Carlile s training greep zwemploeg ruw bij de keel ianglijsten Swift-Combinatie haalt de eindstreep niet Pijnigen en martelen STARTVERBOD VAN POST OPGEHEVEN ltijd al de sigaar voor moderne mannen ederland in 1966 jen Westduitsers Rotterdamse „pleegouders" moesten menig huilbuitje aanhoren ONPERSOONLIJK EUROPEES TEAM SCHITTERT IN BELGRADO (7-2) CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND VOOR MAASTRICHT EN WILLI BRORD Bij figuranten Opgericht 1 maart I860 Donderdag 24 september 1964 Vierde blad no. 31373 voetbalinterland tussen Neder- en West-Duitsland, die op 18 anber in Amsterdam of Rotter- zou worden gespeeld, is uitge- tot 23 maart 1966. De plaats in Nederland zal worden ge il is nog niet bekend. PSV geklopt door militairen (1-2) ft Nederlands militair voetbal- heeft gisteren in Eindhoven verdiende 21 overwinning op behaald. Hoenen opende de voor PSV in de 10e minuut, nog voor de rust maakte tie l-er Piet de Zoete gelijk. Zeven iten na de hervatting bezorgde ro-Ahead-speler Pleun Strik de airen de zege: 21. Er waren toeschouwers. Bij de militairen Haas Nuninga (Ajax) en van der Bogert (DOS) uit, bij kwamen Miel Pijs en Jacques Stippent tot opvallende presta- Toen de Amerikaanse zwemtrainer ,,Doc" Counsilman, kweker van vele wereldrecord houders aan de Indiana Universiteit en chef- coach van de Olympische ploeg, destijds zijn theorieën verkondigde, heeft men ook in de Nederlandse zwemwereld wat medelijdend de schouders opgehaald. ,,Mijn training is een pij nigen, een martelen tot ze er bij neervallen. Ik In Australië had Forbes Carlile intussen ook over Counsilmans metho des nagedacht en terwijl de Nederlandse Tokio-kandidaten zich gelukkig ■prezendat zij niet onder zo'n beul als Counsilman zouden behoeven te trainen, stelde Carlile zijn plannen voor zijn vóór-Olympische taak Nederland geheel volgens die Amerikaanse richtlijnen op. En toen de kandidatenploeg op 11 augustus eenmaal een definitieve Olympische afvaardiging was geworden en het Rotterdamse sportfond- senbad tien dagen later als de dagelijkse trainings-arena geopend werd, ondervonden de Nederlandse meisjes en jongens, dat de training van Forbes Carlile steeds meer ging lijken op het pijnigen en martelen'' van Counsilman. ga tot het uiterste, maar dan ben ik er ook zeker van dat ik de laatste tiende seconde er ook nog afkrijg", zei Counsilman. .Zoiets is bij ons on mogelijk. Misschien dat die Amerikaanse stu denten zo gek zijn, maar een trainer zou ons nooit zo ver krijgen", was de Nederlandse reactie. voluit tegen het horloge mag worden gezwommen, goede tijden gemaakt. Riskant Voor het eerst in de Nederlandse zwemgeschiedenis, ja, we mogen rus tig zeggen: voor het eerst in de Ne derlandse sporthistorie, is een ver tegenwoordigende ploeg op een der gelijke wijze voorbereid. Van maan dagmorgen tot vrijdag-avond zwem en nog eens zwemmen. Kei hard, interval, lange rukken, keer punten, starts, sprints in de lengte, sprints in de breedte, een hele och tend en een lange middag, meedo genloos hard en misschien ook wel wat te onpersoonlijk. Het was een training, die de Ne derlandse topzwemmers en zwem sters en die waren toch echt wel wat gewend als het ware by de keel greep. En de reacties bleven niet uit: de een na de ander kreeg een instorting. Vooral in mentaal opzicht kwam er na de tweede week een cri sis en de Rotterdamse „pleegouders" hebben by de thuiskomst van hun logees na de training menig huil buitje moeten aanhoren. Grijns ranglijsten (dames) zijn afge- per 20 september en vermel- lechts hen, die in Tokio zullen Erin zijn opgenomen de bes- a, na 1 december 1963 in 50 