Ongelukkig Pag Omroepverenigingen lijden ledenverlies Tot ziens in Marina Rode Kruis Rijnland bezocht Geisweid AEG FANFANI hoopt president te worden \1ET EEN ENKEL WOORL Als d« beide Kamers ermee ak koord gaan, zullen de ministers ▼olgend Jaar ongeveer twintig pro cent meer salaris gaan genieten. Nu kan op zichzelf niemand be zwaar maken tegen het feit, dat de bewindslieden adequate vergoedingen krijgen voor de offers, welke zij ter- wille van hun hoge ambt moeten brengen. Het is voor ons land van doorslaggevend belang, dat op de hoogste posten ook de bekwaamste figuren zetelen. Dat kan alleen als er overeenkomstige salarissen worden betaald. Dan pas kunnen de zware lasten en de drukkende verantwoor delijkheid van deze functies accepta bel worden geacht voor personen, die ook door hun bekwaamheid in het bedrijfsleven topsalarissen kunnen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 Doorvijlen Op zichzelf kunnen wij dus geen bezwaren koesteren. Alleen rijst de vraag of minister Toxopeus niet bezig is de pijlers door te vijlen, waarop het financiëel economische beleid van dit kabinet voor de naas te toekomst is gebaseerd. Minister Witte veen van Financiën heeft er met zoveel woorden op aangedrongen in zijn Miljoenennota en minister Veldkamp van Sociale Zaken zegt het vandaag nog eens met klem in de memorie van toelichting op zijn be groting: „Alleen rust op het loon- front kan ons redden. Wij moeten zelfbeheersing aan de dag leggen". Maar de ambtenaren kregen van mi nister Toxopeus kortgeleden een fikse loonsverhoging. En nu worden de sa larissen van de ministers drastisch opgetrokken. ledereen Nogmaals, wij willen hier niet de rechtmatigheid van deze sala risverhogingen bestrijden. Wij menen echter, dat deze stappen van minister Toxopeus op een psychologisch niet gelukkig moment zijn gekozen. Zij kunnen de tóch al aangevochten rust op het loonfront alleen maar moei lijker verkoopbaar maken. Wanneer onze economie offers vraagt, zullen de partijen terecht verlangen, dat iedereen daartoe bijdraagt. LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. K.R.O. besteedde vorig jaar 2 miljoen uit eigen middelen (Van onze Hilversumse correspondent) De VARA heeft onlange al eens bekend dat het niet-opnemen van de REM-programma's in de radio- en televisieprogrammabladen psychologisch misschien weinig zakelijk is. Principieel echter is dit ie enig juiste houding. „We durven kleur te bekennen". In deze geest heeft ook de KRO haar houding bepaald. Kort geding van Irene-comité (Van onze Nijmeegse correspondent) De leden van het „Comité Prinses Irene" zijn van plan stappen te on dernemen tegen de aantijgingen en openlijke verdachtmakingen voor al aan het adres van de voorzitter van het comité, dr. J. P. Gribling door de uitgetreden secretaresse me vrouw Bahlman-Verhoeven. Nog deze week zullen zij in Utrecht in verga dering bijeenkomen, om te beslissen over het aanspannen van een kort geding wegens smaad, het voeren van een proces of over het uitgeven van een memorandum. Dr. J. P. Gribling verklaarde dat hij veel te lang alles heeft geslikt. Na aantijgingen, laster en chantage (indien hij voor 1 september niet zou aftreden als voorzitter zou zijn carrière worden gebroken) wordt nu zijn integriteit ten opzichte van het comité in twijfel getrokken. Dit heeft bij hem „de maat volgemaakt". Hij voelt het complex van aantijgingen