Is Saturne hazardspel Scherpe kritiek van ds. Francis Sayre op Johnson en Goldwater Dodelijke beroving: tien jaar tuchthuis Eis van 8 jaar voor moord op vrouw Schommi trof kin dodelijk LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 Heftig debat in Washington (Van onze correspondent in Washington) In Washington is een heftige dis cussie gaande over een preek, die ds. Francis D. Sayre in de kathe draal van Washington heeft gehou den. Die preek ging namelijk over politiek en bevatte, hoewel er geen namen werden genoemd, scherpe kri tiek zowel op de Republikeinse se nator Goldwater als op de Demo cratische president Johnson. Sayre noemde de keuze, die het Ameri kaanse volk dit jaar by de verkie zingen heeft, onvruchtbaar en te leurstellend. Het is de keuze tussen een man van gevaarlijke onwetend heid en enorme onzekerheid en een mans, wiens huis aan de buitenkant in elk opzicht schitterend is, maar wiens persoonlijk gebrek aan moraal onvermijdelijk termieten met zich meebrengt, die de grondvesten van dit huis aanvreten. Voor wie in deze mannen resp. Goldwater en Johnson nog niet her kend mocht hebben, maakte Sayre het nog duidelijker door te zeggen dat de partijen van de betreffende heren resp. beheerst worden door te leurstelling en vijandige gevoelens enerzijds en een cynisch manipule ren van de macht achter een goed moedige facade anderzijds. De woorden van een willekeurige dominee zouden misschien niet veel opzien gebaard hebben, maar Sayre is een prominente figuur in Ameri- ka's politieke leven. Hij ls de klein zoon van president Wilson en werd zelf in het Witte Huis geboren. Bo vendien was hij een intieme vriend van president Kennedy. Zijn woor den sloegen dan ook in als een bom en een stroom brieven en telefoon tjes kwam op hem af. Negentig procent van deze reacties waren positief en hielden volledige instemming in met Sayre's preek, die overigens uitmondde in kritiek op het Amerikaanse volk, dat zich volgens hem apatisch heeft gedragen tegen over de kandidaturen van Goldwa ter en Johnson ex dat tezeer in de ban is van streven naar èlgen voor deel om nog oog te hebben voor no beler doeleinden. Stroom van kritiek Natuurlijk is er ook meteen een stroom kritiek gevolgd op Sayre'i preek. De episcopaalse bisschop var Washington heeft gezegd dat de keuze volgens hem meer gaat tussen de verschillende verkiezingsprogram ma's met hun eventuele plannen vooi internationale vrede, mensenrechten en sociale rechtvaardigheid dan tus sen twee mannen, wier karakters eventueel zwakke punten zouden kunnen hebben. Intussen staat wel vast dat ds. Sayre. een wijd verbreid gewei in zijn preek heeft vertolkt. Er zijn zon der twijfel tienduizenden Amerika- in alle lagen der bevolking, die weinig sympathie hebben voor beide kandidaten. In vele opzichten lijkt men Goldwater als persoonlij kheid aantrekkelijker te vinden dan John- maar slaan de denkbeelden en programmapunten van de Democra tische partij bij de meerderheid be ter aan. Dat president Johnson een is met een zeker gebrek aan moraal is een oordeel, dat gebaseerd lijkt op informaties over de ondoor zichtige manier waarop Johnson zijn miljoenenfortuin vergaarde en op het onloochenbare feit dat Johnson als senator een totaal andere melo die zong dan thans. In de senaat namelijk stemde hij meer dan eens tegen elke wetgeving, die gelijke rechten aan de neger moest geven. Nu, in het Witte Huis, poseert hij als kampioen van die wetgeving. In de se naat hield hij o.a. tegen dat de in som mige staten geheven belasting op het uitoefenen van het kiesrecht werd opgeheven. Nu doet hij het voorko- dat hij daar sterk voor is. En ijn er vele voorbeelden. Boven dien kan niemand ontkennen dat senator Johnson zestien uur per dag intiem samenwerkte met Baker, de secretaris van de Democratische fractie en dat inmiddels gebleken is dat Baker door dubieuze manipu laties in die tijd kans zag een mil joenenfortuin te maken. Ds. Sayre heeft ten aanzien van Goldwater en Johnson uitgesproken wat velen denken. Aan de situatie iets veranderen kan echter