LEIDSCH DAGBLAD Buit van roofoverval lag in het Amsterdamse bos Schandaal rond Christiansen Havenarbeiders in YS leggen toch werk neer IR. SCHREUDER VERLAAT N.E.M. Pistolen en kleding zijn ook gevonden Eerste gesprek in Bonn alleen vraag- en antwoordspel Olympische Spelen vroeger op t.v. NEEFJE GOOIDE BABY IN SLOOT A.N. W.B. tegen weggeld ©uc/ §Pe Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 No. 31379 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Tekens op bomen wezen de weg In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de chef afdeling inkoop van de Neder- ladnsche Electrolasch Maatschappij per 1 oktober zijn functie neerleggen. Ir. Schreuder is sedert 1929 aan het bedrijf verbonden geweest en heeft bij de opbouw ervan een belangrijke rol gespeeld. (Van onze Amsterdamse correspondent) De buit is gevonden! Om half vier gistermiddag v klonk een juichkreet door de Amsterdamse politie- radio: een ploeg rechercheurs had in het Amster damse bos nabij het pompstation aan het eind van roeibaan enige plastic zakken opgegraven, waarin sieraden zaten, die zaterdagmorgen bij de roof overval op juwelier Schipper aan de Heilige weg zijn buitgemaakt. Groot was de vreugde in het I politiebureau Singel, waar en- I kele uren tevoren reeds de mel- ding was binnengekomen dat I eveneens in het Amsterdamse I bos de drie pistolen waren ge- I vonden die bij het misdrijf wa- I ren gebruikt. De daders zitten 1 vast, de buit is binnen en de be- i wijsstukken de wapens 1 zijn achterhaald. Ontdekking 3 Het succes van gisteren was vooral j te danken aan één van de daders van de overval, Helmuth Balck, die j door de uit Dortmund naar Amster- I dam gekomen Kriminal-Oberkom- i missar Herribert Lüblein was mee- I gebracht. Balok had tijdens een ver- hoor in Duitsland gezegd, dat hij :|vaai bendeleider Petrus Dominas {opdracht had gekregen de drie [pistolen in het Amsterdamse bos te j begraven. De plek wist hij nog te wijzen. Na enig zoeken werden de pistolen lom half twee aangetroffen, verpakt in zakdoeken en begraven onder de struiken langs de autoweg die de roeibaan naar het kampeer ter- [rein loopt. Balok had voorts Iklaard dat Dominas met de derde idader, Paul Oiohetzki, „was doorge leden om in de nabijheid de buit te J [begraven. Omdat het regende was jCichetzki in de auto blijven zitten, (zodat ook hij niet wist waar precies kpe schat was begraven. De recherche liet gistermorgen speurhond Sita uit Weesp komen, liet deze aan de kleding van Domi nas ruiken in de hoop dat de hond de plek zou opsporen. Het lukte niet. Toen deden de politiemannen echter jeen verrassende ontdekking: op een aantal bomen troffen zü steeds het zelfde teken, dat er kort tevoren feiet een mes op moest zijn aange bracht. Die tekens vormden een fcpoor en dat spoor leidde naar een plaats by het pompstation waar de aarde vers was omwoeldDaar tagen de juwelen. Gerlindes domheden j Balok verrichtte nog meer goedie Ijïlensten. Hij zei zich die plaats te gkunnen herinneren, waar hij zater dag de kleding had weggegooid, die I bij de overval was gedragen. Hij iprak over een gracht. Het bleek de .^Petroleumhaven in Amsterdam te ?ijn, waar de kledingstukken gister- ifnidjdag om 10 minuten voor vijf linde, dat de datum van de overval op juwelier Schipper aanvankelijk zaterdag 19 september zou zijn. Op die dag verbleef zij met haar ver loofde in een pension in Noordiwijk. Haar moeder, de advocate Marianne Kreuzer was per taxi uit Essen naar Amsterdam gereisd om „naar de overval te kijken", maar hoorde daar van Dominas dat de kust niet veilig was, en de operatie zou worden uit gesteld. Moeder Kreuzer reed toen door naar Noordwijk om het dochter Gerlinde te vertellen. En Gerlindie beging die onvoorzichtigheid het in haar agenda te noteren. Vrydagavond belde Gerlinde van uit hotel „Polen" in Amsterdam, waar zü met Petrus