Centr. antenne systeem: olie op het omroepvuur wat is wijsheid? UILTJE Waarderingscijfers voor uitzendingen SJOUKJE: „Ik leer nog alle dagen...." MET EEN ENKEL WOORL LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. TALLOZE MOGELIJKHEDEN, MAAR NOG VEEL MEER MOEILIJKHEDEN (Van onze parlementaire redactie) Minister Bot heeft met zijn stellige toezegging over de invoering van een landelijk centraal antennesysteem voor radio en televisie niet alleen de deur geopend voor een ongekend aantal nieuwe omroepmogelijkheden, maar ook voor nieuwe en grote moeilijkheden in de etherpolitiek. 11 ranisatie ln deze kwestie te mobili- Omroepverenigingen maken bezwaren Het centraal antennesysteem (CAS) impliceert bij volledige verwezen- lijking een zeer grote uitbreiding van het aantal radio en televisiepro gramma's. Gezien de verhouding in ons omroepwereldje kan het haast niet anders of deze uitbreiding zal op grote bezwaren stuiten bij de thans bestaande programmaverzorgers in casu de omroepverenigingeyi. Het is typerend, dat reeds na de allereerste mededelingen van de zijde van de regering vorig jaar bij monde van minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaatparlementsleden met sterke omroepbindingen zich be zorgd afvroegen of het nieuwe systeem geen auteursrechtelijke bezwaren zal opleveren. Niet meer dan een transportsysteem Het centraal antenne systeem om vat voor een deel niet meer dan het opvangen van buitenlandse radio en televisieprogramma's aan de lands grenzen en transport van deze pro gramma's naar de luisteraars en kij kers. Het transportsysteem is met deze buitenlandse programma's nog niet geheel gevuld, zodat er ook an dere dan de thans bestaande pro gramma's via het systeem bij de kijkers en luisteraars thuis gebracht kunnen worden. Met het opvangen van buitenlandse programma's doet de P.T.T. de ontwerper en ver moedelijk uitvoerder van het systeem niets ander dan de particuliere antennes zover uitbreiden dat de op vangmogelijkheden toenemen. Met dit systeem is geen sprake van heruitzending, maar van uitbreiding van de ontvangstmogelijkheden, zo als nu reeds dikwijls geschiedt door middel van gemeenschappelijke an tennes op flatgebouwen. Zowel bij het door P.T.T. voorgestelde C.A.S. als by de reeds bestaande particu liere gemeenschappelijke antennes op flatgebouwen gebruikt de luisteraar /kijker een gewoon radio- en t.v.- toestel. De situatie is dus wezenlijk anders dan bij de conventionele draadomroep, waar de abonnee de uitzendingen beluistert via een luid spreker. In West-Duitsland en Enge land, waar men reeds verschillende jaren een systeem kent, dat te ver gelijken valt met het C.A.S. is de kwestie van de auteursrechten nooit aan de orge geweest. Internationale conventies op het gebied van radio en televisie leggen de invoering geen strobreed in de weg. Weliswaar be staat er een Europese conventie tot bescherming van t.v.-uitzendingen, waarin een clausule tegen doorgifte langs draadweg is opgenomen, maar bij de opstelling van deze conventie heeft men de verdragsluitende par tijen uitdrukkelijk het recht gegeven deze clausule buiten werking te la- tililfjêcpMm... senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct ten. Engeland en Zweden hebben reeds verklaard doorgifte via de draad niet beschermd te achten. Ne derland zou hetzelfde kunnen doen. Ongeruste juristen Maar het lijkt er echter veel op, dat van de zijde van verschillende omroepen nu reeds gepoogd wordt van de auteursrechten een probleem te maken. Minister Van Aartsen kreeg vorig jaar in de Tweede Kamer direct be zwaren te horen van ongeruste ju risten. Voor de K.R.O.