W.A. Drie Franse kinderen uit wraak ontvoerd? ver en duurder plicht 2.98 NA 19 JAAR VAN ANGST BEVRIJD ALLE SPOREN LOPEN DOOD Per 1 januari 1965 4 nylons in één verpakking Geen eenheid bij gesprek over de godsdienstvrijheid lot ziens in Marina PERSOONLIJKE LENINGEN Opgericht I maart 1860 Donderdag 24 september 1964 Zesde blad no. 31373 (Vein onze correspondent in Parijs) De tweehonderd gendarmes en diverse eenheden van de pranse artillerie, die met jeeps, motorfietsen en andere voertuigen Jopjachten houden in het departement van de Vienne, waar drie kinderen van 5 en 6 jaar zijn ontvoerd, hebben nog een enkel positief resultaat geboekt. De kidnappers die 'n briefje adden achtergelaten waarin ze binnen 24 uur nadere instructies ankondigden. hebben evenmin iets van zich laten horen. een tante van twee der drie kinde ren. die door de politie ook in voor lopige hechtenis was genomen, is na een langdurig verhoor weer op vr^je voeten gesteld. Intussen is wel vast komen te staan, dat de reputatie van de beide families iets minder vlekkeloos is dan eerst werd gemeld. De moeder van een der jongetjes en een tante van De drie personen die aanvankelijk de kinderroof werden verdacht, adat zij even tevoren vlakbij de laats waar de kinderen het laatst gezien langzaam in een grijze it') reden, zouden niets met de mis- iad hebben uit te staan. Zij hebben zichzelf bij de politie lOgemeld om zich van elke verden- ng schoon te kunnen wassen. Een idere persoon die werd verdacht, Advertentie 'oodt direct elk insekt! G grote spuitbus voor maanden lang gebruik! de twee andere kinderen, die door de politie is verhoord, oefenen in Pa rijs het oudste beroep ter wereld uit De Sureté sluit nu de mogelijk heid niet uit, dat elementen uit de onderwereld de hand in deze nieu we ontvoering hebben. De beide dames leefden sinds enige tijd in onmin en het zou mogelijk zijn dat de roof der drie kinderen uit dat conflict zou kunnen worden ver klaard. Het is een veronderstelling die ove rigens nog door weinig concrete fei ten of aanwijzingen wordt gestut. Ofschoon het wel begrijpelijk is, dat de politie nu in deze richting zoekt, nu het uitgesloten mag heten dat de daders door gelddorst werden gedre ven. Want geld was aan geen van beide kanten te vinden. HET VERTROUWDE ERDAL HUIS DONESISCH OESTEL MET 48 PARA'S ERONGELUKT premier van Maleisië, Abdoel nan, heeft op een persconferen- erteld dat een van de drie In- sische vliegtuigen, die dienden parachutisten naar Maleisië te ien, op 2 september is neerge- n de Zuidchinese Zee, ter hoog- n de oostkust van het schier- Malakka. Voor zover bekend 1 er geen overlevenden. Ver- ;lyk zijn in het Hercules-vlieg- 48 parachutisten en beman— leden omgekomen. 2 september waren voor het •eken van de dag drie vliegtui- opgestegen, elk met ongeveer 48 boord, om parachutisten zetten in de streek van Labis alakka. Nu inmiddels uit Dja- de vermissing van één Her- is gemeld, kon Rahman ont- wat er was gebeurd. Voor de as een drijvende boot gevon- aar de premier wilde geen an- bijzonderheden over het onge- er was door Maleisische auto- i verklaard, dat twee Indone- vliegtuigen naar schatting 3 parachutisten hadden "neer- bied van Maleisië. Tot zijn van deze groep 25 man i ongeveer 55 gevangen ge- (Van onze Haagse correspondent) Alle gemotoriseerde weggebruikers ln Nederland (dus ook bromfietsers) zullen op 1 januari aanstaande wettelyk verplicht zyn, een ver zekering af te sluiten tegen wette Ujke aansprakelijkheid. De invoe ring van deze wet zal tot gevolg hebben, dat de verzekeringspre mies voor auto's en voor bromfiet sen worden verhoogd. De W.A.