GOLD STAR twee GOLD STAR GOLD STAR spons erover! Nu reeds één miljoen binnen Negen kerkgenootschappen luiden grote kerkbouwactie in Veertigduizend medewerkers onder klokgelui op stap KERKEN SLAAN HANDEN INEEN DUET CONCILIEVADERS IN THEOLOGISCH DEBAT GEWIKKELD Meer dan vrouwen op de NCVB-bondsdag Kerkdiensten Leiden en omgeving Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 oktober 1964 yierde blad no. 31380 Het gaat goed met de kerkbouwactie „Ant woord '64", die in september is gestart en deze maand haar bekroning moet vinden. Namens de negen bij deze actie samenwerkende kerken verklaarde ds. T. D. van Soest, secretaris van het werkcomité van de actie, op een in Utrecht In de 3800 plaatselijke gemeenten en parochies, die medewerking hebben toegezegd, is men druk bezig met het voorbereiden van de actie. Veertigduizend vrijwillige medewerkers gaan in de actieweek van 11 tot 18 oktober op stap voor het uitdelen van een laatste herinnering en het in casseren van het geld. Televisie en radio zullen deze hoogtepunten van de actie op 12 en 16 oktober begeleiden. gehouden persconferentie, dat de actie bij het volk aanslaat. Tot en met gisteren heeft men al een bedrag van 1,1 miljoen ontvangen, hoewel het „binnenhalen van de oogst" in feite nog moet beginnen. kerkgebouwen missen de hoogt nood zakelijke accommodatie, die het werk in de week stelt. Veel oudere kerken zijn daar niet op ingericht. Dat vereist completering en vernieuwing. Naast de nieuwbouw komt dus de vernieuwing. En dit laatste betekent in tal van gevallen, dat men tot vervanging van oude gebouwen over gaat Er moeten niet alleen nieuwe kerken komen, maar veel oude ge bouwen moeten verbeterd, uitgebreid en voorzien worden van lokaliteiten voor allerlei vormen van wijkwerk. Dit moet gebeuren, willen de ker ken niet achteropraken. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Weerdlnge J. A. Kwast te Rulnerwold-Koekange te Andijk (vac. C. Dijkstra) W. P. H. Pouwela te Nunspeet. Bedankt voor Avereest-Balkbrug M. v. Harmeien te Won». VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bouwen aan 396 projecten De negen samenwerkende kerken vragen thans aan hun leden om voor de actie „Antwoord '64" één honderdste van hun jaarinkomen bij te dragen, hetzij in eenmaal, het zij in een aantal termijnen. Deze bijdrage van allen is nodig willen de kerken de noodzakelijke projec ten 1396 nieuwe kerkgebouwen, jeugd en wijkcentra) in de eerstkomende jaren uitvoeren. By alle kerken leeft de overtui ging, dat de plannen van de actie '64 uitvoerbaar en haalbaar zijn. Maar dan is de offervaardigheid van de leden der samenwerkende kerken onmisbaar. De kerk in Hoogvlietsymbool van samenwerking en spoed waarvan men de kerkruimte zes dagen denkt te bouwen. Aohfcduizehd manuren vergt het bouwen van de kerk, waarin 40.000 kilogram staalconstructie, 400 vier kante meter dak en plafonds, 300 vierkante meter kozijnen en 120 vier kante meter glas in lood moeten wor den verwerkt. Negen kerken: één probleem De negen kerken staan alle voor eenzelfde probleem: Nieuwe woon- centra aan de rand van de steden; groeiende dorpen; nieuwe satelliet steden; bevolking van het nieuwe land (in de gebieden van landaan winning). Overal moeten in zeer hoog tempo nieuwe kerken gebouwd 1 den. De samenwerkende