Oranjedefensie versperde Anderleeht lang de weg STILBÉPAN Mi Sporttoto KLASSEN BETER Van Wissen tevreden deze haarcream geeft geen kalkroos „Spelen in Deventer is onverantwoord" Taky Erebus klopte Zoon van Kievit pgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 oktober 1964 Vijfde blad no. 31379 SPORT^ VAN Slechts twee van de 626.763 deel- jiers, die ervoor zorgden dat de ale pryzenpot van sporttoto num- t 5 op f. 247.651 werd gebracht, den een kolom foutloos in. Nadat van het voor de eerste prijs be- jikbare bedrag elk netto 50.000 (den hadden ontvangen, bleef er f f. 18.560,99 over, waarvan twee rde deel bü de tweede prys werd roegd en éénderde deel by de der- prijs. Voor de tweede prijs, die nu totaal f. 86.669,29 bedroeg, meld- i zich 71 deelnemers, die elk bruto 1220 ontvangen. Voor de derde js ad f. 43.334,65 waren 373 ge- ligden. Zij toucheren elk f. 116. VOETBAL DOS-ZEGE IN KOPENHAGEN ïankzij uitstekend spel m doel- p Ruitenbeek en midvoor Tonny |i der Linden heeft DOS gister- |nd in de Deense hoofdstad in wedstrijd voor het toernooi «rbeurssteden een 43 zegé be- kld op KB Kopenhagen, een beste Deense clubteams. Het zag aanvankelijk niet zo gunstig uit t de Utrechters, die na elf mlnü- j tegen een 10 achterstand aan- [en, toen linksbuiten Mortensen Ik schoot. Het antwoord van de jlerlanders was echter overdonde- lcl want door drie goals in drie (uiten werd de achterstand om- jet in een ruime voorsprong. In 19de minuut bracht eerst Visser partijen op gelijke voet, waarna try en Van der Linden de stand [31 brachten. In de 35ste minuut gen de Denen een penalty te ne- Jn, die- door Pulsen onberispelijk rd ingeschoten 3—2. Kort voor jt werd het door Sleven 42. Set enige doelpunt na de rust lam van de Deense midvoor Moel- die in de 65ste minuut Ruiten- ik passeerde. Verder kwamen de hen niet meer. pe tweede wedstrijd wordt 14 okto- r in Utrecht gespeeld. BILJARTEN Scholte verliest van Van Hassel Ka twee ronden van het initerna- pale biljarttoemoci kader 47/2 l de „Coupe Roode Leeuw" in Den Boh zijn alleen de Wesfcduitse topioen Siegfried Spiielmaim en I Belg Raymond Oeulemans nog geslagen. De Eindlh ovenaar Henk Soholte id woensdag een verrassende jderlaag tegen de Belg Clement jn Hassel. Bekerhouder Tini Wijnen werd wr een tweede nederlaag, nu in gen beurten tegen Ceulemans, Jef Jurion scoorde drie minuten voor einde enige doelpunt Een ijzersterke oranjeverdediging heeft elf lichtvoetige Rode Duivels in de 99ste derby der lage landen precies 87 minuten van de overwin ning kunnen afhouden. Oranje's laatste vier de debutanten Willie Quadackers en Rinus Is rael rechts, de routiniers Daan Schrijvers en Cor Veldhoen links hielden na een wat pa niekerige beginperiode, waarin zij totaal geen vat hadden op de onder bezielende leiding van „magiër" Paul van Himst opgebouwde aan- valsacties, de zaak achter keurig gesloten. Ze ker er kwam nog wel eens een schot op het door Pieters Graafland met verve verdedigde De nederlaag, die het Nederlands elftal in het met 15.000 toeschouwers slechts voor een kwart gevulde Antwerp-stadion „De Boschuü", leed, was klein, maar volkomen verdiend. De voor het eerst door Denis Neville geleide elf mag dan met opportuum voetbal bijna een nederlaag hebben afgewend, de technisch klassen betere Belgen hebben er geen moment twijfel over laten bestaan dat zij sterker waren. doel. Maar groot gevaar dreigde er zelden. Tot drie minuten voor het einde. Toen schoot de gebrilde Jef Jurion met een feilloos gevoel voor precisie in het gat tussen Schrijvers en