watiswijsheidP riido UILTJE Gemakkelijke zege voor Kangoeroes Slimme Van der Bom wint in Sassenheim Sportsplinters Concilie neemt vele beslissingen Beatlekop leidt tot ontslag LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 VOLLEYBALCOMPETITIE Voor het eerste team van Kangoeroes is het begin van de competitie alleszins gunstig ge weest. De Leidenaars moesten in Amsterdam aantreden tegen de tweede formatie van de AMVJ-REVA combinatie» nu spelend onder de naam AMVJ- RC. In drie sets werd de Am sterdamse ploeg verslagen: 11- 15, 13-15, 3-15. Toen het duel begon, was de al gemene verwachting dat de Amster damse kansen op de winst bepaald beter stonden dan die van de Lei denaars. Te meer, omdat bij Kangoe roes Bert v. d. Leeden ontbrak, die een hersenschudding heeft opgelo pen. Maar hoe anders is het tenslotte uitgekomen. Weliswaar hadden de gastheren, bij wie de oud-Leidenaar Bas Leurink een zeer behoorlijke par tij speelde, aanvankelijk een licht overwicht, maar toen Kangoeroes was ingespeeld en bemerkte dat het stoppen van de service bij de Am sterdammers niet al te best was verzorgd, verdween de meerderheid snel. Van 7—5 voor AMVJ-RC werd het via 8—12 tenslotte 11—15 voor de Leidenaars. Geruggesteund door de setwinst ging Kangoeroes nog door tastender optreden. Met hand en tand verzetten de Amsterdammers zich, maar Frans Pasman aan het net was een harde noot om te kra ken. Na 7—8, 9—9, 13—13 werd het 13—15 en 0—2 voor Kangoeroes. In de derde set legden de Amsterdam mers het hoofd in de schoot: 3—15. De Leidenaars speelden in deze wed strijd in de volgende opstelling: Ta conis, Broersma, Van der Sande, Lieuwens, Pasman en Nap. Revanche De Kangoeroes-dames namen re vanche voor de nederlaag van het tweede herenteam door de K.V.C.- dames met een 0—3 resultaat huis waarts te zenden. Het kostte de geroutineerde Kangoeroes-formatie weinig moeite de zege te realiseren. Op alle onderdelen van het spel ble ken de Katwijkse dames nL bij Suus Verhoekx c.s. te kort te schieten. De setcijfers waren 159,15—6 en 15—10. Nog minder tijd dan Kangoeroes had S.V.L. (dames) nodig om H.B.C. terug te wijzen. De gasten hadden van de onderhandse service-stop, naar wat zij lieten zien, vermoedelijk senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Jan Wagenaar jr. ver aan de kop Uit die statistiek van de wlrniendie rijders tot 1 september j.l. blijkt, dat Jan Wagenaar jr. de succesvolste rijder in ons land- is. Hij staat ver aan het hoofd met een gewonnen bedrag van f. 161.000, hetgeen met nog vier maanden voor de boeg al hetzelfde betekent dan waarmee hij zich in 1963 aan het hoofd der win nende rijders schaarde. Op de tweede plaats volgt Martin Vergay met f. 117.318, vervolgens J. van Dooye- weerd met f. 99.662, P. M. Smit met f. 53.449, Th. Kooyman met f. 42.665, ir. J. Oosbing met f. 37.425, F. J. Eerenberg f. 36.070. pas op de laatste training aanschou welijk onderricht gekregen. De S.V.L. formatie daarentegen beheerste juist dat spelonderdeel goed. Voeg daarbij het in deze wedstrijd prima serveren nagenoeg de gehele ploeg en het is duidelijk dat de wedstrijd een formaliteit was. In precies 23 minu ten konden Hanna van Gellecum c.s. de kleedkamer weer opzoeken, 15—3, 15—3 en 15—6 voor S.V.L. Zo spe lend als gisteren de geringe tegen stand niet uit het oog verliezend moet deze S.V.L.