GOLD STAR keus uit twee Voor verbetering wegen 22 miljoen uitgetrokken GOLD STAR GOLD STAR Advies van S.E.R. over deling vermogensgroei 3.98 Volgend jaar begin met automatische treinbeveiliging Omvang zwarte lonen aanzienlijk kleiner 4 nylons in één verpakking Rijkspolitie heeft tekort van 762 man Kist van deze tijd.. Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 22 september 1964 Derde blad no. 31371 Begroting Verkeer en Waterstaat (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) heeft vier miljoen gulden op de begroting voor 1965 uitgetrokken voor het aanbrengen van voorzieningen in de middenberm van bestaande autosnelwegen. Ruim 22 miljoen gulden is bestemd voor verbe tering van het wegennet. Uit dat fonds worden in Zuid-Hol- lyk land o.a. de hoofdrijbaan en de op en afritten van weg nr. 12 bij Gouda (f 400.000) en de westelijke toegangs weg van weg nr. 16 naar Dordrecht (f200.000) verbeterd. Voorts zullen plaatselijke verbeteringen op diverse wegen worden uitgevoerd voor een som van ongeveer f 1.000.000. Luchtvaart In zjjn memorie van toelichting op de begroting van Verkeer en Wa terstaat zegt mr. Van Aartsen verder, dat omstreeks 1968 het luchtverkeer in het hogere luchtruim boven Ne derland, België en Noordwest-Duits- land geregeld worden vanuit een in ons land te vestigen Eurocontrole- centrum. Het gaat hierbij om de cen trale regeling van het luchtverkeer boven de 6.000 meter. Met de ontwikkeling van Eurocon trol zijn al belangrijke vorderingen gemaakt. De zetel van het agent schap is in Brussel gevestigd. Over de K.L.M. zegt de minister, dat de tot nu toe over 1964 behaalde resultaten bevredigend zijn, al zal ook in dit jaar nog geen evenwicht tussen inkomsten en uitgaven wor den bereikt. Op dat evenwicht wordt echter aangestuurd door consolida tie van de produktie, efficiënt be drijfsbeheer en grote verkoopinspan ning. Spoorivegen De Spoorwegen zullen volgend jaar beginnen met het inbouwen van apparatuur voor automatische trein beïnvloeding. De apparatuur, die in locomotieven en treinstellen wordt aangebracht, moet de veiligheid van het treinverkeer vergroten. De voor bereidingen voor het inbouwen zijn nagenoeg voltooid, zo deelt de minis ter mee. Nieuwe stations worden geopend Rijswijk. Verwacht wordt, dat de spoorwegwerken in Delft in de loop van 1965 gereed zullen komen, i het spoorverkeer geheel zal hunnen worden afgewikkeld over het nieuwe 800 meter lange viaduct tus- de Binnenwatersloot en de Wa- teringsevest. De modernisering van het stationsgebouw zat dan ook vol tooid zijn. In 1965 zullen, in het kader van de verken voor het nieuwe Station Be- ruidenhoirt in Den Haag, de werk- taamheden ten behoeve van 't nieuwe goederenemplacement in de Binck- ïorstpolder zover gevorderd zijn, dat begonnen kan worden met het in richten van het terrein en met de bouw van de goederenloodsen. afsluiting in 1968 in het vooruitzicht gesteld. Uit de toelichting van de minis ter blijkt, dat in 1965 nog resterende werkzaamheden zullen worden ver richt aan de Grevelingendam. De werken in het Volkerak vorderen zo danig, dat de afsluiting tijdig voor die van het Haringvliet tegemoet kan worden gezien. Met de werken aan de afsluitdam in het Brouwers- Zeehavens Met de werken ten behoeve van de uitbouw van de grote zeehavens zal in 1965 worden voortgegaan. In IJmuiden is de onderbouw van de havenhoofden vrijwel gereed, de bo venbouw zal met behulp van een tweetal hefpontons over een groot gedeelte der lengte worden aange bracht. Het werk zal in 1966 worden voltooid als zich geen bijzondere te genslagen voordoen. Het modelonderzoek en de verdere voorbereiding voor de bouw van een nieuwe buitenhaven in Scheveningen vraagt meer