Haalde spons erover! KONINGIN ZAG: ROMULUS DER GROSSE MENA LOOPUYT SCHILDERT VOOR- EN UIT-ZICHZELF spelen voor vluchtelingen EXPOSITIE IN UTRECHT FRIS, LEVENDIG, OPRECHT WERK KONGO BOOS OP O.A.E. PRIJZEN VAN MODERNE KUNST TE HOOG voor AMSTERDAMSE MUSEA Amerikaanse commandanten zouden al zeggenschap over gebruik kernwapens hebben f)n<rerirfit 1 maart 1860 Donderdag 24 september 1964 Derde blad no. 31373 Topgeheim Deze plannen zijn thans in wer king getreden. Zij worden als topge heim behandeld en hebben niet al leen betrekking op de commandant van de NAVO, maar ook op de com- Binnenkort zal onder auspiciën Hoogtepunt van de Duitse week in Rotterdam was zonder twijfel de opvoering van het toneelstuk Romulus der Grosse" van Frie- drich Dürrenmatt door het Stadttheater van Hildesheim, welke voorstelling in de Rotterdamse Schouwburg door koningin Juliana werd bijgewoond. Dürrenmatt (38), Zwitser van ge> boorte, wil in zijn stuk, dat de onder gang van het Romeinse rijk toont, op komisch-sceptasohe wijze de spot drijren met heldhaftigheid, natio nale trots en dergelijke begrippen. In zijn komedie bracht hij zijn toehoor ders waarheden te zeggen, die niet alleen voor het Romeinse Rijk gel den. Dat de Germanen het Romeinse Rijk veroverden geeft Dürrenmatt ruimschoots gelegenheid zijn satire ook over Germaanse hoofden uit te storten. Zelf noemde Dürrenmatt zijn stuk een komedie welke tegen iedere vorm van imperialisme is ge richt. Glinther Witte speelde de rol van Keizer Romulus Augustus en werd daarvoor door de uitverkochte schouwburg met een ruim applaus bedankt. Hij en enkele van zijn medespelers en -speelsters, alsmede de directeur van het Stadttheater Hildesheim, de heer Zibell, werden in de pauze aan de Koningin voor gesteld en voerden met haar een geanimeerd gesprek. Bij de voorstelling waren o.a. aan wezig dr. H. Berger, ambassadeur van West - Duitsland, Landesminister A. Kubel, voorzitter van het voorbe reidingscomité van deze Duitse week, burgemeester en mevrouw Van Wal- sum en vele Rotterdamse notabelen. De Koningin, die gekleed was in haar particulier secretaresse, jonk- vrouwe Röell en haar kamerheer i.b.d. mr. dr. K. P. van der Mandele De Koningin,dieg ekleed was in een zwart gebloemde avondjurk en een kostbaar parelsnoer droeg, zat tussen ambassadeur Berger en minister Kubel. Hildesheim (100.000 inwoners) is een moderne industriestad met een oude traditie, niet ver van Hannover. Reeds in de 10de eeuw had het een theater, zo wil de overlevering, waar religieuze stukken werden opgevoerd. In de 17de, 18de en 19de eeuw is Hildesheim reeds een theatercen trum geweest. Het huidige Stadt theater werd in 1909 gebouwd en is in 1949 heropend. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS *WW Tel. 01726 2541\ Vraagt geïllustreerde prijslijst van de Verenigde Naties een nieuwe grammofoonplaat verschijnen, waar aan „zes van de grootste pianovir tuozen van deze tjjd", te weten Clau- dio Arrau, Wilhelm Backhaus, Alex ander Brailowsky, Robert Casa de- sus, Byron Janls en Wilhelm Kempff hebben meegewerkt, zo deelde de ho ge commissaris van de VN voor de vluchtelingen, Felix Schnyder, in Genève mee. De 30-centimeterplaat zal als ti tel hebben: „Internationaal piano festival". De opbrengst Is, evenals die van de eerste door de VN uit gebrachte plaat (All star festival), bestemd voor de uitvoering van de programma's ten behoeve van de vluchtelingen in de wereld. Men denkt hierbij met name aan de ver zorging van een vakopleiding voor jonge Palestijnse vluchtelingen. De eerste grammof mplaat bracht 1.3 miljoen dollar op. HONGAARSE OPERA-DIRIGENT KRIJGT 3 JAAR Gyorgy Lendvay, dirigent van de opera in Boedapest, die een verkeers ongeluk veroorzaakte toen hij onder invloed van alcohol een auto be stuurde, is gisteren tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, zo heeft Radio-Boedapest gemeld. Voorts is hem zijn rijbewijs voor tien jaar ontnomen. Een jong meisje was bij het ongeluk ernstig gewond geraakt. Expositie H. N. Werkman in Groninger museum Privé-collectie van Koningin Elizabeth Fen nieuwe tentoonstelling van de Italiaanse kunst uit de privé-collec tie van Koningin Elizabeth in Buc kingham Palace zal op 26 november in Londen geopend worden. De collectie bestaat uit schilderij en, tekeningen, meubelen, beeldhouw werken en perselein uit de Tudor- peiiode tot de 19de eeuw, die