als een lastercampagne, waar hij te lang te lankmoedig tegenover ls blij ven staan. Op de bespreking die binnenkort wordt gehouden, zal tevens de be slissing vallen over de bevoegdheid tot beschikken over het cadeaube drag van een halve ton, dat ls gede poneerd bij de Nederlandse Krediet bank in Nijmegen. Tsjombe in Katanga geestdriftig ontvangen Premier Tsjombe van Kongo is gisteren bij zijn aankomst in Elisa- bethstad, de hoofdstad van Katanga, geestdriftig ontvangen door een me nigte van 25.000 mensen. Het was de eerste maal sinds de Katangese afscheiding ongedaan gemaakt werd dat Tsjombe hier kwam. Gisteravond werden grote volks feesten gehouden om de terugkeer van Tsjombe te vieren. De premier is vandaag aan een tocht van een week door de provincie begonnen. Mr. H. W. Van Doorn, voorxllte* van de K.R.O., die gistermiddag een algemene toelichting gaf op het om roepbestel en in het bijzonder op de K.R.O.-taak, gaf zonder schroom zelfs cijfers prijs. Mede door een actie van een televisie-familieblad verloor de K.R.O. nog steeds meer dan 600.000 leden-abonnees) in twee weken tijd een dikke 500 gidsleden. „Wellicht randgevallen", dacht hy. Maar de laatste week waren er 700 nieuwe leden bijgekomen. Niettemin was men ook dit seizoen in aantal achter uitgegaan. Een niet onbelangrijke factor hierbij, was ook de anti-zuilen publiciteit en 't „onzindelijk spraak gebruik" in deze materie. „Als groot ste omroeporganisatie staan we toch, tot onze troost, niet bovenaan met ons verlies. De V.P.R.O. heeft de meeste klappen gehad. Daarna vol gen de A.V.R.O. en de V.A.R.A., vervolgens komt dan de K.R.O. en onderaan staat de N.C.R.V.". „De R.E.M.-rem moet men niet overschatten. Als het publiek goede televisie krijgt, merkt het wel, dat het door niet-publiceren van pro gramma's niets mist. Straks is het wellicht helemaal niet meer van no de", aldus mr. Van Doorn. Hij vond het in het algemeen toch wel te be treuren, dat er bij alles wat men zegt en schrijft over het omroepbe stel zo veel gesimplificeerd wordt. Men stelt gewoon: wat vindt u van de zuilen?" Merkwaardig Vorig jaar moest uit eigen midde len bij de KJt.O. twee miljoen gul den worden toegelegd, voor radio en televisie elk één miljoen. „We moeten dat uit het omroepblad halen en dan is het toch maar een merkwaardig verschijnsel, dat een familieblad wel de voordelen (de inkomsten dus» van de vermelding van onze programma's kan trekken en niet voor de nadelen hoeft op te draaien. Eind van het jaar zal de gids weer verbeterd wor den". Nogmaals liet mr. Van Doorn uit komen, dat hij verrukt was over de grotere mogelijkheden van uitzenden Er zfjn nu meer kansen voor een open bestel (persoonlijk ziet hij er geen bezwaar dat b.v. de C.P.N. of mantelorganisatie daarvan meedingt naar concessies: „We zitten in het parlement ook naar hen te luiste ren"), al dient men er wel rekening mee te houden, dat de televisie niet al té verbrokkeld moet wor den dat is een onverteerbaar te levisiegenot") en dat men de beschik bare krachten in een klein cultuur land zo efficient mogelijk gebruikt. Research Over het besluit eigen research- werk te verrichten, is de K.R.O- thans wel arg tevreden. Binnenkort komt men over dit werk wel eens met gegevens. Hij hoopte bovendien, dat N.R.U. en N.T.S. op grond van op te maken rapport binnen niet al te lange tyd een continu registratie zullen invoeren van