Katwi j k verzoekt Kroon om wijziging van de grens met Noord wijk EENSTEMMIG BESLUIT VAN DE RAAD Procedure kan wel vijf jaar duren Minuteman legde 8000 km af Hospitaalkerkschip De Hoopthuis Klap uit hefbrug gevaren STRAFFEN VOOR KNOEIERIJEN IN DE BOUW X-Hanover eerste by draverijen in Lisse Ovaties voor Sjoukje in het R.A.I.-ge Minimumprijs van de haring is verhoogd Vragen aan Ged. Staten over brug Waddinxveen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 september 1964 Vierde blad no. 31374 De gemeenteraad van Kat wijk, die gisteravond onder voorzitterschap van burgemees ter H. Duiker bijeen kwam, had slechts een uur en drie kwartier nodig om de tweeëntwintig pun ten tellende agenda af te wer ken. Het belangrijkste punt, het voorstel om bij de Kroon een verzoek aanhangig te maken in zake wijziging van de gemeente grens met Noordwijk, werd zon der hoofdelijke stemming aan vaard. By de discussie, die aan dit be sluit vooraf ging\ voerden slechts de verschillende fractieleiders het woord. Als eerste spreker meldde zich de heer J. C. de Kryger (PvdA), die begon met zyn waardering uit te spreken voor de duidelijke wyze, waarop jn het by het verzoek te voegen memorandum op de kwestie wordt ingegaan. Zyn fractie was by het lezen daarvan onder de indruk gekomen van het omvangryke fei tenmateriaal. De verwerkte gegevens zijn reëel en de objectieve lezer zal overtuigd worden, dat de gemeente Katwyk, voor wat betreft het huis vesten van het groeiend inwonertal zich in een uiterst precaire positie bevindt. Het voorstel, zei de heer De Krij ger, komt dan ook niet voort uit on redelijke verlangens maar uit ver antwoordelijkheidsbesef en inzicht in de komende jaren de belan- van de volkshuisvesting veilig te stellen. Dat het pogen om het grond gebied der gemeente ten koste van Noordwijk uit te breiden by die ge meente op ernstige tegenstand zal stuiten is niet vreemd en men kan daar begrip voor opbrengen. Hoe ver velend deze zaak voor Noordwyk dan ook moge zyn, Katwyk heeft geen andere keus. Geen resultaat Te betreuren is, dat de besprekin gen tussen beide colleges van bur gemeester en wethouders niet tot een bevredigend resultaat hebben geleid. In verder overleg ziet de fractie ook veinig heil. Verwacht mag worden, de PvdA-woordvoerder dat men Den Haag voor Katwyks gerecht vaardigde verlangens een open oor zal hebben. Wat Katwyk betreft is gedaan wat mogelyk was om met de beschikbare bouwgronden zo zuinig mogelijk om te springen en er zul- Nederland slechts weinig ge- neenten zyn waar men de vrije ves tiging, zowel van personen als in dustrie, zo stevig heeft beperkt. In dit verband moet er op wor- len gewezen, dat Noordwyk onlangs belangrijk stuk bouwgrond be- chikbaar stelde voor de vestiging laboratorium voor ruimte- echnologie. Uit de in het memoran- um gestelde prognose blykt duide- ijk, dat er nog slechts voor enkele grond voor woningbouw in latwyk beschikbaar is. Namens zyn fractie sprak de heer )e Krijger de 'wens uit, dat de pro cure een vlot en voor Katwyk gun- verloop zal mogen hebben. Met lem drong hy er tenslotte by B.en op aan om alles te doen wat in vermogen is om deze zaak tot goed einde te brengen. By de iltkomst van deze procedure staat minder dan de toekomst van latwyk op het spel. Gevoelens van raad De volgende sprekers konden alle olstaan met een kort betoog, aange- li de heer De Kryger met zyn rede gevoelens van de gehele raad wel nder woorden had gebracht. De heer J. Bergman (CH) was kbaar voor de zeer grondige voor- ïiding van deze kwestie. De naar gebrachte cyfers en prognoses itte hy aan de zeer voorzichtige gehouden. Fetter (VVD/Gem. Bel.) :te slechts enkele opmerkingen tweetal