-premie voor bromfietsers gaat omhoog van f. 17.50 tot f. 18 per jaar. De toeslagen op de pre mies voor W.A.-verzekeringen personenauto's en stationcars be dragen, afhankelijk van het bruik van het motorvoertuig f. 12 tot f. 15 per jaar voor auto's met een catalogusprijs tot en met f. 6000. Voor duurdere auto's gel den overeenkomstige hogere toe slagen, met een maximum van f. 30 per jaar voor personenauto's en stationcars duurder dan 15.000 gulden. Het eigen risico zal zolang de con- tracttjjd van de polis loopt biyven gehandhaafd. Later zal het eigen- risico op f. 100 worden gesteld. Dat geldt voor schade aan eigen auto. Voor wat betreft het eigen risico in geval van wettelijke aansprakelijk heid geldt, dat dit niet verplicht wordt gesteld in het binnenland. Voor het buitenland-risico van Gestolen ivapens afkomstig uit museum Groenlo De partij antieke geweren, sabels, metalen gebruiksvoorwerpen en mun ten, die de Amsterdamse centrale recherche vorige week bij een huis zoeking in een winkelpand in de hoofdstad in beslag nam, blijkt te zijn gestolen uit het Grolsmuseum in Groenlo. Dit kleine oudheidkundig museum was vorige week wegens sehoonmaak- werkzaamheden gesloten. Op één nacht moeten de voorwerpen uit het museum, dat geen dagelijkse bewa king heeft, zijn weggehaald. Dins dagavond werd de diefstal ontdekt. Juist die middag had de Amsterdam se politie aan de pers het vinden van de antieke wapens en voorwer pen meegedeeld en een foto verstrekt omdat men hoopte via de publiciteit inlichtingen over de herkomst der voorwerpen te krijgen. Deze verte genwoordigen een aanzienlijke waar de. Gisteren werden zy naar Groen lo teruggebracht. De afdeling helingbestrijding der Amsterdamse centrale recherche zet haar onderzoek naar de dader(s) voort. BIERMAN'S AUTOMOBIEL BEDRIJF N.V. SIMCA DEALER nu ook in KATWIJK I 0p 24 september openen wij ons nieuwe zeer moderne automobielbedrijf in de Koningin Wilhelminastraat 16. >né Om U niet alleen met ons nieuwe bedrijf maar ook met de nplete collectie Simca automobielen te laten kennismaken organiseren wij een SIMCA SHOW op 24, 25 en 26 september openingstijden van 10-22 uur Bierman's Automobielbedrijf N.V. (KATWIJK AAN ZEE KONINGIN WILHELMINASTR. 16 TEL.: 01718 - 429» LEIDEN OUDE SINGEL 66 TEL.: 01710- 34403 en 34594 ERLAd Wij zijn in Katwijk nietverdervan U verwijderd dan: tel.01718-4J9» tel. W.A.-verzekeringen zullen de nu bestaande regelingen worden ge handhaafd. Na 1 januari zullen bovendien alle bromfiets-polissen tevens een buitenlanddekking bieden. De z.g. „groene kaart" zal f. 5 gaan kosten. Vele Baathisten in Irak gearresteerd In Irak zijn ongeveer driedui zend Baathisten gearresteerd, aldus twee te Beiroet (Libanon) verschij nende kranten. Al Hajat en het En gelstalige dagblad Daily Star. De arrestaties volgden op een mislukte coup en een poging om president Aref te doden. Volgens de dagbladen zijn de ar restanten hoofdzakelijk aanhangers van de vroegere „sterke man" van de Iraakse Baathpartij, Ali Saleh Saadi. Saadi werd verbannen nadat men hem en de militante vleugel van zijn partij verleden november een spaak in de wielen had gesto ken. Hy zou Irak verleden maand in het geheim zyn binnengekomen via Syrië met het doel de coup te organiseren. Dinsdag werd te Beiroet bericht dat de op 4 september op touw ge zette mislukte staatsgreep werd uit gevoerd onder leiding van de vroege re Baathistische premier, Ahmed Hassan Bakr. Al Hajat