luis- r- en kijkgegevens. Over de samenwerking in het Hil- srsumse, zei mr. Van Doom, dat de K.R.O. zfjn N.T.S. werkelijk als een eigen N.T.S. beschouwt. De sa menwerking en inbreng van eigen programma's in de N.T.S. vond hij een zaak, waarvoor men alle krach ten moet inspannen. Toch herinnerde hU aan het rapport van oktober 1963 tezamen met de N.C.R.V., om te ko men tot een verdeling van slechts eenderde der totale zendtijd voor gezamenlijke radio- en tv-program 's. Men moet echter van die sa menwerking nimmer een eigen om roep gaan maken. Wat het conflict met N.T.S,-com- mlss&ris Rengelink betreft; „Er zijn hierbij ook misverstanden in het spel. En bepaalde argumenten voor ei gen N.T.S.-staven waren min of meer opportunistisch". leden bedragen, deelde de KRO persdienst ons desgevraagd mee, dat per 14-9-'63 618.000 personen als lid van de KRO waren genoteerd. Een jaar later, 12 september 1964, was dit aantal afgenomen tot 599,820 leden. Een verlies dus van ruim 18.000 leden Red, L.D.), ARRESTANTEN GRONDAFFAIRE VRIJGELATEN De beide airrestanten in de recrea tiegrondaffaire in Stellendam, de gemeentesecretaris en de directeur- redacteur van een streekblad in Middelhartis, zijn dit week einde op vrije voeten gesteld. De rechter-oommiasaris, mr. A. G. H. Beljaars, heeft meegedeeld, dat de beschuldigingen die van de zijde van het Rotterdamse parket werden aangevoerd, geen verdere detentie rechtvaardigden. Dit betekent overi gens ndet dat hiermee het onderzoek in deze zaak is afgesloten. De rech- ter-commlssaris heeft het voorne men anderen, die bij deze affaire betrokken zijn, zoals kopers van de grond, te horen. VIJF SURINAMERS GEARRESTEERD WEGENS DIEFSTALLEN UIT AUTO'S De afdeling helingsbestrijding der Amsterdamse centrale recher che heeft vijf jongemannen, in de leeftijd van 22 tot en met 24 jaar. allen zonder beroep en afkomstig uit Suriname, gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn geweest bij diefstallen uit auto's. Het gaat hierbij om ongeveer veertig gevallen. Nog meer arrestaties uit dezelfde kringen worden verwacht. Het onderzoek betreft niet alleen dit soort diefstallen, maar ook ge vallen van beroving en zakkenrollerij. Niet in alle gevallen werd door de slachtoffers aangifte gedaan. Dit is overigens pas het begin van een omvangrijk onderzoek van deze gespecialiseerde recherchegroep, dat een periode van bijna een jaar be strijkt. Aanleiding tot het onderzoek waren de vele diefstallen uit gepar keerde auto's, waarby in tal van gevallen buitenlanders het slacht offer werden. Diverse goederen, hoofdzakelijk van buitenlandse herkomst, waren verhandeld in café's en bij verschil lende kooplieden. Daarbij was door een verkoper van de goederen ge bruik gemaakt van een op onrecht matige wijze verkregen Nederlands paspoort, dat de man gebruikte zich te legitimeren. By het onder zoek kwam vast te staan dat de goe deren waren verkocht door lieden, die zich regelmatig in de omgeving van de Zeedijk (in donker Amster dam) te vinden waren. Een der Surlnamers was reeds in verband met een onderzoek door de recherche van een afdelingsbureau aan de officier van Justitie voorge leid. Drie anderen zyn inmiddels ook voorgeleid en morgen volgt de voor geleiding van de vyfde. De recherche stelt een onderzoek in naar de her komst van een aantal in beslag ge nomen goederen. Daarby bevinden zich o.m. verrekykers, foto-, film- en