Koe - op zoek naar kalf - oorzaak van ongeluk 't is weer tijd voor Over slool gesprongen NIPKOWSCHIJVEN UITGEREIKT i Gezellige show in Stadsgehoorzaal Leidse huisvrouwen toonden wintermode lol ziens in Marina Waardering voor „Brandpunt" en Kees v. Langeraad Restauratie St. Jeroensbrug kost ruim 250.000 VERNIEUWING VAN WALMUREN vraagt EXTRA BEDRAG van EEN TON HEVIGE STRIJD IN KONGO Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 september 1964 Tweede blad no. 31377 Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schifperoort via Radio Veronica- ra. 11.15, ro. 10.30, di. 19.00, do. 19.45 n. (Van onze bijzondere medewerkster) De Nederlandse Vereniging Huisvrouwen, afdeling Leiden, heeft gistermiddag haar leden vergast op een buitengewoon goed verzorgde show, die gegeven kon worden dank zij de medewerking van Gerzon's Modemagazijnen, Messcher's Mode huis, fa. J. v. d. Blom en de fa. An tilope. De kleine bovenzaal van de Stads gehoorzaal kon maar nauwelijks alle belangstellende dames bevatten. Het was zo gezellig, dat de presidente, mevr. H. A. van Herwaarden-Wilde - boer, die op vakkundige wijze deze mode-show leidde, verscheidene len om stilte moest verzoeken. Charmante huisvrouwen toonden, alsof ze daarvoor opgeleid waren, grote collectie modellen. Ze hadden tevoren haar make-up en een dern kapsel gekregen van de firma v. d. Blom, maar hun figuur brach ten ze zelf mee. Zo „en passant" vertelde mevr. Van Herwaarden trots, dat er geen speld gebruikt had be hoeven te worden om de modellen passend te maken voor „onze" Fien, Emmy, Leny, Jaqueline, Loek Milly. BEZWAREN TEGEN SANERING Aangezien blijkt, dat o.m. tegen de voorgenomen stedebouwkundige maatregelen in het saneringsgebied HerengrachtZijlsingel enige zwaarschriften zijn ingediend, stellen B. en W. de raad voor om de be slissing omtrent de ontwerp-vi schriften, als bedoeld in artikel 43 der Woningwet, voor percelen, gele gen tussen de Herengracht, de Nieu we Rijn, de Zylsingel en de Zuid singel, voor ten hoogste drie maan den te verdagen. Universitaire benoemingen Bfl onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn i-j benoemd of herbenoemd, de heer N. Lund, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de werk groep kosmische straling; mevr. E. S. Al banTroost, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tijdelijke mp| dienst bij de farmacie; de heer L. J. Dooren, arts tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de kindergeneeskunde; ld fileer A. P. Woudenberg, arts, tot tensohappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de sociale ge- dr. J. Voogd tot weten- k hoofdambtenaar in vaste Rijdienst bij de neuro-anatomie; mej. Jh. M. Hazevoet, arts, wetenschappe- )Jlijk ambtenaar le klasse in tijdelijke ^dienst bi) de reumatologie, tot k hoofdambtenaar; Verschoor tot wetenschappe- btenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anorganische chemie; de 'bojjheer Th. Dirksen, arts, tot we •ïejj schappelijk hoofdambtenaar in tijde- "jlijke dienst bij de thorax chirurgie; P. R. Smits, tot wetenschappelijk [ambtenaar in tijdelijke dienst bij de [faculteit der Rechtsgeleerdheid; dr. Boswinkel, wetenschappelijk amb- baljtenaar bij de faculteit der letteren, [tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; dr. R. H. Terwiel, etenschappelijk ambtenaar in tij delijke dienst bij de theoretische i |tuurkunde, tot wetenschappelijk I ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; mej. dr. C. Rozemond, weten- |ichappelijk ambtenaar le klasse bij bibliotheek, tot