kerken hebben de handen ineen geslagen om ge zamenlijk hun probleem aan te pak ken. ANTWOORD '64 Er bestaat een groeiende behoefte aan kerkgebouwen. Het evangelie van Jezus Christus moet ook in de nieuwe gebieden verkondigd worden. Er moeten plaatsen zijn waar het Woord doorgegeven wordt. De activiteiten van de kerken vra gen niet alleen om een doelmatig ge bouw, waarin de kerkgangers op de lag kunnen worden ontvangen, zij geven ook de redenen aan waar de kerkgebouwen functioneel die- te voorzien in de behoeften van het kerkelijk leven. Veel bestaande KERK BOUWEN IN ZES DAGEN Voorts staat nu reeds vast, dat de Antwoordkerk in de Hoogvliet- se wijk Zalmplaat in zes dagen zal worden gebouwd. Vier ton kost het kerkgebouw van staal, glas en béton. Op 12 oktober wordt met de bouw begonnen, dag en nacht wordt er aan doorgewerkt en op zondag 18 oktober hoopt men in het kerkgebouw met 500 zitplaat sen de eerste dienst te kunnen houden. Da uiteindelijke actieweek (11 tot 18 oktober) wordt zondag 11 oktober ingeluid in de kerkdiensten van de negen samenwerkende kerken. Daar na volgt het startsignaal voor de grote Inzameling op de avond van 12 oktober om 21 uur, vla radio en televisie. Als dan de 40.000 medewer kers op pad gaan om de laatste schriftelijke oproep te bezorgen, brandt in alle kerken licht en lul den de klokken. Hetzelfde ls het geval op 16 okto ber om 19.55 uur. Dan hoopt men het „antwoord" van de bij de negen kerken aangesloten leden en de bui tenkerkelijken te kunnen ophalen. Hoeveel geld men denkt bijeen te krijgen, weet men niet. Vaststaat al leen dat de actie minstens een mil joen gulden kostte en dat men in 1959 op dezelfde wijze voor de her vormde kerken tien miljoen bijeen wist te brengen. Preekstoel komt per helikopter De kerk in Hoogvliet, die in zes dagen uit de grond wordt gestampt, wordt het symbool van deze geza menlijke actie. De haast die bij de kerkenbouw nodig is en de daarbij geboden samenwerking vinden hun weerslag in dit project. Het is een unieke gebeurtenis in ons land, dat op deze wijze een kerk verrijst, waar van negen kerken gezamenlijk ge bruik gaan maken". Dat belooft wat voor de toekomst", zei ds. Van Soest. Trouwens hij kon uit allerlei ge meenten van Nederland een reeks van voorbeelden van kerkelijke sa menwerking opsommen. Om het kerkgebouw in Hoogvliet (ontwerp Rein H. Fledderus uit Rot terdam) worden later nog andere ruimten gebouwd. Ook komt er een toren by. De klokketoren, waarin op 18 oktober negen klokken (voor el ke kerk één) zullen luiden, doet slechts voorlopig dienst De preek stoel wordt op 17 okt. per heiekop- ter aangevoerd en de bevolking van Hoogvliet (tien jaar geleden nog 3.000 Inwoners, nu 30.000) zal daar na (weer als symbool) het meubi lair binnendragen. Hoogvliet is voor de bouw van de- re unieke kerk gekozen, omdat de samenstelling van de bevolking zo overeenstemt met die van ons land. De actie „Antwoord '64" wordt door de volgende kerkgenoot schappen gevoerd. Achter de kerkelijke richting vermelden wij het aantal leden, predikantsplaatsen, het jaar van vestiging en de voor de eerstkomende jaren geplande bouwprojecten. aantallen Baptist Chr. Gereformeerd Doopsgezind Bvang.