radiotoestellen, bandrecorders, pla tenspelers. gereedschappen en kle dingstukken. Advertentie Radio-telescopen voor West-Duitsland De stichting van de Volkswagen- fp.briek in Wolfsburg, die zich bevor dering van het wetenschappeiyk on derzoek ten doel stelt, heeft 36 mil joen Mark toegewezen voor de bouw van twee radio-telescopen waarmede West-Duitsland mogeiykheden zal krygen als waarover men reeds lang in het Britse observatorium van Jodrell Bank en het Amerikaanse van Green Bank beschikt. Wintertarieven. ONVERGETELIJK WEEKEINDE MET GOEDE OEFENING Het is reeds enige maanden gele den, dat de Rode Kruisleden uit de Duitse gemeente Geisweid in Rijns burg deelnamen aan een grote oefe ning. Zy behielden aan dit bezoek vele goede herinneringen en nodig den op hun beurt de Rode Kruls- colonne „Rijnland" uit voor het doen van een tegenbezoek. Vorige week donderdag was het zover. Drie-en-twintig manneiyke en 15 vrouweiyke leden aanvaardden in alle vroegte, vanuit de Jelgexsma- kliniek in Oegstgeest, de verre reis, waarvan de leiding berustte by ma joor Van der Horst. In de grote gerie felijke bus werd deze trip even eens meegemaakt door de burgemees ter van Rijnsburg te heer B. H. Koo- mans het hoofd van de Chr. school in Oegstgeest, de heer C. van Zandwyk en de adjudant van de colonne, de heer P. W. van der Mark. Na een lan ge rit, vol plezierige belevenissen werd 's middags tegen drie uur Geis weid bereikt waar men ontvangen werd in de feesteiyk versierde brand weerkazerne. Nadat de inwendige mens aan een goed verzorgde dis op peil was ge bracht werd een rondrit gemaakt on der auspiciën van het Duitse Rode Kruis. Vriendeiyke bewoners hadden in tussen hun deuren wijd opengezet om de .nynlanders" gastvryheid en on derdak te verlenen hetgeen bijzonder veel heeft bygedragen tot een goede wederzydse verstandhouding. In de avonduren werden allen, tü- dens een bijeenkomst in de leeszaal van de Staalfabriek Südwestfalen, toegesproken door de burgemeester van Geisweid, de heer Weidenau. Hij toonde zich zeer verheugd de leden van de Rode Kruis Colonne Rynland te mogen begroeten. Proefvlucht B-70 verliep niet vlot De eerste proefvlucht van het pro totype van de straalbommenwerper B-70 van de Amerikaanse lucht macht is gisteren alles behalve vlot verlopen. Kort na het opstygen was een van de zes straalmotoren defect geraakt, waarna ook nog het lan dingsgestel geblokkeerd bleek te zyn. De twee testvliegers besloten de vlueht te bekorten. Ze maakten een spannend uur door alvorens te lan den op de luchtmachtbasis Edwards, op 48 km. van Palmdale gelegen, vanwaar ze waren opgestegen. On der een regen van vonken gleed het toestel over de landingsbaan, maar ongelukken deden zich niet voor. De schade valt mee. Het vliegtuig kan een snelheid be reiken van 3.200 km. per uur en op een hoogte van 24 km vliegen. De luchtmacht zal het vermoedeiyk by twee prototypes laten omdat de toestellen militair verouderd zullen zyn tegen de tyd dat zy in produktie komen. „Wy hebben de banden met onze Rode Kruis-vrienden uit Nederland versterkt, we hebben vrienden ge maakt en dat is in onze na-oorlogse wereld byzonder belangryk. Als wü de komende dagen de Rode Kruig- gedachte, het dienen van de mens heid als hoogste gebod, de vrüe loop laten dan zal deze ontmoeting byzon der nuttig geweest zijn", aldus bur gemeester Weidenau. Daarna werd het woord gevoerd door burgemeester B. H. Koomans het was nadien de heer Van Horst, die de leider van de R.