GRATIS SPELDJE RUSK: SPOEDIG EEN CHINESE KERNEXPLOSIE Koning Constantijn zou huwelijksreis moeten bekorten Meerderheid Senaat voor nieuwe drankwet Marijnen en Luns in Bonn aangekomen BLEYS - LEIDEN Koper voor vloot van 70 schepen gezocht Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 september 1964 Vijfde blad no. 31378 De Amerikaanse minister van Bui- Het ministerie van Buitenlandse Za- tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in een speciale aan de pers verstrekte verklaring de verwachting uitgesproken, dat de Chinese com munisten binnenkort hun eerste kernexplosie teweeg zullen brengen. Zodra dit gebeurt zullen de VS het nieuws bekendmaken, aldus de mi nister, die zei dat de VS elke kern proef zouden betreuren. Rusk verklaarde, dat het feit dat de Chinezen een kernproef zullen nemen, nog niet betekent dat zij over een voorraad kernwapens of over moderne middelen om deze te ver voeren beschikken. Hij zei verder, dat de VS al reke ning hadden gehouden met de mo gelijkheid dat China kemwapenmo- gendheid zou worden en hun mili taire program, waaronder dat der kernwapens, mede daarop hadden afgestemd. „Wij zouden proeven in de damp kring betreuren gezien de ernstige pogingen die vrijwel alle andere lan den hebben gedaan om de atmos feer van verdere besmetting te vrij waren en om de spiraal van de be wapeningswedloop te doorbreken", aldus Rusk. Zijn verklaring werd uitgegeven na een televisieprogramma de avond tevoren, waarin werd gespeculeerd over de mogelijkheid van een spoe dige Chinese kemwapenontpoffing. Advertentie Jongens en meisjes dit mooie meialen MO Inboorlingen in Australië willen Johnson „kopen" Meer dan 300 inwoners van vijf dorpen op een eiland bij Australisch Nieuw-Guinea, Nieuw Ierland, zijn zondag de bossen ingevlucht bij de landing van gewapende politie aan de westkust van het eiland. Onge veer 70 man inboorlingenpolitie, aan gevoerd door Australische officieren, trokken naar het doip Lokono, on geveer 20 km ten zuiden van Ka- vleng, om 40 dorpelingen te arreste ren, die donderdag een belastingpa trouille van de regering hadden aangevallen. Daarbij werden 12 politiemannen gewond. De dorpelingen willen geen belasting betalen aan de regering en met het uitgespaarde geld president Johnson „kopen" om hem over het eiland, dat ten noordoosten van Nieuw-Guinea ligt, te laten regeren. Toen de politie zondag aankwam kregen de dorpelingen op het laatste moment de angst te pakken en snel den de bossen in. De politie vond een wapenopslagplaats met stalen Pijpen, speren, knuppels, hakmessen aan stokken gebonden en „ammuni tie" bestaande uit stukken koraal. In het dorp bleef een zware bewaking achter, De overigen trokken de dor- agen achterna, wat volgens een ringsfunctionaris wel niets zal ihalen. De Australische regering maakt ,-ich zorgen over de uitbreiding van deze Johnson-cultus. De beweging be gon tijdens de eerste verkiezingen Iln Papoea, in februari, en telt nu 'eeduizend aanhangers. Na arre statie van 160 leden dacht men het gewonnen te hebben, maar planters op Nieuw-Guinea zeggen, dat de cul tus zich nu ook hier uitbreidt. Vooral nadat een van de aanhangers over de radio gehoord had dat „Johnson zou komen". Dat nieuwtje verspreid de zich als een lopend vuurtje. Er kwam inderdaad een Johnson, een Australische schoolopzichter achte Iilini ger tha af SM twe ken had na de uitzending veel vragen over de kwestie ontvangen. PROTEST In het „Huis der geleerden" in Moskou is maandag een protestbij eenkomst van Russische geleerden gehouden tegen het Franse voorne men om kernproeven in de Stille Oceaan te houden. Volgens de Prawda hebben de Russische geleer den het „stempel der schande" ge drukt op de bedoelingen van de Franse regering tot het doen van kernproeven in de Stille Oceaan, zowel boven als onder water. Noorse socialisten verloren terrein Bij maandag in Noorwegen gehou den gemeenteraadsverkiezingen heb ben de regerende socialisten terrein verloren aan de niet-socialistische partijen. De verkiezingen werden ge houden in verband met het on derbrengen van 98 van de 525 ge meenten in nieuwe bestuursgebieden, voor het merendeel typische platte landsdistricten. Volgens de uitslagen van 31 van de 39 nieuwe gemeenten hebben