Steeds betere verhouding Oostenrijkers - Tsjechen kunst Maar „stadsgesprek" in Praag werd min of meer mislukking Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 september 1964 Vierde blacl no. 31377 (Van onze Weense correspondent) Sinds enkele maanden worden er pogingen in het werk gesteld de betrek kingen tossen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk via de moderne communi catie-middelen te verbeteren. Het begon met een gezamenlijk televisiepro gramma in het Tsjechische stadje Nikolksburg. Hier trad een Oostenrijkse conferencier op die nog draaglijk Tsjechisch sprak en een aardige sketch ten beste gaf, daarna volgde een Tsjechische toneelspeelster die hetzelfde niet minder verdienstelijk in het Duits deed. Paul Hörbiger zong een Tsje chisch liedje en een bekende Tsjechische tenor Uet een opera-aria horen. Afwisselend werden Oostenrijkse en Tsjechische volksdansen gedemon streerd en volksliederen gezongen. Men dronk een glas wijn en de stemming was prettig. N.T.B. en sluiting der Ruteckszaken (Van onze Weense correspondent) Ofschoon Godfried Bomans al héél wat van de wereld heeft gezienis hij nog nooit in Wenen geweest. Toch wijst zijn genealogie langs zijn moeder in de richting van Oostenrijk. Wat hij als .gebrek in zijn opvoe- l" beschouwtvult hij nu aan door enkele dagen in de Oostenrijkse hoofdstad door te brengen, waar zo juist een serie van zijn beste feuile- tons in vertaling is verschenen. Hij houdt een lezing uit eigen werk voor de leden van de Neder land-Oostenrijk Vereniging alsmede het Oostenrijkse genootschap literatuur. Aan zijn muzikali teit valt weliswaar niet te twijfelen, r toch heeft hij uitdrukkelijk verklaard dat hij in de muziekstad Wenen „geen opera wil bijwonen, geen concerten, toneel etc. Die zijn >ok in Nederland. Ik zou graag wat rondboemelen door straten en café's en wat mensen zien". Die ontmoet hij overal. In de Nederlandse ambassade in de pers club, waar hij met de meest exo tische correspondenten praat, waar hij op z'n tijd piano (Chopin) speelt en waar hij een journalist 'iit Perzië op het schaakbord hoopt te „ver pletteren". Oostenrijkse journalisten hebben contact met hem opgenomen, zodat eruitvoerige interviews ver schijnen. De radio gaf een uitvoerig verslag in het journaal en op za terdag de beste televisie-avond zal hij op de televisiebuizen ver schijnen in gesprek met de meest bekende Oostenrijkse conferencier. Het bezoek kan niet lang duren, om dat Bomans op 5 oktober in ons land aanwezig wil zijn bij de pre mière van zijn opera. Advertentie Geef uw lievelingsvogel het beate: (Sluis verpakte vogelvoedere! Leden van Raad voor de Kunst Als leden voor de Raad voor de Kunst zijn benoemd: in de afd. Al gemene Zaken: prof. dr. C. Stuive ling te Hilversum, Th. B. M. van Eupen te Aoht en dr. J. A. de Ko ning te Utrecht. In de afdeling Beeldende Kunsten en Bouwkunst: A. Volten te Amsterdam, H. de Vos, I te Rotterdam: Kho Liang Ie te Am sterdam; B. Premsela te Amsterdam. C. H. de Bever te Eindhoven, drs. R. W. D. Oxenaar te Arnhem en prof. A. A. J. Troost te Nuenen. In de af deling Filmkunst: Th. van Haren Noman te Amsterdam: W. F. G. Gerdes te Laren (N.-H.) en dr. H. Visscher te Heemstede. In de afde ling letteren: D. Frenkel Frank te Amsterdam, H. A. Gomperts te Am sterdam; mevrouw H. van Lelyveld- Haasse te Amsterdam en prof. dr. L. Brummel te 's-Gravenhage. In de afdeling muziek: J. Geraedts te ravenhage, O. van Hemel te Hilversum, J. Reuland te Almelo en L. Bonebakker te Hengelo. In de afdeling Opera en Danskunst: J. Duiveman te Bussum; mevrouw H. de Vries-Snoek te Amsterdam, H. Kox te Apeldoorn en E. P. Smit te Amsterdam. In de afdeling Toneel: an Paridon te Amsterdam, W. Bary te Tilburg en D. J. A. Geluk te Haarlem. Rubinstein contra moderne muziek De Amerikaanse concertpianist Arthur Rubenstein, die op het ogen blik een tournee maakt door Rus land, heeft verklaard een hekel te hebben aan elektronische en andere soorten moderne muziek. „De avant-gardetrucjes zUn even oud als de maniertjes van sommige ici aan het