Het leven in de Leidse binnenstad is niet helemaal van smetten vrij 2.98 Sauna GERZON 75 jaar 4 nylons in één verpakking Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 september 1964 Tweede blad no. 31378 Rondwandeling door de oude „kamp' Er heersen in Leiden, op het gebied van de leefbaarheid, nog wantoestanden. Wij kwamen tot deze conclusie tijdens een rondwandeling door de oude Kamp, het stadsgedeelte, dat wordt begrensd door de Haar lemmerstraat, de Oude Vest, de Mare en de Turfmarkt. Enkele kamp-bewoners hadden ons eer der deze zomer brieven gestuurd, waarin zij klaagden over de on gelofelijke bende" in dit stukje Leiden. Met de brieven in onze zak en de fotograaf aan onze zijde gingen wij enkele dagen geleden op pad. Wat wij zagen in de omgeving van het Klooster de naam herinnert aan de tal rijke kloosters (St.-Agnieten, St.-Ursula, St.-Michiels, St.- Caecilia), welke in de vijftiende en zestiende eeuw in dit stads deel hebben gestaan valt nau welijks te beschrijven. Veel meer dan voor ons was hier voor de fotograaf werk aan de winkel. Wel hebben wij ons oor te luiste ren gelegd bij enkele van de boze brievenschrijvers. De klach ten kwamen voornamelijk hierop neer, dat de krotopruiming in de kamp geen verbetering, maar veeleer een verslechtering van de woonsituatie in dit labyrinth van steegjes betekent. Onderzoek van Leids hoogleraar in Suriname De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Suriname- Nederlandse An tillen (Wosuna) heeft enige tijd ge leden prof. dr. J. van der Vecht uit Leiden een subsidie verleend om drie maanden lang in Suriname bijen- wespensoorten te bestuderen en te verzamelen. Prof. v. d. Vecht is hoogleraar in de systematische dier kunde aan de Leidse Universiteit en buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Groningen, waar hij het zelfde vak doceert. Tijdens zyn verblijf in Suriname heeft de Leidse hoogleraar honder den en honderden bijen- en wes pensoorten vaak met de fraaiste kleuren verzameld, die zich thans na zijn terugkeer in ons land in het Museum van Natuurlijke Histo rie in Leiden bevinden. Dit materiaal zal daar mede dienen voor bestude ring en onderzoek door meer gevor derde studenten in de biologie. Alle werkdagen geopend. Op zaterdag ook massage. Gezondheid - Vermagering - Levensvreugde. HUIS TER DUIN NOORDWIJK AAN ZEE Sinds 1909 in Leiden Gc-br. Gerzon's Modemagazijnen N.V. heeft voor haar toekomstige bedrijfsvoering grote plannen. Dit grootwinkelbedrijf heeft veel belang stelling voor de moderne winkelcen tra. Voor Gerzon-vestigingen komen met name centra in Amstelveen en Leidschendam in aanmerking. Voor de bouw van een nieuw filiaal in Eindhoven wordt alleen nog ge wacht op de Rijksgoedkeuring. Ver der overweegt de raad van bestuur filialen te stichten in Breda en in het Gooi. Verschillende verbouwin gen worden overwogen of uitgevoerd, terwijl in Tilburg nieuwbouwplan- nen in uitvoering zijn. Dit heeft de heer E. L. Wolff, di recteur van Gerzon, gisteren gezegd op een persconferentie ter gelegen heid van het feit dat driekwart eeuw geleden, in september 1889, aan de Amsterdamse Nieuwendijk de eerste detailzaak „in gebreide en geweven goederen", werd gesticht. De gebroeders Gerzon uit Gronin gen hadden een beginkapitaal van f1851, bereikten in het eerste jaar een omzet van f30.000 en boekten een winst van f3000. Zij trouwden met de gezusters Marx uit Keulen, openden in 1890 een filiaal in de Damstraat en vestigden zich in 1892 in de Kalverstraat, waar het mode magazijn nog steeds is gevestigd. Gerzon's activiteiten strekten zich daarna over het gehele land uit: in 1896 kwam er een vestiging in Gro ningen, in 1898 in Haarlem, in 1903 in Utrecht, in 1904 in Den Haag en in 1909 in Leiden. Ook in het voormalige Nederlands Indië kreeg Gerzon's naam grote bekendheid. Er helpen direct tegen brandend maagzuur modemagazijnen in Bata via (1933), in Soerabaja (1934), in Bandoeng en Medan (1935). In de oorlogsjaren werden vrijwel alle Ger zon-magazijnen leeggeplunderd. Het gedesorganiseerde bedrijf werd ech ter weer opgebouwd door Arthur Marx in