sins gemaakt, meter vrye slag: Fraser 58.9, Stouder (V.S.) 60.4, (V.S.) 60.5, Hallock (V.S.) 60.6, tra (Ned) 61.7, Bell (Austr) Grunert (Did) 62.5, Thom 62.6, Lay (Canada) 62.6, (Ned) 62.7, Hagberg (Zwe- 62.7. meter vrye slag: Ramenofsky 4.39.5, Stickless (VS) 4.40.6, el (VS) 4.43.7, Ljungren (Zwe- 4.50.5, Fraser (Austr) 4.50.6, GB) 4.50.7, Hajakawa (Ja- 4.51.9, Lilja (Zweden) 4.52.5. trt (Did) 4.52.7, Herford (Austr) Pechstein (Did) 4.54.2, Wanke 4.54.6, Tigelaar (Nederland) meter schoolslag: Prozumen- a (Rusl) 2.45.4, Babania 2.46.9, Bimolt (Ned) 2.46.9, ill (GB) 2.47.0, Slattery (GB) Ruygrok (Austr) 2.48.0, Hoff- IDld) 2.48.8, Grimmer (Did) Ellis (VS) 1.06.0, De Varona (VS) 1.06.4, Hustede (Did) 1.07.8, Pyrho- nen (Finl) 1.08.1, Noack (Did) 1.08.5 Ditchik (Rusl) 1.08.8, Stewart (Can) 1.08.0, Sakovleva ,Rusl.) -.09.3, Cot- terill (GB) 1.09.4, 100 meter rugslag: Caron (Fr) 1.08.6, Ferguson (VS) 1.08.9, Duenkel (VS) 1.09.2, Tanaka (Japan) 1.09.4, Harmar (VS) 1.09.5, Norfolk (GB) 1.09.8, Schmidt (Did) 1.09.9, Ludgrove (GB) 1.09.9, Lewis (GB) 1.10.2, Van Velsen (Ned) 1.10.4, Kihara (Japan) 1.10.5, Winkel (Ned) 1.10.6. 400 meter wisselslag: De Varona (VS) 5.14.9, Randall (VS) 5.17.9, Fin- neran (VS) 5.22.2, Heukels <Ned) 5.29.8, Heemskerk (Ned) 5.31.0, Lons- brough (GB) 5.33.6, Holletz (Did) 5.33.6, Egervari (Hong) 5.34.1, Laste- rie (Ned) 5.34.2, Charitonova (Rusl) 5.36.6. 4x100 meter vrye slag: Ver. Sta ten 4.08.5, Australië 4.10.6, Nederland 4.12.3; Hongarije 4.12.6; Zweden 4.14.4, Gr. Brittannië 4.15.5, Duits land 4.16.0, Rusland 4.17.5, Frankrijk 4.19.7, Italië 4.20.4. 4x100 meter wisselslag: Ver. Sta- bit (VS)"' 2.49.8,''UrselmTnn Lte" 4-J"- Nederland 4.39 1, Duita- 250.5. Kok (Nederland) 2.51.3. :'an^ Jr Rusland 4.43.5, Hongarye 4.46.5, Zwe- meter vlinderslag: Kok (Ne- den 4.47.6, Finland 4.53.8, Italië 4.55.3, 1.05.1, Stouder (VS) 1.05.4, Frankrijk 4.58.1. Even leek er sprake te zijn van een overtraind-zyn van velen en de altijd aanwezige artsen konden het met de controle bjjna niet bijhou den. Carlile grijnsde maar wat. „Zij hebben in hun clubs niet hard ge noeg gewerkt. Die reacties zijn heel normaal, ze zijn er een beetje van geschrokken, maar we moeten zo doorgaan, hard en nog eens hard of we moeten thuisblijven. Wanneer Amerikaanse meisjes van veertien en vijftien jaar als Marilyn Ramenof sky, Sharon Stouder, Kathy Ellis en noem maar op, met een dergelijke voorbereiding de ene fantastische wereldtijd zwemmen na de andere, dan behoeven deze sterke Nederland se meisjes en jongens toch zeker niet minder te doen? Heus ik weet wat ik doe en zy weten dat ik het weet. Straks gaan we aan de „tapering off" beginnen en dan doen we het tot de start in Tokio wat kalmer aan. Maar dan zit de snelheid er in, let op". De zelfverzekerdheid en het opti misme van de Australiër deed goed aan in die periode, dat de halve Olympische zwemploeg „in de ver nieling" was, toen Adrie Lasterie wat bloedarmoede bleek te hebben, toen Ada Kok met een pijnlijke, dik gezwachtelde ontstoken pols maar wat meezwom en zelfs een paar da gen flink ziek in haar bed van het Rotterdamse bejaardenhuis kwam te liggen, toen Wieger Mensonides zich naar en akelig voelde, toen zelfs ,,het zonnetje" van de ploeg, Erica Terp stra, sip en huilerig rondliep en de leiders aan de kant in de put zaten. Hard Forbes Carlile is geen vaderlijk type, hy is niet de man, die de de pressie met een paar welgekozen woorden doet verdwijnen. Hy is de harde trainer met wie menselijk con tact moeilijk is te leggen omdat hij zich alleen interesseert voor het zwemmen, de chronometer en de polsslag. Maar tijdens