Benno Reifenberg won ditmaal Goethe-prijs Godards laatste film ,LA FEMME MARIEE' Eerbetoon aan auteur en groot publicist kunst kaleiöoscoQp Een 3-bander? Johnson wil een trip door Europa maken BENDER Opgericht 1 maart I860 Donderdag 1 oktober 1964 Derde blad no. 3127D „DE MACHT VAN DE Benno Reifenberg, de 72-jarige publicist en auteur, kreeg dit Jaar de Goetheprijs van de stad Frankfurt a. d. Main. Deze prijs werd hem op 28 augustus, de 215e geboortedag van Johann Wolfgang van Goethe, in de historische Frankfurter Paulskerk overhandigd. De Goetheprijs geen literatuurprijs maar gedacht als „eer betoon aan een persoonlijkheid op het gebied van de dichtkunst of de wetenschap is waarschijnlijk wel de meest begeerde onder de representatieve onderscheidingen in het Westduitse geestelijke en culturele leven. Deze prijs werd in 1926 ter herinnering aan de grote zoon van Frankfurt ingesteld en sindsdien eerst elk jaar en sinds 1952 elke drie jaar in totaal 26 keer uitgereikt. De eerste prijswin naar was de dichter Stefan George, verder Albert Schweitzer, Sigmund Freud, Gerhard Hauptmapn, de componist Hans Pfitz- ner, de natuurkundige Max Planck, Hermann Hesse en Thomas Mann. Onder de gedecoreerden van de afgelopen jaren bevinden zich de dichter Karl Zuckmayer, de natuurkundige en filosoof Karl Friedrich von Weizsacker en de architect Walter Gropius. spraak ter gelegenheid van de uit reiking van de Goetheprijs 1964, ook al zei hü, dat het unieke, onvergete lijke van deze figuur het verbiedt, op vertrouwelijke voet met haar te staan. Ondanks dat trachtte hij toch en hier toonde zich weer de peda goog de jeugd tot Goethe te bren gen, „tot zijn geluk, tot zijn smart, tot zijn grootheid". „Want", aldus zegt hij, „ieder woord van Goethe kan een mens nu en in de toekomst een inzicht van de eigen persoon verschaffen en daar mee op de goede weg brengen". Rembrandts op Londense expositie Naast Rembrandts „De anatomi sche les" zullen op de expositie „The oranje and the rose" te Londen nog vijf Rembrandt's te zien zijn, waar van er een uit Duits en de andere uit Engels bezit komen. Hiertoe be horen een portret van Rembrandts moeder, eigendom van Koningin Elizabeth, en een zelfportret op jeugdige leeftijd, afkomstig uit het museum van Liverpool. Tot de pronkstukken worden ook gerekend Vermeers „Dienstmaagd die haar meesteres een brief over handigt" dat nu nog in het Rijks museum te Amsterdam hangt, een portret van Stadhouder Willem II en zijn jonge vrouw door Van Dyck en een interieur schildering vai grote St. Bavo te Haarlem Saenredam. De tentoonstelling omvat in totaal 82 schilderijen en voorts miniaturen, etsen en wandtapijten. jjMlIÉMBiiiife BENNO REIFENBERG Ongewoon Benno Reifenberg, de 27ste Goethe- prijswinnaar, heeft zichzelf altijd „Journalist" genoemd. Maar het past niet, een man met zulke universele kwaliteiten bij een bepaald beroep onder te brengen. Wel heeft hij het grootste deel van zijn leven achter de schrijftafel van de journalist doorgebracht, maar zijn pen, waaruit meesterlijke en gepo lijste proza vloeit, dient de journa listiek in veel hogere zin dan die van een gewone „krantenschrijver" dat vermag te doen. Reifenberg is de grote pedagoog, die van de macht van de geest over tuigd is. Als hij een autèur voorstelt, dan doet hij dit in het geloof, door literatuur de mens tot het goede te kunnen brengen, als hij een politiek essay schrijft, wil hij door de macht van het gezond verstand de maat schappij tot de orde roepen, in zijn cultureelwetenschappelij ke publika- ties trilt de uitspraak van het en thousiasme, dat het volmaakte kunst werk oproept. In al zjjn- bijdragen, die voor hem ln werkelijkheid een panorama van de tijd worden, is Reifenberg zo als zjjn vriend, de onlangs overleden publicist Friedrich Sieburg zei „in de eerste plaats en vooral altijd weer