EIDSCH DAGBLAD WEGGELD: vijftig gulden voor een personenauto Twee bekentenissen in Amsterdamse overval Vergroot de Indp aan ontwikkelingslanden Honderden vissers vermist WESTDUITS PLAN VOOR POLITIEKE EENHEID IN EEG Zes - jarenplan voor 800 kilometer weg PER 1 JANUARI PAKISTAANSE OPPOSITIE ROERT ZICH Ruteck's Haarlem wordt gesloten •I VIJFTIEN JAAR DWANGARBEID VOOR WOLFF Jongeman steekt schoonvader dood B.P. BUILDING PRODUCTS Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 No. 31378 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand^f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Voor gebruik oude en nieuwe autowegen (Van onze Haagse correspondent) Vijftig gulden voor een personenauto, 25 gulden voor een cooter, motorfiets en driewieler en 75 gulden voor alle andere notorrijtuigen. Dat zal de Nederlandse weggebruiker jaarlijks extra moeten etalen voor het rijkswegenfonds, dat in de Troonrede al is aan- ekondigd. Hij krijgt er vóór 1970 ongeveer 800 kilometer autoweg voor terug, rm-an zal 550 kilometer geheel nieuw zijn. De resterende 250 kilometer uitstaat door de uitbouw van bestaande wegen. en vervoersorganisaties herhaaldelijk is aangedrongen, maakt het mogelijk de financiering van de wegenbouw op lange termijn veilig te stellen. De wegenbouwactiviteiten in de ko mende zes jaar zijn vervat in plan, dat wordt beschouwd als het begin van een uitbreiding van Rijkswegennet met 1500 tot 2500 ki lometer voor de jaren 1975 tot 1980. Het verkeer zal dan naar verwach ting zy'n toegenomen met minstens het tweevoudige. De kosten van dit zes-jarenplan orden op twee miljard gulden ge- lamd in de memorie van toelich- ng op het wetsontwerp, dat de mi- isters Van Aartsen (Verkeer en Wa- irstaat) en Witteveen (Financiën) u hebben ingediend. Uit de algemene middelen zal 1.4 tiljard worden gefinancierd. Het erkeer zal bijna de helft hiervan toeten opbrengen: 0.6. miljard. „weggeld", dat uitsluitend toet worden betaald voor voertuigen ie op de huidige autowegen komen >00 kilometer totale lengte), zal op ezelfde wijze worden geind als de lotorrijtuigenbelasting. Hei zal ook jaar of per drie maanden voor- it kunnen worden betaald. Hoe de ontrole zal worden uitgeoefend, taat nog niet vast. Rekening wordt «houden met het overnemen van et Engelse systeem van het plak- an zegels achter de voorruit. Iet weggeld zal m.i.v. 1 januari 1965 Forden ingevoerd. Tolheffingen Voor bruggen en tunnels is in het retsontwerp rekening gehouden met mogelijkheid van tolheffingen. Iet tolgeld, dat slechts voor bijzon- ere objecten zal worden geheven, m de mogelijkheid geven tot aflos ing van leningen en de rente daar- Voorhands wordt toepassing van lit systeem nog niet verwacht. Het regenfonds, waarop door verkeers- 'ele tienduizenden Pakistanen in West- en Oost-Pakistan hebben deelgenomen aan een door de op positie op touw gezette algemene staking uit protest tegen „onder drukkingsmaatregelen van de rege ring tegen studenten, arbeiders, po litieke partijen en de pers", Dacca, de hoofdstad van Oost- Pakistan, zijn de verbindingen tus sen de stad en de rest van het land verbroken. Winkels en kantoren zijn gesloten en verkeer is er nage noeg niet. Gisteravond hebben leiders van vijf oppositiepartijen gesproken op bij eenkomsten en gepleit voor „her stel van de democratie in het land" Voor een 100.000 mensen betoogde Moelana Basjani, leider van de linkse partij National Awami, dat Pakistan zich in de greep van „de Amerikaanse imperialisten" be vindt. Ook in Karatsji en andere Pakistaan se steden zijn betogingen te gen „de onderdrukking" gehou den. WEERBERICHT WEINIG BEWOLKING Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond droog weer met weinig bewolking en in de nacht en vroege ochtend oi^ slechts enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige oostelijke frind. Koude nacht met in het noord oosten van het land kans op nacht vorst. Morgenmiddag ongeveer de lelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 OKTOBER Zon op: 6.40 uur; onder: 18.18 uur Maan op: 0.51 uur; onder: 17.11 u. Hoogwater te Katwijk te 11.46 uur laagwater te 7.02 en 19.35 uur. bestaat nit 18 pagina's Gekoppelde bijdrage De Rijksbijdrage aan het wegen fonds is die, welke tegenwoordig de aanleg pan Rijkswegen voorkomt op de begroting van Verkeer en Wa terstaat. De bijdrage wordt nu ech ter gekoppeld aan het aantal in de twee voorgaande jaren geregistreer de motorrijtuigen. Bij een stijging het aantal motorrijtuigen zal de Rijksbijdrage volgens deze formule ook toenemen. De regering verwacht de eerste zes jaion zo 1.4 miljard te zullen bij dragen. In 1965 zal worden begon- met een bedrag van 190 miljoen buiten de bijna 280 miljoen, die voor |onderhoud en verbetering alsmede uitkeringen aan lagere publiek rechtelijke lichamen en voor appa raatskosten worden uitgetrokken. Het verkeer, zo wordt geraamd, zal het eerste jaar 75 miljoen opbren gen. Ook dit bedrag zal stijgen om- da>; het aantal motorrijtuigen toe- neefht. Ruteck's cafetaria annex restau rant aan de Kruisweg nabij bet sta tion in Haarlem zal per i oktober zijn gesloten. Het personeel, onge veer vijftien man, is ontslag aan gezegd. Het pand in Haarlem is eigendom van de E.M.S. Een nieuwe bestem ming voor het pand is nog niet ge vonden. Het is niet verkocht. De sluiting van Ruteck's in Haar lem werd noodzakelijk geoordeeld, omdat het bedrijf niet rendabel zijn. Het ontslag zal bij het gewes telijk arbeidsbureau worden aange vraagd. Voor het ontslagen personeel zal de afvloeiingsregeling gelden, die de E.M.S. ook voor andere gevallen heeft getroffen. Jongerenorganisaties aan Staten-Generaal Negentien jongerenorganisa ties van vrijwel alle politieke en religieuze richtingen hebben in een gezamenlijke brief aan de leden van de beide kamers der Staten-Generaal erop aange drongen: te besluiten de post ontwikke lingshulp op de begroting 1965 met een bedrag van f. 200 miljoen te ver hogen tot f. 450 miljoen, wat over eenkomt met ongeveer 0,8 procent van het nationale inkomen. de regering te verzoeken op de begroting 1966 voor deze post een bedrag uit te trekken, dat overeen komt met 1 procent van het natio nale inkomen. President Johnson heeft een bezoek gebracht aan senator Edward Kennedydie enige maanden geleden bij een vlieg tuigongeluk ernstig werd ge wond. Kennedy wordt nog steeds in een ziekenhuis ver- pleegd. de regering te verzoeken over te gaan tot de instelling van een ont wikkelingsfonds, waarin jaarlijks de uit de publieke middelen ter beschik king komende bedragen voor ontwikkelingshulp worden gestort, teneinde meer mogelijkheden scheppen voor een ontwikkelings beleid op langere termijn en e tuele bestedingsmoeilijkheden ondervangen. de regering te verzoeken spoedig mogelijk een meerjarenplan voor de van overheidswege verstrekte ontwikkelingshulp aan de Staten- Generaal voor te leggen. In de brief wordt herinnerd de, door de fractievoorzitters der vijf grote partijen mede ondertekende motie-Ruygers, die de Tweede Kamer in april 1963 heeft aanvaard en waarin de Kamer als haar overtui ging uitsprak „dat met ingang van het komende begrotingsjaar de Ne derlandse hulpverlening belangrijk uitgebreid diende te worden." Duide lijk blijkt, aldus de brief, dat de regering geen uitvoering heeft ge geven aan het uitdrukkelijk verlan gen van de Tweede Kamer. Voor de jaren 1960 t.m. 1965 den achtereenvolgens de volgende percentages van het nationaal in komen voor ontwikkelingshulp uit getrokken: 0,52, 0,59, 0.70, 0,53, 0,42 en 0.45. Kruisingvrij De wegen, waarvoor per 1 januari „weggeld" betaald zal moeten wor den, zullen nog worden aangewezen. Vast staat, dat dit de autowegen zul len zijn, die aldus omschreven kunnen worden: twee maal twee rij stroken, een middenberm en krui singvrij. De 500 kilometer autoweg, die nu hiervoor zullen worden aan gewezen, zullen de komende vijftien jaar voor die tijd