Het Nationale Ballet in het komend seizoen V oorliclitingsdienst Stedelijk' Amsterdam VEILING VOOR „KUNST ElN CULTUUR": ƒ21.000 Enorme belangstelling BUYS - LEIDEN GEEN K.L.M., G SUBSIDIE V HOOGOVENS IJMUIDENl Instuderen van het „Zwanenmeer ergens uzelf herkend Wat doet een landarbeider bij Hoogovens Hebt u in die landarbeider Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 september 1964 Derde blad no. 31372 De unieke kunstveiling ten bate van het in nood verkerende maandblad .Kroniek voor kunst en kuituur", die gisteravond bij de firma Paul Brandt in Amster dam is gehouden heeft ruim f21.000 opgebracht. Er was 15 mille geraamd. Het voortbestaan van dit in 1935 opgerichte blad, dat sedert december vorig jaar niet meer was verschenen, is nu verzekerd, zo deelde gister avond de redactie-secretaris en beeldhouwer Leo Braat mede. Hij is een der oprichters van de Kroniek. De aanmaakkosten van het blad zijn sedert begin van dit jaar met 70% gestegen. Deze Kunstkroniek heeft nu ongeveer 1400 abonnees. Het initiatief voor deze 180 num mers omvattende veiling, waarvoor binnen- en buitenlandse kunstenaars en verzamelaars werk hadden afge staan, was uitgegaan van de heer Will Hoogstraate, directeur van Ga lerie d'Eendt. De belangstelling voor de veiling v;as enorm groot. Al ver voor de aan vangstijd zaten en stonden een paar honderd belangstellenden in de steeds maar warmer wordende vei linghal. Tot zelfs in de vensterbanken der geopende ramen stonden de ko pers. Veilingmeester Paul Brandt werd geassisteerd door de actrice Ank van der Moer, schrijver Simon Vin kenoog, cineast Louis van Gasteren en TV-regisseur Jack Dixon. Een naakt van schrijver Jan Cremer vond voor f 350 een koper. Een beeldje van Hildo Krop werd geveild voor f640. Het hoogste bedrag bracht „Saveur et amour", een collega van de En gelse kunstenaar E. Mesens op: f 1,250. Een gekleurde litho van Karei „Kinderen van de zon" bij Haagsche Comedie De „Haagsche Comedie" brengt zaterdagavond 3 oktober in de Kon. Schouwburg te Den Haag de pre mière van „Kinderen van de Zon" van Maxim Gorki, onder de regie van Peter Scharoff. Tijdens de veiling ten bate van de noodlijdende ..Kroniek voor Kunst en Kuituur". De schrijver Simon Vinkenoog ver koopt een schilderij van Jan Cre mer. de schrijver van ..Ik. Jan Cremer". Appel noteerde f 130. twintig litho's van de Amsterdamse graficus Aad Veldhoen, brachten f 440 op. HOUTWORM BESTRIJDING 20 jaar- garantie Engelse band uit Liverpool van het g«nre als „The Beatles", zijn. gisteren in Oost-Berlyn door de Oostduitse grenspolitie gegrepen omdat zij in het bezit waren van Oostduitse mar ken. Het is door de Oostduitse autori teiten verboden Oostmarken naar het Oosten te brengen, een verbod dat niet algemeen bekend is. De jongelui, Chris Huston (21), gi taarspeler, en Brian Janes (23) saxo fonist, werden bij de doorlaatpost aan de Friedrichstrasse gearresteerd, toen zij Oost-Berlijn een bezoek wil den brengen. Pogingen van hun manager, Ralph Webster, om hun vrijl? ting te ver krijgen, zijn tot dusver vergeefs ge weest. Drie andere leden van de groep, Geoff Nugent, (21), Bugs Pemberton, (19) en Jackie Lomax, (19), werden niet gearresteerd omdat zij geen Oostmarken bij zich hadden. Maar omdat zij bezwaren maakten tegen de arrestatie van hun vrienden, mochten zij Oost-Berlijn niet in. Webster zei dat hij naar het Brit se consulaat was gegaan, maar dat men daar niets kon doen, omdat de Britse regering Oost-Duitsland nooit heelt erkend. De beide „Takers" hadden de Oost- marken van een Westberlijner ge kocht die er niet by vertelde dat de invoer van Oostduitse valuta naar Oost-Duitsland is verboden. De „Takers" zouden vandaag naar Londen teruggaan om voor de televi sie op te treden. Webster vreest ech ter dat het tweetal enkele dagen zal worden vastgehouden. „Zonnestier" voor Stadsschouwburg Eindhoven Een comité uit de Elndhovense bur gerij met als voorzitter Ir. Th. P. Tromp heeft een bronzen sculptuur van de 34-jarige Limburgse kunste naar Arthur Spronken uit Beek aan gekocht, dat als feestgeschenk op 2 oktober aan het gemeentebestuur wordt aangeboden en een plaats zal krijgen in de grote foyer van de nieu we stadsschouwburg, welke dan ge opend wordt. Het kunstwerk „Zon nestier" werd dit jaar in Haarlem en Breda tentoongesteld. Het is te zien als een zinnebeeld van toewij ding aan het licht en aan de kun sten. Voor aankoop en plaatsing van het beeld doet het comité een beroep op de