de socialisten 33.59 procent van de stemmen gekregen tegen 37.39 bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 1963. Volgens politieke deskundigen heb ben de uitslagen weinig betekenis als aanwijzing voor de algemene verkie zingen van volgend jaar september. De opkomst van de kiezers was, me de door het slechte weer in sommi ge gebieden, betrekkelijk gering: nog geen 70 procent tegen 81 procent in 1963. Laat-Romeinse vesting blootgelegd Westduitse archeologen hebben in een bos bij de stad Goch, niet ver van de Nederlandse grens, een laat- Romeinse vesting met een uit ver scheidene verdiepingen bestaande wachttoren blootgelegd, die vermoe delijk onder keizer Valentianus I (die van 364 tot 375 na Christus heeft geregeerd) is gebouwd. Uit die tijd waren tot dusver in het Rijn land geen Romeinse vestigingen aan getroffen. De Romeinen hadden zich korte tijd laten (tussen 400 en 450) uit dit gebied teruggetrokken. Campagne tegen koningin-moeder Koning Constantijn van Grieken land, die een tiental dagen geleden in het huwelijk trad met prinses Anne-Marie van Denemarken, zou zjjn huwelijksreis willen bekorten en reeds volgende week naar Athene terug willen keren naar aanleiding van de campagne in de Griekse pers tegen koningin-moeder Frederika en zekere hofdignitarissen, zo wordt uit goede bron vernomen. Hoewel de ko ning en zijn jonge vrouw niet ge noemd worden in die aanvallen en de kwestie van het koningschap niet in het geding is, schijnt de koning met premier Georges Papandreoe alle vraagstukken, die samenhangen met de betrekkingen tussen vorstenhuis en regering te willen bespreken. Het besluit van koningin-moeder Frede rika om een haar door de regering toegedacht pensioen te weigeren zou daarbij <>P het eerste plan staan. Volgens de regeringsgezinde pers wil de huidige Griekse regering „het klimaat van het hof veranderen om inmenging van het hof in staatsza ken in de toekomst te vermijden". Papandreoe zou de koning de raad willen geven enkele van diens naaste medewerkers - met name de chef van het militaire huis, generaal Do- vas te vervangen door „democra tischer personen". De regering heeft zich tot dusver niet officieel over deze kwesties uitgelaten. De premier heeft slechts verklaard, de aanval len van de pers op de koningin-moe der të betreuren. Het Deense radicale blad „Poli- tiken" schreef gisteren, dat het aan bod van een pensioen door de Griek se regering aan koningin-moeder Frederika „het meer dan sterke ver moeden doet rijzen, dat de regering de bereidheid van de ex-koningin wilde kopen om het land te verla ten en zich elders te vestigen". „Dat nu is wel zowat het laatste wat ze zou doen", aldus Politiken, „en hier kan de bezorgdheid van de regering worden gevonden, en de reden van het aanbod. De Griekse regering ge looft eenvoudig niet, dat zij (Frederi ka) haar invloed op het Griekse po litieke leven wil prijsgeven". De be roering rond de koningin-moeder is volgens 't Deense blad 'n uiting van de crisis, die na de dood van koning Paul is blijven bestaan. „Voor het ogenblik is zij kennelijk het doelwit, maar de toekomst van de gehele Koninklijke hofhouding is in het geding". Regering beperkt drankreclames (Van onze parlementaire redactie). De regering wil komen tot een beperking van de drankreclame. Staatssêcretaris Bakker (Econo mische aken) deelde gisteren in de Eerste Kamer mee, dat hij hierover contact heeft opgenomen met het bedrijfsleven. De adverteerders van alcoholi sche dranken hebben zichzelf reeds een aantal beperkingen op gelegd en zijn bereid op verzoek van de regering deze-beperkingen uit te breiden, speciaal ten aan zien van jeugdige personen. De staatssecretaris deelde dit mee toen bij de behandeling van de nieuwe drank- en horecawet in de Eerste Kamer enkele woordvoerders aandrongen op een geheel of gedeel telijk verbod van drankreclame. De bewindsman antwoordde, dat er heel wat juridische en praktische be zwaren tegen een dergelijk verbod zijn. Als voorbeeld noemde hij de reclame in buitenlandse tijdschrif ten, die ook in ons land verschijnen. Uitbreiding Het vraagstuk van de drankrecla me werd in de senaat aangesneden b\j de behandeling van de drank wet. Veel nieuwe opinies heeft dit de bat gisteren