EERSTE INDIËVLUCHT MET SNELHEID VAN EEN AUTO Vis bracht minder op dan in augustus 1963 AEG Jubileumexpositie van amateurfoto's Tong bleef duur meer schelvis Bij de PilWiD is het goed sparen. Amsterdam -Batavia in 55 dagen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 oktober 1964 Vierde blad no. 31379 Het grote avontuur was begonnen: de eerste vliegreis van Am sterdam naar Batavia, de langste vlucht ooit door een luchtvaart maatschappij gevlogen. Van der Hoop en zijn beide metgezellen vlieger-officier H. van Weerden Poelman en mechanicien P. A van den Broeke trokken het spoor voor een luchtlijn, die tot de tweede wereldoorlog verreweg de langste regelmatig gevlogi luchtverbinding ter wereld is geweest. Sprong in het ongewisse De start van de Fokker op die eerste oktober was een sprong in het o gewisse. Op dat moment wist niemand of het zou lukken die 15.000 kilo meters af te leggen een wekenlange reis langs onbekende steden over gebieden, waar niemand ooit een vliegtuig had gezien. Maar ,toen op de 25ste november de banden van het toestel de grasmat raakten van vliegveld Tjililitan op Java, stond het nieuws in alle kranten van de reld. Toen was het eerste hoofdstuk geschreven in de geschiedenis vai Nederlandse burgerluchtvaart, de geschiedenis van de K.L.M., ja, zelfs de wereldburgerluchtvaart. Engeland, over wiens mandaatge bied Irak moest worden gevlogen Albert Plesman, de man die het initiatief had genomen tot de oprich ting van de oudste luchtvaartmaat schappij ter wereld, de KLM, had reeds bij de oprichting van zijn maat schappij in 1919 de overtuiging uit gesproken, dat er een passagiersdienst tussen Amsterdam en Java mogelijk moest zijn. Plesman wilde de Indiëroute vlie gen met een normaal passagiers vliegtuig om zo te bewijzen dat voer van mensen en vracht over afstand mogelijk was. De K.L.M. nog te beschieden van omvang om zo'n kostbaar experiment te financieren, kreeg steun van het comité vlieg tocht Nederland-Indië (voorzitter generaal C. J. Snijders) dat de geld middelen bijeenbracht. NOODLANDING De F VII kwam op 1 juli 1924 in dienst van de K.L.M. en ter voor bereiding van het grote avontuur werd het toestel drie maanden lang in dienst genomen op 's werelds oud ste luchtlijn Amsterdam-Londen. Een vliegreis van zo'n 600 kilome- 7as al een flinke ruk in die ja- Het reisschema van de Indië- vlucbt telde echter trajecten van 900 en zelfs twee van 1200 kilo meter Het vliegschema van Van der Hoop had twintig reisdagen en had als tussenlandingen: Praag- Belgra do- Plovdiv- Istanlboel- Ankara- Aleppo- Bagdad- Boesjir- Bender Abbas- Karatsji- Ambala- Allaha bad- Calcutta- Akyab- Rangoon- Bangkok- Sengora- Medan- Muntok- Tjililitan. Dc pech kwam al de derde dag. De vlerbladige houten schroef werd aangedreven door een watergekoel- de motor. Bjj Plovdiv raakte de ra diator lek en Van der Hoop moest noodlanding maken. Hierbij liep het vliegtuig enige schade op. Het bleek, dat er een nieuwe motor moest worden ingebouwd en dat gaf een vertraging van niet minder dan der tig dagen. ZON TEGEMOET Aan de omwentelingen rond de wereld van astronaut John Glenn waren minder risico's verbonden, dan aan die eerste Indiëvlucht de K.L.M. Toen Van der Hoop op die gedenkwaardige ochtend zijn tra ge Fokker omhoog trok in de grau we lucht boven Schiphol en zijn kom- paskoers uitzette in de richting van de opgaande zon, wist hij hoege naamd niets van het vliegveld, w in hij zijn