door Italiaanse handwerkslieden voor de Koninklijke opdrachtgevers vervaar digd werden. In het Groninger Museum is gis teravond een tentoonstelling geopend van druksels en schilderijen van H. N. Werkman, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Rijks HBS, waar Werkman zijn middelbare schoolopleiding heeft gekregen. De expositie werd onder grote be langstelling van vele genodigden en reünisten van de Rijks-HBS ge opend door Martin Tissing, die de tentoonstelling in samenwerking met het Groninger Museum heeft opge zet. Hij karakteriseerde figuur en werk van de kunstenaar Werkman, die aan het eind van de oorlog door de bezetter om het leven is gebracht. Onderscheiding voor Juist als man R waarderend f lvm Eeniekkere .F* graag/ Amerikaanse sigaret "O O (Van onz Parijse correspondent) De Nederlands-Parijse schilderes Mena Loopuyt, zal, van 3 ok tober a.s. af. in Utrecht ni de Neudeflat van de Kunstkring, einde lijk weer eens een kuze uit haar jongste werken, schilderijen en gouaches, exposeren. „Vroeger", zo vertelt ze in haar atelier in Montrouge verscheen ik periodiek wel bij Van Lier op het Am sterdamse Rokin en soms ook in Leeuwarden, Groningen en Den Haag. Utrecht kende ik, als exposante tenminste, nog niet. Het is meneer De Vries geweest, de voorzitter van de Kunstkring, die hier mijn werk is komen bekijken. Hij, en meer nog, dacht ik, zijn vrouw, scheen er wel oog voor te hebben. En ik hoorde dat bij na vraag ook jhr. Sandberg zijn fiat aan de ex'positie had gegeven. Niettemin kunt u mij bezwaarlijk indelen bij de avantgarde". Autodidacte Mena Loopuyt, dochter van een Dordrechtse dokter, vertrok op haar zeventiende al naar Zwitserland, een land dat haar nog altijd aan schijnt te trekken. Deze zomer bracht zij door in Zürich. Het zijn voorname lijk de schilderijen die ze in en rond die stad toen maakte, die nu in Utrecht zullen worden geëxposeerd. Door haar ouders bestemd voor het leraarsvak ze haalde haar di ploma's in het Frans werd ze zelf al vroeg aangetrokken door de kunst". Eerst een nog wat vage aan- tiekking, die ze zich niet helemaal bewust was, en die pas duidelijker contouren aannam toen ze zich in 1928 in Parijs had gevestigd. Sedert dien is ze, met korte onderbrekin gen, in die stad gebleven Parijs en Frankrijk hebben ontegenzeglijk hun stempel op Mena Loopuyt en op haar kunst gedrukt, ofschoon haar krachtige zin voor onafhankelijkheid haar toch altijd heeft behoed voor de onderwerping aan enige groep mode. Vanwege diezelfde karakter trek, heeft ze zich ook nimmer op enige kunstacademie of cursus inge- sclireven, en zelfs in Parijs vond ze zoals ze zelf zegt „nooit een leermeester van mijn gading". Men mag haar dus wel een school voorbeeld van een--autodidacte noe men. Ze zou zich het woord van de füosoof-componist Eric Satie die toevallig een paar kilometers verder, in Arcueil, op een hotelkamertje zijn lange bohemienleven sleet eigen kunnen maken, die eens verklaard heeft. „Tous les vrais artistes sont des amateurs". (Alle werkelijke ar tiesten zyn amateurs"). Haar ontwikkeling die gemakke lijk is. af te lezen van de vele doeken die in haar atelier zijn op gehangen en uitgestald is langzaam geweest, maar al haar vorderingen en veroveringen waren dan ook haar exclusief-eigen bezit. „Wat je van jezelf leert, weet je dan ook goed", meent ze terecht. Ze laat rich niet onderbrengen in enig hok- I je of rubriek, al zal men in de factuur van haar eerste doeken dan ook de Douanier Rousseau en in de kleuren van latere schilderijen Cézanne kunnen herkennen. Die vitale en altijd trefzekere kleuren die misschien de aantrekke- lijkste kant van haar schilderijen vormen, veranderen in hun aard en combinatie trouwens ook nog gedu rig. Zo valt t op, dat sedert de laatste maanden in Zürich het paars dat voordien soms domineerde, nu bijna geheel uit haar palet verdwe nen is. Mena Loopuyt werkt graag in de natuur: bospartijen, vijvers met ranke scheepjes, een aquarium met vissen een der bestgeslaag- i de gouaches, leek mij kippen Waarvoor ze een voorliefde heeft, cn ook wel dorpstafereeltjes, waar bij mensen en kinderen dan als naief-houterige en een dimensiona le poppetjes, nog steeds wat a la Douanier, zyn op- en neergezet. Maar dat werken buiten blijft toch altijd voorbereiding per schets van het eigenlijke schüderen, dat zich pas op haar atelier voltrekt. Slechts