Bouw b.l.o.- school - hoogste punt bereikt °f CLASSIS LEIDEN GISTEREN BIJEEN Krijgt de Ned. Hervormde Kerk mentale wijkgemeenten GELEIDELIJKE INTEGRATIE VAN MINDERHEIDSGROEPEN Ruim baan voor de optocht wajang- Fotografeer film jn kleur! Th. J. Kemp 40 jaar expediënt bij Studietoelagen onafhankelijk van schoolresultaten Bij Van der Heijden in Leiden Futura toonde mode voor elke figuur AANWIJZINGEN voor 2 en 3 OKTOBER Expositie Breddels Familieberichten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 oktober 1964 Tweede blad no. 31379 Tien jaar geleden werd in de Ned. Herv. Kerk de mogelijkheid tot een zgn. noodgemeente in het leven geroepen. Wat hieronder verstaan werd, staat beschreven in een van de overgangsbepa lingen, die aan de kerkorde zijn toegevoegd. Daar kan men lezen, dat in bepaalde gevallen een neven-voorzièning in het pastoraat kan worden getroffen, wanneer bij het opzicht over het geestelijk leven der gemeente blijkt, dat een aantal lidmaten behoefte heeft aan een andere modaliteit van prediking en catechese dan ter plaatse gevonden wordt, dit alles binnen de grenzen van art. tien van de kerkorde, /waarin het beleiden der kerk onder woorden wordt gebracht. verschillen te zijn, ook in een plaat selijke gemeente. De kerkeraden heb ben zich altijd weer af te vragen, hoe zij deze modaliteitsverschillen te gemoet kunnen komen. In de meeste stadsgemeenten zal dat geen probleem zijn: in het pre dikanten-corps kan ook een grote verscheidenheid worden gezocht. Moeilijker wordt het in bepaalde dorpsgemeenten. In onze dynamische tijd is het voor sommige dorpskerke raden bijzonder moeilijk om reke ning te houden met de veranderende structuur van hun gemeente. Men vindt dat men de volle waarheid van het evangelie binnen de plaat selijke gemeente verkondigt. Waar om kurinen sommigen zich daar niet onder scharen? Heel voorzichtig heeft men 10 jaar geleden de mogelijkheid geopend om naast de stoere dorpskerk de luchtige mogelijkheid van de nevenvoorzie ning te creëren. Hierbij was van medewerking van de plaatselijke kerkeraden geen sprake. Op deze wijze zijn in de loop der jaren 17 noodgemeenten tot stand gekomen. Er zijn aan deze noodgemeenten allerlei bezwaren verbonden. Zo is de predikant op deze standplaats veel te geïsoleerd. Hij heeft geen eigen kerkeraad in de directe zin van het woord, neemt niet voluit deel aan het kerkelijk leven in classis en provincie. Buitengewone wijkgemeenten Met de mogelijkheid van de vor- ming van een buitengewone wijkge meente hoopt men, dat vele kerke raden, die met dit probleem zitten er nu uit zullen komen. Een bui tengewone wijkgemeente kan eigen leven leiden, maar men zal elkaar in elk geval ontmoeten in de ver gaderingen van de centrale kerke raad. Wanneer er ook dan nog ker- raden zijn, die deze oplossing niet willen, is er de mogelijkheid, dat een „buitengewone wijkgemeente in wording" wordt gesticht. Deze kan geinstitueerd worden door het breed moderamen van de synode, op advies van de besturen van provinciale kerkvergadering en classis. Zo'n buitengewone wijkge meente in wording blijft een abnor maliteit en dient daarom telkens op- KERKELIJKE MINDERHEDEN Wanneer deze omschrijving u nog niet alles zegt, is het misschien het beste dit duidelijk te maken, door enkele voorbeelden. In bepaalde plaatsen u kunt daarbij bv. den ken aan Waddinxveen, Putten of Veenendaal heeft de plaatselijke gemeente lange tijd een zgn. gerefor meerde bonds-prediking gehad. Door allerlei omstandigheden, bv. door in dustrialisatie, zijn in zulke plaatsen bevolkingsgroepen komen