i „Ik dacht dat de bende in Keulen zon toeslaan" Vrifdagprifzen zifn speciale prifzen Fotograa dagvaart V.A.R.A. Tikkeltje hoger loon misschien mogelijk van cle L.D.M. Indonesische officier was stomverbaasd over tegenstand in Malakka LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 MATSE COMMISSARIS OVER JUWELENROOF (Van onze A'damse correspondent) In de recherchekamer van het politiebureau Singel in Amster dam hebben twee mannen elkaar gistermiddag om vijf uur uitbun dig gelukgewenst: Kriminal- Oberkommissar Herribert Lü- blein uit Dortmund en commis- saris P. A. Landsman waren sr I in nauwe samenwerking in ge- f slaagd de zaak-Heiligeweg rond te krijgen en daarmee West- Europa te bevrijden van een bende misdadigers, die tot de gevaarlijkste sinds de oorlog wordt gerekend, j Zij hadden tijdens het onderzoek aan een half woord genoeg om elkaar te begrijpen, deze beide doorgewin terde politiemannen aan wier slag- <Van onze A'damse correspondent) De persfotograaf John de Rooy I (29) uit Amsterdam heeft bij de I hoofdstedelijke 'rechtbank een kort j geding aangespannen tegen de V.A.- R.A Deze omroepvereniging heeft op 23 september in de televisie-rubriek „Achter het nieuws" een foto van de heer De Rooy geprojecteerd, die hU echter exclusief aan een dagblad j en enige buitenlandse tijdschriften j had verkocht. Het betreft hier de foto, waarop prinses Irene samen met de Amster damse arts J. E. van Renesse staat afgebeeld. De commentator deed daarbij een onthulling over het po- litiek verleden van de arts, die ertoe heeft geleid, dat deze zich uit het TTfëne-comité heeft teruggetrokken. De heer De Rooy meent, dat de ■■f V.A.R.A. door het zonder zijn toe- r I stemming uitzenden van de foto in- I I breuk heeft gemaakt op zyn au teursrechten. Hij heeft het kort ge- ding aanhanging gemaakt na wei fel gering van de V.A.R.A. het auteurs- recht van f2500,(volgens de heer De Rooy de handelswaarde van de foto) uit te betalen, terwijl de VA.R.A. tevens zou hebben gewei gerd te beloven in de toekomst geen foto's meer zonder uitdrukkelijke toe stemming te publiceren. De heer De Rooy eist nu via ge- rechterlijke weg, dat de V.A.R.A. |zich onthoudt van publikatie van zijn ^-foto's op straffe van een dwangson I van f2.500,per overstreding. Het kort geding zal maandagmor gen voor de president van de Am sterdamse rechtbank dienen. De fo- tograaf eist voorts in een civiele procedure de uitbetaling van J» f2.500,-- honorarium voor de reeds p I uitgezonden foto. 1 Bestuurslid van de J CPN geschorst r Ket bestuur van de Communisti- j sche Partij Nederland heeft Waar- t heid-redacteur Friedl Baruch ge- j schorst als lid van het bestuur om- dat volgens een verslag van be- -I sprekingen van de politieke toestand I in de Waarheid „door de provo cerende. en haatdragende wijze I waarop Baruch optrad het voor het -I parti;bestuur onmogelijk bleek vruchtbaar werk te doen. Hij tracht- I te vooral de autonomie van de-partij el aan te tasten. Hij verlangde herhaal delijk, dat sommige uitlatingen van de Sowjetpers over de internationale 1 discussie kritiekloos in de Waarheid f «ouden worden opgenomen. Dit zou het gevaar van tweedracht en scheu- 1 ring in de partij oproepen. In strijd f met de opvattingen van de partij verdedigde hij zijn opvatting, dat de laatste loonsverhogingen uit de win sten van de ondernemers werden be- taald, die niet in staat zouden zijn ze door prijsstijgingen ongedaan te maken". vaardigheid het te claniken is ge- hand van Balck, weest, dat het onderzoek zo snel tot resultaten heeft geleid, Uiterlijk zijn zij tegengesteld, de grote zwaargebouwde pijprokende amicale commissaris Landsman en Henr Kriminal-Oberkommlssar Lüb- lein, klein, gereserveerd met een zachtaardig uiterlijk, dat meer aan een accountant dan aan een politie man doet denken. „Uit het feit, dat ik zaterdag ten tijde van de overval op het politie bureau Singel was, zult u wellicht hebben afgeleid dat ik de juwelen roof verwachtte", zei de heer Ltib- lein ons. „Maar dat is beslist niet waar. Op grond