LEIDSCH DAGBLAD CNV wil wel samengaan Minister vertrouwt op slagvaardig prijsbeleid BETONBLOK VAN TACHTIG TON STORT OP BRUG Parijs verliest de eerste ronde in de strijd met boeren Zal Irene zich in Nederland vestigen N ederland bestrijdt nflatic onvoldoende Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 No. 31372 Directeur: E. A. E. van Dlshot Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Met andere vakcentrales Het Christelijk Nationaal Vakverbond is onder één voor waarde bereid tot de nauwst mogelijke samenwerking met de twee andere vakcentrales. Het wil zich het recht voorbehouden over bepaalde zaken een eigen principieel geluid te laten horen. heer J. van Eibergendie gis- eren deze bereidheid onder woor- bracht, achtte het heel goed Hogelijk om een basis te vinden een gezamenlijk actieprogram, let CNV wil er graag over praten. te heer Van Eibergen verwacht dan ik, dat zo'n gesprek binnenkort el op da agenda van het centraal miegorgaan zal worden ge- laatst. „Over een jaartje kunnen wat verder kijken". Toegejuicht N J. VAN EIBERGEN samenwerking heer Van Eibergen kon zeggen, welke vorm zo'n nieuwe effectievere samenwerking zou sten hebben, „al is er zowel op tiek terrein als in de kerken een wikkeling aan de gang, die wijst de richting van een nauwer sa- igaan". heer Van Eibergen herinnerde het mandement van de bisschop - in 1954. Daarin wordt de nadruk gd op de noodzaak van katholie- irganisaties. Er wordt echter niets ezegd over een samenwerken met protestanten. Voorlopig zal een kelyke eenheid tussen N.K.V. en nog niet mogelijk zijn, al g de heer Van Eibergen zich toch waarom dat in andere landen wel kan. „Het argument van de orische achtergronden heeft maar «kkelyke waarde. Als men terug- in de geschiedenis vindt men ederland protestanten en rooms- lolieken ook samen". rerigens realiseerde de heer Van rgen zich heel goed, dat de be nde verhoudingen in Nederland 1 zyn gegroeid en dat ze (degelijk ons typische volkskarak- weerspiegelen. Maar het respec- elkaars recht om over aide zaken een eigen principiële ng te hebben en uit te dragen, nde hij de beste garantie voor goede samenwerking. Een nieuwe vorm king zou door de twee andere vakcen trales worden toegejuicht Dat blijkt wel uit de eerste commentaren. „Drs. D. Roemers, voorzitter het N.V.V.,was direct bereid met het C.N.V. tot een gesprek te komen op basis van het voorstel, dat de heer Van Eibergen heeft gedaan. Drs. Roemers acht het niet uitgesloten, dat bij zorgvuldig onderzoek zal blij ken. dat de verschilpunten in he belem van de vakcentrales minder talrijk zijn dan aanvankelijk werd gedacht en dat zy voor overbrug ging vatbaar zijn. „Ik bij ervan over tuigd, dat constructief vakbewegings- beleid in Nederland slechts mogelijk is. indien de drie vakcentrales ten nauwste samenwerken", aldus de heer Roemers. Maar hij is zich de door de historie bepaalde verschillen bewust, waardoor 'n op zichzelf wen selijke fusie volgens hem nu (nog?) niec bereikbaar is. Het N.K.V. bU monde van voor zitter P. J. J. Mertens was nog enthousiaster. Het stelt een samen werking met- de twee andere vakcen trales op hoge prijs en wil daarin verder gaan dan nu het geval is in het overlegorgaan. „Maar natuurlijk moeten er waar borgen blijven voor het behoud van eigen verantwoordelijkheid. Eenheid in verscheidenheid dus." De heer Mertens meent, dat men bij een toekomstige uitgebreider en gereglementeerde samenwerking wel licht zelfs verder zal kunnen gaan dan de vorm van samenwerking tien jaar geleden. Hij achtte dat ook de consequenties van de ontwikkeling in de laatste jaren. Echtpaar gedood door kolendamp De 76-jarige W. van Zwieten en zijn 75-jarige echtgenote H. A. van ZwietenBlonk zijn gisteravond in hun woning aan de Margrietlaan in Bennekom door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Het on geval werd door een dochter ontdekt. De schoorsteen van het