-Luthers Gereformeerd Ned. Hervormd Oud-Katholiek Remonstrant Vrij Evangelisch spaar plezierigrmet i\YLOi\S 'met gratis ■waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de EUET-spaarkaart (Van onze correspondent) Het concilie heeft de behandeling van het hoofdstuk over de openbaring voortgezet. Het is een zuiver theologisch debat over een uiterst moeilijk onderwerp. Voor de bisschoppen is de zaak van groot belang en er is dan ook al in 1962 maar zonder resultaat een langdurige discussie over hetzelfde onderwerp geweest. Ook bij het concilie van 1869—70, het zogenaamde eerste Vaticaanse concilie, werd over dit onderwerp een langdurige be spreking gevoerd, evenals bij het concilie van Trento in de* 16e eeuw zonder dat men eigenlijk ooit tot een nauwkeurige definitie van die openbaring is gekomen. ATHEÏSME Van de sprekers was er één, die een opmerking maakte die misschien buiten het bestek van het onder werp gaat maar die van meer alge meen belang is. Het was de bisschop van Culma in Polen, mgr. Kowalki. Hy zei, dat het schema naar zyn mening op een gelukkige wijze is ge redigeerd, maar dat er totaal geen rekening is gehouden met diegenen die niet alleen elke vorm va,n open baring ontkennen, maar het bestaan van God zelf loochenen en in de naam van een zogenaamde weten schappelijke wereldopvatting weige ren elke religieuze waarheid on der ogen te zien. Deze voorstanders van atheïsme trachten hun materialistische opvat tingen te verspreiden onder niet- christenen, christenen en ook onder r. katholieken. De bisschop drong er op aan, dat in het schema een ver klaring wordt toegevoegd, liefst een voorwoord, waarin gewezen wordt op het materialistisch atheïsme als zijn de in strijd met de rede, met de wetenschap, met de menselijke per soonlijkheid en dus in de allerhoog ste mate met de openbaring. Deze opvatting is belangrijk omdat het hier een Poolse bisschop is die aan woord is. Met andere woorden, een bisschop die dingen zegt die sterk indruisen tegen wat zijn eigen re gering over deze zaak denkt. Daar uit kan men of concluderen dat de vrijheid om te spreken voor de Poolse bisschoppen vrij groot is of dat de ze man bijzonder grote moed bezit. De aartsbisschop van Lima, Kar dinaal Landazuri, sprak mede uit naam van alle bisschoppen van Peru de mening uit, dat het nodig is L AMERICAN CIGARETTES GOLD STAR 25 'n klasse apart 25 PITTIGE SIGARETTEN VOOR f 1,25 GOLD STAR King Size 20 KING SIZE SIGARETTEN SLECHTS f 1,15 Het gaat hier voornamelijk om een dispuut tussen verschillende theolo gische scholen waarvan er één vol houdt, dat er twee bronnen van openbaring zijn n.l. de heilige schrift t daarnaast de traditie. De andere school daarentegen meent, dat de goddelijke openbaring dezelfde is en in wezen ge heel te vinden is in de schrift en geheel in de traditie. Die laatste opvatting geldt als moderner wordt door de vooruitstrevende bisschoppen voorgestaan. Het eerste schema van 1962, dat in zijn geheel op de oude opvattingen de huidige tekst, die nu aan de concilievaders is voorgelegd, trach ten deze zaak te omzeilen door in het midden te laten of de bronnen de openbaring 'n dan wel meer dere zyn. De heilige schift is gein- onderscheid te maken tussen de na- spireerd door de Heilige Geest. Meer dan achtduizend zyn vandaag uit alle delen van het land naar de Domstad gekomen om daar de bondsdag van de Ned Chr. Vrouwenbond by te wonen. Allen