TEMPELDESGELOOFS: TOERISTEN-MAGNEET Veroordeelde nazi nog op vrije voeten I NOTRE DAME DE PARIS: 800 JAAR Bewogen9 boeiende historie Duidelijke taal Geslaagde proef van de TSR-2 SOCIALISTEN BOEKEN WINST IN DUITSLAND Chefarme ,4 Moskou verbiedt handel met elf Britse firma's Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 september 1964 Vijfde blad no. 31377 (Van onze Parijse correspondent) Een 21-jarige handelaar in verdo vende middelen, Bernard Napoli, is in Mineola, staat New York, tot 63 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Persoonlijk heeft hy tieners met he roine ingespoten om hen aan dit goedje te verslaven. De rechter, Aaron Goldstein, voegde hem toe: „U behoort tot het laagste gespuis van deze aarde en verdient in de gevangenis weg te rotten". der Koningen. OFSCHOON het natuurlijk moeilijk is de leeftijd van een monument waaraan genera ties lang gewerkt werd en datstrikt ge nomen, eigenlijk nog altijd niet helemaal vol tooid is op een paar maanden en zelfs jaren nauwkeurig te bepalen, is nu toch maar vastge steld dat de Notre Dame de Paris dit seizoen haar 800ste verjaardag viert. Wie zijn vinger nu juist op dit kalenderjaar gelegd heeft is ook nog een mysterie, dat zich overigens wel harmonisch jubileum dat nu het record- antal van één bovenste etage heeft oen liften. Het is waar óók dat als leristenmagneten, sedert onheugly- tüden Eiffel en Notre Dame een er vinnige dan edele strijd aan leveren zijn waarbij beide tegen- tanders elkaar hoogstens enkele ienduizenden bezoekers gewonnen -en. Waar ook dat Eiffel de laatste iren net even vóór bleef liggen. Een chterstand van de Notre Dame dus r een exclusief jubileum van et stalen monster natuurlijk ge- lakkelijk nog zwaarder geaccentu- erd zou dreigen te worden. Maar m op grond van die verschillende mstandighden nu te willen insinu- ren dat de Notre Dame voor een leine correctie of afronding van aar leeftijd die men, onvrien- elijker, zelfs als geschiedsvervalsing ïag omschrijven niet uit de weg du zijn gegaan is wellicht slechts én stap die wij persoonlijk niet- smin halsstarrig zullen blijven wei eren te doen. Legers van slaven stortten sweet... Maar ook indien ge die twee nul- ai achter het cijfer acht van haar adérdom misschien niet helemaal liver rond mocht achten, dan blijft t geschiedenis van de Notre Dame och nog altijd lang, boeiend, rijk levendig genoeg om er weer eens iten een wijle bü stil te staan. Evenmin als Rome werd natuur- k de Notre Dame enkel met een loek en een zucht en in één dag sbouwd. Op dat eilandje tussen de Eide Seines armen waar Parijs, on- de naam Lutetia indertijd gebo- werd, stond voor de Notre Dame verrees, in de Romeinse tijd, it een tempel van Jupiter en daar- nog een anders Godshuis. Toen ie laatste Romeinse kerk op haar Eurt ook met de grond gelijk was Emaakt, kon, op last van bisschop aurice de Sully die als slaaf ge wen werd, in. 1163 met de bouw m de Kathedraal worden begonnen ie bouw heeft toen, in eerste aan- g (Want met de beide torens is en nog altijd halverwege blijven eken), al anderhalve eeuw ge- nurd. Hele legers van slaven en arbei- trs hebben tonnen zweet gestort, a gedurende vijf generaties steen ok op steenblok te stapelen, ramen construeren, poorten te bouwen, indbeelden te plaatsen, gekleurde asramen aan te brengen. Men seft veel lyrisch gesproken over het ïeilig geloof" dat bergen verzet cn ithedralen bouwde. En wie zal dur- En ontkennen dat dat christelijk Eloof zich in de Notre Dame een er indrukwekkendste monumen- heeft geschapen. Maar wanneer de bouwmeester jjens naam zich in de nacht der Öen heeft