tijd dan aanvankelijk werd De opruiming van wrakken in de havenmond in IJmuiden, zal, me*t het oog op de vordering van de werken tot verbetering van de havenmond, met kracht worden voortgezet. Er 2 miljoen gulden voor uitgetrok- 2. Ook met de opruiming van wrakken in de mond van de Rotter damse Waterweg en in de Wester- lde zal worden voortgegaan, evenals met het opruimen van bun kers in de duinen langs de Noord hollandse kust. „Havenwerken" wil nog meer woningfabrieken (Van onze A'damse correspondent) De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken voert besprekingen met het gemeen tebestuur van Amsterdam om in de hoofdstad een woningfabriek te bou wen. De kosten van het project zou den circa 12 miljoen gulden vergen. Voorts gaan de gedachten uit naar een woningfabriek in Twente. Enige jaren geleden besloot „Ha venwerken", die belangrijke wa terbouwkundige werken in vele lan den uitvoert, zich met de industriële woningbouw te gaan bezighouden. Men riep de NV Indeco-Coignet in het leven, die in Zaandam een wo ningfabriek bouwde. De Zaanse fa briek heeft een capaciteit van 1000 woningen per jaar. De behoefte aan huizen in het IJmondgebied is zo groot, dat de vraag de produktie van de fabriek verre overtreft. Havenwer ken hoopt binnenkort tot overeen stemming te komen over het bouwen van een tweede fabriek die in het Amsterdamse havengebied zal moe ten verrijzen. De plannen voor een woning fabriek in Oost-Nederland zyn nog betrekkelijk vaag. Alle aandacht wordt thans besteed aan het Am sterdamse project. Voorts hoopt „Havenwerken" tiviteiten in het zuiden van het land te ontplooien. Dit zal voornamelijk gebeuren in nauwe samenwerking met de NV Dijkstra in Breda, die zich voornamelijk beweegt op het ge bied van bruggenbouw en utiliteits bouw. Advertentie Ë3U AMERICAN CIGARETTES Zeevaart Minister Van Aartsen is bezorgd ir de structurele moeilijkheden armee de Nederlandse koopvaardij kampen heeft als gevolg van de mgtjloon- en prijsontwikkelingen. De af- grote passagiersschepen zal .in ernstige mate afbreuk doen aan :rbai^e positie van dè Nederlandse vlag de wereldzeeën. De minister noemt deze ontwikke ling even onvermijdelijk als veront- ïlo't rustend. Daar eventuele verdere ont- &ns'j rikkelingen op het gejjied van lonen pBra prijzen mogelijk nog meer reper- 11e; assies voor de concurrentiepositie ilecbian onze koopvaardijvloot in het al- emeen zouden kunnen hebben, stelt bewindsman zich voor de desbe- j reffende ontwikkelingen nauwlet- te volgen. Hij is van mening, aandacht zal moeten wor- 'en geschonken aan de ontwikke- ingen op het gebied van de kern- toortstuwing voor de koopvaardij. Deltawerken SCÈ wint Hoewel de voortgang der Delta- rerken in 1964 bevredigend is ge- t, blijkt toch dat de afsluiting het Haringvliet niet voor 1969 worden gerealiseerd. Aanvanke- reen vergunningen Voor uitvoer melk Het Produktschap voor Zuivel zal reed®®* vergunningen afgeven voor de ur C itvoer van melk en ingedikte melk tanks en andere grootverpakking laar het buitenland. Het Produkt- '°0 chap heeft dit besluit genomen, om- Is, het vreest dat de binnenlandse on larktverhoudingen verstoord zouden unnen worden bij een te grote uit- I oer. Zoals bekend heeft Franrijk de $i, elemmeringen voor de melkimport V« eggenomen nu de Franse zuivel- öeren staken. Minister Veldkamp kondigt aan: Het rapport van de studiecommissie van de drie vakcentralen over de vermogensaanwasdeling wordt niet besproken vn de memorie van toe lichting op de begroting-1965 van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Minister Veldkamp zal op deze materie nader ingaan in de memorie van antwoord op de algemene premiespaanoet, waarbij hij dan tevens aandacht