de Europese kampioenschappen van 1962 in Leip- Het trainingskamp is voor de Ne derlandse mentaliteit een riskante onderneming en toen het even mis dreigde te gaan hebben de Neder landse zwemleiders zich wel een mo ment afgevraagd of zij er goed aan hadden gedaan dit te organiseren. Pas in Tokio zal blijken of het goed is geweest, maar het is een belang rijk punt, dat vrywel alle deelne- mers er ondanks alles, ondanks hun van-huis-zyn, ondanks de harde „onpersoonlijke" Carlile, ondanks het „pijnigen en martelen" enthousiast zijn. Het Rotterdamse Sportfondsenbad Zuid is na een openbare training het begin-stadium tot gesloten gebied verklaard als was het een raket basis. Maar zoals de berichten over de „crisis" tot de buitenwereld door drongen, zo kan men af en toe ook wat trainingstjjden te weten komen. De wereldrecords liggen er niet voor het oprapen. Gouden medailles staan niet vast, maar wel kan uit de trai ningsresultaten worden opgemaakt, dat byv. Klenie E'molt en ook de rugslagmeisjes Korr:e Winkel en Ria van Velsen in haar allerbeste vorm verkeren. Kansen FORBES CARLILE „beul" zig is gebleken, dat hij geen robot is, dat hij wel degelijk over psychologi sche gaven beschikt en daaruit is het dan ook waarschijnlijk te ver klaren, dat de ploeg zich na die moeilijke periode in begin september toch weer heeft hersteld en hoewel nog niet allen er overheen zyn is de stemming teruggekeerd en wor- Wat de Nederlandse kansen in het zwemstadium van Tokio zullen zijn de verste verte niet te zeggen. Wat de heren betreft zal Nederland zeker geen rol van betekenis kun nen spelen al staan de tijden van Ron Kroon, Jan Jiskoot, Johan Bon tekoe en de vrije slag estafetteploe gen nog altijd zodanig op de rang lijsten, dat finaleplaatsen tot de mo gelijkheden behoren. By de dames is de situatie gun stiger, maar voor geen enkel num mer is het mogelijk om op reële gronden een voorspelling te doen. Aan de hand van enkele ranglijsten valt ten hoogste een vage kansbere kening te maken wanneer men de vraag althans ruim stelt: is er een kans op een medaille? Niet op goud, maar alleen maar: een medaille. Zelfs een wereldrecordhoudster is daar niet zeker van. Niet Dawn Fra ser, niet Christine Caron, niet Mail den in de enkele malen, dat even lyn Ramenofsky, noch Ada Kok. PETROLEUM CONVECTOR f.98.- Geeft dag en nacht heerlijke warmte. Brandt veilig, zuinig en reukloos... 24 uur achtereen. Ideaal als bijverwarming in het vóór- en naseizoen. Gemakkelijk verplaatsbaar. VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAMI Het startverbod, dat de Am- stelveense wielrenner Peter Post vo rige week in de Belgische plaats Koolskamp door een vertegenwoordi ger van de Belgische wielerbond werd toegezegd, blijkt slechts, als „waarschuwing" te zijn bedoeld. In een uitstekende wedstrijd, waar in de Portugees van Mozambique. Eusebio de grote ster was, heeft het Europees voetbal selectie-elftal gis teren met rake cijfers (72) gewon nen van Joego-Slavië. De ruststand van deze wedstryd, die werd gespeeld in het kader van de hulpactie aan de slachtoffers van de aardbeving in Skolpje, was 31. Eusebio, die viermaal scoorde, werd op kundige wijze bijgestaan door de Duitse midvoor Uwe Seeler. De Duit ser scoorde tweemaal. Ook rechtsbin nen Masopust (Tsjecho-Slowakije) en linkshalf Woronin (Rusland) speelden in het Europese team een glansrol. De Joegoslaven, die vooral voor het doel minder slagvaardig waren dan him tegenstanders, speelden bepaald niet slecht. In doelman Soskic en stopper Cop, rechtsbuiten Samardic en midvoor Galic hadden zij gelijk waardige spelers. Het ontbrak hun echter aan