opgelost door dat ge- of zo krachtig werd gedreven dat ijn geest de conceptie gedurende Ele generaties kon blijven dragen, mag men de vakbekwaamheid die duizenden schilders, beeld' lowers en arbeiders toch zeker even in uitvlakken. En het is vooral el het gebrek aan zulke middel- Owse artisan-kunstenaars w r bij name niet een bekend leven, dat de bouw van eer De Notre Dame, van voren gezien. eenkomstige collectief kunstwerk daag onmogelijk zou maken. Gm van de kosten dan nog ir niet eens te spreken. In die tijd hoef de de kerk op een paar biljetjes niet te kijken. Half Parijs was gendom van het bisdom, en met de huur van die huizen, plus het tol geld dat bisschop De Sully op vele bruggen en wegen mocht heffen, is de constructie van de Notre Dame goeddeels bekostigd kunnen worden. En derde bron van inkomsten voor aanbouw was dan ook nog het boetegeld dat vermogende zondaars stortten in de kas Monstrueuze zwelgpartij Toen de Notre Dame, volgens de huidige kalender, dus zo omstreeks acht eeuwen geleden kon worden in gewijd, zag de kathedraal er niette min van binnen en van buiten wel heel anders uit dan tegenwoordig. De duiven en het gemotoriseerde ver keer van Parijs hebben de gevels nu hun vuildonkere kleur verleend en tot dusver heeft men, uit vrees voor de coccobacilose of wel de „muur ziekte", de Notre Dame, in tegen stelling met andere monumenten, nog geen verfrissend sopje durven voegt naast de talloze andere duisternissen en geheimzinnigheden waarmee het verleden van Frankrijks meest illustere zo niet oudste en grootste kathedraal omgeven wordt. Er zijn boze tongen die zich niet ontzien te lis pelen, dat de Notre Dame niet wilde achter blijven bij de Tour Eiffel die, met de officiële documenten over feestelijke inhuldigingen in de stalen vuist, waterdicht bewijzen kon, dit jaar driekwart eeuw oud te zijn geworden. Indertijd waren die muren echter bont geschilderd, terwijl ook het in terieur vrij was van de serene inge togenheid die hier thans heerst. In getogen kon men de gelovige ge meente toen trouwens ook moeilijk i altijd noemen. Niet alleen dat de Notre Dame gedurende de hele dertiende eeuw het centrum was permanente kermis waar beren hun kunsten vertoonden, waarzegsters haar waarheid zegden onstuimig werd feest gevierd. Ook binnen de muren ging men voor de uitdagende maskerades niet uit de weg. Denk aan het feest der gekken dat tussen Kerstmis en Nieuwjaar werd gevierd, en waarbij de geeste lijken hun schertsbisschop kozen die, gezeten op een ezel en in gezelschap i papegaai, de kerk binnen reed om voor het aangezicht der ge knielde gelovigen dan een pseudo- preek af te steken die culmineerde 'ens dat alle kerkgangers de leverziekte, kiespijn en de schurft mochten krijgen. Tegen het nieuwe jaar werd de gelegenheidsbisschop voor zijn wangedrag en verwensin gen niettemin gestraft, doordat hij door de overige geestelijken die zich achter mombakkesen van zwijnen, geiten en ezelskoppen verborgen, de kathedraal weer werd uitgejaagd,, mee dan ook het kwade voor jaar weer was verbannen. Een vooruitzicht en een zekerheid die dan binnen de gewijde muren na- tuurlijk met een even monstrueuze .velgpartij bekroond moest worden aarvoor tonnen wijn eh bergen orst de kathedraal werden binnen- ssleept. Van die uitgelaten stijl aarin het gelovige volk in die jaren zyn godsdienstige gevoelens beleed, kan men intussen ook vandaag nog de sporen van de kathedraal her kennen in de vorm van de honder den duivels, heksen, apen, bokken anders: beesten in steen waarmee gevels en de daken zijn versierd. De Notre Dame heeft sindsdien in al die