onderbibliotheca- drs. L. D. Couprie, assistent bij kunstgeschiedenis, tot weten- appelijk ambtenaar in tijdelijke [dienst. Advertentie Verkeersveiligheid J vraagt f 80.000 extra f\. Het op Öe begroting 1964 beschik- ■M baar gestelde krediet voor het a "irengen en onderhouden van stop- in verkeerslijnen, oversteekplaatsen, nstapperrons, markeringen e.d., bleek nedio mei met een bedrag van rond 30.000,- te zyn overschreden, terwijl e verwachten is, dat in de overige "3 naanden op dit onderdeel van - legroting nog een bedrag van f 30.000 S »dig zal zijn. b' Ook het krediet op het onderdeel 0 aanbrengen en onderhouden 0 erkeersborden en wegwijzers e Hjkt niet toereikend te zijn en 0 aet een bedrag van naar raming 2 20.000.- worden overschreden. 0 Deze belangrijke overschrijdingen 0 jjn een gevolg van het grote aantal 1 oaatregelen, dat in verband met de 0 leeds toenemende intensiteit q iet verkeer, in het belang van 0 erkeersveiligheid noodzakelijk moest o forden geacht. Met name net plaat- J ïn van vele verkeersborden en het 0 itvoeren van reconstructiewerk- o lamheden op diverse kruispunten, jj tergden grote bedragen. Daarnaast 0 leden ook de sterk verhoogde lonen o n prijzen hun invloed gelden. In verband hiermee geven B. o de raad in overweging om 4 anvullend krediet van f80.000,- be- o chikbaar te stellen voor het treffen q in maatregelen in het belang van 3 le veiligheid van het verkeer. De jongste van dit zestal dames toonde de uitgesproken sportieve creaties, zoals een lichtblauw mohair jumper, een brede zwarte puntig toe lopende streep ingebreid, en een bij passend koket zwart mutsje met een blauwe poemel. Om eens lekker op te vallen, was er een zwarte pantalon met op de zijnaden ongeveer 3 cm brede rode strepen, (in het genre van de mari niers), waarop een warm rood wol len jasje gedragen werd. (Zwitserse import) Bij de regenmantels was veel waardering voor een exemplaar met een geheel teddy voering, inclusief capuchon. Veel tweed en veel zwart, beide zeer modern, waren gebruikt voor de mantels. Een stralende mannequin liep met een wollen bouclé mantel, waarvan de persianer pattes revers bleken over te gaan in een dito su- per-de-luxe voering. De japon hier onder was in de tinten van de man tel. Dan was er jersey, (de presidente kan er zelfs 's nachts niet buiten). Deux pièces in bordeaux ruit-dessin, Saint Josef. Een camel-mantel met nutria bontkraag losjes erover gedra gen. vormde een schattig geheel Veel avondkleding werd getoond, waarbij de mode kwistig strooit met gitten en lovertjes. Bewonderd werd de wijde zwart fluwelen avondman tel met grote zwarte hoed en het antilope tasje. Onder de mantel een goudkleurige lurex japon, die naar veler smaak beter niet mouwloos had kunnen zijn voor een 46. De smaakvolle hoeden, heel veel baretmodellen, werden achter op het hoofd gedragen. Voor de Leidse kantonrechter Een koe, die ln de late avond van de 25ste april jl. op de rijbaan van de Leidse Vaart onder Voorhout liep vormde gisteren in het Leidse Kan tongerecht het onderwerp van uit voerige discussie in twee zaken. Hier uit bleek, dat het beest niet alleen levensgevaarlijk obstakel op de weg had gevormd en enkele automo bilisten zowel schrik als schade had bezorgd, doch ook over bijzondere eigenschappen beschikte. In de eerste zaak, waarbij een 44- jarige automobilist uit Manchester (Eng. terecht moest staan werd al gauw duidelijk, dat de koe feitelijk „hoofdverdachte" moest worden gekendmerkt. Toen het beest name lijk onverwacht op de weg verscheen s een