vliegtuig aan het eind van de eerste dag zou neerzetten, Die Fokker F VII (kenteken H. NACC) was voor 1924 het meest mo derne verkeerstoestel, dat men zich kon denken: een 21 meter brede, uit triplexhout van anderhalve mil- liemeter dikte geplakte vleugel, een remplengte van bijna 14 meter, een met linnen bespannen geraamte van naadloos getrokken stalen buizen en grote benzinetanks in de houten vleugel. De extra-brandstof, nodig om de actie-radius te vergro ten, maakte het noodzakelijk het ge wicht van het vliegtuig zoveel mo gelijk te beperken. Daarom had men de houten vloer uit het toestel ge sloopt, de tussendeurtjes weggeno men, de glazen ruiten door lichter materiaal vervangen en van de zes passagiersstoelen er vijf verwijderd. Eén motor had die F VII,, een Rolls Royce „Eagle", die met 360 paardekrachten een startsnelheid van 100 km per uur garandeerde. De kruissnelheid was nauwelijks ge lijk aan die van een moderne auto: 120 130 km per uur. PLESMAN ZAG HET Het denkbeeld om het moederland en Indië dichter bij elkaar te bren gen door een snelle verbinding per vliegtuig, dateert reeds uit 1919, na dat de Britse officier Ross Smith door met een tweemotorige bommenwer per van Londen naar Australië te vliegen had bewezen, dat zo'n lan ge vliegtocht technisch mogelijk was. Financieel zaten er heel wat ha ken en ogen aan vast. De Nederl.-In- dische regering loofde in 1919 welis waar een prijs van f 10.000 uit voor degene, die voor 1 september 1920 binnen veertien dagen naar Indië vloog, maar het bedrag was te ge ring en de tijd van voorbereiding te kort. Later werd de prijs door regering en particulieren tezamen verhoogd tot f228.000, de vlieg tijd verlengd tot een maand en- de ter mijn verlegd naar september 1921, maar tot driemaal toe strandden de voorbereidingen op bezwaren van ■fe Succes boekte de K.L.Mook met haar eerste DC-2. die zij in 1934 van Douglas kocht. De PH AJU-lliver werd in oktober 1934 winnaar in de befaamde London-Melbourne race. PRIMITIEF Die eerste Indiëreis, door heel de wereld met zoveel spanning gevolgd, gebeurde zo primitief als men zich thans, nauwelijks kan voorstellen. Er langs de route geen weerberich- tendienst. Het had geen zin boord- radio mee te nemen, omdat radio stations ontbraken of te weinig draagwijdte hadden. Landen bij avond was onmogelijk omdat geen enkel vliegveld over verlichting be- schike. Op vele plaatsen was geen benzine of olie te krijgen en van technische voorzieningen of hulp langs de route was geen sprake. On derdelen moesten worden meege voerd of evenals olie en benzine te- op diverse, in het reisschema opgenomen landingsplaatsen worden Van der Hoop en zijn slaagden er niettemin in, na een fantastische vlucht over volkomen onbekende gebieden, het toenmalige Batavia te bereiken. Het waren twin- vliegdagen geworden, waarvan 127 uur en 16 minuten werkelijk vlieg- tijd. De 15.373 kilometer waren af gelegd met een gemiddelde snelheid van iets meer dan 120 km per uur De enorme prestatie van deze drie vliegende Hollanders werd alom ge prezen. Maar er waren stemmen, die zeiden, dat zij misschien wel veel geluk zouden hebben gehad. Het zou drie jaar duren eer de K.L.M. kon aantonen, dat men inderdaad pas sagiers langs deze route kon ver- EERSTE PASSAGIER Dat was in 1927. De Amerikaanse zakeman W. van Lear Black en diens bediende J. L. Bayline lieten zich door de K.L.M. naar Indië brengen. Het werd een herhaling van Van der Hoop's vlucht