van mijn inlichtin gen achtte ik het waarschijnlijker dat Dominas als eerstvolgende slachtoffer een juwelier in de Hohestrasse in Keulen had uitge zocht. Wij waren daarop alles voor bereid". Dominas is leider Kriminal-Oberkommlssar Lüblein zei sinds 15 september die indruk te hébben, dart Dominas een leidende rol in de gangsterbende speelde. Vorige week woensdag was hij zo zeker van het aandeel dat Dominas op 28 februari bij een overval op een juwelier in Dortmund heeft gehad (buit 80.000 Mark)dat hij een arrestatiebevel uitvaardigdie. Uit de verhoren van Balck en CicJhetzki is komen vast te staan, dat beiden zaterdag de helpers waren van Dominas, maar dat Cichetzki onmogelijk kan hebben deelgenomen aan de overval in de Leidsestraat bij die firma Jos Inden op 7 juli. Dominas 'en Balck hadden toen een andere metgezel. „Wij hopen die man vanavond of morgen te kunnen arresteren", glimlachte die heer Lüblein fijntjes. Keiharde gangsters Dat men met een bende keiharde gangsters te maken heeft, blijkt uit hetgeen de Duitse commissaris ons vertelde: „In mei pleegden Dominas en Balck een overval op een juwelier in Geisenikirchen. De overval mis lukte. De politie schoot op Balck. Eén van de kogels ging door zijn jaisje, scheurde zijn overhemd en hemd maar raakte hem net niet. De bandieten zijn in een auto gevlucht. De auto werd doorzeefd door elf kogels. Een van de kogels raakte de had bij het doorboren van die auto zoveel kracht verloren, dat er geen ver wonding ontstond. Dat avontuur heeft de heren er niet van weerhou den om nieuiwe gewapende overval len te beramen". De heer Lüblein zei geen interesse meer te hebben in de advocate uit Essen, Marianne Kreuzer, die in Amsterdam .in de cel Zit. Vermoede lijk zal vanavond worden beslist of de advocate eveneens aan de officier van Justitie zal worden voorgeleid, of dat zij op vrije voeten wordt ge steld. Het Nederlandse Wetboek van Strafrecht kent een artikel, dat de gene die kennis draagt van voorge nomen misdrijven, verplicht is deze ter kennis van de politie te brengen. Moord wordt met name in dat arti kel genoemd, verkrachting ook, maar diefstal met geweldpleging staat niet met zoveel woorden omschreven. Marianne Kreuzer, die in Essen bekend staat als een voortreffelijk strafpleibster, zal diat oök wel weten. Programma cyclus voor esthetische vorming Het programma esthetische vor ming voor de Voorschotense u.l.o. er middelbare scholen voor 1964/'65 is als volgt samengesteld: vrijdag 16 oktober: Dany Zonewa, sopraan Willem Hielkema, piano. Liederen aria's; maandag 30 november: Amerikaanse saxofonist Sigurd Ras- cher met Marinus Flipse, piano; vrij dag 15 januari: „Bastien en Bas- tienne", opera in één akte van W. A. Mozart in een Nederlandse ver taling. Uitvoerenden: Jeanne Com- panjen, sopraan, Henk Meyer, te nor, Leo Rommerts, bas/bariton Willem Talsma, piano; maandag 22 februari: De pianist-componist Melle Weersma met zijn collega René Lan- des in een programma onder het motto: „Mens en muziek vanaf de primitieven tot heden; vrijdag 26 maart: Het Zuid-Hollands Orkest O.I.V. Jan van der Waart. Alle voorstellingen worden gege ven in het Cultureel Centrum, me dewerkende scholen zijn r.k. U.I.Q., m.m.s. „Bijdorp", Huize „Beresteyn", openbare u.1.0., chr. Nassau u.l. chr. u.l.o, Oud-minister prof. Zijlstra s parlementaire redactie) Dit zei de oud-minister van Fi nanciën, thans Eerste Kamerlid voor AR-Partij, prof. dr. J. Zijlstra, gisteravond op een bijeenkomst van de Antirevolutionaire kiesvereniging Mariahoeve in Den Haag. Hij k over het onderwerp „Na Prins jesdag". De voormalige minister vond, dat in de müjoenennota on voldoende concreet is aangegeven op welke wijze de regering er invloed op wil uitoefenen, dat de loonont wikkeling bijdraagt tot herstel van het evenwicht in onze economie. Het uitspreken van de hoop op een rus tiger. sfeer bij het loonoverleg is naar zijn mening niet genoeg. Op deze plek in het Amster- welen op, die geroofd wai damse Bos groef de politie giste- de overval aan de Heiligeweg i ren het