konden In de gigantische Irenehal van het Jaarbeurscomplex gemakke lijk een plaatsje krygen. De Christen-Vrouwenbond is een interkerkelijke organisatie, die op het ogenblik ruim 94.000 leden telt. De bond houdt zich vooral bezig met het geven van voorlichting op staat kundig, maatschappelijk en cultureel terrein. De basis van waaruit wordt gedacht en gewerkt is de bijbel. Op dit moment telt de bond 746 afdelingen, over het gehele land ver spreid. Mevr. prof. dr. G. H. J. van der Molen en jkvr mr. C. W. I. Witt- wael van Stoetwegen werden van daag als erelid van de bond geïnstal leerd. Zondag 4 oktober Lelden Her i u ds. P. Kloek: helm (Open •dienst f 10.30 d Vlaardlngen (Kerk nemaaljer. Viering H.A, en Dankz.; Au la Immanuelschool Anna van Buren- laan: 9.30 uur ds. C. Kempenaar te Woubrugge: 6 30 uur ds. W. Verweij. Viering en dankz. H.A.; Gebouw Jona than Hoorn: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber Viering H.A.. Kruiskerk Gouwsluis: 9.30 dienst). Kapel Hooftstr.: 9.30 D. Scheepmaker te Utrecht; 6.30 u ds. H. v. d. Linden te A'dam. Oudshoorn- Bethlehemkerk: 10 u ds. Joh. Poort. Maranathakerk: 10.30 u ds. H. J. van Achterberg (HA). u jj Bouter ds. H. Perdok te Herv. uio-school, Asserstraat: 9 en Egllse Wallonne: 10.3 de. E. Ma- 10 u ds. I. trakerk: 10 u dr. Dronkert; 11 u dr. Westerlnk. Kerk Oude Vest: 10 u dr. Westerink: u ds. Bovenberg. Maranathakerk: 9 u ds. Bovenberg; u ds. De Boer. Bevrijdingskerk: 10.30 u ds. De Boer; Rem. Gem.: 10.30 de Boer. Doopsgez. Gem.: prof. dr. P. A 10.30 u ds. H. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3)10 u dhr. Dlkkes - Kln- deropdrachtdlen8t; 5 u HA (vtIJ voor alle gelovigen). Evang. Luth. Kerk: 10.18 u d*. C. Oh. G. Visser Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 u dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19): aantallen predikanten jaar van bouw leden /priesters vestiging projecten 17.591 55 1881 19 73.751 103 1834 30 62.928 113 1525 13 67.112 56 1517 6 785.278 1.070 1892 184 3.240.481 2.149 1568 121 10.584 31 690 3 38.609 54 1619 7 20.155 37 1881 13 gezongen H. Mis. Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk 3): 9.45 en 4 uur dienst (donderdag 45 uur dienst). Geref. Kerk (vrijgem.)10 en B uur m.: 10 en 5.30 u dhr. H. (vrijdag 8 uur bidstond). Sells: 10 uur Heillglngs- dlenst; 6.45 uur 6traatprediking Gan getje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Aarlamlerveen Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. M. H. Boogert. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 i Sassenhelm. ds. L. S. den Boer i (len Rijn Herv. Gem. negieter te Santpoort, tlng: 10.30 i Geref. Kerk. f er laan: 9 e en 6.30 Ui Noord. Hooftstraat: 10 e Martha-stich- heer J. Haafkens; W. de Zwlj- ds. Schuring; Geref. Kerk (Vrijgem.)9.30 en ö.3U uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk Grljpenstelnstr. 9.30 uur Dienst des Woords, 5 uur ds. Geref. Gem. Van Man- derBloostraat9.30 e Rem. Geref. Gem, Van Mandersloostr. 7 uur ds. G. Bloemendaal te Delft. Baptistengemeente. IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst, 6.00 uur ds. M. Cohen. Herv. Gem.: 9.30 en Bodegraven Herv. Gem.: 10 u ds. A. den Hartogh; 5 u ds. C. A. van Har ten; 6.30 u ds. Den Hartogh. Nieuwer - brug: 6.30 en 9.30 u ds. W. Balke. Ge ref. Kerk: 10 en 6.30 u drs. R. v. d. Berg (voorber. HA). Nleu' Werkendam). Ev.