huis was in juni geveegd. De heer Van Zwieten had de kachel aangemaakt, maar de kachelpijp was nog niet gemonteerd. (Van Parijse correspondent) Met een donderend geraas stortte vanmorgen omstreeks tien over ze ven het 80 ton wegende betonnen tegengewicht aan de oostelijke zy- de van de hefbrug over de Gouwe in Waddinxveen van veertig meter hoogte omlaag. Er deden zich won der boven wonder geen persoonlij ke ongevallen voor. De brug werd zwaar beschadigd en zal maanden buiten gebruik bly- ven. Oorzaak is waarschijnlijk, dat een bout in het beton, waaraan dit tegengewicht met kabels hangt, is doorgeroest. De hefbrug in 1936 gebouwd werd op dat moment neergelaten. Toen het brugdek een meter van de begane grond was deed zich het (Van onze Haagse correspondent). Prinses Irene verlangt terug naar Nederland. Naar ons uit hofkrin gen ter ore is gekomen lijdt zij dui- Oordeel vice-voorzitter E.E.G. Marjolin, vice-voorzitter van E.E.G.-commissie, heeft vandaag een overzicht over de inflatie- tryding in het Europese parle- i onvoldoende toegekend Nederland. „In Nederland zijn belangrijke vorderingen ge- ïkt by het herstel van het in- externe evenwicht", zo hÜ- ER BERICHT [ONNIG EN WARM KNMI verwacht van heden- orgenavond: heldere nacht. Mor en warm weer. Aanvan- zwakke, later overwegend mati- 'doostelijke wind. gemaakt om 11.15 uur). 24 september p: 6.29 uur; onder: 18.34 uur. op: 20.05 uur; onder: 9.34 uur. *ater te Katwijk te 4.45 en 17.04 laagwater te 0.46 en 12.55 uur. blad bestaat uit 16 pagina's worden opgelost bijzonder moeilijk zyn. De styging der lonen is zeer belangrijk geweest en zal in 1964 circa zeventien procent bedragen. De prijzen zyn aanmerkelijk gestegen. De lopende rekening van de betalingsbalans is aanmerke lijk slechter geworden en in te genstelling tot de verwachtingen is de spanning op de arbeidsmarkt zeer groot gebleven. Marjolin was van mening, dat de Nederlandse begrotingspolitiek „onmiskenbaar te soepel is ge weest". Het leed voor hem geen twijfel, dat de beslissingen, die in de eerstkomende maanden worden genomen op het gebied van de be groting, de belastingen en vooral de lonen van doorslag gevend be lang zullen zijn voor het herstel. Een aanmerkelijke toeneming van de bedrijfsinvesteringen, die ge paard met een belangrijke stijging van het verbruik, zou ook al zouden eventuele loonstijgingen duidelijk geringer zijn dan dit jaar het tekort op de beta lingsbalans op een hoog peil hou den en nieuwe prijsstijgingen doen ontstaan. Nederland is één van de landen, aldus Marjolin, waar de aanbevelingen van de Europese ministerraad op bijzonder strikte wijze moeten worden teogepast. delyk onder heimwee en mist zij in het bijzonder de sfeer van Soest- dijk. De gang van zaken rond haar huwelijk met Hugo Carlos van Bourbon Parma heeft haar, in eer ste instantie veel definitiever ge scheiden van haar ouderlijk huis en vertrouwde omgeving dan zij onder normale omstandigheden had mogen verwachten. Het bezoek van prinses Irene en haar echtgenoot aan paleis Soestdyk heeft grond gegeven aan de ver onderstelling, dat binnen afzien bare tijd zal worden gepoogd de be trekkingen tussen Nederland en de tweede prinses uit het koningshuis te normaliseren. Naar geruchten willen zouden prinses Irene en naar gemaal het plan hebben op gevat om zich „in de loop van 1965" in Nederland te vestigen en Hugo Carlos zou in de gelegenheid worden gesteld tegen die tijd een functie als econoom te aanvaarden bij een Nederlandse onderneming. Wanneer zulks inderdaad het geval zou zijn, houdt dit tevens in dat Hugo Carlos zijn tot nu toe zorg vuldig gekoesterde aanspraken op de Spaanse troon heeft laten va- Het heeft de aandacht getrokken dat kroonprinses Beatrix zondagmiddag een bezoek aan premier Marijnen heeft gebracht. Dit geschiedde wel iswaar op grond van een reeds lang bestaande afspraak, maar toch op een ogenblik, dat haar zuster