grootste deel van de ju-\de hoofdstad. Sprekend over de instelling van het wegenfonds vond prof. Zijlstra het zeer te prijzen in minister Van Aart- sen (Verkeer en Waterstaat), dat deze binnen een korte termijn 800 km snelweg wil laten aanleg gen. De heer Zijlstra vindt het ech ter niet nodig, dat daarvoor een arart wegenfonds wordt ingesteld. Wel was hij ervan overtuigd, dat voor het uitvoeren van deze plan nen aanvullende financiering nood zakelijk zal zijn. Dat hier en daar de lasten wor den verzwaard vond prof. Zijlstra wel begrijpelijk. Ons land is dicht bevolkt. Er is veel geld nodig voor allerlei collectieve voorzieningen „Je moet een aantal zaken duurder ma ken naarmate de koopkracht toe neemt om de uitvoering van andere essentiële overheidstaken mogelijk te maken". Belasting Slachtoffers van verkeersongeluk in Alphen begraven Onder zeer grote belangstelling zijn gistermiddag op de algemene begraafplaats In Haaksbergen zeven van de negen slachtoffers begraven van het verkeersongeval van jongst leden zaterdag in Alphen aan den Rijn. Van alle openbare gebouwen in Haaksbergen hing de vlag halfstok. Voor het begin van de kerkdienst in de hervormde kerk, verzamelden de naaste familieleden zich in de rouwkapel waar de stoffelijke over schotten waren opgebaard. Hier werd o.m. het woord gevoerd door de bur gemeester van Haaksbergen, mr. J. H. J. Eenhuis, aan wie Koningin Juliana verzocht had een rouwbeklag aan de familie over te brengen. In een tot in de uiterste hoeken ge vulde kerk ging ds. Hartman voor. Het stoffelijk overschot van de heer Robbers werd per lijkwagen ver voerd, de kisten met de stoffelijke overschotten van Julius, Herman, Adeline en Aronoëlle Robbers en van Roy en Bertina Wollrabe werden per platte boerenwagen naar het kerkhof gebracht. Zeer velen volgden de lijkwagens, voorafgegaan door het voltallige col lege van burgemeester en wethouders en de heer Beymer als vertegenwoor diger van de minister van Maat schappelijk Werk. Daarachter volg den protestantse en rooms-katholieke geestelijken, diverse leraren en klas genoten van de kinderen Robbers, groot aantal landgenoten van de Indisch-Nederlandse families en ten slotte de buurtgenoten en verdere be langstellenden. De lichamen van de slachoffers werd in een gezamenlijk graf begraven. Dinsdagmiddag zijn in Alphen aan den Rijn de heer Mommaert (27) en zijn twee jaar jongere vrouw begra- Onder de veie belangstellenden m afvaardigingen van het ge meentebestuur en de gemeentepolitie Alphen aan den Rijn en een ver tegenwoordiging van de minister van Maatschappelijk Werk. PROF. DR. P. MUNTENDAM NAM AFSCHEID VAN MINISTERIE Commandeur in de Orde van Oranje Nassau (Van een onzer verslaggevers) „Muntendam is de man geweest, die er destijds op heeft aangedron gen, in de naam van dit ministerie behalve de Sociale Zaken ook de Volksgezondheid op be nemen. Hij is er altijd van doordrongen geweest, dat sociale zekerheid en volksgezond heid onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden.". Dit heeft minister Veldkamp gis termiddag gezegd in de toespraak, waarmee hij afscheid nam van prof. dr. P. Muntendam als directeur-ge neraal van de volksgezondheid. Prof. Muntendam heeft deze functie neer gelegd om zich geheel te kunnen V. Veel lof Do wijze, waarop de regering de voor belastingverlaging beschikbare ruimte wil gebruiken onderschreef prof. Zijlstra. De belastingvrije voet is absurd laag en in de middengroe pen is de progressie zo steil dat dit allerlei frustrerende gevolgen hééft. De hoogleraar gebruikte in dit ver- band zelfs het beeld van de hond, memoreerde hij het feit, dat de heer die in zijn eigen staart bijt. Van der Kwaak vele jaren als fitter In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer S. van der Kwaak, techni- bij de Leidsche Duinwater Maat schappij, afscheid genomen van het bedrijf. In tegenwoordigheid van perso neelsleden van alle afdelingen werd hij met zijn echtgenote ontvangen in de vergaderzaal van het kantoor gebouw te Leiden. Als eerste voerde hier het woord