POPLA- BERGSTAMMEN ZUID VIETNAM ZIJN IN VERZET 01 a90ct. Sporttoto Deter d'Aster klopte Diana R in 1.22.7 Nieuwe tabel gunstig voor Eef Kamerbeek t ROL EXTRA VOOR EEN DUBBELTJE bij Ipak 1000 1 ROL EXTRA VOOR EEN DUBBELTJE Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 september 1964 Vijfde blad no. 31373 Het verzet van bergbewoners |n de centrale hooglanden van Zuid-Vietnam tegen de regering heeft zich uitgebreid tot drie provincies. Amerikaanse militairen, die deze bergbewoners hebben opgeleid tot luursoldaten, pogen beide partijen zoenen. Zij organiseerden daar- loe een bespreking tussen afgevaar- igden van de regering en de re- iellen. De traditionele afkeer van de ich zelfstandig voelende bergbewo- iers, die naar autonomie streven, te- enover de Vietnamezen wordt als ron van de moeilijkheden be schouwd. Tot dusver sloten zes dorpen en kampen van de uit bergbewoners ge- akruteerde speciale eenheden zich lij het verzet aan. Daarbij bevindt lich het kamp Poei Mrong, dat vo rig jaar zwaar te lijden had van jan vallen door Vietcongrebellen. De en werden daarbij stevig geholpen loor bergbewoners die zich in het amp bevonden om door de Ameri- anen te worden opgeleid. De opleiding van bergstammen joor de Amerikanen is in de twee |aar dat zij bestaat in Zuidvietna- kringen herhaaldelijk gekriti- eerd. Zij vrezen dat deze stammen, eenmaal modern bewapend, zich te- Twee Amerikaanse gevechtsbom menwerpers zijn neergehaald bij de verdediging van twee posten van de Zuidvietnamese regeringstroepen in de Mekong-delta tegen aanvallen van Vietcong-rebellen, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie meegedeeld. De toestellen werden omlaag ge schoten door communistisch lucht doelgeschut. De Amerikaanse piloot van een van de Skyraiders wordt vermist; de Amerikaanse piloot en de Zuidviet namese tweede piloot van het andere vliegtuig hebben zich weten te red den. Milde vonnissen in schrootproces Met milde vonnissen is gisteren het schrootproces in Kaiserslautern geëindigd. Wegens herhaalde oplich terij werd een 41-jarige schroothan- delaar uit Baden-Baden tot zever maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en een boete van 80.000 D- Mark veroordeeld. De man had in 1956 en '57 het verenigingsfonds van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal met valse kwitanties voer ongeveer 615.000 Mark opge licht. Een tweede beklaagde werd veroordeeld tot een boete van 4.000 Mark, een derde werd vrijgesproken. Maandag had de rechtbank al een 47-jarige Westduitser tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld wegens medeplichtigheid. Een bedrag van 5.000 Mark, dat hij had ontvangen, werd verbeurd ver klaard. De rechtbank achtte verzachtende omstandigheden aanwezig, omdat de onwettige manipulaties van de be trokkenen mogelijk werden gemaakt door de gebrekkige controle op de papieren. ZELFPORTRET W. H. VAN DER NAT VOOR MUSEUM „DE LAKENHAL" Amsterdam krijgt kunstnier-eentrum Binnen enige tijd mogelijk zelfs roor het einde van dit jaar wordt het Amsterdamse Wilhelminagast- iuIs een begin gemaakt met de toe- assing van een zg. kunstnier voor ie periodieke behandeling van een lein aantal daarvoor in aanmerking omende patiënten, die lijden aan hronische stoornissen van de nier- nnctie. 