vitamol Tien geboden voor de behandeling van nylons HILDEBRAND OF HEMINGWAY! ■WOLMERK EIEREN SMAKEN ALTIJD Moederlijke overpeinzing J LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 Uit de nieuwe Hölthaus-collectie :een groen wollen tailleur met bijpassende jersey blouse en jersey turban Volgens de statistieken ver slijt de Nederlandse vrouw ge middeld zeven paar nylons per jaar. Waarmee die statistieken mij meteen bij de niet gemid delde vrouw plaatsen, aange zien ik er aanmerkelijk meer dan zeven paar per jaar verslijt Nu behoort u misschien ook niet bij die gemiddelde vrou wen, want. als ik meer verslijt, dat verslijt u wellicht minder dan zeven paar. Behoort u tot de beneden-het-ge- midideldie-groep, dan draagt u waar- sohijnlijk dikkere kousen, althans op zijn minst tijdens het huishou delijk werk, het boodschappen doen, de wandeling. U raakt ze nooit of zelden aan met ruwe handen of af gebroken nagels. U wast ze na een maal dragen, drukt ze uit in een handdoek. Het binnenwerk van uw schoenen is zo gaaf en zacht als een babyhuidje, de nagels van uw tenen zijn kort, uw jarretels van de beste kouöbeschermende soort, U draagt nylons van precies de Juiste voet maat en precies de, Juiste been lengte. En u wordt op straat nooit gepasseerd door iemand met een strooien boodschappenmand, die ladders haalt in uw twee-uur- oude-kousen. In uw nabijheid komt geen kat, geen hond, geen kind met gespen aan zijn sandalen. En uw sterren behoeden u voor die venij nige splinterkanten van de restau rants to el, de parkbank of het huis meubel. die op mijn nylons zo ver zot schijnen te zijn. Een nieuwe en belangrijke stap op de weg naar „her kenbaarheid" van wollen pro- dukten is dit najaar gezet. Het Internationaal Wol Secretari aat heeft na enige jaren intensieve voorbereiding deze fhaand een internationaal kwa liteitsmerk voor produkti zuiver scheerwol ingevoerd in zes landen - Engeland, West-Duitsland. België, Ne derland. de Ver. Staten en Japan - maar spoedig zullen andere landen volgen, zodat het merk over de gehele we reld het herkenningsteken zal worden voor scheerwol. Scheerwol is zoals bekend de benaming voor wol. die regel recht vak het schaap komt en die niet is vermengd met al eerder ge bruikte -wollen vezels. Het Internationaal Wol Secreta riaat wil met het Wolmerk het vol gende bereiken: Dat het merk de wolvezel een eigen identiteit verleent. Dat- het voor het publiek over de gehele wereld een duidelijk teken is. waaraan men kwaliteits- produkten van zuiver scheerwol herkent Dat het nationaal én interna tionaal een nuttig bindend ele ment is in de reclamecampagnes voor de verschillende eindproduk- ten van zuiver scheerwol. •i- Dat het in de landen, waar een wettelijke wollabeling ontbreekt, dit tekort voor een deel onder vangt. (Ook Nederland kent een dergelijke labeling nog niet.) Het merk, dat in meer dan ne gentig landen ter inschrijving is deponeerd, wordt langs de weg der geleidelijkheid ingevoerd. Niet alleen beperkt het IWS zich het eerste half jaar tot zes lan den. maar bovendien zal het merk in diezelfde periode alleen op kamgaren-. produkten van zuiver scheerwol worden ge boerd. Pas daarna volgen de strijkgaren stoffen, dekens, ta pijten enz. Over een jaar zal het merk zich dus reeds als een olie vlek over landen en soorten pro dukten hebben uitgebreid. Een pakje van wollen tweed uit de nieuwe herfst- en winter- collectie van Ferry Offe Het merk, ontworpen door de Italiaan Francesco Saroglia, be staat uit een driekant in zwart en wit