-formatie toch in staat zijn in deze competitie een rol te spelen. TOM OKKER IN ZIEKENHUIS De Nederlandse tenniskampioen Tom Okker heeft zijn winter-tennis- tournee moeten onderbreken. Maan dag heeft hij in het Roode Kruis Ziekenhuis in Den Haag een breuk operatie ondergaan. JUDO Wim Luiten benoemd tot perscommissaris De Leidse judoleraar W. Luiten is door het hoofdbestuur van de Fede ratie van Nederlandse Jiu Jitsu Bon den benoemd tot voorzitter en tevens algemeen perscommissaris van de Nationale Pers en Propaganda Com missie FNJJB. Greta Andersen lag 23 uur in water De in Denemarken geboren Ame rikaanse lange-afstand-zwemster Greta Andersen is woensdag naar een ziekenhuis overgebracht, nadat zij haar poging om achter elkaar Het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen had moeten staken. In het ziekenhuis verklaarde de genees heer dat zü totaal uitgeput was. De 37-jarige zwemster Engeland naar Frankrijk men in 13 uur en 40 min. tijd ooit door een vrouw Toen zü door de volgboot gepikt had zij bijna 23 u water gelegen. De laatste den de harde wind en de ven het zwemmen steeds gemaakt. gezwom- de snelste gemaakt, werd op- ur in het aren had- hoge gol- moeilijker Bas van der Bom heeft gistermid dag in de Ronde van Sassenheim handig gebruik gemaakt van de tweestrijd tussen Henk Schouten en Hennie van Piere. Want toen een groepje van zes renners slingerend op de finish afrolde, greep de slim me coureur uit 's-Gravendeel plotse ling zijn kans. Terwijl de rapste sprinters Schouten en Va.n Piere el kaar beloerden kwam Van der Bom onweerstaanbaar naar voren om de ze ronde op zijn naam te schrijven. De Leidenaar Nol Kloosterman de hele wedstrijd „in de slag ein digde als zesde. Het is in Sassenheim geen ogen blik rustig geweest in de ruim tach tig kilometer lange wielerronde op vrij bochtig parcours. De ster ke Hennie van Piere ging al direct de haal om de nodige punten de leidersprijs te verzamelen. Maar toen de Uithoorner niet door wilde .zetten Jan van Biemen had zonder al teveel moeite het gat ge dicht liet men hem rustig gaan. Na twintig kilometer liet Van Piere zich terugvallen. Als de stilte voor de grote storm is het toen even rustig geweest in het vijftig man sterke rennersveld. Maar toen weer Van Piere in gezelschap van de Heemstedenaar Peters en de snelle Schouten uit het voortsukkelende peloton ontsnapten, leek de slag gevallen. In enkele ki lometers bouwde dat kopgroep je een aanzienlijke voorsprong op. Spectaculair Het ging hard. Bijzonder hard. Achteraan vielen de uitvallers bij bosjes, terwijl het gat steeds groter werd. Toch zagen Kloosterman, De Hartog en Van der Bom kans om na spectaculaire achtervolging het verschil te overbruggen. Een jacht, waarbij vooral de Leidenaar Nol' Kloosterman op de voorgrond trad. In de resterende veertig kilometer gebeurde er eigenlijk nog weinig. Voorin streden Van Piere en Schou- om de leidersprijs, die door Schouten in zijn voordeel werd be slist. Dat Bas van der Bom in de eind sprint handig gebruik maakte van het „onderlinge" gevecht tussen Hen nie van Piere en Henk Schouten en de bloemen in de wacht sleepte is reeds vermeld. De Amsterdammer Jan Janbroers zegevierde in de massale eindsprint KDC en DCL favoriet in LDDB-competitie Het Katwijkse KDC gaat ondanks het verlies van haar topspeler Cees Vatkevisser opnieuw een gooi doen naar het kampioenschap van de Leidsche Districts Dambond. De Kat- wijkers wonnen hun eerste twee wed strijden zonder al