overigens niet gepro duceerd. Evenals bij de debatten in de Tweede Kamer ging het ook in de senaat vooral om de vraag of de afschaffing van het maximumstelstel voor vergunningen tot een onaan vaardbare uitbreiding van het alco holgebruik zal leiden. De socialisten en de pacifisten meenden van wel. De woordvoerders van de C.H.U., TOENADERING SOFIA-ATHENE Griekenland en Bulgarije hebben in een gemeenschappelijke verklaring gezegd, dat zij besloten hebben vreedzame middelen aan te wenden voor het oplossen van alle onderlin- Alle gebiedseisen zijn volgens de verklaring voorgoed van de baan en de samenwerking tussen beide landen vormt een heente grondslag voor de vrede in de Balkan. Ge constateerd wordt, dat de mogelijk heden voor samenwerking talrijk en groot zijn, in het bijzonder op het terrein van de handel, de financiën, het toerisme en de cul tuur. Het communiqué is in Athene en Sofia gepubliceerd na afloop van een bezoek van vier dagen van de Griek se minister van Buitenlandse Zaken aan Bulgarije, het eerste bezoek van een Grieks minister aan dat land na de oorlog. In juli had de Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken twaalf overeenkomsten getekend waarin alle hangende kwesties tus sen Griekenland en Bulgarije zijn geregeld. de K.V.P. en de V.V.D. waren het eens met de minister en de beide staatssecretarissen, die in uitvoerige uiteenzettingen betoogden, dat de nieuwe wet zeker evenwel remmende bepalingen telt als de oude en dat er dus geen reden is om een toene ming van het gebruik te vre zen. De Anti-revolutionairen spraken zich niet duidelijk uit, maar uit de teneur van hun woordvoerder kan men concluderen, dat ook zij bij de stemming volgende week dins dag waarschijnlijk wel hun fiat aan de nieuwe wet zullen geven. Vergunningen Eer. moeilijk te slikken detail voor een deel van de Kamer was het niet uitkeren van een vergoeding aan vergunninghouders, die hun vergun ning hebben verpacht. De nieuwe wet zal deze verpachting onmoge lijk maken. Minister Veldkamp liet gisteren heel duidelijk blijken, dat hij niet voor een schadeloosstelling voelt. Wel toonde hij begrip voor de gedupeerden. „Ik heb van die geval len in mijn familie", merkte hij op. „Ik heb verpachters bij mij aan de deur gehad, ze bellen me op of ze schrijven me brieven. Maar het kan echt niet. De pacht- contracten zijn nietig. De overheid heeft zelfs geen morele verplichting toe schadeloossteling," aldus de be windsman. In Afrika minder Franse soldaten De Franse minister voor de Strijd krachten, Pierre Messmer, heeft gis teren in Parijs bekendgemaakt dat de Franse strijdkrachten in Afrika de komende negen maanden van 27.800 man zullen worden terugge bracht tot 6.600 man. Hij zei dit tijdens eeen lunch die door journa listen was aangeboden. De maatre gel betekent demobilisatie voor on geveer 10.500 Afrikiaanse soldaten. Behalve de 6.600 man die in Afrika blijven, zal de elfde Franse infan teriedivisies in Frankrijk gereed ge houden worden om in noodgevallen binnen enkele uren in Afrika te kunnen worden ingezet. Nieuwe onrust in Zuid-Vietnam In de aan de Zuidvietnamese oost kust gelegen provincie Binh Dinh is een avondklok ingesteld, nadat zich het afgelopen weekeinde in de pro vinciale hoofdstad Goei Nhon nieuwe onlusten hadden voorgedaan, waar bij drie doden en zestien gewonden vielen. Generaal Ngoejen Hoe Co, het hoofd van het tweede tactische dis trict. waartoe Bindh Dinh behoort, heeft besloten de maatregelen waar in de noodtoestand voorziet, strikt toe te passen. „Het leger heeft bevel gekregen, met kracht op te treden als de toestand dat vereist", aldus generaal Co. Waarnemers wijzen erop, dat de acties tegen de regering in de steden Goei Nhon en Banne Thoetot (welke plaats verleden week het toneel was van een opstand van bergstammen) vrijwel zijn samengevallen. MAAKT U VLOT WEER FIT! Migraine? Kiespijn? Griep? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. De uiterst fijne poeder deeltjes worden onmiddellijk door het bloed op genomen èn... geven dus onmiddellijk verlichting! Witte Kruis poeders bevatten een speciale kom- binatie van uiterst werkzame bestanddelen die: pijnstillen, koortsweren, opwekken. Wetenschappelijk beproefd. Bovendien: géén salicylzuur.dat vaak „maag klachten" ver- oorzaaktl Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! (Van onze correspondent in Bonn) Minister-president Marijnen en minister Luns van Buitenlandse Za ken zijn vanmiddag om twaalf uur aangekomen op het vliegveld Wahn voor een tweedaags bezoek aan hun ambtgenoten in Bonn. Ze werden op het vliegveld door bondskanselier Erhard en minister van Buitenland se Zaken Schroder ontvangen. In de loop van de middag hadden achtereenvolgens een bespreking met de bondskanselier in diens ambts woning en een beleefdheidsbezoek aan president Heinrich Lübke plaats. Om kwart over acht vanavond be gint een diner, dat kanselier Erhard zijn Nederlandse gasten aanbiedt. Weer gesprek Morgenochtend leggen de beide Nederlandse ministers een krans bij het eremonument ln de Bonn Hof- garten. Daarna worden ze ln het stadhuis door burgemeester dr. Da- Advertentie HOUTWORM BESTRIJDING 20 jaar garantie niels ontvangen. Vervolgens staat 'n helikoptervlucht naar Koblenz op 't programma. In Koblenz zal het ont bijt worden gebruikt. Diezelfde mid dag volgt een laatste bespreking met kanselier Erhard in diens ambtswo ning. 's Avonds bieden de Neder landse gasten een diner aan in ho tel Koningshof, waar de ministers met hun raadgevers ook logeren. Vrijdagmorgen hebben de Neder landse bezoekers een ontmoeting met de Duitse en internationale journa listen. In de loop van de morgen keert het gezelschap daarna van het vliegveld Wahn weer naar Neder land terug. Gelukkig moment Bondskanselier Erhard verklaarde kortgeleden, dat dit Nederlandse be zoek louter een tegenbezoek was naar aanleiding van de besprekingen, die hijzelf, samen met de minister van Buitenlandse Zaken Schroder in het vroege voorjaar in Den Haag heeft gehad. Dit mag dan waar zijn, het tegen bezoek kon haast niet op een ge lukkiger ogenblik plaatshebben. De bondsregering is immers bezig met het zoeken naar een oplossing voor de impasse waarin de besprekingen over de Europese samenwerking ge komen zijn. En in de Europa-con ceptie van Erhard is het Nederland van minister Luns een van de moei lijkst te nemen hindemissen. Uit scheepvaartkringen in Bulk Cariers zei, dat zijn maat- New York is vernomen dat de schaPPÜ wel is benaderd als mogelij- Griekse reder Stavros Niar- 1? maar nlet op het aanbod chos een koper zoekt voor zijn vloot van zeventig schepen voor 260 miljoen dollar in con tanten. Een woordvoerder van de Trans oceanic Marine, de belangrijkste vestiging van Niarchos in Amerika, weigerde commentaar. Woordvoer ders van diverse scheepvaartmaat schappijen menen echter begrepen te hebben dat er „zwaar wordt on derhandeld" tussen Niarchos en de Marine Transport Lines, een Ame rikaanse maatschappij die zelf veer- I tien schepen bezit en over de gehele wereld nog zestig andere in dienst heeft. Ook de president van Marine Transport in New York weigerde commentaar. Een woordvoerder van National ingegaan. De vloot van Niarchos bestaat uit super tankschepen en schepen voor gestorte lading. De verkoop van deze vloot zou de grootste verkoop zyn die ooit in de geschiedenis van de koop vaardij is voorgekomen. Reële vorm Gisteren raakte een zware I spoor. In de berm vrachtauto uit Groningen tussen werd een boom Breda en Tilburg uit het rechte waarna de wagen e an de weg I ontworteld. :n deel van cafetaria zicht verwoestte. Een de aangerichte Vijftien maanden wegens verraad Een 23-jarige Westberiynse studen te, Antje Stecker, is tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zij de Oostduitse autoriteiten inlichtingen had verstrekt over me destudenten, die zich bezig hielden mef het graven van tunnels voor vluchtelingen uit Oost-Berlyn. Zij verkreeg daarvoor behalve 1.700 mark en een fototoestel ook de vrijlating van haar verloofde, die in Oost-Duits land al tien maanden in de gevan genis zat wegens pogingen tot ont vluchting. In West-Berlijn is hy nu tot dezelfde straf als zijn meisje'ver- 1 oordeeld. GROENEN-DINER MET WORMEN Walgelijke „test" correspondent) (Van De groentijd bij de Delftse Rooms- Katholieke studentenvereniging Sanctus Vergilius is vrijdag j.l. af gesloten met een gezamenlijke maal tijd voor ongeveer 70 kandidaat leden. jjn groepjes van vijf of zes werd men aan