-K. Co lonne Geisweid 'n Rode Kruis-schildje overhandigde met inscriptie. Vrydag- morgen werd een rondrit gemaakt door Sauerland en Siegerland waar van met volle teugen werd genoten (in dubbel opzicht) en in de middag was er een oefening. Op een denk beeldig rampterrein is gedurende ge ruime tyd hard gezwoegd. Er op voortreffelyke wijze aan EHBO gedaan en by het vervoer werd zelfs een kabelbaan gebruikt. Na afloop hiervan werd in Gasthof Reuter de Nederlandse gasten diner aangeboden dat klonk als klok en wederzijds werd druk va: gelegenheid tot het houden van toe spraken en het overhandigen van schenken, waaronder een portret Henry Dunant, gebruik gemaakt. Voordat zaterdag de terugtocht werd aanvaard was men in de gele genheid de grote staalfabriek naby Geisweid (4700 man personeel) te be zichtigen. De dames brachten intus sen een bezoek aan een kinderzieken huis en een zuivelfabriek. Resumerende mag gezegd worden dat het bezoek van de Rode Kruis Colonne Rijnland aan Duitsland zeei geslaagd is. Men is huiswaarts ge- keerd vol met herinneringen. Er zal wederzyds ongetwijfeld nog veel gepraat worden over dit magnifieke Rode Kruis weekeinde. AUTO GEVONDEN die wegwerker AANREED Het is de Rijkspolitie van Hoog- made, in samenwerking met die van Leiderdorp, gelukt de wagen te vin den, die vrijdag J.l. op de provinciale weg tussen Hoogmade en Ofwegen de 47-Jarige «braatmaker J. Banson aanreed. De man werd toen levens- gevaarlyk gewond. Het bleek een veewagen te zijn, bestuurd door een 21-jarige vracht- rljder uit Noorden. Deze verklaarde niets van een aanrijding gemerkt te hebben. De politie stelt een on derzoek in naar de schuldvraag. Het slachtoffer ligt nog steeds bewuste loos in het ziekenhuis in Woerden. Huisdieren worden verg iftigd De bewoners van de nieuwbouw in Woubrugge-West maken zich steeds meer zorgen over hun huisdieren. De laatste weken zyn nu elf vergifti- gingsgevallen bekend n.I. van drie honden en acht katten. Alle dieren stiervenonder vreseiyke pUnen, Een onderzoek wees uit, dat ge bruik is gemaakt van het sterke vergif paratton. Het is zo goed als r, dat dit dodeiyke vergif met opzet in voedsel is gestopt en ver spreid. Teneinde de dader op te sporen verzoekt de politie van Wou- brugge ieder, die inlichtingen kan verschaffen, zich met haar in ver binding te stellen. Helikopter maakt noodlanding Een Agusta-bell helikopter van de Marineluchtvaartdienst heeft gister middag een noodlanding moeten ma ken in de omgeving van Knollendam. Er hebben zich geen persooniyke on gelukken voorgedaan. Het hefschroef- vliegtuig maakte met een tweeper soonsbemanning een oefenvlucht in de omgeving van IJmuiden. Het gevolg is nu dat alle Agusta- bell helikopters die de Marinelucht vaartdienst in gebruik heeft, op het ogenblik aan de grond worden ge- houpden. Er wordt namelyk een on derzoek in gesteld naar de oorzaak de noodlanding van de helikop ter in Knollendam. EERSTE NET VARA 19.30 uur Wat zegt zo'n naam nu nog? Documentaire over Anthonie van Leeuwenhoek. 