Gouden vaantje voor K.N.M.B. - Leiden Flinke zetel winst voor Rijnsburg Deense conservatieven Twee bestuursleden - W. Zwart en J. H. v. d, Kloot - hartelijk gehuldigd SYMBOOL VAN STRIJDLUST SS"* en OPLICHTER: „IK BEN BROER VAN DE OFFICIER VAN JUSTITIE" Gemeente-concert op Vijf Meiplein Scholier gewond bij aanrijding zonder stroom Verdere verhogingen van de posttarieven BEGROTING P.T.T. 1965 TARIEFSVERHOGING NZHVM NIEUWE STUDIERICHTINGEN IN DE JURIDISCHE FACULTEIT Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 september 1964 Tweede blad no. 31372 Druk bezochte jubileumbijeenkomst De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond be aat vijftig jaar. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit hield het Vo [stuur gistermiddag een jubileumbijeenkomst in restaurant Van er Heijden. Aan gelukwensen en geschenken heeft het op deze :estelijke middag niet ontbroken, evenmin trouwens aan woor- 6n van waardering. Voor de jubilerende afdeling was er het gouden vaantje van de ®veNMB, terwijl de heren W. Zwart en J. H. van der Kloot met oorkonde van verdienste werden verrast. De onderscheidingen werden uitgereikt door de bondsvoorzit- r, de heer P. G. van der Weele. t gé>i in de heer Zwart het sym- de strijdlust van de Leidse el ieling", zei de bondsvoorzitter in rstoffi toespraak. „Op vele manieren De left U de belangen van de mid- stigdfflstand gediend en daar zijn we U, spreekt vanzelf, zeer dankbaar ^ior". Hy noemde de heer Zwart, al gedurende achtentwintig jaar lingsvoorzitter is, een evenwich- en onkreukbaar bestuurder met inzicht. leer Van der Kloot be- hem komt volgens de idsvoorzitter iedereen te biecht, aldus de heer Van der Wee rt van de bekendste figuren in Advertentie Zoekt een gouden armband of collier or f 70.- en f 100.- of f 300.- en f 800,-. Juwelier v. d. WATER Haariemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle pryzen. H. Hofman directeur tdat deuwbouw Kon. Zout wiste ien l)e directie vain N.V. "Koninklijke ij helüt-Ketjen deelt mede, dat het in bedoeling ligt over te gaan tot oprichting van een naamloze vg, hériootschap, waardoor de nieuw- ger< iwactiviteiten van het concern (Hen warden gecoördineerd. directeur van deze N.V. zal treden de heer H. Hofman, thans ■ecteur van de N.V. Nederlandsche Eotrolasch Maatschappij alhier. Eindexamens Chr. Kweekschool foor het eindexamen derde leer- Qg (hoofdakten) zijn aan de Chr. ipeekschool geslaagd: de dames Z. van den Broek (Oegstgeest), J. J. van Heyningen (Alphen a. d. A. J. Hoffman (Alphen a. d. n), A. v. d. Kooy (Katwijk aan t), M. C. v. d. Neut (Alphen a. d. b), J. J. Benschop (Noordwijk), G. L. F. Berkhout (Voorschoten), de heren G. A. C. Donker <Was- i£aar). A. de Feyter (Alphen a. d. In), G. Koelewijn (Katwijk-Rijn), de Geus (Alphen a. d. Rijn), F. Koelewijn (Wassenaar), J. M. de not (Leiden), N. Kwakernaak atwijk aan Zee), M. Bakker (Sas- toeim), L. P. van der Land (Was- »ar), M. Leune (Ter Aar), H. F. n Leusden (Leidschendam). Onze stadgenoot, de heer J. i oersma, is aan de Landbouw - Beschool te Wageningen het prop. examen. het middenstandsbedrijf". De bonds voorzitter schetste tot slot de ver diensten van de heer Van der Kloot „ze zyn haast niet meer te tel len" en voor de bond en voor de Leidse middenstand. Niet voor de wind Aan al deze lofuitingen ging ech ter een waarschuwend geluid vooraf. De bondsvoorzitter hield namelijk ter gelegenheid van dit jubileum een rede, waarin hij er met nadruk op wees, dat het de zelfstandige