wonen, die hervormd zijn, maar zich onmogelijk kunnen vinden in de prediking en catechese, zoals die ter plaatse ge boden worden. Wat moet er met zulke kerkelijke minderheden gebeu ren, wanneer de plaatselijke kerke raad hen niet kan of wil opvangen? Moeten zij zich maar schikken bin nen een gemeente, waar zij zich niet thuis voelen? Of moeten zij van de kerk gaan vervreemden? Om hen niet los te laten werd 10 jaar geleden de mogelijkheid van de noodgemeente getroffen, die in de overgangsbepalingen opgeno men werd, om daarmee tot uitdruk king te brengen dat we hier in ieder geval met een kerkelijke noodstitua- tie te maken hebben. Omdat deze overgangsbepaling 31 december a.s. afloopt, moet er een nieuwe regeling getroffen woeden, om enkele bezwaren tegen het noodpas- toraat weg te nemen en wegen te banen voor een geleidelijke integratie van plaatselijke minderheidsgroepen. Met het oog daarop heeft de ge nerale synode der Ned. herv. kerk de classicale vergaderingen naar haar ipening gevraagd over 2 nieuwe voorstellen. Het eerste is gericht op de vor ming van buitengewone wijkgemeen ten, het tweede op de vorming van buitengewone wijkgemeenten in wor ding. Tot nu toe kennen we in de Ned. Herv. Kerk eigenlijk alleen gemeen ten, die door territoriale grenzen wor den bepaald. Maar, zo kan men zich afvragen, is het in bepaalde geval len niet noodzakelijk ook de moge lijkheid te openen, dat gemeenten niet naar territoriale, maar naar mentale grenzen gevormd worden? Men kan hierbij denken aan de min derheden in bepaalde kerkelijke ge meenten, maar ook aan studenten gemeenten, gestichtsgemeenten ed. Mentale verschillen Toen de classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk zich gisteren op deze vragen bezon, wees de praeses, ds. D. J. Vossers uit Leiden er in zijn openingswoord op, dat ook de oude christelijke kerk reeds mentale verschillen kende. Deze zijn op zich zelf niet afkeurenswaardig in een kerk. Gevaarlijk worden ze pas, als ze zich zelf gaan verabsoluteren. Het moderamen van de classis had de voorzitter v. d. visitatoren-gene raal ds. M. Groenenberg uit Utrecht, uitgenodigd om de nieuwe voorstel len te komen toelichten. Daarnaast had men 5 predikanten uit de clas sis gevraagd, om in een 5 minuten toespraak eigen visie hierop te geven. In zijn toelichting wees ds. Groe nenberg er op, dat het de eigen opgave juist van de Herv. Kerk is, om kerk te zijn in eenheid én ver scheidenheid. Dat er modaliteiten in een kerk zijn is allerminst een tra gische zaak. Er behoren in een kerk Advertentie MAAK HET U OP 3 OKTOBER gemakkelijk en eet HUTSPOT in Restaurant Peter Leenen GANGETJE 14. De burgemeester van Leiden ver zoekt allen tijdens de 3 oktober-op- tocht het middengedeelte van de straten vrij te laten, niet met de op tocht mede te lopen en alle belem meringen uit de weg te ruimen. Hij doet voorts een dringend beroep op ieder om ter voorkoming van onge lukken, niet met serpetines, vuur werk, confetti e.d. te werpen. nieuw op zijn noodzaak te worden getoetst. Het is een teken van de ziekte der kerk, wanneer van deze mogelijkheid gebruik moet worden gemaakt. Doch de noodsituatie kan hiertoe dwingen, wanneer kerkera den hun eigen beschouwingen verab soluteren. Het moderamen van de classis had drie predikanten, werkzaam op een terrein dat eventueel voor een bui tengewone wijkgemeente in aanmer king zou komen, uitgenodigd hun visie hierop te geven, te weten ds. W. Zijlstra, verbonden aan „Hulp en Heil" in V oorschoten - Leidschen- dam, ds. J. A. Eekhof, studentenpre dikant te Leiden en