passages in het me- mdum, die hy iets juister ge- tuleerd had willen zien. De heer van Dyk (SGP) was verheugd, dit voorstel ter tafel is gekomen, in het memorandum aangevoer- argumenten achtte hy zeer goed 'dedigbaar. Hy wilde er voorts nog arne meer de aandacht op geves- 1 zien, dat het in ontwikkeling ide uitbreidingsplan Hoornes- der een voortzetting in noordeiy- richting eist. De heer N. Parle- ;t (AR) vond de van Noordwyk vraagde oppervlakte nog zeer be- 'leiden. De heer H. J. Grimbergen tenslotte sloot zich aan by nene waardering van de ove- ie sprekers. Historisch burgemeester Duiker verklaarde in zyn antwoord, dat gesproken kan irden over een historische raads- 'gadering, gezien het grote belang de te nemen beslissing. De voor- was voor B. en W. geen 2 IV vraa gemakkelijke zaak en bovendien van delicate aard. Toen de onderhande lingen met Noordwyk geen resultaat opleverden werd het nodig de grens- wyzigingsprocedure rechtstreeks by de Kroon aanhangig te maken. B. en W. zyn dankbaar voor de waardering van de raadsleden voor de inhoud van het memorandum. Dat dit zo'n uitvoerig stuk is geworden, vindt zyn oorzaak in het feit, dat de grens wyziging by de wet tot stand moet komen. Het is dus nodig, dat de leden van de Staten-Generaal, die plaatselyk niet op de hoogte zyn, een zo uitvoerig en duidelyk mogelyk beeld krijgen van de toe stand. B. en W. hebben veel waar dering voor de wijze waarop de des betreffende ambtenaren het stuk hebben samengesteld. Dat uitsluitend door de fractielei ders het woord werd gevoerd bewyst dat de raad ten aanzien van deze kwestie een eendrachtige houding aanneemt, merkte de burgemeester op. Van de opmerkingen van de heer Fetter is goede nota genomen en be zien zal worden of zy aanleiding kunnen geven in de redactie van het memorandum nog enige wyzigingen aan te brengen. Voor de grenswy- zigingsprocedure moet gerekend wor den met een tijdsduur van 4 tot 5 jaar, doch B. en W. zullen al het mogelyke doen om de zaak te be spoedigen. Na nog enkele opmerkin gen in tweede instantie werd het voorstel tenslotte zonder hoofdelyke stemming aanvaard. Benoemingen Meer voeten in de aarde had het voorstel inzake de benoeming van de leden van de commissie voor de be handeling van bezwaarschriften in gevolge art. 16 van de verordening tot uitvoering van de artikelen 29 en 38 van de algemene bijstandswet. Nadat uitvoerig over de voordracht van B. en W. was gediscussieerd en uiteindelijk tot stemming was over gegaan bleken te zyn benoemd de heren A. C. Berkhey (17 stemmen), D. van Duyn (17 st.) en L. A. Kreft (19) stemmen, die ook door de com missie van Sociale Zaken waren aan bevolen. In de commissie van advies voor de vordering van woonruimte wer den herbenoemd de heren H. A. Dyksman, H. J. Grimbergen, J. C. de Kryger, J. N. Ouwehand en A. Ve- reeos. Alle overige voorstellen, waar op wy in ons blad van gisteren reeds ingingen, werden zonder bespreking en zonder hoofdelyke stemming aan vaard. Jubileum De beroemde Amerikaanse zangeres Mahalia Jackson, die een hartaanval heeft gehad en zeker zes weken in een zieken huis zal moeten verblijven. Ook daarna zal zij geruime tijd niet kunnen optreden. raad, nog een woord van gelukwens tot wethouder H. P. Bloot, die op 5 september jl. de dag herdacht waar op hy 25 jaar geleden zitting nam in de gemeenteraad. De eerste burger dankte hem voor al het voor tref feiyke werk, dat hy gedurende die tyd als raadslid, wet houder en locoburgemeester in het belang van de gemeente heeft ver richt en wenste hem toe, dat hy dit nog vele jaren in gezondheid zal mogen voortzetten. De heer Bloot sprak hierna een kort woord van dank. Advertentie Vanaf Kaap Kennedy