onder nemer, ondanks de stijgende om zetten, niet voor de wind gaat. Hij noemde het een zeer ernstige zaak, dat de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hun marktaandeel steeds meer zien teruglopen. De re volutie in het maatschappelijk ver keer brengt voor hen vele moeilijk heden met zich mee. Zy vereist een indringend ondernemerschap, aldus de heer Van der Weele. Hij spoorde de jubilerende afdeling aan tot de grootst mogelijke activiteit om de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Er moeten volgens de bonds voorzitter mogelijkheden worden ge schapen om een sterk expansief on dernemerschap te financieren. De re gering dient er onder meer zorg voor te dragen, dat er kredietmogelykhe- den worden geschapen, waardoor ook de kleine zelfstandige kan voortbe staan. De bondsvoorzitter uitte ern stige kritiek op de huidige regering, die het midden- en kleinbedrijf een belangrijk deel van zijn onderne mersafspraken bracht te ontnemen. Hij noemde het een grote mate van onzorgvuldigheid, dat staatssecreta ris Bakker de verticale prijsbinding i aantal artikelen onverbin- De bondsvoorzitter, de heer P. G. v. d. Weele (rechts) biedt aan de voorzitter van de jubile rende afdeling, de heer W. Zwart, het gouden vaantje aan. (Foto L.D./Holvast) dend heeft verklaard. „En dat ter wijl we vyftig jaar lang hebben ge tracht een klimaat te schappen, waarin de consument vertrouwen stelt in de ondernemer ln het mid den- en kleinbedrijf". Bij vele wordt volgens de bondsvoorzitter de Indruk gewekt, dat deze ondernemer tot nog toe roofbouw op de consument heeft gepleegd. „Trouwens, ook in vele andere opzichten wordt deze on dernemer in een ongunstige positie gemanoeuvreerd", zo vervolgde de de heer Van der Weele. Hij ging in dit verband in op de jongste loon ontwikkeling en op de verhoging van de A.O.W., waarbij de zelfstandige alles maar uit eigen zak moet beta len, terwijl de werknemer een deel van de premielast vergoed krijgt. Aan het slot van zijn rede pleitte de bondsvoorzitter voor belasting verlaging per 1 januari 1965. „Be lastingverlaging is beter dan loons verhoging. het betekent koopkracht verruiming voor iedereen zonder dat de kosten stijgen en het kan ons sociaal klimaat alleen maar ten goe de komen", aldus de heer Van der Weele. Veel belangstelling De jubileumbijeenkomst werd o.a. bijgewoond door wethouder S. Men ken, de commandant van de Koks- school, kolonel Th. H. Wessels, de brandweercommandant, de heer S. W. Hagedoorn, de secretaris van de Kamer van Koophandel, mr. H. A. C. Branderhorst, de directeur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima, de voorzitter van de Leidse Middenstands centrale, de heer J. C. J. Lambermont, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, en de oud-politiecommissaris, de heer R. J. Meyer. De jubileumdag werd besloten met een diner, tijdens welk nog vele woorden van waardering werden ge sproken voor het vele werk, dat in de afgelopen halve eeuw door de Leid se afdeling van de Kon. Ned. Mid denstandsbond is verricht. Onder de gasten, die aanzaten, behoorde o.a, het Tweede Kamerlid, mr. F. Por- t .hein: e. Advertentie Bij de gisteren in Denemarken gehouden verkiezingen voor een nieuwe Folketing, het uit één Kamer bestaande Deense par lement, heeft de regeringscoalitie van sociaal-democraten en ra dicalen een zetel verloren, boekten de conservatieven belangrijke winst en verloor de Duitse minderheid de enige zetel die zij bezat. De 175 zetels in de