dr. P. L. Schoon- heim, predikant voor bijzondere werk zaamheden, eveneens in Leiden. De ze drie waren het erover eens, dat het onder bepaalde omstandigheden zin zou kunnen hebben, hun werk onder te brengen bij een buitengewo ne wijkgemeente. Maar alle drie zagen er onder de huidige omstandig heden in hun geval geen noodzaak toe. „Hotelkerk' Daarnaast gaven nog ds. Cadee en ds. KoudstaaJ, beide uit Ouds- hoorn, hun kijk op 't voorstel. Hier bij stond de mening van de eerste lijnrecht tegenover die van de laatste. Vanuit vrijzinnige overtuiging zou ds. Cadee een artikel over de moda liteiten der kerk in de kerkorde op genomen willen zien, waarbij de vrij heid van prediking en catechese, bin nen de grenzen van het belijden der kerk, is vastgelegd. Hij is sterk ge porteerd! voor een buitengewone mentale wijkgemeente. Ds Kouds taal daarentegen vreest, dat op deze wij ze de vervreemding der modalitei ten in de hand gewerkt wordt, de oude „hotelkerk" weer opduikt en de weg tot integratie afgesloten wordt. Nadat vele predikant-leden van de classis zich nog in discussie begeven hadden, bleek bij stemming, dat 65 °W*>uten leden van de classis Leiden zich vóór, 14 zich tegen de buitengewone wijk gemeente uitspraken. De buitenge wone wijkgemeente in wording werd door meer leden onaanvaardbaar ge acht: 26 spraken zich hier tegen uit, Allen waren het erover eens, deze oplossing niet ideaal is voo integratie van de modaliteiten. Wie echter de praktijk van het kerkelijk leven in de ned. herv. kerk enigs zins kent, zal er zich in kunnen heugen, wanneer op deze wijze mogelijkheid wordt geschapen or verabsolutering van één bepaalde modaliteit te doorbreken. Gesprek over kernbewapening Om de gedachte weg te nei dat het verschijnsel der modalitei ten alle aandacht in de Herv. Kerk bindt, zij er nog op gewezen, dat de afgevaardigde ter synode, mr. W. v. Norden te Leiden, in de ochtend vergadering had meegedeeld, dat een geschrift over de voortzetting van het gesprek over de kernbewapening ter perse is, evenals een pastorale hand reiking over het gebed. Van de zijde van de raad van de zending was meegedeeld, dat de Ned. Herv. Kerk financiële verantwoorde lijkheid blijft dragen voor de jonge kerk in Indonesië. Uw 3-oktoberfeest Foto-Ciné Jan Wolfslag N.V. Breestraat 123 TELEFOON 21851 Haarlemmerstraat 102 TELEFOON 32778 Koninklijke onderscheiding De heer Th. J. Kemp, de man die in de jaren dertig met een T-Ford van C A in Leiden de gekochte goederen bij de klanten afleverde, is vanmorgen op hartelijke wijze gehuldigd. Met een zanghulde werd de heer Kemp, die vandaag veertig jaar bij C 6 A werkzaam is, binnengehaald. De heer Kemp werd door verschillende personen toegesproken, o.a. door wethouder S. Men ken, die. de jubilaris meedeelde, dat hij begiftigd was met de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer George Brenninkmeijer releveerde de loopbaan van de jubi laris en de groei en veranderingen in het bedrijf. „De mensen en de mode zijn in die veertig jaar wel veran derd, maar U bent steeds dezelfde gebleven", aldus de heer Brennink meijer, die de jubilaris schetste als een plichtsgetrouw medewerker. Hoe ver die plichtsbetrachting ging, vertelde de manager van het filiaal in Leiden, mr. J. F. F. van Willige. Een klant in De Kooi, wiens paas- kostuum men had vergeten af te le veren, was hierdoor zeer gedupeerd. Zaterdagsavonds om twaalf uur werd de goede klant door de heer Kemp uit zijn bed gebeld om het pak als nog in ontvangst te nemen. De heer Wethouder Menken speldt de jubilarisde heer Kemp, de on derscheiding