-microfoon is een dezer dagen te kennen gegeven, dat een oplossing ter zake van het auteursrecht voorwaarde is voor po sitieve medewerking aan de invoering van het C.A.S. De N.C.R.V. liet soort gelijke geluiden horen. En een veeg teken is, dat Nederlandse vertegen woordigers in de European Broadcas ting Union hun best doen deze or- Lukt dit. dan kunnen tegenstan ders in het Nederlandse parlement dat vroeger of later twh bij de invoering van het C.A.S. betrokken zal worden verwijzen naar inter nationale bezwaren. Ook het gebruik van het woord draadomroep televi sie afgekort tot D.O.T. in krin gen van de omroepen is illustratief. C.A.S. heeft vrijwel niets gemeen met de bestaande draadomroep. De draadomroep „verknipt" immers be staande programma's tot een nieuw eigen programma, dat ook als zo danig in de omroepgidsen vermeldt staat. Het C.A.S. doet niets anders dan het bereik van bestaande pro gramma's te vergroten zonder er een tittel of jota aan te veranderen. Ge bruik van het woord D.O.T. werkt dus misverstand in de hadn. Als de tekenen niet bedriegen zal de import van buitenlandse radio- en t.v.-programma's via het C.A.S. op grote moeilijkheden stuiten in ons toch al zo vertroebelde omroepwe reldje. Wie, oh wie Maar er is meer. Zoals gezegd, heeft het C.A.S. nog andere moge lijkheden namelijk de versprei ding van andere dan de thans be staande programma's. De alles be heersende vraag zal worden: wie ver vaardigt deze programma's? Minis ter Bot heeft laten blijken dat dit een van de vragen is waarover de pacificatiecommissie zich zal moeten buigen. Hij denkt dus stellig aan kansen voor nieuwe gegadigden en die zijn er heel wat: Teleac, de televisie academie voor educatieve televisie, dagbladen voor regionale uitzendingen, kerkelijke instellin gen. schooltelevisie en nog veel meer. Het centraal antennesysteem opent voor wat betreft de televisie de mo gelijkheid van zeven t.v.-program ma's. Ook als de beide Nederlandse programma's via het C.A.S. worden getransporteerd alsmede het pro gramma van Duitsland en België Vlaams zijn er nog mogelijkheden voor drie andere programma's. Maar als door een eenvoudige manipulatie in een schakelcentrum deze kana len in regionale stukken worden ge knipt ontstaat er een scala van wie nieuwe mogelijkheden. Dan kunnen immers op hetzelfde tijdstip op het zelfde kanaal verschillende regionale programma's worden doorgegeven. Omroepjungle Hier te spreken van revolutionaire mogelijkheden is niet overdreven. Maar slechts een kind in de politieke omroepjungle kan geloven, dat deze mogelijkheden zonder eindeloos veel gekrakeel gerealiseerd zullen worden. Het aandeel van de bestaande om roep organisaties zal relatief een aanzienlijke vermindering moeten ondergaan. Om technische en finan ciële redenen is het vrijwel uitgeslo ten, dat zij met uitsluiting van an deren de nieuwe mogelijkheden zul len kunnen benutten. Maar de ruim te voor nieuwe gegadigden zal niet zonder strijd worden afgestaan. Mi nister Bot gaat een zware tijd tege moet. Het centraal antennesysteem is olie op het omroepvuur. EERSTE WITLOF IN TER AAR Door de kweker Jac. Dobbe te Ter Aar werd woensdag het eerste witlof aan de Ter Aarse groenteveiling aan gevoerd. Voor dit echt winterse pro- dukt betaalde de handel van 116 tot 119 cent per kilo. Het vorig jaar verscheen de eerste witlof op 2 ok tober ter veiling. HAAGSE AGENDA DONDERDAG 24 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Haag- sche Comedle met Clérambard. Dillgentla. 20 uur. Wim Kan. Kurhaus Paviljoen. 20 uur. Flamenco Ensemble. Theater in de Steeg. 20.15 uur. To neelgroep Het Masker. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Dillgentla. 20 uur. Wim Kan. Kurhaus Paviljoen. 20 uur. Flamenco Ensemble. Theater ln de Steeg. 20.15 uur. To neelgroep Het Masker. ZATERDAG 26 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Haag- Kurhaus Paviljoen. 20 uur. Flamenco Ensemble. Theater ln de Steeg. 20.15 uur. To neelgroep Het Masker. Mauritshuls. 20.15 uur. Henri Honne- ger, cello. ZONDAG 27 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Haag- denklngsconcert. Theater ln de Steeg. 20.15 uur. To neelgroep Het Masker. MAANDAG 28 SEPTEMBER Kurhaus Paviljoen. 