Kamer zijn als volgt verdeeld: sociaal-democraten 76 (ongewijzigd;, radicalen 10 (verlies één), conservatieven 36 (winst vier), agrarisch-liberalen 38 (ongewijzigd), Volkspartij 10 (verlies één), rechtse onafhankelijken 5 (verlies één). De leider van de radicale partij, Karl Skytte, had al voor de verkie zingen meegedeeld dat zijn partij Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de examens: kandidaats geschiedenis de heren L. J. G. van Schie (Rotterdam) en P. D. J. van Iterson (Ryswyk)kandidaats Chi nese taal- en letterkunde de heer D. H. Eikemeier (Oegstgeest); docto raal Ned. recht de heren D. E. Dip (Leiden), J. G. van Roijen (Den Haag), R. J. in 't Veld (Den Haag) en J. H. van Zelm van Eldik (Rot terdam) en mej. H. Lagerweij (Lei den) doctoraal scheikunde A. Tiele- man (Lelden), A. Tinkelenberg (Lei den) en G. L. T. van Kinschot (Lei den) doctoraal geologie de heer E. J. H. F. Bouffaert (Hilversum)doc toraal natuurkunde E. H. Meershoek (Amsterdam)doctoraal wiskunde de heren R. R. Venetiaan (Leiden) en E. J. Ditters (Nijmegen)doctoraal biologie de heer J. C. M. Beijersber- gen- (Lisse, cum laude); kandidaats wis- en natuurkunde mej. M. Hekster (Leiden) en de heren F. R. F. M. Ha mer (Leiden), J.A. Coster (Delft), G. Krol (Voorschoten), F. W. Klaaijsen (Lelden), D. C. Buijs (Leiden) ey J. M. van Holst (Leiden) (Advertentie) k o deze winter naar uitgezochte films lid worden van k o, plantsoen 25. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Nlcolaas Henrlcue ,zn van H. J. M. Duivenvoorden en S. W. M. van der Holst. Charles Eugene René. P. Marinissen; ti-Pau en I. L. Eights. GETROUWD: M. Schiphorst en L. C. de Kok; S. de Mik en C. H. Verver, H. van M. Wolters, H. J. Mooner OVERLEDEN: Laterveer, 90 'aar. man; W. ten J. de Jong. 84 .—i j. cscni hoog, 59 jaar, 51 jaar, echtg Gljzenlj, 85 Jaar. wed, 51 Jaar, echtgen. v. P. J. Sinteur; J, Gljzenlj. 85 Jaar, wed. van J. A. van Haarlem; A. Hoogeveen, 65 Jaar. echt- gen. "r jaar. zoon, P. G. Fles. 65 laar, Voor de Haagse rechtbank De heer J. H. v. d. Kloot, die evenals de heer W. Zwart de oorkonde van verdienste van de KNMB kreeg. (Foto L.D./Holvast) De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, benevens terbeschikking stelling van de regering, geëist togen een man die zich voor het plegen van oplichtingen had uitgegeven als zijn broer. Zowel in Leiden als in Katwijk had verdachte, een 36-jarige chauffeur aan zijn slachtoffers al huilend een verhaal gedaan over het feit dat zijn vrouw en dochter door een dronken autobestuurder in Duitsland waren doodgereden. Nu zat hy even in geldmoeiiykheden, doordat hij de slachtoffers naar Ne derland moest laten vervoeren. Hij was wanhopig von verdriet en wilde zich zelfs voor een trein gooien. Maar daar kwam uiteraard niets van, zeker niet als er geld op tafel kwam. Wel iswaar geen grote bedragen, name lijk tien of vijf gulden, maar de op lichtingen stonden wel vast en wer den door verdachte ook toegegeven. Zijn „familierelaties" had hij ook nog uitgebreid tot een arts en een predikant, die echter in Ameri ka zouden vertoeven. Verdachte had de officier van Justitie leren ken nen toen hü voor een andere affaire, met de Justitie in aanraking kwam. Toen was hij tijdelijk op vrije voeten gesteld op mooie beloften van beter schap, „waar echter niet veel van terecht is gekomen", zoals de presi dent van de rechtbank constateerde. De verdediger, mr. Kortman zei, dat verdachte, die reeds tien jaar van zijn leven in de