te veel moeite. Het Noordwijkse DVN werd met een kansloze 16—4 nederlaag terug gestuurd, terwijl ook het Alphense ADü niet tot winst kon komen (12—8). De Katwijkers worden op de voet gevolgd door het Leidse DCL, dat een gelukkige 128 overwinning behaalde op DVN. SS uit Hazerswou- de startte in de overgangsklasse met een 9—11 nederlaag tegen WDG uit Wassenaar, terwijl de reservers van LDV niet tegen HDC waren opge wassen (15—5). In de eerste klasse heeft DCL 2 de leiding in handen, maar veel over de krachtsverhoudingen is hier nog niet bekend. De uitslagen in de eer ste klasse zijn: ADC 2—DCL 2 10—10, KDC 2—LDV 3 15—5. bi] de adspiranten, die 25 km. moes ten afleggen, voor Van der Moot en de snelle Jan Buis. De uitslag luidt: amateurs (85 km) 1. B. van der Bom Cs Gravendeel) 2 uur 35 seconden; 2. H van Piere (Uithoorn)3. H. Peters (Heemste de) 4. H. Schouten (Badhoevedorp) 5, H. de Hartog (Utrecht)6. A. Kloosterman (Leiden); 7. op 16 sec. J. Zonneveld (Den Haag); 8. J. Tim mer (Velsen)9. K. Zomer (Halfweg) 10. F. Ouwerkerk (Rotterdam). Adspiraten (25 km): 1. J. Jan broers (Amsterdam); 2. H. van der Moot (Amsterdam)3. J. Buis (Zwa nenburg); 4. H. van Leeuwen (Haarlem)5. K. van der Knaap (De Kwakel). Nederlandse ploeg slaapt eerste dag nog niet in Tokio Bijna een half uur eerder dan het tijdschema aangaf, landde gisteren tegen het middaguur de nieuwe KLM DC-8 „Pïerre de Coubertin" op het vliegveld Haneda van Tokio. De mai dentrip van deze fonkelnieuwe aan winst van de KLM, die binnenkort voornamelijk als vrachtvliegtuig dienst zal doen, was een charter vlucht met aan boord het grootste nog ontbrekende deel van de Ne derlandse Olympische afvaardiging. Er moest nog lang worden gewacht voor het grote Nederlande gezelschap in zijn keurige, maar weinig origine le uniformen, waarvan alleen de witstrooien dameshoedjes een nieuw en minder saai onderdeel vormen, in de gereedstaande bussen kon stappen. Vermoeid en verlangend naar de kamers in het Olympisch dorp als zij waren moesten de Ne derlandse sportlieden lange tijd 'blij- staan terwijl het materiaal van de roeiers, de kanovaarders en de wielrenners werd uitgeladen en ver zameld., Intussen vond op het platform de doopplechtigheid plaats van „Pierre de Coubertin" in tegenwoordigheid de heer N. A. J. de Voogd, Ne derlands ambassadeur in Tokio, diens echtgenote en een groepje Ne derlanders. Na toespraken van de KLM-ma- nager voor het Verre Oosten, de heer H. Burghard, die tevens Olympisch attaché in Tokio is, de directeur van de maatschappij R. Vogels, de chef de mission van de Nederlandse ploeg Simon de Wit, goot de Japanse mi nister I. Kono voorzichtig wat cham pagne over de glanzende alumini- umneus van de DC-8 Aan de ver tegenwoordiger van de stad Tokio werd een brief van burgemeester Van Hall van Amsterdam overhan digd. Alle nieuwaangekomen Nederlan ders hebben de verdere dag kalm doorgebracht. Ze hebben niet ge traind, maar zijn ook niet gaan sla pen om zich het ritme van Tokio, waar men acht uur later leeft dan in Nederland, zo snel mogelijk eigen te maken. De uitslagen van de gisteren voor de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Chelsea—Man chester United 0—2, Leeds United— Fulham 22, Leicester CityWest Bromwich Albion 42, Woiverhamp- tion Wanderers—Birmingham City 0—2. De Nederlandse ministers Ma- rijnen en Luns bij hun ontvangst in Bonn door bondskanselier Erhard Veel