de directeur van het bedrijf, ir. C. Jong. In een hartelijke van grote erkentelijkheid getuigende toespraak In het gebied van Labis In zuid- i die boven het oerwoud zijn uitge- Malakka zijn gisteren nog drie In donesische parachutisten gevangen genomen. Zij hadden burgerkleren aan en schenen uitgehongerd. Van de honderd infiltranten en para chutisten die begin september in dit gebied landden, zwerft nog maar een tiental in de beboste heuvels rond. Veiligheidstroepen hebben er zeven entwintig gedood en ongeveer zestig gevangengenomen. In Koeala Loempoer heeft de In donesische tweede luitenant Soetik- no, die volgens de Maleisische auto riteiten de leider was van de para chutisten die op 1 september in het gebied van Labis landden, pp een persconferentie de actie een „droevi ge mislukking" genoemd. Hij zelf was drie weken na de landing ge vangen genomen. Door middel van door hem ondertekende vlugschriften guoid, had hij zijn volgelingen geraden zich over te geven. Luitenant Soetikno zei dat hem vóór zUn vertrek uit Indonesië was gezegd, dat de parachutisten Malei sië zouden gaan „bevrijden van het kolonialistische juk en dat de be volking hen met open armen zou ontvangen". „Ik was verstomd toen ik merkte dat de Maleiers ons vijandig gezind zijn", aldus de In donesische officier. Volgens hem zijn er op 1 septem ber drie Hercules-vliegtuigen met elk 48 parachutisten uit Indonesië ver trokken. Onder zijn medegevangen W8ren Indonesiërs uit een van de twee andere vliegtuigen. Inzittenden uit het derde toestel had hij niet ge zien. Maleisische autoriteiten nemen aan dat een van de drie vliegtuigen in zee is gestort. werkzaam is geweest, een zwaar be roep, dat niet zelden onder moeilijke omstandigheden bij nacht en ontij moet worden uitgeoefend. De schei dende functionaris heeft zich daar bij steeds volledig ingezet en blij ken gegeven van groot doorzettings vermogen en uitnemende plichtsbe trachting. Ook over de verrichtingen in de latere jaren, toen de heer Van der Kwaak werd belast met inspec tie- en controlediensten, toonde de directeur zich in hoge mate tevreden. De zo belangrijk geachte representa tie van het bedrijf by de cliënten was, zo merkte hy op, by de heer Van der Kwaak in vertrouwde han den. De directeur, die ook mevrouw Van der Kwaak met een fraaie ruiker in de erkentelijkheid van het be- dryf betrok, eindigde zijn toespraak met het aanbieden van een enve loppe met inhoud. Ook de administrateur, de heer M. B. de Jong, en de technisch hoofd ambtenaar, de heer J. D Harinck, gaven vervolgens uiting aan hun be wondering en waardering voor de grote vakbekwaamheid en toewyding, die de scheidende by zyn werk voor de drinkwatervoorziening zo zeer hebben gekenmerkt. Hierha was het woord aan enkele vertegenwoordigers van het per soneel, die zich allen dankbaar toon den voor de grote hulpvaardigheid en collegialiteit, welke de heer v. d. Kwaak niet slechts by het werk, doch ook in tal van personeelsactivi- teiten aan de dag heeft gelegd. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. A. P. Moonen, deed zyn toe spraak vergezeld gaan van een af scheidscadeau namens personeel en gepensioneerden. Getroffen door de ondervonden sympathie, dankte de heer Van der Kwaak in een uitvoerig wederwoord voor de toegezwaaide lof en de ont vangen geschenken, waarna de aan wezigen allen in de gelegenheid wa- persoonlijk van de heer en me- w Van der Kwaak afscheid te Gistermiddag heeft de ver- trekkende directeur-generaal van de Volksgezondheid, de Leidde hoogleraar prof. dr. P. Munten dam, afscheid genomen ten de- partemente. De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid reikte prof. Muntendam daarbij de versierselen uit. behorende bij zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nas'sau. wyden aan zyn Leids hoogleraar schap in de sociale -geneeskunde. Op de laatste dag van zyn „ambteiyk bestaan" hebben zeer velen uit de wereld der gezondheidszorg hem de hand ten afscheid gedrukt tydens ;n receptie in het ministerie. De minister noemde als belang- rykste