Eindhovense burgerij een be drag van f. 22.000.bijeen te brengen. De nieuwe stadsschouwburg, naar een ontwerp van het architecten bureau ir. C. G. Geenen en ir. L. R. T. Oskam uit Eindhoven, heeft 12 mil joen gulden gekost. Er zy'n in totaal 935 zitplaatsen. Door middel van een akoestische nagalm-installatie is de schouwburg behalve voor toneel ook geschikt voor concerten en opvoeringen van opera's. De toneelakkommodatie omvat een hoofdtoneel, twee zytonelen en een achtertoneel met een totale opper vlakte van 1100 m2. De kleine zaal, welke „Globe" genaamd is, bevindt zich circa een halve meter beneden het maaiveld, zy bevat 450 zitplaat- Het driedelige ronde podium be vindt zich in het midden van de zaal. Grote en kleine zaal kunnen gelyk- tydig worden gebruikt. Artistieke bij dragen leverden Jan van Eyck uit Helmond, die een flatterende deco ratie aanbracht op de buitenwanden van grote en kleine zaal. Jef Diede ren uit Amsterdam bracht in het voorgedeelte een kleurryk glasplastiek aan. Een bronsplastiek van Karei Vis ser te Amsterdam zal de entreeruimte sieren. Zoals gemeld zal minister Bot (O., K. en W.) op 2 oktober de schouwburg officieel openen, waarna het toneelgezelschap „Ensemble" o.l.v. Karl Guttman „De bruiloft van Fi garo" van de Beaumarchais zal op voeren met medewerking van het Brabants Orkest en het Nationale Ballet, VIJFLING IN INDONESIË Een Indonesische boerenvrouw in zuid-Sumatra heeft het leven ge schonken aan een vyfling, vier doch ters en een zoon. De krant Bintang Timoer (oostelijke ster) schreef dinsdag dat de 33-jarige moeder en haar kinderen het goed maken. den" gehad van huweiyken en daar op volgende biyde gebeurtenissen, die verscheidende danseressen voor langere tüd uitschakelden. (Van onze kunstredactie) Het Nationale Ballet heeft gisteren op een persconferentie zijn plannen voor het a.s. seizoen ontvouwd. Sonia Gaskell, die haar ensemble, dat nu uit 72 dansers en danseressen bestaat, ,,een zeer 1 stabiele groep'' noemde, ,,met een buitengewoon goede en grote naam in het buitenland", onthulde o.m. de instudering van ,,Het Zwanenmeer" door Nina Kirsanowa en de zetting bij het Am sterdams ballet door Kurt Jooss zelf van zijn vermaarde „De groene tafel". Daarmee te men er nog niet want j)i er staan nog een hele reeks premie- herstuderingen te wachten. Zo zal de Deen Harald Lander weer ons land komen om zyn en „Les caprices de Cupi- kritisch te bekyken voor zy het openingsprogramma op 29 ptember worden uitgevoerd. e Witchboy" van Jack Carter in nieuw ballet van Janine zullen worden ingestudeerd leden van het Nationale Bal- ruim de kans hun kimde te tonen. Ru- geeft niet alleen van zyn „Disgenoten", bereidt voor het Holland Fes- ballet op „Le sacre du voor. Voorts staan de na- Robert Kaesen, Jan Arnzt, en Simon Andre genoteerd. Het ontwikkelen en consolideren ran het klassieke repertoire staan het Nationale Ballet voorop. Men zich zeker in ruime mate met jazz-ballet bezig houden. Het Pavlo- i-programma heeft in de 236 voor- n/sètellingen, die men in het afgelopen ujieizoen verzorgde, het meest succes jehad met name in Duitsland. Men ;omt evenwel, toch ook met een nodern programma dat Rudi van Jantzig en Koert Stuyf zullen sa- nenstellen. De laatste is met zyn Ellen Edinoff voor moderne nstechniek aan het ballet verbon- Het paar deed in de afgelopen ervaring bij o.m. Martha Gra af""" op. Overwogen wordt om in F Beze sector een „workshop" te creë- De balletopleiding in Enschede moeten stopzetten. Maria luisman i de groep verbonden. Talrijke aanbiedingen Het optreden van het Nationale feallet in Polen en Joegoslavië in Ukei et nabye verleden is succesvol "open. Men kentt in die landen vry- 1 'el slechts avondvullende ballet- De Westeuropese opzet sloeg wel en een gevolg is dan ook al eweest dat de Poolse danser André udwicki hier met een beurs zyn cht kan opsteken. Van het Natio- ale Ballet maken ook twee Spaanse rechten deel uit, die een beurs un regering ontvingen. De Neder- indse dansgroep heeft Ij I ekkingskracht, blijkens talryke anbiedingen. Cr De reis van het Nationale Ballet oor Zuid-Amerika kon om finan Iele redenen niet doorgaan. Er x>ndfel steun toegezegd de i krtj heid en het Prins Bernhard Fonds maar die was niet toereikend. Er kwam toen wel een aanbod vai Argentynse luchtvaartmaatschappij het gezelschap voordelig te vervoeren, maar niet gebruik maken van de diensten van de K.L.M. zou tevens inhouden dat de Nederlandse steun voor dit project