uitgevoerd abstract symbool, dat steeds vergezeld wordt door de woorden „zuiver scheerwol" of het equivalent daarvan in een andere taal. Dat is voor: Engeland pure new wool Frankrijk pure laine vierge Duitsland reine Schurwolle België zuiver scheerwol /pure laime vierge Amerika pure wool woordig heeft men de kippen zo ver gekregendat ze heit hele jaar door ongeveer evenveel leggen. De eierprijs schommelt daardoor maar heel weinig van maand tot maand. Voor de huisvrouw heel plezierig, want eieren smaken in ieder jaargetijde: bij de spinazie, de sla, de tomaten, het witlof, wat de groentemarkt maar oplevert. En natuurlijk doet een eitje het ook best bij het ontbijt en de an dere broodmaaltijd (en).. Voor som mige mensén is het dagelijks eitje zelfs onmisbaar; anderen menen, dat ze beter wat kunnen oppassen met het e,tèn van eieren. Vooral oudere mensen zijn er wel eens wat huiverig voor. Eieren danken evenals vlees en vis hun waarde vooral aan hun gehalte aan eiwitten, ijzerzouten en B-vitamines. Een- ei van gemiddel de grootte kan in voedingswaarde gelijk gesteld worden met ongeveer Japan ah new wool Italië pura lana vergine Zwitserland als Frankrijk/ Duitsland/Italië Oostenrijk als Duitsland Denemarken ren ny Uld Noorwegen ren ny Uil Zweden ren ny UU 35 gram Vlees of visvlees. Het is goed om dagelijks tenminste 50 75 gram vlees of een gelijkwaardige vervanging te eten. Dit kan dus in de loop van de dag b.v. een ei en wat vlees of vis zijn, of twee maal een ei of geen ei en die hele portie als vlees of vis. Ook kaas of erwten of bonen of pap kunen zo nu en dan als vleesvervanging dienst doen. Een ei behoeft dus niet iedere dag op het menu te staan. Komt het er wel op voor, dan kan al naar wens een kleinere of een normale portie vlees, vis of kaas gegeven worden. Kan het nu kwaad om iedere dag een ei te eten? -Neen, tenzij men ze niet verdraagt of er uitslag van krijgt. Maar dan zal men er van zelf wel af blijven. Wie geen nade lige gevolgen van het eieren-eten ondervindt, kan het zonder be zwaar doen, of hij nu 1 jaar is of al enkele kruisjes achter de rug heeft. Ook bij het groeien der Jaren behoeven we ons eitje niet te laten staan, behalve natuurlijk als de dokter het verboden heeft. Is dit niet het geval, dan kan men Juist als men een dagje ouder wordt veel plezier van eieren hebben: ze zijn gemakkelijk in voorraad te nemen, gauw toe te bereiden, op heel veel manieren klaar te maken en bij voorbeeld ook erg prettig als men zin heeft in iets wanna bij oe boterham. Kortom, u bent een gelukkig mens en kent niet de helft van de nylon-ellende die andere stervelingen ten deel valt. Ten slotte is het maar wat gemakke lijk je nylons te vermóórden op het ogenblik al dat je ze voor 't eerst uit hun plastic zakje haalt. En dat is, met omrekening van eerder genoemde statistieken, twee-en-vijftig dagen te vroeg. Voor vrouwen die boven het jaargemiddelde in nylon-slijtage gaan, zit er niet anders op dan hun leven te wijzigen wanneer ze zich bij de minder slijtse vrouwen willen scharen. WAARAAN U MOET DENKEN Hier zijn uw tien geboden: Koop goede nylons, Goedkope, slechte zo lijkt het gaan soms al kapot van het naar huis dragen. Koop minstens twee. beter nog drie of meer, paren van dezelfde soort en dezelfde kleur: als dan de helft van het eerste paar sneuvelt, kan tie andere helft het leven van het volgende paar helpen rekken Koop de juiste maat: te kléine koueen zijn kapot Voordat u van hier naar daar kunt wandelen. Te grote kousen staan lelijk en voelen ontprettig. Kent