en tot aan de uiterste grens van zijn bestaan een kunstenaar, een kunste naar van een volmaaktheid, zoals dat tegenwoordig bijna niet meer voor komt". Onkreukbaar De in 1802 in de buurt van Bonn geboren Reifenberg is van huis uit kunsthistoricus. Nadat hij in de Eer ste Wereldoorlog als militair gediend had, werd hij in 1919 medewerker van de .frankfurter Zeitung". In 1930 ging hij als correspondent naar Parijs, werd echter na twee jaar naar Bonn teruggeroepen en in de hoofd redactie opgenomen, waar hij in de politieke afdeling al zijn krachten voor de instandhouding van de be dreigde democratie inzette. Van 1938 af was hij nog slechts als „free-lance" medewerker werkzaam en wijdde zich de laatste oorlogsjaren aan natuur wetenschappelijke studies. Na de ineenstorting in 1945 richtte Reifenberg, die in de donkerste jaren van het nationaal-socialisme on kreukbaar bleef, met enige vrienden het tijdschrift „Die Gegenwart" op, dat met succes het ontbreken van Duitse kranten overbrugde. Sinds 1959 is Benno Reifenburg mede-uit gever van tie frankfurter Allgemei- ne Zeitung". Magisch verwant Men heeft dikwijls van Reifen- berg's „waarlijk magische verwant schap met Goethe" gesproken. Dat bleek opnieuw tijdens zijn grote toe- ca. 365 dagen lang loopt een echte Mauthe-klok op één enkele batterij. magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht Franse censuur verbiedt: ONTHULLING „ALKOOFGEHEIMEN" (Van onze Parijse correspondent) De Franse commissie van censuur waarin naast kinderrechters en psychologen vertegenwoordigers van verschillende ministeries en ouderverenigingen zitting hebben, heeft de laatste film van de „onouvelle - vague - cineast Jean-Luc Godard" zowel voor bin nen-, als buitenland verboden. De film, die „La femme mariée" (De gehuwde vrouw) heet, zal volgens de commissie wat al te ge detailleerd zekere „alkoofgeheimen" van 'n wat speelse echtgenote pornografisch vaarwater zijn hebben onthuld en daardoor geraakt. De uiitepraak van missie heeft to Frairase filmkrtogen enige verbazing gewekt. Godard, die Zwitser is, heeft zijn verwondering uitgesproken over het feit, dat zijn film met nog twee andere rolprenten dit jaar wel in aanmerking is mogen komen om Frankrijk op het inter nationale festivaJl van Venetië te vertegenwoordigen waar fa femme mariée" geen bijzondere aanstoot zou hébben gegeven. Niettemin heeft Godard al wel eerder moeilijkheden met de Franse censuur gehad die enkele jaren geleden om politieke redenen zijn film over Algerije „Petit soldat" verbood. Een verbod dat later, na het einde van de Algerijnse oorlog, weer werd opgeheven. In Parijs hoopt men trouwens dat ook de jongste beslissing der cen suur commissie misschien geen defi nitief karakter zaü dragen. Er is een precedent: onlangs werd door de commissie ook Bergmans' film „De Stilte" verboden die na ingrijpen van die minister van Voorlichting, Peyre- Duits koor zingt in Noordwijk Z. Het kerkkoor van de Christus- Kerk in Essen-Altendorf in het Duitse Roergebied, geeft zater dagavond a.s. een concert in de Ger. Kerk in Noordwijk aan Zee. De Christus-Kerk is de plaats van samenkomst van de 17.000 zielen tel lende kerkelijke gemeente in Essen- Altendorf. In deze kerk worden elke zondagmorgen drie of vier diensten gehouden; één daarvan, de hoofd godsdienstoefening heeft een uitge breide liturgie, waaraan een kerkkoor medewerkt. Dit koor telt 30 35 le den en staat onder leiding van een cantor. HU is de dirigent, de solist en de organist en belast met al wat in de gemeente op muziek en zang be trekking heeft. In de kerkdiensten worden behalve liturgische eenstem mige gezangen ook meerstemmige muziekwerken ten gehore gebracht. Buiten zijn elke zondag terugkeren de taak, bereidt het koor jaarlijks zes concerten voor, waarin motetten, kantates, oratoria en passiemuziek oude en moderne