is gisteren met succes een „Minuteman n"- raket gelanceerd. De raket bereikte het tevoren vastgestelde, 8.000 km verwyderde doeL Het is de bedoeling, dat deze nieu we raket een reikwydte van 12.000 km zal krygen. De raket werkt op vaste brandstof en kan daardoor zon der veel voorbereidingen worden ge lanceerd. De Minuteman is bestemd voor militaire doeleinden. Commissie voor research-ontwikkeling De Academische Raad gaan tot het instellen va tikel 12 van de Wet op het Weten- schappelyk Onderwys genoemde commissie van advies inzake alge mene vraagstukken met betrekking tot de ontwikkeling van het weten- schappelyk onderzoek aan de Neder landse universiteiten en hogescholen. De commissie is inmiddels haar werkzaamheden begonnen. Zy is als volgt samengesteld: prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. C. J. Bleeker, prof. dr. J. H. de Boer, prof. dr. C. J. van Eyk, prof. dr. C. J. Gorter, prof. dr. F. W. N. Hugen- holtz, prof. dr. J. H. P. Jonxis, prof. dr. H. W. Julius, mr. G. E. Lange- meyer, dr. ir. H. J. Mathot, prof. dr. R. A. de Moor, dr. K. van Nes, ir. S. A. Posthumus, dr. E. H. Reerink, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schue- ren, prof. mr. H. J. Woltjer. overge- Het hospitaalkerkschip „De Hoop" meerde na afloop van de vyfde reis, die duurde van 1 t-ot en met 22 sep tember, aan de Parkkade in Rotter dam. Gedurende deze reis werden de volgende diensten verleend: Geestelyke verzorging: ds. Hagen hervormd predikant in Katwyk aan Zee, diie de reis als scheepspredikant meemaakte, ging voor in zes kerk diensten en zes dagsluitingen. Hier van werden er resp. 6 en 4 via de scheepszender uitgezonden. Er werd, gezien het aantal ontvangstrappor ten (258 stuks) zeer veel naar ge luisterd. Zelfs uit de Botnasche Golf en d'e Oostzee kwamen rapporten binnen. Op de Noordzee werden, mede in verband met de minder goede weersomstandigheden, slechts twee vissersschepen door de predi kant bezocht. Medische Dienst: in totaal werden 39 patiënten door scheepsarts A. van Willigen behandeld. Van hen waren 29 afkomstig van Nederlandse sche pen; de overigen waren: 1 Engels man, 2 Oostduitsers en 7 West- duitsers. 19 Patiënten werden in het scheepshospitaall opgenomen. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 72. Er werden 31 recepten afgegeven; 37 maal werd 'n radio-medisch ad vies verleend. In Rotterdam werden 3 patiënten aan de wal gebracht. Radio-technische Dienst: De radiodienst onder leiding van radio- telegrafist H. L. J. Distel heeft 12 maal een reparatie uitgevoerd aan boord van de vissersschepen, 62 maal kon of moest in verband met de afstand of de weersomstandig- Aflvertentie heden met een telefonisch advies worden volstaan. Het aantal weer berichten dat her-uitgezonden werd bedroeg 41. Naar het K.N.M.I. te De Bilt werden 122 weerrapporten ver zonden. Technische Dienst: 8 reparaties werden door het machinekamerper- soneel van „De Hoop", waarover hoofdwerktuigkundige J. J. v. d. Wilk de leiding heeft, aan boord van de vissersschepen op de Noordzee uitgevoerd. Er moest 6 maal het advies voor een machinedefect radio- fleiefomisch worden gegeven. Eén schip werd van drinkwater voorzien. In totaal werden tydens de afge lopen reis 1850 zeemijlen afgelegd. In Waddinxveen De drijvende bok „Jumbo" van re derij Goedkoop uit Amsterdam heeft vanmorgen omstreeks half twaalf het brugdek uit de beschadigde hefbrug in Waddinxveen gevaren. Zoals be kend viel deze week een tegengewicht van 80 ton (bestaande uit beton en yzer) uit de oostelyke toren en richt te grote schade aan. Het uitlichten van het brugdek tus sen de beide torens leverde aanvan- kelyk nogal moeilykheden op, omdait