niemand. De keuze in november blyft tussen Goldwater en Johnson en op de man af gevraagd zal waarschijnlijk ook de geboren en getogen Democraat Sayre wel zeggen dat tenslotte de Demo cratische kandidaat Lyndon B. John- ondanks alles de beste keus is Jonge negers zien geen uitweg, zegt ds. Luther King (Van onze Londense correspondent) De 35-Jarige Amerikaanse neger leider, ds. Martin Luther King, was maandag voor 'n kort bezoek in Lon den in verband met de publikatie al daar van zijn boek „Waarom wij niet kunnen wachten". Ditmaal ver wacht hij geen herhaling van het geen gebeurde by het uitkomen zijn vorige boek. Toen werd hij melijk door 'n fanatieke negerin met een mes gestoken en bijna Maar thans sprak hij vriendelijk over de „black Moslims", die zich in Ame rika fel tegen zijn filosofie keren. „Zij respecteren mij. Zij demonstre ren zelfs niet op mijn bijeenkomsten, wat ze wel bij sommige anderen doen." Over de recente gewelddaden ln Harlem en andere Amerikaanse ste den zei hij, dat in het noorden het geweld blijft broeien, daar uit onderzoek blijkt dat 80% van de gers, die reUetjes maakten in Har lem, jonge tieners zijn, zonder werk, zonder hoop. Ze zien geen uitweg uit hun ellende. Geweld zal voort duren zolang de omstandigheden, die het kweken, blijven bestaan. Harlem beschouwt hij als de gevaarlijkste en moeilijkste situatie in Amerika. Hij gelooft dat het waar is, dat al le rassen-uitbarstingen spontaan be ginnen maar dat daarna verschillen de groepen en organisaties er munt uit trachten te slaan, soms zijn het negergroepen, soms blanken. McNamara's dochter Margaret beroofd De 22-jarige dochter van de Ame rikaanse minister van Defensie McNamara is vlak voor haar huis in Washington beroofd. Margaret McNamara bevond zich samen met Charles D. Hickey, eveneens 22 jaar oud. in een auto toen een man na derde en een pistool in Hickey's nek drukte. Beiden moesten hun geld, in totaal 83 dollar waarvan 80 Hickey, afgeven. Margaret omschreef de overvaller als een neger van ge veer 20 jaar oud. In een park in de Amerikaanse stad Oakland (Californië) is zater dag een jonge vrouw aangerand en beroofd terwijl ongeveer 20 perso nen niet reageerden op haar hulp geroep. De 23-jarige vrouw en haar vriend wandelden in het park toen zeven negerjongens hen in de bosjes gooiden. De man werd bewusteloos geslagen. De vrouw werd verkracht en beroofd. Een van haar oren was nagenoeg afgesneden. Vergiftigd voedsel 35 kinderen in India overleden Voedselvergiftiging heeft in Madi- kera, in midden-India, het leven kost aan 35 schoolkinderen; 138 deren zijn ziek. Het voedsel, dat de kinderen vrij dag jl. op de dorpsschool hebben geten, was afkomstig van de Ame rikaanse hulporganisatie „Care" („Coöperatieve for American Relief Everywhere"). De directeur van „Care" in Nieuw- Delhi, David Jack, heeft echter klaard dat een onderzoek z.L zal aantonen dat de levensmiddelen het zij door het water ter plaatse, het zij door gebrek aan hygiëne zijn besmet. Advertentie Links de roestvrij edel- stalen trommel en kuip. Voor 5 kg wasgoed tege lijk. Wasmiddel in spe- ciaal bakje. Temperatuur instellen. Knop omdraai en. Wassen gaat nu ge heel automatisch (inclu sief 5x spoelen). Rechts de razendsnelle centrifuge om de was te drogen. Klaar bent U. I Fantastisch 'n wascom- binatie te bezitten met de garantie van degelijkheid en moderne stijl: AEG werkelijk ideaal AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM Morgen voor rechtbank In een zeer lange dagvaarding uitgebracht tegen de directeur van het Zandvoortse Badhotel, de heer J. J. Pas, komt de Haar lemse officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman tot de conclusie, dat „Saturne" een hazardspel is en geen be hendigheidsspel. Daarmee handelt volgens hem de heer Pas in strijd met art. 254 van het Wetboek van Strafrecht. De directeur van het Badhotel zal morgenmiddag terecht staan. Voor deze zaak, die duidelijk het karakter van een proefproces heeft, bestaat zeer grote belangstelling. Zou immers vrijspraak volgen, dan betekent