deelnemers aan Na-Braassem Wanneer de Na-Braassem zich aankondigt, loopt het zeilselzoen ten einde, maar dit keer lijkt het nog volop zomer. Vandaar waarschijnlijk dat het aantal deelnemers aan deze wedstrijden de driehonderd ver heeft overschreden. Zaterdagmiddag 1 u/ur zal het eerste startsein over het Braasse- mermeer weerklinken, zondag zullen twee starts plaats hebben, n.l. om half tien en om 1 uur. In de FD-klasse starten niet min der dan 26 deelnemers, in de Flnn- jöllenfalasse zijn het er zelfs 33, in de 12 M2 Shairpiefclaisse 13, in de Olympiajollenfklesse, die men ai vaa/k voor dood heeft verklaard, staan negentien deelnemers inge schreven. Wanneer er niet voor andere klassen was ingeschreven, zouden zij ai voor genoeg spanning tuigd gelaten, ais men ziet, dat de Valken ten getale van 32 aanwezig zullen zijn, de Pampusklasse met 20, de VriJheddJes met 37, de Schakels met 16, de Stemklasse met 30, de Solo's met 28 en verder de 16 M2 Klasse met resp. met 15 en 17 deel nemers, de Hometklasse met 10, de RegenboogMasse met 11 en de 12 Voetsjollen met wedstrijden, waarvan de aantrekke lijkheid in enkele klasse nog ver hoogd wordt door de gebruikelijke strijd om de speciale wieselprijzen. In een wedstrijd voor de .acht ste finales van de intertoto compe titie heeft FC Kaiserslautem woens dag op eigen terrein met 1—1 gelijk gespeeld tegen Sloftnaft Bratislava (Tsj.-Sl.). Wederinvoering van het diaconaat Met 1624 stemmen vóór, 42 tegen en 572 „ja onder voorbe houd", hebben de concilievaders gisteren definitief het eerste deel van het derde hoofdstuk van het schema over de kerk aangeno men. Dit hoofdstuk behandelt als voornaamste onderwerp de collegaliteit van de bisschoppen en de betrekkingen tussen Paus en bisschoppen. Verder is gestemd over de hoofd stukken 4, 5 en 6 van het schema over de kerk. Een begin werd ge maakt met de behandeling van het schema over de openbaring. Het tweede deel van het derde hoofdstuk, dat handelt over de taak der bisschoppen, hun betrekkingen tot de priesters en de gelovigen en over de wederinvoering van het dia conaat werd met 1704 stemmen voor, 53 tegen en 481 „ja-stemmen onder voorbehoud" aangenomen. De passages uit het derde hoofd stuk, inhoudende dat de bisschoppen met en onder de Paus als college gemeenschappelijk verantwoordelijk zijn voor de leiding in de kerk en ook buiten het concilie deze volmacht kunnen uitoefenen, alsmede dat het diaconaat weer zal worden in gevoerd en dat diakenen, mits zij reeds op rijpere leeftijd zijn geko- getrouwd mogen zijn, moeten nog door een stemming in een openbare conciliezeitting en door goedkeuring van de Paus rechtsgel digheid verkrijgen. Het vierde hoofdstuk over de le ken werd bijna eenstemmig aan vaard. het vijfde hoofdstuk: de roe ping tot heiligheid lp de kerk kreeg 17 tegenstemmen en 302 „ja onder voorbehoud". Het zesde hoofdstuk (over de religieuzen), werd met 12 stemmen tegen en 438 „ja-stemmen onder voorbehoud" aangenomen. Schema over de openbaring Mgr. Florit van Florence heeft een overzicht gegeven van het ontstaan van t nieuwe schema over de open baring vanaf het moment, dat het door de concilie vaders in de eerste zittingsperiode werd verworpen tot aan de wordingsgeschiedenis van het nieuwe, derde schema. Het nieuwe ontwerp wil een compromis zijn tus sen de uiteenlopende standpunten. Kardinaal Döpfner van Mllnchen verklaarde in naam van 78 Duitse