Dominas een kamer had genomen haar moeder in Essen op. „Het gaat morgenochtend om half tien gebeuren", meldde zü. En de merkwaardig nieuwsgierige advocate vroeg toen nog: „Mag Irma ook meekomen?" Zo kwam hét, dat mevrouw Kreuzer zaterdagmorgen met haar oudste dochter Irma tydig in Amsterdam was om de overval op enige afstand te kunnen bekijken. Moeder Kreuzer heeft dat toege geven. Kogels Gerlinde Kreuzer heeft voorts verklaard, dat zij zaterdagmorgen in haar hotelkamer heeft gezien, dat Dominas de pistolen laadde. Hij hield vijf kogels over. Hij gaf haar dé kogels in een plastic zakje met de opdracht, deze in het toilet weg te spoelen. Maar Gerlinda had dat vergeten en deze tweede domheid had als gevolg, dat de politie, door de aanwezigheid van de kogels in de bagage, zondag gegronde redenen had, om Dominas' en zijn meisje in verzekerde bewaring te stellen. Samen met de nog steeds ontken nende Dominas is Gerlinde vandaag voor de officier van Justitie, mr. G. R. Nube, geleid. Het was gisteren toch al een dag ^jnet verrassingen. Eerder al had Landman in de zak- mda van de gearresteerde 21- larige opticiënsassistente Gerlinde ireuzer op 19 september de aan tekening gevonden „P.D. had geen lucces". I Waarmee had hij geen succes? •jTa langdurig verhoor bekende Ger- Weerbericht KOUDE NACHT v Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Koude nacht met in hoofdzaak in 't .jioordoosten en oosten van het land ilaatselijk nachtvorst. Morgenmid dag ongevèer dezelfde temperaturen fils vandaag. Zwakke tot matige ;|ostelijke wind l (Opgemaakt i 2 OKTOBER ii'l Zon op: 6.42 uur; onder: 18.16 u. -%'i. Maan op: 2.11 uur; onder: 17.37 u. ral Poogwater te Katwijk te 0.20 en ii .*.00 uur. Laagwater te 8.28 en 20.52 uur. De eerste ronde van de Nederlands-Duitse besprekingen in Bonn heeft gistermiddag iy2 uur geduurd. Vanmiddag zou het overleg worden voortgezet. Het gesprek van gistermiddag ont wikkelde zich tot een vraag- en antwoordspel, waarbij de Neder landse ministers Marijnen en Luns niet tot een duidelijke stelling neming behoefde te komen. Bondskanselier Erhard heeft de Duitse denkbeelden voor een Euro pese samenwerking mondeling uit eengezet, waarna door zijn Neder landse gesprekspartners verdere ver duidelijkingen werden gevraagd. Volgens Duitse persberichten gaan de Duitse plannen in de richting van periodiek overleg tussen regerings leiders en vakministers van de zes landen der Europese gemeenschap pen, naar het voorbeeld' van de Frans-Duitse samenwerking, waarbij men echter de deur voor latere deel neming van Engeland zou moeten openhouden. Er zqu een permanent secretariaat moeten komen en het Europese parlement zou jaarlijks de vorderingen van deze politieke sa menwerking moeten bespreken. Het eerste koopvaardijschip met atoom-aandrijving, de Ame- rikaanse Savannahin de ha ven van Rotterdam, waar het gisteren arriveerde. Niet definitief Overigens acht men het in Neder landse kringen in Bonn niet waar schijnlijk, dat tijdens dit tweedaagse officiële bezoek van de Nederlandse bewindslieden definitieve Nederland se uitspraken of toezeggingen op be langrijke Europese politieke punten zullen worden gedaan. De Neder landse ministers zullen de nieuwe denkbeelden ten aanzien van de Eu ropese samenwerking zeker eerst in Den Haag nader met hun expers willen bespreken en bevoegde kamer commissies willen raadplegen. Van bevoegde zijde werd voorts opgemerkt, dat de Duitse en Neder landse regering het over de grond beginselen van een Europese politiek vooral over de noodzaak van sa menwerking in Atlantisch verband en de toetreding van Engeland wel eens zijn. Eventuele meningsver schillen zouden zich derhalve kunnen voordoen als de vorm ter sprake komt, waarin een nieuwe Europese politieke opzet zou moeten worden Later op de dag hebben mr. Marij nen en mr. Luns gisteren een bezoek gebracht