eind van de vorige t, die het haar tot hun schou ders lieten groeien en een heel arse naal van goedkope effecten gebruik ten, om in het gevlei te komen bij weinig eisend publiek", zo zei Rubinstein. Zjjn landgenoot, de pianist van Cliiburn, vond hij een fris, jong en oprecht kunstenaar, die een groot musicus belooft te worden als hij opgewassen is tegen de weelde van zijn vroege successen en hij hard werkt. „Ik ben echter bang voor de Rus sische pianist Sviatoslaw Richter", aldus Rubinstein, „Deze ongetwijfeld zeer grote kunstenaar is mijn tegen hanger. Vaak onderwerpt hij het werk dat hU uitvoert aan zijn eigen opvattingen en mijn enige doel is zo veel mogelijk de opvattingen van de componist te tonen". Concert Piet v. Egmond - Christiaan Bor Een uniek concert zal plaatsvinden onder auspiciën van het „Comité Kerkconcerten" in de Evangelisch Lutherse Kerk te Den Haag op dins dag 6 oktober a.s. De bekende orga nist van Amsterdams Concertgebouw Piet van Egmond zal dan een concert geven met medewerking van de 14- jarige violist Christian Bor uit Amsterdam. Christian Bor is de jongste uit een gezin met 5 kinderen. Alle kinderen speelden viool, vanwie de oudste Dick en de jongste Christian de meest begaafden zijn. Dick (19) is in het bezit van zijn solistendiploma en geeft vele concerten in Duitsland, waar hij zich tijdelijk gevestigd heeft. Beide broers begonnen reeds op 5- jarige leeftijd met hun vioolstudie: hun prestaties zijn verbluffend. Eni ge jaren geleden speelden zij voor de beroemde violisten Jehudi Menu- hin, David Oistrach, Arthur Gru- miaux en Isac Stern die zich allen zeer enthousiast over hun capacitei ten toonden. De 14-jarige Christian leerling van Herman Krebbers heeft in Amsterdam reeds enige concerten ge geven met Piet van Egmond en Feike Asma terwijl hij in december met orkest zal spelen in het Concertge bouw te Amsterdam. Het programma bevat werken van: Bach, Handel, Mozart, Mendelssohn, Reger. Naast orgelbegeleiding zal Piet van Egmond enige orgelsoll ten gehore brengen met als slot een im provisatie. Gouden jubileum Stephen Jansen Ter gelegenheid van het feit dat de dirigent Stephen Jansen zich vijf tig jaar geleden in Amsterdam als toonkunstenaar vestigde, zal op vrij dag 6 november in de N.H. Kerk te IJmuiden een jubileumconcert wor den gegeven. Aan dit concert werken de vier ko ren mee die door de heer Jansen nu nog worden gedirigeerd. Het zijn het Beverwyks Gemengd Koor „Zang en Vriendschap", het Christelijk Man nenkoor „IJmuiden", de Gem. Zang- eniging „Koorstudie Polyhymnia" uit Amsterdam en de Chr. Gem. Zangvereniging „Hosanna in Excel - sis" uit Oostzaan. Soliste is de so praan Corry Bijster. Voor de bege leiding zorgt de organist Adriaan Verschoor en de pianist Lou Ter voort Toch een stap in de goede richting Ofschoon het gebodene aan beide kanten geen hoog niveau vertoonde en alles binnen de grenzen van het lichte amusement bleef, was het toch na zoveel jaar eindelijk gelukt om op de t.v.-buizen een gezamenlijk programma uit te zenden dat door zijn menselijkheid, hartelijkheid en bescheidenheid opvieL Daar men dit eerste contact wil de verdiepen werd onlangs in het Wallenstein-paleis van Praag een zo genaamd „tv- stadsgesprek" gehou den waaraan ongeveer twintig Tsjechische journalisten, politici, kunstenaars en geleerden en eer zo veel Oostenrijkers deelnamen. Der gelijke stadsgesprekken zijn in Oos tenrijk traditie. Ze stellen aanhan gers van de meest uiteenlopende richtingen en partijen in de gelegen heid hun mening te zeggen over ac tuele problemen, waarbij ze tevens allerlei vragen kunnen stellen. In Tsjecho Slowakije is zo iets nog niet ingevoerd, wat wel begrijpelijk is voor een communistisch geregeerd land. Dit is wellicht de reden waar- ECHT WAAR, HET STAAT IN Hadden de ftlegaTe strijders van Putten door moediger te zijn 640 mensen van de dood kunnen redden? De beroemdste motorfiets ter wereld, de Harley Davidson leeft nog altijd. Toxi, Duits symbool van de Amerikaans-Duitse verbroede ring na de oorlog, trouwde met een Nigeriaan, die