uw kous- maat zoals u uw schoenmaat kent: schoen 35—kous 8. mousse of stretchnylon': small schoen 36—kous 8%. mousse of stretohnylon: small schoen 37—kous 9, mousse, of stretchnylon: small schoen 38/39—kous 9%. mousse of etretchnylons: medium schoen 39/40kous 10. mousse of stretchnylons: medium schoen 40/41—kous 10%. mousse of stretchnylons: large schoen 42—kous 11. mousse of stretchnylons: large Kies ook moussenylons van de juiste maat. Zeker, u kunt er best in als ze te klein zijn (ze rekken immers!), maar lang ple zier zult u er niet van beleven en bovendien zijn ze slecht voor de voet. Kies, vooral indien u geen slan ke benen heeft, nylons van meer elastische kwaliteit en ga na of de boord voldoende rek bezit. Kies de juiste kousen voor de juiste gelegenheid. Voor het da gelijks werk in huis betrekkelijk dikke (als u ook dan 15 denier kousen draagt is het allemaal uw eigen schuld), voor gekleed een dunnere en voor heel feestelijk ragfijne kous. Voor bij de van, de moder ne, dikkere sportkousen of een meer klassieke wandelkous. Stretchnylons voor als het win tert; u kunt deze heel goed over uw dunnere nijlons dragen wan neer u, gekleed om uit te gaan, onbarmhartig winterweer moet trotseren. U doet ze met uw overschoenen of laarzen in de vestiaire of gang uit, zoals onze Noorderburen, de Zweden en Noren dat ook doen. De moderne ladderproef nylons, die fijner zijn dan de klassieke netnylons, besparen de slijtse vrouw heel wat ladtderellende, zij het dat ze vaak met wonderbaarlijk gemak gaten oplopen zodra er maar iets dat niet spiegelglad is in him buurt komt. De aanduiding op het kousen zakje en/of de boord vertelt u hoe dik of dun de nylons zijn. Gauge (uitspraak geedzj met de g van goal of goodwill) en denier (uitspraak d/unjee) zijn de ter men die daarop voorkomen. Gauge, of afgekort gg, is het aantal steken per 1% inch (3.81 cm) van het kousenbreisel. Hoe meer steken er per 1% inch voorkomen, des te hoger het gauge getal en des te fijner de kous. Denier is hetg ewicht in gram van 9000 meter garen. Hoe klei ner het denier-getal, des te lich ter, en dunner, het garen en dus des te dunner de kous. Draag handschoenen wanneer u uw nylons aan- of uittrekt, zelfs al zijn uw handen redelijk zacht, uw nagels in orde en uw ringen in het bijouxdoosje. Houdit ze niet bij de boord, wanneer u ze aantrekt, maar rimpel het hele kousenbeen tot de enkel ineen of rol het op), zodat u gemak kelijk uw voet in de voet van de kous kunt schuiven, waarna het kousebeen voorzichtig omhoog wordt getrokken en tegelijkertijd de naad', bij geminderde kousen, of de vouw bij standaardkousen.' midden op het been wordt ge legd. Houdt de nagels van uw tenen kort, de huid (en het eelt) van Vitaminen.'n weldaad! Medici bevestigen, dat voor de gezondheid en het aanzien van de huid vitaminen onmisbaar zijn. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen en voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen. Vitamol houdt uw huid jong en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene tube), herstelt en verzorgt de huid 's nachts Dagcrème 0blauwe tube), ter bescherming van de huid overdag Vitamol - vitamine-huidverzorging - tuben en flacons 4.75 tot 6.75 der), I Stop geen dubbeltje of uitein delijk duurder: een cent in uw jarretel wanneer het rubber- knopje het begeven heeft. Zorg dat de jarretel altijd op de boord en niet op het dunne gedeelte van de kous wordt bevestigd. Buig de knie wanneer u de voor ste Jarretels vastmaakt. Op de middelbare school krij gen