op de reuer. Rechts mevrouw Kemp Van Willige noemde de jubilaris een accuraat, beminnelijk en vooral ook populaire medewerker. Ook mevrouw Kemp werd in de hulde betrokken. De heer Brennink meijer overhandigde haar een tuiltje gele theerozen en ook mr. Van Wil lige liet zich niet onbetuigd. De ju bilaris kreeg van de directie een ge schenk onder couvert. Van het personeel kreeg de heer Kefnp een pastel van de Marekerk en een IR. V. D. WALPENNING VOOR LEIDENAAR De ir. J. J. van der Walprijs, de gouden Van der Walpenning van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, is gistermiddag in Hilversum door de voorzitter van de stichting, de heer E. Snoeck, uitgereikt aan ir. G. H. J. M. Moerkerk, Rijksinspecteur voor het leerlingenwezen in Den Haag. Deze prijs is thans voor de vierde maal uit gereikt. Ongeveer tien Jaar geléden werd besloten de nagedachtenis van de eerste voorzitter van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf te eren door het instellen van de Ir'. J. J. van de Walprijs en -penningen. Dit Jaar bestónd de commissie, die de volgorde van de voorgedragen kandidaten voor de Van der Walprijs heeft bepaald uit de heren mr. P. J. M. Aalberse, C. Brandsma en H. Stamhuis. Unaniem was de commissie van oordeel, dat de Als er zich ook in de komende maanden geen tegenslagen voordoen dan zal deze nieuwe r.-k. b'.l.o.-school nog voor het eind van het jaar glas- dicht zijn. Het ligt in de bedoeling om de school in de zomer van 1965 te openen. Het schoolbestuur ziet er reikhalzend naar uit, want de huis vesting in het oude schoolgebouw aan vlag in top. De bouw van de St.-Pancratius- school aan de Boerhaavelaan vordert goed. Ongeveer een jaar nadat de bouwwerkzaamheden begonnen, werd vandaag het hoogste punt bereikt. Daarom ging vanmorgen vroeg de de Breestraat is verre van ideaal. De nieuwe school een ontwerp van het In het vervolg zullen de cijferslijs- n van de laatste drie jaren van het VHMO niet meer als beoordelings- ii worden genomen voor het toe kennen van Rijkstoelagen voor stu denten aan Universiteit en Hogescho len. In praktijk was dit reeds vrijwel in het afgelopen jaar, maar thans is deze regeling officieel geworden. Wel blijft de welstand van de ouders maatstaf voor het al of niet verlenen een Rijksstudietoelage. Op grond de financiële draagkracht van de ouders worden ook thans nog vele aanvragen om een toelage afgewezen. Op grond van de schoolresultaten werden dit jaar dus voordat de re geling van het wegvallen van deze i van kracht werd van de 7700 aanvragen slechts 12 afgewezen. Uit doelmatigheidsoverwegingen kan bij dergelijke cijferverhoudingen beter de schoolcijfer-norm laten ver vallen. Zoals gezegd betekent dit dus niet dat iedere student zonder meer voor toelage in aanmerking kan ko- hetgeen zou neerkomen op een al of niet uniform studieloon: de fi nanciële draagkracht van de ouders blijft in eerste instantie bepalend het al of niet verlenen van een prijs aan ir. Moerkerk moest worden toegekend. De Ir. van der Walpenning werd o.a. uitgereikt aan onze stadgenoot, G. L. den Berg, die het leerlingenstel- 'oor de steen-, hout-, graniet en kunststeenbedrijven oprichtte. (Van onze bijzondere medewerkster) Terwijl veel heren gisteravond thuisbleven, misschien wel zonder koffie, om niets te missen van de voetbal-interland België—Holland, hebben hun vrouwen de gelegenheid waargenomen, gezellig de modellen te bewonderen, welke getoond werden door het Leidse modehuis Futura, Burgsteeg 4. In de grote zaal van restaurant Van der Heijden hebben 5 manne quins laten zien, wat