samenwerking met de hui dige directeur, de heer Wolff. In 1950 volgde een modernisering alle modehuizen in het land e dat jaar werden ook de modeshows hei-vat. Een verdere modernisering van het Leidse filiaal is in de naas te toekomst te verwachten. De inko pen bewegen zich reeds geruime tijd op internationaal niveau. Gerzon heeft op het ogenblik inkoopbureaus in België, Frankrijk, Italië en Ame rika. Hoewel Gerzon tot dusver al haar activiteiten zelf heeft kunnen financieren, meende de heer Wolff gezien de belangrijke plannen, dat deze politiek op den duur niet vol te houden zal zijn. Waarschijnlijk zal er in de toekomst een beroep moe ten worden gedaan op een van de ve le vormen van financiering met vreemd vermogen, welke het bedrijf ten dienste staan. ,We behoeven tenslotte niet al onze panden in ei gendom te hebben", aldus de heer Wolff. Er werken op het ogeblik vijftien honderd mensen bij Gerzon ('t Leid se filiaal heeft zestig man personeel in dienst). Aan al deze medewer kers zal op 2 oktober een jubileum- gratificatie worden overhandigd. Het personeel op zijn beurt zal op die dag aan de directie een gedenk boek aanbieden. De heer H. Lolkes de Beer uit de Lijsbethsteeg bijvoorbeeld, vroeg zich af waarom de sanering van de bin nenstad niet met grotere omzichtig heid gepaard gaat. „Ze breken af en toe maar wat af en laten een deel van het puin dan nog liggen ook. Geen wonder eigenlijk, dat de men sen hun rommel op en tussen de puinresten gooien. Nog niet zo lang geleden heb ik zelfs de Gezondheids dienst moeten bellen, omdat er maar liefst drie dode katten lagen. Ze ver keerden notabene al in een vergaan de staat van ontbinding. Ik heb trouwens alle hoofden van scholen in deze buurt gewaarschuwd voor het besmettingsgevaar. Het zijn heus niet alleen de kleine kinderen, die hier hun speelterrein hebben gevon den. En dan zijn er nog de toeris ten. die door de half af gebroken, met scherven en stenen bezaaide straatjes en steegjes hun weg naar het voor malige St. Caeciliagasthuis proberen te vinden. Je schaamt je gewoon docd". Met deze woorden lichtte de heer Lolkes de Beer of zijn (eigen) huis ook onder slopershan den zal vallen wist hij niet zijn bezwaren toe. Een oplossing? „Ach, als ze nu maar eens begonnen met alle puinresten en al het andere vuil weg te halen. En dan onmiddellijk, ook na eventuele andere afbraken, de vrijkomende ruimte bestraten. Dat zou al een hele verbetering zijn". De heer Lolkes de Beer gaf toe, dat ook het publiek zich niet ten volle van zijn verantwoordelijkheid is bewust, wanneer het om de bestrij ding van de vuilnisellende in onze stad gaat. „Ik heb op een avond met eigen ogen gezien, dat ze hier bij het Klooster uit een langzaam rijdend grote Amerikaanse wagen een compleet bed gooiden". Ook de heer J. van der Meet uit de Korte Lijsbethsteeg bleek zich te ergeren aan de erbarmelijke toestand, waar in dit deel van de binnenstad ver- Juwelier v d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft z Grote keuze in alle prijzen. keert. „Het Klooster is al jaren een opslagplaats voor ijzerafval", aldus deze Leidenaar. Hij toonde zich ech ter nog veel bezorgder over het meer directe levensgevaar in deze oude omgeving. „Van een vorig jaar door brand verwoest pand aan de Caecilia- straat is het dak ingestort; van een ander pand in dezelfde straat staat alleen de voorgevel nog wankelend overeind en in de Michielstraat wor den de scheefgezakte muren door ijzeren staven op hun plaats gehou den", zo luidde diens opsomming. Een onlangs gepensioneerd hoofd een school in deze buurt zei op de middag van onze rondwandeling: „Ik herinner me nog goed wat voor moeite het de kinderen dikwijls kostte om veilig door de vodderij in de Caeciliastraat te komen, vooral ze op de fiest reden", (in de Caeciliastraat oefenen tal van lom penhandelaren hun bedrijf uit, Red.) Dat het met de leefbaarheid in de omgeving van de voormalige Vrou wenkamp Inderdaad treurig is gesteld, blijkt wel heel duidelijk uit de plaatjes, die onze fotograaf heeft ge maakt. Het kan, dachten we, geen kwaad om ze op deze pagina af te