is de heffing bepaald belangrijk worden uitge breid. Ook voor de nieuwe wegen zal moeten worden betaald. i een hevige storm, die langs de kust van Cormandel (India) heeft gewoed, worden ongeveer 450 opva renden van 75 vissersvaartuigen ver mist. De vissers waren tijdens het afgelopen weekeinde uit Kakinada en andere havens in het zuidoosten van India vertrokken voor de visvangst ter zee. Aan de luchtmacht is ge vraagd opsporingen té verrichten. Vele dorpen en grote stukken land zijn langs de kust van de Zuidindiase staat Andrha als gevolg van het slechte weer overstroomd. De bevol king van Bijayawada, dat onder water staat, is geëvacueerd. De hevige regenval en het buiten hun oevers treden van de Krisj na en de Djima hebben de verbindingen in I dit gebied verbroken. De Westduitse regering heeft nieu we plannen opgesteld om te komen tot Europese politieke eenheid. Deze plannen, die binnenkort aan de re geringen van de vijf andere EEG- landen (dus Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg) zullen worden voorgelegd, behelzen, dat de mogelijkheid van latere toe treding door Engeland en andere staten wordt opengehouden. Volgens de regering in Bonn zou het onrea listisch zijn bU het begin meer landen in te schakelen. Het woord „unie voor de nieuwe politieke een heid zou vermeden moeten worden. Er zou een of ander instrument moe ten worden geschapen, dat meer een Europees dan een nationaal karak ter zou moeten dragen. De bondsregering acht het van bijzonder belang, dat aan het Euro pese parlement een rol wordt toebe deeld. De parlementsdebatten over Europese politieke zaken zouden daardoor in zeer hoge mate aan be tekenis winnen. In de nieuwe voor stellen worden evenwel twee voorbe houden gemaakt: het nieuwe bond- genootschapmag de bestaande Euro pese instellingen niet in gevaar bren gen, integendeel deze moeten verder worden ontwikkeld en uitgebreid en in de tweede plaats mag het bond genootschap geen nadelige invloed hebben op het Atlantische bondge nootschap. Het moet er juist op ge richt zjjn dit te versterken. De nieuwe plannen zijn gisteren besproken in een CDU-vergadering van de voornaamste leden der bonds regering, waarbij ook kanselier Er- hard aanwezig was. Daarbij kwam ook aan de orde wat de bondsrege ring zal doen, als de Nederlandse regering opnieuw „neen" zegt en op Engeland wenst te blijven wachten. Men was het erover eens, dat dan nieuwe besprekingen tussen de CDU en de regering dienden plaats te hebben. Intussen zou Erhard van daag en morgen pogen Nederlandse bezwaren uit de weg te ruimen tij dens het bezoek van premier Ma- rijnen en minister Luns aan Bonn. Laatstgenoemde heeft een interview gehad met de „Rheinische Post", waarin hij zei dat men niet room ser dan de paus kan zijn, hetgeen als een kleine aanwijzing wordt ge zien, dat de Nederlandse houding niet meer zo strak is als tevoren. In Bonn beschouwt men de Westduitse voorstellen als een middenweg tussen de extreem-nationale opvattingen van De Gaulle en de extreem-supra nationale van Nederland. Zodra de deelgenoten „aan elkaar gewend zijn" en de vormen van een gemeenschappelijke buitenlandse po litiek zich beginnen af te tekenen, zou tot de overgang naar een echte politieke unie kunnen worden beslo ten. Hierbij zou elk lid echter nog het recht van veto behouden. Wat Bonn betreft: de plannen zijn af komstig van het ministerie van Bui tenlandse Zaken en door het kabi net goedgekeurd. Thans heeft dus ook de CDU er haar goedkeuring gehecht. Prins bernhard hee[t gisteren i aankomst op de grond uit de een nieuwe fabriek in Zaandam helikopter, die hem van Soestdijk geopend. De Prins sprong bij naar de Zaanstreek vloog. Dominas „de leiderblijft ontkennen (Van onze Amsterdamse correspondent) Twee van de drie daders van de roofoverval op juwelier Schip per in Amsterdam hebben nu bekend. De Duitse politie heeft laten weten, dat na Cichetzki nu ook Helmuth Balck heeft bekend. Balck heeft, evenals