zal schenken aan een rapport van het Centraal Planbureau, dat hierover gaat verschijnen. De regering overweegt over het vraagstuk van de winstdeling et vermogensaanwasverdeling advies te vragen aan de S.E.R. Dit blijkt uit de toelichting op de begroting van minister Veldkamp voor 1965, in welke toelichting on der meer ook aandacht wordt ge zien van de emigratie spreekt de bewindsman het vermoeden uit, dat deze haar dieptepunt is gepasseerd. Sedert maart 1963 wordt ten aanzien van vrijwel alle belangrijke immi gratielanden een bescheiden opleving in belangstelling waargenomen, al dus de minister. „Sociaal wetboek" De bewindsman zegt verder te streven naar een vereenvoudiging en vernieuwing van de sociale wetgeving de volksgezondheidswetgeving daar onder begrepen. De minister acht dit niet alleen van belang uit een oog punt van wetgevingsbeleid, maar voor al voor de burgerij, „voor wie het gehele sociale bestel thans weinig doorzichtig is die heeft dat de op haar gerichte wetge ving ook voor haar duidelijk is". De bewindsman stelt, dat een der gelijke codificatie, die wellicht in de verdere toekomst tot een „sociaal wetboek" kan uitgroeien, niet op kor te termijn kan worden gerealiseerd. Over bepaalde terreinen zullen, waar nodig en wenselijk, de daarvoor aan gewezen adviesinstanties, zoals de S.E.R. worden gehoord. De bewindsman streeft er naar ook aan de bestaande werkvoorzienings regelingen voor hand- en hoofdarbei ders een wettelijke grondslag te ge ven. Een desbetreffend wetsontwerp is in voorbereiding. Loonoperatic „Naar de overtuiging van de re gering zullen in 1965 zeer hoge eisen werden gesteld aan het sociaal eco nomische beleid, opdat zowel intern als extern evenwichtsherstel binnen het bereik komt". Allereerst dienen recht op niet-wenselijk gevolgen van de gro- 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te hebben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog een paar compleet. te loonverhogingen in 1964 op de economische ontwikkeling in de na bije toekomst te worden voorkomen of geredresseerd. In ieder geval moet worden voorkomen, dat de loononder handelingen een tweede maal in een zo gespannen sfeer moeten plaats hebben". In zijn toelichting merkt minister Veldkamp nog op, dat de loonopera- tie 1964 althans gedurende het eerste halfjaar van 1964 in zoverre gunstige resultaten heeft afgeworpen, dat hier door de omvang van de zwarte loon vorming op beduidende wijze is ver minderd. Het niveau van de afwij king van de zwarte lonen bedroeg in het eerste halfjaar van 1964 onge veer vier percent, zo wordt opgemerkt In een beduidend aantal bedrijfstak ken is, aldus de toelichting, het be ginsel van de gelijke beloning thans vrijwel verwezenlijkt. Met name in de administratieve sectoren rijn de verschillen bijna opgeheven. Zorgvuldig uitgezochte driesterren kwaliteitstabakken maken GOLD STAR 25 tot 'n klasse apart. Probeer ook GOLD STAR 25. 25 pittige sigaretten f 1,25. GOLD STAR King Size. De langste sigaret in Nederland. Met recht een sigaret van formaat en... drie sterren kwaliteit. 20KingSizesigaretten slechts f 1,15. Brussel houdt Degrelle buiten de grenzen (Van Brusselse correspondent) Het Belgische kabinet heeft een wetsontwerp in behandeling, dat de verjaring van de doodstraf wegens aanslag op de binnenlandse veilig heid van de staat van 20 op 30 jaar zal brengen. Het wetje is speciaal ge maakt om de leider van de Belgische Rexisten, Leon Degrelle, de Belgische Mussert, buiten het land te houden. Hij is nog in 1944 bij verstek ter dood veroordeeld en hij geniet se dertdien asiel in Spanje. Zou de ter mijn van 20 jaar blijven bestaan dan zou Degrelle binnenkort vrij 1 België kunnen terugkeren. Hij