Rott. Pliilh. Orkest opende concertseizoea Hebt u in die wever ergens uzelf herkend? Wat doet een wever bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Documentendiefstal bij EURATOM niet helemaal onschuldig Anatomische les voor eerst naar Londen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 september 1964 Derde blad no. 31378 VOOR DE TOONKUNSTJEUGD Met twee korte uitvoeringen in de Stadsgehoorzaal, is gister middag de inzet gekomen van het concertseizoen, dat zo veelbe- lovend is. Leerlingen der middelbare scholen waren beide malen in groten getale aanwezig bij deze door „Toonkunst" georganiseerde con certen, waarop ditmaal speciaal aandacht werd gewijd aan de blaasinstrumenten fluit, piccolo en klarinet. Het ligt in de bedoe ling op het eerstvolgende concert 25 maart de hobo en de fagot te behandelen. De heer H. Stam, directeur van de Rotterdamse Muziekschool, was belast met de toelichtingen, hetgeen hij op een wel zeer summiere en o.i. te kinderlijke wijze deed. Enig inzicht in de diverse soorten fluit en klarinet (es-bes- en bas) werd daarbij intus sen wel gegeven. Onder directie van Franz-Paul Docker speelde het orkest het Con cert voor fluit en orkest in D van Mozart (K.V. 314). Verwonderlijk, hoe Mozart, die in het geheel geen fluitliefhebber was, toch twee con certen voor fluit voor de dilettant- fluitist De Jean componeerde, waar uit men zijn genialiteit en gepron- ceerd gevoel voor klankkleur kan afhoren. De solofluitist Raymond Delnoye, wiens capaciteiten wij reeds eerder roemden, gaf van dit Mozartconcert een rijk geschakeerde vertolking, Ruïne - 4UUV jaar oud - in Portugal Duitse archeologen hebben een fort In het gebied Castro do Zambujal (Portugal) ontdekt. De Duitsers hebben een maand ge werkt om tot de ontdekking te komen dat deze vesting van de Romeinse overwinnaars gebouwd is op een ruïne van een fortificatie die reeds 4000 jaar oud moet zyn. De groep archeologen bestaat uit prof. Edward Angmeister en drs. H. Schubert en W. Hübenèr, met enige studenten van de universiteit van Preiburg. De Britse geleerde, prof. S. Atiken, Bal binnenkort in dit gebied ook on derzoekingen verrichten. Voor het onderzoek van de ruïne zal hij ge bruik maken van een zogenaamde magnetometer. Geen bekroning toneelprijsvraag De jury van de toneelprysvraag „Geef ons de ruimte", die werd uit geschreven door de Stichting tot be vordering van het Nederlands toneel repertoire „Stibentor", heeft aan geen der 32 ingezonden toneelwerken een bekroning kunnen toekennen. Wel zag zij aanleiding tot het toe kennen van een eervolle vermelding aan Wim Bischot voor zijn spel „De Expres D28", terwijl aanmoedings- prijzen werden toegekend aan Frans Hoppenbrouwers voor „Pensioen en bruidsuikers", aan Cees Lau voor „Geef ze de ruimte" en aan Bram van der Lyke voor „Het huis van oom Camel". De jury bestond uit de heren H. P. van den Aardweg, B. de Beer, Pr. Bloemkolk, dr. J. C. M. Pollmann en A. J. G. Strengholt. Minder enthousiast konden wij zijn over Vivaldi's Concert voor piccolo en orkest, dat in al zijn vir- tuoziteit met gecompliceerde versie ringen, toch niet aan de verwach tingen beantwoordde. Daarvoor is de klank te schril en te strak, terwijl ook de bespeler van het instrument, Sal Engelsman, niet in elk opzicht tegen zijn veeleisende taak, wa speciaal aan de ademtechndek armen gesteld worden, op bleek. Nee: onze voorkeur gaat bepaald niet naar de piccolo uit! Tenslotte was daar het gevoelige klarinetspel van Herman Wester, die wij ook reeds hier eerder op een der .grote" concerten van het Rott. Philh. Orkest met vreugde hoorden en die in het