met dien verstan de, dat deze maal ook de terugreis door de lucht moest worden ge maakt. Gezagvoerder Vfas deze maal G. J. Geysendorffer, het vliegtuig driemotorige Fokker F. Clla „De Postduif". Het jaar 1928 leverde zelfs vluchten op en in september 1929 besloot de K.L.M. een veertien daagse proefdienst tussen Amster dam en Batavia te openen, die later in een definitieve veertien daagse dienst werd veranderd. En dit waren de pioniers op deze eerste werkelijk intercontinentale luebtdienst van de wereld: de vlieg tuigbestuurders Beekman, Duime laar, Evert van Dijk, Frijns, Gey sendorffer, Hondong, Pellens, Scholte, Smirnoff, Soer, Tepas en Wiersma. Iedere schooljongen in de jaren dei tig kon dit rijtje namen uit het hoofd opnoemen. 1933 tijdens de speciale record-re tourvlucht met kerstpost, gevlogen door de Fokker F 18 „De Pelikaan", vier dagen heen, vier dagen terug. Weer een jaar later: de eerste vlucht naar Australië, weer een avontuur, dat door elk Nederlands huisgezin werd meebeleefd. Het was de „Uiver" met gezagvoerde Parmen- tier, die in de Melbourne-race de eer ste prijs in de handicapwedstrijd be haalde. De luchtvaart is sinds de eerste Amsterdam-Java- vlucht in 1924 uit gegroeid van moeizaam pionierswerk van de enkeling tot een rationale in dustrie, beheerst door snelheid, dienstverlening en comfort. En toch zijn de prijzen gedaald. Wie een dienstregeling van de K1.M. uit het jaar 1930 bekijkt, zal tot de ont dekking komen dat hij toen voor een retourtje Amsterdam- Djakarta 5000 keiharde vooroorlogse guldens moest neer tellen, zo hij al mee mocht, wans de post had toen nog voorrang. -fr De moedige bemanning vlak voor het vertrek naar Java. een reis die 55 dagen zou duren: vlieger-officier H. van Weerden Poelman, gezagvoerder A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop en boordwerktuigkundige P. A. van den Broeke. Albert Plesman en generaal Snijders deden hen Tegenwoordig kost deze zelfde reis in de economy-class 3924 (ontwaar de) guldens. In 1930 bedroeg de reis- duur twaalf dagen, de DC-8 van thans doet er ruim 20 uur over. Men kende geen drukcabine en klimaat regeling en had ook geen radar aan boord om slechts weer te kunnen „ontvliegen". En in die dagen bleven de verstrek kingen aan boord beperkt tot lunch- pakketten, die werde uitgereikt door de boordwerktuigkundige In Verenigingsgebouw in Noordwijk In oktober is het tien jaar gele den, dat enkele enthousiaste Noord- wijkse amateurfotografen onder lei ding van de heer G. J. de Roos bijeenkwamen om te trachten voor taan gezamenlijk hun noeiende hob by te beoefenen. Hoewel de meeste verenigingen met culturele inslag in Noordwijk helaas geen lang leven beschoren zijn geweest, heeft „Noordwijk" (AFVN) echter kans ge zien, niet alleen om zich te hand haven, maar zelfs om een „dochter onderneming" te vestigen, met na me het Genootschap Oud-Noordwijk. Telt de AFVN momenteel bijna 40 leden, de dochter heeft er al bijna 400. Beide floreren en dat ook de moeder het nog uitstekend maakt, zal in de week van 5 tot 10 okto ber .s. worden bewezen. Op de gro te jubilemtentoonstelling in het Ver enigingsgebouw aan de Hoofdstraat. Zeer bewust heeft het tegenwoor dige bestuur (mej. C. Baas er heren J. K. de Vries, E. Vink, K. A. Kok en A. G. van Asten) deze positie niet in het seizoen ingericht, want dan zou zij grotendeels v bij gegaan zijn aan de Noordwykers, die dan of zelf vakantie houden of bezig zijn andere