dit, dat Saturne zijn opmars door heel Nederland kan beginnen. De Neder landse licentiehouder de heer M. Ca- ransa heeft al te kennen gegeven Saturne dan ook in Scheveningen te gaan exploiteren. Hele middag Maar zover is het nog niet. De ge hele donderdagmiddag is uitgetrok ken voor de behandeling van deze zaak. De rechtbank wordt gepresi- deert door mr. H. J. Ferwerda, vice- president van de arrondissements rechtbank in Haarlem. Als verdedi ger van de heer Pas treedt de Am sterdamse advocaat mr. J. I. Maar- sen op. Als getuige k charge zijn enkele politiefunctiqnarissen opgeroepen, die de werking van het Saturnespel gedurende vele avonden hebben ga degeslagen. Ook de verdediging heeft een drietal getuigen doen dagvaar den: personen, die aan het Saturne spel geregeld hebben deelgenomen en de stelling van de verdediging, dat Saturne wel degelijk een behen digheidsspel is, met hun verklarin gen zullen trachten te staven. De officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouwman stelt in zijn dag vaarding, dat de winstkansen by Saturne in het algemeen van het Ontslag van rechtsvervolging geëist AUTOMOBILIST VEROORZAAKTE ONGELUKKEN IN ROESTOESTAND De officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. P. van Mierlo, heeft gisteren ont slag van rechtsvervolging geëist tegen een 33-jarige automobilist uit Hoensbroek, die 23 mei 1963 in pathologische roestoestand drie voetgangers en een gepar keerde auto in Hoensbroek had aangereden. Op 11 november van het vorig jaar had de officier tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Aan de hand van zeven getuigenverklarin gen a charge die spraken van dikke tong, alcohollucht en waggelen", achtte htf toen bewezen, dat de ver dachte onoplettend, roekeloos, on achtzaam, en onder invloed een auto had bestuurd en na de aanrijding doorgereden, zonder zijn identi teit bekend te maken. De zaak werd terugverwezen naar de rechtercommissaris en nader be handeld. nadat de raadsman, mr. M. Moszcowicz uit Maastricht, aan de hand van verscheidene medische rapporten had betoogd, dat de ver dachte dronken was geweest en in pathologische roestoestand had verkeerd. De verdachte was ln behandeling bij een zenuwarts en moest luminal- tabletten innemen. Uit medische rapporten en een drie weken durend onderzoek door een arts in het zie kenhuis in Heerlen bleek, dat de ver dachte leed aan een disregulatie van de suikerstofwisseling, die haar oor zaak vond in bepaalde neurologische afwijkingen. Dr. Fortuin uit Den Bosch verklaarde daaromtrent, dat alcoholgebruik by disregulatie van suikerstofwisseling bU dit soort pa tiënten vrij plotseling een aanleiding kan geven tot abnormaal bloedsui kergehalte. De verdachte, die hiervan niet op de hoogte was, geraakte dientenge volge geheel buiten zijn schuld in zg. pathologische roes, een toe stand die alle uiteriyke tekenen van dronkenschap vertoont. Mr. Moszco wicz voerde aan, dat er by de ver dachte geen bewustheid van het on geval had bestaan. toeval afhangen. Zeer vele van de deelnemende spelers stellen geen po gingen in het werk het vakje van de draaischyf waarin het metalen balletje terecht zal komen, tevoren vast te stellen. Het stuk bevat geen volstrekte ontkenning van de moge- iykheid, dat Saturne een behendig heidsspel kan zyn. Grote stroom Voor de heren Caransa en Pas is dit uiteraard geen probleem. „Een zuiver behendigheidsspel, wij merken dat aan onze portemonnee" zo ver klaarde ons de directeur van het Badhotel, dat iedere avond nog een grote stroom spelers te verwerken krijgt. „Soms zitten er een paar dui zend gulden winst in", aldus de heer Caransa, „Op een andere avond leg gen wy dat er by" De heer Caransa zegt niet te twy- felen aan een voor hem gunstige afloop van deze zaak. Hy gelooft niet eens, dat het tot een hoger beroep zal hoeven te komen, „wy vragen niets anders dan dat de wet wordt uitgevoerd. Wy hebben de zaak altyd openiyk en fair gespeeld". In Rotterdam DUITSE ZEELUI LEVERDEN SLAG MET POLITIE Opvarenden van het Duitse vracht schip „Magdalena Oldendorf" heb