j Stormachtig welkom in Jogota voor De Gaulle SOCIALIST DEFFERRE HEROPENT OFFENSIEF TEGEN PRESIDENT McNamara: aanval betekent zelfmoord LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 IS<\ jencraal De Gaulle is in de Ie „etappeplaats" van zijn d'Amerique du Sud aange- :n. Gisteravond om elf uur tijd landde het vliegtuig de Franse president op de .haven van Bogota, de van Colombia. Op de U het vliegveld naar de stad |De Gaulle door naar schat- driehonderdduizend mensen juicht. Het enthousiasme jo|kte een stormachtig hoogte- in het centrum van Bogota, stoet onder bloemen en Itti werd bedolven, een bezoek aan de militaire pegaven De Gaulle en zijn echt- zich naar het paleis San Car- >r een diner, hun aangeboden Ipresident Valencia. Het Franse Jiioofd sprak daar een rede uit, 'ttl# zei dat Frankrijk zyn \n met Columbia wil verstevigen jreid is tot uitbreiding van de i economische samenwer kt spreekt vanzelf dat deze kerking, wil zij vruchtbaar een fundamentele politieke jafcistemming vereist", zo sprak jeze overeenstemming is er vol- [hem ook. T° koord op komst jiver aflossing irken op Cyprus officiële zijde in Athene is pvond vernomen, dat volgens ontvangen berichten een ak- over de aflossing van het contingent militairen op Cy- |ip handen is. Men tracht op te lossen in samenhang n eventuele plaatsing van het [ent onder bevel van de VN. ien werd officieel in de hoofdstad bekendgemaakt m teren twee Turkse vliegtuigen •iekse luchtruim boven Thra- bben geschonden. De kwestie de NAVO worden voorge- Cyprus heeft de regering be- een nieuwe lichting onder de en te roepen, nl. de Grieks- ■ten die in 1941 zijn geboren, [elopen maanden zijn al vijf ;en opgeroepen. [ent Makarios maakte na af- n de kabinetsvergadering be- iat zijn minister van Buiten- Zaken, Kyprianoe. die de af- dagen in New York het de- de Veiligheidsraad over de Cyprus heeft bijgewoond, naar Moskou gaat. Zelf zal «Éttatshoofd deelnemen aan de Nkntie van leiders van niet-ge- In hechtenis De Columbiaanse politie had en kele uren voor de aankomst van ge neraal De Gaulle ongeveer negentig personen in hechtenis genomen. De meesten van hen bezaten geen iden titeitspapieren. De Columbiaanse te levisie zond gisteren de foto uit van de Franse activist Chateau-Jobert, wiens aanwezigheid in Columbia mo gelijk wordt geacht. Chateau-Jobert werd gisteravond in een officieel communiqué van ret Colombiaanse leger „de grootste be dreiging" voor de veiligheid van pre sident De Gaulle genoemd. Hij is pa rachutistenkolonel geweest en een van de leiders van de OAS. Hy ver dween na de ineenstorting van de OAS in Algerije. In pamfletten die in oktober '62 in Parijs werden ver spreid, werd meegedeeld dat Cha teau-Jobert de leiding op zich had genomen van een „Franse beweging van contrarevolutionaire stryd" met als grootste vyand De Gaulle, „Re volutionair nummer 1". Volgens het Colombiaanse communiqué had Cha teau-Jobert de afgelopen drie maan den onder de naam Gullot in Bogota gewoond. Samenwerking Frankrijk en Venezuela zullen een handelsverdrag en een verdrag voor culturele en technische samenwer king sluiten, aldus het gisteren in Caracas gepubliceerde gezamenlijk Frans-Venezolaans communiqué na afloop van het bezoek van generaal De Gaulle. Voorts meldt het commu niqué dat een Franse economische missie binnenkort een bezoek aan Venezuela zal brengen. Tydens de besprekingen zyn in het byzonder de ontwikkelingsmogeiykheden van de Latyns-Amerikaanse landen on derzocht, evenals de samenwerking die deze landen van de meer ont wikkelde