'atienten met een acute stoornis an de nierfunctie konden al gerui- tijd met de kunstnier (oorspron- elijk een vinding van de inmiddels ot Amerikaan genaturaliseerde Ne- erlander en oud-Leidenaar dr. W. J. Mff) worden behandeld, maar de istelling van een centrum waar vas- patiënten met tussenpozen gebruik ken van een dergelijk apparaat, nieuw voor Nederland. In hét it^nland zijn met deze methoden liténgewoon goede resultaten ge- >ekt. j Vanzelfsprekend wordt de capaci- lit van het Amsterdamse centrum pt groot. Met de twee aangekochte achines hoopt men in de toekomst itreeks acht patiënten per week kunnen helpen. Overigens is het oepassingsgebied van de apparatuur klein, aangezien slechts een zeer |lein percentage van het aantal Ne- erlanders met een zeer ernstige r-insufficientie baat kan vinden j de behandeling. fKrand in Deventer: miljoenenschade Een felle brand heeft gistermid- ig in Deventer de gebouwen van voormalige matrassenfabriek oltkamp in as gelegd, en daardoor n schade veroorzaakt die in de iljoenen loopt. De gebouwen, eigen- jj «n van de Koninklijke Industriële aatschappij Nourry en Van der gl mde, waren voor een deel als op- igplaats verhuurd aan de DAVO- j lardenfabriek en Auping's Matras- TOfabriek, beide in Deventer. De haardenfabriek verloor meer ui tweeduizend haarden. De oor- Ij ak van de brand is niet bekend Advertentie De schoen die zijn tijd vér vooruit is ro^IN: \ZufPia In zwart en bruin. Maten: 28 t/m 43.v.a.f 17.90. Met 6 maanden schriftelijke ga- jaritie op de zool. y Ijl) 11 12 13 14 15 16 17 MliïIliiillltllillifflilliluiilffffJilllliliuilHliltllitHlttttlüHJilflllitlliï Door de kinderen van de schilder W. H. van der Nat is, ter ge- tegenheid van zijn ere-tentoonstelling welke nog tot 5 oktober in de Lakenhal gehouden wordt het zelfportret uit 1921 ten geschenke aangeboden aan de gemeente Leiden. Advertentie 99 DE EFTELING" NATUUR- EN ONTSPANNINGSPARK Kaatsheuvel. 150 ha levensvreugde voor een „sprookjesachtige" dag in 't hart van BRABANT. Verdediger van Mandela weer gearresteerd Mr. Abraham Fischer, die de ver dediging voerde in het anti-sabota- geproces tegen Nelson Mandela en anderen, is gisteren door de Zuidafri- kaanse politie opnieuw gearresteerd. Volgens mededelingen aan familie leden van mr. Fischer, zou hij waar schijnlijk vandaag voor de recht bank in Johannesburg verschijnen, beschuldigd op grond van de wet voor onderdrukking van het com munisme. Zijn naam komt voor op een door de regering uitgegeven lijst van com munisten. De minister van Justitie vaardigde onlangs het besluit uit, dat juristen die als communist te boek staan, volgend jaar geen prak tijk meer mogen voeren. Fischer mocht sedert 1961 al geen bijeenkomsten meer bezoeken, hoe wel hem nog wel werd toegestaan zijn juridische arbeid te doen. Hij werd in juli van dit jaar al eens bij een veiligheidsactie gearresteerd. De politie nam gisteren ook de voormalige secretaris-generaal van de bond van handelsreizigers, Eli Weinberg, in hechtenis. Vier opgesloten arbeiders gered Vier arbeiders die sinds zaterdag opgesloten zaten in een schacht voor ondergrondse kernproeven bij Mer cury, in de Amerikaanse staat Ne vada, zijn gisteren gezond en wel naar de oppervlakte gebracht. Het ongeluk gebeurde toen een ka bel van de lift, waarmee zij naar hun 500 meter diep gelegen werk ruimte afdaalden, brak. Reddings ploegen waren sindsdien onafgebro ken in touw om de schat vrij te maken van gebroken kabels, die de doorgang belemmerden. Bij het omgeluk werd een man gedood en enkele gewond, Pon (boos) treedt uit racingteam (Van onze correspondent). De bekende Nederlandse auto coureur Ben Pon is uit het Racing Team Holland getreden. Hij zal nu weer met zijn Porche „voor zichzelf" gaan rijden. Pon voelt zich bedrogen door Slo- temaker omdat deze in Monza, waar ze naast elkaar door de finish zou den gaan om zo voor vlagvertoon van het Racing Team Holland te zorgen, hem vlak voor de eindstreep passeer de. Aan de andere kant heeft Pon kwaad bloed gezet door enkele weken geleden tijdens de races op Zand- voort alle andere rijders een ronde achterstand te bezorgen. Commentaar van de RTH-leiders: „voor de discipline in de ploeg is het beter als Pon vertrekt. Helemaal in orde komt het pas, als we met een hele nieuwe generatie coureurs kun nen rijden". Noordvietnamese soldaten in Laos In Vientiane is officieel meege deeld, dat uit documenten, gevonden op lijken, en verklaringen van krijgs gevangenen gebleken is, dat zich Noordvietnamese militairen in Laos bevinden. De regering zal hiertegen bij de Noordvietnamese autoriteiten protesteren. Premier Soevanna Phoema, die in Parijs besprekingen heeft gevoerd met de rechtse en linkse Laotiaanse leiders, verklaarde op de terugreis in Bangkok, dat de drie Laotiaanse groeperingen nog zeer uiteenlopende meningen hebben over een oplossong van de Laotiaanse crisis. Het pro bleem zal aan de VN worden voor gelegd indien men er niet in slaagt een nieuwe Geneefse conferentie ter oplossing van het vraagstuk te be legger,, aldus de neutralistische pre mier» Feijenoord kreeg klop van Meidericher SV Feijenoord heeft gisteren in het stadion een vriendschappelijke wed strijd tegen die Duitse Bundesliga- club Meidericher SV met 13 verlo ren. Bij de rust stonden de Rotter dammers met 0—3 achter. De snel combinerende Duitsers scoorden via hun uitblinkers Helmuth Rahn (2x) en Kramer al binnen het half uur drie treffers. De steriel en weinig geïnspireerd spelende Rotterdam mers stelden daar maar weinig tegenover. In de tweede helft, toen Rahn en Kramer werden vervangen, verkleinde Guus Haak de achter stand tot 13, maar verder kwam het constant aanvallende, maar zelden gevaarlijke Feijenoord niet. Er waren 20.000 toeschouwers. De heer Vain Ravens leidde. Italianen leiden België-Nederland De voetbalwedstrijd BelgiëNeder land, die volgende week woensdag in Antwerpen wordt gespeeld, zal onder Italiaanse leiding staan. Scheids rechter Coletto Lobello wordt geas sisteerd door Ettore Carminati en Sergio Gonella. Van de 605.140 deelnemers aan de Sporttoto van afgelopen week meld den zich er vier voor de eerste prijs (f127.740). Zij ontvangen bruto f31.935. Voor de tweede prijs van f 68.676 meldden zich 125 liefheb bers, die bruto f 557 krijgen. Voor de derde prijs van f 34.138 waren 896 gegadigden, die elk netto f 39 ontvangen. Voor de goaltips, waaraan 194.978 personen deelnamen, kwam voor prijzen beschikbaar: f51.759. Omdat er geen meldingen met 6 punten wa ren, wordt de prijs verdeeld over de tweede- en derde. Dertien tweede prijswinnaars ontvangen bruto f 1990 De 2201 derde prijswinnaars van wie 6 met 2, krijgen per goede kolom netto f 12 uitgekeerd. DUIVENSPORT „L.P.C." Wedvlucht St.-Ghislain H. Gelost te 7.30 uur met w. tot z.w wind. Nulpunt 196.819 km. Eerste prijswinnende duif 9.57.40 uur; laat ste 10.10.26 uur. De prijzen werden gewonnen door D. v. d. Nieuwendijk, wiens duiven de eerste zes plaatsen bezetten „De Rijnklievers" Wedvlucht St.-Ghislain H. In concours 177 duiven. Los 7.30 uur. Eerste duif 10.02.11 uur. Uitslag: 1, 5 M. Jonge- leen; 2, 8 Ohr. v. d. Pluym; 3 D. de Ridder; 4, 7 Gebr. Kok; 6 J. v. d. Wal; 9 A. v. d. Dop; 10. H. v. d. Vecht. Koersen te Duindigt (Van onze medewerker) De Revanche der Produkten- draverij, waarin Djenghes Khan ontbrak, is een dubbel succes gewor den voor entrainement Wagenaar. Deter d'Aster had spoedig de kop en legde direct zulk een snel tempo voor, dat er voor de anderen geen bijhouden aan was. Dominica waag de in het laatste rechte eind nog een aanval, doch dit resulteerde in een galoppade. Deter d'Aster (Wage naar jr.) zegevierde in de fenomenale tijd van 1.22.7! Vader Wagenaar werd met Diano R tweede vóór David v. d. Lente. De eerste afdeling van de Polo- naiseprys werd een dead Leat tussen Catherine Mac en Comet Volann met Brutus als derde. In de tweede afde ling