Cichetzki de op het Amsterdamse politiebureau nog steeds aan verhoren onderworpen Petrus Dominas aangewezen als de leider van de overval. Volgens Balck is Dominas ook de man ge weest die bij de overvallen in Duitsland op 25 augustus twee men- doodschoot. f40.000,- werd bestolen. Geen van beiden heeft iets losgelaten over de buit van f 400.000,- die uit de etalage in de fa. Schipper werd geroofd. „Dominas zorgde daar altijd voor". De beide in Duitsland gearresteer de gangsters hebben toegegeven, ook te hebben deelgenomen aan de roof overval in de Leidschestraat in juli, waarbij juwelier Jos Inden voor ca. De voormalige SS-generaal Karl Wolff is vandaag in München voor zijn aandeel in het uitmoorden van driehonderdduizend joden tijdens de tweede wereldoorlog tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. De thans 64-jarige boezemvriend n SS-chef Himmler was verbin dingsofficier van Hitier en tegen het einde van de oorlog bevelhebber in Italië. Hij werd schuldig verklaard aan het verschaffen van rijdend ma terieel waarmee 300.000 joden hun einde in concentratiekampen tege moet gingen. Wolff heeft het gehele proces door zijn onschuld staande ge houden. Ander plan Een 68-jarige fabrieksarbeider is gisteravond in Deventer bij een twist door zijn schoonzoon enige malen met een mes gestoken. De man werd naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij na korte tijd over leed. De dader, een 19-jarige jongeman uit Apeldoorn, werd een uur later in een café gearresteerd. De jongeman, die niet meer met zijn vrouw samen woont, had zijn vrouw in de Halle straat in Deventer opgewacht. Er ontstond een twist, waarbij ook de vader van de vrouw werd betrokken. De schoonzoon trok daarbij een mes en bracht de fatale steken toe. Helmuth Balck heeft ook verklaard dat Cichetzki alleen bij het overval len in Amsterdam betrokken is ge weest en dat de bende in Duitsland met een andere man opereerde, wiens naam hij niet zou kennen. Voorts vertelde hij dat Petrus Dominas op het kampeerterrein in het Amster damse bos de overval op de fa. Schip per had aangekondigd. Aanvankelijk was er een plan een juwelier in Rot terdam te beroven, maar hiervan is afgezien vanwege de verkeersdrukte in die stad. Petrus Dominas, zijn raadsvrouwe Marianne Kreuzer en haar dochter Gerlinde ,die op het Amsterdamse bureau Singel met korte onderbre kingen voor eten en slapen, voortdu rend worden verhoord .blijven nog steeds ontkennen iets met de roof overval te maken te hebben. Inmiddels zijn de hoofdinspecteur J. Valken en rechercheur P. Kalf naar Dortmund vertrokken om Hel- j muth Balck en Paul Cichetzki te ver boren. Zij hopen voorts contact te krijgen met de, vrouw van Balck, die de daders kort na de overval in haar auto zou hebben vervoerd. Ook heeft belangstelling voor de 25-Jarige zuster van een der daders, mevrouw Busch-Balck, die in Bottrop is ge arresteerd, omdat bij huiszoeking diefstal afkomstige sieraden zijp gevonden. Mevrouw Busch heeft ver klaard dat Marianne Kreuzer de leidster van de bende is. ,Zij liegen'' Over het verhoren van de advocate Marianne Kreuzer en haar dochter, zei de commissaris „Zij liegen alsof het gedrukt staat". Het is nog steeds niet duidelijk welke rol de gewiekste juriste heeft gespeeld. BEURS VOOR PARTICULIEREN JAARSBEURSGEBOUW VREDENBURG UTRECHT DAGELIJKS VAN 10-10 L ZONDAGS GESLOTEN behoeft thans niet duur i Vraagt advies bU CANADA Telefoon 157043 AMSTERDAM Postbus 7080 ÏBfttVS J CJlt het Leidsch Dagblad van J 50 Sept. 1864: 4 Het prov. gerechtshof van j! Z.-Holland heeft benoemd tot rechter-commissaris in het 4 arrondissement Leiden F. B. Coninck Liefsting. i (Advertentie) Men ver- i langt in een klein, fatsoen- lijk, doch stil. gezin, eene fat- i soenlijke jufvrouw, P.G., vlug, gezond, opgeruimd van hu meur en van goed gedrag te gen genot van kost en inwo ning. Br. onder letter S. bur. v. d. blad.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1