schutters van het formaat Eusebio of Seeler, waardoor het ver schil in treffera voor een belangrijk deel moet worden verklaard. Daarbij stak doelman Jashin (Rusland) in uitstekende vorm. Zelfs een strafschop van Kostic ranselde hij uit zijn doel. Dat verklaarde de Belgische wie lerbond in een communiqué, dat gisteren na een in Brussel gehouden vergadering werd uitgegeven. In het communiqué heette het voorts dat „Peter Post door zyn houding in Sallanches gestalte gaf aan zyn drei gementen, die hy een dag ervoor had geuit. Hij gedroeg zich daarmee niet alleen in strijd met de sportiviteit, maar door Rik van Looy te beledi gen, deed hij in feite hetzelfde ten opzichte van de Belgische wielerbond, die Van Looy waardig had gekeurd de Belgische kleuren te verdedigen. De Belgische wielerbond achtte het daarom overeenkomstig de sportieve wielercode om Post een waarschu wing te geven in de vorm van een startverbod voor het kampioenschap van Vlaanderen in Koolskamp". Mild De Belgische wielerbond toonde zich gisteren trouwens toch „mild". De acht renners, die onze zuiderburen in Sallanches vertegen woordigden, mcesten zich verant woorden voor de slechte prestaties. Het „ccmité sportief" kwam tot de slotsom, dat slechts drie renners, na melijk Rik van Looy, Ward Seis en Edgar Sorgeloos zich moeite hadden getroost de Belgische kleuren cp waardige wijze te dragen. De overige vyf renners, onder wie Van Coningsloo, Monty en oud we reldkampioen Beheyt kregen een berisping. Inter Milaan dwingt Independiente een beslissingsduel af Inter Milaan, winnaar van de Europa Cup, heeft gisteren in Milaan de returnwedstrijd van de intercon tinentale finale om het officieuze wereldkampioenschap voor clubs met 20 gewonnen van het Argentijnse Independiente. De eerste wedstrijd was door Independiente, houder van de Zuidamerikaanse beker, met 10 gewonnen. Er zal nu een derde wed strijd worden gespeeld, die zaterdag in Madrid zal plaatsvinden. voor de moderne mannen van vandaag! PERLAS een voortreffelijke, lichte en geurige Senoritas! MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! M 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! „Jammer Bart Zoet (21), Nederlands tijdritspecialist nummer één, mompelde het stil voor zich uit. Het ging hem wel aan zijn hart, de ijzersterke Sassenheimer, dat hij door zijn in de Ronde van het IJsselmeer opgelopen handblessure niet mocht starten. Bruusk draaide hij zich om. Een beetje teleurgesteld stapte hij op zijn fiets en reed weg. Wég van de sfeervolle start plaats van 't nationaal clubkampioenschap in Wijk bij Duurstede. stekend thuis. De Limburgse ploeg sloeg daar inderdaad haar slag. Met ruim twee minuten voorsprong op het Rotterdamse „De Pedaalridders" (Brinkman, Den Brader, Heynig en Van Middelkoop) sleepten zij de titel bij de amateurs in de wacht. Heeft Bart Zoet het Swift-debacle zien aankomen? Dat zal wel altijd een vraag blijven. Vast staat in elk geval, dat de Leidse ploeg gistermid dag van één der grootste kanshebbers voor de amateurtitel een figurant werd, die niet eens de finish haalde Al voor de start waren de Leide- naars al zo goed als kansloos: kop man Bart Zoet mocht op doktersad vies niet rijden. Maar toch scheen het even, alsof Gerben Karstens, Nol Kloosterman en de twee invallers Jan van Biemen en Piet Bregman ook Jan van Amsterdam had van deelneming afgezien die zware te genslag te boven zouden komen. Als een snellopend treintje draaide het Leidse koppeltje de Lekdijk af het Utrechtse land in. Maar toen vlak voor Amerongen de eerste .venijnige klimmen moesten worden genomen, deelde de gevreesde man met de hamer