aan president Lübke. Gis teravond waren zij in paleis Schaum- burg de gast aan een diner, dat de Duitse Bondskanselier aanbood. De Fordclub Nederland heeftaantal oude auto's. Na afloop /isteren bij Soestdijk voor Prins werd de Prins een zilveren mo- 3ernhard gedefileerd met een del aangeboden van een A-Ford. Nazi-generaal geëerd Op het Westduitse Noord- zee-eilandje Föhr heeft de bur gemeester van het dorpje Wyk een van zijn straten naar de be ruchte nazi-generaal Friedrich Christiansen genoemd, die a ere-burger werd van zijn ge boortedorp Wyk, dat blijkbaa erg trots op hem is. Christiansen werd in de meidagen van 1940 benoemd tot militairbevel hebber van het bezette Nederlandse gebied. Het was ook Christiansen die de doodvonnissen ondertekende van de Nederlanders die zich op welke manier dan ook tegen het nazi-re gime hadden verzet. Het was dezelfde Christiansen, die verantwoordeiyk is voor de wegvoe ring van de mannelijke bevolking van het Veluwse dorpje Putten naar het concentratiekamp Ladelund, er 107 niet meer terugkwamen. Voor deze oorlogsmisdaden werd Christiansen in Nederland in 1948 tot twaalf jaar gevangenisstraf deeld. In 1951 werd hy evenwel al begenadigd. Niet alleen de burgemeester Wyk slooft zich bijzonder uit voi (Van onze H'sumse correspondent) De N.T.S.' heeft een derde aanbie ding gekregen om Olympische ver slagen uit Tokio overgezonden te krijgen. De twee bekende zijn: per straalvliegtuig films over het Noord poolgebied te brengen en voorts uit Japan per satelliet S'yncom II naar Amerika, waar straalvliegtuigen de opgenomen banden overvliegen naar Europa. De jongste, derde mogelijk heid is: per Syncom van Japan naar de V.S. en dan weer per satelliet Relay I naar Europa. Er is kans, dat men op deze aanbieding zal ingaan en dan wordt een 15-minutenverslag gegeven van kwart over zes tot half zeven 's avonds. STAKINGEN IN AMERIKA EN ENGELAND Ongeveer 60.000 Amerikaanse havenarbeiders in de havens aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico zijn vandaag in staking gegaan, ondanks het feit dat president Johnson gister avond de Taft-Hartley-wet van toepassing heeft verklaard, krachtens welke een afkoelingsperiode van tachtig dagen geldt. Het gerechtelijk bevel tot instelling van de afkoelingsperiode zou vandaag tegen de avond kunnen worden gegeven door het mi nisterie van Justitie. Enige arbeiders op de pieren van Manhattan stopten reeds gisteravond, enkele uren voor middernacht, met werken, maar de ploegen die de Queen Mary" vöór het vertrek ge reed maakten werkten tot midder nacht door. Het voornaamste struikelblok bij de totstandkoming van een nieuw ar beidscontract is de eis van de werk ers. om de werkploegen met drie van 20 tot 17, te verminderen in ruil voor i loon. De vakbond heeft geweigerd dit voorstel in overweging te nemen. De voorzitter van de bond, Thomas Gleason, zei dat een eventuele af koelingsperiode in acht zal worden genomen. Intussen is het echter een kwestie van „geen arbeidsovereen komst, geen werk", zo zei hij. Voor New York alleen al betekent deze staking vijf miljoen dollar ver lies per dag en voor de gehele oost kust ongeveer twintig miljoen dol lar per dag, zo luidden schattingen van de scheepvaartvereniging van New York. Door de staking zijn on middellijk vijfhonderd Amerikaanse en buitenlandse schepen werke loos komen te liggen. Opschudding Van onze correspondent in Londen) De staking bü Hardy Spicer in Birmingham, een fabriek van auto- onderdelen, heeft Engeland in op schudding gebracht. In de eerste plaats wordt hierdoor bijna de ge hele Britse auto-industrie, welke van deze ene fabriek afhankelijk is, ge troffen. Verwacht werd dat er tegen het eind van de dag door stopzetting van de bevoorrading geen werk meer zou zijn voor 15.000 arbeiders in de autofabrieken van de Britiscli Motor Corporation. Austin, Morris en Rover