bisschoppen, dat het goed was dat men in het nieuwe ontwerp de vraag heeft opengelaten of in de heilige schrift de gehele openbaring ligt op- De schrijvers van de tekst hebben bewezen, dat men zonder deze moei lijke kwesties op te lossen, de be trekkingen tussen schrift en tradi tie diepgaand kan beschrijven. Kar dinaal Döpfner zei dat er desalniet temin in de tekst toch enige correc ties aangebracht zouden moeten worden, herhalingen moesten wor den vermeden en bepaalde termen beter omschreven. Bisschop Franjo Franic van Split in Joego-Slavlë, een theoloog van de TOENADERING IN CHRISTUS Tijdens de ontvangst van concilie- waarnemers van de 23 niet r.-katho- lieke christelijke kerken en organi saties en gasten van het secretariaat voor de eenheid, heeft Paus Paulus aangekondigd een interconfessioneel instituut ter bestudering van de heilsgeschiedenis te zullen oprichten. De Paus verklaarde daarmee tege moet te komen aan de vorig Jaar ge uite wens van prof. Skydsgaard,, waarnemer bij het concilie van de Lutherse Wereldbond. Hoewel de R.-K. Kerk verschillen de doctrinaire principes niet kan opgeven, waaraan zij in trouw aan Christus verplicht is zich te houden, zo vervolgde de Paus, is zij toch be reid te overleggen hoe de moeilijk heden en de misverstanden overwon nen kunnen worden. De Paus vroeg de waarnemers uit voerig verslag over het concilie uit te brengen aan hun kerken, om zo een verdere toenadering in Christus te bevorderen. Een Beatlekapsel is er de oor zaak van geweest, dat de carrière van landmeter Edgar Langereis (22) anders gaat worden dan de jongen zich wellicht had voorge steld. Na een half jaar bij de dienst der Publieke Werken van de gemeente Amsterdam te héb ben gewerkt, heeft hij dezer dagen ontslag moeten nemen omdat zijn superieuren hem van zijn kapsel wilden beroven. In het begin van zijn gemeen telijke loopbaan was iedereen best tevreden maar Edgar ging nooit naar de kapper. Eigenlijk is dat de schuld van de gemeente Am sterdam zelf, die deze zomer aan de Beatles gastvrijheid verleende. Geïnspireerd door het Britse vier tal liet Edgar zijn haar groeien. Toen zijn oren langzamerhand schuil gingen kon zijn directie dat nog net accepteren, maar toen hij van vakantie terugkeerde en de coiffure het schedeldek vanaf de wenkbrauwen en het achter hoofd tot in de nek bedekte, werd hij een probleem voor publieke Defect in klep oorzaak van gasontploffing Naar. het gas- en elektriciteitsbe drijf in Kopenhagen heeft meege deeld, moet de oorzaak van het ont ploffen van twee gashouders in Val- by, nabij de Deense hoofdstad op zaterdag jongstleden gezocht worden in een defect in een klep in het controlegebouw. Doordat deze klep niet hermetisch afgesloten was, konden 2.000 kubieke meter gas het controlegebouw bin nenstromen. De ontploffing hiervan deed ook de twee gashouders explo deren, met gevolgd dat vier personen werden gedood en een honderdtal werd gewond. werken. Edgar Langereis was weliswaar een vlijtig ambtenaar, maar als hij met zijn collega's een trigono metrische hoogtemeting of iets dergelijks ondernam, gebeurde het wél dat er een oploopje van nieuwsgierige Amsterdammers ontstond. De directie riep Edgar op het matje en trachtte de jeugdige landmeter duidelijk te maken, dat er in Amsterdam kappers zijn, die minder opzichtige Beatlekapsels kunnen maken. Maar de jonge man meende, dat hen er bij kon lopen, zoals hij dat zelf wilde. Toen