het ontzet was. Tenslotte slaagde men erin het gevaarte uit de brug te De zware last werd door de bok ge bracht naar de gemeentelyke loswal aan de Noordkade. Het is nog niet bekend of de reparaties daar of el ders zal geschieden. De bespreking, die op initiatief van burgemeester Van der Hooft met enige officieren van het Regiment Pontonniers uit Geertruidenberg in het gemeentehuis werd gehouden en waarbij ook tegenwoordig waren ge deputeerde A. C. A. Deerenberg en prof. ïr. J. L. Klein, directeur-hoofd- De rechtbank in Rotterdam heeft vijf Rotterdammers veroordeeld we gens oplichting, diefstal en heling. Deze onregelmatigheden vonden plaats tydens de bouw van een gara ge in de Rotterdamse binnenstad. Werknemers van het aannemingsbe drijf, kooplieden en leveranciers, wisten gezamenlyk het bouwbedrijf, dat het werk uitvoerdde, voor een fors bedrag op te lichten. Er werd geknoeid met de opgaven voor gele verd en benodigd hout, iets dergelyks gebeurde met de opgaven voor zand. Het hout dat overbleef werd door de werknemers verkocht, zonder dat daar toestemming voor was gegeven. Voor al deze zaken veroordeelde de rechtbank een 48-jarige koopman tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voor waardelyk (conform de eis van de officier van Justitie 14 dagen gele den), een 51-jarige verdachte tot 1 jaar en 3 maanden met aftrek (even eens conform)een 43-jarige aanne mer kreeg 1 maand voorwaardeiyk en een boete van f 500 of 2 maan- den hechtenis (eis f300 boete of 2 maanden en een voorwaardeiyke ge vangenisstraf van 3 maanden),, een 55-jarige sloper kreeg 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelyk en een boete van f 500 of 2 maanden hech tenis (eis f 600 boete of 4 maanden en een voorwaardelyke gevangenis straf van 3 maanden), een 30-jarige aannemer tenslotte werd veroordeeld tot 1 maand voorwaardelyk en een boete van f 500 of 2 maanden hech tenis (eis een boete van f 1000 of 5 maanden en een voorwaardelyke ge vangenisstraf van 4 maanden). De collecte ten bate van het re- classringswerk zz> in Noordwyker- hout niet op één bepaalde dag wor den gehouden. Er wordt hier nl. een lijstcollecte gehouden. Men kan der halve tussen 26 september en 10 ok tober a.s. één van de dames of heren met de lyst by zich aan huis ver wachten. Het actiecomité hoopt na- tuurlyk, dat er flink gegeven zal worden. Wil men zyn bydrage liever op een andere manier geven, dan kan dat door storting by of overmaking aan de Coöp. Raiffeisenbank Noord- wykerhout met vermelding: t.g.v. Ak- tiecomité Reclassering. De laatste donderdag van septem ber, waarop sinds jaren de traditio nele kortebaandraveryen worden ge houden, is voor de Harddraveryver- eniging „Lisse en Omstreken" een feestelijke dag geworden. De weers omstandigheden waren byzonder goed en de paardesportliefhebbers hebben kunnen genieten van span nende draveryen langs de rand van het Keukenhofbos. Xylophoon (rechts) en Zelda the Saint (links) leveren in Lisse spannende strijd. (Foto LJD./Holvast) Geleerd door de situatie van het vorig jaar, toen tot 's avonds tegen het invallen van de duisternis gere den moest worden, vingen de wed- stryden aan om 12 uur, dus 1 uur vroeger dan andere jaren. Voorzitter j haalde, i B- en een A-draverij. Be gonnen werd met de B-draverij, waaraan door 11 paarden werd deel genomen. Zeer spannend waren de ritten tussen Yasmir en Alex Spencer in de eerste omloop. In de 2e omloop verloor Zonnestraaltje, geheel tegen de verwachtingen in, van Anton. Brinda Dunst verloor in 3 ritten van Alex Spencer. Na spannende ritten werd uiteindeiyk Anton winnaar over Bosuiltje, zodat hy de eerste pry's be- dr. Schaiy riep alle aanwezige paar- denrennenliefhebbers een zeer har- telyk welkom toe. Het was hem eer waar genoegen een zo mooie paar densportmiddag te mogen aankondi gen. Hieronder volgt een beknopt over zicht van de spannende draverijen. Bosuiltje zegevierde Amsterdamse première „Holiday on Ice" (Van een onzer redacteuren) Natuurlijk vormde Sjoukje Dijkstra gisteravond de grote trek pleister voor het publiekdat hij de Amsterdamse première van Holiday on Ice" het R.A.I.