- Kleln Haneveld. eredienst; 6.45 Boskoop Herv. Gem.: 9.30 u de. A. de Leeuw; 6.30 u ds. H. Koudstaal te Oudshoorn. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. J. Spoelstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u leesdienst; 6.30 u ds. D. Biesma Jr. te Aalsmeer. Geref. Gem.: 9.30 en 6 u leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. Herv. Gem.: 9.30 i Hlllegoin Herv. Gem.: 10 u ds. F. Jrouwer; 7 u ds. J. Bronsgeest. Geref. Cerk: 10 en 5 u ds. R. der Nederlanden e Leerdam. Chr. Geref. Kerk: 10 en u ds. S. Floor te Nleuw-Vennep. Ned. »rot. Bond: geen dienst. Evangel Isa tie - amenkomst zondagmiddag 3 uur in het gebouw Haven 50. - - uda gebouw der stichting Haven 50, evangelist Slmon Mik uit IJmulden) Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. Fred. J. Broeyer. KatwUk aan den R(Jn Herv. Gem.: Dorpskerk: ds. A. Baas. ds. A. Baas; 6.30 ds. A. Makkenze. Interkerkelijke dienst i ds. Vink. Groen van Pr .school: 10 u ds. Haitsma te Woerden. Aula Overduin: 10 u ds. Moe renhout. Kantine Hoornes: 5 uur ds. Vroegindewey. Zeehospitium: 6.45 De Jong. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 en 7 u ds. G. Vlzee te Kampen 10.30 en 5 u ds. Breen. Geref. Gem. 10 en 5 u leesdienst. Geref. Gem. Ir Ned.: 10 en 5 u leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 u ds Schoonheien te Leiden (HD); 7 u ds Wijk. Voorg. ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 u ds. F. Minnema; 6.30 u ds. J. van Drie. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 u ds. Van Drie; 5 u ds. Minnema. Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a): 10.30 u dr. J. Hoftijzer te Leiden. Leln Kerk: 9 uur dr. F. Voorhout. Pniel: berts. Geref. Kerk: 10.15 J. Baaijens. Lisse Herv. Gem.: 9 (HD) ds. A dienst)Chr. Ger. Kei D. H. Biesma. Ger. Gem.: 10 Geref. Kerk: 10 t te l ds. Vesseur (dond. 8 okt. 7.30 u ds. K. de Gier te Den Haag. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 en 4.30 u ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u Leesdlensten (dond. 8 okt. 7.30 uur leesdienst). Ned. Prot. Bond: 10.30 u mej. L. A. van der Voort te Heemstede. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers te Leimulden; 6.30 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop. Geref, Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Melnders. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. Oliemans; 6.30 uur ds. Kloek te Leiden. Jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 uur de heer J. doorn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur'ds, G. Bloemendaal te Delft. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: ds. D. Keunlng. Geref. Kerk: school, Schoolstr. 2: 10 u ds. thers te Bunnlk; Dordrecht. Noordwyk-Bin l ds. J. Hovius 1 Herv. Gem.: Dok. Geref. Kerk: 9.30 u ds. W. Dekker; 5 u ds. H. A. van Bottenburg. Van den Berghstlch- tlng: 11 u ds. W. Griffioen te Den Haag. Noordwykerhout Herv. Gem.: 9 en 10.30 u ds. A. H. Smits (HD); 7 u ds. J Streefland te Haarlem. De Zllk, aula Oegstgeest Herv. Gem., Groene- Callenbach (HD); 7 Rijnlands Lyceum (jeugdkerk): 10.30*"u TT A„,W- Vryz Hery W maakt)8.30 u ds. R. Brands; 3 J. Douma. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 T Stehouwer te Alphen 0 0 uur dr. A. W.