hij kon kiezen tussen de kapper en het ontslag koos hij zelf het ontslag. conservatieve richting, diende een minderheidsrapport in namens ze ven van de 24 man sterke theolo gische commissie. Hierin wordt gesteld, dat de tra ditie of goddelijke overlevering een onafhankelijke openbaringsbron is naast de heilige schrift en dat deze traditie gegevens bevat die niet in de heilige schrift te vinden zijn. Honderd nieuwe geref. studenten in de theologie Honderd nieuwe studenten heb ben de beide theologische opleidin gen voor de Gereformeerde Kerken, de Theologische Hogeschool in Kam pen en de theologische fuculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam, er dit jaar bfjgekregen. Kampen schreef 43 eerstejaars in, bij de Vrije Universiteit meldden zich 62 nieuwe studenten aan. Dit bete kent, dat het aantal eerstejaars theo logische studenten aan de Vrije Uni versiteit vergeleken met vorig jaar veel meer dan verdubbeld is. In 1963 waren namelijk tegen eind septem ber maar 24 nieuwe studenten in geschreven. Onder de 62 eerstejaars aan de Vrije Universiteit zijn ditmaal vier vrouwelijke studenten. Dit is meer dan ooit. Tot nog toe kwamen er per jaar hoogstens een of twee vrou welijke studenten en er waren ook jaren, dat er zich geen enkele aan meldde. Geref. longarts in zendingsdienst naar Indonesië Het sanatorium voor tuberculose te Pakem bij Djokjakarta in Indo nesië krijgt weer een Nederlandse longarts. Het is dokter Paula Elsho- ve, die ook vroeg reeds longarts was aan dit sanatorium. Zjj wordt uitge zonden door de Zending van de Ge reformeerde Kerken in Nederland. De laatste jaren werkte zij, even eens in opdracht van de Gerefor meerde zending, in het United Chris tian Hospital te Karachi in West- Pakistan. Het sanatorium in Indonesië, waarheen dokter Elshove thans te rugkeert telt ongeveer 125 patiënten. Op het ogenblik werken in verschil lende ziekenhuizen op Midden-Java vijf artsen, die vanuit Nederland zijn uitgezonden door de Gereformeerde zending. „ALLEMANSKERK" Samenwerking tussen de Doopsge zinde, de Gereformeerde, de Her vormde en de Rooms-Katholieke Kerk in het Noord- Hollandse Win kel heeft geleid tot de oprichting van een „Allemanskerk" in die plaats. In de Allemanskerk, die op zondag 4 oktober haar eerste bijeen komst zal houden in de kerk van Winkel, zullen leken van allerlei denkrichtingen en beroepen spreken over wat het geloof voor hen bete kent. Onder hen die zich hiertoe be reid hebben verklaard bevinden zich mensen met een belangrijke open bare functie. De organisatoren van de Allemanskerk streven er bewust naar om de bijeenkomsten niet plechtig te doen zijn: er wordt kof fie geschonken, er is gelegenheid tot vragen en discussie en er wordt muziek gemaakt, niet om mee te zingen, maar om naar te luisteren. De bijeenkomsten, die zullen plaats hebben op de zondagavonden van 4 oktober tot en met 20 december, zijn niet bedoeld ter vervanging van de gebruikelijke kerkdiensten, maar als een „extra". De eerste spreker in de reeks is de particulier secretaris van H. M. de Koningin, mr. J. van der Hoeven. Op de volgende zondagen spreken o.a Godfried Bomans, de leden van de Tweede Kamer C. Egas en Th. Laan, de kernfysicus G. van Mid delkoop, de commandant van de zee macht L. E. H. Reeser en mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar. Reeds meer dan een miljoen gulden voor geref. wereldhulp Sterker nog dan