automobilist „op de rem gaan staan" om een botsing met het .dartelende obstakel" te voorkomen. HU vormde op zijn beurt een .stil staand obstakel" voor de Engelse automobilist, die weliswaar eveneens krachtig afremde, doch tevens een zwenking naar links maakte en toen prompt met een tegenligger in bot sing kwam. Deze botsing kwam zo ernstig aan, it een der inzittenden van de tegenligger aan de hierbij opgelopen verwondingen overleed. De Engelse automobilist had de ;rre reis naar Leiden niet gemaakt liet zich vertegenwoordigen door :n gemachtigde, die overigens slechts de feiten kon bevestigen en met een uitermate kort pleidooi vol stond. Hoewel de officier, mr. N. J. Out, in zijn requisitoir begrip toonde voor de destijds door de koe veroorzaakte VERPLEEGTARIEF VAN ENDEGEEST De onlangs getroffen salarismaat- gelen voor het gemeentepersoneel maken het volgens B. en W. nood zakelijk, dat de verpleegprljs voor de psychiatrische inrichtingen „En gst" en „Voorgeest", welke laats telijk bij raadsbesluit van 27 Juli j.l. op f 15,70 per dag werd vastgesteld, andermaal wordt verhoogd. De verhoging zal f 0,30 per ver- pleegdag moeten bedragen, zodat het tarief nader op f 16,- per dag dient te worden bepaald, zulks met ingang 1 januari 1964. Ten aanzien van patiënten, die voor particuliere reke ning dan wel voor rekening van een ziekenfonds worden verpleegd, zal de verpleegprijsverhoging evenwel eerst met ingang van 11 september 1964 worden toegepast. moeilijke situatie, had verdachte zijns inziens toch wel enige schuld aan de botsing, daar hij bij bewa ring van voldoende afstand tijdig achter de stoppende voorligger tot stilstand had kunnen komen en dus de gewraakte zwenking naar links niet had behoeven te maken. Reke ning houdende met de situatie eiste hy f40 boete subs. 8 dagen. Daar de gemachtigde van enig repliek afzag wees de kantonrechter, mr. W. de Koning, hier onmiddellijk vonnis. HU sprak de Engelse automobilist van het hem ten laste gelegde feit vrij. Dat de koe over bijzondere eigen schappen beschikte bleek hierna in de zaak tegen een 47-jarige veehou der uit Voorhout, die terecht stond, omdat hij het beest op die bewuste avond „vrij had laten rondlopen". De veehouder, bijgestaan door een raadsman, onthulde, dat de koe die avond pas had gekalfd en omdat het kalf bij haar was weggehaald waar schijnlijk op zoek naar haar jong was gegaan. „Om negen uur ben ik nog even gaan kijken en toen liep zij rustig op het land, dat door een bijna twee meter brede sloot van de weg gescheiden is". Toen ik hoorde, dat zij op de weg ronddoolde kon ik dat eerst niet geloven, want dan moest zij over die sloot gesprongen zijn", zo luidde het relaas van de verdachte. Uit het proces-verbaal bleek, dat de politie tot de conclusie was ge komen, dat de koe inderdaad over deze sloot de weg was opgespron gen en dus een haast onmogelijke prestatie had geleverd. De officier wees op het feit, dat een veehouder voor de wet nu een maal verantwoordelijk blijft voor de gedragingen van zijn dieren, ook al is er zoals in dit geval sprake van een bepaalde „overmacht". Hij eiste een boete van f 25 subs. 5 dagen. Verdachtes raadsman releveerde nog eens de feiten en vroeg op grond hiervan ontslag van rechtsvervolging. „Alle schade wordt of is reeds be taald want daarvoor ben ik verze kerd", zei verdachte in zijn laatste woord. Dit had mede tot gevolg, dat de kantonrechter slechts een formele boete wilde opleggen. Op verzoek van verdachtes raads man verhoogde hij de boete echter tot f 11 subs. 2 dagen teneinde de