gevangenis had doorgebracht, vol goede voorne mens was. Hij vroeg hem niet ter beschikking van de regering te stel len. Uitspraak op 8 oktober. Officiële publikatie GEMEENTELIJKE Lelden brengen de burgerlijke Het Stedelijk hal" zal die dag geopend zijn niet zou deelnemen aan een coalitie wanneer ze aanzienlijk achteruit zóu gaan of wanneer de twee par tijen gezamenlijk niet voor een meer derheidsregering zouden kunnen zorgen. De sociaal-democraten zul len nu waarschijnlijk zelf een rege ring pogen te vormen. Skytte, mi nister van Landbouw in het oude kabinet, verloor zijn zetel gisteren aan een kandidaat van de agrarisch- liberale partij. Het is voor het eerst sinds 1920, toen Denemarken een gedeelte van Sleeswijk kreeg toegewezen, dat de Duitse minderheid (verenigd in de Slees wij kse partij) haar zetel in het parlement heeft verloren. Waarnemers merken op, dat Krag, die voorzitter is van de sociaal-de mocratische party, in principe de aangewezen man is voor de functie van premier, maar dat Erik Erik- sen, de leider van de agrarisch-li berale party, zou kunnen aandrin gen op de vorming van een rechts Het Leidsch Politie Muziek Gezel schap verzorgt morgenavond op het Vijf Meiplein, onder leiding van zijn dirigent, de heer Dick Anderson, een gemeente-concert. De te spelen num mers zfjn als volgt: Roll away Bet, Black Diamond, Boa- dicea, Entree de Concours, In the Lime-tree Avenue. Castell Coch, Mon treal, Mars der Medici, Eendracht, Arnhem. The Fairest of the Fair, San Remo, B.B. CF, Our Director, The Standard of St. George. Nationaal Emblem, Mont la Ville, Trafalgar, Military Escort, Punjaub. In de Verdamstraat had gister middag omstreeks vier uur een aan- ryding plaats, waarbij een zesjarige Leidse scholier vrij ernstig werd ge wond. De jongen reed bij het uitgaan van de (Kernstraat) school zonder voldoende op het verkeer te letten met zijn fiets de rijbaan op. Hij werd geschept door een uit de rich ting Hoge Ryndijk naderende auto, waarvan de bestuurder een botsing niet kon voorkomen. De scholier kreeg een hersenschuddingeen diepe wond aan het voorhoofd en schaafwonden aan handen en knieën. Hy werd door de EH.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. kabinet. De rechtse partijen hebben over het geheel genomen hun positie verstevigd, terwyi de linkse partyen zetels hebben verloren. De commu nisten zyn er niet in geslaagd, hun in '60 verloren gegane zetel te her overen. Opvallend wordt geacht, dat de Socialistische Volksparty slechts één zetel heeft verloren na de ern stige interne crisis die deze party dit jaar heeft doorgemaakt. Op de Far Oer-eilanden, die door twee afgevaardigden in het Deense parlement worden vertegenwoordigd, behield de sociaal-democratische party haar zetel, terwyl de rechtse Sambandspartiet de har emoest af staan aan de republikeinse Folke- flokkenparty die voor onafhande- lykheid van de eilanden Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft RUnsburg gisteravond zonder elektriciteit gezeten. Ook Oegstgeest en een gedeelte van Valkenburg wer den door een storing getroffen. De storing begon om even over half tien en duurde tot ongeveer twaalf uur. By de Stedelijke Fabrieken voor Licht en Gas in Leiden kon men vanmor gen nog niets mededelen over de oor zaak van de storing. Wel staat vast dat deze buiten de centrale moet hebben plaats gehad. lykheid van de eilanden is. hebben plaats gehad. Aantal wachtenden op aansluiting van telefoon stijgt en stijgt Ondanks de onlangs ingevoerde