zelf niet weet, hoe oud hij is. Hoeveel kosten de peper dure Rolls Royces, waarin de ambassadeurs van Ghana rijden, u, Nederlander, per soonlijk? Is DMSO Inderdaad het grootste wondergeneesmiddel aller tijden? Een ridder kreeg van zes nozems een pak slaag - en van Panorama de grote zilveren medaille met oorkonde voor ridderlijkheid. zo boeiend is nu PANORAMA En er staat natuurlijk nog veel meer in het deze week verschij nende nummer van Panorama. Abonneer u voor slechts 40 cent per week door een brief kaart met uw naam en adres te zenden aan PANORAMA POSTBUS 1 HAARLEM dan krijgt u de eerstvolgende drie nummers cadeau! v-J om dit gesprek van anderhalf uur eigenlijk een teleurstelling is gewor den. Concrete punten Men wilde over de vraag discus siëren hoe de wederzijdse betrek kingen tussen de twee nabuursta- ten konden worden verbeterd. Di recte vragen werden echter alleen door Oostenrijkers gesteld en zij we zen ook op concrete punten waar verbetering mogelijk was. Maar de Tsjechische deelnemers beperkten zich tot het beantwoorden van de vragen en deden eigenlijk geen voor stellen. De tv-kijker had het gevoel, dat zij zich hun moeilijke positie bewust waren en daarom opzettelijk een defensieve houding aannamen. Het hoofdbestuur van de Ned. Toonkunstenaarsbond heeft, naar aanleiding van het sluiten van een aantal Rutecks-zaken een telegram gezonden aan de heer Zwolsman waarin het zegt dat de bond rekent op stipte nakoming van het con tract dat EMS-Continental met de musici heeft gesloten. Het hoofdbestuur heeft voorts een telegram gericht tot de minister van Sociale Zaken waarin het de be windsman verzoekt maatregelen te nemen ter bescherming van de Ne derlandse musici nu him arbeidster rein door de sluiting van Rutecks zaken steeds meer inkrimpt. Ge doeld wordt in de eerste plaats op het beperken van de afgifte van werkvergunningen aan buitenlandse orkesten. Onbekende Rubens te Berlijn Een Westberlijner blijkt in het be zit te zijn van een in 1598 door Ru bens gemaakt schilderij, dat „De bruiloft van Maria en Jozef" voor stelt. De eigenaar, die onbekend wenst te blijven, heeft zich bereid verklaard het schilderij te verkopen aan het gemeentebestuur van de Westduitse stad Siegen, waar Rubens werd geboren, „Maar niet voor een appel cn een ei", zo zei hij Indien het schilderij authentiek ls, zou het doek het tweede, vroegst bekende werk van de beroemde mees ter zijn. Het is gesigneerd met „P. P. Rubens, 1598", toen Rubens 21 jaar was. Het andere doek is een zelf portret uit 1597 toen de schilder zich in Italië bevond, voordat hij in het St.-Lucas Gilde van Antwerpen werd opgenomen. Op twee punten waren alle deel nemers het gloeiend eens met elkaar: de betrekkingen waren nog een jaar geleden slecht, ze worden nu lang zamerhand beter en ze dienen in de toekomst nog beter te worden. Ver volgens deden alle twee groepen be wust afstand van alle pogingen om elkaar te „bekeren". In hun concrete suggesties wezen de Oostenrijkers er op dat het vreem delingenverkeer van Oostenrijk naar Tsjecho-Slowakije is toegenomen en dat de Oostenrijkers vrijwel geen moeilijkheden ondervinden. Maar de regering in Praag zou haar eigen staatsburgers veel meer in de ge legenheid moeten stellen Oostenrijk te bezoeken. Een Oostenrijkse afge vaardigde, die al meer dan veertig jaar aan de Tsjechische grens woont en die aan de overkant veel familie heeft, illustreerde dit door er op te wijzen dat Tsjechen voor een pas poort 1000 kronen moeten betalen. Van Tsjechische kant werd hierop geantwoord dat de Oostenrijkse af gevaardigde niet goed geïnformeerd was. Verdere discussie bleek onmo gelijk. Schadevergoeding Ook andere mogelijkheden tot sa menwerking en menselijke contacten kwamen ter sprake zoals uitbreiding van de wederzijdse handel, uitwisse ling van studenten en ongehinder de verkoop van dagbladen, tijdschrif ten en boeken, maar de Praagse deelnemers gingen hierop niet na der in. Herhaaldelijk drongen de Oostenrijkers er op aan, dat de re gering in Praag voor het genaaste of geblokkeerde vermogen van