bekende, romantische Concertino voor klarinet en orkest van Carl Maria von Weber be wij van hoog opgevoerd kunnen leverde. Het orkest begeleidde in het alge meen volgzaam, al leek dit voc melljk op routine en niet op hoogste inspiratie gebaseerd. Hetgeen men op een Jeugdconcert wellicht ook niet anders mag vei wachten De bftval was telkenmale groot. H. kunst; Première van pas ontdekt Mozartwerk De eerste uitvoering van een pt ontdekt werk van Mozart vond or langs plaats by de Westduitse radio in Keulen. De compositie, een „Lar ghetto en Allegro" in Es-gr. twee piano's werd In slot Kremsien in Tsjecho-SIowakije gevonden. Westduitse muziekgeleerde dr. Ger hard Croll ontcüferde het tot ni aan de componist Gluck toegeschre ven manuscript en identificeerde het op grond van het handschrift en van het thematische materiaal ondubbel zinnig als een schepping van Mozart. Het Larghetto ls geheel van de hand van Mozart, In het Allegro staan aanvullingen, aangebracht door ztfn leerling, Abbé Stadler. Croll is van mening, dat Mozart het zeer fraaie werk gedurende de eerste maanden van zijn Weense periode in 1781 componeerde. Daar is van verschillende zijden tegenin gebracht, dat de in hetzelfde jaar ontstane be roemde D-dur-sonate voor twee piano's zowel technisch als wat de in houd betreft veel hogere eisen stelt en derhalve het nu ontdekte werk eerder gecomponeerd zou moeten zijn. In ieder geval betekent het „Larghetto en Allegro" een waarde volle verrijking van het Mozart- oeuvre en een welkome aanvulling van de schaarse literatuur voor twee piano's. Opening van het ballet-seizoen Zowel het Nationale Ballet als het Ned. Dans Theater hebben gister avond, resp. kn Amsterdam en Den Haag, het nieuwe balletseizoen ge opend. In Amsterdam kwamen talrijke Leuwe, jonge krachben naar voren in Balanohine's „Four Tempera ments", met in het centrum twee bekende krachten, t.w. Olga de Haas en Wilfried Schumann. Als première ging Rudl van Dantzigs' „De Disgenoten", een melodrama tisch gevalletje op muziek vain Bela Bartók. Veel aandacht vroeg het na de pauze gegeven „Etudes" op muziek van Knudage Riisager en met Leonle Nicholas ('eertijds Leonde Kramer) in een der hoofdrollen. Een groot- aandeel hierin had oOk het corps cte ballet. Het Ned. Dans Theater presenteer de „Pavana" op muziek van Gabriel Fauré en .Petite Suite" op muziek van die Tsjech IIja Humik. Twee jonge dansers, t.w. Ka/thy Gosschalk en Marten Molema maakten hierin hun debuut. Het programma bracht voorts twee van vroeger bekende nummers, n.l. .Movements" en „Omnibus", onder de regie van Hans van Manen. Willy de la Bye, Marian Sa/rstadt en Charles Czanny betoonden zich zich hierin beproefde krachten. Het wachten blijft intussen bij beide gezelschappen c prestaties. Versterking van Indonesische luchtmacht Radio-Djakarta meldt dat de In donesische luchtmacht gisteren de beschikking heeft gekregen over zes Russische Antonov-12-vervoersvlieg- tuigen, welke elk honderd man val schermtroepen en vyftien ton lading kunnen vervoeren en die zyn uitge rust met een 20 mm-kanon. De toestellen zijn op de nabij Ban doeng, In west-Java gelegen lucht machtbasis Hoesein overgedragen. De overdracht geschiedde door de Sow- jetrussische zaakgelastigde Koetznet- sow, terwijl de toestellen ln ontvangst werden genomen door de chef van de Indonesische luchtmachtstaf, vice- maarschalk Dhani. Dhani verklaarde by deze gelegen heid, dat de Indonesische luchtmacht ook Mlg-21-straaljagers, 11-28 en Tu-16-bommenwerpers en raketten van de Sow jet-Unie heeft gekocht. President Soekarno ls gisteren per vliegtuig uit Wenen in Moskon aan