20 uur. Flamenco Ensemble. DINSDAG 29 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Ned. Danstheater. Kurhaus Paviljoen. 20 uur. Flamenco Ensemble. WOENSDAG 30 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 Eurhytmle- ïr. Resldentie-ork. Flamenco uitvoering. Studio. BIOSCOPEN Apollo. Mondo Cane 2. 18 Jr. Oorlog i capitoi. Leef nu. oetaai ia Cineac. Actualiteiten uit Corso. The birds. 18 jr. Du Midi. De verdoemden i Cinema. Can i er. 18 Jr, 18 Jr. Odeon. Te rijk 18 Jr. Studio. Verraad op Montmartre. 18 Jr. Thalia. Stormloop tegen de Saracenen. 14 Jaar. De uitkijk. La bale des anges. 18 Jr. West End. Wie past er op de winkel? Het viel gisteravond moeilijk te zeggen of de NCRV een pro gramma bracht dat nog tot het zomerseizoen, of al tot een inmid dels ingetreden herfstprogrammering behoorde. De Beverly Hill billies immers zijn al oud, maar komen terug, voor Barend de Beer geldt hetzelfde, al wordt hij „oecumenisch" (de KRO gaat Barend eveneens uitzenden) en ook „Dzjes zien" met Pim Jacobs, Rita Reys en een buitenlandse gast, blijft gehandhaafd. „Memo", waarin voor de tweede keer, maar nu uitvoeriger, aandacht werd besteed aan „de parade der mannenbroeders", het protestantse pendant van „het rijke Roomse leven" (binnen afzienbare tijd komt er ook een deel „Rodie rakkers" bij de Arbeiderspers uit, over het rijke socialistische leven) „Memo" dus opereert nog onder zijn aloude naam en daaraan konden we zien dat het nog een oud programma was. Komend seizoen immers zal deze actualiteitenrubriek de naam „At tentie" overnemen. Het kijkonderzoek van de NCRV heeft uitgewezen dat Barend de Beer een kijkdichtheid had van 45% en het vrij hoge waarderingscijfer van 70. Van de Hillbillies en „Dzjes zien" zijn helaas geen cijfers bekend, wel weer van .Memo", dat een kijk dichtheid van 48% had en een waar deringscijfer van 70. „Acht plusoperette" was in zijn soort wel een goed programma, maar het soort glijdt zonder kleer- Vliegen vorig jaar veiliger dan ooit Het vliegen was in 1963 veiliger dan ooit met een dodencijfer van 0,76 per honderdmiljoen passagier- mijlen, zo heeft de Internationale Organisatie voor de Burger luchtvaart (ICAO) ln een rapport meegedeeld. „Er kwamen echter over het gehele jaar gerekend nog altijd twee ern stige ongelukken per maand voor, waarbij in totaal bijna 700 passa giers het leven verloren en een nog veel groter aantal gewond werd", aldus deze VN-organisatie. „Exacte statistieken zijn niet voor handen, maar het schijnt wel duide lijk te zijn, dat de geleidelijke in schakeling van de grote vliegtuigen met turbinestraalmotoren een be langrijke factor vormt in de ver mindering van het aantal ongeluk ken", zo zegt het rapport. De twee- motorige DC-8, het meest algemeen gebruikte toestel ter wereld (er ren er verleden Jaar 1.200 in dienst), was betrokken bij negen van de 26 ongelukken op lijndiensten. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat hun ouderdom of de staat waarin ze ver keerden iets te maken hadden met dit betrekkelijk hoge ongelukkencij- fer. In meer gevallen dan gebruike lijk was slecht weer de oorzaak van de ongelukken met deze toestellen. Een groot deel van de vliegram pen gebeurde bü slecht zicht, als gevolg waarvan vliegtuigen tegen de grond of een berg sloegen. „Mis schien hadden wel elf van dt ongelukken voorkomen kunnen 1 den als de piloot over nauwkeuriger gegevens had beschikt betreffende zijn positie en hoogte", zo staat het rapport scheuren aan Je voorbij. Laten we royaal zijn en 65 punten geven. „Dzjes zien" Is altijd een programma van niveau, eenvoudig en direct, met een prettig pratende Pim fos en goede muziek. Waarde ringscijfer 78. „Zekerheid bij 1000 kilometer per uur" was interessant. Het gesprek achteraf met een Neder landse autoriteit om de eventuele onrust bij de bevolking weg te en, was nuttig en voorzichtig, laten we er daarom cijfer 69 voor geven. „In een geest" tenslotte beviel ook goed. Men gaat de problemen niet uit de weg, ln de opbouw wor den (uiteraard!) de grote lijnen aan gehouden, maar dankzij de welgeko. en overvloedige illustraties kan men zich met enig geduld toch wel in de tijd inleven dit keer waj de reformatie. Waarderingscijfer 78. „Dzjes zien" en „In een geest" zijn dius met evenveel punten bovenaan geëindigd, waaruit weer eens blijkt dat het toeval zijn eigen weg gaat het leven. Advertentie !