks van dit rijwielpad gebruik maken zyn met deze gevaar lyke en tydrovende overstekerij al lerminst gelukkig. Vooral de ouders van schoolkinderen, wonende aan de Herenweg en in de Van den Bergh- stichting zyn verontrust. Naar wy vernemen is door hen een verzoek ingediend om aan dit gevaarlyke en nodeloos oversteken een einde te ma ken. Deze ongewenste situatie vraagt om een betere oplossing. Naar onze mening kan deze meer praktisch en ook veiliger worden verkregen als het verbodsbord wordt vervangen door de aanwyzing „doorgaand rij- wielverkeer oversteken" en het links van de Herenweg gelegen rijwielpad zou worden doorgetrokken langs de flats tot ongeveer ter hoogte van de Dr. Hadriaan van Neslaan. Wielryders en bromfietsers kunnen daar oversteken naar de rechterzyde van de Voorstraat. Het verkeer ter plaatse is veel minder druk dan op de Herenweg en ook wordt er minder hard gereden. Nog gunstiger ligt deze oplossing als de doorbraak naar de Linden- hofstraat zal zyn gerealiseerd, omdat dan veel fietsers en brommers niet r over de Voorstraat, maar via de Dr. Hadriaan van Neslaan en de Lindenhofstraat naar het centrum van Noordwyk-Binnen zullen ryden. derlanders, is het een schamel resul taat, maar men is bly, dat de han delspartners begrip gekregen hebben voor enkele noodzakelyke maatrege len, zoals registratie, kwaliteitsnor men, gemeenschappelijke handels- voorwaarden en een gemeenschappe- lyk politiek tegenover derde landen, die niet by de EEG behoren. Dat is een belangrijk deel, want meer dan vyftig procent van de bloembollen gaat naar deze zgn. derde landen Registratie van bedrijven is by ons heel normaal. Iq de andere EEG- landen is men vrij te doen en laten wat men wil. Niemand weet precies hoeveel tuinbouwbedrijven er zyn en nog minder wat en hoeveel er geteeld wordt. Het is te begrijpen, dat de mensen, die in Brussel moeten trachten een basis te leggen voor een beleid, moesten worden overtuigd van de noodzaak om statistisch juiste ge gevens te verkrijgen. De kern van de voorstellen Is eigenlyk de politiek die moet wor den gevoerd bij de uitvoer naar lan den buiten de EEG. Om nu eensluidende voorschriften in deze landen te kunnen verstrek ken zal men een gezameniyk beleid op dit gebied moeten gaan voeren. Dat is, zy het niet zonder moeite, door de andere landen geaccepteerd. Er heeft een stevige stok achter de deur gestaan. Engeland mag van de GATT namely k de invoerrechten op bloembollen drastisch verhogen, als Nederland geen minimumprijzen ga randeert. De VS hebben dergelijke argumenten. In het begin van dit jaar hebben de Engelsen dit zeer duideiyk gemaakt. Die stok heeft dus zodanig gewerkt, dat men nu akkoord gaat met een registratie van de bedryven. De Europese Commissie zal een verorde ning in die geest moeten maken. Men begint heel voorzichtig met al leen maar naam en adres en later komt dan de rest. Leest men de voorstellen zorgvul dig door, dan ziet men een lange reeks van tussenvoorstellen overwe gingen verborgen achter de ambtelij ke taal. Elk onderdeel van enige be tekenis heeft dagen praten gekost. Vandaar, dat men by alles steeds weer betoogt, dat het begin beschei den moet zijn en dat men later, by een verdere vrymaking, stap voor stap de in ons omringende landen de kwaliteitsnormen zal verzwaren. Wy hebben toch wel met verbazing moe ten constateren, welk een enorme kloof er gaapt tussen de Nederland se opvattingen en die van de han delspartners ln de EEG. Enfin, aan Nederlandse kant is men al biy met dit resultaat. Men hoopt nu maar, dat de Europese Commissie wat haast met het werk gaat maken, want het wordt de hoogste tyd. Er begint in de top van het be- dryfsleven begrip te komen voor het Nederlandse standpunt, dat niemand gebaat is by een chaos op de markt. Dat moet echter worden overge bracht op de regeringen en de Euro pese Commissie. Erg optimistisch is men nog niet! (Advertentie) G.G. Type haar Goed Gekamd: met ViCREM (most modern hairdressing), dus Goed Gesoigneerd. ViCREM ver zorgt Uw haar, houdt het de hele dag in model zonder „plakken". Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13