veehouder ln de gelegenheid te stel len eventueel in hoger beroep te gaan. GEEN EXCUUS Heel wat minder waardering had den de magistraten voor de overtre ding van een 25-jarige verkoper uit Katwijk en het gemak waarmee deze de feiten heenstapte. J was met een door hem bestuur de vrachtauto op Rijksweg 4 onder Oegstgeest tegen een voor hem rij dende auto opgereden en wel, aldus de ambtelijke term, „zonder dat hier enige verkeersnoodzaak" was. Deze auto werd door verdachtes wagen in de sloot geduwd. De vier inzittenden konden door snel toegeschoten auto mobilisten uit het water worden ge haald, doch een van de inzittende had bij dit ongeluk vrij ernstige ver wondingen opgelopen. „Volgens de ooggetuigen bent u met hoge snel heid pardoes achter op die auto ge reden en zij begrijpen niet waarom u dat heeft gedaan", las de kanton rechter in het proces-verbaal. „Hij reed nogal langzaam en ik wilde hem daarom inhalen, maar omdat er op dit moment een andere auto naast mij kwam kon ik niet naar links en moest toen wel tegen hem oprijden", verklaarde verdachte. In zijn requisitoir noemde de of ficier de overtreding zeer ernstig, één waarvoor geen enkel excuus kon worden aangevoerd. Hij kwam tot de eis van f 100 boete subs. 20 dagen, waaraan hij een ernstige waarschu wing aan verdachtes adres toevoegde. Verdachte maakte geen gebruik van zijn recht tot het laatste woord en werd conform de eis gevonnist. Eerste tv-uitzending Stichting „Socutera" De eerste uitzending van de stich ting „Socutera", die het werk van sociale en culturele instellingen wil ondersteunen door middel van te levisie en radio-uitzendingen en van andere publiciteitsmedia, heeft vrij dag plaats. In het televisie-program ma van die avond zal een introduc tie programma, gewijd aan „So cutera" worden uitgezonden en zal aandacht worden geschonken aan de reclassering. Zaterdag de vol gende dag dus wordt de nationa le reclasseringsdag gehouden. Het verdere programma voorziet in uitzendingen op de vrijdagen 9, 15 en 22 oktober, waarin achter eenvolgens aandacht zal geschonken worden aan het Katholieke Thuis front, het Koningin Juliana Fonds en aan het Prinses Beatrixfonds. De stichting „Socutera" zal per maand vier televisie-uitzendingen (over Ne derland I) verzorgen. (Van onze Enschedese correspondent) In de Kastanjehof in Lage Vuursche zijn gistermiddag de twee zilveren Nipkowschijven, prijzen voor televisie medewer kers, toegekend door de Stich ting Prijs van de Televisiekritiek uitgereikt aan Kees van Lange- Blijkens ernstige zettingen en scheuren verkeert de Sint Jeroens brug. welke aan de westzijde van het Rapenburg over de Vliet ligt, met de aansluitende gedeelten walmuur in zeer slechte staat. In verband hiermee moeten zo omvangrijke voorzieningen worden getroffen, dat slechts vernieuwing van de onderhavige brug een afdoende oplossing biedt. Ter plaatse van de tegenwoordige brug lag vroeger een boogbrug, welke fraai harmonieerde met het monu mentale karakter van het Rapen burg. Met het oog hierop is wederom een boogbrug ontworpen, welke in architectonisch opzicht zal overeen stemmen met de omliggende bebou wing. verkeer. De hoogte van de rijbaan zal vrijwel gelijk zijn aan die van de bestaande brug, terwijl de breedte van de rijbaan van 4 m op 4.g0 m zal worden gebracht. Doordat de trot toirs over de brug zullen doorlopen, zulks in tegenstelling met de huidige toestand, zal de totale breedte van de brug vergroot worden tot 6.80 m. De doorstromingsbreedte, welke thans 6.07 m bedraagt, zal vergroot worden tot 6.40 m. De St.