eeuwen ook nog heel wat andere opwindingen, naast plechtige ceremonieën gekend. Ze heeft, met haar twee onvoltooide torens op brandstapels neergekeken waarbij heksen, slechtaards, afvalligen ei Hugenoten in de vlammen der ge rechtigheid vergingen. De kathe draal heeft als universiteit en volkslierberg dienst gedaan. Er den koningen en zelfs keizers, der wie Napoleon en Henri VI Engeland, gekroond en gezalfd. De revolutie heeft het ook op haar kos ten bont gemaakt met haar beelden stormen en koppensnelleryen van heiligenbeelden, alvorens de gewade ruimte tot tempel der rede werd uit geroepen. En de Notre Dame heeft ook als opslagplaats en wapendepot gefungeerd. Napoleon heeft de ka thedraal tenslotte weer in haar oude waardigheid hersteld, en daar is 't sedertdien dan bij mogen biyven. Een waardigheid die nochtans niet uitsloot, dat de Notre Dame nog al tijd maar moeilijk de zon van Eif fel's massale toeristensucces in het wate- van de Seine kan zien sche nen. Reden waarom dan ook deze minder (aanvechtbare) 800ste ver jaardag dit jaar met niet minder op hef en tralala moest worden gevierd. Advertentie Engelands geheime luchtwapen, de laag vliegende TSR-2, gebouwd door de British Aircraft Corporation, met het vermogen en de snelheid van een geleid projectiel, heeft met suc ces zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel is de opvolger van de „Canberra" welke deel uitmaakt van de Britse nucleaire bomeskaders. De TSR-2 is niet alleen een com binatie van jager en bommenwerper maar vormt een zeer gecompliceerd wapen op zichzelf. Het is bestemd om met de snelheid van bijna het geluid niet ver boven boomhoogte te vliegen en zodoende onzichtbaar door het vijandelijke radarnet heen te dringen. Het kan zowel atoom- als gewone bommen meevoeren. De maximale snelheid is 2400 kilometer per uur en het werk van de piloot en de navigator kan gedurende de vlucht geheel door middel van een computer worden uitgevoerd. Het is het duurste militaire vliegtuig, dat ooit in Engeland is gebouwd en waarschijnlijk het meest formidabele. Het heeft een zeer lange neus en korte vleugels. Het wordt reeds een bemande raket genoemd. Dit is de eerste TSR-2 van een reeks van 50 welke in 1966 aan de Royal Air Force zal worden afgeleverd en tot 1980 zal kunnen worden gebruikt. De kosten van deze order bedragen tus sen de 4 en 5 miljard gulden. Het is niet uitgesloten dat de Royal Air Force de besteling van de TSR-2, welke 100 ton weegt, zal verdrievou digen. Met de bouw waren vier jaar Nauwelijks een jaar voor deWest- duitse bondsdagverkiezingen hebben de socialisten bij gemeenteraadsver kiezingen in de deelstaten Noord ry n-Westf alen en Neder-Saksen, waar bijna een derde van de West- duitse kiezers woont, duidehjk suc cessen geboekt. Overigens hield de ontwikkeling van een vooruitgang der grote partyen ten koste van de kleine groeperingen aan. In het sterk geïndustrialiseerde Noordryn-Westfalen waar 76,1 proc. van de kiezers naar de stembus kwam (tegen 78,2 proc. in 1961) kre gen de socialisten 46,6 proc. van de stemmen, of 5,9 proc. meer dan in 1961. De christen-democraten gingen achteruit van 45 tot 43,1%, terwyi ook hun coalitiegenoten in de bonds regering, de (liberalen) Vrije demo craten, verliezen leden waardoor zy van 10,2 op acht procent kwamen. In Neder-Saksen was de opkomst ook geringer dan die in 1961 (74,9 proc. tegen 77.4 proc.) De sociaal-de mocraten zagen hier hun stemmen percentage van 38.8 tot 43.2 proc, sty gen. De christen- democraten kwamen dankzy een winst van 9,3 proc. op 37,5 proc., terwyl het stem- menaantal van de Vrije democra ten