herhaalde Carla (Ten Hagen) haar goede prestatie van zondag j.l. en triomfeerde op zekere wijze voor Captain Kinley. In de Wals prijs overmeesterde ir. Oosting met Bonaire de steeds lei dende Annemarie d'Aster, die zelfs die tweede plaats nog moest afstaan aan Zaita Hanover. Ook Frits Bosveld, wiens paarden goed in vorm zijn, had succes, n.l. met Cita du Maire W, die Celia D en Agha han achter zich hield. Zinia B Sierdisma) zorgde in de Toxtrot- prijs voor de verrassing (w. f. 23.20) PAARDESPORT Draversinterland Nederland-België In de Belgische equipes, die zon dagmiddag op Duindigt uitkomen in de draversiniterland Nederland België zijn enkele wijzigingen ge bracht. Un Gamin is vervangen door Udette Frisco, die uit vijf starts vier keer won. Voorts zal Vaky Haig bij de driejarigen Vite Williams vervan gen. Ook de Nederlandse ploeg der driejarigen telt een verlies. De derby-winnaar C Alkestis van E kan wegens kreupelheid niet starten en wordt vervangen door Conny Stuart of Carlos Pluto. NAAR TOKIO... Na wereldkampioen Anton Gee- sink is gistermiddag chef de mission Simon de Wit met zijn eerste groep Olympische uitverkorenen van Schiphol naar Tokio vertrokken. Het waren de drie andere judoka's met hun chef d'équipe G. Koning en 9 zeilers (onder wie 3 reserves) met hun chef d'equipe G. van Luyn. Bovendien werd de heer De Wit vergezeld door zijn twee assistenten ran der Woerd en P. C. van den Hoek. De rest van onze Olympische ploeg vertrekt pas volgende week dinsdag met uitzondering van de zwemmers, die zondagmiddag a.s. de reis aan vaarden. door Barones Julia H en Zoon Ere bus te kloppen. Phigh Life II (Vergay) had weinig moeite om de internationale draverij op zijn naam te brengen. Entraine- mentgenoot Zippora werd tweede voor Vincent Hollandia. De slctkcers, die na een aanrijding eerst werd afgeebld en in bijna volslagen duisternis werd gelopen was vcor de veteraan Jan de Vlieger met Yonker Aster in 1.25.7 km-tijd. De uitslagen lulden Polonalseprijs, le afd.: dead heat: 1. Catherine Mac (J. van Dooyeweerd) (1.31.6) en Cornet Volann (S. J. van Leeuwen) (1.32.5); 3. Brutus. Tot.: wl. f 1.40. 1.20, pl. 1.40. 1.20, 3.20. koppel 1.70, 1.60, cov. 1.60, 1.60. 2e afd.: 1. Carla (H. C. ten Hagen) (1.30.8); 2. Captain Kinley; 3. Cokkie van 's-Gravenhof. Tot.: wl. f4.40, pl. 1.40, 1.80, 2.10. koppel 5.50, cov. 5.10. Walsprijs: 1. Bonaire (Ir. J. Oosting) (1.23.2); 2. Zaita Hanover; 3. Anne marie d'Aster. Tot.: wl. f2.70, pl. 1.60, 3.10, 2.10, koppel 10.10, cov. 8.40, trio 246.90. Valetaprijs: 1. Cita du Maire W (F. A. Bosveld) (1.27.3); 2. Celia D; 3. Aga Khan. Tot.: wl. f4.30, pl. 1.70, 2.90, 4.60, koppel 8.30, cov. 7.50. Revanche der Productenprijs: 1. De- ter d'Aster (J. Wagenaar Jr.) (1.22.7); 2. Diana R; 3. David v. d. Lente. Tot.: wi. f3.10, pl. 1.30, 1.40, 2.30, koppel 4.20, cov. 6. Foxtrotprijs: 1. Zlnia B (P. Sierds- ma) (1.24.9); 2. Barones Julia H; 3. Zoon Erebus. Tot.: wi. f23.20, pl. 5, 1.40, 3.10, koppel 17.50, cov. 3.90, trio 484.30. Boleroprljs: 1. Pigh Life n (M. Ver gay) (1.23.5); 2. Zippora; 3. Vincent Hollandia. Tot.: wl. f 1.40, pl. 1.40, 1.20, 2, koppel 1.70, cov. 1.50. Tangoprijs: 1. Yonker Aster J. P. de Vlieger) (1.25.7); 2. Be Happy; 3. Ze phyr Magowan. Tot.: wi. f2.30, pl. 1.20, 1.20, 1.40, koppel 2.50, cov. 3.70. De rennen: Qualla-prljs: 1. Marijke (Th. M Mc- Garrity); 2. Magister; 3. Paladijn. Tot.: wl. f 1.80, 1.60, 2.60, koppel 10.50, cov. 7.60. Korthals van Schooten Memoriaal: 1. Kohlnoor (mej. M. C. E. Coebergh); 2. Antonio Tattl; 3. Mambo. Tot.: wl. f2.90, 1.30, 1.50, koppel 3.70, cov. 3. Totalisator-omzet f 124.988. In Zwitserland werd deze merkwaardige forel gevangen. Het dier moet indertijdtoen het nog klein