hoogst zelden komt een doek op de ezel in de natuur direct geheel tot stand. Het verschil in technische doorwerking en verdieping is dan terstond ook wel waar te nemen. Aan portretten heeft ze zich nooit gewaagd en op dat gladde ijs is ze ook niet van plan zich te begeven. „Het is al moeilijk genoeg jezelf ongeveer tevreden te stellen. Als je je model of opdrachtgever óók nog moet bevredigen". Wanneer een (onschuldige) woordspeling is toegestaan, dan kan ik, als conclusie, besluiten met de opmerking dat Mena Loopuyt nooit ergens is in gelopen. Ze ging haar Voor oud-ambtenaar 3.5 meer pensioen De pensioenen van de oud-ambte naren zullen over 1964 met 3,5 pro cent worden verhoogd. Dit naar ana logie van de achterstallige 3 procent salarisverhoging, die de werkende ambtenaren hebben gehad. Hierover is tussen de vakorganisaties en de minister overeenstemming bereikt. Dit werd gisteren meegedeeld op het congres van de Algemene Bond van Ambtenaren in Utrecht door de voor zitter, de heer A. van Rossen. President Kasavoeboe van Kongo heeft gisteren krachtig geprotesteerd tegen het besluit van de werkcom- missie van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid een afvaardiging naar Washington te sturen om daar met president Johnson te praten over diens militaire steun aan Leopold- stad. Het protest is gericht aan de secretaris-generaal van deze organi satie. Diallo Telli. Een soortgelijk protest vertrok in tussen van premier Tsjombe naar premier Jomo Kenjatta van Kenia, die voorzitter van de betrokken com missie is. De Verenigde Staten hechten groot belang aan de pogingen van de verzoeningscommissie van de OAE om het Kongolese vraagstuk tot een oplossing te brengen. Maar zij wil len alleen met deze commissie over de Amerikaanse militaire hulp aan Kongo spreken, wanneer de Kongo lese regering aan het overleg deel neemt, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteravond meegedeeld. MENA LOOPUYT eigen weg, schilderde vooral voor en uit zichzelf. Daarom is 't een goede gedachte van de Utrechtse Kunst kring geweest dit opgewekte, frisse, levendige en bovenal oprechte werk eens in de openbaarheid te bren gen. Max van Egmond 28-jarige Nederl. bariton Max van Egmond heeft op het 13de inter nationaal muziekconcours in Mün- chen de hoogste onderscheiding be haald in de afdeling concertzang. (Sonde«rpreis für Konzersgesang, DM 3.000). Eerder werd hij onderschei den in 1959 in 's Hertogenbosch en in in Brussel. Peter Boom zingt in Venetië De jonge Nederlandse bas Peter Boom is door het opera-theater La Fenice te Venetië uitgenodigd om in het komende winterseizoen de rollen van de notaris en van de commissaris in de „Rosenkavalier" van Strauss te zingen. „De nog steeds toenemende prijs stijgingen in de centra van de kunst handel maken het onmogelijk met de ter beschikking staande middelen tot een werkelijke opvulling van evi- Twee Amerikaanse nieuwstijdschriften hebben in hun nummers van deze week verklaard, dat enige Amerikaanse militaire com mandanten reeds onder bepaalde omstandigheden zeggenschap hebben over het gebruik van tactische atoomwapens in geval van agressie. Dit is naar voren gebracht door de tijdschriften Time en U.S. News and World Report naar aanleiding van het voorstel van de Republi keinse presidentskandidaat, senator Barry Goldwater, om de commen- dant van de NAVO zeggenschap over tactische kernwapens te verlenen. Volgens Time is er geen enkel punt in de Amerikaanse wet dat de president verhindert zulks te doen. Hoewel president Johnson op de voorstellen van Goldwater gerea geerd heeft door te zeggen dat hij die bevoegdheid niet kan en niet wil afstaan, gebeurde dit al onder Ei senhower en Kennedy. „In 1957 ontving de commissie voor atoomenergie van het (Amerikaan se) Congres een geschreven memo randum dat er plannen in ontwik keling waren om de NAVO-com- mandant in Europa het recht te verlenen onder bepaalde omstandig heden kernwapens te gebruiken zo als ingeval van onvermogen van de president of bij het uitvallen van de verbindingén tussen Europa en de Verenigde Staten". mandant van de Noordamerikaanse luchtverdediging. Sommige van deze plannen zyn op schrift gesteld", al dus Time. Het Witte Huls heeft gisteren ge weigerd commentaar te geven op de berichten. De woordvoerder van het Witte Huis, George Reedy, verwees naar de redevoering die Johnson vo rige week