van 6,9 tot 9,4 proc. toenam. De grote verliezer was hier de Vluchte- lingenparty, die van 8,4 op drie proc. i kwam. Geen rassenrelletjes, concludeert Hoover De directeur van de Amerikaanse FBI, Edgar Hoover, heeft president Johnson een rapport doen toekomen over de relletjes die onlangs plaats vonden in New York (Harlem), Phi ladelphia, Rochester en in een aan tal plaatsen in New Jersey. Volgens Hoover kan niet worden gesproken van rassenrelletjes in de ware zin van het woord, ofschoon de spanningen tussen blank en zwart wel een rol by ongeregeldhe den speelden. Het waren echter nooit betogingen van gekleurden tegen blanken of omgekeerd, aldus Hoover, die hier nog aan toevoegde dat de Amerikaanse communistische party niet officieel by de botsingen be trokken schynt te zyn ook al had men by enkele gelegenheden com munisten gesignaleerd. President Johnson gaf de FBI za terdag opdracht een opleidingspro gramma te organiseren om alle Ame rikaanse politieorganisaties de be- strydingsmethodes van opstanden by te brengen. NOTRE DAME die de eeuwen trotseerde, als achtergrond voor Paul de Clo chard. die ook heel wat jaren meeliep Aai 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! De Sowjet-Unie handel met elf Britse firma's te ver bieden omdat de door Moskou uitge wisselde Londense zakenman Grevil- le Wynne, die, beschuldigd van spio nage, destyds door de Russen tot ge vangenisstraf werd veroordeeld, daarby betrokken is. De Russen zyn woedend over een twee weken gele den in een Engels zondagsblad door Wynne gepubliceerd artikel, dat zij beschouwen als een aansporing tot spionage. Wynne schreef: „Ik bleek de juiste man op de juiste plaats en op het juiste tydstip te zyn. Ik geloof dat de meeste Britse zakenlieden met myn ervaring net zo gehandeld zou den hebben". Het doel van de Rus sische zwarte lyst is Britse zaken lieden af te schrikken om iets te maken te hebben met de Britse ge heime diensten. Verwacht wordt dat de Russische handelsmissie in Londen de firma's binnenkort officieel op de hoogte zou stellen van het verbod. Wynne is in april van dit jaar door de Russen vrijgelaten in ruil door de Engelse gepakte Russische topspion die zich Gordon Lonsdale noemde, maar die in feite een Rus- sche naam draagt FREIHERR VON RUFFIN POOGT STRAF TE ONTGAAN (Van onze correspondent in Rome) Met juridische haarkloverijen en gesteund door invloedrijke re laties probeert Franz Freiherr von Ruffin zijn straf te ontgaan. En tot nu toe met succes. De affaire-Ru ff in behoort daarmee tot die lange reeks justitiële misgrepen, na de oorlogsjaren, die niet mee helpen de naam van de Duitse rechtsprekende macht te rehabili teren. Begin april 1945 stormen in het oosten van Tsjecho-Slowakye zes Russische velddivisies op de zesde divisie jagers van de Wehrmacht af. Feldwebel Hubert Kliiger geeft het bevel 200 meter terug te gaan, waar door de rest van de divisie voor omsingeling kan worden behoed. Klügel is dan al vyftien jaar in het leger en behalve van het Duitse kruis in goud en het yzeren kruis de trotse drager r van nog enkele andere onderscheidingen. Voor hij het besluit tot de „frontcorrectie" neemt, overlegt hy eerst met de beide aanvoerders van het hem flankerende SS-jagerregiment. Als de commandant van dit regiment, Franz Freiherr Von Ruffin, van het gebeurde hoort, laat hy Klügel by zich komen, tezamen met de beide SS-aanvoer- ders. Als Von Ruffin de drie man nen heeft gevraagd wie van hen de oudste van dienst is, komt Klügel naar voren. De Freiherr brult dan: „U bent gearresteerd. Ik laat u ogenblikkelijk doodschieten". Het SS-regiment formeert