de kinderen literatuur-on derricht. Met hun jonge hoof den vol Beatles, Real Madrid, Tokio, honderd meter vlinder slag en de mijl binnen de vier minuten krijgen ze Shakespeare voorgezet om te vertalen, moe ten ze de tweede scène uit het derde bedrijf van Faust uit het koppie leren, een fabel van La Fontaine opzeggen en de sterf data van de gebroeders Concourt kunnen opspuiten. Ze krijgen opdracht zelf een li teratuurlijst samen te stellen van een aantal meesterwerken die „men gelezen moet hebben", in minstens vier talen en daar blijft het niet bij; van elk bestudeerd boek moe ten ze een uittreksel maken en dat te zijner tijd inleveren. Intussen brandt het zwemabonnement een gat in hun schooltas en tikken dertig horloges Irriterend lang zaam. Toch zijn er onder die kinderen geluksvogels, die van het literatuur onderwijs genieten. Zij stellen hun lijst met veel geestdrift samen, be stormen bibliotheken en boekwin kels, kogelen in de huiskamer met klinkende namen en verzinken in de bladzijden. Op de zonneweide liggen ze De Kleine Johannes fijn te malen of ze nemen Belcampo mee naar bed; zoals Adriaan. Anderen voelen zich diep onge lukkig met de „verplichte lectuur". Ze worstelen zich moeizaam door hun literatuurlijst heen, leveren een hopeloos gevecht met „het uit treksel" en vervloeken in stilte alle schrijvers die zo hoog nodig hun gevoelens en fantasieën op papier moesten smijten; zoals Henk. Maar vrijwel al die kinderen hebben ouders die belang stellen in hetgeen hun kroost wordt bijge bracht en het komt dikwijls voor, dat die ouders met afgrijzen de ti tels van de te lezen boeken bekij ken. „Moet dat nou?" vragen zij zich ontzet af. „Is het nódig om de kin deren van vijftien, zestien Jaar ro mans van Harry Mulisch of Jan Wolkers aan te bevelen? Moeten z\J werkelijk Lolita lezen en Hen ry Miller bestuderen? Dat is toch geen lectuur voor pubersdaar bedèrven ze mijn kinderen mee. Geen wonder dat de kranten vol Zijn eieren wel verboden, dan hoeft men beslist niet tekort te komen. Want, zoals we al zeiden: de voedingsstoffen, die in eieren voorkomen, vinden wij ook in vlees, vis, kaa« en peulvruchten. Eieren kunnen het best op een koele, frisse plaats bewaard wor den, in een kelder of geschikte keukenkast; bij voorkeur niet in koelkast. staan over seksuele uitspattingen onder de middelbare school jeugd, dat die kinderen aan ma rihuana verslaafd raken of na een fuif dronken thuiskomen Heb ben de leraren geen verantwoorde lijkheidsgevoel, is de Camera Ob- scura niet goed genoeg meer?" En deze verontrustenden verhef fen hun stem, schrijven boze stuk ken in de dagbladen, razen op het spreekuur van de rector, trekken zconlief de Airconditioned Night mare uit de handen en verwijzen hem streng naar Jacob van Len- nep. Een kind van deze t(jd echter, zelfs een literatuurminnaar als Adriaan, kun je niet meer aan boord komen met Van Lennep of HUdebrand. „Wat zien de mensen toch in de Camera Obscura?" vraagt Adriaan verwonderd. „Ik vind er niets aan. »t Is allemaal m"f en zelfingenomen en akelig braaf. Ik gelóóf er doodgewoon niet in." En daar gaat het meesterwerk, waarmee wij zijn opgegroeid en waarvan ons altijd werd voor gehouden dat het aan de top van onze literatuur stond. Opeens zie Je het boek, waarop Je een leven lang zuinig bent geweest met de ogen van een moderne tiener. Muf, braaf, onecht. Dank zij het gefoeter van Henk op de Max Havelaar ontdek je plotseling dat dit beroemde boek zeer ongelijk van kwaliteit is en wét interesseert een jongeling an no 1964 