woensdag in Seattle heeft gehouden, welke „een zorgvuldig uit gewerkt document" over het onder werp zou zijn. In deze redevoering verklaarde de president, dat het het exclusieve recht van de president moet blijven om bevelen over het gebruik van kernwapens door te ge ven. Norstad In het artikel in Time staat dat de voormalige opperbevelhebber van de NAVO, generaal Lauris Norstad, heeft verklaard er nooit aan te heb ben getwijfeld dat hij bevoegheid had om tactische kernwapens te ge bruiken als er tijdens de Cubaanse crisis een aanval van de communis ten was gekomen. Norstad zou tegenover een vriend hebben verklaard, dat tijdens alle crises onder het bewind van Eisen- houwer en Kennedy er voortdurend volledige overeenstemming tussen de president en de opperbevelhebber be stond over „wat te doen in geval van nocd". Generaal Norstad verklaarde op zyn bureau in New York dat het onderwerp te eenvoudig wordt ge steld sedert het een politiek twist punt is geworden. U.S. News and World Report ver klaarde, dat de regering reeds van plan was haar recht van veto over het gebruik van kernwapens te wij zigen voordat dit punt in de poli tieke belangstelling kwam te staan. Het tijdschrift verklaarde voorts: „Reeds nu is het algemeen bekend onder de NAVO-bondgenoten dat de Amerikaanse commandanten in Eu ropa reeds orders uit Washington hebben gekregen om in bepaalde ge vallen zonder verdere instructies uit Washington kernwapens te gebrui ken". „Sommige militairen verklaren dat als de verkiezingscampagne eenmaal voorbij is, men zal merken dat de Advertentie TERRITORIALE GESCHILLEN De Sowjet-Unle heeft gisteren het voorstel gedaan, dat de Algemene Vergadering der Verenigde Naties het principe zal aanbevelen, volgens hetwelk alle landen zullen afzien van gebruik van geweld bij het regelen van territoriale geschillen. Het voorstel om dit punt op de agenda van de komende Algemene Vergadering te plaatsen werd ge daan door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, in een brief aan secretaris- generaal Oe Thant De gedachte van een internationa le overeenkomst in deze zin werd voor het eerst geopperd door premier Chroesjtsjow in een brief aan staats hoofden en regeringsleiders op 31 december van het vorig jaar. In het schryven merk Gromiko op, dat indien bij het regelen van ter ritoriale geschillen het gebruik van geweld achterwege blijft, het veel ge makkelijker zal zijn om andere be langrijke internationale vraagstukken op te lossen, in het bijzonder het pro bleem van de ontwapening. De lan den zouden dan ook meer aandacht aan hun economie kunnen besteden en aan de strijd tegen achterstand, armoede en ziekten. regering en senator Goldwater wat dit punt betreft niet zover van el kaar afstonden als toen het naar voren werd gebracht." dente lacunes in de verzameling mo derne kunst te komen". Dit merkt de directie van de Amsterdamse ge meentemusea op in haar jaarverslag over 1963. Talrijk zyn volgens haar b.v. de hiaten in de Franse impres sionistische school. Het is echter dui delijk zo meent zy, dat met een to taal budget van vier ton geen ver wervingen kunnen worden beoogd van kunstwerken, die per stuk veelal meer dan deze som kosten. Binnen het kader der mogelijkhe den konden niettemin verschillende belangrijke aanwinsten aan de schil derijenverzameling worden toege voegd. De budgetverdeling voor de uitbrei ding van het kunstbezit in 1963 wast Stedelijk Museum f 400.000, Amster dams Historisch Museum De Waag f 25.000 Museum Fodor f 18.000 en Museum Willet-Holthuysen f 15.000. Naast de talrijke uitleningen ten behoeve van tentoonstellingen, die in Nederland en daarbuiten door derden werden georganiseerd, werden ook in 1963 weer kunstwerken aan gemeentelijke instellingen uitgeleend omdat tengevolge van de steeds toe nemende vraag naar deze bruiklenen voor wandversiering, d^ voor dit doel beschikbare voorraad onvoldoende werd, ging men er reeds in het vo rige verslagjaar toe over van levende Amsterdamse kunstenaars voor deze uitleningen werk te huren. Er wer den 202 werken in huur genomen. Het totale aantal kunstwerken, dat ter aankleding van gemeentelijke in stellingen is uitgeleend, was eind vo rig jaar 2277. Daarnaast zijn aan deze instellingen 434 voorwerpen van oude kunstnijverheid in bruikleen ge geven. Nieinve V.N.-plaat Zes pianisten

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5