publiceerde vandaar be richten uit Bagdad waarin was ge zegd dat Bakr was verbannen naar Cairo. Thermonucleaire reactie Russische geleerden zyn er in ge slaagd, met behulp van een „laser straal een plasma te verkrijgen met een temperatuur van enkele miljoe nen graden en een dichtheid van tien triljoen elektronen per kubieke centimeter, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het plasma bestond slechte een- tiende van eenmiljoenste seconde waardoor een nadere bestude ring niet mogehjk was. Niettemin zijn de Russische geleerden van oor deel dat men, voortgaand op deze weg, mogeiyk het vraagstuk van de gecontroleerde thermonucleaire reac tie zal kunnen oplossen. Het gaat er hlerby om, een plasma te verkry- gen met een temperatuur van 200 miljoen graden en een dichtheid van meer dan tientriljoen elektronen per kubieke centimeter. Advertentie Boer Voortman biedt rechter brochure aan (Van onze Haagse correspondent) Boer G. W. Voortman uit Eefde, befaamd strijder tegen het Land bouwschap, heeft gisteren de presi dent van de civiele kamer van de rechtbank, mr. W. Th. D. A. van Eek, een exemplaar van de door hem geschreven brochure „de rechtsstaat in verval" overhan digd. Hy deed dat by de behandeling van het door hem tegen het Land bouwschap aangespannen civie- te proces. „Alle rechters moesten dit boekje lezenriep hy uit. In dit proces eist boer Voortman terugbetaling van een bedrag van ruim f 500,- waarop het Landbouwschap beslag heeft laten leggen en dat later door de bank aan het landbouwschap is uitbetaald. Met zyn raadman, mr L. van Heijningen, meent boer Voortman, dat het Landbouwschap met het incasseren van dit bedrag als heffing een „onrechtmatige ge "daad" heeft gepleegd. De tegen- pleiter mr. H. J. C. ve Buile hield er een tegenovergestelde mening op na. Uitspraak 3 november. 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te hebben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog een paar compleet. Amerikanen contra Italianen en Spanjaarden Tijdens het Vaticaans Concilie is gisteren levendig gedebatteerd over een verklaring ten gunste van godsdienstvrijheid, welke werd gesteund door prelaten uit de Verenigde Staten en Canada maar waarop conservatieve concilievaders uit Italië en Spanje veel had den aan te merken. Kardinaal Cushing van Boston verklaarde dat zowel rooms-katho lieken als niet rooms- katholieken wachten op een uitspraak van het concilie over deze belangrijke kwes tie. Hy vond dat de R.K. Kerk moet laten zien, dat zy de voorvecht ster is van godsdienstvrijheid. Kardinaal Meyer van Chicago noemde de verklaring van geweldig belang. Als deze niet werd aan vaard, zou geen enkel besluit van het concilie veel belang hebben. Door het beginsel van de godsdienst vrijheid te bevestigen zou de kerk regeringen kunnen laten zien hoe op dit gebied moeten handelen De verklaring was noodzakeiyk voor vruchtbaar gesprek met niet rooms-katholieken christenen. Kardinaal Leger van Montreal zei, it de tekst strikt gesproken alleen geldt voor gelovigen, doch hy ook het recht van niet gelo vigen op vrijheid moeten verzekeren. afzonderlyke verklaring zei kardinaal Ritter van St. Louis het wel met de inhoud van de verkla ring doch niet met de vorm eens te zyn. Kardinaal Henriquez van Santiago in Chili verklaarde namens 58 bis schoppen uit Latyns-Amerika, dat de verklaring beter is dan het stuk dat vorig jaar over deze kwestie was Nu bestaat er geen grond beschuldigingen, dat de kerk zich aan opportunisme schuldig zou maken, aldus kardinaal