landen mogen verwachten. Officieel werd bekendgemaakt dat generaal De Gaulle de Venezolaanse president, Leoni, heeft uitgenodigd een bezoek aan Frankrijk te bren gen. Het Venezolaanse staatshoofd heeft deze uitnodiging aanvaard. De datum van het bezoek moet nog wor- Alles tussen (straal) kachel en centrale verwarming,elec- triciteit,(aard) gas, kolen, olie 17 t/m 26 september geopend van 1047 uur en van 19.30 22 30 uur nieuwe Amsterdam De Gaulle tie Franse bodem voor 27 dagen verliet, heeft zyn socialistische rivaal voor het presidentschap Gas ton Defferre zyn offensief op het staatshoofd heropend. Een offensief dat overigens zeker niet te vroeg werd ingezet, want de afgelopen maanden vroeg men zich af of de oppositie zich tydens de vakantie aan een politieke zomerslaap had overgegeven. De reis van de gene raal leverde Defferre overigens de munitie voor deze nieuw aanval. In een artikel in zijn Marseillaanse dagblad „Le Provencal" verwijt Def ferre in nogal felle bewoordingen de president der republiek nu in het buitenland zyn dorst naar zelfver heerlijking aan de ovaties van dui zendkoppige menigten te willen la ven, terwyl in Frankrijk zelf de aan vang van het nieuwe schooljaar zich mej. Hanako Tsoegaroe. Hier ziet men de bruid met haar ouders. is n.l. een ernstig tekort aan onder wijzend personeel. Ook buiten het onderwys signaleert de kandidaat president de ernstige tekortkomingen, verwaarlozingen en andere sympto men van een Gaullistisch failliet. De oorzaak van dit falen schuilt volgens Defferre vooral in het feit, dat de regering het moderniserings plan by na heeft opgegeven. Het oorspronkelyke budget is voor de helft voor andere doeleinden ge bruikt .En Gaston Defferre meent te mogen constateren, dat ondanks die jubeltonen van het gaullistische regime een „fundamenteel verval he laas steeds dieper voortwoekert". Intussen heeft het „Comité-1980", dat de presidentscampagne van Gas ton Defferre organiseert en finan ciert, deze week vlak tegenover de Opera in Parijs zich in een eigen ruime zetel geïnstalleerd. De kandi daat voor het presidentschap zal vol gende maand bovendien zyn perio dieke spreekbeurten in de provincie hervatten zodat verwacht mag wor den, dat de oppositie haar politieke zomerslaap nu dan toch heeft vol tooid. Geen discriminatie bij kamerverhuur „De Algemene Studenten Vereni ging Amsterdam heeft geen belang stelling meer voor kamerverhuurders die niet bereid zyn huisvesting te ver lenen aan alle studenten, door b.v. kleurlingen te weigeren". Aldus een verklaring van het Asva-bestuur tij dens een gisteren gehouden perscon ferentie over de kameractie 1964. Het bestuur deelt mee dat 13 september de maatregel is vervallen om kamer verhuurders te vragen of zij al dan niet een kleurling willen verhuren en dat op een kaart aan te tekenen. Jan Charisius: „Jongensboeltje" bij schaatsbond „Ik weet het niet meer. Ben ik nu coach van de Nederlandse schaats ploeg of niet?" Jan Charisius uit Leeuwarden, die het vorige seizoen ons nationale schaatsteam bystond, zit met dit grote probleem. Wat is er namelijk aan de hand? Nu bekend is geworden dat Anton Huiskes trainer van de schaatsploeg wordt, maar daarbij tevens heeft ge steld ook coach te willen zyn, is Jan Charisius zonder taal of teken „op de keien" gezet. „Ik heb geen ontslag- gevraagd. De schaatsbond heeft my ook niet meer gevraagd, maar.... my ook niet op gezegd. Ik heb dus zelf de conclusie moeten trekken dat ik coach af ben". Met andere woorden: de KNSB heeft Jan Charisius niet gewaarschuwd dat hy als