ben gisterochtend in de Dehlistraat op Katendrecht in Rotterdam slag geleverd met de politie, zy wilden een onderlinge ruzie voortzetten in een café maar werden naar buiten gewerkt. Hun ruzie vergetend, keerden zy zich toen tegen de caféhouder, zyn kelners en de gasten. De politie kwam erby maar met barkrukken en fles sen keerden de Duitsers zich toen ook tegen het gezag. Pas toen de agenten assistentie hadden gekregen lukte het hun de ruziemakers aan te houden. Een van de Duitsers moest naar het Havenziekenhuis worden ge bracht, drie anderen kwamen in een cel op het politiebureau terecht. De schade aan de Inventaris van het café was aanzienlyk. Amsterdam krijgt jonge politiepost Begin oktober krygt Amsterdam in het Stadionkwartier een politie posthuis, waarvan de bezetting voor 50 procent zal bestaan uit 18-jarige agenten met volledige politiebevoegd- heid Het zyn Jongelui, die na de ulo, >n theoretische politie-opleiding van in jaar hebben gekregen en nu een lar de praktyk ingaan tot zy in militaire dienst moeten. Het gaat hier om negen Jeugdige agenten als ze tenminste allen slagen voor het examen die als mentor een hoofdagent krijgen, die ook aan dit posthuis dienst gaat doen. Het ls een experiment. De Jeugdige agenten zullen hetzelf de werk doen als verricht wordt door een agent van een afdelings bureau. De doodgewonefietser in ons land heeft nu ook zijn monu ment. De gemeente Eindhoven heeft dit beeld van de Amster damse beeldhouwer Hans Bay- ens gekocht en geplaatst in een plantsoen in een der nieuwe wij ken, waar het nu reeds twee maanden staat. Schipper uit Urk in IJmuiden verdronken De 51-jarige schipper C. van Veen uit Urk is gistermiddag verdronken in de haven van IJmuiden'. Samen met een collega deed hy in een roeiboot een poging om een stalen kabel van de baggermolen Menco, die in de schroef van het directievaartuig Zil vermeeuw van Rykswaterstaat te recht was gekomen, te verwyderen. Ky een kleine manoeuvre van de Zil vermeeuw trok de stalen kabel de roeiboot om, waardoor de twee man nen te water raakten. De heer Van Veen verdronk voor de ogen van gezelschap, dat zich aan boord d9 Zilvermeeuw bevond. Een dame, die van de Zilvermeeuw af over boord sprong in een laatste poging om schipper Van Veen te redden, kwam zelf in ernstige moei lijkheden en is met moeite in veilig heid gebracht. De politie heeft na vyf kwartier dreggen het stoffelijk overschot schipper Van Veen boven water ge bracht. Argentijnse bondsleiders in voorlopige hechtenis Een Argentynse federale rechter heeft gisteravond last gegeven tot het in voorlopige hechtenis nemen van 119 functionarissen van het Ar- ntynse vakverbond. Volgens de rechter hadden de vakbondleiders, door in mei jl. een reeks stakingen te organiseren in het kader van een „actieplan" uit protest tegen de traagheid waarmee de regering ei sen van de vakbonden behandelde, de grondwet geschonden. A mmP Als men weet, dat dit een Frans jongetje is, is de beteke nis van deze foto duidelijk: de Fransen, van jong tot oud, kijken in een lege melkfles ten- gevolge van de staking van boeren, die een hogere pn/sèti rantie van de regering graan, vlees en melk eise Nederlanders voor Duitse rechter Een rechtbank in Duisburg (Duits land) heeft een 32-jarige zeeman uit Rotterdam wegens beroving, de dood ten gevolge hebbende tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Een 43- jarige schipper uit Geertruidenberg werd wegens roof met geweldpleging tot vijf jaar tuchthuis veroordeeld. De mannen hebben op 30 mei de 34-jarige boekhouder W. Neuschulz in de haven van Duisburg gewurgd en zijn lichaam van de zes meter hoge beschoeiing gegooid. De twee Nederlanders zaten op de rand van de beschoeiing bier te drinken, toen zy met de Duitser in gesprek raakten. Er ontstond ruzie, toen de schipper de verrekyker van de boekhouder had verstopt kennelyk met de bedoeling zich deze toe te eigenen. Toen de Duitser met de po litie dreigde, kreeg hy zyn eigendom terug. Nadat de schipper hem een vuistslag in het gezicht had gegeven, wilde de Duitser