-Jeroensbrug (Rapen' burg/Vliet)welke geheel nleuwd zal worden. (Foto L.D./Holvaat) Zowel de Monumentencommissie als de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg hebben verklaard met het ontwerp in te stemmen. De kosten van de bedoelde werk zaamheden worden geraamd f 253.000. Aan het rijk en de provin cie Zuid-Holland zal uit een punt van monumentenzorg om bijdrage in de kosten worden zocht. De gedeelten walmuur langs het Rapenburg en de Vliet, welke aan sluiten aan de onderhavige brug, be hoeven eveneens dringend vernieu wing. Deze vernieuwing zal tegelijk met die van de brug worden uitge voerd. De hieraan verbonden kosten zijn geraamd op f 103.000. raad van de NCRV en aan „Brandpunt" van de KRO. De heer H. Schaafsma zei in zijn welkomstwoord, dat de stichting had besloten, te beginnen met volgend jaar. ook twee prijzen voor radio werk beschikbaar te stellen. De uit reiking geschiedde door de nestor van het gezelschap, de heer P. Beishuizen, die de heer Van Langeraad diens be scheidenheid min of meer verweet, toen deze bij de toekenning van de prijs had gezegd: een verpleegster doet ook haar plicht. „Denkt u dan vandaag maar aan een kraamver pleegster", aldus de heer Beishuizen. „Brandpunt", voor wie Richard Schoonhoven de prijs in ontvangst nam, noemde hij „uitdagend en di rect". Gunstige invloed In het juryrapport, dat door mej. F. Wijnbeek werd voorgelezen, staat over Van Langeraad „dat zijn docu mentaires stuk voor stuk meer waren dan vlotte journalistieke reportages". Met name werden vermeld de docu mentaires „Zeeuws-Vlaanderen" en „Het besluit". Van ,3randpunt" werd gezegd, dat zij een nieuwe stijl van televisie-journalistiek had geïntrodu ceerd met als kenmerken openheid en directheid. Zonder dat van school- maken sprake is, mag worden gecon stateerd, dat is gebleken hoe de in vloed van „Brandpunt" niet ongun stig is geweest onder een deel van de Nederlandse televisiejournalistiek, al dus het rapport. In zijn dankwoord wees de heer Van Langeraad op de situatie, die ontstaat nu een tweede net erbij is gekomen. Hij was verder verheugd over de erkenning door deze prijs van het nieuwe vlak by de televisie, de documentatie Cijfers De heer Schoonhoven kwam met cijfers van de omroepsocioloog waar uit bleek, dat ,3randpunt" by miljoe nen kykers de waardering kreeg tus sen 7 en 8. Tussen ruim voldoende en goed. De hoogste milieuklasse biykt voornameiyk op zaterdag te kyken en gaf zelfs een acht als waardering. Topografisch bekeken, bleken de meeste kykers van „Brandpunt" op het platteland te zitten. De grootste kijkdichtheid hleek er te bestaan on der de VARA-leden. Maar hun waar dering was het laagste van alle om- roepgroepen. In eigen KRO-kring was de waardering het hoogste, met een kleine VPRO-„elite". In het al gemeen genomen ligt de waardering voor deze actualiteitenrubriek op het zelfde niveau als voor het amuse ment en als voor een Hitchcockfilm. Richard Schoonhoven voorzag voorts een grote zuigkracht van de televisie ten aanzien van de schrij vende pers. „Onze creatieve stal be staat nu al voor een kwart uit jour nalisten". Hy bepleitte een nauwe samenwerking tussen de schryvende en de t.v.-journalistiek. In de omgeving van de Noord- kongolese plaats Boende, ten oosten van Coquilhatstad, zyn hevige ge vechten gaande, waarby al meer dan 300 man van de opstandelingen onder Gaston Soemialot zouden zyn gesneuveld. Dit is gisteren door het hoofdkwartier van het Kongolese le ger in Leopoldstad bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3