Henriquez. Wel naastenliefde, doch geen eerbied Kritiek kwam van de zjjde van kardinaal Ruffini van Palermo, kar dinaal Quiroga y Palacios van San tiago de Compostella in Spanje, kar dinaal Bueno y Monreal van Se- villa en kardinaal Ottavianl van de Romeinse curie. Deze laatste zei niet akkoord te gaan met het toeken- vryheid om godsdiensten te verkondigen die schadelUk zyn de eenheid van r k. volkeren Ook zag hfj overdrijvingen in de tekst Zo kon hy niet een passage on derschrijven, waarin werd gezegd, dat zelfs iemand die dwaalt te eer biedingen is. Volgens kardinaal Ot- taviani kan men voor zo iemand wel naastenliefde doch geen eerbied voelen. Kardinaal Ruffini was het niet sas met de titel van de verklaring, zyns inziens moest men duideiyk on derscheid maken tussen vrijheid en verdraagzaamheid. De vrijheid, zo betoogde hij, komt voort uit de waarheid die er recht op heeft zich te verbreiden, terwyi tolerantie voor komt uit de eisen van de menseiyke samenleving. De kardinaal van Pa lermo had er ook bezwaar tegen, dat burgeriyke regeringen niet het recht zouden hebben de r k godsdienst tot staatsgodsdienst uit te roepen. Het concilie zou zeer duideiyk de eis moe ten uitspreken, dat de r k godsdienst overal zyn rechten krijgt, ook in de vele landen waar die rechten niet worden erkend. Kardinaal Bueno y Monreal van Sevilla zei, dat het soms noodzakeiyk is voor de kerk de verspreiding van dwalingen tegen te gaan welke de gelovigen zouden kunnen schaden. Kardinaal Quiroga van Santiago de Compostella zag in de verklaring on- duidelykheden en zwakke punten. Het stuk miste evenwicht tussen con tinuïteit en vooruitgang en het was gericht tot de „zogenaamde protes tantse landen" en niet tot r k staten. Voorts werd er geen rekening ge houden met de gevaren, die gods dienstvrijheid kan opleveren voor het geloofsleven der rooms-katholie ken. Relikwie van Andreas Aan het begin van de byeenkomst van het Vaticaanse concilie van gis teren heeft Paus Paulus de relikwie van de apostel Andreas, nameiyk diens hoofd gevat in een gouden maskex dat de gelaatstrekken weer geeft, in processie van de sacra mentskapel van de Sint Pieter naar het concilie-altaar voor het hoofdal taar in de basiliek gebracht ter ver ering door de concilievaders. Deze relikwie zal. zoals eerder gemeld, als een vriendschapsgebaar worden te ruggegeven aan de Grieks Orthodoxe Kerk. Het was de eerste maal, dat de bisschoppen over een stuk inzake godsdienstvrijheid debatteerden. Macht van bisschoppen Tevoren hadden de concilievaders met 1.927 tegen 292 stemmen by drie onthoudingen een belangryk amendement inzake de macht van de bisschoppen aanvaard. Volgens dit amendement oefenen de bis schoppen als opvolgers van de apos telen, tezamen met de Paus en nooit zonder deze, „de hoogste en volle dige macht uit over de universele kerk". getrokken leven geleid met vrouw en drie kinderen. En was hy bang dat hy eens zou worden her kend. Maar eindelyk, toen Card gisteren voor de rechter in Billericay moest versctujnen voor een verkeersover treding, bekende hy dat hy een ge vluchte gevangene was. Veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf in 12945 voor 't aannemen gestolen waar, was hy drie maanden later uit de gevangenis van Feitham ontsnapt. De politie heeft hem nooit meer kunnen grypen. Maar sinds zyn ontsnapping heeft Card „een eerlyk en yverig leven geleid" vertelde de inspecteur van politie Batson. Card kon met een boete van 14 pond naar huis keren, omdat men van mening was dat de vorige zaak gesloten