zou worden geschrapt. Tableau de la troupe Als balletmeesters zyn nu aan het Nationaal Ballet verbonden: Nina Kirsanova, Karei Shook, Rudi van Dantzig, Robert Kaesen, Margot van Wilgenburg, en Maria Huisman. An dré Presser is de muzikaal direc teur. Als solisten treden dit seizoen op: Leonie Nicholas, Irene de Vos, Kath leen Smith, Maria Koppers, Galliope Venieris, Maria Sylvaine, Jessica Folkerts, Olga de Haas, Ethery Pa- gava, Ronald Snyders, Sylvester Campbell, Conrad van de Weetering Chris Torenbosch, Bill Earl en Ri chard Beaty. Tweede solisten zyn: Jean Atkin son, Connie Burgemeestere, Inge van Dy ken, Corrie van Gorp, Andrea Jungen, Woutera Pool, Gisela Rein- hold, Iris Smitt, Janine van Thor, Liesbeth Vasbinder, Ruth Weber, Si mon André, Benjamin Feliksdal, Re ven Voorembergh, Robert Fisher, Pieter Roowaan, Wilfried Schumann en André LudiwickL Verder te een onderscheiding ge maakt in „grands sujets", „coryp- heëen", „corps de ballet", „Eleves corps de ballet" en „adspiranten". De Van Goghs en Gauguins verdwijnen (Van onze correspondent) Het Stedelijk Museum van Am sterdam zal in de toekomst gaan beschikken over een eigen voorlich tingsdienst, die een educatief karak ter krijgt. Dit is een van de taken die de nieuwe directeur van het „Stedelijk" mr. E. L. L. de WUde op zich heeft genomen. Mr. De Wilde, die gisteren op een bijeenkomst met de pers enige aspecten van het toe komstig museum beleid besprak, meent dat naast de rondleidingen ook voorlichtend werk moet worden gedaan via film- en diavertoningen, museumlessen en vrije discussie. Het vaste publiek van het Stedelijk Museum staat inde eerste plaats uit een brede kring van geintresseerden voornamelyk samengesteld uit intel lectuelen en kunstenaars. Mr. De Wilde zei de indruk te hebben dat nog te veel kunstenaars het museum meer zien als expositiegelegenheid dan als de plaats waar zy worden geconfronteerd met het werk van collega's uit alle centra van de we reld. Een ander deel van het vaste publiek wordt gevormd door de Am sterdamse jeugd die meestal in groepsverband maar ook individueel het museum bezoekt. Een andere categorie publiek is de toeristenstroom, die meestal niet voor de tentoonstelling komt, maar voor de museum-collectie, vooral voor de Van Goghs. De directeur verwacht een sterke daling van dit bezoek, als de Van Goghs te zijner tyd naar een lander gebouw gaan. kunst" laleiöoscaap Leopoldherdenking Op 11 mei 1965 zal het honderd Jaar geleden zyn, dat de vermaarde dich ter J, H. Leopold in Den Bosch werd geboren. In 1891 vestigde hy zich in Rotterdam, waar hy tot zyn dood in 1925 leraar aan het Erasmiaans Gym- um was. De gemeente Rotterdam heeft bij Charlotte van Pallandt een portretreliëf besteld, dat in het rosa- t achter de tuin van het Museum Boymans-Van Beuningen zal worden geplaatst. B. en W. van Rotterdam stellen voor, de kosten ad f. 12.400. te bestryden uit het restant van een fonds, gevormd uit Rykssubsidies voor opdrachten aan Nederlandse kunste- Engelse musici in Oost-Duitsland gearresteerd Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze landarbeider u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoalsu dat eigenlijk al zolang wilt. Hoogovens hééft doorzijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt q altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN Meneer de Boer wilde op een gegeven ogenblik vast werk met vaste werktijden en met een vast inkomen. En het liefst bij een bedrijf waar hij zijn capaciteiten op de juiste plaats èn zo voordelig mogelijk kon benutten. Met andere woorden: een bedrijf dat werkzaam is op allerlei gebieden en op allerlei manieren. Daarom koos hij Hoogovens. Want daar wordt staal ge maakt voor b.v. scheepsplaat en blik, maar ook cement en ook kunstmest, om maar een paar voorbeelden te geven. Landarbeider de Boer is nu bedieningsman in de koud- bandwalserij van Hoogovens, met alle kans om het nog verder te brengen. Bovendien ging ook een andere wens van hem in vervullinghij kreeg een woning. Zelf zegt hij nu„In het begin was het met de aanpassing niet altijd even gemakkelijk, maar de ploeg helpt je daar wel doorheen. En met de mensen van personeelszaken valt altijd te praten". Meneer de Boer heeft het kennelijk gevonden in llmuiden. (G. de Boer, bedieningsman in de afdeling koudbandwalserij) Gde Boer, bedieningsman in de afdeling koudbandwalserij - zie ook elders op deze pagina)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5