stonden vandaag op het punt duizend arbeiders naar huis te sturen. Deze staking heeft een onmiddel lijke uitwerking op de thans nog al tijd lauwe Britse verkiezingsstrijd. Labour vreest er nadelige gevolgen Vandaar dat Harold Wilson tot de tegenaanval is overgegaan door de ophefmakende en weinig tactische verklaring dat de staking bij Hardy Spicer vermoedelijk het gevolg is van een conservatieve samenzwering. De directeur van Hardy Spicer is namelijk bestuurslid van de Econo mische Liga, een anti-communisti sche en anti-socialistische propagan- da-organisatie. Bij Hardy Spicer broeide het ech ter al sinds maart en stakingen in de automobielindustrie zijn in En geland het gehele jaar door een ge woon verschijnsel. Massaal ontslag BOAC, de Britse genationaliseerde overzeese luchtvaartmaatschappij, zal 3700 leden van het personeel wegens stroomlijning van het bedrijf ont slaan. De ontslagenen zullen een be hoorlijke financiële vergoeding ont vangen, naar verluidt in totaal onge veer vijf miljoen pond (50 miljoen gulden). In sommige gevallen zou de BOAC de overtollig geworden leden van het personeel laten heropleiden voor andere functies buiten het be drijf Een vüf weken oude baby van de fa milie De Krey in Giessenburg is gisteren op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen de baby, die In de kinderwagen in de tuin lag, door een 2H-jarig neefje in een sloot was gegooid. De moeder, die de dekentjes in de wagen vreemd verward vond lig gen, kwam naar buiten en miste het kind. Toen het neefje had ver teld, dat hy de baby in de sloot had geworpen, zag zü het kind op de bodem liggen. In de sloot stond een meter water. De moeder haalde het kindje uit het water en paste direct mond-op- mond-beademing toe, zoals zü on langs op de televisie had gezien. De baby was reeds bewusteloos, maar door het beademingssysteem kon zij het kind weer bijbrengen. Het kind maakt het goed. nazi-held, die teruggetrokken leeft in Innien, niet ver van de Oostzee kust. De Duitse Aero-club vond het nodig Christiansen voor zijn presta ties op luchtvaartgebied de zoge naamde Dadalus-plaquette in goud uit te reiken. De onrast die is ontstaan naar aanleiding van deze „gebaren" is vooral van de Evangelische Jeugd gemeenschap in het gebied van Föhr uitgegaan. De burgemeester van Wyk heeft geweigerd zijn eerbewijzen in te trekken en ook de Aeroclub is op zijn standpunt gebleven. De Evan gelische Jeugdgemeenschap was van plan een verzoening tot stand te brengen met Putten, dat genoemd wordt: „Het dorp der weduwen en De ANWB wijst het heffen van weg geld ten stelligste af. Een woord voerder van de bond heeft ver klaard, dat de ANWB het zeer on billijk acht dat de kosten van het bouwen van een verantwoord auto snelwegennet worden afgewenteld op het wegverkeer, dat reeds bijna een miljard gulden per jaar aan speciale belastingen opbrengt. Het wegverkeer is een onmisbare schakel in de nationale economie en financiering van wegen moet dan ook geschieden uit de alge mene middelen en niet via een ouderwetse tolheffing in welke vorm dan ook, zo luidt het stand punt van de ANWB. De toeristenbond beraadt zich op het ogenblik in hoeverre hü zijn in vloed kan aanwenden om de rege ring alsnog af te brengen van haar in het wetsontwerp neergelegde voornemen weggelden te gaan hef fen. BEURS VOOR PARTICULIEREN JAARSBEURSGEBOUW VREDENBURG UTRECHT teuws Uit het Leldsch Dagblad i 1 October 1864: Dezer dagen beklaagde zich een kerkganger in één der Engelse bladen, dat vele personen dagbladen naar de kerk medenemen en aldaar i lezen. Een Amerikaan heeft daarop geantwoord, dat dit in Amerika algemeen de ge woonte is. De Ostd. Post zegt, dat In Oostenrijk tegenwoordig op een nieuwe manier wol ge smokkeld wordt. Men voert ongeschoren schapen in en voert ze geschoren weder uit.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1