voor het eerst sedert lange tijd weer een bezoek aan haar familie bracht. Volgens velen zou het voor de hand hebben gelegen, dat Prinses Bea trix dit bezoek onder de omstan digheden had afgezegd. Uit het wel doorgaan van de afspraak met de premier meent men nu dc conclusie te mogen trekken, dat de troonop volgster de belangen van haar zus ter bij de voorzitter van het kabi net heeft willen bepleiten. ongeval voor. Er werd zeer grote schade aangericht aan brug, hef- toren en pijlers. Ontzet Het bewegende gedeelte van de brug is ontzet en hangt geheel scheef. Aan de westkant hangt de brug nog in takels en aan de oostzijde is het brugdek gedeeltelijk langs de vernielde steunpunten gezakt. Enige stalen binten van de toren zijn als lucifershoutjes afgeknapt en andere zyn verbogen. De aan gerichte schade wordt geschat op vele honderdduizenden guldens. Het wegverkeer zal zeker geruime tyd niet van de brug gebruik kunnen maken. Ook het scheepvaartver keer is voor het grootste gedeelte gestremd, omdat de doorvaarthoog- te in gesloten toestand slechts 2.50 meter bedraagt. Voetgangers en wielrijders werden vanmorgen met een bootje overge zet. Er zal door Provinciale Wa terstaat een kettingpont uit Al phen aan den Ryn worden inge schakeld. Het ligt in de bedoeling het bewe gende gedeelte zo spoedig moge- NALATIG Het neerstorten van het tachtig ton wegende tegengewicht van de hefbrug over de Gouwe in Wad dinxveen roept talrijke vragen op. Een daarvan is of dit ongeval door 'n intensieve controle niet voorkomen had kunnen worden. Nu is het be houdens dan zeer aanzienlijke schade nog goed afgelopen: er waren ge lukkig geen slachtoffers te betreuren. Het had ook anders kunnen zijn! Wij vragen ons af of de controle niet te wensen overgelaten heeft, want was dit niet het geval geweest, dan zouden de daartoe door de Pro vinciale Waterstaat aangewezen en verantwoordelijke personen beslist de breuk in de bout in het betonblok, waaraan dit gevaarte hangt, ontdekt moeten hebben. Er zyn nog meer hef- en andere bruggen, niet alleen over de Gouwe, maar over vele andere wateren in de provincie. Daarom lijkt het ons wen selijk, dat de Provinciale Waterstaat deze aan een aandachtige controle onderwerpt om herhalingen van een ongeval als in Waddinxveen te voor komen. Herfst begin t warm Om 01.17 uur afgelopen nacht is herfst officieel begonnen. Op dit tijdstip kwam de zon weer pal bo de evenaar te staan Gistermor gen nog lichte nachtvorst in het binnenland, maar vandaag zonnig De eerste dagen van de officiële herfst zullen een nazomers karakter hebben, waar velen in hel begin van de week tijdens de koude poollucht- aanva) niet meer op hebben gere kend. Het tachtig ton wegende be tonnen tegengewicht heeft door zijn val grote vernieling aange richt en verspert het gehele weg dek. Foto: Leidsch Dagblad lyk met een drijvende bok weg te nemen en voor herstel vermoede lijk naar een constructie-werk plaats in Gouda te brengen. Geen slachtoffers Het is een wonder, dat er geen slachtoffers te betreuren zijn. Voor de afsluitbomen stonden enige pas sagiers te wachten, die met een autobus in Waddinxveen waren ge arriveerd. Zy schrokken hevig, toen het gevaarte naar beneden kwam. Omwonenden dachten dat er by de brug een bom ontploft was. Zo hevig was de klap. De automobilisten, die oostelijk van de Gouwe in Waddinxveen moe ten zijn, zullen er goed aan doen over Boskoop te ryden. Het was gisteren, op de vierde dag van de melkoorlog in Frankrijk, vel duidelijk, dat de regering de eer ste ronde tegen de boeren heeft ver loren Van de blanke melkstroom was nog maar een miezerig beetje overgebleven, terwijl de voorzitter van de Boerenfederatie fier kon aan kondigen, dat voer het einde van de week alle Franse steden met meer dan 50.000 inwoners geheel „droog" kernen te liggen. De actie zal zo nodig twee maanden kunnen voort duren. aldus vertelde hy minzaam Zelfs