19.50 uur Concerto Gymnastico, Roemeense filmimpressie 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 20.45 uur Marcello zoekt een meisje, muzikale show 21.15 uur Wel of geen Glynis, Amerikaans filmpje 21.40 uur De lange strijd, documentaire over Engeland 22.20 uur Martha Flowers zingt, vermaarde negersopraan 22.40 uur NTS-journaal TWEEDE NET NCRV 20.20 uur Muziek door Mantovani 20.45 uur Slag bij Marco Polobridge, avonturenfilm 21.45 uur Een schip en zijn gezagvoerder, Amerikaanse film 22.10 uur Henry Moore, Londen, filmexperiment over Londen tijdens de Tweede Wereldoorlog TV-NOORDZEE 18.20 uur Wilhelm Teil: Het geheime wapen 19.00 uur Gevariëerd programma, met o.a. Club du Piano ±19.20 uur Bob Cummings-show, komedie 22.00 uur De schoen, Duitse politiefilm V"77^±-- VOOR WOENSDAG 23 SEPTEMBER volksliederen. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.iu Klass. gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. ork.muz. 11.15 Lichte gram. 12,30 Me dedelingen t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Licht lnstr. kwintet. 12.53 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Transistor: licht progr. 14.10 Varen, vissen, veilen, klankb. (herh. van 10 Juni J.l.). 15.00 7.20 Soc. strijdlied. .00 Nws. 11.02 Amsterdams saxofoonkwart. 12.30 Meded. t.b. Voor het platteland, ijjk .00 Llcl 1 1Z.3U Meded. t.b.v. tuinb. 12.3 Musette-ork, 13.00 Nws". 13.15 RltmjX strijkork. 13.45 Peking benaderd dg zyn buren, lezing (9). 14.00 GrepenD 17.45 Lichte gram. 17.55 u-telling v, d. jeugd. 10,00 V. d. Jeugd. n. prot. organisaties. NCRV: 18.10 Koorzang. 18.30 R.V.U.: Wijsgerig Perspectief: Ideologie (II), door prof. J. Kruithof. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Le ger des Heils. 19,30 Radiokrant. 19.60 Lichte gram. 20.15 Adam, wie zljt Gij, klankb. 21.00 Omroepork. en soliste: moderne en klass. muz. 21.55 Kant tekeningen. 22.05 Ned. muz.. geïnspi reerd op volksliederen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Klass. kamer- muz. 23.10 Het Tweede Vaticaanse Concilie, commentaar uit Rome. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nwg. jeugd. (16.00 Nwb.) 16.50 Voor i zieken. 17.20 Tentoonstelllngsagenl P 17.25 Licht instr. ens. 17.50 Regerlnj iel kind. 19.10 Artistieke staalkai H 19.40 Elektr. orgelspel. 20 00 Nws. 20 'a Evan Bonheur, hoorspel. 22.40 Nieui 22.50 Balans: act. kroniek. 23.10 magazine. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAM] DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur)f" Just wild about Harry (Blak 5 WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 Congres Italiaanse christen-democraten Rede niet die van een politicus (Van onze correspondent in Rome) Het congres van de Christen- Democratische Partij is op on bevredigende wijze afgelopen. In de partij zelf, hoe kan het anders, is men erover voldaan. Maar de drie lekenpartijen, die tezamen met de christen-demo craten de centrum-links-regering vormen, denken er anders over. Het congres eindigde zonder dat Moro 'n meerderheid kreeg. Zelfs verloor hij enig terrein. Maar wat als ernstiger wordt be schouwd, de sprekers die het meest op de voorgrond traden, hebben allen hun best gedaan om de linkervleugel van de partU, die gevormd wordt door de vakbonden en die In de re gering vertegenwoordigd is, uit het partUbestuur te stoten en te ver vangen door de onberekenbare groep rondom Fanfani, die niet aan de regering deelneemt. BINNENLAND Gedood door stroom De 36-Jarlge chauffeur J. H. J. Harleman uit Gla- nen (gem. Losser) ls achter zijn wo ning door elektrocutie om het leven gekomen. De man was met een elek trische boor bezig gaten in een ce