|l!lllllllllllllllllllllllll!lll!llllllllllllli||lillllllllll!lllll!llllllllllllll!lllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllll!llllll!lll!illll!llllllllllllllllll!llllllllllllllllll!' 1 EERSTE NET VARA 19.30 uur Zwitsers zelfportret, documentaire 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 20.45 uur UIT, met Ellen Blazer en Berend Boudewjjn j§ 21.10 uur De fysici, spel van Frledrich Diirrenmatt. H 22.55 uur NTS-Journaal TV-NOORDZEE H 18.30 uur Het sprekende paard mr. Ed, voor de jeugd ±19.00 uur Gevarieerd programma met o.a. Wist.U dat? i§ ±19.20 uur Victory at sea, oorlogsdocumentaire =5 22.00 uur The Jean Lebec story» Wagon train. (Van onze Amsterdamse correspondent) Er stonden weer talloze fotografen en verslaggevers op Schiphol te wachten, toen Sjoukje Dijkstra gisteren uit Frankrijk aankwam. Ze is nu alweer twee maanden ster van de Amerikaanse ijsshow „Holiday on Ice". Vanavond in het RAI-gebouw zal de Amster damse première zijn. Vanavond première in Amsterdam „Ik hoop, dat men zal kunnen en. dat mijn nummers sinds het eerste optreden in Valkenburg zul len zijn verbeterd. De overgang van de ijsstadions naar de ijsshow is, wat het schaatsen betreft niet groot. Maar toch heb ik mij moeten aan passen. Ik leer nog iedere dag. In revue heb je een veel nauwer contact met het publiek dan bij het demonstratierijden, zoals ik dat vroe ger deed". Welkoinsttaart Sjoukje Dijkstra, die op de lucht haven werd verwelkomd door haar moeder en de directie van het R.A.I. gebouw, die voor bloemen en een welkomsttaart had gezorgd, heeft met het gezelschap van „Holiday or lce' een korte tournee door Frank rijk gemaakt, waar onder meer voor stellingen in Grenoble en Lyon zijn gegeven. ,.In Lyon was de belang stelling van het publiek zo groot, dat we een paar maal drie voorstellin gen per dag moesten maken. Dan zit je twaalf uur achtereen in het Paniek bij brand in bioscoop In de paniek die volgde op het uitbreken van brand in een bioscoop te Bandoeng zijn drie kinderen on der de voet gelopen en om het le ven gekomen en werden twaalf per sonen gewond, zo meldt het Indone sische persbureau „Antara". De po litie vuurde schoten af in de lucht om het zich naar buiten worstelende publiek tot bedaren te brengen. gebouw. Maar toch heb ik geen spijt mijn besluit om professional te worden. De sfeer in het gezelschap i heel fijn". Ademloos Het Franse publiek reageerde vol gens Sjoukje heel anders dan het Nederlandse publiek in Valkenburg had gedaan. „Hier werd er tijdens mijn optreden bij iedere sprong luid adisseerd, maar in Frankrijk keek men ademloos toe en kreeg ik afloop een enorm applaus. Ik ben altijd heel erg geconcentreerd tijdens mijn optreden. Het is net alsof ik iedere avond opnieuw aan een wed strijd deelneem". Sjoukje Dijkstra popelde om het nieuwe huis te dat haar moeder na de dood haar man in Amstelveen heeft betrokken en waarin een kamer Sjoukje is ingericht. Tot en met 11 oktober zal zij in plaats van in hotel, thuis kunnen wonen. Daarna vertrekt de show naar Zürich vervolgens via Lausanne, Berlin, Keulen en enige andere steden in het Roergebied, naar Rotterdam te gaan, waar van 14 tot en met 23 december voorstellingen worden ge geven. Kath. nws. 13.00 Nws. .40 Das Land des Lachelns, opt- (verkorte uitvoering - opn.). 14 4.15 Lichte gram. moderne liederen. 17.00 V. d. Je 17.30 Kinderkoor. 17.50 Gram. Lichte orkjnuz. en zangsollsten. Nws. 19.10 Act. 19.35 Verzoekprogr, lezing. 