Israel. Paul van Himst, die de bal door een fout van de debuterende oranje-linksbuiten Hollander had ontvangen, zag zijn teamgenoot wegflitsen, bracht de bal zoals alleen hij dat kan precies daar waar Jurion een fractie van een seconde later moest arriveren en oranje was geslagen. Want wanneer Jurion vrij voor een doelman komt, faalt hij vrijwel nooit. jfinitief voor die trofee uitgescha- 'ld. be uitslagen van de 2die ronde iden: in Leur 164 6 72 27.33 pielmainn 400 6 197 66.66 bulemans 400 9 95 44.44 Ijnen 040 9 65 26.66 in Hassel 400 7 132 57.14 -holte 175 7 --73 25.00 pe stand na 2 ronden luiidit: jl. Spiefomann 4 punten alg. gem. [05; 2. Ceulemans 4^-42.10; 3. Èholte 2—52.27 4. Van Hassel f38.35; 5. Wijnen 0-Ö8.45; 6. Van hr 0—21.10. ONVOLDOENDE Het hogeschoolvoetbal, dat de tien spelers van Anderleeht na rust completeerde de voor Guy Delhasse ingevallen doelman Trappeniers zelfs het team van de landskampioe nen demonstreerde, was echter op één punt bepaald onvoldoende. De gladde aanvalspatronen werden veel te weinig met een schot afgesloten. Maar voor de rest: wat mannen als Paul van Himst, Jef Jurion, Pierre Hanon, Georges Heylens en Laurent Verbiest met de bal uitvoerden, een lust voor het oog. Nederland bezat geen spelers die briljante dingen konden doen. Ben nie Muller kan het als hij in top vorm is, maar de Ajacied was dit maal niet in zijn normale doen. Het verdedigen van de DWS'ers Daan Schrijvers en Rinus Israel moge dan nog zovele verdiensten hebben, sober heid is en blijft hun grootste fort. Pedant Wanneer zij de Belgen met hun eigen wapen hadden bestreden, den onze landgenoten waarschijn lijk een grotere nederlaag hebben ge leden, nu kwamen zjj nog zeer dicht by een gelijkspel en zelfs bij overwinning. Want te midden va de pedante en soms wel arrogante Belgische „parades" is Nederland twee minuten na de rust toch nog dicht bij een overwinning geweest toen een ongelofelijk hard schot Heracles-goalgetter Henny van Nee van de onderkant van de lat het veld instuitte. Daarmee zijn de wapenfeiten de voorhoede vrijwel beschreven want zo goed als de verdedigende li nie speelde, zo weinig presteerden de aanvallers. De keuze van linksbuiten Hollander was een complete misluk king, Henny van Nee was wel ijve rig doch kwam eenvoudig klasse te kort en midvoor Piet Kruiver, die in de oefenwedstrijden toch zeker niet had gefaald, toonde ditmaal opval lend weinig animo om zich in te spannen. De Feijenoorder mag dan vooral na rust hinder hebben onder vonden van een blessure, zelfs wan- men deze handicap in aanmer king neemt, blijven zijn verrichtin gen onvoldoende. Buitenspel De uit Fons van Wissen en Bennie Muller bestaande „twee" toonde een ontstellend gebrek aan inzicht door niet alleen herhaaldelijk in de door Anderleeht kundig gehanteerde bui- tenspelval te lopen vooral Hollan- Van Nee waren hier meesters in maar bovendien de enige echt gevaarlijke man, rechtsbuiten Pum- my Bergholtz, zelden of nooit in het spel te betrekken. Dat veranderde zelfs niet, nadat Bergholtz tussen de 25ste en 30ste minuut tweemaal de Belgische achterhoede met gevaar- In de kleedkamers Manks de nederlaag hing er geen [gedrukte stemming in dé Neder landse kleedkamer. Aanvoerder Fons van Wissen was zelfs zeer [tevreden met het bereikte resul taat. „Wanneer Devrindt de twee kansen, die hy in het begin van de wedstrijd kreeg, benut had, zouden wy met een grotere neder laag naar huis zyn gegaan. De Belgen hadden dan vryer kunnen spelen en het was voor ons een catastrofe geworden. Gelukkig is dat niet gebeurd en