componisten worden uitgevoerd. De leden van de kantorij, die zon- ig aan zondag met zingen en rnusi- ;ren meer inhoud geven aan de hoofdgodsdienstoefening van de ge meente, ontvangen daarvoor geen geldelijke beloning. Voor zoveel trouwe dienst is him echter nu een uitstapje naar Neder land aangeboden, waar Amsterdam Noordwijk zullen worden bezocht. Het concert begint om half acht. Het programma zal ongeveer een in beslag nemen. De toegang is vrij. Zondagmorgen zal het koor na af loop van de kerkdienst nog enkele geestelijke liederen zingen. Carmen uitgesteld De eerste voorstelling van de opera Carmen, die door de Ned. Opera mor gen in de Amsterdamse Stads Schouwburg met een gedeeltelijk nieuwe bezetting zou worden opge voerd, is tot woensdag 7 oktober uit gesteld, zulks in verband met ziekte van de zangeressen Annie Delorie en Cora Canne Meyer, beiden ver tolksters van de titelrol. fitte en enkele coupures later weer wel mocht worden vertoond. Het wachten is nu don ook op minister Peyrefitte die thans echter to het buitenland vertoeft en door wiens hoogste en laatste woord wellicht ook het verbod van deze Godardfilm weer ongedaan kan worden gemaakt. Jawel, een hooggeplaatste sigaar, die eigenlijk 3 bandjes verdient Eén voor zijn ferm formaat, één voor zijn fijn karakter en één voor zijn lage prijs. Jasneva Enorm! 27 cent. Nr. 1 van het nieuwe Jasneva- kwartet. De andere zijn: de kloeke Parfait22cent, de senoritas Vedette 14 cent en de kleine Vivat 6 cent. Ze smaken allemaal: licht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD BRUSSEL EN DE ARTSEN ZIJN HET EENS Na maandenlange besprekingen met talloze nachtvergaderingen heb ben de Belgische regering en de art sen vanochtend om acht uur over eenstemming bereikt over de toepas van de nieuwe ziekte- en inva- liditteitswet. De nieuwe bepalingen zullen op 15 oktober van kracht worden. De nieuwe wet was de afgelopen >mer oorzaak van een artsenstaking in België. De geneesheren zagen in de gewijzigde bepalingen een aan tasting van het medischeberoep. Na de staking werd op 25 juni een be ginsel-akkoord tussen de regering en de Belgische artsenfederatie bereikt een aantal wijzigingen van de oorspronkelijke wet. De afgelopen weken deden zich echter steeds nieuwe moeilijkheden bij de uitwerking daarvan. De laatste hinderpalen konden tenslotte en vergadering, die gisteravond begon en pas vanochtend om acht eindigde, uit de weg worden ge ruimd. ALS HIJ WORDT GEKOZEN: Als hij gekozen wordt tot pre sident zal Johnson in november en december een Europese trip gaan maken voor besprekingen met de bondgenoten, vooral De Gaulle. Een spoedige bijeen komst van Johnson met Chroesj- tsjow isdaarna meer dan wa schijnlijk. De reis van John is reeds uitvoerig besproken met de secretaris-generaal van de NAVO, de Italiaan Brosio, die hier in Washington op bezoek is geweest. Het l«kt nog onzeker of Jonhson naar de win terbij eenkomst van de NAVO-parlementariërs gaat of naar de decembervergadering van de NAVO-ministerraad die belde in Pa rijs worden gehouden. De NAVO- parlementariërs hoorden Johnson in dertijd als vice-president, terwijl hij verscheidene malen deelnemer was Advertentie Een plano Is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Be/ of schrijf foto-brochure nr. 60 A deskundig in klank Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam van in Albert van Dalsum, die kortgeleden 75 jaar is geworden, heeft besloten om het toneel vaarwel te zeggen. Voor Nederland ln het algemeen en speciaal voor de Haagsche Comedie, waaraan deze kunstenaar sinds 1954 is verbonden, is dit afscheid van grote betekenis. De medewerkenden zijn: Anny de Lange, Do van Stek, Paula Petri, Frans van der Lingen, Gljsbert Ter- steeg, Jules Croiset, Bas ten Baten burg, Wim van Rooij, Carl van der Plas, Kees Coolen, Manfred de Graaf, Eduard