dit modehuis, vooral voor grote maten, in huis heeft. Voor elk uur van de dag, voor elk figuur en voor elke beurs, dat was de bedoeling van deze show. Het Haags Modemagazijn zorgde voor hoeden in bijpassende fleurige, vrien delijke kleuren (satin melusine) Wie de mode-berichten geregeld volgt, weet dat jersey op en top mo dieus is. En wat draagt plezieriger op sombere winterdagen en zit gemak kelijker dan bijvoorbeeld een jersey chemisier, al dan niet verwerkt met een lürex draadje, of een eenvoudige geklede deux-pièce in jacquard of ef fen wevenit. Voor jumpers was veel astralon gebruikt in combinatie met een kam- garen rok, waarvan de kleine loop- plooi middenachter was afgebiesd met smal tresband in dezelfde kleur en een klein sierstrikje. Applaus kreeg de jongste manne quin in een rode terlenka plooirok, waarop een witte nylon blouse met de zo modieuze wijde mouwen. De man chetten en de voorkant waren met witte kant verwerkt. Voor cocktail veel fluweel. De grote genopte witte kraag deed het leuk op een mouwloos zwart japonnetje van dit materiaal. Een lange strakke zwarte avondjapon, met even boven de knie een klokkend aangezette wijde strook, besloot deze mode show. architectenbureau Van Oerle en Schrama telt acht leslokalen en drie handwerklokalen. De school krijgt verder nog een aula en er komt ook een gymnastiekzaal bij. Bouw en inrichting vergen een bedrag van ruim een miljoen gulden. Het bouwproject wordt uitgevoerd door de Aannemingsmaatschappij v.h. H. Korswagen en Zn. N.V. De foto laat zien hoe ver men met de bouw al is gevorderd. (Foto L.D./Holvast) In verband met de komende feest dagen herinneren wij eraan dat het bij politieverordening verboden is op de openbare weg: a) vertoningen te geven (acrobatiek e.d.); b) aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen; c) verlotingen te houden Jeugd en Evangelie V ormingsweekeinde OUD POELGEEST „Jeugd en Evangelie" afdeling Lei den gaat een actief seizoen tegemoet. Op de eerste contactavond van dat seizoen, die gisteren in het Jeugd huis in de Breestraat werd gehou den waren de nieuwe leden in de gelegenheid kennis te maken met het werk en de doelstellingen van deze groep enthousiaste jongeren. Op 17 oktober organiseert „Jeugd en Evangelie Leiden" een vormings- weekeinde in kasteel „Oud Poelgeest" in Oegstgeest. De afdeling treedt daarbij op als gastvrouwe van soort gelijke groepen uit Haarlem, Den Haag, Delft en de gemeenten om Leiden. Verder staan voor het komend sei zoen weer nieuwe „gesprekskringen" op het programma. Eens in de veer tien dagen zijn de deelnemers daar aan in de gelegenheid met elkaar van gedachten te wisselen over alle onderwerpen, waarvoor belangstelling bestaat. Naast deze „algemene" ge sprekskringen worden er „kringen" gehouden, die onder leiding staan van een r.-katholiek of protestantse geestelijke, de z.g. oecumenische kringen. Maar hoofddoel van „Jeugd en Evangelie" blijft het betrekken van de buitenkerkelijke jeugd in de kerkelijke sfeer, zonder nu beslist het deelnemen aan een of andere kerk ,op de voorgrond te stellen, al dus de nieuwe voorzitter van de af deling Leiden, de heer A. Dirkstra, die de heer J. E. Hoekstra opvolgt. De nieuwe voorzitter ziet de toekomst van „Jeugd en Evangelie" optimis tisch in. De vaste kern van leden neemt toe en daardoor breiden onze activiteiten zich uit, aldus de heer Dirkstra. Een tot op heden niet ver vulde wens van „Jeugd en Evangelie" is een eigen sociëteit. Vorig jaar is voor dit doel een glazenverkoop-ac- tie gevoerd, die geslaagd genoemd mag worden. De schoen