drukken, evenmin als het verkeerd is cm een wantoestand in de Leidse samenleving te signaleren. De foto links boven laat de vuile bende op het afgebroken gedeelte van de Kor te Agnietenstraat, hoek Vrouwen kerksteeg, zien; de foto links onder geeft een beeld van het ijzerafval op het Klooster (op de voorgrond de resten van een betonmolen en daar achter een oude stoomketel). De foto rechts boven toont de scheefgezakte r in de Michielstraat, welke door Üzcren balken overeind wordt gehou den; de foto rechts onder tenslotte genomen vóór het pand in de Caeciliastraat, waarvan alleen de ge vel nog is te zien. (Foto's L. D./Hol- Officiële publikatie Leiden brengen ter openbare kennis, dat de algemene dagmarkt in plaats van op zaterdag 3 oktober 1964, worden gehouden op vrydag 2 oktober RECTIFICATIE ONTHEFFING SLUITINGSUUR WINKELS IN VERBAND MET DE 3 OKTOBERVIERING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op vrijdag 2 en zaterdag 3 oktober markthandel, mogen worden verkocht. OUDSTRIJDERS VERGADERDEN De afdeling Leiden van de Ned. Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobilisatiekruis heeft gis teravond in de collegezaal van het Rijksmuseum van Volkenkunde het winterseizoen geopend met een bij eenkomst, waarvoor grote belangstel ling bestond. In zijn welkomstwoord sprak de vice-voorzitter, dr. P. H. Pott voorzitter J. Peereboom vier de gisteren zijn 71ste verjaardag zijn voldoening er over uit, dat zich onder de aanwezigen tevens het hoofdbestuurslid, kol. b. d. S. C. Plantinga, en de afgevaardigden van de afdelingen Rotterdam, Delft en Schiedam bevonden. De heer L. Favier, afdelingssecre taris, deelde mee dat de algemene landelijke jaarvergadering in 1965 in Leiden zal worden gehouden en de afdeling dus als gastvrouwe voor de afgevaardigden uit alle delen van 'fc land zal gaan fungeren. Mede dank zij de activiteiten van de voorberei- dings-commissie, gevormd door de heren E. M. Laman, H. de Vogel, A. van Vliet, A. Bon en A. J. van Ex- ter, kon spreker thans bekend ma ken. dat de landelijke jaarvergade ring op vrijdag 23 en zaterdag 24 april 1965 in het Prytaneum (Ra penburg 6) wordt gehouden en de afdeling de afgevaardigden op vrijdag 23 april een feestavond zal aanbieden. Deze wordt gehouden in de recrea tiezaal van de Doelenkazerne Koks- school) en zal worden opgeluisterd door Sempre Avanti's .Jong en Jo lig". Onder leiding van de vice-voor zitter thans in zijn kwaliteit van museum-directeur brachten de aanwezigen vervolgens een uitgebreid bezoek aan de tentoonstelling „Bi» son jager en Bleekgezicht". Hutspotwandelingen met recorddeelneming De traditionele hutspotwandeltoch ten over de afstanden van 10 en 15 km, zullen dit jaar worden gehouden op zaterdag 10 oktober onder auspi ciën van de Wandelkring Leiden. Deze tochten worden voor de zesde achtereenvolgende maal door de wandelsportvereniging „Z wieten (Zoeterwoude) georganiseerd. Vorig jaar namen aan deze tochten ruim 1400 wandelaars deel. Naar verwacht wordt zal dit record dit Jaar worden gebroken. Zoals bekend hebben de belonin gen. die bfj het volbrengen van één dezer tochten worden uitgereikt, be trekking op de traditie rond Leidens Ontzet. Zo ontvingen de deelnemers- (sters) in de vijf voorgaande jaren respectievelijk een met de hand ver vaardigd hutspotje, een weesjongen, gekleed in het „uniform" zoals dat in de jaren 15001600 in het Leidse weeshuis werd gedragen, een stenen „Lammenschansje". een in reliëf uit gevoerd tegeltje, uitbeeldende een schip met haring en wittebrood en een miniatuur-standbeeld van bur gemeester Van der Werf. By de komende tochten kunnen de wandelaars een standaardje met het Leidse stadswapen aan hun verza meling toevoegen. Deelnemende groepen (bestaande uit ten minste 12 personen) ontvan gen bovendien een standaard ln grotere uitvoering. De start heeft plaats vanuit het St.-Antoniusclubhuis aan de Mare van 14 tot 15 uur. 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te helpben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog een paar compleet.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3