konden wy daardoor een geflatteerd resultaat behalen". Jennie Mulder vond het feit dat Nederland slechts éénmaal in de formatie van woensdagavond had kunnen trainen de grootste han dicap. Lange tyd had de Ajacied gehoopt op een gelijkspel wat ook ij hij echter een te grote beloning had gevonden. Veldhoen, die als opdracht had gekregen Paul van Himst uit te schakelen dacht dat hem dat aardig gelukt was, ondanks het feit dat de Belgische aanvaller de grondslag legde voor het enige doelpunt. Constant Vandenstock, de Belgische keuzeheer was uiteraard zeer te vreden met het resultaat van zyn team, hoewel ook hij vond dat het Belgische overwicht met één doel punt veel te matig was uitgedrukt. Pieters Graafland toonde opnieuw zjjn grote klasse en omdat ook de Nederlandse verdedigingslinie zeer knap speelde, achtte de Belgische „selectionneur" het een goede oefening voor Anderleeht. Jurion, aanvoerder en maker van het enige doelpunt vond stopper Schryvers de ster van het veld. „Wat deze man in het centrum van de verdediging heeft gedaan, grenst aan het ongelofelijke". lyke acties danig in het nauw had gebracht. Wat inzicht betrof konden de hoedespelers een voorbeeld ne aan Schrijvers, die wèl op de juiste momenten zijn teamgenoten lan( de en daarnaast enkele malen bijzonder dreigend in België's la: linie doorstootte. Met de beoordeling van de spelers is de Nederlandse nederlaag vrijwel verklaard. Met een excellent doelver- dediger, vier solide verdedigers, twee middelmatige middénspelers en niet falende aanvaller kan een team ver-komen, maar op den duur schiet het toch te kórt. België had een ho mogene ploeg, Nederland miste die. Op de valreep werd het nog juist in de score tot uitdrukking gebracht. Snel Het zag er aanvankelijk naar uit dat de in traditioneel' rood-zwart ge stoken Belgen oranje onmiddellijk onder de voet zouden lopen. Stockman zwenkte by de eerste de beste aanval snel naar binnen en dwong met een keihard laag schot Pieters Graafland-tot zijn eerste red ding. België demonstreerde toen al heel duidelijk de beproefde defensieve tac tiek van een perfect spelende 42 4 formatie: de actieve en snel star tende Van Nee werd enkele meters buiten spel „gezet". De Belgen had den er in de beginfase wel zin in. Jurion bracht de achttiënjarige Jo- han Devrindt met eén fraaie één twee in volkomen vrije positie voor Pieters Graafland, maar de Feije noorder bewees niet voor niets Neder lands doelman nummer één te zijn: griste de bal van de voeten van de jeugdige Limburger. Rotterdamse Ed die kon het zich wel veroorloven even later een hoge voorzet van Puis los te laten, want de stijlvolle stop per Schrijvers werkte de bal rustig de lijn. Inmiddels was Oranje's voorhoede niet verder gekomen dat de middellijn en de weinig overtui gende acties strandden meestal op buitenspel. Meesterschap Alleen de Belgen kwamen aan de bal. Prachtig vrijlopend, voortdu rend bewegend en met een technisch meesterschap speelde zij elkaar de bal toe. Links, rechts, een stukje naar achteren en een stukje naar voren. Het was een lust voor het oog. En juist toen de amper 15.000 toeschou- zich gingen afvragen of deze Anderleeht „exhibition" (met het oog op de Europa Cupwedstrijd tegen Bologna volgende week) nog eens schoten van formaat zou opleveren, schoot de ongrijpbare Van Himst na magistrale solo net over. En i later vond Devrindt opnieuw goed uitgelopen Pieters Graaf land op zyn weg toen 'hij enkele DAAN SCHRIJVERS metérs voor het doel een vrije kans kreeg. De Nederlanders kwamen eerst na een klein half uur tot