de Leidenaars daar de beslissende klap uit. Gerben Karstens kreeg een lekke band. Ritme verstoord Het ritme was verstoord. Het tem po was verdwenen. Van één der teams, die het snelste waren vertrok ken, werden Nol Kloosterman, Jan van Biemen en Piet Bregman een koppeltje, dat „zwaar" liep. Tussen Oud-Leusden en Drieber gen kregen drie moedig volhoudende, maar steeds verder afzakkende Swift- renners hun laatste, beslissende tik. Nog geen 20 km voor de finish hoor de Jan van Biemen de lucht uit zijn band suizen. Toen lieten ook Kloos terman en Bregman het hoofd han gen. Het was zo wel genoeg geweest Veel beter ging het in de „Maas- tricht"-ploeg. De sterke klimmers Beugels, Steevens, Tummers en Sche per voelden zich op de warme asfalt. In achterhoede De overige „Leidse" ploegen ein digden ver in de achterhoede. De volledige Bollenstreekploeg finish te met Oele, Knoppert-, Van Lierop en Tjoelker in 1 uur 58 minuten en 15.6 seconden, terwijl de Alphense Avantie-renners Van der Werf, Wols- wijk en Van Tol 2 uur 02 min. 03.6 sec. voor zich lieten afdrukken. Bij de profs prolongeerde Wim van Est met broer Piet en de jonge, ren ners Jan Pieterse en Martin van Ginneken voor het Brabantse Willi- brord Wil Vooruit de titel. De loco motief uit Sint-Willibrord sleurde zijn ploeg over de eivolle snelwegen naar een toptijd van 1 uur 44 minu ten en 10 seconden. Het Amsterdamse Olympia, altijd een sterke tegenstan der, miste in deze titelstrijd homoge niteit. Onder de bezielende leiding van Peter Post waren de Olympianen a veertig kilometer ruim op Wil- librord Wil Vooruit ingelopen. Een inzinking van Cor Schuuring, die te weinig lucht had en gewoon van het wiel werd gereden, kostte de Amster dammers echter de titel. Freddy van Lachterop had reeds eerder moeten afhaken dus moesten Post en Cor- nelisse wel wachten op de voor het klassement noodzakelijke derde man In de resterende afstand viel Olym pia ver terug Solleveld, Van der Valk en Ravens- bergen eindigde met nog geen ander halve minuut achterstand op de elfde plaats, terwijl ook het Alphense Avantie (Van Amsterdam, Van 't Woud, Hoogeveen en De Bruyn) op een plaatsje in de bovenste helft van de ranglijst beslag legde. Het Lisser Bollenstreekquartet Zuiderduin, Gei- llngs, Van Leeuwen en Van der Aar eindigde als 31ste. Uitslagen Categorie A (Professionals, ama teurs en onafhankelijken)1. en kampioen Willibrord Wil Vooruit (Wim van Est, Piet van Est, Van Ginneken en Pieterse) de 76 km in 1 uur 44 min. 10 sec.; 2. Maastricht (Harings, Beckers, Knop» en Schro der) 1.44.37.1; 3. Fortuna uit Zundert (Van Dongen, Haast, Braspenning en Van Aert) 1.44.54.9. Categorie B (Amateurs)1. en kampioen: Maastricht (Beugels, Tummers, Steevens en Scheper) de 76 km in 1.45.30; 2. De Pedaalridders (Rotterdam) (Den Brader, Heynig en Van Middelkoop) 1.47.44.8 3. De Kampioen (Haarlem) (Peters, Van der Horst, en Blom» 1.48.19. Categorie C (Nieuwelingen): 1. en kampioen De Bataaf (Buis, Baken. Jongkind, Thijs) de 26.5 km in 37.57.5 sec.; 2. Theo Middelkamp (Beun, Mol, Rentmeester) 36.51.7; 3. De Adelaar (Van Midden, Faber, De Graaf) 37.01.3. De ploeg van Willibrord Wil Vooruit. Op de foto gaan Wim van Est (links) en M. van Gin- neken aan kop. gevolgd door Piet van Est (links) en J. Pie terse. Swift elfde In de C-klasse (nieuwelingen) ver overde de sterke Halfwegse Bataaf- renners Buis, Baken, Jongkind er Thijs het kampioenschap. De „Leidse wegen door het heuvelachtige gebied ploegen brachten het er hier beter af. van de Pyramide van Austerlitz uit- I Swift-Combinatie met Van Goozen,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7