Oosten- Mikgail Swetlow 61 jaar overleden De Sowjetrussische dichter en schrijver van toneelstukken Mikgail Swetlow is gisteren, in de leeftijd van 61 jaar, aan kanker overleden. Swet low heeft gedichten van Tsjechoslo- waakse, Poolse, Bulgaarse en Franse dichters in het Russisch vertaald. „De stad van Rembrandt" zo mogen wij Leiden gevoegelijk toch wel noemen? kan op een aantal gerenommeerde tekenaars bogen, die om beurten in het openbaar blijk geven van hun kunnen. Thans stelt Frans Pieck, die zijn atelier in Noordwijk heeft, een aantal van zijn al of niet rijkers een redelijke schadevergoe ding zal geven, zoals de regeringen in Boedapest, Sofia, Boekarest en Belgrado hebben gedaan. De Tjechi- sche deelnemers antwoordden, dat onderhandelingen hierover reeds aan de gang zijn, maar dat zij geheim moeten blijven. Dit alles werd met een strak ge zicht gezegd zonder een vleug van vriendelijkheid of een glimlach. Daarentegen gedroegen de Oosten rijkers zich ongedwongen. Over het geheel genomen was dit eerste tv-stadsgesprek een misluk king, maar het feit dat er een ont moeting tussen vooraanstaande mensen plaats had, is al een stap in de goede richting. Het is duide lijk gebleken dat men bij komende discussies een aantal thema's radi caal moet uitschakelen, bijvoorbeeld over de Tsjechische geschiedenis on- de de Oostenrijkse monarchie en on der het Hitler-regime. gekleurde tekeningen ten toon in de gezellige Taveerne Tastevin aan de Beestenmarkt 14, o.a. uit de directe omgeving van Leiden (Katwijk. Noordwijk Noord wij kei hout enz.) en uit foego-Slavië (Serajewo, Du- brownik), alsmede enige protret- ten, o.a. van mohammedanen. Zij zijn meestal vlot gedaan, alhoe wel wij het portretgenre minder kunnen waarderen. Hierboven een aardige im pressie uit Noordwijk, waaruit blijkt, dat Frans Pieck mogelijk heden bezit, welke aandacht voor zijn verdere groei rechtvaardi gen. Haarlem-Salzburg wisselen cultuur Vandaag opent in Salzburg de wet houder van Onderwijs en Kunstzaken ha Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, de „Haarlemmer Kulturtage-Salzburg 1964". Deze acht dagen ln beslag ne mende kunstmanifestatie wordt ge houden in het kader van een ln 1963 begonnen culturele uitwisseling tus sen Haarlem en Salzburg. Het programma omvat een expo sitie van werken van Herman Kruy- der, twee orgelconcerten van de stadsorganist Albert de Klerk, waar van één met medewerking van de alt Aafje He ij nis, voorts dagelijkse caril lonbespelingen op een rijdende bei aard door de stadsbeiaardier Arie Pe ters en een voorstelling van de film ..Fanfare" van Bert Haanstra als mede van een aantal korte films van Van der Horst, Frans Dupont, Hat- tum Hoving en Haanstra. De Haarlemse bloemenmeisjes zul len eveneens enige dagen de gast zijn van het Salzburgse stadsbestuur. Op 6 oktober wordt besloten met een concert van het Mozarteum - Orkest onder leiding van Henri Arends met Sas Bunge als solist in Henkemans „Concert voor piano en orkest. Veiling collectie Spencer-Churchill Gisteren is in Londen de kunstcol lectie onder de hamer gekomen van wijlen captain E. G. Spencer-Chur- chill, een neef van sir Winston die op 24 juni van dit jaar overleed, in de ouderdom van 88 jaar. Het is de be langrijkste Engelse kunstcollectie ooit geveild. De eerste dag werd meubilair ge veild, met een opbrengst van 46.489 pond. Vandaag en morgen wordt deze veiling voortgezet en op een latere datum komen 500 oude meesters en andere werken aan bod. Bijna alles wat in het huis van de overledene te North wick Park stond wordt verkocht. Het venduhuis Chris- tie verwacht een totaalopbrengst van tussen de een en twee miljoen pond sterling. Finse expositie in Delft De ambassadeur van Finland in ons land, de heer Digurd Numers, heelt gistermiddag in het gebouw voor bouwkunde der Technische Hogeschool in Delft een aan zyn land gewijde expositie van het Delfts bouwkundig studentengezelschap „Stylos" geopend. De tentoonstelling is samengesteld door studenten die in de afgelopen zomer een excursie naar Finland hebben gemaakt. Zij