aanvaardbare combinatie. Eindelijk speelden Henny van Nee, de apatische en nadrukkelijk onvol doende Kruiver en Berghcfltz de bal snel naar elkaar en Feijenoords snel le rechtsbuiten schoot maar net naast. Oranje voelde dat het kon. Schrijvers probeerde het opnieuw met .een nieptepass. Nu was 't Berg holtz, die sneller bleek dan links achter Jean Cornelis. Schrijvers pass echter enkele decimeters te scherp en in zijn ijver om de bal toch nog te bereiken kwam Berg holtz in botsing met de enige niet- Anderlechtspelerdoelman Guy Del hasse. Beide spelers moesten „opge lapt" worden, maar Delhasse had zo veel hinder van deze blessure dat hij in de rust moest worden vervangen door Jean Trappeniers, en toen kon met recht van de „Sporting Club België gesproken worden. Overigens was dat op een laag schot van Van Nee na Oranje's enige wapen feit'van voor de rust. België bepaal de zich nog slechts tot het trekken vanvele fraaie figuren, maar de snelle Quadackers, die Van den Berg uitschakelde, en de bekwame DWS tandem Israel. Schrijvers en de weer in vorm gekomen Veldhoen hadden nu een beter oog op de Belgische Sensationeel De tweede helft begon sensationeel. Oranje had kennelijk consignes ge kregen aan te vallen en omdat Ne derland het balbezit verkreeg kon dat plotseling ook. Een dieptepass van Muller werd nu door de autoritaire Verbiest teruggekopt voor de voeten Van Nee. De ijverige, maar niet helemaal overtuigende Almeloër nam de bal reeds half volley „op de schoen". Trappeniers zag het leer niet eens. Dreunend hard beukte het schot de onderkant van de lat. Een fractie van een seconde later had hy zich hersteld en stompte de bal vlak voor het gretige hoofd van Krui ver uit zyn doeL Het kleine, maar opvallende luid ruchtige Hollandse contingent ging er voor zitten. Een Hollands kwar tiertje? Het leek er even op. Toen namen de Belgen weer bezit van de bal en het middenveld. Talloos waren de schijnbewegingen, één-twee com- naties en individuele pogingen, maar even vaak was er een Hollands been, hoofd of lichaam dat de situatie red- In de 17de minuut kreeg Stock man op de midvoorplaats kans een vrije trap van Hanon in te kop pen, maar de bal ging nog juist over de lat. Van Himst gaf zoals de Belgen zeggen „een van zijn verrukkelijke nummertjes weg", maar Oranje's verdedigende kwartet kreeg er steeds beter het oog op. Uitgeblust Het was echter duidelijk dat het overige deel van de ploeg te zwak was. Hollander deed niets goed, Van Nee was „uitgeblust", en Kruiver kwam in het stuk niet voor. De enige speler die voor gevaar had kunnen zorgen was rechtsbuiten Bergholtz, maar de snelle Feijenoor der kreeg vrijwel niets te doen. Toch zag het er niet naar uit dat de Belgen zouden scoren. Van Wissen ging na ruim een half uur knock-out op een hard schot van Puis en Van Himst miste het doel op enkele cen- .meters met een goed gerichte schui er, maar overigens waren de Bei en niet meer gevaarlijk. Tot die 42 ste minuut. Sjefke Jurion, koning op het middenveld, vónd de opening, die zijn ploeg de meer dan verdiende winst opleverde. Het spandoek: „hier is Almelo, wij leven mee met Henny Nee" was allang daarvoor opge rold. (en maakt uw haar niet vet) „Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. £1.10. Pot v.a. f 1.50. SPORTCLUB ENSCHEDE: Sportclub Enschede heeft naar aan leiding van de gebeurtenissen tij dens de zondag in Deventer ge speelde wedstrijd tegen Go Ahead een brief gezonden aan de KNVB, waarin met klem wordt geprotes teerd tegen de methode van Coa chen, zoals die door Go Ahead- manager