was. door een ringetje zijn gezwommen dat om zijn lichaam is blijven steken. Naar schatting drie jaar later werd het beest gevangen, nadat het zich tijdens zijn groei merkwaardig aan zijn ongewilde harnas had aangepast. FC Köhln klopt Partisan: 2-0 De Duitse kampioen F. C. Köhln heeft zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampioe nen. De Duitsers behaalden op eigen veld een 20 zege op Partisan uit Tirana, waarin een groot aantal spelers uitkwam die deel uitmaken van het nationale elftal van Albanië, dat 25 oktober in Tirana tegen Nederland speelt. Na Inter Milaan, Vasas, Liverpool, La Chaux de Fonds, Dynamo Boe karest en F.C. Köhln, zal ook Real Madrid geen moeite hebben zich voor de tweede ronde te plaatsen. De Spanjaarden wonnen gisteren hun eerste wedstrijd tegen Odense (uit) met 25. In die strijd om de Europese beker voor bekertiouders heeft het Poolse Legla zich in Warschau geplaatst voor de tweede ronde. De Polen ver sloegen het Weense Adrnira met 10. De eerste wedstrijd was even eens in een zege voor Legla (31) geëindigd. Fortuna '54, de Nederlandse bekerhouder, heeft In Turijn de eerste wedstrijd van A.C. Torino verforen. De Italianen wonnen met 31. De return wedstrijd is op 7 Oktober in Geleen. In Gent heeft het Belgische La Gantolse de eerste wedstrijd verloren (01) van het Engelse West Ham United. YANG ZAL NIET BLIJ ZIJN De nieuwe tienkamptelling, die tijdens de Olympische Spelen van Tokio voor de eerste maal zal wor den gebruikt is gunstiger voor Eef Kamerbeek, de Duitsers en de Rus sen. De enige, die met gemengde gevoelens de nieuwe tabellen zal doorbladeren is de Chinees Yang Chuan Kwang, want zijn trotse wereldrecord van 9121 punten werd teruggebracht tot 8088 punten. Nog erger, zijn beste prestatie in 1964 van 8326 punten werd nu 7854 en daarmee zakte hij van de eerste naar een gedeelde derde plaats ach- Advertentie ter Manfred Bock (Did) en Willi Holdorf. Vooral het polsstokhoogspringer dat voor Yang tegenover Duitsers en Russen een verschil uitmaakte van ongeveer 700 punten is teruggebracht tot nog geen 200 punten. De wereldranglijst 1964 ziet er nu als volgt uit: 7950 punten Manfred Bock (Did); 7869 punten WiUi Holdorf (Did); 7854 punten Yang Chuan Kwang (Formosa)7854 punten Horst Beyer (Did); 7852 punten Hans Joachim Walde (Did). Nieuwe records Het wereldrecord van Yang Chuan Kwang staat nu op 8088 punten, het Europese record van Yuri Kutenko op 7978 punten en het Nederlandse record van Eef Kamerbeek, dat volgens de oude telling op 7724 pun ten stond Is nu 7632 punten. Dat verschil is in verhouding tot dat van Yang (9121 naar 8088) en van Bock (8326 naar 7950) veel gunstiger. Wanneer deze telling in Belgrado was gebruikt dan zou niet Kusnetsow maar de Duitser Werner von Moltke Europees kampioen zijn geweest. In de volgorde van Rome zou geen ver schil hebben bestaan, maar typerend is het dat Kamerbeek dan niet 7236 punten, waarmee hij vijfde werd, doch 7361 punten zou hebben be haald. Het verschil met het oude wereldrecord van Rafer Johnson, dat Yang met maar liefst 438 punten verbeterde Is nu 8088 tegen 8071 punten. Eef Kamerbeek behaalde in En schede, tijdens de Nederlandse kam pioenschappen niet 7410 punten, maar 7434 punten. Overigens zal de nieuwe richtlijn voor Eef Kamerbeek niet meer de oude 8000 puntengrens, maar de nieuwe van 7800 punten moeten zijn. Om tot dit streefgetal te komen zal hij de volgende prestaties dienen te verwezenlij ken 100 meter: 11.— 804; ver: 6.90 800; kogel: 14.50 759; Hoog: 1.83 707; 400 meter: 49.6 82'; 110 horden: 14.5 903; discus: 47.02 819; polshoog 4.— 807| speer; 61.84 784; 15001 4,28,4 609, Totaal; 7817 put.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9