~Cramer te Leiden. R(Jnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: .30 uur Dienst des Woord. 2.15 uur nlngen. Rynsburg Herv. Gem.Grote Kerk: Gosliga; 5 u ds. M. ds. H. Groenewoud (HA). Bethelkerk: 10 u' ds. H, M. C. Groenewoud (HA); 0 u leesdienst; 2.30 og te Den Haag-W. Sassenhelm Herv. Gem.: 9, 10.30 Ned. Prot. Bond: 10.3., den Herder-Brugman. Ter Aar Herv. Gem.: 1 Den Haag; 6.30 6.30 u ds. Heyner. Valkenburg 6.30 Kerk: 10 Kerk (Vrijgem.)10, S Herv. Gem.: 10 en Lekkerkerker. Geref. ds. Langeler. Geref. ds. M. J. Elfferlch. Voorschoten Herv. Gem.: 10 u ds. Saraber (HD); 7 u ds. Zijlstra. Rijn dijk: 10 u dr6. J. van der Gouw. Kerk en Heil: 10 u ds. Zijlstra. Jeugdkapel: 10 u Diëtist. Geref. Gem.: 9, 10.30 en 5 u ds. Modderman. Geref. Gem. (vrij gemaakt) 10 ds. De Wolff Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 u ds. J. Verwellus (HD); 6.30 u ds. J. R. Cuperus. Herv. Wijkgebouw: 9.30 u ds. J. R. Cuperus (HD); 6.30 u ds. J. Ver wellus. Bethel: 10 uur Geen opgave ontvangen; 5 u ds. Blesbroek te Vlaar dlngen. Geref. Kerk: 9 en 10.30 u ds. Koekkoek; 6.30 u ds. G. van Halse- geen nond Herv. Gem.: 10 en 7 H. L. Boonstra. (H. Doop), nhoven Herv. Gem.: 9.30 eV 7 ds. Moen ds. Kempenaar. Geref. Kerk: 9.30 6.30 u ds. Wijma te Alphen a/d Rijn. Ned. Prot. Bond: 7 uur O. Raedthuys, ds. Daalder te Haarlem. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. R. Hengstmangers. (H.A.). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. ds. J. Wagenaar. Frankrijk leidt in wereldkampioenschap Na de eerste dag van het in Parijs begonnen wereldkampioenschap golf voor damesteams, heeft Frankrijk met een totaal van 147 de leiding. De Frangaises Catherine Lacoste, (19, dochter van de vroegere tennisster René Lacoste) met het beste totaal van de dag, 72, en Brigitte Varangot, 75, bleven daarmee een stroke voor op Engeland en de V.S. Nederland had aan het eind van de eerste dag een totaal van 160. Zowel Annie van Lanschot als Anneke van Riemsdijk hadden 80 slagen voor de 18 holes nodig. De Gaulle en Frei over „derde macht" Aan boord van de Franse kruiser „Colbert" is president De Gaulle van Frankrijk gisteren aangekomen in de Chileense haven Valparaiso. De „Colbert" werd op de rede verwel komd door oorlogsschepen, vliegtui gen en saluutschoten en aan de ha ven door een grote menigte. De Gaul le werd ontvangen door de aftre dende president Jorge Alessandri en reisde daarna met deze door naar de Chileense hoofdstad Santiago. De nieuwe Chileense president Eduardo Frei zal pas op 3 november worden beëdigd. De Gaulle en Frei hebben niettemin gistermiddag een onderhoud gehad waarin, naar van gezaghebbende Chileense zyde is meegedeeld, de gedachte is besproken van een derde internationale macht en ook gesproken is over Frans-Chi- leense samenwerking in geologisch onderzoek en het mynwezen alsmede op economisch en financieel gebied. zrJ =Til£ KJ Ontdek de nieuwe manier van slapen Ontdek de Enes Elektro- deken. Onder een veder licht dek slaapt u zo ge- zond en comfortabel als dat altijd wenste. Elke Erres deken is gegaran deerd, betrouwbaar, veilig en degelijk want achter uw Erres elektrodeken staat meer dan 15 jaar ervaring. ELEKTRODEKENS tan aff. 2,50

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11