Beltman wordt toegepast. De donderspeech, die de heer Belt man in de rust tot zyn spelers hield en die zelfs op de tribunes te horen zou zyn geweest, is vol gens het Enschede-bestuur onder meer de oorzaak van de wilde charge van linkshalf Butter op doelman Lagarde, waarbij deze laatste zeer ernstig werd gewond In de brief aan het KNVB-bestuur stelt SC Enschede o.a,, dat de me thode van coachen van de heer Beltman er de oorzaak van is, dat de Go Ahead-spelers in het veld SURPRISES OP DUINDIGT (Vain onze medewerker) Er waren gisteren te Duindigt nogal wat verrassingen. Taky Erebus, het paard mej. France in de amatricekoersen zoveel succes had, nu in handen van S. J. van Leeuwen, in 1.23.5 km- tijd, de Starimgprijs (w. f. 15.50). Het was een zeer spannende finish, waarin Zoon van Kievit en X Bond met miniem verschil twee en drie werden. Darlin' Jill (De Vries) won tegen een cote van f. 11— bij de twee jarigen voor Dharma Magowam en Donaüd van Middium. Youkl Asc'kit (Wagenaar Jr.) klopte in de Mult a- tuliprijs Benito Hollaradia en Be Happy. Hier gaf de winmaar f. 7.70. In die Breroprijs spande Akron H echter de kroon wat de surprises betreft. Deze finishte als tweede achter de door Smit gereden Cunera en Akron betaalde voor de plaats f. 45 en coveroal f. 37. Zealot Hollandia (Wortel) besliste die Huygensprijs in 1.27.9 km-tijd in zijn voordeel voor Adonis Silik B en Bente Viktoria. Bij de driejarigen zorgde Leeuwen- kamp met Calumet Bulwark voor de verrassing (w. f. 11.10), terwijl de tweede plaats van Curas f. 12.30 en die oovercal f. 29.70 bracht. De slotdraverij was voor de favo riet Orony v. d. Lente, die in de eindstrijd Blldo, het naJkijken gaf. Y Rosemaryn en Byou van 's Gra- Eddy Pieters Graafland on derbreekt een Belgische aanval. venhof liepen dead heat voor de derde en vierde plaats. De rennen gaven spannende strijd. In de Qualdissajprijs klopte Cam- bronne de favoriet Kartou's Last en ln de Espoiirprijs bleef Pawnee meester over Beauty Girl (koppel f. 40.30). Van Dijk kon in de derde ren met de favoriet Flying Peter S niet verder komen dan de tweede plaats achter de zegevierende Marina. De uitslagen luiden: Vondelprijs: 1. Darlin' Jill (B. de Vries) (1.29.4); 2. Dharma Magowan; Multatullprys: 1. Youki Axkit (J. Wagenaar Jr.) (1.25.8): 2. Bento Hol landia; 3. Be Happy. Tot.? wl. f7.70, koppel 5.90, 6.20, trio Brederoprijs: 1. Cunera (P. M. Smit) wan°'T:t2' 3: Blpgen koppel 25.20, f 10.70, pl. 'ortel) (1.27.4); 2. Adon Bente Victoria. Tot.: v 60, 1.50, 1.50, koppel 6.8 Starlngprijs van Leeuwen Kievit; 3. X I 2.60, 2.30, 2.20, koppel 26 Langendijkprijs: 1. Calumet Bulwark 1. Taky Erebus (S. J (1.23.5); 2. Zoon van f 15.50, pl, 12.30, 3.10, koppel 14.70, cov. 29.10. Potgleterprijs: 1. Crony v. d. Lente (J. Scholten) (1.27.3); 2. Blido; 3. idead heat) Byou van 's-Gravenhof, Quallssaprys: 1. Cambronnen (H. Swikker); 2. Kartou's Last; 3 Sapris ti T'ot.: wi f3.30, pl. 1.20, 1.10, koppel 1. Pawnee (Th. M. Mc- Garrity); 2. Beautiful Girl; 3 Chero kee. Tot.: wi. f2.60. pl. 1.50, 3.30, 2.50, koppel 40.30, cov. 13.40. Vlctrixprys: 1. Marina (A. Rammer- zelt); 2. Flying Peter S; 3. Poitou. Tot.: wi. f7.40, pl. 1.90, 1.80, 1.70, koppel 9.40, cov. 3.20, trio 153.70. Totali8ator-omzet f 146.316,50. PAARDESPORT Harddravers naar Duitsland Aan het internationale Criterium voor 4-jarigen, dat op zondag 11 oktober a s. op de baan te Reckling hausen wordt gehouden, zullen Barones Spencer K (A. C. Groene- wegen) en de in Nederlands bezit zijnde Amerikaanse hengst Mr. Way (P. M. Smit) deelnemen. Het