heeft trouwens reeds verscheidene malen gezegd, dat hij het voornemen daartoe heeft. Gezien de nog altijd moeilijke kwestie van de amnestie tot langdurige gevangenisstraf veroordeelde Vlaamse collaborateurs een dergelijke terugkeer mo menteel weinig oppertuun zijn. AANVULLING IS NOODZAKELIJK Het korps Rijkspolitie had op 15 juni een personeelstekort van 762 man. Toen telde het korps 5.938 man, terwijl de huidige or ganieke sterkte op 6.700 man wordt gesteld. Dit blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting voor het ministerie van Justitie. Minister Scholten acht een aanvulling van de te korten noodzakelijk. Voorts blijkt dat het aantal in Nederland gevestigde vreemdelingen van 1 januari 1960 tot 1 september 1963 is toegenomen van 126.066 tot 144.253. De oorzaak van het toenemen van het aantal vreemdelingen moet v/orden toegeschreven aan tie schaar ste op de arbeidsmarkt. Op 1 september j.l. waren er 3.375 verzoeken van spijtoptanten en an dere maatschappelijke Nederlanders voor overkomst naar Nederland in behandeling. Het ligt in de bedoeling van minister Scholten te bevorderen dat er bij de Nederlandse ambassade in Djakarta in het najaar specialis ten worden geplaatst, die de verzoe ken zullen onderzoeken. Minister Scholten heeft besloten, na uitvoerige overweging van de bij zondere aspecten van de naturali satie van oud-Spanje-strijders die links extremistisch georiënteerd zijn, hun politieke overtuiging buiten be schouwing te laten. Aan hun voor dracht tot naturalisatie worden dus alleen de gebruikelijke eisen gesteld. Het aantal verzoeken om naturali satie is al sinds enkele jaren on geveer 2000 per jaar. De minister zegt verder in de me morie van toelichting dat de be staande 95 procent-subsidieregeling voor inrichtingsverpleging van voog dijkinderen een te zware financiële last legt op de voogdij verenigingen. Hij zal voor 1965 dan ook bevorderen dat dit percentage op 97 wordt ge bracht. Het is de verwachting, dat thans spoedig een begin kan worden ge maakt met de bouw van een rooms- katholieke inrichting voor psychopa ten, die de naam „Prof. mr. dr. W. P. J. Pompe-kliniek" zal dragen. Er is nog overleg gaande over de plaats waar een nieuwe protestantse in richting zal komen. GEVECHT MET FRITUURVET Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag heeft gisteren In het grootste warenhuis van ons land aan de Haagse Grote Markt straat een kist ingemetseld, waarvan de inhoud in het jaar 2064 een studie object zal vormen. Tientallen typische produkten van deze tijd zijn hiervoor door deskundigen uitgekozen. Tot die artikelen behoren een televisietoestel en twee shuttles, heren ondergoed van netweefsel en een paar damesschoenen, een baby-pop en een pak luiers, grammofoonplaten van Herman Schoonderwalt en van The Beatles, een kruimeirolveger en een pocketboek van Jan Wolters, een nachtjapon van een Franse modeontwerper en een hobbylamp, een bikini en een flacon behangselafweker en nog veel meer, alles ter waarde van meer dan tweeduizend gulden. Deze eigentijdse produkten werden door mevr. M. A. van der Boogert Selhorst van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de journaliste Eva Smit en de directeur van het Centrum voor Industriële Vormgeving, de heer H. C, J. Ribens, qua vormgeving en materiaal representatief geacht voor 1964. Al die spullen werden in een grote koperen kist verpakt. Met de kist werd ook een oorkonde ingemetseld, waarin staat, dat een en ander ge beurde „tot meerdere kennis van komende generaties omtrent de levens omstandigheden in het Nederland van deze tijd", en dat de kist pas over een eeuw mag worden geopend. Specialist weer huisarts geworden De Utrechtse specialist in