vakantiehouders te gerieven. Er valt op de tentoonstelling voor de Noordwijkers heel wat te bele ven. Om te beginnen het werk van de leden zelf, dat bestaat uit het beste wat in tien jaar is gemaakt en dat nog niet eerder werd ge- exposeerd. Deze kunstfotografie va rieert wat onderwerp betreft van fraaie bloemenfoto's en portretten tot abstracte .t.ijdsbeelden". Dan is er weer een fraaie collec tie van tachtig stuks nog nooit ver toonde beelden uit oud-Noordwijk, ditmaal met breidwillige medewer king van de gemeentearchivaris ge put uit het omvangrijke fototarchief van de gemeente. De heren G. Prins ,DE PELIKAAN' Na 1930 ontwikkelde in Indiaiyn zich snel en voorspoedig. De KLM voerde de frequentie in 1931 op tot .1 per week en legde de grote- Fokker F 12- machines in op de- route. Een jaar later kwamen de F 18-vliegtuigen die de reisduur te rugbracht tot 74 vlieguren, verdeeld 9 dagen. Heel Nederland leefde met zijn K.L.M. en vooral in Grotere aanvoer in IJmuiden (Van onze visserijredacteur) De totaalcijfers van het Staats- issershavenbedrijf in IJmuiden ver augustus vertonen slechts weinig verschillen met die van de overeenkomstige maand van 1963. Was er nu een aanvoer van 9.343.325 kg, tóen was het 9.004.691 kg. Een stijging dus met 338.634 kg. Bij de opbrengst het juist andersom. Kon in augustus 1964 een opbrengst ge boekt worden van f 4.213.851 de maand augustus 1963 lag 885,- hoger, dank zij een op brengst van f4.300.736,-. Bü de verse haring waren de ver schillen wel zeer miniem. De aan voer daalde met maar 90.000 kg tot 3.815.529 kg, terwijl de opbrengst met slechts f 5.500,- steeg tot f 1.010.140,-. De gezouten haring nam wat toe in hoeveelheid en in gemiddelde prijs. De aanvoer steeg van 283.590 tot 354.970 kg. de op brengst v. f 147.704,- tot f224.686,-. De makreel gaf echter een flinke terugval te zien, terwijl desondanks ook de gemiddelde prijs daalde. De oer liep terug van 1.425.256 tot 893.273 kg.de opbrengst van f 496.661,- tot f255.781,-. Veel schelvis In de rondvissector ging veel om. e aanvoer van schelvis werd bijna verdubbeld tot 1.682.986 kg, maar de opbrengst van f 393.128,- betekende nog geen f 60.000,- meer dan in augustus 1963. Ook de kabeljauw was door een ruimere aanvoer wat goed koper. De aanvoer steeg van 361.213 tot 586.420 kg, de opbrengst van f295.156,- tot f371.003,-. De koolvis liep sterk in prijs terug. De opbrengst steeg weliswaar van f31.768,- tót f53.802,-, maar dat ging gepaard met een aan voer sty ging 58.838 tot 180.850 kg. Ook de wijting liep in prijs terug. De aanvoer deelde van 429.828 tot 320.877 kg, de op brengst van f 159.261,- tot f 77.66»,-. Werd in augustus 1963 geen rood- baars aangevoerd, nu was er 48.610 de markt met een opbrengst Minder tong maar de prijs lag hoger. De aanvoer steeg van 1.111.961 tot 1.136.283 kg, de opbrengst van f 438.458,- tot f 651.509,-. De tong bleef duur bij een verminderde aanvoer. Die liep na melijk terug van f220.967 tot 164.326 kg, de opbrengst van f 1.194.461,- tot f 962.892,-. Gedurende de eerste acht maan den van dit jaar bereikte de aanvoer het totaal van 56.456.383 kg, tegen over 56.878.382 kg in het overeenkom stige tijdvak van 1963. Er is dus een kwantitatieve achterstand van 421.999 kg. De opbrengst bedroeg gedurende de eerste acht maanden van 1964 f38.170.236,-. Dit is f2.169.374,- min der dan in het overeenkomstige tijd vak van 1963, toen de opbrengst op een totaal van