tariefsverhogingen blijft het postbedrijf van de PTT grote verliezen opleveren. Er zullen dan ook verdere verhogingen van de posttarieven volgen. Waar schijnlijk zal het briefport van 15 op 20 cent worden gebracht, voor briefkaarten zal het porto dan van 10 op 15 cent komen en voor drukwerk van 7 op 10 cent. In de begroting 1965 van het staatsbedrijf der P.T.T. is reeds re kening gehouden met de opbrengst van die verhogingen voor 1965de raming is f45 miljoen. Het effect van de tariefsverhogingen die op 1 januari en 1 juli zyn ingegaan, wordt geraamd op een meeropbrengst van f 48 miljoen. Het aantal voor verzending aan geboden postpakketten is aanzienhjk gedaald, sinds de op 1 jan. van dit jaar ingevoerde tariefsverhoging voor binnenlandse pakketten. Voor het komende jaar wordt slechts een be scheiden herstel van deze daling ver wacht, zo luidt de conclusie van mi nister mr. J. van Aartsen (Ver keer en Waterstaat) in de toelichting op de begroting. 130.000 wachtenden Als gevolg van de tariefsverhogin gen van 1 juli 1964 wordt verwacht dat het aantal aanvragen voor te lefoonaansluiting tydelyk enigszins zal afnemen. Desondanks zal het aantal aanvragen nog boven het ni veau van de produktiemogelykheden liggen, zodat het aantal wachtenten Stadsrit wordt drie cent duurder Met ingang van, 1 oktober worden sommige tarieven op de interlokale lynen van de NZHVM en de stads- tarieven verhoogd. De tariefsherzieningen uit de eerste helft van het jaar zyn ontoereikend gebleken om de sterke kostenstygin- gen op te vangen. De Rykshoofdinspecteur van het Verkeer in het district Noord-Hol land en het gemeentebestuur zyn, na onderzoek van de door de NZH ver strekte bedrijfsgegevens, met de voor gestelde wyzigingen akkoord gegaan. De basiskilometerprijs op de inter lokale lynen wordt verhoogd van 3 cent tot 3,2 cent per kilometer. In de praktyk komt dit erop neer dat de korte trajecten in het algemeen niet duurder worden, zoals by voorbeeld: HaarlemDe Zilk, HaarlemHilli- gom, LeidenKatwijk aan Zee, Lei denVoorhout, LeidenWassenaar, LeidenLeidschendam, LeidenSas- senheim, WassenaarDen Haag. Als deze tarieven en die voor de overeenkomstige afstanden blyven dus onveranderd. Dit geldt ook voor de afgeleide tarieven, zoals zes-retou- renkaarten, maandabonnementen en dergelyke. Wel wordt het minimumtarief op de interlokale lynen, dat sinds 1946 op twintig cent gehandhaafd bleef, thans op 25 cent gebracht. Het „enkeltje" (tevens overstapje of retourtje met beperkte tydsduur) op de stadsnetten wordt met drie cent verhoogd tot dertig cent. Het kinderkaartje gaat nu vijftien (was twaalf) cent kosten. De zes-rittenkaart van f 1,40 wordt vervangen door een vyf-rittenkaart van f 1,25. De nog in omloop zynde zes-rittenikaarten kunnen tot en met 30 november a.s. worden gebruikt. Restitutie wordt niet verleend. De zes-retourenkaart gaat van fl,95 naar f2,10, de jeugdweekkaart van f 1,30 naar fl,40, de vyftig-rit- tenkaart voor scholieren van f3,50 naar f 4,00, het maandabonnement op één hjn van negen naar tien en dat voor het gehele stadsnet van elf naar twaalf gulden. op een telefoonaansluiting blijft sty- gen. De verwachting luidt: ruim 130.000 wachtenden aan het einde van 1965 De P.T.T. gaat in 1965 weer wat materiaal vernieuwen. De ervaringen met de nieuwe (polyester) tweeling brievenbussen biyken zo gunstig, dat met de vervanging van het oude model door de nieuwe bussen wordt voortgegaan. De oude blauwe post zegelautomaten zullen ook door nieu we worden vervangen, waarvan som mige worden voorzien van een elek trisch mechanisme. De nieuwe auto maat biedt vele voordelen. Onder meer kan een ruimer assortiment worden verstrekt. Het volgend jaar gaat de P.T.T, vlytig voort met het (laten) bouwen van nieuwe gebouwen, ter vervan ging van de verouderde en kleine postkantoren. In het verschynings- gebied van het Leidsch Dagblad zal in Boskoop en Noordwijk aan Zee een nieuw P.T.T.