het koloniaal bestuur van een eeuw geleden? De onrechtvaar digheden die Douwes Dekker moest ondergaan zijn reeds lang wegge drukt door de chaos in Kongo, door de Massai-moorden en de dreiging van de H-bom. De jonge intellectueel van déze t«d leest liever Sartre. Hemingway, Van het Reve of de Medeminnaars van Albert Helman. Want daarin vindt hij zijn eigen onzekerheden en problemen weerspiegeld, daarbij wordt hij niet verveeld met blad zijden lange beschrijvingen of kwasie-diepzinnigheid, daarin vindt hij zichzelf: zijn onrust, zijn haast, zijn angst en verlangens terug. „Hoor eens", zei ik tegen Henk. „laat je niets aanpraten. Je hoeft die verplichte boeken niet mooi te vinden, Je hebt recht op een eigen mening. Als jij je verveelt boven die ouwe Camera en Multatuli's noodkreten onbelangrijk vindt, is dat je goed recht. Ik wil, dat je zelfstandig leert denken en niet al leen bewondert wat anderen je voorschrijven. Daarbij laat het mij voorlopig steenkoud of Je juist of verkeerd denkt, Als je maar denkt, óls Je maar in staat bent bepaalde ideeën te vormen, een eigen me ning op te bouwen, als Je je maar verzet tegen klakkeloze beïnvloe ding. Bepaalde uitingen van de menselijke geest afwijzen op grond van een andere smóAk is geen dom heid. dat is individualisme. Dat moge dan in de ogen van sommi gen een afkeurenswaardige eigen schap zijn: van mij mag het. Ech te ontroering, in welke vorm dan ook, is altijd meer waard dan ont roering die je denkt te moeten voe len omdat het zo hoort. Blijf eer lijk tegenover jezelf, dan zul je het vanzelf ook tegenover anderen wor den." Sedertdien Iaat ik mijn kinde ren lezen wat zij zelf wensen, zon der dat we ons iets aantrekken van de verplichte literatuurlijst of van verontruste zedemeesters. De Sade, Voltaire of Jan Wolkersèlk boek is in de menselijke geest ont staan en dus waard om gelezen en overdacht te worden. Daar kunnen de kinderen nooit vroeg genoeg mee beginnen en nooit laat genoeg mee ophouden. Gevaarlijke boeken bestaan nieter bestaan alleen gevaarlijke mensen. THEA BECKMAN Wandel in een boog om allee, zelfs het meest onschuldig uit ziende voorwerp heen: het zou wel eens ruw kunnen zijn. En wees voorzichtig met sigaretten- as en lucifers. Wat tot slot uw nylons na één keer dragen, of u ze nu morgen weer aantrekt of maar een uur tje heeft aangehad. NIET VOOR VERKOOP Indien u deze tien punten navolgt verslijt u in de volgende twaalf maanden wellicht niet meer dan ze ven paar nylons. Mogelijk zelf wel minder, wanneer u deze winter aan de dikke-kousenmode meedoet en de volgende zomer blootsbeen» door de wereld stapt. Heel veel beter dan dat kunt u het wellicht niet doen, althans niet zolang nylons worden gemaakt om snel te sneven. Neem bijvoorbeeld dat dozijn spun nylon sokken dat mijn echtgenoot elf jaar geleden in de Verenigde Staten kocht, dat hij elf Jaar lang dag in, dag uit gedra gen heeft en dat vandaag neg geen gat, geen ladder, geen dunne plek vertoont. Waarom kunnen onze ny lons, de Uwe en de mijne, niet zo sterk, of desnoods half zo sterk zijn? De tvinkelier bij wie we na veel zoeken en aanhouden on langs soortgelijke sokken-voor- het-leven vonden, zei het eerlijk en onomwonden terwijl hij vlug de doos met de bewuste sokken weer onder de toonbank borg: ,J)eze sokken verkoop ik niet. Ik draag ze zelf al zeven jaar maar verkopen? Dan zou ik de zaak wel kunnen sluiten J. V. Het Londense filiaal van het huis Dior bracht dit groene dopje met grote ring

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15