totaal van de prijzen in deze 2600 m. lange draverij bedraagt 40.000 Dm., waar de helft is bestemd voor de Op dezelfde dag starten in de in ternational^ amateurdraverij om het Alfons Lackmann Memoriaal de dravers Ysloper (P. J. de Bruin), Yostra (G. Raymakers), Zanto (J. 8. Vink jr.), Le Volcen, Kerrwilliams Zane Grey, Allegonda's Juweel Anna Scotch. FRUITMAND f „Piet, veel sterkte en veel Q beterschap". Dit stond op het a kaartje van de enorme fruit- ft ■j mand, die Piet Lagarde gister- Q middag ontvangen heeft van de Q j spelers en reserves van het ft 1 Nederlands elftal, van de tijde- ft j lijke bondscoach Denis Neville, a masseur Pierre van de a Akker en van bondsofflclal ft Henk Zon. Op het kaartje staat ft r, verder vermeld: „Zet 'm op, ft Piet!". ft De verslagenheid onder de ft oranjespelers, die te Breda 4 bijeen waren, was zeer groot. ft niet meer over de vereiste licha melijke beheersing beschikken, dat door Beltmans speech ook onder het publiek handtastelijkheden zijn ontstaan en dat door het gebeurde zowel Lagarde als Enschede ern stige financiële schade zullen lij den. Voorts is het Enschede-bestuur van mening, dat het op deze manier voor een Nederlandse club vrij wel onverantwoord wordt in De venter tegen Go Ahead uit te komen. Geen commentaar De commissaris van politie te De venter, de heer J. Oosting, tevens voorzitter van Go Ahead, wenste niet in te gaan op onze vraag of hij een onderzoek zou instellen naar wat misschien „mishande ling" zou kunnen worden ge noemd. „Dan zou er van opzet sprake moeten zijn", sei hy. En op onze opmerking: „Dat zou dan juist onderzocht kunnen worden", was zijn reactie: „geen commen taar". De heer Oosting was zeer onder de indruk van de gevolgen, die het ongeluk voor Lagarde heeft gehad: „het is heel, heel beroerd. En ver der treft het wel erg ongelukkig, dat het juist tegen Sportclub moest gebeuren, gezien de affaires van het laatste jaar". „Heeft deze kwestie nog een intern beraad bij Go Ahead tengevolge?" „Wat dacht U dan? Natuurlijk zullen wij ons beraden over wat er is gebeurd, maar verder kan ik niets zeggen over wat ik misschien niet zal doen. Ik kan nu alleen maar herhalen, dat ik het heel ellendig vind", aldus de heer Oos ting. Panathinaikos, Rapid en Lokomotiva ronde verder in Cup-strijd Panathinaikos, de Griekse verte genwoordiger in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen, heeft zich gisteravond in Athene geplaatst voor de tweede ronde. De Grieken versloegen Glentoran (N.- Ierland) met 3—2. De eerste ontmoe ting was in een geiykspel (2—2) ge ëindigd. Ook Rapid Wien heeft zich in de tweede ronde geplaatst. De Oosten- rykers versloegen Shamrock Rovers met 20. In Wenen won Rapid met 30. De derde club, die zich gister avond plaatste was het Bulgaarse Lokomotiva. De Bulgaren verloren weliswaar in Malmö met 2—0 van IFK, maar hadden de eerste wed strijd met 83 gewonnen. In Sofia hebben Slavia en Cork Celtic (Ierland) voor een wedstryd in de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor bekerhouders met 1—1 gelijkgespeeld. Ook Benfica Benfica, de tweevoudig winnaar van de Europese beker, heeft zich gisteravond in Lissabon geplaatst voor de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker. De ploeg uit Lissabon, die thans getraind wordt door Elek Schwarz, de oud- bondscoach van de KNVB, versloeg het Luxemburgse Aris Bonneweg met 5—1. Bij de rust leidde Benfica met 1—0- De eerste ontmoeting tussen beide teams was eveneens met 5—1 door de Portugezen gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9