Palmers, Reinier Heidemann, Gaston van Erven. Voor de décors en kostuums heeft De Haagsche Comedie de ontwerper Abd'elkadier Farrah van de Royal Shakespeare Company aangezocht. Albert van Dalsum heeft als leider van o.a. de gezelschappen het Ooet- Nederlandsch Toneel en de Amster- domsche Toneelvereenigdng school gemaakt. Door zijn regies en per soonlijkheid is hü van grote bete kenis geweest voor de ontwikkeling van het toneel in Nederland. Albert van Dalsum heeft een eigen stijl ge ïntroduceerd. De gezelschappen die hij heeft bestuurd hebben onder zün leidlimig een indrukwekkend reper toire gebracht, waarin hijzelf tal van grote prestaties heeft gegeven. Van de rollen die hü in zün ruim 50-jarige carrière heeft gespeeld behoort Shakespeare's „Koning Lear" wellicht tot zün grootste creatie. Dit stuk heeft Van Dalsum gekozen voor zijn afscheid van het toneel. Het is echter zün nadrukkelüke ens dat er geen ere-, huldigings- of werkcomité's worden gevormd. De Haagsche Comedie, zal zich nu beperken tot het aanbieden van een gala-voorstelling van „Koning Lear" in de Kon. Schouwburg op zaterdag 14 november. Koning Lear" wordt gespeeld in de vertaling van A. Roland Holst. De regie is van Joris Diels. Sieraad voor mevrouw Marijnen Op het congres van de Federatie goud en zilver dat maandag a.s. in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden, zullen de winnaars van de Vreedenburgh-prüsvraag worden bekendgemaakt. Het sieraad, dat de eerste prijs verwierf zal aan de echt genote van minister-president Ma- rijnen worden aangeboden. De prijsvraag is genoemd naar de initiatiefnemer, wülen de heer C. Vreedenburgh. De bekroonde ontwer pen en modellen zullen worden ten toongesteld. Ook is er een expositie van briljant. Archeologische vondsten in Huissen Naar de Rüksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort meedeelt, worden in Huissen ter hoogte van het kruispunt Stadswal—Duistere straat bouwput ten gegraven ten behoeve van flat- bouw. Hierin werden door de heer Th. Janssen in Huissen geregeld vondsten meest aardewerkscherven uit verschillende tijdperken gevonden. Ook verspreide dierenbotten werden opgedolven. Naast middeleeuws kwam ook Romeins aardewerk aan het licht. Onder het maaiveld zijn ook skeletten aangetroffen ongeveer 10 enigszins in regelmatige rijen. De ze lagen overwegend west-oost, met het hoofd in het westen. Erbü werden resten van aardewerk en wapens ge vonden. Op iets lager niveau werden onderstukken van potten met crema- tieresten erin aangetroffen. Merk waardig is, dat van het Merovingisch aardewerk slechts de onderstukken werden gevonden. Is wellicht door een overstroming het grafveld gro tendeels verstoord? Voorzover het vcndstenmateriaal beoordeling moge lijk maakt, kan het gedateerd worden in de 7de en wellicht begin 8ste eeuw. Succes voor Seth Gaaikema Voor het doctoraalexamen Neder landse taal- en letterkunde is gister middag aan de Rüksuniversiteit te Groningen „met veel genoegen" ge slaagd Seth R. Gaaikema, die in zün studententijd in de afgelopen jaren in de wereld van het cabaret be kendheid heeft verworven. Familie leden en vele bekenden en belang stellenden, o.w. vele medewerkers aan de musical „Carnival" die ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van de Rüksuniversiteit te Groningen is opgevoerd, wachtte hem op om hem te complimenteren. Seth Gaaikema verzorgde teksten en liedjes in diverse cabaretprogram ma's van Wim Kan en voor diens Oudejaarsavondconferences. Ook vertaalde hij musicals als „My fair lady", „Oliver", „Kiss me Kate". Dit voorjaar trad hü voor het voetlicht met een eigen cabaret programma „Een avondje Neder land', met als begeleider de pianist Roelof Stalknecht. Londen krijgt kopie van Shakespeare's Globe Theatre In Southwark op de zuidelüke oever van de rivier de Theems zal een kopie worden gebouwd