menten waterput te boren voor de aanleg van een waterleiding. Hij was getrouwd en had twee kinderen. In het RAI-ge- beurs gehouden Het ls stelling van kantoormachines, -meube len en -uitrusting reproduktie-appa- ratuur en tekenkameruitrustingen. Deze beurs, met 161 deelnemers, staat wat grootte betreft op de derde plaats Hannover Messe. l de Sicob in Parijs en de prof. ir. heeft E. van Emden, technisch ai der N V. Koninklijke Neder- Pol landse Vllegtulgenfabrlek wens te kennen gegeven zijn taak bin nen afzienbare tijd neer te leggen, zo deelt Fokkers persdienst mede. Com missarissen en mede-directeuren van Fokker, deze overwegingen kennend en respecterend, betreuren niettemin uiteraard dit besluit ten zeerste. In België verongelukt Een wagen bestuurd door de heer F. Stikema, technisch ingenieur, wonende in Am sterdam, ls op de grote baan in Bilzen geslipt en daarna over de kop geslagen De bestuurder, die ernstig gekwetst Maaseik ge- komst overieden. Kolendampvergiftiging De 42-Ja- rige machlnezetter j. Kracht uit Uit huizen ls in z()n woning het slacht offer geworden tiging. Toen de kolendampvergif. de kachel repa. eerde ls hij bewusteloos geraakt. Zljr echtgenote, gewaarschuwd do oudste dochtertje, vond hem kamer levenloos op de grond. het BUITENLAND Formosa betaalt Natlonallstlach- Chlna heeft ruim drieëneenhalf mil joen dollar achterstallige bijdragen in de kosten van de Verenigde Naties vol daan, Het ontloopt daarmee het risico zyn stemrecht in de Algemene Verga dering kwyt te raken. Gedood Volgens Soedanese pers berichten zouden 118 vogel vryen ge dood zyn by een poging om een aan- val te doen op een stamgemeenschap in de streek van de bovennyi In Soe dan. Autobusongeluk Zesentwintig mensen zyn gisteren omgekomen, door dat in zuld-Columbla tussen Tumaco en Pasto een autobus door onbekende oorzaak in een ravyn reed. Veroordeeld In Kaapstad zijn gis teren twee Afrikanen tot zes Jaar ge vangenis veroordeeld wegens lidmaat schap van het bulten de' wet gestelde Panafrlkaans Congres en deelneming aan activiteit van de daarmede in re latie staande Poqo-beweging. De rede, die door Fanfani zelf werd uitgesproken op het allerlaatste ogenblik, was niet de rede van een politicus, die een partycongres toe spreekt, maar zoiets als een troon rede, waarbij alle groepen van be lang moeten worden ontzien. Knipogen Fanfani knipoogde een beetje naar links, had voor de communisten en kele goede woorden over, maakte vriendeiyke buigingen naar rechts, viel de politiek van links beslist niet aan, maar zei, dat ze eventueel een andere inhoud zou kunnen hebben. Geen wonder, dat die rede de so ciaal-democraten niet beviel en ook niet de socialisten en nog veel min der de republikeinen. Daarentegen vinden zowel de communisten als de fascisten, dat van alle christen-de mocraten eigeniyk Fanfani d< meest aanvaardbare rede heeft uit gesproken. Dat is gemakkeiyk te ver klaren. Fanfani hoopt president var de republiek te worden en zou graag de officLële kandidaat zyn v^n de Claris ten-Democratische Party. -. Dat is echter lang niet voldoende tweederde van de stemmen te kry gen, en daarom doet Fanfani, die bekend staat als een man, die ge woonlijk geen blad voor de mond neemt, alsof hy nu geheel boven de partyen staat in de hoop ook de stemmen van andere partyen, zelfs van de communisten en van de groep van de uiterst rechtse partyen tot de