dan een vuur peloton en Klügel wordt zonder verdere vorm van proces op een akkerlandje neergeknald. Von Ruffin wordt door do ge allieerden gevangen genomen. Als hy uit het kamp weer op zyn land goed Wasthorst in de buurt v. Ham burg terugkeert, zwijgt hij over het lot dat hy Klügel heeft aangedaan. Noch de ouders van de Feldwebel, noch het Rode Kruis zyn ooit van zyn dood op de hoogte gesteld. Een ooggetuige van de fusillade kwam evenwel ongeveer acht jaar geleden weer boven water en meldde de gang van zaken aan Klügels ouders. Dezen namen ogenblikkelyk een advocaat in de arm, die op 2 april 1957 een aanklacht wegens doodslag tegen Von Ruffin indiende. De advocaat vain Von Ruffin eiste daarop van Klügels ouders, dat zij de getuige zouden terugne men. Gerhard Paasche, op het ogen blik 45 en koopman in Brunswyk, werd door Von Ruffins advocaat van beschuldigd „Oost-agent" te zijn, een betiteling waarmee men uit de nood van de Duitse tweede ling een deugd makend, iedere tegenstander aanvankelijk wel ver dacht kan maken. Von Ruffins ad vocaat liet de ouders van Klügel bovendien weten dat „niemand mee gediend was" als het tot proces kwam. Mocht Von Ruffin i worden veroordeeld, dan hoefden zy ,niet op genoegdoening" te rekenen. Werd Von Ruffin vrijgesproken dan dit „voor de familie nadelige gevolgen hebben". Anderhalf jaar Ondanks deze dreigementen vond het proces doorgang. Tegen de kroongetuige Paasche bleken die in gebrachte beschuldigingen niet houdbaar en Freiherr Von Ruffin werd op 31 augustus I960 wegens doodslag tot achttien maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hoewel deze veroordeling nu vier jaar ge leden werd uitgesproken, is de Freiherr nog steeds op vrye voeten. Von Ruffins advocaat bombar deerde de justitie van het land Sleeswijk-Holstein, onder welks juridictie de zaak valt, met verzoe ken om revisie, genade, opschorting de straf enzovoort. De justitiële molen maalde deze papierwinkel extra traag. De verzoeken om ge nade werden namelijk ingediend door vooraanstaande persooniyk- heden in het land, allen vrienden en bekenden van Von Ruffin, en door „een zeer hoge kerkelijke autoriteit". (Het ministerie van justitie te Kiel weigert de namen bekend te maken). Op 31 oktober 1963 tenslotte wees het Oberlandesgericht in Sleeswij k alle ingebrachte bezwaar schriften van de hand. Het verzoek schrift van de „hooggeplaatste per- soonlykheden" bleef over. Het werd tot nu toe om onduideiyke redenen nog niet in behandeling genomen en zolang dit niet is gebeurd, biyft de Freiherr vrij. Een pikant detail in de hele iydensgeschiedenis is dat Von Ruf fin onder meer aan de gevangenis ontsnapte, toen hem in 1961 uitstel van straf werd verleend nadat hy had aangevoerd dat hy zyn oogst moest binnenhalen, die anders op zijn grote landgoed verloren gaan. In een uitvoerige beschouwing over de justitie in de Bondsrepu bliek merkt de Süddeutsche Zeitung (los van het geval Von Ruffin) onder meer op: „Er was allang geen werkelijke onafhankelijkheid binnen de Duitse justitie toen onder haar ogen massamoorden op Rus; Polen, joden, geesteszieken en poli tieke tegenstanders konden worden begaan. Ook nu weer staat de straf rechtspraak bijzonder weinig vrij tegenover de politieke stromingen van onze tijd". Het blad noemt als enkele speci fieke gevaren die de Duitse justitie hedreigen: inkapseling, overgevoe- ""held voor kritiek, een onbewege- lyk conservatisme en een overdre ven benadrukken va zekerheid ten koste tigheid. van die jonge, belegen, oude l Edammer, Goudse of Leidse kus j

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9