de lonen stegen dit jaar in de Gereformeerde Ker ken van ons land de bijdragen voor hulp aan noodlijdende gebieden. Tot eind september was bij het Alge- n Diakonaal Bureau in Utrecht totaalbedrag aan bijdragen van f 1.015.241,67 binnengekomen. Vergelijking van de collecten en algemene giften met de overeenkom stige periode van vorig jaar toont aan, dat er ongeveer 16 procent meer is gegeven. Het geld wordt voorna melijk besteed aan hulp- en ontwik kelingswerk in Pakistan, Hongkong en Perzlë. PERSIOIIIUKE IEIII6E1 Bedragen van 100 J af t» lossen in maximaal jaar; per week, maand Qj| kwartaal, voor aanschaf f%^J van duurzame gebruiksgoed^ ren, worden desgewenst Md gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, rnonMIq# of schriftelijk. Vertrouwelijk» b# handeling. GEMEENTEL IJ Kfl DIEHST VOOR USBEHEER ff KREDIETWEZEN 1st. RL m NED. HERV. KERK Beroepen te Beusichem A. de Leeuv^ kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Goes (geest, ver* zorger prot. chr. streekzlekenhuii ..Bergzicht") J. W. Slingenberg te OoA terbeek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven W. Steen# bergen te Meppel. Bedankt voor EüA schede-Oost C. Verhage te Hilversum! Centrum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Lelden J. v. Haaren te Rijssen. KERKDIENSTEN VOOR STUDENTEN IN AMSTERDAM In de Parkkerk in Amsterdam zullen zondag de diensten van de evangelische Studenten Gemeente beginnen met als voorganger prof. dr. J. Spema Weiland. Deze wekelijkse diensten zijn voor studenten van alle kerken en wor den ook onder verantwoordelijkheid van alle kerken samen gehouden. Eens in de maand is er een Avond maal. Studentenpredikanten en de theologische hoogleraren van Ge-? meentelijke en Vrije Universiteit zul-? len voorgangers zijn. Pauselijke instructie over crematie „Om valse interpretaties te voor* komen" heeft het h. officie ruim een jaar nadat een geheime pauselijke instructie over de crematie de bis schoppen bereikte, de tekst ervan In de officiële staatskrant van het Va- ticaan, de „Acta Apostolicae Sedls", gepubliceerd. Een kerkelijke begrafenis word! voortaan slechts geweigerd aan de genen, die de crematie wensen van* uit een sectarische geest, vanuit haat tegen de r.-katholieke godsdienst of als verloochening van de christelijke geloofswaarheden. De kerk, aldus de instructie, blijft echter de voorkeur geven aan de gewone begrafenis. Advertentie doodt direct elk insekt! Engeland breidt visserij grens uit In overeenstemming met de „con ventie voor de visserij grenzen", die door 16 landen in maart van dit jaar in Londen werd ondertekend, heeft Engeland zijn visserij grenzen met ingang van gisteren uitgebreid van 3 tot 12 mijl. De Britse territoriale wateren strekken zich als tevoren uit tot 3 mijl uit de kust, dan volgt op zes mijl uit de kust de exclusieve visserij grens. Binnen de volgende zesmijlszone zullen de landen die daar hun traditionele visgronden hebben bij speciale overeenkomst mogen blijven vangen. De Britse regering heeft reeds be kendgemaakt, dat buitenlandse vis sersschepen binnen de nieuwe gren zen zullen vallen onder de Britse visserij wet en dat met ingang van 1 november a.s. voor deze schepen de zelfde controlebepalingen zullen gel den als voor Britse vissersschepen. De Britse marine heeft order gekre gen verscherpt te patrouilleren in de visgebieden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13