zijn „gezicht" heeft de mi nister van Landbouw, Pisani, niet kunnen redden. In Franse regerings kringen is men op dit punt vooral slech* te spreken over de houding van de Nederlandse minister van Landbouw Biesheuvel, die zyn college Pisani in Brussel een nul cp het rekest heeft gegeven by diens verzoek het Nederlandse Produkt- schap te dwingen meik naar Frank rijk te sturen. De Nederlandse, Ita liaanse en Duitse boeren hebben in derdaad één lijn met hun Franse collega's getrokken. Ook zij zijn van mening dat de Franse melk prijzen, die de laagste in „kiein- Europa" zijn (37,5 centime per liter aan de bron) noodzakelijk moeten woraen verhoogd. De Franse boeren federatie voelt zich nu dan ook ster ker in haar schoenen of in haar klompen staan bij haar bedreiging, dat er geen liter melk meer zal wor den geleverd zolang de regering de prijs niet drastisch heeft verhoogd. Tot zover onze Parijse correspondent Uit Brussel is intussen nog ver nomen dat minister Biesheuvel zich in zijn gesprek met zyn Franse col lega Pisani bereid heeft verklaard te onderzoeken of een „beheerste" uitvoer van verse Nederlandse melk naar Frankrijk mogelijk zal zijn zon der dat de melkvoorziening in Neder land in het gedrang komt. Minister Biesheuvel had de verzekering ge- gever, dat solidariteit met de sta kers in Frankryk geen rol heeft ge speeld bjj de aanvankelijke weige ring melk te leveren, maar dat het uitsluitend gaat om de kwestie, dat Nederland zyn eigen melkvoorzie ning niet in gevaar wil brengen. Mr. Biesheuvel bestreed ook de me ning, dat Nederland niet het recht heeft zijn uitvoer te beperken. Hij betoogde, dat, zolang er in de EEG geen gemeenschappelijke marktorga nisatie voor consumptiemelk bestaat, landen met een nationale marktor ganisatie in staat moeten zijn rege lend bij de uitvoer op te treden. In zijn Franse collega bevredigend zou zijn geweest. De ontstemming in Pa rijs zie bovenstaand bericht van onze Parijse correspondent zou dus gebaseerd zijn op onvoldoende inlichtingen over het Nederlandse standpunt in deze zaak. Geen wraak van minister Pisani De Franse minister van Land bouw, Pisani, heeft niet zo hoog van de toren geblazen als hij dat zater dag de Franse landbouwers in Caen heeft beloofd. Waren er gisteren in Brussel rondom de vergadering van de EEG-ministers van Landbouw ge ruchten in omloop, dat minister Pisani „wraak" zou nemen op zijn Nederlandse collega Biesheuvel we gens diens standpunt in de kwestie van de levering van Nederlandse melk, later bleek dat dit niet juist was: Frankrijk heeft géén bezwaren gemaakt tegen een akkoord inzake de uitvoer van aardappelen naar landen buiten de gemeenschap. Vooral de verklaring van minister Biesheuvel, dat hy zou onderzoeken of een „beheerste" uitvoer van melk naar Frankrijk mogelyk is, maakte een goede indruk op de Franse dele gatie, die daarna bereid bleek in te stemmen met de afspraak over exportsubsidies voor aardappelen. België-Nederland woensdag op t.v. De voetbalinterland BelgiëNeder land, die op woensdagavond 30 sep tember in Deurne bij Antwerpen wordt gespeeld, zal van 19.55 tot 21.45 uur via de t.v. worden uitge zonden. Bob Spaak geeft het com mentaar. In de pauze van de wedstrijd zal het N.T.S.-journaal worden uitgezonden. Ir. Ad van Emmenes en Wim Hoogendoom geven tezelfdertijd een ooggetuigenverslag via de radio. Advertentie Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 Andriessen„Donk voor medewerking (Van onze Haagse correspondent) De prijzen zullen ook volgend jaar een sterke neiging tot stijgen vertonen. Minister Andriessen (Economische Zaken) wil daarom in 1965 een stringent en slagvaardig prijsbeleid voeren. Hij is niet ontevreden over het effect van zijn prijswakend optreden in het voorbije halfjaar. Ondanks het feit, dat bijvoorbeeld vlees 20 procent duurder ivas dan gemid.deld in 1963, lag het prijspeil door elkaar genomen 5,1 procent boven