was. Voor de eerste keer in 19 jaar was Card bevrijd van de angst door de politie herkend te wor den. Nieuwe toehoorders bij Concilie Paus Paulus heeft acht nieuwe lekentoehoorders en in totaal 15 toe hoorsters by het concilie benoemd. Van de 15 toehoorsters zyn er acht religieuzen en zeven leken. Onder de nieuwbenoemde toehoorsters be vindt zich ook mej. A. M. Roeloff- zen. uit Nederland, secretaresse van de Internationale vereniging der vrouwelyke jeugd. Advertentie Wintertarieven. De bar is elke dag tot 12 uur geopend, behalve des maandags. Negentien jaar lang heeft de Brit- i Een rechtskundig expert heeft ove- automonteur Douglas Card in rigens verklaard, dat Card de laatste angst geleefd. Al die tijd heeft hy zestien jaar geen angst meer had de buurt van Billericay een terug- hoeven te hebben, want volgens een RUSSISCHE LENING VOOR EGYPTE Premier Ali Sabri van Egypte is nar Praag vertrokken na een be zoek van acht dagen aan de Sowjet- Unie, waar hy een overeenkomst heeft gesloten voor een lening tot bedrag overeenkomende met een miljard gulden. Het persbureau Tass heeft mee gedeeld, dat de overeenkomst voor in steun van de Sowjet-Unie by bouw van een yzer- en staalbedrijf Egypte met een capaciteit van dan een miljoen ton per jaar. Verder zal Rusland een zware-con- structiefabriek leveren, een fabriek machinewerktuigen, een smeer- oliefabriek en een thermische elektri sche centrale. De Nederlandse sleepboot Zwarte Zee" heeft een grote drijvende boorinstallatie van de Amerikaanse oostkust naar de Afrikaanse westkust gesleept. Het logge gevaarte, de Kermac Rig 46", in volle zee. 1948 kunnen ontsnapte ge vangenen niet meer gevangen geno men worden als zy langer dan da duur van de straf in vryheid hebben doorgebracht. Advertentie Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DIENST VOOR KASBEHEER El KREDIETWEZEN STADHUIS, LEIDEN. POSTBUS 160. TEL 20ZTB „Pendelbezoek" van dr. Veldkamp De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. M. J. Veldkamp aanstaande zaterdag een bezoek Venlo brengen, ter bespreking de situatie die is ontstaan door dat thans reeds 4000 werknemers uit Noord-Limburg in het nabye Duits land gaan werken. De Duiteland- pende) heeft hier excessieve normen igenomen. De uitlopers van het Ruhrgebied en het industriecentrum Krefeld, dat slechte op 25 km. af stand van Venlo ligt, reiken tot en kele kilometers van de grens in stad jes als Kaldenkirchen, Lobberich, Kempen, Goch en Kleef. De grote zuigkracht van dit Duitse gebied treft speciaal de belangrijke kleiwa- renindustrie en de gieterijen met toenemende economische ver lamming. Bisschop op Malta heft verbod op De roomskatholieke aartsbisschop van Malta, Gonzi, heeft gisteren de opheffing bekendgemaakt van een verbod om aan kerkeiyke activiteiten deel te nemen, dat in 1961 werd inge steld voor de bestuursleden van de socialistische party op het eiland. Het verbod was in het leven ge roepen, toen 't socialistische bestuur politieke verklaring goedkeurde, waarin de aartsbisschop en de gees- teiykheid ervan werden beschuldigd met de koloniale regering samen te werken „tegen de belangen van de nationale bevrydingsbeweging voor ona f liankeiy kheid Door deze maatregel waren de be stuursleden uitgesloten van de sacra menten van de kerk en mochten zy niet in gewyde grond begraven wor den. De opheffing van het verbod wordt op Malta gezien als een belangrijke stap op de weg naar herstel van de breuk tussen kerk en socialistenlei ders.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19