verdwynen, doch hy draaide zich scheldend weer om, toen de schipper hem een bierfles na wierp. „Ga op zy.ik gooi hem de be schoeiing af", zo mengde de zeeman zich in de ruzie. Hy greep de boek houder by de keel, drukte die dicht en rolde met zyn slachtoffer de be schoeiing af. Kort daarop rendde hy Edes familiedrama weer in behandeling (Van onze Arnhemse correspondent) De Arnhemse rechtbank heeft gisteren voor de tweede maal een zitting gewijd aan de Edese moordzaak. Op 11 augustus eiste de officier van Justitie, mr. J. J. R. Bakker, acht jaar gevangenis straf met aftrek, alsmede ter beschikkingstelling van de regering tegen een 44-jarige Edese fabrieksarbeider. Hij zou op 19 juli van het vorige jaar zijn 20 jaar jongere echtgenote in de huis kamer van een bevriende familie met messteken van het leven hebben beroofd. De rechtbank stelde vorige maand de uitspraak voor een nader getui genverhoor. De officier van Justitie persisteerde gisteren by zyn eis. Hy zei door de getuigenverklaringen nog gesterkt te zyn in zijn overtuiging, dat hier sprake was van doodslag na rijp beraad en kalm overleg. En dat is moord. Hy verwierp de mogeiykheid dat verdachte een Indonesiër, op het mo ment van de daad de controle over zyn handelingen zou hebben verlo ren. Zowel een maatschappeiyk werkster als de vrouw by wie het slachtoffer haar toevlucht had ge zocht. nadat zy bij haar man was weggelopen, verklaarden op de zit ting dat het gesprek voorafgaande aan de moord betrek1:°iyk rustig was verlopen. Beide getuigen waren in de kamer geweest, toen verdachte zyn vrouw met een mes stak. Nadat de vrouw had geweigerd met hem mee te gaan, wees niets er op dat verdachte hierover opgewonden was geraakt. Beide getuigen dachten dat het een normaal afscheid zou wor den toen de man plotseling een mes trok en zyn vrouw in borst en rug stak. Twee Edese rechercheurs kwamen verklaren dat verdachte tydens het eerste verhoor had toegegeven, dat hij al enkele dagen met het plan had rondgelopen zyn vrouw te ver moorden. Later herriep hy deze ver klaring. Het echtpaar dat met ver dachte samenwoonde, had gezien hoe verdachte een dag tevoren in de keuken zyn messen had geslepen. Ook had hy zich laten ontvallen dat hy zyn vrouw nog eens zou doden. Maar daar had men toen weinig ge loof aan gehecht. Uitspraak over 14 dagen. ontsteld weer naar boven; J God, ik geloof, dat ik hem heb dood". De schipper nam de verrekykei de portefeuille van de Duitser Daarna bekommerden beiden niet meer om hun slachtoffer. ur later vond een wandelaar stoffelyk overschot. Veel huisvrouivejüÜ in grote steden BROOD LIEVEÊ THUISBEZORG!; ieli (Van onze Haagse correspond el Iets meer dan de helft vain de 1 vrouwen in de grote steden krl; het brood liever thuisbezorgd, dait zy het zelf in de winkel g halen. Zy willen voor die be ging ook wel extra betalen. Dit biykt uit een onderzoek da! grote bakkeryen in Den H Amsterdam en Rotterdam i enigd in de N.V. Sitos) hei laten verrichten naar aanlei van de twyfel die zou kunnen staan over de waardering 1 thuisbezorgen. Van de 600 ondervraagde huisvi wen bleek 38 procent het b liever in de winkel te halen i procent toonde geen voorkeur, de 53 procent vrouwen, die thuisbezorgen op prys stellen het merendeel (80 procent) voor betalen. De bedragen, di ondervraagde vrouwen over ben voor de thuisbezorg-s« varieert van één cent tot zelfs vijf cent. Opmerkeiyk hierbij is, Haagse huisvrouwen willen I len voor het thuisbezorgen Rotterdamse. Dit moet een F zijn van het feit dat in Den het thuisbezorgde brood niet d der is dan in de winkels. Ir algemeen wordt het huisbes het meest op prys gesteld grotere gezinnen. De zesjarige Hans van uit Assendelft is gistermiddag ii Wilhelminagasthuis in Amstó overleden aan een schedelbasisl tuur, die hy opliep toen hy ij speeltuin naast de lagere schol zijn woonplaats een schommel f het hoofd kreeg. Het kind was enige weken g«f voor het eerst naar school gel In het speelkwartier spelen def deren soms in de speeltuin.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4