aderziek- ten, de heer P. C. Koppert, is met Ingang van gisteren weer „gewoon," huisarts geworden. Zelf noemt hij deze omschakeling „een groot offer", dat hij brengt om te ontkomen aan het regime van de ziekenfondsen, die hem nu geen contractbreuk meer zullen kunnen verwijten. De heer Koppert heeft, zoals be kend, al sinds 1952 onenigheid met de ziekenfondsen over de honorering van specialisten. Er is nu een civiele procedure aan de gang. terwijl tevens bij het me disch tuchtcollege nog een klacht te gen de heer Koppert in behandeling wegens het ondermijnen van het nzien van de medische stand door enkele uitspraken, die hij in het openbaar heeft gedaan. Vooruitlopend op de uitspraken, heeft de heer Koppert besloten, weer een huisartsenpraktijk te beginnen: „dan hebben de ziekenfondsen geen vat meer op me". In een normale praktijk, aldus de heer Koppert, ko- meestal maar enkele gevallen „open benen" (zijn specialiteit) en die patiënten kan ik dan behoorlijk behandelen. De andere huisartsen kunnen dergelijke geval- ïu niet meer naar hem verwij- zodat hij voor wat zijn specia lisme betreft alleen nog maar parti culiere patiënten behoeft aan te ne- Russische wapens tegen „kolonialisme" Chroesjtsjow heeft op een ont vangst in Moskou voor deelnemers het „Internationale forum voor de jeugd" verklaard, dat de landen die tegen koloniale overheersing strjjden, van de Russen wapens kun- krygen als zij die nodig mochten hebben. Wij hebben die landen wa pens gegeven en zullen dit blijven doen, aldus de Russische premier. Chroesjtsjow hield daarna een krachtig pleidooi voor vreedzame coëxistentie, maar liet direct hierop volgen dat de Russen de strijd in Angola tegen „het Portugese facis me", de strijd van de negers in Kongo tegen „veroveraars en verra ders" en de strijd tegen „de onder drukking van rassen in Zuid-Afrika" Een buurman van een cafetaria houder aan het Ledeganckplein in Den Haag bemoeide zich zondag- zullen blijven steunen, avond met jongens bij het etablisse ment. Daarbij kwam het tot een ruzie. De buurman stapte de cafeta ria binnen en begon te gooien met potten, pannen, patates en andere spullen tot de kassa toe. De cafeta riahouder voelde zich bedreigd. Hij gooide met een pannetje de buur man kokend frituurvet over hoofd en bovenlichaam. De buurman en de cafetariatouder moesten, respectievelijk ernstig en lichtgewond, naar een ziekenhuis worden overgebracht. Albert Faust, de Belgische secre taris van de Nationale bond van jonge communisten, die in het ideo logische geschil de zijde van Peking hebben gekozen, heeft Rusland moe ten verlaten. Hij woonde in Moskou het Internationale jeugdforum by. De Belgische bond heeft een verkla ring uitgegeven waarin gezegd wordt dat „de kliek van Chroestsjow niet terugdeinst voor schanddaden en trucs om het internationale jeugd forum te misbruiken ter verdeling van de jeugd". In Den Haag Politieman bij charge gewond F.ep politieagent is zaterdagavond licht gewond geraakt, toen de poli tie in de Keizerstraat in Den Haag ordeverstoorders uit elkaar joeg. Twee ruziënde mannen werden aan gehouden. De twee mannen begonnen in een cafétaria te kiften. Op straat gingen zij verde.. Dit had een oploopje tot gevolg. D-i politie verscheen op het toneel om de orde te herstellen, maar omstanders wierpen zich op de po litiemannen. Met de sabel slaagde de politie er in zich de vechtenden van het lijf te houden er de om standers lit elkaar te drijven. Van morgen had nog geen van hen zich bij de politie gemeld met een klacht by de charge gewond te zijn geraakt. Nu verhoor zijn de beide ruziema kers heengezonden. De politie stelt een nader onderzoea in.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5