-gebouw tot de nok bezette. Deze Amerikaanse ijsrevue mag dan een weelde aan kostuums tonen, een overmaat aan showraffinement op de gladde vloer bor duren en een keur van ijsartiesten ten tonele voeren, in de eerste plaats kwam men voor het Amstelveense meisje, dat twee maanden geleden haar met veel goud bekroonde amateurcarrière inruilde voor een met hard geld betaalde prof status. By haar entree kreeg zy dan ook al een applaus, dat vele artiesten graag na hun optreden zouden heb ben. Ondanks de uiterlyke verande ringen slanker, moderner gekapt en met een professionele glimlach rond de fel rode lippen kon men iu haar eerste optreden (een varia tie op haar vele malen bekroonde kür( nog hetm eis je herkennen, dat wy zo vaak op onze televisiescher men hebben gezien. Maar als solis te in een grote show na de pauze op muziek van Verdi's opera „Ri- goletto" zagen wy de „nieuwe Sjouk, ingenieur van de Provinciale Water staat, heeft tot nu toe nog geen re sultaat opgeleverd. Het ging over de aanleg van een pontonbrug over de Gouwe, maar daartegen werden van de zijde van Provinciale Waterstaat nogal enige bezwaren ingebracht in verband met de belemmering van het scheepvaart verkeer op dit drukbevaarbare water. Een definitieve beslissing is nog niet genomen. Voetgangers en wielryders worden thans overgezet met een kettingpont, waardoor nogal vertraging ontstaat. Doordat het brugdek is verwyderd zal de stremming van het scheep vaartverkeer weer spoedig worden opgeheven. Minister keurt besluit goed De vorige maand door het bestuur van het Produktschap voor lts en Visprodukten aanvaarde verordening, waarby de minimumprys voor verse haring van 22 tot 25 cent per kg wer den verhoogd, heeft thans de minis teriele goedkeuring gekregen. Het betreft hier de prijs waar be neden deze vissoort aan de Neder landse afslagen niet voor consump tiedoeleinden mogen worden ver kocht. In kringen van de Nederlandse vis serij wordt gehoopt, dat door hogere minimum-aanvoerpryzen in ons land I de kans op hei in werking treden van een Franse minimumpry sregeling voor haring kleiner wordt. Die Franse regeling houdt in, dat de invoer van verse haring gestopt wordt als de prys op de markt te Boulogne drie dagen achtereen be neden de 45 franken per kwintaal, dat is ongeveer 31% cent per kg, biyft. Zij zal in ieder geval niet eer der in werking treden dan volgende week. Ongeveer 77 procent van het Franse haringverbruik wordt gedekt door invoer. De minister van Landbouw en Vis- serij heeft het besluit van het Pro duktschap, de minimum-aanvoerprys voor makreel te verhogen van 18 tot 25 cent niet goedgekeurd. Wel heeft hy het. Produktschap laten weten, dat hij zich met een verhoging tot 23 cent zou kunnen verenigen. die zich nog verder ontpopte in de finale. Een vedette, die in een fel glinsterend pakje haar grote tech nische bagage aankleedde met een knappe hoeveelheid show en zo een maximum aan effect sorteerde. Jammer alleen, dat de kleinere vloer haar nog parten speelt. Haar enorme vaart en hoge sprongen eisen eigen- lyk meer ruimte, zodat zowel het een ais het ander wat moet worden ge drukt. Maar dan kon het première- publiek niet tegenhouden Sjoukje te bedelven onder een oorverdovend ap- laus. Na afloop