coach wel thuis kan blyven. „Men had my op zyn minst toch even een briefje kunnen schryven. Dat eist het fatsoen toch? Trouwens ook trainer Henk Lamberts is nooit zyn bijgelegde ruzie met de KNSB officieel gerehabiliteerd. Ik vind het maar een jongensboeltje", aldus de Leeuwarder schaatscrack. TOKIO TELT AF Drie Mcllroy's en een voor ons bekende naam, Van Dorp, vinden we by de Amerikaanse waiterpoloploeg voor Tokio, die er als volgt uitziet: Chick McDroy, Ned McEroy, Paul McDroy, Bob Saari, Dan Krown, Ralph Whitney en Anton van Dorp. Deze Anton van Dorp is een broer van onze Fred van Dorp. Anton is een tot Amerikaan genaturaliseerde militair. Voor hen betekent Tokio dus niet alleen een belangryke krachtmeting, maar ook een in ieder geval gelukkig weerzien. Duizend agenten, speciaal voor dit dioöl opgeleid, zyn dinsdag begonnen het verkeer rond het Olympisch dorp in goede banen te leiden. Dat is nog maar een kleinigheid vergeleken bij de 16.308 politie-mannen die op 21 oktober nodig zyn om het marathon- parkoers af te schermen. Een interessante groep is ook de 300 man detectives, die by alle officiële gelegenheden de hoge gas ten zullen bewaken. De Japanse weerdeskundigen heb ben voorspeld dat in het begin van de Olympische Spelen de atleten en bezoekers van prachtig weer zullen kunnen genieten, later zullen de Spelen echter overschaduwd worden door wolken, tetrwyi de mogelijkheid op regen groter zal worden. 97 Landen zullen deelnemen in Tokio. Het 98ste land, Equador, heeft zioh teruggetrokken. Nog even genieten van de zon I winter de voordat de herfststormen en de I houden. Belg aangehouden wegens smokkel Douaneambtenaren van de cen trale post Axel by Terneuzen heb ben een Belg uit Nieuwerken- Waes gearresteerd en zyn auto met 700 kg. boter ter waarde van rond f3800 in beslag genomen. De Belg probeerde nog te ontvluchten, maar de douane-ambtenaren plaatsten ver sperringen en daarop reed hy zyn banden stuk. De smokkelaar werd in Axel ingesloten en zal over enke le dagen naar Middelburg worden overgebracht. IJzeren plaat (1000 kg) viel op 62-jarige man By zyn werkzaamheden op de werf van de firma Sy monsbergen in Amsterdam is gisteren de 62 jarige heer F. W. Ligtvoet om het leven gekomen. Hy was bezig met het las sen van een yzeren plaats van 1000 kg. op het achterschip van een in aanbouw zynde treil er. De plaat schoot los en kwam op de heer Ligt voet terecht. De man werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hy by aankomst bleek te zyn over leden. Twee boerderijen uitgebrand In de gemeente Echteld in de Be tuwe zyn gistermiddag twee boerde rijen door brand verwoest. De scha de wordt op minstens f 500.000 ge schat. Het vuur ontstond in de schuur van de boerdery van de fa milie Weyman, waar hooi was op geslagen. De asbestplaten, waarmee de schuur was afgedekt, vlogen in het rond en kwamen op het met stro gedekte dak van de boerdery de gebroeders Van Rooyen op 150 meter afstand terecht. Deze boer derij ging geheel in vlammen op. Al leen een gedeelte van de woning van de familie Weyman kon worden De Amerikaanse minister van De fensie, Robert McNamara, heeft gis teren gezegd, dat de Amerikaanse militaire macht zo geweldig is dat „een aanval met kernwapens op de Verenigde Staten vandaag de dag het begaan van totale nationale zelf moord door de aanvaller zou beteke nen". McNamara zei dit in een toe spraak tot de conventie van de Ame rikaanse strijdmacht. „Onze strategische strydkrachten zyn voldoende om de vernietiging van zowel de Sowjet-Unie als com- muiüstisch-China