dat van vorig jaar. De bewindsman, die hoopt met bijzondere inspanning" het dit jaar op circa 6 procent te kunnen hou den, dankt in de memorie van toelichting bij zijn begroting het bedrijfs leven voor zijn loyale medewerking aan het prijsbeleid. „Bescherming" Want, zegt hij, de doorberekening van de loonsverhogingen is binnen de grenzen van de afspraken geble ven, en wel op circa 3 procent. Minister Andriessen verwacht voor de naaste toekomst veel heil van zijn optreden tegen prijskartels, de ver ticale prijsbinding en de marktbe- heersende kartels. Deze laatste zul len niet meer naar eigen normen, maar nog slechts volgens algemene maatstaven mogen beoordelen, wie als concurrent aan de markt mag komen. Consumentenorgaan De minister zal voorts de ontwik keling van een overleg- en advies orgaan voor consumentenaangelegen heden stimuleren. Een orgaan, waar in deskundigen van consumenten en bedrijfsleven, wetenschapsmensen en experts op het gebied van technolo gisch onderzoek zitting hebben. Ook up-to-date warenonderzoek, prijsvergelijking en informatieve etikettering vindt de bewindsman van Economische Zaker nuttige za ken. Dat hij met dit alles overigens, ondanks de vele woorden, die daar in de afgelopen maanden aan zijn besteed, niet hard mee van stapel wil lopen blijkt uit het feit, dat hij in totaal f 300.000 voor consumenten- werk op zijn begroting heeft, ook al is dat f 100.000 meer dan vorig jaar. Voor dat deel van het midden- en kleinbedrijf, dat in de diepste hoek van 't scheefhangende duurteschuitje zit, heeft minister Andriessen wei nig bemoedigende woorden: „Moei lijkheden, die een gevolg zyn van structurele ontwikkelingen, kunnen in het algemeen niet verholpen wor den door beschermende maatregelen. Dergelijke maatregelen kunnen op den duur geen verbetering brengen en zy zouden niet verantwoord zijn, noch voor de gehele volkshuishou ding, noch voor het midden- en kleinbedrijf als deel daarvan". Hij wil een structureel verant woorde opbouw van het midden- en kleinbedrijf in de hand werken. De middenstandswetgeving zal zodanig worden aangepast, dat de onderne mer sneller op de veranderde omstan digheden kan reageren. Met gerichte overheidshulp zullen grotere efficien cy en uitbreidingsmogelijkheden bin nen het bereik van de ondernemin gen worden gebracht. Bij de behandeling van de begro ting 1964 is reeds meegedeeld, da+ zal worden onderzocht in hoeverre een ontwikkelingsfonds voor de mid denstand wenselijk en noodzakelijk is. De bewindsman wil zich wel haas ten met een beslissing hierover, maar hij heeft nog niet voldoende gegevens Versnipperd De minister klaagt, dat voorlichting en initiatieven bij de middenstand een versnipperde zaak zijn. Hij pre fereert een gebundelde voorlichting vanuit een groot geheel, waarin o.m. het Economisch Instituut voor de Middenstand, het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand en het Centraal Orgaan tot bouw van middenstandspanden zijn opgenomen In 1965 zal het zover nog niet komen, voorziet hij, en daarom stelt hij voor 't komende jaar als overgangsmaat regel een subsidiëring van het werk van de afzonderlijke organisaties in het vooruitzicht. Het middenstandsexamen algeme ne handelskennis zal in 1965 en ver volgens in 1966 een wijziging onder gaan, waardoor het accent meer wordt gelegd op de bedrijfseconomi sche en commerciële kennis. (§uc/ tentvs I Uit het Leidsch Dagblad van i 23 Sept. 1864: Heden Donderdag werd de 1 Algemeene Tentoonstelling der Holl. Mij. v. Landbouw al- 1 hier geopend. Het plein van 1 de Ruïne was voor die gele- genheid uitstekend geschikt en ingerigt. i AdvertentieHarddra- i verij te Leydenbij gelegen- i heid der Tentoonstelling van Holl. Maatschappij i Landbouw op 26 Sept. te elj i uur, om een van Gemeente- i wege uitgeloofden fraayen i prijs in zilver ter waarde van i f 500.—.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1