van het beroemde Globe Theatre uit de da gen van William Shakespeare. Het gebouw zal in alle opzichten gelük zün aan het oorspronkelüke gebouw, met uitzondering van het dak. Het ronde gebouw zal plaats bie den aan 750 personen, met inbegrip van de 150—200 in de parterre, die 1% meter beneden de oppervlakte van het toneel komt. Gelijkvloers, rondom het auditorium, komen de bars, een restaurant en de receptie. Na voorstellingen wordt het theater een taveerne: het toneel wordt dan gebruikt als dansvloer. Ned. kunstenaars in de Antillen De harpiste mevrouw Lea de Boer en de fluitist Dick Alma zün gisteren op Curago aangekomen voor een tournee door de Ned. Antillen op uit nodiging van de „Sticusa". De tournee, die tot 6 november zal duren, omvat o.m. jeugdconcerten op alle zes eilanden van de Antillen. Johnsons reis is overigens kenmer kend voor de Amerikaanse gevoelens, dat de NAVO noodzakelijk nieuwe inspiratie nodig heeft, dat de Fran sen overtuigd moeten worden van de noodzaak van samenwerking, terwül de Engelsen bereid gevonden moeten worden enige NAVO-posities af te staan, aangezien de machtsverhou dingen sinds de oprichting van het bondgenootschap drastisch zün ge wijzigd. De Britse situatie ls na de verkie zingen van deze maand uiteraard uiterst gewichtig in verband hiermee. Daarom kan zeker gezegd worden dat Johnsons reis mede is bedoeld om voeling te hebben met de nieuwe re gering in Londen. De Amerikanen zijn er namelük van overtuigd, dat een overwinning van Labour de situatie in het Westen, maar vooral ook In de NAVO zou wüzigen. Over een ontmoeting tussen Johnson en Chroesjstjow wordt reeds lang ge sproken. Het waarschünlükst achten velen het dat de Russische premier naar New York komt voor de verga dering van de VN-Assemblee, waar na een ontmoeting met Johnson makkelijk te realiseren zou zün. De VN-Assemblee komt weliswaar al ln november bUeen, maar voor Kerstmis is er een bijzonder korte zittings periode, zodat een bezoek van Chroesjtsjow eerder te verwachten valt in begin volgend jaar, maar dat hangt ook enigszins af van de reis naar Bonn die de Russische leider wil ondernemen. Washington houdt gaarne nauwge zet het oog op de Duits-Russische contacten, hetgeen merkbaar is aan een zekere terughoudendheid tegen over de ontmoeting tussen Chroesj stjow en Erhard. De huidige aanduiding van een waarschijnlüke ontmoeting tussen Johnson en de Russische premier kan men echter wel opvatten als een uiting van Washingtons wens om de Oost-West-ontspanning voort te zet ten en in de hand te houden. Amsterdam koopt kunstwerken Het gemeentebestuur van Amster dam heeft besloten ook dit jaar weer werken van beeldende kunst ten be hoeve van het gemeentelük bezit aan te kopen. B. en W. verwachten dat alle in Amsterdam en de randge meenten wonende en/of werkende beeldende kunstenaars hun beste oude dan wel nieuwe werken zul len inzenden, waaruit de gemeente in een keuze kan doen. Voor de aankoop van schilderijen een bedrag van f 38.200 beschik baar gesteld, voor die van aquarel len, gouaches en pastels f 15.900, voor tekeningen en grafiek f 17.000 en voor klein-plastiek f 21.200. Er zijn drie jury's, waarvan mr. E. L. L. de Wilde voorzitter is. Octave van Aerschot onderscheiden De uit België afkomstige operette speler en regisseur Octave van Aer schot is ter gelegenheid van zün 75ste verjaardag, op 29 september be noemd tot ridder in de Kroonorde van België. De versierselen van deze onderschei ding zün hem vanmorgen in het consulaat-generaal van België in Rotterdam uitgereikt. Octave van Aerschot vestigde zich i de eerste wereldoorlog in ons land. Hü heeft jarenlang een eigen gezelschap gehad en veel operettes ns land opgevoerd. Thans regis seert hü nog het amateurgezei«"hap ..Het Rotterdams Operette Ge-, zeischap".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5