-gebouw verrijzen. Verkeersmaatregelen De commissie van voorbereiding voor de Strafverordeningen stelt de Voorschotend e raad voor het aan wijzen als voorrangssplitsing of voor rangskruising voor het in de Prins Bernhardlaan rijdende verkeer van: na splitsing Prins Bernhardlaan met de Prinses Beatrixlaan; b. splitsing Prins Bernhardlaan met de Prinses Irenelaanc. kruising Prins Bernhard laan met de Elstlaan/Oude Ade- geesterlaan, en het instellen van een wachtverbod voor de Raadhuis- laan, Vondelstraat, J.P. Coenstraat en het gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan, gelegen tussen Hya- cinthstraat en Narcisstraat aan één zyde. De totale kosten van de hier- vorengenoemde maatregelen worden geraamd op f2.650,-. Voor bedrijfsleven en internationaal werk In het Leids Universiteits Blad wordt melding gemaakt van twee nieuwe Internationale studierichtin gen in de juridische faculteit. Aan deze beschouwing is het volgende ontleend. By de vorming van de juristen be staat behoefte aan een grotere mo gelijkheid om meer systematisch aandacht te schenken aan interna tionale vraagstukken. Die behoefte wordt gevoeld ln het bedrijfsleven, in de overheidsadministratie, in het we- tenschappeiyke onderzoek en even eens in de advocatuur en de rechter lijke macht. Om in deze behoefte te kunnen voorzien en er toe by de dra gen. dat voor de plaatsen in inter nationale organisaties waar Neder landers werkzaam zyn, goed opgelei de krachten beschikbaar zyn, heeft de faculteit der rechtsgeleerdheid twee nieuwe studierichtingen aange- De eerste bestaat uit een doctoraal examen internationaal rechts (vrije studierichting). Daarby wordt ge bruik gemaakt van de door art. 177 van het Academisch Statuut aan de faculteit geboden mogeiykheid om een afwykend doctoraal examen vrye studierichting in te stellen en de tot dit examen behorende vakken aan te wyzen. Het programma Is er vooral op gericht de bestudering van de samenhang van de internationale rechtsverschynselen met internatio- naal-politieke en economische vraag stukken mogehjk te maken. De tweede studierichting bestaat uit een byzondere toepassing van de in het academisch statuut reeds be staande mogelykheid om geëxami neerd te worden in andere dan de voor het examen voorgeschreven of gekozen vakken. De faculteit heeft deze mogelykheid gebruikt om bin nen het kader van het doctoraalexa men Nederlands recht een studiepro gramma vast te stellen, dat in plaats van twee keuzevakken vier door de faculteit aanbevolen keuzevakken omvat en dat dientengevolge aan hem of haar, die dit examen af legt een bredere kennis van de inter nationale rechtsverschynselen kan verschaffen. Van dit aanvullend exa men geschiedt aantekening op de doctoraalbul in zodanige vorm. dat blykt van het met goed gevolg af leggen van het examen in door de fa culteit aanbevolen internationale vakken. Wordt het examen afgelegd nadat het doctoraal examen Neder lands recht reeds was afgelegd, dan wordt een afzonderiyk getuigschrift uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3