werkstukken, waaraan prof. Muntendam zijn beste krachten heeft gegeven, het voorontwerp voor de Ziekenfondswet en de Arbeidson geschiktheidsverzekering. De minis- achtte h,et een gelukkige omstandig heid, dat prof. Muntendam als ad viseur aan het ministerie verbonden biyft, zodat men van zyn kennis en zyn werkkracht zal kunnen bly- ven profiteren by voorbeeld by de in uitzicht gestelde nota inzake de volksgezondheid en de volksverzeke ring tegen zware medische risico's. Dr. Veldkamp deelde de scheidende directeur-generaal mee, dat H.M. de Koningin hem heeft benoemd tot Commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau. Ook de drie andere sprekers: staatssecretaris Bartels, secretaris generaal Klatte en de nieuwe direc teur-generaal, de heer R. L. Stal getuigden van hun. waardering voor werk en peréoon van prof. Munten- dan, die byna vyftien jaar aan het ministerie verbonden is geweest. Cursussen voor agrariërs Het Agrarisch Cursus Comité Haarlemmermeer en omstreken, uniek in Nederland, gaat beginnen met het derde cursusjaar. De afge lopen twee jaren namen 119 land bouwers, tuinders en arbeiders aan de cursussen deel. Zij waren niet al leen afkomstig uit Haarlemmermeer maar ook van buiten de Haarlem- mermeerse grenzen. Voor het komende cursusjaar zyn enkele onderdelen aan het program ma toegevoegd. Het vermeldt: hand vaardigheid hout- en metaalbewer king, motorengebruik, metaalbewer king en lassen, technische bedrijfs voering van het weidebedryf, vakbe kwaamheid spuiten (in samenwer king met de Boval: Holland-Utrecht IJpolders), fruitteelt (in samenwer king met het Ryks Tuinbouw Con sulentschap in Amsterdam) en ele mentaire bedrijfsleer. By enkele van deze cursussen, die beginnen in oktober en eindigen in maart, kunnen landeiyk erkende di ploma's in het vooruitzicht worden gesteld. Het Agrarisch Cursus Comité is samengesteld uit de drie standor ganisaties, landarbeidersorganisaties, Bond van Agrarische Loonbedryven, Rykslandbouw Voorlichtings Dienst, Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, Het doel van de A.C.C. is om door een hechte samenwerking de alge mene ontwikkeling van allen die in de land- en tuinbouw werkzaam zyn te bevorderen. Jongens- en heren molières Een stevig en zeer soepel rubber onder werk. In zwart of bruin leder. Prima kwaliteit. Maten 36-38 9. Horloge Voor Uw zoon of doch ter dit prachtige, Zwit serse horloge in ver chroomde of alox kast. Onbreekbaar glas en 1 Jaar schriftelijke gar antie. Parterre Meisjesonderjurk met aan de onder- en bovenzijde een met kant afgezette plissérand. Uitgevoerd in diverse nieuwe modekleuren. Leeftijd 3 jaar J Leeftijd 13 jaar Parterre Breeslraat O» Tafel-rechaud met spiritusbrander, Fondu-pan van 16 cm met deksel en een onderblad van hamer slag. Alles uitgevoerd In gepolijst koper. Compleet 3e etage 25.- Charmante dameshoeden In velours en wollen me- lusine. U kunt kiezen uit verschillende, ehsr- Maillot» vervaardigd van mousse en wol-mousse- Zeer elastisch, primapasvorm In diverse kleuren o.e. grijs, marine en groen. In kinder- en dames- maten, 2-4 jaar. Kl.st.p.m. 260 Sportsokken Lange grove jaeger sportsokken. Ideaal voo de komende winter. Prima pasvorm. Vendex anti- condensraam Straks is het weer zover, condensvorming op Uw autoruiten. Verzeker U nu reeds van veiliger rijden door op de ach terruit een anticondens- scherm aan te brengei 2e etage platenspeler .Supraphoon" .in houten koffer; aansluiting op radio of versterker. 4 snelheden en automa tisch afslagmechanisch- me. Geruisloze motor. Pick-upmet 2 safieren. Omschakelbaarl 27-220 ALLEEN GELDIG VRIJDAG 2 OKT. A.S. Onxe mwaiilntn t« Alpfitn a.d. Rijn zijn iedere Vrijdagavond (koopavond) goopeod tot 9 uur. f Plastic wondefwagenzak Heerlijk warm, afwasbaar en past in iedere wandelwagen. In. bleu, wit en geel. m 50 2e etage 3, Glashelder plastic een uitkomst voor de komen de winter. Plastic voor het tochtdicht maken van Uw ramea 120 cm breed. .0.15 mm. dik J20 2e etage

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 21