was er een bloe menhulde, waarby het Amstelveen se „comité Sjoukje Dykstra" voor een grote bloemenmand zorgde. Anderen Maar de 4000 bezoekers hebben niet alleen van de Nederlandse ster genoten. Zy zagen o.a. ook de pittige kleine Italiaanse kampioene Anna Galmarini, tie Britse springer Derek James, de Oostenrijkse Charlotte Bal- lauf, de temperamentvolle Heinz Kroel en de voortref feiyke paren Marianne Althammer- Karl Heinz Kramer en Helga en Jorge Vallé. En niet te vergeten de byzonder charmante familie Coleman. Vader en moeder en drie dochtertjes, van wie de jongste vijf jaar is. De ouders zijn leraar en lerares in de Ameri kaanse stad Denver, maar hebben hun hobby schaatsryden dienstbaar gemaakt aan de ijsshow om drie jaar lang de wereld te verkennen. Daarby zorgen zy tederend Tweemaal toonde het publiek voorts een haast even groot enthou siasme als voor favoriete Sjoukje. Dat was voor de weergaloze Canadese komiek Guy Longpré en voor Karl Kossmayer met zyn onberijdbare ezels. Dat laatste is dan wel geen nummer voor het ys, maar blykens de reacties een voltreffer op de lach spieren. Zyn de solisten van „Holliday on Ice" jaloers op het succes, dat Sjouk je overal oogst? „Dat zouden we beslist zyn als het Sjoukje niet was zei Heinz Kroel kernachtig. Het meisje zonder ster- allures wordt door het gezelschap op handen gedragen. Tussen het publiek van gister avond bevond zich (uiteraard) Sjouk- jes moeder, ook haar vroegere trai ner Arnold Gerschwiler, die daarvoor uit Londen was overgkomen. Enkele uren voor de première, tijdens de da- geiykse training van de solisten, nam Gerschwiler zyn oude taak nog even op en nam hy met Sjoukje de Olympische kür weer door. Alex Spencer, zodat zy resp. 2e en 3e werden. Aan de A-dravery werd door 14 paarden deelgenomen. Zus Clemen tine was niet opgekomen. De ritten tussen Armada Marijke en Bento- prise en X Hanover en Vincent Hol land werden eerst in de derde rit ten gunste van eerstgenoemden beslist. Het was een hete strijd! Uit de tweede omloop wonnen Zelda the Saint, Xylophoon, X Hanover en Un Gamin, na een verwoede strijd. De beslissende omlopen waren zeer ener verend te noemen. Er moesten ten slotte toch meerderen en minderen zyn. Tot de winnende paarden be hoorden X Hanover, beryder J. Wa genaar jr., die met een eerste prys (f 1250) ging strijken; tweede werd Zelda the Saint (f 750) berijder J. Voncken, de derde prijs (f 300) was voor Xylophoon, berijder A. G. Hes- kes, de vierde prijs was voor Un Ga min (f 200), rijder C. Swart. In de avonduren werd verder druk gebruik gemaakt van het Lunapark. De traditionele harddraverijfeesten werden besloten met een schitterend vuurwerk. Advertentie Drs. J. Borgman uit Gouda, lid van de PvdA-fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft Ged. Staten de volgende vragen voorge legd: 1. Kunnen Gedeputeerde Staten mededelen waardoor het betonnen contragewicht van de hefbrug van Waddinxveen op 23 september 1964 omlaag is gestort? Is dit het gevolg van menseiyke en/of materiaalfou- ten? Zyn Gedeputeerde Staten te- bereid mee t: delen op welke manieren en hoe veelvuldige controle van de desbetreffende installaties plaats vindt? Door middel van welke maatre gelen menen Gedeputeerde Staten dat voorkomen kan worden dat een dergeiyk ongeval by deze brug of bij gelyksoortige bruggen, zoals in Bos koop en te Gouwsluis plaats vindt? 4. Ligt het in de bedoelingen van Gedeputeerde Staten om, als de brugverbinding geruime tyd verbro ken zal zyn zodanige maatregelen te treffen dat het verkeer vlot en zo goed mogelyk kan verlopen? Welke maatregelen zal uw college dan tref fen?

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7