gekomen voor een haastig geregeld bezoek aan de Sowjet-Unie. Oorspronkeiyk zou de Indonesische president gisteren naar Rome vliegen om vandaar door te reizen naar Cai ro voor de conferentie van niet-ver- bonden landen. In Wenen heeft hy naar bekend, een lichte operatie on dergaan voor de verwijdering van een niersteen. In Moskou bevindt zich al de In donesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, die daar bespre kingen voert over Russische wapen leveranties. Soekarno werd op het Moskouse vliegveld begroet door pre mier Chroesjtsjow, president Miko- jan en andere Russische autoriteiten. Tweede Westduitse protestnota De Westduitse regering heeft gis teren voor de tweede maal een pro testnota tot de Russische regering ge richt over de aanslag met mosterd gas waarvan de verbindingsdeskun- dige Horst Schwirkmann, verbonden aan de Westduitse ambassade in Moskou, op 6 september het slacht offer was. In antwoord op de eerste nota had Moskou elke verantwoording voor het voorval van de hand gewezen. Zoals bekend werd volgens de West duitse lezing Schwirkmann met mos terdgas bespoten toen hy in een klooster te Sagorsk by Moskou een kerkdienst bywoonde. Hy ligt nu met ernstige verwondingen in een zieken huis te Bonn. (HA, Dam, afvlammer bi de blokwalserij - zie ook elders op deze pagina) Bent tl, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kruit bereiken als n maar de kans krijgt? Misschien heeft deze wever u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat a bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoalsudateigenlijkal zo langwilt. Hoogovens hééft doorztjnomvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt n altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN (H.A. Dam, afvlammer in de blokwalserij) Dat is weer zo'n typisch Hoogoven-verhaal. Meneer Dam keek uit naar meer toekomstmogelijkheden en meer loon. Daarbij zocht hij een huis. Hoogovens kon op al zijn wensen „ja" geven. En dus werd het Hoogovens. Natuurlijk ging het allemaal niet vanzelf en zo gemak kelijk als het hier staat. Tenslotte was het een hele stap. Meneer Dam zegt daar zelf over: „Met die omschakeling en ook de aanpassing hebben meer nieuwkomers hier wel eens wat moeite, maar daar helpen ze je wel doorheen". En dat laatste hoort u vaak bij Hoogovens. „Ze" zijn de collega's en de mensen van personeelszaken, en die zien niets liever dan dat iedereen bij Hoogovens bereikt wat hij wil bereiken. Of dat nu smelter is of walser of afvlammer. Meneer Dam kan er enthousiast van meepraten. Kwalijke dampen in Delft De toenemende luchtverontreini ging in het westen des lands heeft zich thans ook ln Delft gemanifes teerd. Bewoners van de Tulpstraat omgeving tot aan de Rozenstraat toe, ondervinden veel last van de in Juni ln gebruikgenomen verzin- kery van de Koninklijke fabriek F. W. Braat N.V. Hele wolken slaan soms over de spoorlijn naar de Tulpstraat en om geving, als gevolg waarvan de be woners hun woningen gesloten moe ten houden totdat de fabriek 's mid dags om vyf uur sluit De bewoners hebben stappen on dernomen by de gemeente, opdat einde aan het euvel kan wor den gemaakt Er is opdracht gegeven aan T.N.O. enige andere specialisten om stu die te maken van dit probleem en de middelen aan te geven, die tot een oplossing kunnen leiden. De fabriek zelf is al begonnen met de bouw van een installatie voor het maken van een watergordljn, waardoor de hinderUjke (maar ongevaariyke) dampen mogelijk niet meer naar bui ten kunnen treden. i 17-jarige Belg Roger de Bruycker, die de vorige week heeft bekend documenten te hebben ont vreemd uit het hoofdkw rtier van Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) in Brussel, is opnieuw aan een streng verhoor onderworpen. Volgens het Brusselse blad „la II- bre Belgique" verklaarde hy de do cumenten te hebben gegeven aan de militaire attaché van de Russische ambassade in Brussel, kolonel Wasili N. Orlow, die hem daarvoor 2.000 Belgische franken betaalde met de belofte dit bedrag tot 20.000 franken (1.500 gulden) te verhogen indien de inhoud „interessant" zou zyn. Volgens het blad is de assistent van kolonel Orlow op de dag, nadat de documenten in Russische handen waren geraakt per vliegtuig naar Moskou vertrokken om 2 dagen la ter in Brussel terug te keren. Vol gens De Bruycker hadden de Rus sen „grote belangstelling" voor de dossiers getoond. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade noemde de berichten ver de documenten de vorige week ,pure fantasie". Volgens „lalibre Belgique" is het „onjuist" dat zo als een woordvoerder van Euratom vorige week heeft medegedeeld de documenten geen enkel waarde had den. zy zouden gegevens bevatten over Amerikaanse levering van plu tonium aan Euratom en inlichtin gen, die de Amerikanen hebben we ten te verzamelen over de stand van zaken by het kernonderzoek in de Sowjet-Unie Betwyfeld wordt overigens of De Bruycker, die niet geheel toereke ningsvatbaar wordt geacht, volgens de Belgische wet kan worden gestraft Indien het Belgische geheimen had betroffen, zou 'n gevangenisstraf van 10 tot 15 jaar mogeiyk zyn geweest. Er wordt echter niet voorzien in een straf voor het ontvreemden en ver kopen van documenten van supra nationale organisaties Opschudding over bronzen reliëf Een bronzen reliëf dat elkaar om strengelende naakte figuren voorstelt dat is aangebracht op het nieuwe stadhuis van de kleine Duitse uni versiteitsstad Göttingen, heeft daar storm van verontwaardiging doen opsteken. Van kerkehjke zyde is fel geprotesteerd, by de politie zyn klachten binnengekomen, het ge wraakte kunstwerk is beklad met verf en onbekenden hebben telefo nisch gewaarschuwd: „De volgende maal gebruiken we een hamer". Het gemeentebestuur is verder beschul digd van grootheidswaan wegens het uitgeven van 90.000 mark (ruim tach tigduizend gulden) voor het reliëf, dat vervaardigd is door Jilrgen Weber. De directeur van het stedeüjk mu seum van Göttingen, Wolfgang Rabe, heeft de burgerij provinciale klein geestigheid verweten. De hal van de nieuwe schouw burg in Eindhoven, die over morgen officieel in gebruik zal worden genomen. TER GELEGENHEID EXPOSITIE „THE ORANGE AND THE ROSE" (Van onze Londense correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis zal Rembrandts beroemde schil derij ,JDe anatomische les" voor een speciale expositie in het Victoria en Albert Museum in Londen onder politiebewaking naar Groot- Brittannië worden verscheept. De expositie waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven, heeft als naam „The Orange and the rose", de symbolen van de regerende vorstenhuizen van Nederland en Engeland uit de periode die tijdens een grote culturele manifestatie wordt belicht. Een periode, waarin niet alleen familierelaties tussen de vorsten- huizen bestonden maar er ook veel culturele en wetenschappelijke contacten bestonden. 75 schilderijen, waaronder zich bijdragen bevinden van Koningin Elizabeth en Koningin Juliana, tekeningen, etsen, beelden, meubelen, wandkleden enz. moeten op deze expositie duidelijk maken hoe innig de banden waren tussen 1600-1750. De tentoonstelling zal op 21 oktober door Prinses Marina, hertogin van Kent, worden geopend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5