tafel genodigd waar een „levende maaltijd" werd aange richt: wormen met sla Het verorberen daarvan zou als voorwaarde zijn gesteld voor de toe lating van het lidmaatschap van de vereniging. Het was namelijk niet de eerste maal dat een dergelijk ge recht was samengesteld, het vormt al zes jaar het slot van de ont groening. Hoewel het verorberen van de maaltijd wel als voorwaarde was gestald voor toelating tot het lid maatschap was dit slechts een mid del om de jongelui op de proef te stellen. Zouden zij hardnekkig wei geren dan zou er niets zijn gebeurd. Men zou hun houding meer op prijs hebben gesteld dan wanneer zij be zweken zouden zijn voor de sterke aandrang die op hen werd uitge oefend, aldus reageert de studen tenvereniging. Een halsstarige weige ring de wormen in hun maag te laten glijden zou het bewijs vormen dat zij de ontgroening met succes hadden doorlopen Het bestuur van Sanctus Vergilius zei ons desgevraagd niet in te zien dat hiermee een exces is geschapen. Ieder jaar worden met een derge- CP AUTOMATIC ACH TOASTER f69.50j lijke maaltijd de foeten op de proef gesteld of „ze hun gevoel voor zonde normen ook onder invloed van anderen, die hen tot andere gedach ten willen brengen blijven behou den". De weigering van de wormen- dis zou voor bestuur het bewijs zyn dat de ontgroening succes heeft ge had en niet omgekeerd. Een weldenkende zou bijvoorbeeld hebben kunnen aanvoeren op vrij dag geen vers vlees te willen eten Vrijspraak voor Nitschke gevraagd In het proces tegen Richard Nit schke en vier andere SS-mannen die wegens massamoord op Poolse joden terechtstaan, heeft de verdediger van do 66-Jarige hoofdbeklaagde giste ren vrijspraak gevraagd, omdat vol gens hem niet bewezen is, dat de op bevel van Nitschke doodgeschoten Joden uitsluitend wegens hun ras moesten sterven. Volgens de advo caat zouden vele van de slachtoffers als verzetstrijders de veiligheid in het door de Duitsers bezette gebied in gevaar hebben gebracht De openbare aanklager had eerder tegen Nitschke levenslange gevan genisstraf geëist wegens moord in vier gevallen en vijftien jaar gevan genisstraf wegens medeplichtigheid aan moord op 7.600 joden. De verdediger van Nitschke betoog de dat ingeval de betrokken joden tot de verzetsbeweging hadden be hoord, zijn cliënt slechts dood door schuld ten laste kon worden gelegd, waarvoor de termijn intussen Jaard is. Hij noemde Nitschke „het slachtoffer van een misdadig stelsel". Erhard heeft De Gaulle beloofd met zyn regering nieuwe plannen te zullen uitwerken, die het mogelijk moesten maken binnen afzienbare tijd tot een reële vorm van politiek samengaan te komen. Niet alleen binnen de landen van de E.E.G., maar zo mogelijk ook met de Scan dinavische landen. Maar de Nederlandse regering heeft zich altijd nog voor een deel genootschap van de Britten in de strijd geworpen. Een van de belang rijkste redenen hiervoor is wel, dat Nederland voor een sterke as Parijs- Bonn bevreesd is, en het gewoon uit veiligheidsoverwegingen nuttig acht, dat ook Engeland als politieke Euro pese grootmacht bij het verbond wordt betrokken. Door de toetreding Engeland zou immers het klas sieke, Europese evenwicht, dat onder de Frans-Duitse as dreigde te ver pletteren, zijn hersteld. „Persconferentie" van Bidault (Van onze correspondent in Parijs) Dc voormalige Franse minister president en opperleider van de O.A.S., Georges Bidault, die sinds enkele maanden in Brazilië politiek asiel geniet, heeft kans gezien gis teren in Parijs een persconferentie te geven. Een persconf eren tie die h(j echter zelf niet bijwoonde, doch waarop hij. via een wire-recorder, de ongeveer twintig journalisten niettemin meedeelde dat hij, in weerwil van verklaringen die een Braziliaanse krant hem had toege dicht, geenszins van plan was zich uit dc actieve politiek terug te trek ken. Integendeel Bidault toonde zich bereid om na de val van de vijfde republiek in Frankrijk de hoogste politieke verantwoordelijkheden te aanvaarden. Deze „belangrijke" toezegging had Bidault vorige week in Brazilië aan een magnetofoonband toevertrouwd die de directeur van een rechtsextre- mistisch tijdschrift vervolgens naar Frankrijk vervoerde.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15