f40.339.610,- kwam. Ned. auditrice vertrekt vrijdag naar Concilie De Nederlandse toehoordster bij het Vaticaanse concilie, mej. drs. A. M. Roeloffzen reist vrijdagavond met de trein naar Rome om er de ver gaderingen van het concilie bij te De duur van haar verblijf in Ro- _ie hangt af van het belang van de te behandelen onderwerpen voor de organisatie, welke zij vertegen woordigt nL de Wereldfederatie van Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk. Eind oktober staan enkele interna tionale bijeenkomsten van de fede ratie op het programma, welke mej. Roeloffzen zal moeten bijwonen, als niet belangrijke concilievergaderin gen haar aanwezigheid in Rome ver eisen. Zoals bekend is in de officiële uit nodiging van de concilieleiding geen enkele restrictie gemaakt ten aan zien van de vergaderingen, waarbij de 17 leken-auditrices aanwezig mo gen zijn. Aanvankelijk lag dit wel in de bedoeling en de Wereldfederatie van Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk ihad haar direct tegen geprotesteerd. en K. A. Kok hebben deze repro ducties verzorgd. Na dit Noordwijkse familiealbum komt er een collectie foto's, verzorgd door de heer D. van Rijn met als onderwerp de Zeilvereniging Noord wijk. Veel leden van de zeilver eniging zijn tevens enthousiaste amateurfotografen. Verder is er een /.eer bijzondere verzameling zee-foto's van de be kende fotograaf Cees van der Meu- len uit Heemstede, die o.m. voor de leden van de Noordwijkse Reddings brigade interssant zijn. Reddingswe zen teddingsboten en prachtige zee opnamen. Het zijn grootformaat fo to's, die men nergens anders zien kan. Voor de opening wordt nog een ge- 1 heim bewaard, mevr. Goudriaan heeft dit onder haar hoede. Maandagavond, 5 oktober a.s. om 8.30 uur gaan de deuren van de tentoonstelling voor het publiek open. Tot èn met vrijdagavond 9 oktober is zij dagelijks van 8 tot 10 urn 's avons te bezichtigen. Op een oppervlakte van: niet meer dan 50x5Q;cm plaatst U de AEG turna, volwaardige- wasauto maat van geheel aparte klasse.Een sprookjevoor de vrouw die thuis?(tot liefst 5 kg)„laat" wassen geheel automatisch AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis Vijf jongens pleegden reeks schoolinbraken Door de arrestatie van vijf jon gens, drie broertjes van resp. 11, 12 16 jaar, en twee broertjes van en 12 jaar, heeft de Nijmeegse politie klaarheid gebracht in een grote serie schoolinbraken. Alleen al in de afgelopen wet brak het vijf tal in bij tien scholen. De buit van de kinderen was over het algemeen niet groot. Hun be zoeken waren echter catestrofaal, omdat zy een spoor van ernstige vernielingen achterlieten. Zy draai den water kranen open, goter fles- met zoutzuur uit en sloegen deu- en schrijfbureaus in elkaar. In der scholen zorgden zy op deze wyze voor een schade vaD f1000. De twee broertjes van 11 en 12 jaar zyn na verhoor door de politie aan hun ouders terug gegeven. De andere kinderen zyn ingesloten. 1924: K.L.M. - P1DMERS VERBAASDEN DE WERELD U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! (Van onze correspondent) DINSDAGMORGEN 1 OKTOBER 1924, kwart voor negen. Vliegtuigbe stuurder A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop duwt de gashandel van zijn Fokker-vliegtuig naar voren en laat de toeren van de motor op lopen tot 1900 toeren. Vijf minuten later maakt het KLM-toestel zich los uit de door stortregeus doorweekte weide van Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7