20.40 Klass. gram. 21.05 Vo Muziek kent geen grenzen s.muz. 22.20 Act. of gram. bespr. 22.30 Nws. 22.40 Cc gebouwork.: klass. muz. 23.51 Hilv VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend de; gram. 8.50 Gym. v." d. vrouw." 9.o| Hili land en te water: Informatief i weg- en waterweggebniiC-T.- VPRO: 9.40 Morgenwijding. V, u 10.00 Schoolradio. 10.20 P 1 duo: moderne muz. 10.45 V. .00 Nws. 11.02 V. d. 11.40 Lichte gram. 12.00 MelodleeiK press. 12.20 Regeringsultz.: Voo landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. lanidret tuinbouw. 12.33 Orgelkwartet. A v,pr< 13.00 Nws. 13.15 Meded.. event, a gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht kestmuzlek. 14.00 Cello en plano: '4.25 Shakespeare, de lteralr klankb. 14.45 l. *«.J0 Melange: act. repo,. VPRO: 16.00 Nws. Aanslui K I Een ideaal verjaart niet, lezing. Lichte gram. 16.40 Hoorspel t 17.00 Solisten 17.30 Ronduit muziekaal: Jazzed*' VARA: 18.00 Nwb. 18.15 Ammjmei 18.30 Bèta: nws. uit de wereld t natuurwetenschappen. 18.40 Jaza do. 19.00 Kiosk. 19.10 Carlllonbesi 19.30 Kunstkron. 19.56 Eerste kjR- V. dagelijkse dingen vrij zinnig bel jjeg 0.05 Radio Fllharm, 20.50 Boekb. POrgels_ kron. 23.15 Lichte gram. fllmdocumentaire. *0.00 Journaal cu wcnuius. Grand Gala du Dlsque 1964: kl progr. KRO: 21.20 Brandpunt. 21.40 Grand Gala du Dlsque klass. progr. KRO: 22.35 Epiloog. 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzendingen o tweede net (kanaal 27). VARA: 20.20 Opdracht ln film. 20.45 Meisjes, en geen mar Joegoslavlsch filmpje. 20.55 Vol jes met instr. begeleiding. 21.10 tuur - Vleermuizen bij Koeaio poer, film. 21.40-22.30 Première - Miss - Sandy - Illinois, film. GRAMMOFOONPLATENPROGR DRAADOMROEP (Over de 4e lyn Tan 18-20 I. Gloacchlno Rossini. Or „Wilhelm Teil". Phllharmonis- Berlijn o.l.v. Paul van Ken 1 C ricovero; splegastl Tall. Mario del 1 end» New Symphony Orchestnreren .a Foi Destino". Opéra ln vier bedril oedt tekst van Francesco Maria Piave en£ ""vallari; Elena 1 Glno del Slgnffi ahli' Plinlo Clabassi; dek Tol. BINNENLAND Zeepost Met de volgende schepen zeepost worden verzonden. De tussen haakjes, Otaio (30/9); Bra- Canada: Tlncte- Isarstein (27/9); :rikaMor- (27/9), Pr. Irene (30/9) Z. Afrika (Rep.) Hoger salaris stewardessen Het salaris van de KLM-stewardessen zal worden opgetrokken. Vandaag hoopt de meisjes belangrijk achter ge bleven bij het mannelijk cabineperso neel. Het bedraagt thans netto circa f100 per hofmeesters. ardessensala- geheel gel ij k- iet die van de pursers en maar dit houdt verband dat de stewardessen niet zoals hun mahnelijke collega's een langdurige arbeidsverbintenis met de SLM hebben doch slechts een vijfjarig Bevordering 1 aardenfokker(' i Beatrix vrijdag c de Stichtse Bereden paarden krijgt i geboden. Gelukwensen voor Kees Boeke De onderwijsvernieuwer en pedagoog Kees Boeke heeft gistermiddag honderden handen geschud van oud-leerlingen. oud-collega' raars, die 1 met zijn 80ste verjaardag, die h(J vrij dag hoopt te vieren ln zijn woning Abcoude. Dat gebeurde in de school Kees Boeke in 1926 stichtte, de werkplaats 1 schap, die na de oorlog c Een ontploffing ammunitiefabriek, nabij de grens tus- n zestien arbeiders het rwijl er vijf gewond naar een zieken- ils werden overgebracht. Gesneuveld Aan de bestandsgrens Kasjmier zijn dinsdag b(J Verdediglni den, twaalf Pakistaanse sneuveld. Twee Indiërs werde India heeft bij de 1 Arm terug Chirurgen haar linker ar het ongeval onmiddellijk naar het zie kenhuis vervoerd. Per ambulance werd de fabriek gehaald en deze aangezet. :rd ln het ziekenhuis - De toestand van de arbeldste: digend. Bosbranden Twee grote bosbran de Californische districten Napa a zijn uitgegaan nadat d< gaan liggen. Een grote op- gebouwen zijn dan honderd ten offer gevallen. In Santa Barbara 560 km ten ndweer kon het t werpen. Het dis- bied verklaard 'fmiljoen dol-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2