onder de slechtst denkbare omstandigheden die by het uitbreken van een oorlog kunnen voorkomen, te vernietigen, en zy zul len dit biyven. En omdat onze poten tiële vyanden dit weten, is een alge mene atoomoorlog het minst waar- schynlyk van alle". Het Amerikaanse wapenarsenaal zal spoedig worden aangevuld met een verbeterde Minuteman en de nieuwe A3-Polaris-raketten. Deze laatste reiken meer dan duizend myi verder dan de oude Polarisraketten. De nieuwe Minuteman zal „achtmaal doelmatiger zyn tegen tie best verde digde militaire doelen" dan de eerste modellen. Onder de huidige rege ringsbegroting zyn de Verenigde Sta ten verzekerd van „voortdurende strategische superioriteit tot ver in de jaren zeventig en verder", zei de Amerikaanse minister. Over de kracht van de NAVO spre kend zei de Amerikaanse minister van Defensie, dat de hoeveelheid tac tische kernwapens van de Ameri kaanse strijdmacht in Europa in de afgelopen drieëneenhalf jaar met zestig procent was toegenomen en dat zich daaronder veel wapens be vinden die dienen om de NAVO- strijdkrachten ce steunen. Onze Europese bondgenoten weten dat wy meer dan elk ander land hebben ge daan voor de verdediging van Europa, aldus McNamara. Geen bestedingsbeperking Levendige handel op najaarsbeurs (Van onze Utrechtse correspondent) De algemeen directeur van de Koninklyke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht, drs. J. H. D. van der Kwast, kon gisteravond een opgewekt geluid laten horen by het bekendmaken van de resultaten van de najaarsbeurs: Geen terugloop van de conjunctuur en geen bestedingsbeperking. Wel is er nog altyd sprake van lange lever- Men weet dat de laatste voor j aars- beurs in feite een stemming van „hamsteren" te zien gaf, daar men na de loonexplosie een lawine van consumptieve bestedingen verwachtte. Dit had van invloed kunnen zyn op de najaarsbeurs, maar dit is niet het geval geweest. En drs. Van der Kwast heeft de indruk dat het bedrijfsleven de loonsverhoging aardig te boven kwam. Van de zyde van de jaarbeurs werd opgemerkt, dat er minder wild is ingekocht dan het vorig najaar. Toch waren ordersvergrotingen van 15 tot 30 procent geen uitzondering. De vraag naar het betere produkt zette zich ook dit jaar voort. In de sector koffers en lederwaren byv. was er meer vraag naar leren tassen en dit ten koste van de plastic-tassen. Grote belangstelling was er voor hor- Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Robin Luc, z. v. v. Dyk v. d. Heide, Rotterdam. Caro Juliet, d. v. De GaayEvenhuis, Nymegen. Schelto Feyo, z. v. v. Heemstra—De Brauer, Engeland. Sandra, d. v. Touw- Semeyn, Brielle. Catharina Adriana, d. v. v. d. ZwanVerburgh, Rotter dam. Overleden: Jhr. J. de Casembroot, 93 jr., Arnhem. M. C. T. v. Ryckevor- sel, 87 jr., Rotterdam. H. Sutterland, 75 jr., Rotterdam. H. Fritch, 54 jr., Rhenen. T. C. Offerhaus, 64 jr., Am sterdam. Langharige ,Lord' lijsttrekker (Van onze Londense correspondent) De 22-jarige laivaaischopper, de langharige „popsinger" die zich „Lord Sutch" noemt, zal in de ko mende algemene verkiezingen iti het kiesdistrict Huyton als kandi daat uitkomen tegen oppositielei der Harold Wilson. Sutch zei: „Ik maak een goede kans Sutch zou het onmogelijk willen maken personen „slachtoffer" te doen worden van hun lange haren. Verder beloofde hij popsingers zo als The Beatles in de adelstand te verheffen Samenzweerders uit Bolivia naar Paraguay De voormalige Boliviaanse presi dent Siles Zuazo en 33 andere Bo- livianen die zondag waren aange houden naar aanleiding van