wringt hem dan ook niet zo zeer aan financiële zijde, maar het vinden van een ge schikte lokaliteit blijkt een heel moeilijke opgaaf. (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER HaarUtraat 207 heeft hem Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Willem F. Breddels die in onze stad reeds eerder exposeerde, houdt een tentoonstelling van zijn schilderijen en gouaches in de Boerhaavezaal. Deze wordt zaterdagmiddag 10 okto ber te vier uur geopend door Joop van der Heyden. Aan de Nederlandsche Econo mische Hoogeschool in Roterdam zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen economische wetenschappen: de heren J. Boersma, M. P. B. Bon net, J. Droog, L. H. J. H. de Graaf, B. P. G. de Groot, P. A. Junge en J. Vis- allen uit Leiden. of gelegenheid te geven tot deelne ming aan hazardspelen. Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opge maakt, terwijl de voorwerpen, waar mede het feit is gepleegd, inbeslag genomen zullen worden. Eerste Hulpdiensten zijn als volgt geregeld: Vrijdag, 2 oktober: Lunapark Schuttersveld van 20.00 24.00 uutf post aanwezig in school Schutters veld. Bij de taptoe lopen E.H.B.CX-» ers mee. Zaterlag, 3 oktober: Voor het Lu napark Schuttersveld is van 9.00 uur tot afloop een post aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uitde ling haring en wittebrood, koraal- muziek, middagoptocht enz. zijn vol doende E.H.B.O.'ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eer ste Hulpdienst normaal. Fusie Royal McBee- Litton Industries Tussen de besturen van de Ameri kaanse ondernemingen Litton In dustries Inc. en Royal McBee Corp, is, behoudens goedkeuring van de aandeelhouders, overeenstemming bereikt over een volledige fusie door middel van een aandelenruil. Litton Industries is een nog maar jonge onderneming die een uitermate snelle ontwikkeling doormaakt, mede doordat voortdurend bedrijven war den overgenomen. De onderneming beweegt zich voornamelijk op het gebied van de elektronica. Royal McBee reeds van oudsher producente van schrijfmachines, nog steedis de belangrijkste afdeling bin nen het concern. Maar ook Royal McBee beschikt over èen elektronica- afdleling. Kynologen bijeen De Kynologenvereniging „Rijn land" hield gisteravond in de boven zaal van „Zomerzorg" haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De bijeenkomst werd bij afwezigheid van de voorzitter, dr. ir. Lindenbeargh geleid door de heer F. Alofs. Er wer den op deze gezellige avond behalve filmpjes „uit die oude draaidoos" ook dia's vertoond, die een beeld giaven van gehouden hondenrally's en de opfok van nesten. De filmpjes wer den toegelicht door de secretaris van „Rijnland", de beer G. Smit®. De kynologen hebben diaar veel ge noegen aan beleefd. Zij komen de volgende maand weer bij elkaar. Academische examens Aan de universiteit in Leiden is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der Wiskunde en Natuurweten schappen op een proefschrift geti teld „The Neutral Hydrogen in the central region of the galactic system" de heer G. W. Röugoor, ge boren te Rijswijk in 1931 en thans wonende in Amsterdam. Promoter was prof. dr. J. H. Oort. Voor het kand. ex, Ned. taal- en letterkunde slaagde mej. W. G. Bei- graver (Hilversum) voor het kerk- examen slaagde de heer L. Flier (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Gilles Vincent, z. van Bouwmeester—Fentener van Vlis- singen. Overleden: C. J. W. Kollöffd, 85 jaar, Gouda; A. J. J. v. d. Heijden, 55 Jaar, Schevendngen; N. G. Thijs- sen, Zaandam.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3