fascisten toe, te kunnen win nen, Sluwe man Dat Fanfani een sluwe man is, weten wU niet sedert vandaag. Het best wordt hy doorzien door Sara- gat, die sedert de laatste dagen het eno perscommuniqué op het andere Iaat volgen en zeer duf jyk zegt, wat Fanfani aan het doen is en er tevens op wüst, dat het congres door niet een motie aan te nemen met een meerderheid, zoals dat in party congressen gebruikeiyk is, op een zonderlinge wijze tot een einde is gekomen. Hy wyst er tevens op, dat wanneer in de Christen-Democratische Party de groep, die de vakbonden verte genwoordigt, zou worden vervangen door de groep van Fanfani, zowel de sociaal-democraten als de socia listen en de republikeinen, goed zul len doen met elkaar overleg te ple gen of het dan nog verder zin heeft om een dergeiyke Christen-Demo cratische Party te steunen of er in de politiek van centrum links, wan neer ze op die wyze wordt gevoerd; nog iets overblijft wat voor de leken- partyen aanvaardbaar is. 9.06 Klassieke gram. hoolradio. VARA: 10.00 Lichte grajjn ll muzikal champagne (Lerner) - But hot for; (Gershwin), id.; I want to be hap (Youmans), Orkest Emillo Reves; Nil er ca (Carderas), id.; Que te parece cis lito (Herrera), Id.; Love for sale (P ir w l (Porter) - L'"^ house blues (Braham), Orkest I Marshard; All the things you (Kern) - What ls the thing c love (Porter) - That old black riu love (Latouche) - Darktown strut! ball (Brooks) - At a Georgia ctu meeting (Mills); „The Boys from ee racuse" (Rodgers/Hart)John Ada. John Moore, Bob Monkhouse, Ron ,fl Corbett, Maggie Fitzgibbon, Soi111 Farrar, Lynn Kennlngton, Denis Q I i ley. Paula Hendrlx, Adam Deane, at R°> let 0.._ iort Freddie Hubbard, Curtis Fuller, Wa141 Shorter, Cedar Walton. Jymle Merit Blakey; A night in Tunesla lepsle), Lee Morgan, Wavne Shor Bobby Tlmmons, Jymle Merritt, Blakey: Moanin' (Tlmmons), Lee i tbl gan, Benny Golson, Bobby Tlmmi ser Jymle Merritt, Art Blakey. TELEVISIEPROGRAMMA 17.00 De Verrekl] Jeugdjournaal. NCRV: 17, kind. 19.30 Barend de Beer, film kinderen. 19.35 De Beverly-Hlllbll TV-fllm. NTS: 20.00 Journaal. NO 20.20 Memo. 20.35 Acht plus open muz. progr. 21.15 Zekerheid bij km per uur: documentaire film. Sê' Jazzprogr. 22.10 In 22.40-22.45 Journaal. Overval mislukt ;h; m_ nlf Twee mannen hebben gtsterni |ge in Den Haag een roofoverval plegen op een bedrijfsleider vi cafetaria, die met een tas met f 14^ huiswaarts keerde. De aangevat ja. verweerde zich en de overvallers gen op de vlucht. De bedrijfsleider was vf werk in Scheveningen pei auto i zyn woning aan de Wantsnijd fce gaarde gegaan. Toen hy van i wagen naar huis liep, werd hij achteren aangevallen door mannen, van wie er één hem een hard voorwerp op het hl Of slo<*g. De bedryfsleider verloor r bewustzijn niet, maar keerde tegen de aanvallers, die het o? hadden gemunt tas met de kozen WEERSlaPPOSTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Den Heldet half bew. Ypen burg zwaar bew Vllssingen licht bew. Eelde licht bew. De Bill half bew. Oslo d-Llmb half bew. Islnkl mist Krebew. Kopenhagen onbewolkt Aberdeen regen Londen zwaar bew. Brussel zwaar bew Luxemburg zwaar bew Parijs licht bew. Bordeaux licht bew. Grenoble licht bew. Niet zwaar bew. Men licht bew. Munchen onbewolkt Zurich half bew. Genéve Wenen Beltrrado onbewolkt onbewolkt half bew. regenbul Itval

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2