de ont dekking van een komplot tegen pre sident Estenssoro, zyn gisteren als ballingen uit Paraguay aangekomen, zy reisden in een vliegtuig dat de Columbiaanse regering had gehuurd Onder de ballingen bevinden zich de oud-minister van Landbouw Julio Suazo en de ex-minister van Defen sie Mario Alarco. Het was de bedoeling een nieuwe regering, onder Zuazo, kan de macht te brengen. De minister van Justi tie Ciro Humboldt Barrero, heeft meegedeeld dat een tachtigtal poli tici en leden van linkse party en zyn gearresteerd. Ex-president Zuazo is, vóór de al gemene verkiezingen die in mei jl. zyn gehouden, uit de Nationale Re volutionaire Beweging, de regerings party, gezet, omdat hy zich aan het hoofd had geplaatst van een aantal leden die het niet eens wa ren met de partyleiding. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Fijnaart (toez.) E. F. Verbaas te Marken. Aangenomen naar Hoge-Zwahiwe J. C. Schoneveld te Geraardsbergen (België). Bedankt voor Oudega (Wj P. Landweer te Nlgte- vecht; voor Muiden J. Smit te Loplk. GEREF. KERKEN Bedankt voor WiLsum (O) G. v 't Riet te Lioensens (Fr.). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Deventer G. Hul te CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Harderwijk O. den Her tog te 's-Gra/venhage-W en W. de Joode te Zwaagwestelnde Beroepen te Drachten W. de Joode te Zwaagweetelnde; te Emmen J. Vogel te Steenwij k; te Amsterdam-W K. J. Velema te Hoogeveen; te Zlerikzee C. Verhage te Hilversum-C. Bedankt voor Zutphen A. C. Hoert te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Z. P. Blok te Dlrksland. PATRIARCH ALEXIS NAAR WERELDRAAD Het hoofd van de Russische Or thodoxe Kerk, patriarch Alexis, zal morgen in Parys aankomen voor een bezoek aan het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken Eenheid van geloof De aartsbisschop Van Leningrad en Minsk, mgr. Nicodemus, heeft verklaard, dat de Russisch-Orthodo xe kerk gelooft dat de vereniging van deze kerk met de R.K. Kerk slechts verwezeniykt kan worden op basis van eenheid van geloof. Het zou volgens hem een langdurige kwestie zyn. Nicodemus, die voorzitter is van de commissie voor de buitenlandse be trekkingen van het patriarchaat van Moskou, zei dat de Russische Kerk en het Russische volk volledig aan de kant van het Cyprische volk staan. Hy vertoefde in Athene ter gelegenheid van het huwebjk van Koning Constantyn. Nog een vierde conciliezitting Het Engelse episcopaat heeft zich uitgesproken voor een vierde zitting van het concilie, te houden binnen twee en drie jaar. In een door de persdienst van dit episcopaat uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat „iedere bisschop die vervuld is van herderlyke zorg kan verlangen, dat er een eind komt aan zyn reizen naar Rome en dat hy terugkeert naar zyn kudde". De kerk is echter belangrijker dan welk bisdom ook. Het zou toch wel zeer onbevredigend zyn wanneer men op het concilie enkele algemene begin selen vaststelde en het aan deskun digen zou overlaten, te beslissen hoe de wensen van de concilievaders ge ïnterpreteerd moeten worden, aldus de verklaring. „Het is dus noodza- kebjk, dat de meningen van de con cilievaders volkomen duideiyk wor den voordat de daartoe aangewezen commissies na het concilie met hun werk beginnen. Als dat niet voor eind november kan worden bereikt, hopen wy dat de commissies het werk gedurende twee of drie jaar rustig kunnen voortzetten en dat dan het laatste woord zal worden gesproken op een vierde zitting",

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9