bestaat uit schetsen, architectonische tekeningen en foto's. Te Lage Vuursche zijn giste ren de „Nipkow-schijven" van de stichting „Prijs van de tv-kri- tiek" uitgereikt aan Kees van Langeraad van de NCRV en aan de KRO-televisierubriek Brand punt. Nico van Vliet, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is, complimenteert Kees van Langeraad. Nieuwe uitgaven De aanslag op Hitier, doo* Paul Berben, uitg. Nederland's Boek huis, Tilburg Deze zomer was het twintig jaar geleden, dat de ko lonel van het Duitse leger Claus graaf Schenk von Stauffenberg door een bomaanslag in Hitiers hoofd kwartier het Duitse volk en de we reld van de tiran poogde te verlossen. De aanslag mislukte en Hitier werd slechts licht gewond. De gevolgen wa ren voor de samenzweerders cata strofaal: de meesten werden gegre pen en, ten dele na zware mishan deling, geëxecuteerd, terwyl hun fa milieleden in de gevangenissen van de Gestapo werden geworpen. He laas, de opstand tegen de onderwereld van de nazi's had gefaald, maar hij was daarom nog niet zinloos ge weest. HU leverde namely k het be- wUs, dat een grote groep Duitsers, onder wie tal van hoge officieren, vakbondsleiders, diplomaten, ambte naren en bekende figuren uit de christelUke kerken, bereid was ge weest hun leven op het spel te zetten om de tirannie uit de weg te ruimen Ook als men geneigd is de beteke nis van dit verzet niet te overschat ten is het nuttig kennis te nemen van wat deze Duitsers bewoog. Het boek van Berben (uit het Frans vertaald, de schrijver is een Belgi sche generaal) rekent af met tal van misverstanden. Menigeen heeft zich bUv. afgevraagd waarom deze aanslag niet veel eerder heeft plaats gevonden, maar daarby vergeet men, dat Hitier vaak elders vertoefde en uiterst moeilUk bereikbaar was. Ook het verkrijgen en vervoeren van de nodige springstoffen was buitenge woon moeilyk, vooral omdat de fa* natieke aanhangers van de „Füh- rer" in party en regering niet stil zaten. Zonder overdryving vertelt Berben over de moeiiykheden, waar mee de verzetsorganisatie te maken had. De auteur maakte een diep gaande studie van de documenten en rondde zUn onderzoek af met vele persoonlijke contacten met de overlevenden. Een boeiend en vaak fascinerend werk, dat een objectieve beschrijving geeft van een belang wekkende episode uit de Duitse oor logsgeschiedenis. Wie zich verder wil verdiepen in de feiten en achtergronden van d« aanslag op het leven van de nazi tiran leze „20 juli 1944", een ge- illustreerde uitgave van de „Bundes- zentrale für politische Bildung" in Bonn. Dit boek, waarvan een vyfde, nog verbeterde uitgave is versche nen, geeft een duidelyk overzicht van de verschillende verzetshaarden in nazi-Duitsland (socialisten, mili tairen, kerkelUke oppositie, de „Goer- delerkreis" de „Kreisauer Kreis", de „Freiburger Kreis", de bydrage van de vrouwen en die van de studerende jeugd), gevolgd door hoofdstukken over plannen en voorbereidende ac ties voor de 20-ste Juli, de aanslag zelf, de vervolging, procesvoering en terechtstellingen en tenslotte twee hoofdstukken resp. over de geest van het verzet (levensbeschryvingen, aan tekeningen en afscheidsbrieven) en over het vraagstuk „Widerstands- recht und Widerstandspflicht" (recht en plicht tot verzet), een kwestie, die voor de Nederlanders reeds in de zes tiende eeuw geen probleem meer was maar waarmee de Duitsers zich pas in deze tyd in haar volle omvang zagen geconfronteerd en waarin zy te laat en in te geringen getale een Juist standpunt hebben ingeno men. Interessant zUn ae vyfl'v na- gina's foto's van 130 verzetsfi ;en uit 1944, met een korte besch .ng van hun lot en leven. DIEFSTAL Til l MUSEUM TE PA VIA Een kostbare Romeins-Longobar- dische yzeren vouwstoel met gouden en zilveren versieringen is uit een museum in Pavia gestolen. De stoel is het enige volledige exemplaar van zUn soort. HU werd 15 jaar geleden in een rivier by Pavia gevonden. Advertentie Geef OW lievellngevogel het beste: Oluls verpakte vogelvoedere!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7